'Ik hoop niet dat er een machtsstrijd gaat ontstaan' Geen vaste richtlijnen hulpfonds Warmond Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest hikt aan tegen beslissing over huisvesting Haaswijkjongeren Met tassen vol boodschappen naar een orgelconcert in een koele kerk lr SUMMER JAZZ 1989 Vuurwerkbom sub nkt buurt Oegstgeest op BOEGSPRIETLOPEN LOKT WARMOND B un W pleiten voor flexibiliteit Nieuwe aanvraag voor vierde lokaal nieuwe basisschool Warmond 3s MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 of ze eerst rotzooi moeten trappen om hun zin te krijgen". De gemeente is tot nu toe zeer te vreden over het experiment. Pro jectleider Oosthoek zegt de ontwik kelingen gevolgd te hebben "met enige verbazing, maar vooral met respect voor de groep". In septem ber zullen de jongeren, de gemeente en de SJJO rond de tafel gaan zitten om te kijken in hoeverre de groep weer opgenomen kan worden bin nen het 'reguliere jongerenwerk'. De stichting hoopt tegen die tijd een nota gereed te hebben waarin alle knelpunten op een rijtje zijn gezet. Duidelijk lijkt wel dat ze de ruimte van de jongeren wil terughebben. Recreatiegebied Ylietland moet ook buiten de zomer trekken DEN HAAG/VOORSCHO TEN - De provincie Zuid-Hol land wil het recreëren in re creatiegebied Vlietland in herfst, winter en voorjaar aan trekkelijker maken. Om dat te bereiken wil de provincie in de loop van het volgend jaar en kele nieuwe attracties tot stand brengen. Zuid-Holland denkt onder meer aan sportieve recreatie, zowel in de open lucht als overdekt. De provincie zal bij het ontwikkelen van de plan nen aandacht besteden aan de openbaarheid en de betaal baarheid van de voorzienin gen. Mensen met een smaile beurs moeten in Vlietland te recht blijven kunnen. Ook de recreatiebelangen van bejaar den en invaliden krijgen de nodige aandacht. De provincie hoopt op deze manier een bijdrage te leveren aan het 'verlengen van het sei zoen' in het gebied tussen de Vliet en rijksweg A4, tegen over Voorschoten. Het provin ciebestuur vindt dat de attrac ties een zodanig rendement moeten opleveren dat vol doende middelen beschikbaar komen om Vlietland te behe ren en onderhouden. Zo komt er in 1990, als de ontsluitings- weg voor auto's klaar is, aan de plas in de Hofpolder een cen trale horecagelegenheid. WARMOND - Ruim 1500 Warm- onders hebben zaterdagavond luidkeels meegeleefd met het boegsprietlopen over De Leede. Voor het evenement hadden zich 35 deelnemers aangemeld, in leeftijd variërend van 6 tot 15 jaar. Zij moesten zich over schot sen van piepschuim een weg ba nen naar een dekschuit en kon den via een balk teruglopen naar het beginpunt. De balk had een lengte van 10 meter en werd snel smaller: de diameter liep te rug van 30 centimeter naar 15 centimeter. Zevenentwintig deelnemers haalden de tweede ronde niet en kregen een herkansing van de organiserende Ondernemers vereniging Warmond. De acht deelnemers die de eerste ronde wel overleefden, moesten het in de tweede ronde tegen de stop watch opnemen. Bram Schave- maker met een tijd van 37 secon den als winnaar uit de bus, twee seconden voor de nummer twee en zes seconden voor de nummer drie. De vierde plaats ging naar de snelste vrouwelijke deelne mer, een 5-jarige Warmondse. De andere vier finalisten vielen in het water, zoals op de foto te zien is. Om kwart over negen, ne gen kwartier na de aanvang, werd het traditionele evenement afgesloten. (foto Henk Bouwman) Het fonds zou hierdoor minder flexibel worden. Wie gebruik wil maken van het fonds kan een aan vraag indienen bij de gemeente of bij een van de twee kerkelijke verte genwoordigers in het bestuur. In ju li ging de gemeenteraad akkoord met het instellen van een nood fonds 'voor schrijnende gevallen'. Het was toen nog onduidelijk wie in aanmerking zal komen voor een bij drage. Inmiddels hebben B en W een ontwerp-reglement opgesteld. Het geeft globaal aan welke Warmon- ders een beroep kunnen doen op het fonds. "Als mensen een aantal jaren op het minimum leven, krij gen ze het steeds moeilijker. Je ziet dat vele gemeenten voor dergelijke gevallen een hulpfonds instellen", aldus wethouder Van Schagen. Volgens het raadsvoorstel is het fonds bedoeld voor 'individuele personen of gezinnen, woonachtig in de gemeente Warmond, die in' ernstige financiële moeilijkheden zijn geraakt'. Ze kunnen in aanmer king komen voor een eenmalig be drag of een uitkering gedurende een korte periode. De aanvragers mogen op geen enkele andere wijze financiële hulp (kunnen) ontvangen en hun levensomstandigheden mo gen er niet onaanvaardbaar op voor uit gaan. Elke aanvraag wordt indi vidueel behandeld. Zo nodig zal de gemeentelijke afdeling maatschap pelijk welzijn en onderwijs een on derzoek instellen naar de omstan digheden van de aanvrager. Naast de gemeente zullen de diaco nie van de hervormde gemeente en de parochiële charitas instelling van de rooms-katholieke parochie deelnemen. De gemeente zal een bedrag van 5.000 gulden in het noodfonds storten. Hoeveel de her vormde en katholieke vertegen woordigers zullen bijdragen is niet bekend. Het beschikbare geld wordt ge stort op de rekening van een van de kerkelijke instellingen. De pen ningmeester van deze kerkelijke or ganisatie treedt gedurende een jaar WASSENAAR - Met de bood schappentas binnen handbereik hebben zo'n honderd mensen za terdagmiddag het derde prome nadeconcert bijgewoond in de Dorpskerk aan het Wassenaarse Plein. Het 'lichtvoetige' concert werd tussen vier uur en half vijf gegeven door de vaste cantor-or ganist van de kerk, W. Landsman. ~)e man had binnen en buiten de kerk de nodige reclame ge maakt en merkte dat het bezoe kers aan de opengestelde kerk op gedachten bracht. Die wilden na kort bezoekje aan de dorp nog even luisteren naar het grote orgel uit 1769, gebouwd door A.H. Hinsch, en het kleine orgel uit 1792, gebouwd door L. van Dam. "Er heerste een hele ongedwon gen sfeer. Als mensen het zat wa ren, konden ze zó weer weg", blikt de organist tevreden terug op het optreden. Of de promenadeconcerten de volgende zomer worden her haald, moet na het concert van 9 september duidelijk worden. Op die zaterdag speelt Gerrit Wielen- ga, organist van de Messiaskerk. Landsman: "Mijn concert werd goed bezocht, maar op 5 augustus De concerten worden georgani seerd door de commissie muziek diensten van de dorpskerk. Ze wil dat veel mensen na het winkelen even een rustpunt zoeken in de 'sfeervolle-koele kerk' en luiste ren naar het spel van vier plaatse lijke organisten. Buiten Lands man en Wielenga waren dat R. Ca- lis van de St. Jozefkerk en R. Jan sen van de Kievietkerk. Organis ten vragen niets voor hun arbeid zodat de kosten volgend jaar geen struikelblok hoeven te zijn. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD WARMOND - De gemeente War mond wil opnieuw een verzoek bij het Rijk indienen voor de bouw van een vierde lokaal bij De Alleman, de nieuwe bijzonder-neutrale school in de gemeente. Dat blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeen teraad. Het vierde lokaal zou in 1991 moeten worden gebouwd. Volgende maand begint de school met twee lokalen. De ge meente heeft al eerder berekend dat in 1991 vier lokalen nodig zijn, maar het het ministerie van onderwijs en wetenschappen verleende slechts 2,3 ton subsidie voor de bouw van een derde lokaal in 1990-1991. Onder die subsidie vallen ook de gelden voor de inrichting en de aan schaf van extra lesmateriaal. Het ministerie wees de aanvraag voyr een vierde ruimte af omdat het alge meen-bijzonder onderwijs in verge lijkbare gemeenten minder leerlin gen aantrekt dan het bestuur van De Alleman voor Warmond heeft geraamd. De gemeente is niet in beroep ge gaan tegen de eerste afwijzing, maar het schoolbestuur heeft een nieuwe aanvraag ingediend. De gemeente verwacht dat de school, die 23 aan meldingen binnen heeft, tot 1992 zal groeien. Ze gaat in haar ramingen uit van een groei tot 35 leerlingen in 1990, 56 kinderen in 1991 en 94 leer lingen in 1992. In 1993 zou 46 pro cent van alle Warmondse leerlingen de rooms-katholieke school bezoe ken, 23 procent de protestants- christelijke en 21 procent de bijzon der-neutrale school. Kamerlid Terpstra (WD) in Leiderdorp LEIDERDORP - WD-Tweede Ka merlid mevrouw E. Terpstra spreekt donderdagavond in de Lei- derdorpse Menswording, op de hoek van het Heelblaadjespad en de Gallaslaan. Mevrouw Terpstra geeft haar visie op de laatste politieke ontwikkelingen en zal het vooral hebben over gehandicaptenbeleid, jeugdwelzijnsbeleid en volksge zondheidsbeleid. De spreekbeurt begint om half negen. Komt u ook naar ^Zaterdag 26 augustus a.s. van 16.00 tot 02.00 uur omgeving Douzastraat/Rapenburg>| t Wij zijn er in ieder geval. En we komen niet met lege handen. Want voor de eerste duizend jazzliefhebbers die ons opzoeken en ons iets aardigs over het Leidsch Dagblad en Summer Jazz zeggen, hebben wij een leuke attentie. Dustot ziens zullen we maar zeggen! OEGSTGEEST "Wij zijn van een 6roeP Haaswijkjongeren. een organisatie die zich be- De groep ook bekend van de disco- bus, heeft momenteel een ruimte in Zlghoudt met sociaal-cultu- gebruik in gebouw 't Groot Proffijt reel werk voor 4- tot 26-jari- in Haaswijk. Met steun van de ge- gen in héél Oegstgeest en meente is ze hier haar eigen jonge- hebben daarvoor welgeteld twee beroepskrachten tot onze beschikking. Alleen al het jongerenwerk richt zich op 2700 mensen, dus het is voor ons onmogelijk om spe ciale voorzieningen te tref fen voor een kleine groep die grote overlast veroorzaakt". rencafé begonnen, 'The Show'. door Eric-Jan Weterings Robert Weijand, coördinator1 Stichting Jeugd- en Jongerenwerk jeugd-, tiener-, Oegstgeest (SJJO) is duidelijk in programma zijn wiek geschoten door de kritiek De ruimte wordt doorgaans ge bruikt door de SJJO, maar deze or ganisatie is tot het eind van de maand op vakantie. Daarna moet de groep vertrekken omdat dan het jongerenwerk- het OEGSTGEEST - Bewoners van de Narcissenlaan en omgeving in Oegstgeest werden zaterdagavond omstreeks acht uur opgeschrikt door een ontploffing van een vuur werkbom, gevolgd door een enor me rookontwikkeling. Getuigen za gen vanuit de speeltuin achter de Narcissenlaan even later drie jon gens wegfietsen. De politie hield later op de avond de maker van de bom aan. Deze 17- jarige jongen uit Oegstgeest ver klaarde een leeg koolzuurgaspa troon gevuld te hebben met kruit van siervuurwerk. Dat had hij gede poneerd in de zandbak en aangesto ken. start. "De gemeente heeft naar noodoplossingen gezocht toen de klachten van buurtbewoners toena men", verklaart Weijand. "Omdat de SJJO niets kon doen heeft de ge meente tijdelijk een ruimte van ons gehuurd en deze aan de jongeren beschikbaar gesteld. Het project valt dus niet onder onze verant woordelijkheid, het is een experi ment van wethouder Kohlbeck met die groep". Feestvieren In het verleden was een groot deel van de groep vaste bezoeker van SJJO-activiteiten. Volgens de jon geren "was de SJJO nooit open en mocht er niks". Ze ergerden zich vooral aan het feit dat de organisatie in de zomer twee maanden haar deuren sluit, terwijl er juist tijdens de schoolvakanties voor grote groe pen jongeren opvang nodig is. "Een feestvierend SJJO heet dat dan", zegt Wijand. "Ik wilde dat het waar was. In de zomer organiseren wij een groot aantal kindervakan tiekampen en maken we de plan ning voor het nieuwe seizoen. Ze wanden hier zijn nogal dun. Dus als Robert Weijand, coördinator van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, geflankeerd door de be stuursleden Maarten Verhoeven (links) en Peter Siebers (rechts): "Niet alles opzij zetten voor een kleine groep jon- vergeten kennelijk dat wij nog meer doelgroepen hebben waarvoor we in touw zijn. Doorgaans zijn we 30 uur in de week open voor jongeren werk, terwijl daar maar 16 uur voor op de begroting staat. Daarnaast zit- met een ruimteprobleem. De Het gedrag van de groep zorgde her haaldelijk voor conflicten bij de SJJO. "Als iemand voor de gein met een brandweerspuit had gespoten ging de tent meteen drie dagen dicht. Die coördinator daar ziet ons gewoon niet voor vol aan", zo ver klaarde de woordvoerder van de groep. "Ze zeggen er alleen niet bij dat die brandspuit op de geluidsin stallatie en de discolichten was ge richt", reageert de coördinator. De verantwoordelijkheid die ze zo graag willen, konden ze hier in ieder geval nog niet aan. Ze zouden heid en jungleparties organiseren - dat kan hier allemaal - maar toen het ge regeld moest worden waren ze er niet meer" Overigens hebben de jongeren de afgelopen weken bewezen dat ze zichzelf kunnen bedruipen, zo geeft ook de SJJO-coÖrdinator toe. De overlast voor de buurt is in de zo mermaanden duidelijk afgenomen. Enige weken geleden organiseerde de groep een receptie voor buurtbe woners, politie en gemeentebe stuur. "En de sfeer was hier uiter mate positief', zeggen Weijand en de betrokken gemeente-ambtenaar Oosthoek. De vraag blijft echter wat er aan het einde van de maand moet ge beuren. Volgens de coördinator zijn ze welkom bij de SJJO, als ze zich maar aan de regels houden. Wat er verder moet gebeuren is in zijn ogen een zaak van de gemeente, ook al is de SJJO altijd bereid om mee te praten over creatieve oplossingen: "Ik hoop niet dat er nu een machts strijd gaat ontstaan tussen verschil lende groepen in ons centrum. An dere jongeren vragen nu al aan me WARMOND - Warmond zal geen vaste richtlijnen opstel len waaraan inwoners van de gemeente moeten vol doen die een bijdrage wen sen uit het hulpfonds. Dat blijkt uit een raadsvoorstel van B en W. Het college van burgemeester en wethou ders is bang dat vaste richt lijnen ertoe leiden dat men sen die wel hulp nodig heb ben tussen de wal en het schip vallen. dere kerkelijke organisatie. Na ongeveer een jaar zullen B en W een verslag over het functioneren van het fonds presenteren, com pleet met een financieel overzicht. op als penningmeester van het fonds. Na een jaar meldt de beheer der in hoeverre het fonds moet wor den aangevuld en wisselt hij van plaats met de beheerder van de an-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9