Exploitanten sceptisch over toename toerisme DE TIJD, VAN TOE Ni Veronique vraagt Alphens kabelkanaal Politie maakt einde aan rondvluchten HET OUDST BEKENDE LEIDSE PRIVILEGE PAGINA 8 REGIO MAANDAG 21 AUGUSTUS 1981 Meer bezoekers Rijnstreek dit jaar door goede weer Stedelijk Samenspel Vanuit Haasdonk: 1-3-7 Anders-Straathof, 2 F. Sanders, 4. De Combinatie Gr., 5-6-8 G. Verkerk en Zn., 9. C.A. Godhelp, 10. A. Mar- APS 't Samenspel Vanuit Haasdonk: 1-6-10 H. Zn.. 2-3-9 H. Sassen en Zn.. 5. J.G.den Hartog, 7. Gebr I n Klaveren en I. Hoogervorst, nen, 8. N. Wijf- ALPHEN AAN DEN RIJN/STREEK - Niet alleen het Alphense VW, maar ook het zus- terkantoor in Oude Wetering en verschillende exploitanten van recreatiemogelijkheden in de regio melden dit jaar een toenemend aantal bezoekers. Het merendeel schrijft dit echter eerder aan de weersomstandigheden toe dan aan de aantrekkingskracht die de Rijnstreek op toeristen zou hebben. "We hebben behoorlijk vol geze ten", meldt L. Lempers van hotel pension Huis Ter Veen in Alkema de. Preciese cijfers kan hij niet ge ven, omdat hij invalt wegens vakan tie van zijn broer, de eigenaar van het pension. "Het is weliswaar niet voorgekomen dat we nee moesten verkopen, maar we hebben niets te klagen. En dat heeft alles te maken gehad met het weer". Ook E. van den Hazel, VW-infor- matrice in Oude Wetering, is tevre den. "Onze piektijd is eigenlijk be gin september wanneer de gondel vaart plaats vindt. Dat evenement trekt altijd veel publiek. Maar ik kan nu al zeggen, dat we absoluut meer toeristen dan vorig jaar heb ben gehad. Cijfers heb ik niet, want dat houden we niet bij. Waar die toe name precies aan ligt, weet ik niet. Het weer heeft er in ieder geval ze ker mee te maken". Kamping Ter Aar in de gelijkna mige plaats houdt wel het aantal be zoekers bij. "Tot nog toe hebben we al duizend passanten gehad, zo'n tweehonderd meer dan vorig jaar", vertelt bestuurslid H. Ruijgrok. Hij is het niet eens met het Alphense VW dat beweert dat de Rijnstreek als tqeristisch gebied aantrekt. "Ik geloof daar niks van. Die toename is voornamelijk te danken aan het weer. De Rijnstreek is te weinig be kend bij de toerist omdat we nauwe lijks reclame maken. Daar wordt nu gelukkig aan gewerkt door de ver schillende gemeenten die in het IGOR samenwerken". De Nieuwkoopse botenverhuur der L. Hoogerwerf staat daarente gen niet te springen om meer activi teiten om de regio te promoten. "Welnee, dan krijg je van die herrie makers op de plassen en dat is slecht voor de visstand", aldus Hoogerwerf, die tevens beroepsvis ser is. Ook hij meldt dat het in te genstelling tot vorig jaar 'effe beter' is gegaan met de botenverhuur. ter bekend raakt. De bezoekers die ik hier krijg, zijn dagjesmensen of mensen die hier al jaren komen en hun stekkie hebben gevonden", ty peert Hoogerwerf de huurders van zijn roeiboten. Ook P. van de Poel, adjunct-di recteur van het pret- en vogelpark Avifauna in Alphen, bespeurt geen toename van het toerisme in de streek. "Daar heb ik wat het aantal bezoekers betreft weinig van ge merkt. We hebben wat meer Duit sers over de vloer gehad, dat wel. Waar we dat aan te danken hebben, weet ik niet, want wat onze promo tie betreft richten we ons voorna melijk op Zuid-Holland". Op dit moment zijn er zo'n 200.000 mensen binnen de poorten van het park geweest en daarmee zit Avifauna op hetzelfde niveau als vo rig jaar. In tegenstelling tot zijn col lega-exploitanten heeft Van de Poel weinig baat bij zomerse temperatu ren. "Dit is veel te mooi. Het is strandweer en geen parkweer". Stedelijk Samenspel Vanuit Etampes: 1-3-9. De Combinatie Gr.. 2. Gebr. Heinen, 4. G. Verkerk en Zn., 5. T. La- gerwey, 6-8 Anders-Straathof, 7. J van Rijn, 10. J. Heinen. De Reisduif Vanuit Etampes: 1-3-4-7. P. Mooten, 2-9. A v.d. Dop en Zn, 5. W. Ouwersloot, 6. P. Kooij- man. 8. J. Groenendijk, 10. N. de Groot en Zn Vanuit Haasdonk: 1. D. Albers, 2-5-10. N. de Groot en Zn, 3-6-8. P. Kooijman, 4. P. Mooten, 7. W. Kop, 9. W. Ouwersloot. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Al phen heeft een verzoek ontvangen van de com merciële zender Veroni que om via de kabel te gaan uitzenden. De direc tie van de nieuwe omroep heeft de gemeente een standaardcontract ge stuurd. Veronique wil in oktober op de buis. Het verzoek wordt in september behandeld en dan legt de gemeente Al phen de aanvraag van Ve ronique ook voor aan de omliggende gemeenten, die ook gebruik maken van het Alphense kabel systeem. Gemeentesecretaris G. de Graaff verwacht niet dat erg veel haast wordt gemaakt met de gemeen telijke besluitvorming over de commerciële tele visie. "Het is nog ondui delijk wat minister Brink man van WVC ervan vindt. Ik verwacht dat de gemeenteraad eerst de besluitvorming in Den Haag wil afwachten". L.P.C. Vanuit Etampes: 1-8 J. Staffeleu ,2. A. Witte- veen, 3-4-5-6-7 J. v.d. Hoogt, 9. Verhagen/Wit- teveen, 10. W. Schouten. Vanuit Haasdonk: 1-2-4-5-7-8 P. de Haas, 3. J. Boelee, 6. A. Witteveen, 9. J. de Wolf, 10. P. Schlagwein. P.V. "De Rijnklievers" Wedvlucht Haasdonk: 1. F. Kiel, 2. J. Kok, 3. B. v. Mol. 4. J. v.d. Wal, 5. C. Kop. 6. Aad de Vries. 7. B. v. Mol, 8. J. Zevenhoven, 9. J. Kok, 10. Aad de Vries. Wedvlucht Etampes: 1.1. 2, 3 en 4. J. Zeven hoven, 5. A. Honders, 6. J. Zevenhoven, 8. A. Honders, 9 en 10. J. Kok. NIEUWKOOP - Klachten over ge luidsoverlast maakten zaterdag avond een einde aan rondvluchten per helikopter boven Nieuwkoop. Het hefschroefvliegtuig, ingehuurd door buurtvereniging De Brugge- buurt, moest op last van de Nieuw koopse politie om kwart over zeven 's avonds aan de grond blijven. De helikopter had toen al twee uur lan ger rondgevlogen dan volgens de vergunning was toegestaan. "Ik heb alle respect voor de beslis sing van de politie en ik neem het ze dan ook niet kwalijk", reageert C. Aartman. De voorzitter van de vere niging was niet op de hoogte van het feit dat volgens de vergunning ae vliegmaatschappij tot 17.00 uur mocht opstijgen. "Ik vind het wel erg jammer voor al die mensen die drie uur hebben gewacht voordat ze de lucht in mochten. Pertinent zijn alle normen in acht genomen. We had den ook alle benodigde vergunnin gen". "Tijdens de eerste t>lucht vloog lo co-burgemeester A. van der Most-De Ridder mee", vervolgt Aartman. "Ze heeft uitgelegd waar de stiltege- bieden in Nieuwkoop waren en daar heeft de vliegmaatschappij zich ook keurig aan gehouden. We hadden ook niet verwacht dat er zo veel belangstelling voor de vluchten was. Mensen die om één uur een kaartje kochten, konden pas tegen vieren de lucht in. Als de piloot had mogen doorvliegenwas hij tot 10.00 uur 's avonds bezig geweest. Dit zet toch een domper op het feest". (foto Ben de Bruyn) Leidse Postduivenvereniging "De Vrien denclub" Wedvlucht Haasdonk: 1. Comb. Vinkensteijn- de Roo, 2. Comb. Bodijn en zn., 3. W. v.d. Kooy, 4. Comb. Bodijn en Zn., 5 en 6. W. v.d. Kooy, 7. P.H.J. Bink, 8. W. v.d. Kooy. 9. E. Wansink, 10. F.J. Compier. Wedvlucht Etampes: 1. P.H.J. Bink, 2. R.P.C. Heusden, 3. F. Ladan, 4. Comb. Bodijn en Zn., 5. F. Ladan, 6. F.J. Compier, 7. W. Siera jr., 8. JA/, v.d. Kooij, 9. R.P.C. Heusden, 10. Th. Don- f>.V. De Zwaluw Wedvlucht Etampes: 1. P. v. Leeuwen, 2 en 3. P. v. Wissen, 4. F. v. Heusden. 5. J. Hooger vorst. 6. K. Jansen, 7. K. de Graaf, 8. P. v. Leeuwen, 9. Comb. Vlekke-de Water, 10. A. Douwes. PV De Blauwkras Vanuit Etampe: 1-2-6-9 Comb. Nieuwendijk, 3. Comb. Blom, 4-5-7 F. v/d Wetering, 8. H. Koome, 10. J. Schouten. Vanuit Haasdonk: 1 -7 R. v/d/ Geer, 2-4 A. Hou- weling, 3-6-8 R. Verhoogt, 5. P. Landensber- gen, 9. Comb. Blom, 10. Comb. Nieuwendijk. Postduivenvereniging "Leiderdorp" Vanaf Haasdonk: 1. M. Reijerse, 2-7-8 W. van Oosten, 3. J. Knijnenburg, 4. G. Hendrikse, 5. P. Sloos, 6. A. Petit, 9. Comb. B. en G., 10. J. van Laar Zn. Postduivenvereniging "Leiderdorp" Vanuit Etampes: 1-2-4-5-6-7 W. van Oosten, 3. E. Broug. 8. J. Knijnenburg, 9. G. Hendrikse, 10. J. van Laar A Zn. Hoewel het gisteren door de hitte geen uitge sproken 'park- weer' was, trok Avifauna toch weer veel bezoe kers. De meesten zochten verkoe ling door een rondvaarttocht te maken. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Er zijn weinig onderwerpen zo boeiend als de rechtspraak in vroeger eeuwen. Via de recht spraak word je geconfronteerd met talloze aspecten van het le ven in voorbije tijden en vooral ook met het leven zoals dat zich in de marge van de toenmalige maatschappij afspeelde. Bij de Germaanse volkeren voor en in het begin van onze jaar telling werd straf gezien als een schadeloosstelling. Bij het plegen van een strafbaar feit werden de belangen van een familie ge schaad en de geleden schade moest op een of andere manier worden vergoed. Het individu tel de niet, het behoren tot een fami lie bepaalde iemands waarde. Een paar ernstige misdrijven vielen buiten deze regeling. Moord en landverraad werden niet alleen gezien als inbreuken op de rechten van een familie, maar als bedreigingen van de hele stam. Kon je bij de meeste over tredingen volstaan met een finan ciële genoegdoening, bij moord en landverraad was de straf veel zwaarder. Na het plegen van deze misdrijven volgde een vogelvrij verklaring. Het huis van de dader werd verwoest en iedereen mocht hem straffeloos doden. In de loop van de middeleeu wen veranderde geleidelijk het karakter van de straffen. Het principe dat bij een mis drijf de dader de familie van het slachtoffer schadeloos moest stel len, werd steeds meer verlaten. In de visie op het straffen werd de gemeenschap steeds belangrij ker. De gemeenschap werd door een misdrijf onrecht aangedaan. De straf diende om de gemeen schap te beschermen. Het ele ment van afschrikking werd steeds belangrijker en afschrik wekkend waren de middeleeuw se straffen zeer zeker. Naar ons idee waren veel von nissen uiterst wreed. Op een groot aantal overtredingen stond de doodstraf. Je was redelijk goed af als je alleen maar werd ont hoofd. De rechters konden je ook veroordelen tot wurgen, ophan gen, vierendelen, levend begra ven of in kokende olie laten gooien. Bij minder ernstige overtredin gen was verminken in middel eeuwse ogen een voor de hand liggende straf. Bij een dief werd bijvoorbeeld een hand of arm af gehakt. Iemand die zich schuldig had gemaakt aan godslastering werd bedreigd met het afknippen van zijn tong. Voor de echt kleine overtredin gen werd geseling veelvuldig ge bruikt. In later eeuwen werden bede laars en landlopers vaak veroor deeld tot de galeistraf! Deze straf was vaak een doodvonnis op ter mijn. Het leven aan boord van een door galei-gestraften voortge- roeid schip was zo zwaar, dat de meeste veroordeelden na een paar jaar bezweken. Als je de galeistraf analyseert moet je tot de conclusie komen dat deze straf in feite een combi natie was van vrijheidsstraf, ver banning en dwangarbeid. Vrijheidsberoving, in onze rechtspraak veelvuldig toege past, kende men in de middeleeu wen niet. Iemand opsluiten ge beurde natuurlijk wel, maar dan alleen in de vorm van voorlopige hechtenis. Iemand werd vastgehouden tot zijn veroordeling. De periode van de voorlopige hechtenis werd vaak opgevrolijkt door de pijn bank. Geen straf, maar een mid del om een verdachte tot een be kentenis te dwingen. Om enig inzicht te krijgen in de vraag wat in Leiden wel of niet was toegestaan en welke straffen voor welke overtredingen in de middeleeuwen in het vooruit zicht werden gesteld, kunnen we te rade gaan bij een privilege van Floris V. Dit privilege stamt uit 1266. Ook de voorvaderen van graaf Floris V zullen privileges aan Lei den hebben verleend, maar deze privilege kennen we niet, ze zijn verloren gegaan. Ook de oor spronkelijke versie van het privi lege van 1266 is onvindbaar. We moeten ons dus behelpen met afschriften en hopen dat bij het maken van deze afschriften bewust of onbewust geen fouten zijn gemaakt. Dat er ook oudere stukken moeten hebben bestaan dan het privilege van 1266 is waarschijn lijk. In het privilege van 1266 wordt gesproken over oude vrij heden die worden vernieuwd en bevestigd. In een moderne verta ling begint het privileg van 1266 met de volgende woorden: "Ik, Florens, graaf van Hol land, maak bekend aan allen, die deze letteren zullen lezen, dat ik mijn geliefde en getrouwe stede lingen in Leyden, bewaarders van deze akte, onder mijn specia le bescherming neem, waarbij ik hun oude vrijheden, door mijn voorvaderen aan hen toegestaan, hernieuw en bevestig en, na raad pleging van mijn edelen en diena ren, uit eigen vrije wil daaraan enige speciale voorrechten toe voeg wegens hun uitstekende ver diensten". "Indien ik, daartoe opgeroe pen, naar het hof van de keizer zal gaan; indien ikzelf, mijn zoon of mijn broeder het ridderzwaard aangegord zullen krijgen; indien ikzelf, mijn zoon of mijn broeder in het huwelijk zullen treden; in dien ik mijn dochter of mijn zus ter ten huwelijk zal geven; in elk van deze gevallen zullen zij ge houden zijn aan mij 10 hollands (te betalen)". Ten aanzien van de strafbepa lingen blijkt het idee van de scha deloosstelling nog niet geheel verlaten te zijn. "Wie een ander een zodanige verwonding toebrengt, die men gemeenlijk een "matewonde" noemt, wordt gestraft met afkap ping van de hand, als hij op heter daad betrapt is; anders wordt hij beboet met 2 2 schellingen en moet hij de gewonde 20 schellin gen schadevergoeding betalen of hij moet zich op die manier, welke 'civiskure' genoemd wordt op wet tige wijze ten overstaan van de schout rechtvaardigen; indien de wond echter groter is, dan moet Daarna volgt een bonte opsom ming van aan Leiden verleende rechten en strafbepalingen. Wat dit privilege van 1266 voor ons moderne lezers extra interes sant maakt, zijn de vele fiscale be palingen die dit stuk ook bevat. In fiscaal opzicht werd Leiden uiterst plezierig behandeld. "De stedelingen in Leyden zul len geen enkele talgia, tribuut of heffingen, onder welke benaming ook geheven, aan mij of een ander betalen dan alleen de tweejaar lijkse belasting, die bekend staat onder de naam "bottinge", die de 3 5 schellingen niet te boven gaat". In een aantal gevallen werden hij gestraft worden naar gelang de rechtvaardigheid eist". Het privilege eindigt met de woorden. "Dit is vastgesteld op Teylingen op de eerste zondag na St. Lucia, op raad en aansporing van edele mannen, namelijk heer Symon van Herlem, heer Dirck van Tey lingen, heer Gijsbert van Aemstel, in tegenwoordigheid van Wouter van Egmond en Willem van Ben- them, ridders, terwijl Willem van Egmond als schoonvader van de burggraaf van Leyden in diens plaats toestemming verleende. Ook waren aanwezig heer Gerard van Weteringhen, Albert van Vel- sen, Willem van Herlem, Wouter V 4 v&xi&tc A,HrrfTK? 4; «r» ov&ij W If "F*" V V»*» 1 <v*»v' f p Ah*!V? 'tt" Bnö 0/L-i pb-iS- i&io-nr, ia-% ij<|>evn ■'"i'Y- l> i (r"v»i5 j *»JT. broeder van Willem van Egmond en vele anderen in het jaar onzes heren MCCLX sexto". Opvallend is dat Floris V zich kennelijk uitvoerig heeft laten ad- door een aantal edelen. Bij dit, op het kasteel Teylingen bij Sassenheim opgestelde privi lege, speelde o.a. Gijsbrecht van Aemstel een rol. Deze edelman stelde zich in 1274 aan het hoofd van een boeren-opstand tegen Floris V. De Hollandse graaf werd tijdens deze opstand vermoord. BRAM VERHOOG MAANDAG 22 AUGUSTUS Katwijk openbare vergadering 1 roeiwedslrijd i tart 19.30 u 1 klaverjas-jokerwedstrijd ir "De Roskam" Turf- ditatie in hotel Nieuw Minerva a de Boommarkt, aanvang 20.00 Leiderdorp zomerdrive-crash, Bernhard- straat 3, inschrijven van 19.00 tot 19.30 uur. Nieuwkoop creatieve middag tot 16.00 uur, Open Huis. Oegstgeest American Eagles, 15.30 en 16.30 DINSDAG 23 AUGUSTUS Alphen croquetmiddag in Diensten- Katwijk openbare vergadering van de raadscommissie voor Vorming, recreatie en ontmoeting in 'het coricert door Jaap Kroonen- berg op het Batzorgel van de Vre- deskerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. drive-in-bioscoop op het terrein van de Groenteveiling, aanvang 22.00 uur. volleybal toernooi op het speel terrein aan het einde van de Noordwijkerweg, aanvang 19.30 bingo in Partycentrum "De Roskam", Turfmarkt, aanvang 20.00 uur. 13.30 e 15.30 u Leiden Rijksmuseum Volkenkunde, film 'Mazar-I-Sharif' Afghaans Nieuwjaar, aanvang 15.00 uur. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Leiderdorp themaweek-lndianen, van 10.00 tot 14.00 uur in Sjelter. Nieuwkoop kindervakantiespelen met c che, wandelpuzzèltocht en fie Noordwijk vuurwerk op de Kon. Wilhelmi- na Boulevard, aanvang 22.30 uur. strandloop, start bij de Politie post om 19.30 uur. Doeweek, JOIN-Centrum, aan vang 11.00 tot 15.00 uur. Nationale Tenniskampioen schappen voor senioren, Casino tennisbanen, aanvang 11.00 uur. Oegstgeest- lezing over transcedente Medi tatie in het gemeentecentrum aan de Lijtweg, aanvang 20.00 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, rondlei dingen om 14.00 en 15.30 uur. WOENSDAG 23 AUGUSTUS Katwijk woensdagavondzang in de Ou de kerk mmv Kamerkoor Vocalis, aanvang 20.00 uur. straattekenwedstrijd voor kin deren vanaf 3 jaar op het plein W. van Veenschool, aanvang 15.00 water-lopen voor jongeren I de Turfmarkt, aanvang 19.30 ui duinwandeling olv een bo

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8