Discotheken wijken voor nieuwbouw 5Hier is het veel rustiger, geen troubles9 llillllllli 11II li—III Noordierse kinderen komen tot rust in Hazerswoude Industrieterrein boven 'groene hart' verkozen Landelijke vereniging van waterbewoners opgericht Meldingen milieutelefoon Rijnstreek sterk gestegen Noordwijks college hoopt op afname overlast Huwelijk door stedenband PAGINA 12 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 Het fraai gelegen Duna Deli maakt als aan het bouwbedrijf De Raad ligt plaats voor een luxueus hotel. (foto Holvast) Twee kop-staart- botsingen Voorhout VOORHOUT - Op de Leidse Vaart in Voorhout zijn gister middag als gevolg van twee kop- staart-botsingen in totaal negen auto's flink beschadigd. Tussen de Nagelbrug en het Postviaduct reed om kwart over vijf een Alphense automobilist op een rij van vijf stilstaande au to's in. Kort daarna reed een Noordwijker ter hoogte van de Sportlaan tegen twee auto's die voor het verkeerslicht stonden. Tru-trac ontvreemd ALPHEN AAN DEN RIJN - Auto dieven zijn op verschillende plaat sen in Alphen actief geweest. Uit een personenauto in de Prinses Ma- rijkestraat werd een tru-trac ont vreemd. Het apparaat, een medisch hulpmiddel in de fysio-therapie, heeft een waarde van 8.500 gulden. De dief nam het apparaat mee na het forceren van het voorportier. Vier sierdoppen werden van een wagen in het Leeuwenburg gesto len, terwijl een auto, die geparkeerd stond in het Elfenbankje, twee sier- velgen kwijtraakte. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - "Dus de provincie laat de vestiging van een groot industrieterrein pre valeren boven het behoud van het groene hart in Zuid-Holland? Dat vind ik nogal wat". Dit zei staatsraad W. Polak giste ren tijdens een hoorzitting bij de ge- schillenafdeling van de Raad van State tegen de woordvoerster van de provincie. Aan de orde was de kroonberoepszaak rond het be stemmingsplan 'Tussen Rijn en Rails'. Het provinciebestuur keurde dit plan gedeeltelijk af. Onder meer bewoners van de wijk Groenendijk spanden tegen deze afkeuring Kroonberoep aan. De provincie pleit voor de aanleg van een industrieterrein van veertig hectare op korte afstand van Groe nendijk. Dit industrieterrein zou in het bestemmingsplan moeten wor den opgenomen, zo meent de pro- De bewoners stellen dat door de ze wens de leefbaarheid van de lan delijk gelegen wijk wordt aange tast. De door de provincie voorge stelde bossages tussen de woningen en de toekomstige bedrijven, deed de woordvoerder van het Wijkcomi- te Groenendijk, M. Gordijn, giste ren af als struisvogelpolitiek. "Als je het niet ziet, kun je niet net doen of het er niet is. De overlast zal duide lijk zijn te merken". Volgens provincie woord voerster I. Vermeulen is na een 'moeizame belangenafweging' toch gekozen voor veertig hectare industrieter rein. De prognoses zouden een ern stig tekort aan industiegrond voor spellen in de Leidse regio. In het streekplan uit 1987 werd op dit mo gelijke tekort reeds vooruitgelopen. Staatsraad Polak, voormalig burge meester van Amsterdam, vroeg: "Wanneer zegt het provinciebe stuur nu eens: tot hier en niet ver der. Want het hele groene hart staat ter discussie". Ambtenaar Vermeu len kon hierop geen antwoord ge ven. Ook de gemeenteraad van Ha zerswoude heeft bezwaren tegen de wens van de provincie. In het be stemmingsplan was aanvankelijk een industrieterrein van vier hecta re opgenomen. De provincie vond dat te weinig. De gemeenteraad kon echter niet zelfstandig in beroep, omdat ten gemeentehuize het grif- fiegeld te laat werd overgemaakt. De verkeersdrukte die het indus trieterrein zal aantrekken moet worden opgevangen met de nog aan te leggen rijksweg 11. Want de nu al zeer drukke Rijndijk zal het verkeer niet kunnen verwerken. Staatsraad M. van der Stoel stelde vast dat er 'nogal wat vraagtekens' zijn rond de aanleg van de weg. De geschillenafdeling zal een ad vies opstellen en dat naar de Kroon sturen. De Kroon, feitelijk de minis ter van VROM, zal over enkele maanden een oordeel vellen. HAZERSWOUDE - Een van Hazerswoude Dorp heeft het initiatief genomen tot de oprichting van 'Waterbewoners', een nieuwe landelijke belangenvereniging voor eigenaren van woonschepen. Vol gens Hazerswoudenaar Kees Nieu- wenhuyse moet 'nog heel wat wor den gedaan aan de problematiek en het onbegrip waarmee een waterbe woner heeft te maken'. Het is de bedoeling dat de lande lijk opererende vereniging provin ciale onderafdelingen krijgt, onder meer omdat de regels voor woon- schappen per provincie verschillen. De initiatiefnemer is ervan over tuigd dat een grote, landelijke orga nisatie het enige middel is om vol waardig gesprekspartner te zijn bij onderhandelingen met gemeenten, provincies en de rijksoverheid. "Al leen via een goede organisatie heb ben we mogelijkheden om bijvoor beeld juridische kennis en begelei ding te betalen wanneer dat nodig mocht zijn", aldus Nieuwenhuyse. Waarschijnlijk wordt een onder verdeling gemaakt in varende woonschepen en schuiten met een vaste ligpaats. "Tijdens gesprekken met vertegenwoordigers van beide groepen heb ik gemerkt dat varen den heel andere problemen tegen komen dan vastliggenden", ver klaart Nieuwenhuyse de voorgeno men scheiding. Voor belangstellenden voor de landelijke vereniging 'Waterbewo ners' wordt 8 september een bijeen komst georganiseerd in gebouw j Het Anker, Chopinlaan 2 in Hazers- woude Rijndijk. Verdere inlichtin gen kunnen worden ingewonnen bij Kees Nieuwenhuyse, telefoon tijdens kantooruren 0Ï714-12081 en privé 01728-8564. ALPHEN AAN DEN RIJN - De klachtenstroom bij de Milieutele foon Rijnstreek van het IGOR is in de eerste helft van 1989 sterk gestegen. De eerste zes maanden kwamen 187 meldingen binnen, terwijl ook nog 95 meldingen werden geregistreerd door het bu reau milieuzaken van de gemeente Alphen. In de tweede helft van 1988 lagen die getallen op 119, respectievelijk 31 klachten. Opvallend is dat de meeste meldin gen in de avonduren en tijdens de weekends zijn gedaan. De hierover beschikbare cijfers liggen voor de eerste helft van '89 tweemaal zo hoog als in de laatste helft van vorig jaar. Het IGOR, een samenwer kingsverband van tien Rijnstreek gemeenten, concludeert daaruit dat het gedurende 24 uur bereikbaar zijn steeds meer in een duidelijke behoefte voorziet. Sinds de milieutelefoon (01720- 91231) in september 1987 werd aan gesloten, is het aantal klachten hand over hand toegenomen. Aan de ene kant is dat te verklaren door dat de mensen steeds milieubewus ter worden, aan de andere kant krijgt de milieutelefoon aldoor meer bekendheid. Het streven is nog wel daarin verbetering te bren gen. In samenwerking met de pro vincie wordt komend najaar door het IGOR dan ook pagne gevoerd. Alphen scoorde met een aantal van 141 klachten bij de milieutele foon het hoogst, Hazerswoude volgt op zeer ruime afstand met vijftien meldingen. Koudekerk en Leimui- den komen daarachter met zes klachten. Van veel klachten is niet duide lijk te zeggen onder welke categorie die kunnen worden gerangschikt, omdat ze zowel betrekking hebben op stank- als op lawaaioverlast. Een groot deel van de klachten (52) heeft betrekking op geluidhinder door onder meer horeca en bedrijven. Het IGOR registreerde 67 stankmel dingen, 17 gevallen van waterver ontreiniging en onder meer ook nog 4 klachten over allesbranders. Van alle klachten kunnen een stuk of twintig niet als milieuklacht worden beschouwd. Dan gaat het bijvoorbeeld om meldingen van het publiek dat huisvuil voortijdig bui ten is gezet. HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Zelden zullen vakantievierders hun woonplaats zo graag voor een paar weken heb ben achtergelaten als Leslie Black en Stephen Sherlock uit Belfast. Op de dag van hun ver trek, een week geleden, waren de wijken waar in ze wonen ware brandhaarden, ter gelegen heid van een herdenking van één van de vele diepetepunten in de Noordierse geschiedenis. door Jacqueline Boting Stephen, liever gewoon Sherlock genoemd, werd uitgezonden door de Corpus Christi jeugdclub uit de wijk Ballymurphy. Een gebied dat de afgelopen week een dank bare locatie vormde voor de pers fotografen. Leslie kwam mee met jongeren van het Woodvale Com munity Centre, waar hij naartoe gaat voor de broodnodige ont spanning. De jongeren werden uitgeno digd door de Hazerswoudse werkgroep van de Stichting Hulp Noord Ierland, die de katholieke en protestante jongens en meisjes de kans wil geven elkaar eens op een normale wijze te leren ken nen. Een verblijf van drie weken in gastgezinnen en een program ma van activiteiten moeten dat contact bevorderen. Sherlock en Leslie logeren bij de Hazerswoudse familie Peil. Ze hebben het daar prima naar hun zin, hoewel ze wel eens iets moe ten wegslikken. Zo moesten ze vorige week een overlevingstocht maken door de polder, waarbij al lerlei opdrachten moesten woren uitgevoerd. De bedoeling was dat ze over sloten zouden gaan, maar het werd er doorheen. Slootwater stinkt, weten ze nu. Zeker water waaruit ook nog moerasgas op stijgt. Sherlock noemt het het leukste wat hij tot nu toe tijdens zijn vakantie heeft meegemaakt. Ook bij Leslie scoort het 'natte pak-avontuur' hoog, al gaat zijn absolute voorkeur uit naar bow ling. NOORD WIJK Het Katwijkse bouwbedrijf De Raad heeft vergevorderde plannen om op de plaats van discotheek Duna Deli, op de hoek van de Oude Zeeweg en het Picképlein, een luxueus hotel te bouwen en op de plaats van Club 71 aan de Oude Zeeweg tien apparte menten te realiseren. De Raad is sinds kort eigenaar van de discotheken Club 68, Club 71 en Duna Deli. Club 68 aan de Hoofdstraat blijft als zodanig gewoon doordraaien. De discotheek blijft overigens voorlopig gewoon open. Van Rhee- nen huurt het pand van De Raad en zet de exploitatie verder. Op zijn vroegst in het voorjaar kan een bouwvergunning worden afgege ven en gaat het pand tegen de vlak te. Wanneer de raadsleden of de pro vincie niet instemmen met het ho telplan, dan blijft de discotheek open en blijft De Raad eigenaar. Het is tenslotte een goedlopende zaak. KATWIJK In het gemeentehuis van Katwijk is gisteren het eerste huwe lijk gesloten dat een rechtstreeks gevolg is van de 'stedenband' tussen Kat wijk en de Engelse Noordzeekustplaats Lowestoft. De Katwijkse Marian ne Zweers (23) en Mark Ingles (28) uit Lowestoft gaven elkaar gistermor gen het jawoord. Zij lieten hun historische huwelijk 's middags inzegenen in de Evange lisch Lutherse Kerk in Leiden. Een groot aantal familieleden van Mark In gles had de overtocht gemaakt om de plechtigheden, afgesloten met een receptie in Hotel Savoy in Katwijk, te kunnen bijwonen. Marianne Zweers leerde haar bruidegom in 1984 kennen, toen zij een be zoek van een week of drie bracht aan een vriendin in Lowestoft. Laura Sca- se. Die kende zij al sinds 1978, toen ze als leerling van de Katwijkse Hoor- nesschool tien dagen bij de familie Scase logeerde. Dat gebeurde in het ka der van de sinds 1975 jaarlijks terugkerende uitwisseling tussen zesdeklas- sers van deze openbare basisschool en de Harris Middleschool in Lowe stoft. Linda Scase kwam in dat jaar tien dagen bij de familie Zweers in Kat wijk over de vloer. Sinds die eerste ontmoetingen hielden de meisjes gere geld contact. Dat resulteerde in een wat langer bezoek in 1984, met alle ge volgen van dien. Marianne Zweers werkt momenteel als secretaresse op het Lowestoft College in de Engelse kustplaats, waar zij reeds sinds augustus 1986 woont. Het echtpaar Ingles-Zweers blijft ook in Engeland wonen. de 'hoods' bijvoorbeeld, de straat bendes. Maar ook vecht je tegen de politie, het Britse leger en de protestanten". Ook in Leslie's wijk is vechten een belangrijk tijdverdrijf. "Wij vechten tegen katholieken en ook tegen de politie en het leger". Het protest van een paar meisjes dat protestanten niets tegen het leger hebben, wijst hij ongeduldig van de hand. "In mijn straat gebeurt dat wel". Politie Onwennig bespreken de jongens dan ook het bezoek dat ze volgen de week aan het politiebureau in Den Haag brengen. De Noordier se politie, de RUC, is niet erg po pulair in eigen land, vooral niet bij de katholieke gemeenschap. Dat blijkt deels voort te vloeien uit de verregaande bevoegdhe den die de RUC heeft. "Ze vielen een keer zo maar mijn oma's huis binnen en haalden van alles over hoop. Zelfs de toilet werd onder steboven achtergelaten. Dan ver trekken ze en je hoort er helmaal niets meer van. Dat kan zo maar", aldus Sherlock. Een weekje Nederland heeft de jongen duidelijk goed gedaan. "Ik zou hier best wilen wonen", zegt Sherlock, met instemming van Leslie. Met elkaar en de rest van de groep kunnen ze het uit stekend vinden. Meisjes die het gesprek hebben gevolgd, vullen aan:"In een ander land kun je ge makkelijker met elkaar omgaan. Dat zouden we thuis ook wel wil len, maar dan zijn we bang dat an deren ons daarom te pakken ne- Tot slot bespreekt het groepje het gerucht dat er op de terug- keerdag een algemene staking zal zijn die ook het vliegveld van Al- dergrove platlegt. "Geeft niks", lacht Sherlock, "dan keert dat vliegtuig maar en gaan we ge woon weer terug naar Nederland. Van mij mag die staking een paar weken duren". De opmerkelijke ontwikkelingen in Noordwijk werden gistermiddag bekend gemaakt door wethouder V. Salman. "We weten het hier in Noordwijk nooit als de politiek zich uitlaat over grootse plannen, maar als het lukt dan zijn we twee zeer grote discotheken kwijt. Omdat de andere discotheken ook al aardig vol zitten, zullen zón 1.500 tot 2.000 jongeren in een andere gemeente hun vertier moeten zoeken. Hope lijk wordt zo ook de parkeeroverlast op zaterdagavond ingeperkt". Concrete bouwplannen zijn nog niet bij de gemeente ingediend, maar in eerste instantie voelt het college wel voor de plannen. Bij het college waren al eerder tal van plan nen ingediend voor de bouw van ap partementen op de plaats van Duna Deli. "Op zich zijn we deze grootste discotheek van Noordwijk liever kwijt dan rijk, maar niet tegen iede re prijs", verklaart Salman waarom het pand al niet eerder is verkocht. De discotheek trekt in het weekein de op een avond zo'n duizend be zoekers, van wie de meeste met de auto komen. Een grote parkeer overlast in de nabij gelegen woon wijken is dan ook het gevolg. "Maar wat moeten wij als ge meente met 50 tot 70 luxueuse ap partementen op die plaats. De wo ningen worden zo duur dat veel mensen van buiten Noordwijk daar gaan wonen. Gevolg is dat we de woningzoekenden niet helpen om dat zo'n bouwplan ten koste gaat van woningbouw in het Vinken- veld", verduidelijkt Salman. Groot hotel Het liefst ziet het college een hotel op de plaats van de discotheek. Er zijn genoeg hotelketens die bij de gemeente informeren naar vesti gingsmogelijkheden, maar daarbij gaat steeds de voorkeur uit naar de boulevard. Tot enkele maanden ge leden bouwbedrijf De Raad wel brood zag in Duna Deli. "Met eige naar Van Rheenen heeft De Raad een koopovereenkomst gesloten. Binnen enkele weken wordt het bouwplan verwacht. Het wordt een hotel in dezelfde prijsklasse als Ho tel Oranje en Huis ter Duin, alleen niet zo groot. Hoeveel kamers het krijgt weten we niet, maar wel heb ben we gezegd dat er in de te bou wen parkeerkelder meer auto's moeten kunnen staan dan er ka mers zijn", wat volgens Salman be tekent dat de parkeeroverlast zal verminderen. De wethouder hoopt dat de buurtbewoners geen bezwaar tegen de komst van het hotel zullen heb ben, juist omdat de overlast van de discogangers dan zal verdwijnen. Voor de bouw moet het bestem mingsplan worden veranderd, om dat het nieuwe pand groter wordt dan het huidige. "Misschien zijn de andere hotels niet blij met een nieu we concurrent, maar de kwaliteit van Noordwijk als badplaats wordt hiermee wel beter. We zijn tenslotte uit op meer verblijfstoerisme en minder dagtoerisme". Marianne en Mark, opgegroeid aan beide zijden van de Noordzee, gaven elkaar gisteren in het Katwijkse raadhuis het 'ja' en 'yes'. (foto Dick "Thuis han gen we maar wat rond en vechten we met het leger en de politie", aldus Leslie en Step hen uit Noord- Ierland. (foto Troubles Beiden vinden dat ze nog geen oordeel kunnen vellen over Ne derland, misschien wel over twee weken. "Nederland heeft geen heuvels en het is er rustiger. Geen 'troubles', vergelijkt Leslie Ne derland met zijn vaderland. 'Troubles' is het understate ment dat de Noordieren bezigen voor de oorlogstoestand, waarbij het 'front' wordt gevormd door de woonwijken. "In Ballymurphy hang je maar wat rond. Je praat wat, eens in de week ga je naar het kerkhof, want daar zijn de meis jes ook", grijnst Sherlock. "Ver der wordt er veel gevochten. Met DINSDAG 22 AUGUSTUS Katwijk openbare vergadering van de creatie en ontmoeting in het raad huis aan de Zeeweg, aanvang 19 30 uur. wijkerweg, aanvang 19.30 uur. bingo in Partycentrum 'De Ros kam', Turfmarkt, aanvang 20.00 Leiden oecumenisch avondgebed in de Noordwijk vuurwerk op de Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 22.30 uur. strandloop. start bij de Politie post om 19.30 uur. Oegstgeest Katwijk vermaakcentrum - Rijnstraat woensdagavondzang in de Ou- vanaf 14.00 uur. de kerk mmv Kamerkoor Vocalis, «ja kinderdisco in de W. van Veen- aanvang 20.00 uur. JA ^B school. Huetingstraat voor kinde- straattekenwedstnjd voor kinde- ^B ren van 9-12 jaar. aanvang 19.00 ren vanaf 3 jaar op het plein W. van ^B m uur. Veenschool. aanvang 15.00 uur. Jfi y$!k muzikale rondgang door Katwijk ieder die als een arabier is verkleed kan mee doen, tevens optreden van een buikdanseres. Leiden Museum Volkenkunde, film 'De beschilderde vrachtwagen' over Nationale Tenniskampioen schappen voor senioren, Casino tennisbanen, aanvang 11.00 uur. Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 14.00 en 15.30 Alphen zomermarkt Thorbeckeplein, Van Mandersloostraat, Hooft- straat, Raadhuisstraat van 9.00 tot 17.00 uur. Hazerswoude op het Batzorgel van de Vredes- kerk aan de Voorstraat, aanvang 20 15 uur drive-in-bioscoop op het terrein van de Groenteveiling, aanvang 22.00 uur. volleybal toernooi op het speel terrein aan het einde van de Noord- terwoudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur Meuwkoop kindervakantiespelen met crè che, wandelpuzzeltocht en fiets- tatie in het gemeentecentrum aan de Ujtweg, aanvang 20.00 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, rondlei ding om 15.30 uur. WOENSDAG 23 AUGUSTUS trum De Roskam om 19.00 uur. fagg WA vliegende brigade, allerlei wa- B terspelletjes bij Zee en Zon, aan- water-lopen voor jongeren bij de U vang 13.30 uur. Turfmarkt, aanvang 19.30 uur. ^B wijksportavond bij Rijnsoever duinwandeling olv een bos- groenzone tussen Hercules en Pal wachter, start om 10.00 uur bij de las. van 19.00 tot 21.00 uur. Sportlaan tegenover de Soefitem- J|w L» RVI O A kamelenrace op de Comman- pel. Sr UtlAW»» deurslaan. aanvang 20.00 uur, een van Bamiyan, aanvang 15.00 uur. Noordwijk woensdagavondzang mmv 'Ex celsior' in de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. doeweek in het JOIN-centrum van 11.00 tot 15.00 uur. Wassenaar Duinrell, High Diving Team American Eagles, aanvang 11.30, 12 30, 13.30, 14.30, 15.30 en 16.30 uur. DONDERDAG 24 AUGUSTUS gondelvaart, centrum Hazerswou- Katwijk openluchtconcert Harmonie Katwijk op Plein Schutterswei, aan vang 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12