Aarzelen tussen dood en leven Omvangrijk Beeld '89 Trommelen in beursgebouw Balanchine centraal Orgelconcert John Scott 'Metropolis' weg na verhes acht miljoen Musical KOLOSSALE GELDVERSPILUNG? BEELD MCMLXXXIX. t/m 26 augustus. Kunstuitleen/K-Expo, Lammermarkt 35, Lelden: expositie met tekeningen van Aad van Houwelingen en installatie van Pieler Geraedts. De Waag, Aalmarkt 21, Leiden: expositie met schilderijen van Bert Ju en beeld van Sjef Oltheten. Stelling, Burgsteeg 14, Leiden expositie met beelden en teke ningen van Frans de Wit. Openingstijden: wo. t/m za. van 12-17 uur. LEIDEN - Beeld MCM LXXXIX, kortweg Beeld '89. no digt uit om de route te volgen langs de verschillende expositie ruimten die aan dit grote culture le evenement deelnemen. Verge leken met de twee voorgaande ja ren is de manifestatie Beeld '89 omvangrijker en breder van op zet. Deze keer is gekozen voor ze ven solo-presentaties van Leidse kunstenaars die daarmee hun werk beter onder de aandacht van het publiek kunnen brengen dan op de tot nu toe gebruikelijke overzichtstentoonstellingen. De foto-expositie van Wim Lamboo in de Lakenhal en de Neva-ten- toonstelling van Rob Schouten bij Time is Art zijn al onderwerp geweest van een recensie, maar ook de andere vijf bijdragen mo gen niet onbesproken blijven. In de Leidse Kunstuitleen is een selectie te zien van de dag boeknotities van Aad van Houwe lingen. Deze op doek gemonteer de dagboekbladen uit 1979 zijn in Leiden nog niet te zien geweest. De opeenvolging van deze wer ken die uit tekeningen en tekst bestaan, vragen van de bezoeker tijd en aandacht, maar wie open staat voor de wijze waarop Van Houwelingen zijn persoonlijke gedachten en ervaringen noteert komt onder de indruk yan dit bij zondere project. De installatie van Pieter Ge raedts in de expositieruimte van de Kunstuitleen is een kunst werk, dat in al zijn eenvoud hefti ge reacties oproept. Geraedts ge bruikt materialen uit het dage lijks leven, in dit geval de welbe kende grijze vuilniszakken en witte plastic emmers die hij met gevoel voor ordening op elkaar stapelde. Deze installatie moet men van buitenaf bekijken; vanaf enige afstand worden de voorbij gangers door het alledaagse mate riaalgebruik misleid de grijs witte stapel vormt niet een fase in de totstandkoming van het kunstwerk, maar dit IS het kunst werk. Stelling heeft alle beschikbare ruimte gegeven aan nieuw werk van de Leidse beeldhouwer Frans de Wit. In de witte zaal komen de monumentale vormen van deze beelden goed uit. De spanning en het evenwicht van de regelmatig ingedeelde vormen contrasteren met de uitstraling van het op be scheiden schaal uitgevoerd stuk van messing en staal. Beeld '89 besteedt ook aan dacht aan werk van een jonge beeldhouwer Sjef Oltheten. Diens houten constructie vormt het middelpunt van de expositie in de Waag, waar ook schilderijen van Bert Ju tentoongesteld zijn. Het subtiele effect van de struc tuur en de gelaagdheid van de verf en de geheimzinnige gloed in de composities van Ju, verbindt zeven van de in totaal elf werken met elkaar. De abstracte vormen taal waarmee Bert Ju sterke asso ciaties oproept met de natuur en de leefomgeving, spreekt mij zeer aan, meer dan de ruw opgezette geometrische vormen die hij in, overige composities in blauw ge bruikt heeft. De afzonderlijke exposities van Beeld '89 bezitten ieder hun ver dienste, maar als geheel geeft de ze kunstmanifestatie een indruk van het niveau waarop deze Leid se kunstenaars werken. Plannen voor een vervolg hierop worden al gesmeed; alle reden om reik halzend uit te zien naar augustus 1990, naar Beeld '90. NANCY STOOP DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 MttflUIJL..—II gal. Het is zijn moment van spelen en werken. Hij zegt daarover: "Ik heb een be paalde situatie in mijn hoofd. Dan moet ik heel zorgvuldig de juiste persoon vragen, op verschillende gronden. De innerlijke houding van iemand wordt in het gips zichtbaar. Hij of zij moet de situatie dus kun nen aanvoelen. Ik ben afhankelijk van de gevoeligheid en het reactie vermogen van de mensen die voor mij exposeren". "De spieren en botten worden zichtbaar, omdat het natte gips door de kleren dringt. De persoon in kwestie is er zo ongemakkelijk aan toe, dat hij niet kan doen alsof. Hij moet zich wel ontspannen en is pre cies zo stoïcijns en dapper of krij send en hysterisch als in werkelijk heid". "Als ik een helder idee heb van wat ik wil en het model past daar volkomen in, dan is alles goed. Maar meestal gaat het allemaal niet zo vanzelf en moet ik nadien verande ringen aanbrengen. Soms hak ik een arm af of ik geef een andere po sitie aan het object". George Segal doet, met andere woorden, duchtig aan procesbein- vloeding. Hij manipuleert de bol ster naar zijn gedachten over de pit. Op het moment dat buitenkant en binnenkant volgens de wetten van Segal in balans zijn, is een nieuwe sculpturale situatie een feit. George Segal, sculptures, re liefs en pasteltekeningen. Tot 3 september, dagelijks van 15 tot 23 uur in het Casino van Knokke-He- ist. Zeedijk/Albertstrand. Te- venS: galerie Elisabeth Franck, Kustlaan 124, Knokke-Heist. ■AMSTERDAM (ANP) - In de Beurs van Berlage in de hoofdstad wordt op 10 september een oude Amster damse traditie in ere hersteld: trom melen op de beurs. Eeuwen geleden was het kinderen toegestaan om in de kermisweek op de beurs te mo gen trommelen. Het ligt in de be doeling er opnieuw een jaarlijks evenement van te maken. Vanaf 14.00 uur zullen vanuit alle delen van Amsterdam drumbands al spe lend naar het Beursplein stromen. Buiten zullen zij allerlei muzikale demonstraties geven. Vanaf 15.00 uur zullen zij in de Goederenbeurs- zaal musiceren. Ook het Circle Per cussion Ensemble met zijn grote Ja panse trommels zal van de partij zijn. Trommelen op de beurs is een project van Nederlands Philharmo- nisch Orkest, Stichting Beurs van de Berlage, Bond van Amsterdamse Amateur Muziekgezelschappen, Gemeente Amsterdam en Stichting JAM. AMSTERDAM (ANP) - Het Natio nale Ballet opent het dansseizoen 1989/1990 op 6 september in het Am sterdamse Muziektheater met '4 Balletjuwelen,' van George Balan chine (1904-1983). De vier balletten zijn: Serenade, de Tsj^jkovski-pas de deux (beide op muziek van Tsja- jkovski), De verloren zoon (Prokof- jev) en Violin concerto (Stravinsky). Verder staan enkele premières op het programma van het dansgezel schap, onder andere 'Symphonic variations' van Sir Frederic Ashton (1904-1988) en het Brahms-Schön- berg Kwartet van Balanchine. Overzichtstentoonstelling werk van George Segal in Kriokke 'Paar op twee banken', gipsen houtGeorge Segal (1985). Het recept is eenvoudig, niet meer dan een vondst. Na jaren beproefd gebruik frappeert de uitwerking nog steeds. Men strikke een willige vriend of goede buur, verklaart hem tot object, wikkelt dat van top tot teen in doeken en bestrijkt het met gips. Stilzitten, stilstaan én drogen luidt de opdracht. Na de verharding volgt de bevrijding. Het object wordt weer mens, gepeld en uitge sneden. Het model stapt uit, de kun stenaar gaat verder met de buiten kant. George Segal schept taferelen als mini-milieus. Hij plukt zijn figuren uit het gewone leven, zet de klok even stil en plaatst ze vervolgens in een alledaags decor dat de klein schaligheid van de operatie moet onderlijnen. Dat kan leiden tot een zekere gezapigheid, het leidt ook tot de schok der herkenning die men sen mild en dierbaar stemt. Pop Segal heeft een hoge plaats gekre gen in de rangs'chikking van pop-ar tiesten. Hij komt het verst bij de be oordelaars die in Pop Art in elk ge val de waarde van de reactie willen zien: geen kunst omwille van die kunst, maar uitingen die tezamen een zuiveringsactie moeten vor men. De stuwende en sturende ge dachte is duidelijk: wat voorheen KATWIJK John Scott zal vrij dagavond 25 augustus het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee bespelen. De orga nist van de St. Paul's Cathedral in Londen komt naar de badplaats met een Frans programma. Uitge voerd zullen worden werken van J. Langlais (La cinquième trompet), C. Franck (Cantabile), Ch. Tourne- mire (Choral-improvisation sur le Victimae Paschali), L. Vierne Ro mance uit de symfonie nr. 4) en M. Dupré (Variations sur un Noël). Aanvang 20.15 uur. LONDEN (AP) - De musical 'Metro polis', de eerste lifeshow van de Amerikaanse componist van filmm- muziek Joseph Brooks, zal op 2 sep tember voor het laatst in Londen te zien zijn. De musical wordt afgelast vanwege een verlies van het totale produktiebudget, namelijk ruim 8 miljoen gulden. Op 8 maart ging 'Metropolis', een musical die is gebaseerd op de ge lijknamige film van Fritz Lang uit 1926, in het Piccadilly Theater in London in première. Van het begin af aan kreeg de uitvoering slechte kritieken. Brooks is ooit bekend ge worden door zijn lied 'You light up my life', dat een Oscar won. De sluiting van de musical is niet zo verwonderlijk, gezien de ex treem, warme Engelse zomer waar veel voorstellingen en shows op West End onder gebukt gingen. De stakingen van de Britse spoorwe gen en metro waren ook niet be paald bevorderlijk voor de theaters. Slechts twee shows hebben het dit jaar goed gedaan op West End: 'Les Misérables', een musical-adaptie van Andrew Lloyd Webber, en 'De koopman van Venetie', waarin de Amerikaanse acteur Dustin Hoff man zijn Engelse theaterdebuut maakte. Maar over het afgemeen hebben musicals de laatste jaren weinig succes geoogst in Engeland. KNOKKE - George Segals Wandelende Man staat zeer stil. Mensen worden mummies. George Segal is de bevriezer des dagelijksen levens genoemd, de modelleur van het alle daagse én een popster van spraakmakende allure. De kunsthistoricus Segal werd als kunstenaar zijn eigen (suc cesvolle) happening. In 1960 kreeg hij een voorraadje gips verband in handen. Vanaf dat moment begon zijn victorie. Het Casino van Knokke viert die overwinning mee en laat hoogtepunten zien. Gestolen tekening Rembrandt na 10 jaar terug in Rembrandthuis AMSTERDAM (ANP) - De tien jaar geleden uit het Rembrandthuis in Amsterdam gestolen tekening van Rembrandt is weer terug. Directeur E. Ornstein van het Rembrandthuis reisde vorige week zelf af naar New York om het kunstwerk op te halen. De tekening is onbeschadigd. Slechts het passepartout moet wor den vervangen, aldus Ornstein. Voorlopig kan het publiek het te ruggevonden kunstwerk nog niet bewonderen. Het Rembrandthuis wil over enige tijd een kleine expo sitie rond de verloren gewaande Rembrandt organiseren. De tekening kwam in juli van dit jaar boven water toen de onbeken de eigenaar het werk via een kunst handelaar te koop aanbood bij vei linghuis Christie's. De experts van het veilinghuis identificeerden de tekening echter als een Rembrandt die als gestolen stond geregistreerd. Het kunstwerk werd overgedragen aan de Amerikaanse douane. Het gaat om een papier van onge veer 7,5 bij 12,5 centimeter, met op de ene kant een afbeelding van Rembrandt's vrouw Saskia en op de andere kant een portret van hun zoon Titus. Het veilinghuis schatte de waarde op ongeveer 100.000 dollar. Er is geen aanwijzing dat de eigenaar - die de tekening tien jaar geleden te goeder trouw zou hebben gekocht - van de herkomst op de hoogte was. Nationale Ballet naar Oost-Berlijn AMSTERDAM (ANP) - Het Natio nale Ballet gaat drie voorstellingen verzorgen in Oost-Berlijn. Op 29 en 30 september en op 1 oktober zal het gezelschap deelnemen aan de Berli ner Festtage in de Deutsche Staats- oper Berlin. Het programma ver meldt '4 balletjuwelen' van George Balanchine (1904-1983) en het Ne derlandse choreografenprogram- ma, met drie balletten van respec tievelijk Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk. La ter in het dansseizoen reist Het Na tionale Ballet naar Athene en naar diverse Italiaanse steden. Mauritshuis koopt Van den Eeckhout DEN HAAG Het Mauritshuis in Den Haag heeft een belangrijk schilderij verworven van Gerbrand van den Eeckhout uit 1665. Het bij belse historiestuk beeldt een episo de uit van het verhaal van Isaak en Rebekka (Genesis 24). De schilder was een leerling en goede vriend van Rembrandt. De aankoop van het meesterwerk is mogelijk gemaakt door de stichting Vrienden van het Mauritshuis en de Fondation Mauritshuis. Het werk is een olieverf op doek en meet 129 bij 171 centimeter. Van den Eeckhout leefde van 1621 tot 1674. gebeurde, deugt niet voor nu en ze ker niet voor straks. Schoonmaak dus. Ruimen. Leegte scheppen om die te kunnen laten vullen met nieu we dromen, een ander evangelie, de nieuwe stijl die pas morgen oud is. De schoonmaakploeg van Pop Art heeft het karwei niet zonder humor geklaard. Beperken we ons tot de sculptuur, de derde dimensie, dan zien we duidelijke overeenkomsten met de spotlijntjes die DaDa uitzet te. De geplastifceerde Hamburger is tot beeldhouwkunst verklaard, het ei en - in de herhaling - het toilet, de fiets, het aftandse meubelstuk. In dat rijtje kan en mag de mens niet ontbreken. Het afgeleid mensbe grip van de kunstfilosofen staat naast een haast pijnlijk realisme dat een antwoord (met een glimlach) aan de neo-classicisten inhoudt. Duane Hanson en John de Andrea streven een genadeloos realisme na, tot in het fraaiste schaamhaartje in fiber, en weten op de Kasseier Do- cumenta de ogen van de wereld op zich gericht. Net echt luidt de uit komst. George Segal heeft die fase overgeslagen. Ook hij steelt stukjes werkelijkheid om die, in een als strikt persoonlijk te herkennen ver vreemding, als eigen goed te signe ren. Maar de gipswitte, verstilde, ja levenloze figuren, krijgen in zijn zetting zoveel ingekeerde beweging mee dat de kwalificatie van Segals mentor Kaprow 'levende mum mies' meteen als waarmerk kan die- Beklemming De ontmoeting van Segal met Allan Kaprow is van grote betekenis. Se gal "(New York, 1924) schilderde warm en bevlogen abstract. Hij nam kennis van en deel aan de lawine door André Oosthoek van grensverleggende activiteiten die in het begin van de jaren '60 het beeld gingen bepalen: environ ment, happening en performance. George Segal, los van de studieu ze letter, voegt er onder invloed van happeningleader en Cage-adept Kaprow zijn sculptural situations aan toe. Ze worden, als grap be doeld, meteen herkend als deel van de scène. De grap groeit, dijt uit en wordt van verhaaltje tot zelfstandig hoofdstuk. De mythe Segal is daar. Wie deze nazomer in de grote ten toonstellingszaal van het Casino te Knokke iets van het verhaal proeft, zal vooral getroffen worden door de sfeer van beklemming. De figuren lijken in hun situering juist een straat ingelopen, tot staan gebracht, net om de hoek op een bank gaan zitten. Maar al die vrienden en bu ren zijn anoniem, ze kijken zonder ogen, er is geen tegenspel. We zouden op het pad van her kenning misschien iets verder kun nen komen met te kijken naar de schouders: een enkele keer licht, speels en zorgeloos, maar al die an dere keren gekromd onder de last van een leven, zonder aangename ruimte tussen de dag van gisteren en die van morgen. Die ruimte is al opgeëist door Se- Muziekprijs 1989 voor componist Jacques Bank AMSTERDAM (ANP) - Het Amster dams Fonds voor de Kunst heeft de Matthijs Vermeulen muziekprijs 1989 toegekend aan de componist Jacques Bank. Bank krijgt de prijs - een bedrag van 10.000 gulden - voor zijn in 1985 gecomponeerde 'Requi em voor een levende'. Het stuk werd dit jaar voor het eerst ten gehore gebracht. De jury waardeerde vooral de originaliteit van de keuze voor het gebruik van teksten uit het middeleeuws kerke lijk uitstotingsritueel, waarmee me laatsen uit de samenleving werden verwijderd en 'dood' werden ver klaard. Bank is er, aldus de jury, door zijn persoonlijke stijl van componeren in geslaagd te ontsnappen aan de clichématigheid die bij het compo neren van het requiem voortdurend op de loer moet hebben gelegen. Bank heeft gestudeerd aan het Amsterdams Conservatorium. In 1974 behaalde hij daar de prijs voor compositie. In 1980 en 1982 kreeg hij onderscheidingen voor zijn com posities 'Mesmerised' en 'Minutes of lives'. De prijs wordt, samen met twaalf andere prijzen voor scheppende kunsten, op 27 oktober in Paradiso in Amsterdam uitgereikt. CALLANTSOOG - Op het strand van Callantsoog wordt de kustvaar der Koloss na zijn opzettelijke stranding in twee stukken gesne den. Na transport over land wordt het schip in Hoorn weer vaarklaar gemaakt. Kosten: 300.000 gulden, WVC betaalt. Daarnaast hebben talloze bedrijven geld in deze hap pening gestoken. De Schippersbond ONS vindt het maar een 'stompzinnig' project. Bondsbestuurder De Vries: "Wat die bedrijven daar voor geld instoppen is hun zaak. Het gaat ons om het overheidsgeld en wat is uiteindelijk de artistieke waarde van het pro ject. Er is toch iets denkbaar dat nuttig is, bijvoorbeeld met het geld een oud scheepswrak restaureren. De hele Nederlandse bevolking zou nu moeten zeggen: het is welletjes. Dat schip moet maar op het strand blijven staan als monument voor de verloedering van de kunst". De kunstenaars Belleman en Bol- ten geven onomwonden toe dat het om een geldverspillend project gaat waar niemand een diepere beteke nis achter hoeft te zoeken. Zij be schouwen hun kolos als een uitda ging om 120 ton staal met mens en techniek binnen twee weken uit el kaar te halen en elders weer op te bouwen. Zij noemen het een strijd tussen mens, ijzer en secondenwij- zer. Het publiek is welkom bij het project en het mag best leiden tot verhitte discussies. Bondsbestuur der De Vries is kort in zijn slotreac- tie. "Elitaire leuterkoek van de kun stenaars". (foto ANP) Knuttelboek LEIDEN - 'J.A.N. Knuttel. Levens loop'. Zo heet het boek dat op don derdag 7 september om 16.00 uur ten doop wordt gehouden in Socië teit De Burcht aan de Burchtsteeg 14 in Leiden. Theun de Vries schreef het voorwoord, Jaak Slan gen maakte een biografisch portret. Nachtconcert Piazzolla in Leiden LEIDEN - De grootmeester van de tango, bandoneonist en com ponist, Astor Piazzolla zal op 14 oktober in de Leidse Schouw burg een nachtconcert geven. De avond begint om 24.00 uur. Door hartklachten van Piazzolla konden vorig jaar enkele tango- concerten in Nederland niet doorgaah.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17