TOTO Voorman Medellin Kartel gearresteerd Kohl stuurt partijstrateeg Heiner Geissler de laan uit iCHlBBié Turkije sluit grens voor vluchtelingen Bush steunt Colombia in drugsbestrijding Botanici in Leiden en Malaysia slaan alarm BHUTTO BEZOEKT GLETSJER M Russen in Letland voeren actie tegen plan kieswet OAS vindt geen oplossing voor conflict in Panama Zuidafrikaanse oppositieleiders duiken onder Parijs wil hulp EG in Libanon DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BOGOTA Het offensief van de Colombiaanse regering tegen de machtige drugsmafia in het land gaat in alle hevigheid voort. In totaal zijn er 15.000 mensen zijn gearresteerd. Ook zijn er 134 vliegtuigen, tientallen auto's en een duizendtal vuurwapens geconfisceerd. Ook zou een van de voormannen van het beruchte 'Kartel van Medellin' zijn opgepakt. LEIDEN (ANP) Ruim tweehon derd botanici uit Nederland en het Malaysische gebied hebben giste ren in Leiden de koppen bij elkaar gestoken om zich te beraden over wat zij noemen de alarmerende aan slag die op de natuurlijke vegetatie in het Malaysische gebied wordt ge pleegd. Er dreigen tal van plantensoorten van de aardbodem te verdwijnen nog voordat ze ooit op hun weten schappelijke waarde en mogelijke voor de mens nuttige toepassingen zijn onderzocht. De inventarisatie van de naar schatting 25.000 plan tensoorten in dit gebied, waaraan al ruim veertig jaar wordt gewerkt, dreigt in gevaar te komen. Tot nu toe zijn slechts 5000 soorten in kaart gebracht. "De situatie is zorgelijk", zei prof. Kalkman, wetenschappelijk direc teur van het Rijksherbarium in Lei den, waar de eerste conferentie over dit onderwerp deze en volgende week wordt gehouden "vooral, om dat 80 procent van de tropische plantensoorten in kleine gebieden voorkomen. Deze worden in snel tempo ernstig aangetast door de dikwijls illegale houtkap en de op dringende bevolking". Zeer alarme rend is volgens de deelnemers aan de conferentie ook de illegale uit voer van belangrijke planten, met name orchideeën. Het gevolg is dat de grootste in ternationale onderneming op het gebied van de planten, het zoge noemde Flora Malesiana Project, in het gedrang komt. In samenwer king met het herbarium Bogoriense in Bogor (Indonesië) en andere soortgelijke instituten in de Filipij- nen, Malaysia, Singapore, Brunei en Papua- New Guinea, werkt het Rijksherbarium in Leiden al vele ja ren aan de verzameling en beschrij ving van de plantensoorten in dit tropische gebied. Dit is volgens Kalkman niet al leen van wetenschappelijk belang, maar tevens van nut voor de bos bouw. natuurbescherming, de ont wikkeling van nieuwe medicijnen, de veredeling van commerciëel bruikbare planten en vruchten. Bij het huidige tempo zou het nog ongeveer 200 jaar duren voordat alle 25.000 plantensoorten zijn geïnven tariseerd. Gezien de grote aanslag op de tropische plantenwereld zal het dan te laat zijn dit levenswerk van wijlen prof. dr. C. van Steenis (1901-1986) uit Leiden, die er in 1947 mee begon, te voltooien. De botanici uit Nederland en het Malaysische gebied proberen dan ook wegen te vinden het uiterst moeizame en secure werk in ver sneld tempo af te maken. "We ho pen het project in de komende veer tig jaar te kunnen voltooien, maar daarvoor is een verdrievoudiging van de Nederlandse staf nodig", al dus prof. Kalkman. Hij schat de ex tra kosten daarvan op één tot twee miljoen gulden per jaar. Het zou gaan om Eduardo Martinez Romero, die bekend staat als pen ningmeester van de drugsmafia. Martinez Romero, een van de voor mannen van het Medellin Kartel, wordt gezocht in de Verenigde Sta ten en zal onmiddelijk worden uit geleverd, zonder enige vorm van proces, zodra Washington officieel een verzoek indient, zo werd offi cieel in Bogota meegedeeld. door Rob Sprenkels De regering-Bush heeft het Co lombiaanse bewind alle steun toe gezegd bij de pogingen om af te re kenen met de machtige handelaren in cocaine. Soortgelijke geluiden waren gisteren te horen binnen de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS). Bush zal zijn hulp slechts beper ken tot financiële hulp. De Ameri kaanse president is niet van plan troepen naar Colombia te sturen om er de drugsbaronnen aan te pakken. Sununu. stafchef van het Witte Huis. zei gisteren dat Bush zal voor stellen vijftien tot zestien miljard gulden aan bijstand te geven aan an- Rafsanjani ldest gematigde Habibi als vice-premier NICOSIA (Rtr.) - President Rafsan jani van Iran heeft zijn positie ver sterkt door de gematigde staande Hassan Ebrahim Habibi te benoe men tot vice-president. Habibi, voorheen minister van justitie, is persoonlijk door Rafsanjani be noemd met instemming van geeste lijk leider Khamenei. Met de benoeming is een einde gekomen aan speculaties dat de voormalige premier Mir Hossein Mousavi vice-president zou worden als concessie aan de radicale vleu gel. Mousavi, die bekend staat als een voorstander van de harde lijn en tot voor kort minister van binnen landse zaken, is door Rafsanjani ook niet voorgedragen voor een mi nisterpost. De benoeming van Habibi hoeft niet door het parlement te worden goedgekeurd, in tegenstelling tot de door Rafsanjani voorgedragen mi nisters. Het debat over de 22 minis terkandidaten begfnt zaterdag of zondag. Naar verwachting zal de nieuwe regering niet zonder meer door het parlement worden goedge keurd. Een meerderheid van afge vaardigden bood Rafsanjani zater dag een petitie aan waarin hem werd verzocht Mohtashemi in het nieuwe kabinet op te i dicalen in het parlement meerderheid. dere landen om hen te steunen in de strijd tegen de illegale drugs. De Colombiaanse afgevaardigde, die de organisatie in spoedzitting bijeen had geroepen, verklaarde dat de oorlog van de drugsmafia niet al leen tegen Colombia is gericht, maar tegen alle naties. En daarom moet het hele continent Colombia de helpende hand bieden, vond hij. Martinez Romero werd gearres teerd bij de bestorming van een ha cienda. Sinds de moord op de voor staande liberale politicus Luis Car los Galan Sarmiento, afgelopen vrij dag, zijn er al meer dan 400 huiszoe kingen verricht. President Virgilio Barco heeft het leger opdracht ge geven om beslag te leggen op alle bezittingen van de drugshandela- De meeste dat de belangrijkste leiders van het 'Kartel van Medellin' inmiddels zijn gevlogen. Het gaat daarbij met na me om Pablo Escobar, de gebroe ders Ochoa en Gonzalo Rodriguez Gacha, bijgenaamd 'de Mexicaan'. De vangst van Martinez Romero is in de Colombiaanse media al be stempeld als 'een schrale troost'. De meesten van de duizenden ge arresteerden zullen over een paar dagen weer op vrije voeten komen. Ze zijn aangehouden op grond van de wet op de noodtoestand, die pre sident Barco vrijdagnacht afkon digde na de moord op Galan. Deze vooraanstaande politicus leek voortbestemd om Barco volgend jaar op te volgen. RIGA (ANP) Honderden Russi sche demonstranten hebben giste ren in de Letse hoofdstad Riga ge demonstreerd tegen plannen van de lokale overheid om een nieuwe kieswet in te voeren die bepaalt dat alleen mensen die enkele jaren in Letland hebben gewoond stem recht hebben. Een soortgelijke wet in Estland werd onlangs door Mos kou ongrondwettig verklaard. De betoging was georganiseerd door het Interfront, een beweging die voornamelijk etnische Russen tot haar leden telt. Op de bijeen komst bij het overwinningsmonu ment, een met rode sterren getooide naald even buiten het centrum van Riga. betichtten verscheidene spre kers de Letse autoriteiten ervan de rechten van de niet-Letten te ver kwanselen. Zo'n 500 mensen waren naar het S1ACHEN Dik ingepakt tegen de kou bracht gisteren de Pakistaaiise premier Benazir Bhutto een bezoek aan de Siachen gletsjer. De gletsjer vormt nu de grens tussen India en Pakistan en zou in tijden van oorlog 's werelds hoogste front zijn. (foto epai ANKARA (AP) - Turkije laat met ingang van vandaag geen Turkse emigranten uit Bulgarije meer toe. De maatregel blijft van kracht tot dat Bulgarije in overleg met Turkije een uitvoerige emigratieregeling opstelt rond de exodus van etnische Turken uit Bulgarije, heeft de Turk se regering gisteren bekend ge maakt. Een woordvoerder van de grens post Kapikule zei dat hij strikte or ders heeft om vannacht na twee uur niemand meer door te laten. Alleen Turken die in het bezit zijn van een door een van de twee Turkse consu laten in Bulgarije afgegeven visum zullen nog worden toegelaten. De Turkse regering beoogt met de visumbepaling niet alleen Bulga rije onder druk te zetten, maar daar-, mee ook meer greep te krijgen op de exodus van Turken uit het noorde lijke buurland en selectiever te kun nen zijn in het toelaten van Turkse immigranten, aldus zegslieden van het ministerie van buitenlandse za ken in Ankara. Tot nu toe kwamen dagelijks 3000 tot 5000 Turken uit Bulgarije het land binnen. Sinds mei. toen de vluchtelingenstroom op gang kwam, zijn al ruim 300.000 Turken uit Bulgarije vertrokken. Bulgarije begon in mei Turken het land uit te zetten, die weigerden zich neer te leggen bij de gedwongen assimili- tie. waaraan ze door de Bulgaarse regering werden onderworpen. Een paar weken later begon de re gering paspoorten beschikbaar te stellen aan Turken die weg wilden en kwam een massale uittocht op gang. Volgens de Turkse regering heeft Bulgarije van de gelegenheid gebruik gemaakt door een aantal Bulgaarse spionnen met de emi- grantenstroom mee te sturen, waar door een emigratieregeling te meer nodig wordt. Sinds 1984 worden etnische Tur ken in Bulgarije gedwongen een Slavische naam aan te nemen. Ook mag de Turkse taal in het openbaar niet meer worden gebruikt en mag de islam niet worden beleden. Turkije eist van Bulgarije een wettelijke regeling rond de uittocht van de Turken. Daarin moeten on der meer zaken worden geregeld als de verkoop van bezittingen en on roerend goed van de emigranten, het recht op sociale uitkeringen dat zij in Bulgarije hebben opgebouwd en de hereniging van uit elkaar ge rukte gezinnen. De emigranten die naar Turkije komen hebben meestal slechts een kleine hoeveelheid huisraad en geld bij zich. Geld dat in Bulgarije nog op de bank staat, zijn ze kwijt, even als hun huizen. Vaak laten ze ook gezinsleden in Bulgarije achter. De Turkse premier Özal deed aan het begin van de massale uittocht de belofte dat Turkije alle 1,5 mil joen etnische Turken uit Bulgarije zou opnemen. Het aantal immigran ten steeg echter zo snel, dat het de Turkse overheid grote moeite kost te om ze aan werk en onderdak te helpen. Ook daardoor werd een re geling onvermijdelijk. Velen zijn tijdelijk ondergebracht in schoolgebouwen. Daar moeten ze uit zijn als op 18 september de scholen weer beginnen. De regering heeft tot nu toe ruim elf miljoen gul den besteed aan huisvesting en voedsel voor de immigranten. Oppositiepartijen hebben de han delwijze van de regering veroor deeld, omdat de visumbepaling naar hun oordeel grote rechtsonge lijkheid schept voor de Turken die nog in Bulgarije verblijven en Özal in feite afbreuk doet aan zijn eerde re belofte om alle Turken op te van gen. ADVERTENTIE Buitenland kort Senegal Senegal heeft gisteren de diploma tieke betrekkingen met Mauritanië verbroken. De reden voor de beslis sing is niet genoemd, maar zij volgt op de aankondiging van Mauritanië dat de Senegalese ambassadeur tot 'persona non grata' was verklaard, wegens "activiteiten die niet vere nigbaar zijn met zijn diplomatieke status". Daarmee doelt men ge woonlijk op spionage. Amnesty In Peru zijn gedurende de afgelo pen 18 maanden enige honderden mensen gemarteld of gedood door de regeringstroepen. Daarnaast zijn vele Peruanen spoorloos verdwe nen. Dit staat in een rapport van de internationale mensenrechtenorga nisatie Amnesty International dat vandaag in Londen is gepubliceerd. Singapore Singapore heeft gisteren geweigerd om de kwestie van de Amerikaanse militaire faciliteiten te bespreken op de tiende bijeenkomst van parle mentariërs van de Associatie van Zuidoostaziatische staten .in Mani la. De Filipijnen hadden er op aan gedrongen. dat Singapore zijn aan bod om onderdak te verlenen aan de VS wanneer zij hun bases op de Filipijnen zouden moeten sluiten, aan de Asean-collega's uitlegt. Apartheid De Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAU) wil dat er onderhande lingen komen met de Zuidafrikaan- se regering over beëindiging van de apartheid. De OAU heeft daartoe op de eerste dag van een vierdaags top- overleg, dat wordt geleid door de Egyptische president Hosni Mu barak, een verklaring aangenomen. Israël In het dorp El Ram bij Jeruzalem zijn gisteren twee Palestijnse tie ners tijdens een confrontatie met Is raëlische soldaten waarbij van Pa lestijnse zijde met stenen werd ge gooid, doodgeschoten. In Tekua, bij Bethlehem, werd een 18-jarige Pa lestijn dodelijk in de borst getrof fen. Afgelopen zondag had niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f 55.000.- -rf^TlD Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... I PANAMA-STAD (GPD) Alle pogingen van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) om een oplossing te vinden voor de bestuurlijke cri sis in Panama zijn mislukt. De speciale commissie van de organisatie heeft haar bemiddelingspogingen gestaakt en zal morgen in Washington een eindrapport uitbrengen. De strijdende partijen in Panama staan nog altijd lijnrecht tegenover el kaar. De conservatief gezinde oppositie blijft de overwinning opeisen bij de geannuleerde presidentsverkiezingen van dit jaar mei. Ook wordt het vertek geëist van generaal Noriega, de 'sterke man' van het Panamese be wind. Noriega en de zijnen hebben een overgangsregering aangeboden, die binnen een jaar nieuwe verkiezingen zou moeten uitschrijven. In ruil daar voor moet echter onmiddellijk alle Amerikaanse agressie tegen Panama worden gestaakt. Voordat het tot nieuwe verkiezingen kan komen, moeten ook alle economische sancties van Washington zijn opgeschort. De OAS-bemiddelaars hebben de afgelopen dagen tevergeefs getracht om beide partijen in aparte gesprekken tot andere gedachten te kunnen brengen. Het grootste struikelblok, aldus oppositie-leider Arias, is dat de tegenpartij niet de noodzaak wil erkennen van het vertrek van generaal Noriega. Op 1 september, eindigt formeel de regeringsperiode van interim-presi dent Manuel Solis Palma. Generaal Noriega zou met de gedachte spelen om een speciale junta te vormen. Deze zou dan aan het hoofd moeten staan van een voorlopige regering waarvoor ook de oppositie zal worden uitge nodigd. Speculaties rond gezondheid van Deng Xiaoping PEKING (GPD) - In Peking wordt druk gespeculeerd over de gezondheid van de Chinese leider Deng Xiaoping, die van daag zijn 85ste verjaardag viert. Hongkongse en Japanse kran ten hebben eerder gemeld, dat de aan kanker lijdende Deng, niet meer lang te leven heeft. Hoge militairen die hem on langs hebben bezocht, zouden hebben gezegd, dat Deng zo ern stig was verzwakt dat hij niet meer in staat was om te spreken. De berichten over zijn ziekte vallen samen met een persoons verheerlijking cultus rond Deng en hardnekkige geruchten over een machtsstrijd tussen de mili taire top en president Yang Shangkun over het voorzitter schap van de Centrale Militiare commissie, dat nu nog in han den is van Deng. In de afgelopen paar dagen heeft de Chinese pers ongewoon veel aandacht besteed aan de publikaties van een nieuw boek van Deng, waarin zijn toespra ken van 1938 tot 1985 zijn gebun deld. De Chinese leider is al vanaf 9 juni niet meer in het openbaar verschenen. De foto die dezer dagen in de Chinese kranten werden gepubliceerd had als onderschrift de simpele mede deling dat de foto is gemaakt op 2 juli. Volgens het officiële pers bureau Xinhua is de foto, waar Deng in een fauteuil zit, de meest recente foto van de Chi nese leider. monument getogen om uiting te ge ven aan hun woede over de 'discri minatie' van de niet-Letse inwoners van de republiek, die in 1940 samen met Estland en Litouwen door de Sovjetunie werd ingelijfd. De betoging van de Russische na tionalisten viel samen met het begin van een tweedaagse conferentie in Riga van nationalistische bewegin gen uit verscheidene delen van de Sovjetunie. Op de bijeenkomst die georganiseerd wordt door de radi cale Letse nationalistische onafhan kelijkheidsbeweging (LNNK) rie pen verscheidene sprekers uit de Baltische republieken onomwon den op de banden met de Sovjetu nie te verbreken. De conferentie valt aan de voor avond van de 50e verjaardag van het Molotov- Ribbentrop-pact van 23 augustus 1939, het niet-aanvalsver drag tussen Hitler-Duitsland en de Sovjetunie dat de inleiding tot de Tweede Wereldoorlog vormde. Daarin gaf Hitler Stalin de vrije hand om de Baltische staten bij de Sovjetunie in te lijven. JOHANNESBURG (GPD) - Lei ders van de zogenaamde Brede De mocratische Beweging, een bunde ling van zwarte oppositie-organisa ties, zijn gisteren ondergedoken, nadat ze getipt waren over hun op handen zijnde arrestatie. Vrijdag al werd een van de kop stukken van de beweging, Moham med Valli Moosa gearresteerd. Vol gens anti-apartheidsactivisten lag het na manifestaties van het afgelo pen weekend voor de hand dat de politie zou proberen ook andere lei ders op te pakken. De politie heeft eerder aangekondigd keihard te zullen optreden tegen alle overtre ders van de bepalingen van de noodtoestand. Een van de leiders van de bewe ging, Cas Coovadia, zei vanuit zijn onderduikadres dat de acties tegen de verkiezingen van 6 september gewoon zullen doorgaan. De zwarte bevolking is van deze verkiezingen uitgesloten. De organisaties die door de regering zijn verboden zul len voortaan in alle openheid hun werk doen, aldus Coovadia. Hij zei dat met het harde politie optreden van de afgelopen dagen onomstotelijk is bewezen dat de re gering in Pretoria niet is geïnteres seerd in een vreedzame oplossing in Zuidafrika. PARIJS (GPD) Op een buitenge wone vergadering van de EG-minis- teries van buitenlandse zaken heeft Frankrijk gisteren verslag uitge bracht van pogingen de oorlogshan delingen in Libanon tot staan te brengen. Op de bijeenkomst in Parijs stel de de Franse regering - die tevens het voorzitterschap van de EG be kleedt - voor dat de twaalf EG-lan- den gezamenlijk diplomatieke ac ties ondernemen. Deze acties zouden volgens de Franse regering moeten samengaan met een herniewd optreden van de 'troika', dat zijn Marokko, Algerije en Saudiarabië, die de Arabische Liga bij de strijdende partijen tot nu toe zonder enig succes hadden be naderd. De Franse regering stelde op de EG-conferentie tevens voor dat de andere EG-landen mee zouden doen aan het verstrekken van hu manitaire hulp. President Mitter rand verklaarde onlangs dat het zenden van het (tot de nok met wa pens gevulde) fregat 'Duquesne' al leen ten doel had "humanitaire steun te verlenen aan alle inwoners van Libanon". BONN In de Westduitse rege ringspartij CDU dreigt een crisis nu partijvoorzitter en kanselier Kohl zijn secretaris-generaal Geissler heeft laten vallen. Gisteren verkon digden de Duitse kranten nog vrij wel unaniem: het gissen is voorbij, CDU-voorzitter Kohl zal in septem ber op het partijcongres opnieuw Geissler als secretaris-generaal voorstellen en het congres zal de kandidatuur met overtuigende meerderheid steunen. door Hans Hoogendijk Zelden hebben ze er collectief zo naast gezeten, 's Middags verscheen Geissler voor de pers, deelde mee dat Kohl hem niet meer wil hebben en stelde vol verbittering vast dat dit een verkeerde beslissing is. Maar Geissler zou Geissler niet zijn als hij nu het hoofd in de schoot zou leggen. Open en bloot opende hij de aanval op Kohl. In september mag het partijcongres beslissen. Ingewijden voorspellen dat het buitenspelzetten van de secretaris generaal als een boemerang zal ken en Kohl zelf treft. Binnen de CDU kan Geissler rekenen op de steun van de werknemersvleugel en van onder meer parlementsvoorzit ter Rita Süssmuth en minister van sociale zaken Blum. Daarnaast ge niet hij het vertrouwen van de jon gerenorganisatie van de CDU. Geissler, de man die de rechts-ex- tremistische Republikeinen fel wil de bestrijden en de CDU om wilde omvormen tot een partij die ook voor beter opgeleide SPD-keizers aantrekkelijk zou zijn, is geofferd op het rechts-conservatieve altaar. Met Geissler verdwijnt een van de meest omstreden politici (voorlo pig) van het politieke toneel. SPD- ere-voorzitter Willy Brandt noemde hem eens de "grootste volksophit ser sinds Goebbels". De oud-SS-er en voorzitter van de rechts-extre- mistische Republikeinen, Schon- hüber, omschrijft hem consequent als "onze beste verkiezingshelper. Ik bid Onze Lieve Heer elke avond dat hij ons nog lang behouden mag blijven". Vele anderen zien Geissler als de boeman van het land. Geissler: "Het is duidelijk: de secretaris-generaal van de CDU polariseert. De Bonds republiek is opgedeeld in ruim 50 procent christen-democraten en li beralen, en bijna 50 procent rood groene kiezers. Dus heb ik altijd bij na de helft tegen. Maar polariseren hoort erbij. De democratie is nu eenmaal geen zangverening' Geissler, geboren in 1930 in het Zuidduitse Oberndorf aan de Neckar, is getrouwd en heeft drie kinderen. Hij studeerde rechten en later filosofie bij de jezuieten in München en Tübingen. Na een snel le carrière bij de christen-democra ten in de deelstaat Baden-Wurttem- berg belandde de verwoede bergbe klimmer in 1965 in de Bondsdag. Twee jaar later haalde Kohl, toen nog minister-president in Rijnland- Pfalz, hem naar Wiesbaden, waar hij minister van sociale zaken, gezond heid en sport werd. In 1977 werd hij op voordracht van Kohl tot secreta ris-generaal van zijn partij gekozen. Een functie, die hij van 1982 tot 1985 combineerde met het minister schap voor gezinszaken in Bonn. Daar kon zijn opvolgster, de vorig jaar tot parlementsvoorzitter gepro moveerde, prof. Rita Süssmuth, het mee doen. Toch is zij achter Geis sler blijven staan, omdat zij hem zag als het sociale geweten van de par tij. Hij heeft deze mening ook nooit onder stoelen of banken gestoken. En het is ontegenzeggelijk waar, dat Geissler in zijn ministersperiode veel positiefs tot stand heeft ge bracht. Maar de minister Geissler was een heel ander man dan secretaris generaal Geissler. Als een straat vechter kon hij tekeer gaan. Of Gei ssler altijd zo provocerend te werk is gegaan? "Ik doe dat niet graag. Vaak moet ik wel, omdat het om be langrijke zaken in ons land gaat. Dan provoceer ik mensen om ze aan het denken te zetten, maar dat heb ik altijd gehad. Toen ik als zesjarige mijn eerste rapport kreeg stond er bij: "Heiner brengt het lawaai van het schoolplein te vaak mee de klas Geissler straalt altijd een zelfver zekerdheid uit die nauwelijks te schokken lijkt. Van hem stammen verkiezingsleuzen als 'De Groene jagen elke veertien dagen een ande re zeug door het dorp en de SPD gaat erop zitten'. Voor de komende verkiezingscampagne had de secre taris-generaal de leuzen ook al weer klaar, bijvoorbeeld: 'Toekomst in plaats van rood-groen'. Speculerend op de angst van veel SPD-kiezers voor een rood-groene regering wilde hij zijn CDU aan de meerderheid helpen* waarbij kleine verliezen aan de rechterkant op de koop toe werden genomen. Maar extreem-rechts groeide, zeker het wegvallen van Strauss als bin dende factor en Schonhüber als nieuwe stemmentrekker. Geissler werd de zondebok voor de schier onophoudelijke reeks ver kiezingsnederlagen van de CDU. Zijn laat ingezette verbale aanval len op Schonhüber hebben het tij niet meer kunnen keren. In Beieren, het stamland van de Repu blikeinen, werd een zoenoffer ge ëist van de grote coalitiepartner CDU. Kohl heeft ernaar geluisterd. Hij heeft ?ijn trouwe metgezel geof ferd in een desperate poging een massale doorbraak van de 'Reps' te voorkomen. Of het zal lukken valt te betwijfe len. Het partijcongres in september zal moeten uitwijzen of Kohl zelf te handhaven is. Zijn (ex-)secretaris- generaal heeft in ieder geval in de bergen voldoende conditie verza meld voor de volgende s

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5