Variant op dijkverbod Amsterdam Blaaspijpje rijkspolitie onbetrouwbaar Kapitaalmarkt renterekening Schrijnend tekort aan kamers voor jongeren en studenten 705% Inbraalwerzekeriiïg in aantal steden duurder Lubbers weigert nu al te kiezen tussen PvdA en WD Afwijkingen in het voordeel van automobilist DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Hoofdstad beproeft 'Venlo-regel' AMSTERDAM (GPD/ANP) De gemeente Amsterdam ziet alsnog mogelijkheden om met juridische maatregelen de drugsoverlast op en rondom de Zeedijk aan te pakken. Onderzocht wordt of het 14-dagen-verbod voor junks die re gelmatig de orde verstoren, in aangepaste vorm valt toe te passen. Voorts lijken er voldoende juridische mogelijkhe den om lastige dealers en gebruikers enkele dagen op te sluiten. De te onderzoeken maatregelen bestuur om de overlast in hun buurt vloeien voort uit het driehoeksover leg gisteren tussen politie, justitie en het Amsterdamse gemeentebe stuur. Aanleiding vormde de De Raad van State stelt in haar pas nu bekend geworden overwe gingen voor het verbod dat het de politie te veel uitvoeringsvrijheid gaf en het recht op bewegingsvrij heid van junks te zeer beperkte. Bo vendien was de Raad van mening dat het dijkverbod meer leek op een strafmaatregel dan op een middel om openbare ordeverstoringen te gen te gaan. Bewoners en bedrijven in de omgeving van de Zeedijk de den vorige week een laatste oproep aan politie, justitie en het gemeente- DEN HAAG (ANP) - De premie van de inboedelverzekering in ne gen middelgrote steden in ons land gaat per 1 oktober met iets meer dan een kwart omhoog. Oorzaak is de toename van het aantal inbraken in deze steden, tot twee a drie keer het niveau erbuiten. In guldens be draagt de verhoging gemiddeld 60 gulden. De negen steden zijn Arnhem, Breda, Eindhoven, Heerlen, Kerk- rade, Den Bosch, Tilburg, Nijme gen en Lelystad, zo heeft AMEV- woordvoerder Lodder gisteren be kendgemaakt. Het gaat om een ad- Binnenland Kort x Geloof Om de dreigende sluiting te voorko men heeft de Master Franke school in het Friese Eernewoude sinds gis teren twee directeuren, een protes tants-christelijke en een van open bare huize. Ook het bestuur heeft een dubbele signatuur gekregen. De school heeft slechts 29 leerlin gen. Als op 16 januari 1990 het mini mumaantal van 23 niet wordt ge haald, moet de .school-dicht. Vol gens het ministerie van onderwijs staat de school geheel in zijn recht. Bommen Het onderzoek naar blindgangers op Schiphol-Oost gaat geen 25 mil joen kosten, maar ongeveer 12 mil joen, zo verwacht de gemeente Haarlemmermeer nu de werkzaam heden ongeveer halverwege zijn. De Explosieven Opruimingsdienst zoekt al ruim een half jaar naar blindgangers op een terrein op Schiphol-Oost, waar Transavia een nieuwe hangar wil bouwen. De gro te besparing wordt veroorzaakt door speciale computerapparatuur. Bovendien liggen er minder bom men dan verwacht. Trombose Lange vliegreizen vormen geen oor zaak voor trombose (bloedstolsels), zo heeft een steekproef aangetoond waarvoor 53 trombosedeskundigen uit de Benelux zich als proefkonijn hadden opgeworpen. De uitkomst van het ondérzoek wordt deze week in Tokio, waar een wereldcongres plaatsvindt voor hemostase(bloeds- tollings)-dekundigen, bekendge maakt. Gezien het relatief grote aan tal trombosegevalen waarmee zie kenhuizen in de buurt van luchtha vens worden geconfronteerd, werd een verband waarschijnlijk geacht. Bakstenen In de nieuwbouwwijk Beijum in Groningen moeten op grote schaal bakstenen worden vervangen in bij na 200 woningen die in 1980 en 1981 zijn gebouwd. De bakstenen schil feren en er zitten scheuren in de buitenmuren. De stenen zijn af komstig van steenfabrieken uit Groningen en uit Zuid-Nederland. Deze hebben, in een tijd dat er een enorme vraag was naar bakstenen, de stenen te snel gebakken. Daar door laten de stenen vocht door. In de winter bevriezen de stenen en ra ken ze beschadigd. DEN HAAG/LEIDEN (GPD/ANP) CDA en PvdA willen een einde aan de voordeurdelerskorting voor kamerverhuurders. De korting van ongeveer 160 gulden per maand maakt het verhuren van kamers nauwelijks rendabel voor mensen die een uitkering hebben. Opheffen van die korting zal het aanbod van particuliere kamers vergroten, zo zeiden woordvoerders van beide partijen gisteren bij de presentatie van de notitie 'Jongerenhuisvesting in de jaren '90' van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huis vesting (LOBH). De LOBH schetst daarin een dra matisch tekort aan kamers. Er is 3,5 keer zoveel vraag als aabod. De wachttijd bij studentenhuisves tingsbureaus is inmiddels landelijk opgelopen tot 10,5 maanden. Volgens directeur Huben van de stichting Studentenhuisvesting in Leiden staan daar momenteel 2400 studenten ingeschreven, waarvan ongeveer de helft eerstejaars. Om dat de stichting maandelijks tegen de 75 kamers te vergeven heeft, loopt de wachttijd in Leiden op tot maximaal anderhalf jaar, aldus de directeur. Hij verwacht dat de pro blemen nog minstens 10 jaar zullen voortduren. De maatregelen die LOBH voor stelt om verhuür Financieel aantrek kelijker te maken, zullen volgens hem maar een marginaal effect heb ben. "Onze ervaring is dat veel men sen die nu een kamertje verhuren dat toch al niet opgeven aan de be lasting. De werkelijke reden voor het lagere aanbod is dat mensen meer prijs stellen op hun privacy. Dat verandert daardoor niet", aldus Huben. Op basis van een onderzoek on der niet-commerciële bemidde lingsbureaus en de stichtingen Stu- te pakken. In een open brief we- i zij op de mogelijkheden tot toe passing van artikel 540 van het Wet boek van Strafvordering. Daarin te uitspraak van de Raad van State kunnen personen die door illegaal die het twee weken durende dijk- handelen de openbare orde regel- verbod verbood. Dat verbod stelde matig verstoren, voorgedragen wc de politie in staat om drugsverslaaf- den aan de rechter-c den die regelmatig de openbare or de verstoorden voor een periode van 14 dagen de toegang tot de Zee dijk en omgeving te ontzeggen. Die heeft dan de mogelijkheid hen voor vijf dagen op te sluiten. Die ter mijn kan met nog eens vijf dagen worden verlengd. De gemeente Venlo past dit wetsartikel reeds toe om het balletje-balletjespel tegen te gaan. De hoofdofficier van justitie in Amsterdam ziet goede mogelijkhe den om deze zogenoemde Venlo- maatregel ook in en om de Zeedijk toe te passen. Een werkgroep gaat beide voorgestelde maatregelen verder onderzoeken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam moet deze werkgroep op korte termijn duidelijkheid ge ven over de te treffen maatregelen. vies van de Contact Commissie Brand, een overlegorgaan voor de in Nederland werkzame brandver- zekeraars. Ook elders worden de premies gewijzigd. Dergelijke ad viezen worden vrijwel altijd ge volgd. De negen komen wat premie hoogte hiermee op het niveau van de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Toen de kosten van de inboedelver zekering daar halverwege de jaren tachtig uit de hand liepen, zijn de premies verhoogd en is een eigen ri sico ingevoerd. Daarvan bleek een preventieve werking uit te gaan. De resultaten van de maatschappijen waren daarna weliswaar nog steeds verliesgevend, maar veel minder dan in 1984. De maatschappijen ho- pen dit in de negen andere steden ook te bereiken. In de afgelopen jaren wordt voor al in de steden veel meer ingebro ken dan op het platteland. Dat heeft ook gevolgen voor de premies daar. In de goedkoopste gebieden kun nen de premies met 19 procent om laag. Dat komt neer op 40 gulden, bij een gemiddeld verzekerd bedrag van 80.000 gulden. Volgens Lodder maken de verze keringen over het geheel genomen bijna geen winst met de inboedel verzekering. Anders ligt het bij de opstalverzekeringen (die de her bouw van huizen verzekeren). Daar is de winst zo groot dat de premie voor huizen met betonnen vloeren, 60 procent van het Nederlandse wo ningbestand, met ongeveer 20 pro cent omlaag kan. dentenhuisvesting komt de LOBH tot 38.000 kamerzoekers. Volgens een woordvoerder bedraagt het werkelijke aantal echter ongeveer 100.000. Hij baseert dit onder meer op het feit dat zich dit jaar 160.000 nieuwe studenten hebben inge schreven. De vooruitzichten voor jongeren zijn volgens de nota ook in de toe komst weinig rooskleurig. Door de bevriezing van minimumlonen en uitkeringen is de koopkracht van jongeren aanmerkelijk teruggelo pen. En dat verkleint de mogelijk heden een kamer te vinden. Van de ruim 1,7 miljoen woning zoekenden die bij de gemeenten staan ingeschreven, is dan ook 28 procent jonger dan 25 jaar. Dat aan tal is in werkelijkheid nog veel gro ter, omdat jongeren zich niet meteen (kunnen) inschrijven, als ze op een kamer wonen. Meer dan de helft van de woningzoekenden ver dient minder dan 2000 gulden per maand. Door het gebrek aan Financiële mid delen zijn jongeren aangewezen op niet-zelfstandige woonruimte. Zij huren een kamer bij een hospita of delen douche en keuken/toilet met anderen. Om die markt te stimule ren heeft staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) voorgesteld het verhuren van kamers financieel aantrekkelijker te maken. De be windsman wil de inkomsten uit ka- merverhuur tot een bepaald maxi mumbedrag vrijstellen van belas ting. Het LOBH ziet dit als een eerste stap in de goede richting. Verder zou de voordeurdelerskorting moe ten worden opgeheven en de huur subsidie worden losgekoppeld moeten worden van de verhuur van kamers. Nu is het zo dat de kale huur met een kwart, de helft of drie kwart wordt verminderd, al naar ge lang het gedeelte van de woning dat wordt verhuurd. Een lagere kale huur leidt automatisch tot een lage re huursubsidie. PvdA-kamerlid De Pree was eens met de kritiek van de LOBH op het plan van staatssecretaris Heerma de rechtsbescherming van kamerbe woners te beperken. Ook Groen Links had geen goed woord voor het plan over. V ertegen woord igers van andere kamerfracties waren minder negatief. Mevrouw Jorrits- ma (WD) is van mening dat Heer ma's voornemen 'wellicht iets te ver gaat', maar vindt dat er wel iets moet gebeuren. Het CDA wil eerst het advies van de Raad voor de Volkshuisvesting afwachten. MAASTRICHT/HELMOND (GPD) Premier en CDA-lijst- trekker Lubbers heeft gister avond bij het begin van de cam pagne de andere partijen opge roepen om samen met het CDA de problemen van de toekomst aan te pakken. PvdA-leider Kok daarentegen opende zijn cam pagne met een scherpe aanval op het CDA. De PvdA zal in een nieuw kabinet weigeren mee te werken aan een voortgezet on rechtvaardig beleid, aldus Kok. CDA en PvdA begonnen de korte verkiezingscampagne gis teravond allebei in het zuiden van het land, respectievelijk in Helmond en Maastricht. De an dere partijen beginnen later de ze week. Lubbers weigerde in te gaan op de vraag van Kok een keus te maken tussen de WD en de PvdA. Kok verweet Lubbers on duidelijkheid over de koers van het CDA na de verkiezingen. Lubbers daarover: "Werken aan de agenda voor de toekomst moet gebeuren mèt anderen en niet zonder anderen". "Slechts een PvdA die even sterk is, of kan het zijn sterker, dan haar partner in een cen trum-linkse coalitie, kan garant staan voor een koerswijziging", aldus Kok gisteravond in Maast richt. Volgens Kok heeft het CDA bij de vorige formaties gekozen voor 'een kil beleid' en zal dat nu weer doen. "Als het kan met de WD, als het moet met de PvdA. Maar dan wel met een PvdA die bereid is aan te schuiven, met twee woorden te spreken en nog te eten van de CDA-pot schaft", zo omschreef hij de houding van Lubbers en de zijnen. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries noemde het in Helmond 'minder zeker' dat het CDA na de verkiezingen opnieuw met de liberalen een coalitie zal aan gaan. Gezien de onstabiele toe stand bij de WD noemde De Vries het des te belangrijker dat het CDA na de verkiezingen in een sterke onderhandelingspo sitie komt. De Vries riep de vakbeweging op door te gaan met de loonma tiging. "Herstel van de koppe ling tussen lonen en uitkeringen kan, mits u zich net zo verant woordelijk blijft gedragen als in de afgelopen jaren", zei De Vries over de hoofden van de CDA'ers tegen de vakbonden. Socialistiese Partij rekent op twee zetels DEN HAAG (ANP) - De Socia listiese Partij rekent bij de ko mende kamerverkiezingen op twee zetels, heeft lijsttrekker Marijnissen gisteren gezegd bij Hij stroopte niet zijn mouwen op, maar haalde gisteren zijn sokken even op bij de start van de verkiezings campagne van zijn partij. Bij premier, CD A-lijsttrekker en gedoodverfde winnaar van de verkiezingen van 6 september Lubbers kon er in Helmond wel een lachje af. Bij staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) naast hem trouwens ook. (f0t0 and de presentatie van het actiepro gramma. De SP ziet bewust af van het woord verkiezingspro gramma. "Verkiezingsprogram ma's zijn vaak gebouwd op drijf zand", aldus Marijnissen. De SP denkt nu voldoende af stand te hebben genomen van het regionale imago. Bij de raadsverkiezingen van 1986 kreeg de partij 42 raadszetels over het gehele land en had ze in principe genoeg stemmen voor een kamerzetel. Toch haalde de partij die niet. Eén van de actiepunten van de SP is dat de ene mens hoog uit drie keer het salaris mag ver dienen vén een ander. De lonen moeten gemiddeld omhoog, net als de uitkeringen en de AOW. Het minimum-jeugdloon moet gelden vanaf 18 jaar. Dat kan als er meer belasting wordt wegge haald bij de bedrijven en de ho ge inkomens. "De opbrengst van gezamen lijk geleverde inspanning moet toevallen aan de gemeenschap als geheel", vindt de SP. Daar om moet de vennootschapsbe lasting op korte termijn worden opgetrokken tot 50 procent en moeten grote bedrijven en ban ken eigendom van de gemeen schap worden. De bedrijven moeten verder geleid worden door gekozen directies. De SP, die onlangs een milieu-alarmlijn instelde en zorgde voor onthullingen over diverse milieuschandalen, vindt dat het bedrijfsleven op korte termijn verplicht moet tot een milieu-boekhouding. Winst voor D66 en Groen linies heid, terwijl D66 en Groen Links fors winnen ten koste van WD en PvdA. Dat blijkt een ge heime enquête die in opdracht van de politieke partijen door het NIPO is gehouden. Het CDA staat in die peiling nog steeds op een comfortabele eerste plaats met 55 zetels, een winst van één zetel. De PvdA moet drie zetels prijs geven en zakt van 52 nu naar 49 in de laatste peiling. Het verlies voor de WD is dramatisch: de libera len zouden negen zetels verlie zen en op achttien komen. Groen Links daarentegen klimt spectaculair van drie naar elf, D66 gaat van negen naar 11. De Socialistiese Partij zou de kiesdrempel net halen en met één zetel in de Kamer komen. WD wil geen lakei van Lubbers zijn HEERLEN (ANP) - De WD wil verder met Lubbers, maar dan wel zelfstandig en niet als zijn lakei. Zou de huidige zetel verhouding tussen CDA en W/D van 2:1 veranderen in 3:1 (60 zetels voor het CDA en slechts 20 voor de WD) dan zou van een gelijkwaardige positie geen sprake zijn. In zo'n onder geschikte rol zal het voor de W/D welhaast onmogelijk zijn om nog mee te doen, zei gisteren staatssecretaris Koning (finan ciën) in Heerlen. Een CDA-PvdA-regering maakt, zo vervolgde hij, een eind aan het bijzonder succes volle beleid sinds 1982. Door de herkenbare en zichtbare WD- ïnbreng in de kabinetten Lub- bers-I en -II werden tal van be lastingverlichtingen gereali seerd. Die inbreng gaat verloren als de W/D te klein wordt, waar schuwde hij. Rucling stuurt Kok bloemen MAASTRICHT (GPD) - CDA- minister van Financiën Ruding heeft PvdA-lijsttrekker Kok gis teren een boeketje gele asters aangeboden. Het bloemetje, dat Ruding bij de start van de ver kiezingscampagne van de PvdA in Maastricht liet bezorgen, her innerde aan een knetterende ru zie uit de vorige verkiezings strijd. Ruding kapittelde toen de so cialisten, omdat zij rode rozen uitdeelden aan de kiezers. Dat was te duur in sombere econo mische tijden, aldus de sobere bewindsman in 1986. "Mensen, het worden echt andere tijden", zei Kok, toen hij het boeketje van de minister 'in ontvangst had genomen. DRIEBERGEN Het blaaspijpje dat de rijkspolitie gebruikt om het alcoholpercentage in het bloed van automobilisten te meten, is vol strekt onbetrouwbaar. De afwijkin gen zijn enorm groot, meestal in het voordeel van de automobilist. Het pijpje geeft schaamteloos aan dat ie mand niet meer dan 0.5 procent al cohol in zijn bloed heeft, terwijl de man zichtbaar dronken is. door Jos Heymans De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen (AVD) is geschrokken van de uitkomst van de proeven, die onlangs met de blaaspijp zijn gedaan. Volgens woordvoerder Dellebeke zijn on derzoeken gedaan om de effecten van het gebruik van alcoholarme bieren en wijnen te testen. Sommi gen van de proefpersonen hadden alcoholrijke bieren en wijnen ge dronken en waren zeker niet in staat om achter het stuur te kruipen. Maar volgens het blaaspijpje was er met die mensen niets aan de hand. Het blaaspijpje, de Alcotest 7311), wordt gebruikt door de rijkspolitie. "Het is een vrij eenvoudig apparaat om de eerste, ruwe splitsing te ma ken". vertelt Dellebeke. "Maar de marges blijken zo groot te zijn, dat Het nog niet zo lang geleden met veel trompetgeschal ingevoerde blaas pijpje blijkt lang niet altijd betrouwbaar. Het apparaat dat de rijkspolitie gebruikt blijkt veel automobilisten het voordeel van grote twijfel te gunnen. het weinig zin heeft met deze appa ratuur verder te gaan". Bij de test zijn vijf apparaten gebruikt, die alle dezelfde afwijkingen vertoonden. "We zullen nu eerst deze vijf appara ten aan een nader onderzoek onder werpen. Het zou in theorie mogelijk kunnen zijn dat alleen deze blaas pijpjes niet deugen". De rijkspolitie houdt er niettemin rekening mee dat de Alcotest 7310 gewoon niet goed is. "De apparaten worden wekelijks gekalibriseerd. Dat betekent dat ze volledig worden getest. Het zou toeval zijn, als het al leen om de vijf blaaspijpen gaat die bij de proeven zijn gebruikt", aldus de woordvoerder. Bij de rijkspolitie zijn enkele tientallen van deze appa raten in gebruik. De gemeentelijke korpsen beschikken in het alge meen over andere apparatuur Het ministerie van justitie heeft nog geen besluit genomen wat er met de blaaspijpen moet gebeuren. Volgens een woordvoerster worden de uitkomsten van het onderzoek van de AVD afgewacht. Zolang dat onderzoek nog niet is afgerond, zal de apparatuur normaal gebruikt blijven worden. "We hebben ge woon niks anders", zegt Dellebeke. De politie is bij alcoholcontroles niet alleen afhankelijk van de Alco test 7310. "We letten altijd eerst op uiterlijke kenmerken, zoals het spreken met een dubbele tong, op vallend rijgedrag en dergelijke. Het blaaspijpje helpt alleen maar om dat feitelijk vast te stellen. Maar de politie kan al op grond van het rijge drag een bestuurder een rijverbod opleggen", zegt Dellebeke. Auto mobilisten die menen met een bor rel op ongestraft achter het stuur te kunnen kruipen, komen dus bedro gen uit. "Het gaat hier om de eerste test, om een eerste indicatie, en dus niet om de alcoholanalyse die de bloed proef vervangt. Dat apparaat, de da- tamaster II, is volstrekt betrouw baar", vertelt Dellebeke. Ook al wijst de blaaspijp uit dat de automo bilist niet gedronken heeft, de poli tie kan de bestuurder altijd meene men voor de alcoholanalyse. "De wet schrijft voor dat een automobi list twintig minuten na het eerste contact met de politie meegenomen kan worden voor de alcoholanalyse. En dat kan dus gebeuren op grond van uiterlijke kenmerken". Voor grafschennis 1,5 jaar geëist DEN BOSCH (ANP) - Tegen twee mannen van 21 en 23 jaar uit Schijndel is gisteren anderhalf jaar cel geëist wegens grafschennis. In de nacht van 21 op 22 mei beschadigden ze in het Brabantse plaatsje Zeeland 151 gra ven, het merendeel onherstelbaar. De schade bedroeg 350.000 gulden. De jongste verdachte zei onder druk van de politie een valse bekentenis te hebben afgelegd. De rechter wees hem er echter op dat hij details had genoemd die alleen de daders konden weten. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercen tage voor de maand september is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3