'Arbeidsinspectie functioneert niet' Syrische vrouwen terug in Nederland Staatssecretaris wijst kritiek Rekenkamer af PvdA en WD: onderzeedienst weg SGP: Lubbers heeft normvervaging niet tegengehouden Italië sust conflict over dioxinezuivel Nederlands grootste muziekwinkel presenteert: MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De Arbeidsinspectie voldoet niet. De dienst is slecht georganiseerd, de deskundigheid is onder de maat en de medewerkers komen niet toe aan het bezoeken van bedrijven, omdat ze het te druk hebben met andere zaken, zoals het uitschrijven van vergunningen. Dit staat in een interne nota van de Algemene Rekenkamer. Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) wijst de kritiek van de hand. Volgens hem is het rapport ach terhaald. "Om effectief processen in bedrij ven te beïnvloeden, dient men over veel interne en externe informatie te beschikken", aldus de nota over de Arbeidsinspectie. Volgens de Rekenkamer beschikt *de inspectie daarover niet altijd 'en vrijwel nooit Auto-advertentie wekt woede van PvdA en WD DEN HAAG (GPD) Nissan roept op tot onmaatschappelijk gedrag en burgerlijke ongehoorzaamheid. Volgens de verkeersspecialisten van PvdA en WD lokt d$ impor teur met een advertentie in de Auto kampioen van deze week overtre ding uit van de maximum-snelheid. In de gewraakte advertentie voor de Nissan 200-SX staat onder meer "Wat moet je met zo'n auto in een land waar de tolerantie van de over heid stopt bij 120 kilometer per uur?" en "Veel mensen zullen je niet meer kunnen volgen met een top van 215 kilometer per uur". Volgens WD-woordvoerster Jor- ritsma nodigt de tekst uit tot bur gerlijke ongehoorzaamheid. Zij vroeg zich af of de tekst door de Re clame Codecommissie zou worden toegestaan. "Een toonbeeld van on maatschappelijk gedrag", oordeel de PvdA'er Castricum, 'maar waar schijnlijk passend bij een bepaalde doelgroep'. De kamerleden vinden dat de tekst niet door de beugel kan. Ver wacht mag worden dat een onder neming uitgaat van een redelijke benadering van zijn klanten en niet appelleert aan gevoelens die we met zijn allen moeten tegengaan, aldus de fractiespecialisten. De ANWB, uitgever van het blad, vindt dat er formeel niets is aan te merken op de advertentie. De vraag is in hoeverre de advertentie sug gestief is en aanmoedigt om in Ne derland de maximumsnelheid moet overtreden, aldus adjunct-directeur Barkhof van de ANWB. Verder is er soms onvoldoende deskundigheid, wordt te weinig voorlichting gegeven en levert sa menwerking met de ondernemings raden geen resultaat op, aldus het rapport. Bij geen van de acht districten van de inspectie blijkt voldoende kennis aanwezig te zijn om de be veiliging van liften en rijtijden van chauffeurs te beoordelen. Ook de kennis van giftige stoffen en arbeid door jongeren blijkt onder de maat. Verder concludeert de Rekenkamer dat de districten van de inspectie langs elkaar heen werken. 'Illustratief is in dit verband.het verschil in het aantal malen dat de inspectieafdelingen optraden tegen werkgevers die zich niet houden aan de Arbeidsomstandigheden wet (Arbo-wet). Volgens deze wet kan de inspectie eisen stellen aan werkgevers in wier bedrijf de veilig heid te wensen over laat. In 1987 ge beurde dat in het ene disctrict geen enkele keer, terwijl in een ander dis trict 6560 keer eisen werden neerge legd bij de werkgever. Ook het aantal waarschuwings brieven over naleving van de Arbo- wet loopt sterk uiteen: het ene dis trict verzond ruim 2100 van deze brieven, terwijl een ander volstond met 94 stuks. Het aantal uitgeschre ven processen-verbaal varieerde van acht tot bijna 150. Minstens zo opmerkelijk is dat in 1986 van de 500 ingediende processen-verbaal het openbaar ministerie het leeuwe- deel seponeerde. Slechts in drie ge vallen werd een zaak verder onder zocht. Versukkelen De Industriebond-FNV is niet ver baasd over het vernietigende rap port van de Rekenkamer. De bond verwijt de politiek de zaak te laten versukkelen. Iedere ambtenaar moet grofweg 2300 bedrijven in de gaten houden. Omdat dat niet mo gelijk is, ligt het voor de hand dat bij het bezoeken van bedrijven geko zen wordt voor grotere onderne mingen. PvdA-kamerlid Leijnse merkt op dat het grote aantal arbeidsonge schikten een gevolg moet zijn van de slechte arbeidsomstandigheden bij de Nederlandse bedrijven. Als de Arbeidsinspectie niet in staat is bedrijven te controleren, verbete ren de arbeidsomstandigheden er niet. In een reactie voor de Avro-radio zei staatssecretaris De Graaf het niet eens te zijn met de kritiek van de Rekenkamer. Volgens hem zijn er verouderde gegevens opgeno men in het rapport, bovendien eist de Rekenkamer teveel van de Ar beidsinspectie: het is onmogelijk al le bedrijven voortdurend te contro-' leren. Volgens de bewindsman is het management van de Arbeidsin spectie het laatste jaar aanzienlijk verbeterd. Het aantal medewerkers is bovendien uitgebreid met 140. SCHEVEN1NGEN/NEDERHORST DEN BERG (ANP) Bakken langspeelplaten en technische appa ratuur werden gistermorgen vroeg de Schevenings ha ven binnengebracht, nadat Nederlandse en Britse op sporingsambtenaren zaterdag de zeezenders Radio Caroline, Radio 819 en World Mission Radio tot zwij gen hadden gebracht. De entering van het zendschip werd door Radio Caroline live uitgezonden. De actie volgde op klachten uit Zweden, Hongarije en Engeland dat noodfrequenties voor de scheepvaart werden gestoord door Radio 819 vanaf hel piraten- schip Ross Revenge voor de Britse South Fall Bank. Eerder deze week verrichtten de Opsporingsdienst Clandestiene Zenders en Justitie 27 huiszoekingen in Nederland om relaties en bevoorradingskanalen var de Ross Revenge aan te tonen. Hoewel de actie zich niet richtte op Caroline en World Mission, zijn zij mond dood gemaakt omdat ze dezelfde zenders en studio-ap- paratuur als Radio 819 gebruiken. Alle zend- en studio-apparatuur zijn meegenomen- naar Scheveningen. De Opsporingsdienst is niet van plan een aanklacht tegen de twee Nederlandse perso neelsleden in te dienen, maar het is volgens woordvoer der Dijkstra mogelijk dat de officier van justitie hen later toch dagvaardt. Die vervolging wacht mogelijk ook degenen, bij wie eerder deze week bij huiszoekin gen belastend materiaal werd gevonden. Volgens Dijk stra heeft de bemanning van de Ross Revenge de ente ring sportief opgevat en hebben zich aan boord geen incidenten voorgedaan. DEN HAAG (GPD) - PvdA en WD willen praten over de onder- zeebootdienst van de marine. De PvdA wil van de dienst af en de WD betwijfelt of die gehandhaafd kan worden. Het CDA vindt het te vroeg voor deze discussie. PvdA-woordvoerder Stemerdink gaat ervan uit dat de Verenigde Sta ten zich in de komende jaren meer en meer uit Europa terugtrekken, waardoor de NAVO-landen ge dwongen zijn hun defensie te reor ganiseren. Volgens Stemerdink ligt het dan voor de hand in goed over leg de onderzeedienst af te schaffen. Daarbij denkt hij aan het jaar 2000. Hij vindt dat de marine, met vier on derzeeërs, dertien vliegtuigen en achttien fregatten, teveel versnip perd raakt. Volgens de PvdA is het beter het aantal fregatten op te voeren tot bij voorbeeld 25 en de onderzeedienst over te laten aan een van de andere NAVO-partners. "Bij het in stand houden van de drie marine-onder delen worden de overhead-kosten te hoog". WD-woordvoerster Heems- kerck Pillis-Duvekot erkent dat harde keuzen onvermijdelijk zijn als het defensiebudget niet fors groeit. "Het ligt voor de hand af te zien van de aanschaf van onderzee ërs uit de Morrey-klasse. Daar heb ben we dan eenvoudig het geld niet meer voor". En omdat een halve on derzeedienst niets is, is opheffing onvermijdelijk. CDA-woordvoerder Mateman vindt het niet juist op dit moment het voortbestaan van de onderzee- dienst ter discussie te stellen. "Dat kan pas bij de kabinetsformatie, zo iets moet je niet even tussendoor Polen Het Westen moet de nieiiWe Pool se regering helpen bij het over winnen van de economische pro blemen, vindt minister Van den Broek (buitenlandse zaken). De hulp van het Internationale Mo netaire Fonds is daarbij onont beerlijk. De bewindsman bepleit tevens meer hulp van de EG, die dit jaar Polen voor 250 miljoen dollar aan levensmiddelen geeft. Hij noemde het spectaculair en historisch dat Polen een niet- communistische regering krijgt. Overvaren Een inwoonster van Genemuiden is gisteren ernstig gewond ge raakt door een ongeval op de Bel- terweide in Giethoorn. De vrouw werd overvaren door een speed boot en kwam in de schroef te recht. Dat gebeurde op het mo ment dat zij in het water lag om door een boot te worden wegge trokken voor het waterskiën. Schietpartij De politie heeft drie mannen en een vrouw aangehouden voor een schietpartij waarbij een 53-jarige Ridderkerker in zijn woning om het leven is gekomen. Aanleiding voor de schietpartij is volgens de politie een slepende burenruzie over de relatie die de man onder hield met een vrouw. Het slacht offer werd vorige week gearres teerd omdat hij had geschoten op een huis in de Paltrokmolen, waar hij zelf ook woonde. De man werd afgelopen donderdag vrijgelaten. NS De Nederlandse Spoorwegen kunnen het toekomstplan Rail 21 versneld uitvoeren omdat het 650 miljoen gulden per jaar kan in vesteren in verbetering van het spoorwegnet. Dat is 200 miljoen meer dan eerder is geraamd. Het medio 1988 gepresenteerde toe komstplan mikt op verdubbeling van het aantal reizigerskilome ters tot 20 miljard per jaar om streeks 2015. Brand Een uitslaande brand in een Itali aanse restaurant in Alkmaar heeft vrijdagavond het leven ge kost aan een 33-jarige vrouw en haar beide kinderen van 10 jaar en drie maanden. Twee mannen, die ook in het pand verbleven, zijn in shocktoestand en met ernstige brandwonden overgebracht naar het Brandwondencentrum in Be verwijk. Er zijn aanwijzingen dat de brand is ontstaan in fornuizen of ovens in de keuken op de eerste etage. URK (ANP) De kabinetten Lubbers hebben volstrekt ge faald in de bestrijding van de normvervaging in ons land. "Wat een verloedering voltrekt zich in Nederland, wat een zon de tekent zich hier af, je hoeft al leen maar te kijken naar de vele pagina's 06-lijnen". Lijsttrekker Van der Vlies van de Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) had zaterdag in Urk geen goed woord over voor de manier waarop de regeringspartijen, maar ook de PvdA, onze maat schappij in snel tempo naar de afgrond aan het helpen zijn. De abortuswet, de euthanasie, de biotechnologie en de medische technologie zijn allen tekenen van het hellend vlak waarop wij ons bevinden, aldus Van der Vlies. "Zal het schepsel zijn vingers al maar verder mogen uitstrek ken naar de creaties van onze Schepper?", zo vroeg hij zich af. En gaat er niet een grote 'sprake uit van de val van het kabinet, juist op het moment dat zij ver antwoording moest afleggen over haar euthanasievoorstel len?'. Ook partij- en kamergenoot Van Dis kon geen optimistisch geluid laten horen over de nor men die het CDA hanteert. "On ze samenleving moet het op ze delijk gebied bepaald niet van het CDA hebben. De mensen denken weieens: die SGP, die is uit de tijd, dat is één of andere vreemde sekte. Maar dat zijn wij niet. Gods woord en wet mag niet uit 's lands bestuur verban nen worden naar de binnenka mer. Want God heeft een ant woord op elke vraag, ook die in de politiek gesteld worden". Van Dis brak tevens een lans voor het behoud van het gezin als hoeksteen van de samenle ving en brandmerkte de ten dens om 'de vrouw de arbeids markt op te jagen'. Waar zijn wij mee bezig, vroeg hij zich af, als je ziet dat in de Sovjetunie, het land dat al heel lang ervaring heeft met vrouwenarbeid, zich juist een tendens voltrekt waar bij het gezin weer op de eerste plaats is gezet omdat het vele werken tot ontworteling van het gezin leidt. Van Dis constateerde dat 25 jaar geleden de verkiezingspro gramma's van de drie grote par tijen alle het gezin een centrale plaats in de maatschappij ga ven. Alleen de kleine commu nistische partij had dat niet. Van Dis noemde het ironisch dat het juist de communistische partij is geweest die uiteindelijk 25 jaar later zijn verkiezingspro gramma in vervulling heeft zien gaan. VVD-lijsttrekker Voorhoeve trad zaterdag niet alleen op in een radioprogramma, hij mocht er zelf ook een maken. Hij presenteerde als discjockey het populaire Weeshuis van de hits van Peter van Bruggen. De liberaal (foto ANP) kwade opzet 'want voor ons is een klant een klant. Of hij nu Avro heet of Centrumdemocra ten. We hebben een uitzendp- licht'. VanMierlo: minimaal twee ministers HILVERSUM (ANP) - D66- lijsttrekker Van Mierlo zou in een kabinet met D66 minstens twee ministers willen leveren. Eén minister is geen minister, zei hij gisteren voor de televisie. De kans dat D66 bij een kabi net van CDA/PvdA wordt be trokken, acht hij overigens niet al te groot. "Qua getal hebben deze partijen ons waarschijnlijk niet nodig. Alleen om kwalita tieve redenen zouden wij wel licht bij een dergelijke formatie betrokken kunnen worden", meende Van Mierlo. "En als de kiezers ons redelijk helpen, zal dat ook gebeuren", zo voegde hij daaraan toe. D66 wil echter niet ten koste van alles regeren, zei hij. "Als wij beneden de negen zetels uit komen, zouden wij over deelna me aan de regering nog eens goed moeten nadenken". Band zoek van Centrumdemocraten AMSTERDAM (ANP) - Een ra dio-uitzending van de Centrum democraten is zaterdag niet doorgegaan omdat de band zoek was. Volgens een NOB-woord- voerder bevond de band zich in een verkeerd gebouw omdat er een sticker op zat dat hij voor een latere uitzending bedoeld was. Partijleider Janmaat eist dat de band alsnog wordt uitge zonden en dat de uitzending wordt aangekondigd in een veelbekeken programma als het NOS-journaal van acht uur of in een'door de NOB. het techni sche bedrijf van de NOS, betaal de advertentie in de dagbladen. Gaat het NOB met die eisen niet akkoord, dan overwegen de Centrumdemocraten een proce dure bij de Raad van State. De NOB-woord voerder zei de zaak zeer hoog op te nemen. Vol gens hem is er geen sprake van Voorhoeve hoeft niet in kabinet HILVERSUM (ANP) - WD- leider Voorhoeve heeft geen in teresse in een ministerspost in een CDA/WD-kabinet. Hij blijft liever fractievoorzitter, zo heeft hij zaterdag voor de radio gezegd. Voorhoeves voorganger Nijpels verklaarde tijdens diens fractievoorzitterschap dat de politieke leider van zijn partij bij voorkeur in een kabinet moest zitten om 'in de keuken te kun nen kijken'. Nijpels had daarbij de situatie in de periode 1977-1981 op het oog toen Wiegel als minister van binnenlandse zaken in het kabi net-Van Agt tevens het absolute WD-leiderschap in handen had, terwijl de toenmalige frac tievoorzitter Rietkerk duidelijk tweede viool speelde. Voorhoe ve vindt dat onzin: "Ik kies dui delijk voor het parlement, om dat de volksvertegenwoordi ging uiteindelijk altijd de door slaggevende stem heeft". doen". Mateman gelooft niet zo erg in de PvdA-theorie. Hij wijst erop dat de PvdA liefst geen extra geld wil uittrekken voor defensie, waar door de partij zich meer dan het CDA gewongen ziet tot bezuinigen. "Wij hebben nog ruimte om daar eens even goed over na te denken". Maar ook het CDA vindt dat er iets moet gebeuren. Het ministerie van defensie meent dat de discussie nog niet aan de orde is en spreekt van een theo retische exercitie. "De financiële problemen zijn nog niet zo groot dat we voor dit soort keuzen staan". Volgens woordvoerder Van der Ploeg zijn de verschillen tussen de bedragen die WD en PvdA voor defensie willen uittrekken niet zo groot. Het gaat om een groei van één procent, ofwel 140 miljoen gulden en dat is geen aanleiding om de on derzeedienst op te heffen. Als ech ter bij de kabinetsformatie besloten wordt tot stabilisering van de defen sie-uitgaven of vermindering ervan, moeten wel de gevolgen worden aangegeven. Wat dat betreft kun nen de kaarten na de verkiezingen op 6 september volstrekt anders ko men te liggen, aldus Van der Ploeg. ROME (AP) - Italië is afgestapt van plannen om vlees-, melk- en boter- produkten uit het Rijnmondgebied te onderzoeken op mogelijke dioxinebesmetting. Het Italiaanse ministerie van gezondheidszorg had douanefunctionarissen op dracht gegeven om produkten uit dit gebied omdat het vreesde dat de produkten besmet zouden zijn met grote hoeveelheden dioxine. Nederlandse functionarissen pro testeerden tegen dit besluit en be schuldigden Italië van oneerlijke handelspraktijken. Minister Braks (landbouw) verzekerde de Italianen dat Nederlandse exportprodukten in Nederland voldoende worden ge controleerd. Hij wees erop dat de zuivel uit het Lickebaertgebied bij de AVR in Rijmond direct uit de handel is genomen en dat de Italia nen dezelfde zuivel krijgen als de Nederlandse consumenten. Wat veilig is voor Nederlanders, is ook veilig voor Italianen, aldus de mi nister. AVR bevriest bouw nieuwe vuilverbranding ROTTERDAM (ANP) - De Afval verwerking Rijnmond (AVR) ziet voorlopig af van de bouw van een nieuwe verbrandingsoven voor che misch afval. De nieuwbouwplan- nen voor een derde trommeloven met een capaciteit van 50.000 ton per jaar zijn bevroren in verband met de strengere normen die minis ter Nijpels (milieu) heeft voorge steld. Deze normen worden volgens AVR-chemie nog nergens ter we reld toegepast. De oorspronkelijke plannen voor de nieuwe oven, waar bij volgens AVR-chemie werd uit gegaan van de laatste stand der be wezen techniek, moeten grondig worden heroverwogen. Het afvalverwerkingsbedrijf zal binnenkort overleg voeren met het ministerie en de provincie Zuid- Holland over de eisen waaraan de nieuwe installatie moet voldoen. Daarna moet worden onderzocht of de nieuwe eisen praktisch uitvoer baar zijn en of de bouw van een nieuwe oven financieel dan nog ver antwoord is. Met de oorspronkelijke nieuw- bouwplannen was een investering van 100 miljoen gulden gemoeid. Eind vorige maand maakte AVR- chemie al bekend dat de plannen op een laag pitje waren gezet. Dit ge beurde in verband met de dioxine die was aangetroffen in de melk van koeien die onder de rook van de AVR grazen. Bovendien is ernstige kritiek geleverd op de interne gang van zaken bij AVR-chemie. Het be drijf zou het chemisch afval dat ter verbranding wordt aangeboden on voldoende hebben gecontroleerd. ENSCHEDE/DEN HAAG (ANP) - De twee asielzoekende vrouwen en het kind van één van hen die 7 janu ari naar Syrië werden uitgewezen, zijn gisteren in Nederland terugge keerd. Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft om humani taire redenen toesteming gegeven voor de terugkeer. Het drietal kan zich nu voegen bij de gezinsleden die in Nederland waren achterge bleven. werden door de En- schedese politie aangehouden tij dens de voor asielzoekers gebruike lijke melding op het. politiebureau. Zij werden vervolgens uitgezet om dat hun gezinnen in Nederland ver geefs asiel hadden aangevraagd. De echtgenoten en de andere gezinsle den waren niet met hen meegeko men naar het bureau. Geholpen door Nederlandse or ganisaties, die zich het lot van met name Syrische vluchtelingen aan trekken, doken de mannen onder om te voorkomen dat ook zij zouden zouden worden teruggestuurd naar Syrië. De mannen dienden daarop in februari vanaf hun schuiladres een nieuw verzoek in om toelating als vluchteling te krijgen. Omdat er geen nieuwe gegevens boven water kwamen, wees de justitie dat ver zoek in april af. Om die beslissing ongedaan te maken spanden de twee mannen bij de rechtbank in Groningen een kort geding aan. Kort voor de zitting kwam de raads vrouw van de beide mannen met volgens haar nieuwe" informatie over de situtatie van christenen in Syrië. De Staat liet één en ander onder zoeken door Buitenlandse Zaken. Op grond van de rapportage uit Sy rië besloot staatssecretaris Korte- Van Hemel 11 juli dat de beide man nen in elk geval in Nederland mo gen blijven tot over hun aanvraag is beslist. -Voor de vrouwen zou vol gens de staatsscretaris hetzelfde moeten gelden, waarop ze besloot hen uit Syrië naar Nederland te la ten terug keren. Sensationeel video aanbod. 3 Pak PDM VHS 180 Stand. High Grade kwaliteit 3x3 uur. Prijs 29.95 Retour via bank of giro 5." U betaalt "5^95 slechts Ook verkrijgbaar: 2 Pak PDM VHS 240 HG. 2x4 uur. Prijs 27.50 Retour via bank of giro 5." U betaalt 50 slechts ZZ*

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3