Miss Universe kan niet bij haar ouders langs fclw Ri/sr 'Onze' Angela Visser eindelijk even thuis, maar: Ik hoop velen gelukkig te maken door dit werk' j; PAGINA 18 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 AMSTERDAM - Tijd voor zichzelf en haar familie krijgt Miss Universe An gela Visser (22) uit Nieu- werkerk aan den IJssel amper tijdens haar eerste bezoek in ons land na de kroning. Beter gezegd: Miss Holland kan tijdens het negendaagse bliksem bezoek aan 'haar' vader land niet eens bij haar ou ders op bezoek. „Ik ben mij bewust van mijn ver antwoordelijke taak en zal mijn werk naar behoren doen," straalde de groen- ogige Miss Holland vol zelfvertrouwen temidden van filmploegen, fotogra fen, journalisten en fami lie tijdens een presentatie in het Amsterdam Holi day Inn Plaza Crown Ho tel. Door Marjan Meijer Het Miss Universe-circus land de gisterochtend op Schiphol. Ouders Cees en Gerry, broer Jorgen Visser en vriend Lex Traa sloten Angela emotioneel in de armen. Na de kroning tot Miss Universe op 23 mei in het tropische paradijs Cancun za gen Cees en Gerry Visser hun oogappel niet meer. „Wat mis sen we haar. Zij is een stralend kind, vrolijk, spontaan en wij genoten altijd erg samen," leg de een emotionele 'pa Visser' uit. Na de verkiezing tot de mooiste van het heelal heeft de Nieuwerkerkse schoonheids specialiste 'met een droom die waarheid werd' een hectisch leven geleid in de Verenigde Staten. Angela Visser won voor ƒ98.000 in geld en voor het dubbele be drag aan kleding, schoenen, le vensverzekering, video-appara- tuur, minkjas, een verbluffende hoeveelheid juwelen (zij droeg gisteren slechts een prachtig hor loge en enkele parelkettingen- en armbanden) en een huis in Mexi co. De blonde Miss Universe woont tijdens haar 'rege ringsjaar' in een Dynasty-achtige eigen villa in Los Angeles. Zij di neerde, sprak en communiceer de inmiddels met de groten der aarde, waarbij een ontmoeting met president George Bush en echtgenote het hoogtepunt vormde. Carrièrevrouw Een kennismaking met koningin Beatrix is nog niet gearrangeerd voor de. zoals de Amerikaanse organisatie Madison Square Gar den Television Productions haar trots noemt, 'ambassadrice van de vrouw van de jaren negentig'. De ouders van Angela Visser, die hun dochter sinds het Miss Universe-spektakel losbarstte niet nen haar op Schiphol. De organisatie, die de Miss Uni- verse-verkiezing voor de achten dertigste keer hield, is bijzonder in haar nopjes met de Nederland se Miss-met-uitstraling. „Ik ben geen domme, blonde schoon heid, maar een hardwerkende carrièrevrouw die met volle teu gen van het leven en de vele fan tastische ervaringen geniet. Da wil ik aan alle vrouwen in de we reld tonen: wees jezelf en belee alles steeds weer met evenv interesse en word niet blasé en ga niets gewoon vinden. Dan donder je in een zwart gat en haal je de eindstreep niet," zei Angela Visser. De Nieuwerkerkse. de eerste Nederlandse die ooit de Miss Universe-titel won, is overstelpt met cadeaus en 'big shots' overal ter w§reld knokken om haar gunsten. Filmaanbiedingen wor den haar bijna elke dag gedaan en met een van dé belangrijkste Amerikaanse filmbonzen (te vens een van de rijkste mensen ter wereld) Donald Trump on derhoudt zij goede relaties. De gehele roddelpers, maar ook toonaangevende opinieweek- en dagbladen vechten om inter views met haar. Kledingjacht Gistermiddag leek de 'country- girl met het rood-wit-blauwe bloed in de aderen' nog precies op de enthousiaste 'rateltante' die een paar maanden geleden bij haar moeder thuis over haar idealen vertelde. 'Wees jezelf en maak promotie voor Holland', was toen haar motto. „Een bril jante meid," zo zijn de meningen inmiddels, „eentje van dezelfde klasse als een Cruyff." „Zo'n goeie hebben we nog nooit gehad," zag je de vertegen woordigers van het de Miss Uni- verse-organisatie grijnzen. Met Angela Visser haalden zij precies degene binnen die zij nodig had den. „Een intelligente dame; niet te beroerd om keihard te wer ken; die zelf initiatieven ont plooit, met idealen en die nog aardig is ook," stelde de jury niet voor niets in het Mexicaanse Cancun, toen Angela uit- 76 kan didaten voor een publiek van meer dan 600 miljoen televisie kijkers werd uitgeroepen tot de mooiste van het heelal. „Het gaat bij schoonheidsverkiezingen al lang niet meer om de buitenkant alleen. Dat foute imago moeten wij bestrijden en Angela Visser is daarom de ideale Miss Univer se voor ons," denkt de organisa tie. Aangekomen Verder helpt de Nederlandse de Miss Universe organisatie voet aan de grond te krijgen in Euro pa. De meest prestigieuze 'beau- tycontest' ter wereld was in het verleden vooral een zeer com merciële Amerikaanse „Gek hè, maar het is mijn baan en ik ben een instrument om ve len te bereiken. Ik hoop velen ge lukkiger te maken door dit werk," lachte Angela, weer drie kilo aangekomen. Tijdens de zes weken in Mexico verloor zij zes kilo. Vriend Haar vriend Lex Traa, door velen betiteld als zielig en te betreuren, omdat hij zijn vriendin wel kwijt genheid. Met Angela Visser voor aan hoopt Madison Square Gar den Tv Productions, een organi satiebureau voor sport- en mu ziekevenementen met als parel in de kroon de Miss Universe- verkiezing, een begrip te worden in de gehele wereld. „Dat zal met Angela lukken. Zij spreekt even makkelijk met de president als met 'de man in de straat'," werd over het 'promotie-instrument' zou raken, is inmiddels ook ge lukkig. Hij treedt in dienst bij de Miss Universe-organisatie en verhuist binnenkort naar de VS. Bij Angela in haar sprookjeshuis mag hij niet wonen (reglemen ten), maar tijdens de schaarse vrije uurtjes kan het duo naar het strand, uitgaan of winkelen. Tij dens het bliksembezoek aan Ne derland fungeert Lex Traa als een tussenpersoon tussen orga nisatie, familie, vrienden en pers. Deze komende week staat het programma van Miss Universe Angela van minuut tot minuut volgeboekt. Gisteravond zou zij bij haar ouders in de Nieuwer kerkse woning even op adem ko men en haar eigen meisjeska mertje weer zien. „Jammer, hè, maar wij begrijpen het wel," zei Angela's moeder toch een beetje aangeslagen over het niet door gaan daarvan. Vader Cees, die zijn mooie dochter van het begin af aan heeft gesteund, met publi citeit hielp en advies gaf, was erg emotioneel. Maar vrijdag aan staande wordt het goedgemaakt. Miss Universe wacht vanaf drie uur een groots onthaal in 'haar' stad en op het stadhuis door burgemeester H.B. van der Goot en waarschijnlijk al haar stadgenoten. „Heerlijk, ik kijk er naar uit. Mijn opvoeding in een gezellig en hecht gezin en het wo nen in een kleine stad heeft toch mijn natuur- bepaald." compli menteerde Miss Universe Ange la Visser haar familieleden en woonplaats. Napalm-meisje Het Vietnamese meisje dat hui lend en naakt wegrende van haar met napalm gebombardeerde dorp op een wereldberoemde foto die de wreedheid van de oorlog op aangrijpende wijze symboli seerde, is van plan een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten om daar hoop en verzoening uit te dragen. Phan Thi Kim Phuc was negen jaar toen ze in juni 1972 haar plat gebrande dorp in Zuid-Vietnam ontvluchtte en fotograaf Nick Ut van The Associated Press haar doodsangst voor de komende ge neraties vastlegde. De schokken de foto leverde Ut meteen de Pulitzer-prijs op en verscheen overal ter wereld op de voorpagi na's. Op de foto waren niet de afgrij selijke brandwonden te zien. "Haar hele rug en nek en arm wa- rert zwart als een barbecue." ver telde Ut. "Er was een verschrik kelijke hitte", zei Kim in een in terview met de Los Angeles Ti mes. "Ik rende en rende alsmaar verder weg. Ik rukte mijn bran dende kleren af, maar het bran den hield niet op. Ik was alleen met die vreselijke hitte". Generaal William Westmore- land. de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, beweerde dat Uts foto een vervalsing was en dat Kirn zich had gebrand bij een barbe- Kim en forograaf Ut ontmoet ten elkaar onlangs opnieuw in Havana (foto links). "Voor mij maakt ze deel uit van de familie", verklaarde Ut die zijn beroemde foto heeft hangen in de werkka mer van zijn huis in een voorstad van Los Angeles. "Ik vertel mijn kinderen Bettina en Michael, die in Amerika werden geboren, hoe gelukkig ze zich mogen prijzen dat ze geen oorlog hoeven mee te maken". Ut ontvluchtte in 1975 zijn ge boorteland en werkte twee jaar lang in het AP-bureau in Tokyo alvorens naar Los Angeles te ver huizen waar hij nog altijd in dienst is bij hetzelfde persbureau. Het weerzien in Havana was •voor Ut een schok; het zwaarver- brande kind dat hij eertijds foto grafeerde en naar een ziekenhuis bracht, worden die haar littekens verborg onder een T-shirt. Kim aanvaardde een uitnodi ging van de Vietnamese regering om in 1986 naar Cuba te reizen waar zij uiteindelijk farmacologie begon te studeren. Zij woont nu in een studentenappartement in Havana. "Ik wil mijn eigen leven leiden, trouwen en kinderen krij gen," zei ze en voegde daaraan toe dat ze "een opgewekte jonge vrouw" was. Vermoedelijk zal Kim in de herfst een bezoek brengen aan de Verenigde Staten om de gevoe lens van bitterheid die twee de cennia na het bloedige conflict in Zuidoost-Azie nog sluimeren, te verzachten. "Als ik ooit die (Zuid- vietnamese) piloten zie die bom men op mij gooiden, of Ameri kaanse piloten, dan zou ik tot hen zeggen: 'De oorlog is voorbij. Het verleden is het verleden'," aldus Kim. Terwijl ze haar met littekens bedekte arm naast haar gave arm hield, vroeg ze: "Denk je niet dat de dokters in Amerika ze weer ge lijk kunnen maken?" (foto's AP) ik /weTprfPEP- sooh en pan pa in'n bal len en -t£>en nee. WANT IK zeg meestal niet meer pan pat... politici een stel waarpeloze figuren zijn pie nergens anpers aan penken pan aan eigen roem £n eigen portemonnee

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18