TAD LEIDEN Klachten over gebrek aan openbare toiletten Brand in scholen Valkenpad LEIDSCH DAGBLAD Hoop narigheid door Russische windhonden RESTAUREREN UIT DE PUT s DINSDAG 22 AUGUSTUS 1 LEIDEN - Een korte binnenbrand in het scholencomplex aan het Val kenpad in de Meren wijk heeft voor enkele tienduizenden guldens scha de aangericht: Containerruimte, fietsenhok en de toiletgroep van de protestants-christelijke school De Valkenier en de openbare Meren- wijkschool gingen gedeeltelijk in vlammen op. De brand is aangesto ken. De politie heeft twee Leide- naars van 16 en 18 opgepakt die van brandstichting worden verdacht. De brand ontstond gistermiddag even na één uur. Tien minuten na aankomst van de brandweer werd het sein brand meester gegeven. Omstreeks half vier verliet de brandweer de plaats des onheils. Het vuur is ontstaan in de contai nerruimte van het complex, gele gen aan de binnenplaats. De brand stichters zijn over het dak geklom men en hebben in die ruimte brand gesticht. De containers waren leeg. Ook in het weekeinde is brand ge sticht in het scholencomplex. Me dewerkers van de school ontdekten gisterochtend dat in een van de lo kalen een gordijn was verbrand. Het vuur is vermoedelijk uit zich zelf gedoofd. Ook daarvan is bij de politie aangifte gedaan. Volgens een woordvoerder van de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging worden er geregeld brandjes gesticht in de omgeving van het complex. Er liggen tal van verbran de autobanden in de omgeving en de jeugd uit de wijk is herhaaldelijk op het dak van de scholen te zien. Na onderzoek door de politie is een 16-jarige jongen aangehouden. Hij werd op het schoolplein opge pakt. Vanmorgen vroeg, rond half zes, is een tweede Leidenaar (18) van zijn bed gelicht. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. De ver dachten hebben nog niet bekend. De brand in het scholencomplex, dat eigendom is van de gemeente, heeft geen gevolgen voor de leerlin gen. Zij kunnen vanaf 4 september, de dag waarop het nieuwe school jaar voor het basisonderwijs begint, gewoon terecht. De gemeente ver wacht de schade voor die tijd te hebben hersteld. De brandweer is volgens een woordvoerder laat gewaarschuwd door omwonenden. Bij aankomst van de brandweer, lieten verschei dene toeschouwers hun ongenoe- gen blijken met uitspraken als 'Waar blijven jullie nou' en 'Zijn jul lie er nou pas'. Volgens een woord- voerder van de brandweer komt het vaak voor dat mensen van elkaar denken dat de brandweer is gebeld, terwijl er dan nog niemand alarm heeft geslagen. Goekoop opent zesde Uitmarkt LEIDEN - Burgemeester C. Goe koop verricht zaterdag 16 septem ber om 10.00 uur in de Pieterskerk de opening van de jaarlijkse Uit markt. In en om de kerk presente ren de Leidse culturele verenigin gen zich op deze dag aan het pu bliek. Het is de zesde keer dat de Leidse Uitmarkt wordt gehouden. Afscheid van A. Hilgeman LEIDEN - De heer A. Hilgeman, voormalig hoofd van de directie Burgerzaken van de gemeente, neemt op woensdag 13 september na een dienstverband van 40 jaar af scheid van zijn werkgever. Van 16.00 tot 17.30 uur wordt die dag in de Burgerzaal van het stadhuis een afscheidsreceptie gehouden. Vele brandjes in containers LEIDEN - De brandweer heeft de laatste dagen herhaaldelijk moeten uitrukken vanwege container brandjes. Op tientallen plaatsen in de stad werden de afgelopen dagen vuurtjes in containers gestookt. "De afgelopen weken is het rustig geweest. Het lijkt er nu evenwel op of de jeugd massaal van vakantie is teruggekeerd", aldus een woord- De brandweer aan het werk op het dak van het scholencomplex aan het Valkenpad inde Merenwijk. voerder van de brandweer. Marktkooplui willen heropening 'ondergrondse' LEIDEN - "Twaalf! Goede gena de. Dat is een complete kennel". Rechter Spreij viel van verbazing bijna van zijn stoel. Hij had een Sassenheimse gevraagd hoeveel honden ze thuis had. Deze vrouw moest gisteren voor de rechtbank verschijnen, omdat vorig jaar tot twee keer toe enkele honden van haar hadden losgelopen. Nu is dat op zich geen bijzonderheid, ware het niet dat deze honden voor een hoop narigheid en leed zorgden in het dorp. door Meindert van der Kaaij In de eerste plaats was er bij de politie een schriftelijke klacht binnen gekomen van een familie die in het gelukkige bezit van een kip was. Met nadruk op 'was', want de twee honden van de Sas senheimse hadden het beest te grazen genomen. De kip overleef de dit avontuur niet en dat was natuurlijk heel spijtig. "De kui ken was in de opvoeding gedaan bij mijn zoon. Na een tijd zijn we erg gehecht geraakt aan het dier", zo citeerde de rechter uit de brief van de gedupeerde familie. Afgezien van de moord op de kip hadden de honden nog meer op hun geweten. Ze hadden scha pen opgedreven, winkeliers over last bezorgd en als klap op de vuurpijl ook nog een aanrijding veroorzaakt. Het werd tijdens de zitting niet duidelijk wat de aard en de omvang de aanrijding was. Volgens de eigenaresse van de honden, Russische windhonden om precies te zijn, waren zij ont snapt door een gat in de schut ting. "Toen ik dat ontdekte ben ik meteen met de kinderen op zoek gegaan. We hebben ze ook gevon den, maar ik zag dat één een wondje op de neus had. Ik wist wat dat betekende: narigheid. Vandaar dat ik de politie heb ge beld om navraag te doen. Toen was er al aangifte gedaan van de overleden kip", vertelde de vrouw met een van berouw door drenkte stem. Vrijheid Het gat werd dezelfde avond nog afgedicht om herhaling te voor komen. De volgende dag slaag den de schavuiten er echter we derom in, weliswaar op een ande re plaats, zich een weg naar de vrijheid te verschaffen. De hon den joegen nu wat winkeliers op stang en veroorzaakten een aan rijding. Ook nu ging de vrouw met haar kinderen op zoek en vonden één hond. De andere werd door de politie 'staande ge houden' en naar het asiel ge bracht. Om het huis staat inmiddels een nieuwe schutting van een be tere kwaliteit. Sindsdien zijn dan ook geen van de 12 honden meer ontsnapt. Het deed de rechter goed dat te horen. Officier van justitie Pinckaerts was toch min der mild in haar oordeel. De vrouw was volgens haar verant woordelijk voor de honden en dus ook voor de schade die zij aanrichten. Omdat die tot twee keer toe hadden losgelopen, was er bovendien geen sprake van een incident. Zij eiste een boete van 500 gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk. De vrouw vond die straf wat te zwaar. Ze had berouw getoond en had haar uiterste best gedaan om herhaling te voorkomen. De rech ter vond dat ook veroordeelde haar tot een boete van 400 gulden, waarvan 200 gulden voorwaarde lijk. 'Zwerver' De Rotterdammer sprong bijna uit zijn vel van woede. Officier Pinckaerts had even daarvoor na- meijk de conclusie getrokken dat hij de kluit belazerde. En dat pik te hij niet. "Ik ben niet de eerste beste zwerver die op straat wat aan rotzooit. Ik werk keihard voor mijn geld. U taxeert mij helemaal verkeerd. U bent helemaal ver keerd bezig", zo wierp hij Pinckaerts voor de voeten. De aanleiding voor deze aanva ring vormde de bekeuring die de Rotterdammer vorig jaar had ge kregen in de trein van Rotterdam naar Schiphol. Bij controle kon hij de conducteur geen geldig plaatsbewijs laten zien. Later had hij het kaartje weer gevonden, zo beweerde zei hij, en had daarvan een copie gemaakt en opgestuurd naar de Nederlandse Spoorwe gen. Het verhaal kon de officier niet overtuigen. "Dit bewijst niets. U kan het kaartje wel van iemand anders hebben gekregen of er gens hebben gevonden", zo be weerde zij. De man probeerde het nog door te vertellen dat hij op Schiphol werkt en zodoende elke dag die rit moet maken. "Ik koop daarom elke dag een kaartje". Het hielp allemaal weinig. In haar eis stelde Pinckaerts dat de copie van het treinkaartje geen bewijs vormde van zijn onschuld. Zij eiste het bedrag van de schik king: 65 gulden. Ook na de woe de-uitbarsting van de Rotterdam mer hield zij ietwat geschrokken vol. "Ik taxeer helemaal niemand, meneer. Ik ga uitsluitend af op de feiten". De rechter was - misschien door het emotionele verweer van de man - toch een andere mening toegedaan. "U bent vrijgespro ken", was zijn korte mededeling. LEIDEN - Er komen voorlopig geen nieuwe openbare toiletten in de binnenstad. Acht oude urinoirs werden enkele jaren geleden afgebroken maar van de plannen van de gemeente om zes nieuwe neer te zetten is nog niets terecht gekomen, hoe wel daarvoor op de begroting al 75.000 gulden was gereser veerd. Een werkgroep op het stadhuis beraadt zich over het probleem dat volgens een woordvoerder echter geen al te hoge prioriteit heeft. Inmiddels is tot wanhoop van de marktkooplui ook het gedurende marktdagen drukgebruikte onder grondse toilet voor het stadhuis ge sloten. Enkele maanden geleden zijn de toiletten gesloten omdat er onderhoud moet worden verricht. Dat is nog steeds niet gebeurd. De 'ondergrondse' aan de Vismarkt was het enige openbare toilet waar ook vrouwen terecht konden. De afwezigheid van openbare toi letten in de binnenstad laat onverlet dat in het openbaar plassen in bij voorbeeld de grachten ten strengste verboden is. Art. 79 van de Algeme ne Plaatselijke Verordening bevat een verbod op 'het wateren of an derszins de behoefte (laten) doen in of tegen roerende danwel onroeren de goederen'. Een dergelijk vergrijp kan zelfs bestraft worden met een boete van 300 gulden of ten hoogste twee maanden hechtenis. Volgens een woordvoerder van de politie komt het echter 'zelden of nooit voor' dat hiertegen proces-verbaal wordt opgemaakt. Kwaliteit Begin '87 ontvouwde de gemeente plannen om een aantal bestaande urinoirs te slopen. De meeste wer den niet veel meer gebruikt en gol den als bijzonder vies en onhygië nisch. Daarvoor in de plaats zouden drie eigentijdse en keurige toilet groepen komen die zowel door vrouwen als door mannen gebruikt konden worden. Bovendien zouden er drie urinoirs van het model 'krul' neergezet worden. De sloop van de oude urinoirs ging door - van de 12 zijn er nu nog 4 over: aan de Morsweg, de Kaas markt, de Korevaarstraat en de He rengracht. Van het plaatsen van nieuwe is niets terecht gekomen. Te elfder ure besloot de gemeente het geld te besteden aan de plaatsing van een aantal bushuisjes. Op de aanschaf of huur van de sanisettes, zoals het moderne urinoir heet, zou worden terug gekomen. "Bijna iedereen is ervan over tuigd dat er een aantal openbare toi letten in de binnenstad moet ko men", zegt R. van Berkel, be- stuursmedewerker van wethouder Van der Molen: "Het probleem is dat wanneer er nieuwe toiletten worden geplaatst, je ook een zekere kwaliteit moet bieden. Ze moeten schoon zijn en schoon gehouden worden. Er wordt hier regelmatig van gedachten over gewisseld". Een -werkgroep buigt zich nu weer opnieuw over de openbare toi letten en wellicht dat er in de loop van het volgend jaar een voorstel wordt gedaan. "Het heeft niet de hoogste prioriteit", aldus Van Ber kel. Het feit dat de gemeente nooit klachten heeft ontvangen over de afwezigheid van openbare toiletten is daar mede debet aan. Meditatie In hotel Nieuw Minerva aan de Boom- markt wordt op maandag 21 augustus een lezing gehouden over Transcedente Meditatie. Deze wordt een dag later her haald in het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. De lezingen be ginnen om 20.00 uur en de toegang be draagt 5 gulden. Inlichtingen: tel. 01751- 77740. FNV De Leidse Werkgroep Uitkeringsgerech tigden van de FNV houdt op woensdag middag 13 september om 14.00 uur een bijeenkomst voor mensen met een uitke ring in het gebouw van de wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 1Leden van de werkgroep geven voorlichting over problemen met uitkeringen. Inlichtingen tel. 765169. Vakantie Het programma van de vakantie-activi teiten van de buurtcentra Dijk 33 en De Pancrat ziet er als volgt uit: maandag 28 augustus pick-nick op de kinderboerde rij, 29 augustus naar Duinrell, 31 augus tus naar Ouwehands Dierenpark en 31 augustus naar zwembad Het Wedde. Opgave en inlichtingen via tel. 125736 en 126243. Dijk 33 Buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothe- kersdijk opent het nieuwe seizoen op vrij dag 1 september met een dubbeltjesker- mis voor kinderen (13.30 tot 15.30 uur). Voor de volwassenen wordt 's avonds een bijeenkomst gehouden met bingo en een optreden van de muziekgroep 'De Sleutels'. Inschrijven voor de activiteiten is mogelijk op 4. 5 en 6 September van 10.00 tot 17.00 uur. Tranen Het enige particuliere openbare toi let aan de Vismarkt heeft inmiddels ook zijn ijzeren deuren gesloten. Het toilet werd enkele jaren geleden voor het symbolische bedrag van 2,50 gulden verkocht aan H. Bos, uitbater van hotel/restaurant Nieuw Minerva samen met het recht op het Stadhuisplein een terras te exploi teren. "Het toilet is enkele maanden ge leden gesloten toen de toiletjuf frouw er geen zin meer in had", Veel interesse voor zondagse stadswandeling LEIDEN - De interesse voor de zon dagswandelingen is zo groot dat de WV heeft besloten hiermee een maand langer door te gaan dan de bedoeling was. Het succes wordt geweten aan het feit dat de wande lingen dit jaar voor het eerst op zon dag worden gehouden. Daarbij blijkt er na het bezoek van presi dent Bush aan Leiden veel belang stelling te zijn voor de geschiedenis van de Pilgrim Fathers. De wandelingen worden gehou den onder leiding van een VW- gids en starten iedere zondagmid dag om twee uur op het Stadhuis plein. Op het programma staan on dermeer de bezichtiging van het stadhuis en een bezoek aan een aan tal hofjes. De wandelingen duren nu tot en met 24 september. Twee jongens verdacht van brandstichting weet T. Kraakman, hoofdopzichter op de weekmarkt: "Het onderhoud liet te wensen over waardoor de wa terleiding niet in orde was. En als je voortdurend met een dweil in je handen staat, gaat de lol er wel van af. De dame is met tranen in haar ogen vertrokken. Ze wilde het wel blijven doen maar niet onder deze omstandigheden". De marktkooplui zijn nu aange wezen op de sanitaire voorzienin gen in cafés en koffieshops rond de marktenroute. "We hebben bij Bos al diverse malen aangedrongen de toiletten weer open te stellen. We krijgen regelmatig klachten van marktkooplui en naar mijn mening zijn die terecht. Ze zijn ook best be reid ervoor te betalen, al kost het een gulden per keer", zegt Kraak- Volgens Bos is er wat mis met de watervoorziening in de toiletten. "Het wordt gemaakt", garandeert hij: "Maar wanneer de toiletten weer opengaan, durf ik niet te zeg gen". Financieel is hij niet veel wij zer geworden van de exploitatie van het bekendste toilet in Leiden. Bos: "Ik heb het destijds gekocht omdat me dat wel leuk leek. Maar tot nu toe heeft het me alleen maar geld £)e 'ondergrondse' aan de Vismarkt: wegens verbouwing gesloten. (foto gekost". Henk Bouwman) Gehuwd: P.J.J. Meel en M A. Singh. J H M. berg en M.G. Lantrua, W F. Stadhouder M.M Sanders, A L. Verhoog en E T Stoutjes- dijk. W F. van de Wijngaard en H C. Star, R.J. Nieuwstraten en H.H.M. Bruens. J J.J. Megens en E.J. Pajek. R. Heineman en Y. Klom, S.J.M. Voorn en Q.J.M. Schamper, J. Heemskerk en E.C. Boogmans. G. de Jong en J.C.M. van Rijn, W. Helfensteijn en K.A. van Wijk, M.V. Bruschke en L. Johnson. J.C. de Ronde en Y. Gubler, R. Abspoel en J. Jonkhout, P. Sierat en L. Colerangle, R. Honsbeek en J.A. Both, J.W.P. Groeneveld en I. de Jonge. geb 15 juni 1933 man, J. Aandewiel geb 29 sep 1911 vrl„ C. Bouwman geb 22 mrt 1910 man. G. Olthof geb 29 mei 1927 man. L.C. Krom geb 17 juli 1989 vrl„ A. Guijt geb 11 aug 1914 vrl. echtg. van G. Haasnoot. J.A.E. Aalders geb 1 nov 1905 man. C. van Leijden geb 4 jan 1933 man. J.J. Stouten geb 15 feb 1928 man, I.S Stachiw geb 3 aug 1921 man, P Lepelaar geb 18 nov 1911 man, W Veen geb 20 nov 1904 man. J.N.J. van Lieshout geb 22 juni 1927 man, G. Swinkels geb 24 teb 1921 man. H. Ernst geb 7 aug 1932 man. L.C. Boogh geb 11 feb 1909 man, N. van Santen geb 7 rnrl 1910 man, J. Beekman geb 19 dec 1915 man, C.A. Zuijderdu.|n geb 29 mei 1968 man. M. Osse- voort geb 18 sep 1901 man, W F. Kramer geb 9 mrt 1911 man, J. Bernard geb 18 jan 1902 man, A. de Haas geb 13 nov 1941 man, J.H van Leeuwen geb 28 nov 1895 man, M. Hen- sing geb 27 juli 1989 vrl., A. Bruinstroop geb 6 juni 1929 man. W.J. van der Hoek geb 5 juni 1907 vrl., P.A.H. de Boer geb 14 juni 1910 LEIDEN - Aan de Oostdwarsgracht hebben vier monumentale panden een plaatsje veroverd op de lijst met mooi ste plekjes van Leiden. De vier huizen op een rij zijn in een jaar tijd omgetoverd van een kwartet bouwvallen tot vier woonhuizen behorende tot de categorie beschermenswaardige stadsgezichten. Een paar jaar geleden zou de koopman' geen stuiver hebben gegeven voor de vier panden. Een enkele blik op de huizen was voldoende om tot het oordeel te komen dat het viertal rijp was voor de sloop. De panden waren eigen dom van de voormalige eigenaar van het chemische bedrijf Lilo dat in de naastgelegen Baatstraat was gevestigd. Over het bedrijf is nog het een en ander te doen geweest in verband met bodemverontreiniging. De gemeente heeft de bedrijfspanden plus de huizen aan de Oostdwarsgracht opgekocht met de bedoeling dit stukje stad weer bewoonbaar te maken. De bodem werd gereinigd, op de plek van het bedrijf werden nieuwe hui zen gebouwd en de vier monumentale panden aan de Oostdwarsgracht werden in oude luister hersteld. Twee er van (met de trap- en puntgevel) zijn rijksmonument en de twee andere worden als beeldbepalend voor de stad aangemerkt. Het Leidse architectenbureau Barkema Partners is verantwoordelijk voor het restauratieplan al vragen cri tici zich af of hier nog wel gesproken mag worden van een restauratie. Alle vier de woningen waren immers in zo slechte staat dat ze eerst geheel met de grond gelijk werden gemaakt om vervolgens te worden herbouwd. 'Restau reren uit de put' noemt men dat bij de gemeente enigszins schertsend. De vier huizen staan nu alleen nog maar mooi te zijn, wachtend op nieuwa,bewoners. Als binnenkort de restau ratie is voltooid komen de panden onder beheer van de Woningbouwvereniging Leiden. De eengezinswoningen bevatten vier of vijf kamers en worden verhuurd voor een gemiddelde huurprijs van 642 gulden per maand. Ver wacht wordt dat de huizen begin november helemaal klaar zullen zijn. (foto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11