Brits popduo 'Bros' zorgt voor hysteiie-taferelen Amerikaanse operatie schokte in 1968 de wereld Malcolm Forbes viert feest met 900 gasten INGEN Minstens duizend meisjes vallen flauw Tv-documentaire over My Lai Spectaculaire vlucht Twee vrouwen hebben een heli kopter gekaapt om hun mannen uit een gevangenis in de Ameri kaanse staat Colorado te halen, maar na een achtervolging en een schietpartij in Nebraska werden alle vier door de politie ingere kend. De twee mannen, beiden 21 jaar oud, zaten vast wegens respectie velijk roof, en aanranding, dief stal en valsheid in geschrifte. Hun vrouwen hadden de piloot van de helikopter gedwongen te landen op de binnenplaats van de gevan genis. Bewakers durfden niet te schieten omdat zij bang waren de piloot te raken. De helikopter werd later 56 ki lometer ten noorden van de ge vangenis gevonden. De uitbre kers hadden de piloot gekneveld en geboeid achtergelaten en wa ren er in een gehuurde bestelauto vandoor gegaan. Zij werden met hun helpsters ingerekend na een wilde achtervolging en schietpar tij in Nebraska. Knokfeest Een verlovingsfeest dat zaterdag- avond werd gevierd in de Rotter damse wijk Kralingen, is uitgelo pen op een flinke rel waarbij het heftig tekeer ging tussen een hon derdtal feestvierders en omwo nenden en een haastig opgetrom melde politiemacht. Een van de feestvierders was in een dolle bui op de rijbaan gaan liggen in de smalle straat. Toen een automobi list voorzichtig probeerde langs het obstakel te rijden, werden an dere gasten van het verlovings feest kwaad op de bestuurder. De auto werd onder handen geno men en beschadigd. Ook de be stuurder moest het ontgelden. In middels was de straat volge stroomd met de rest van de feest vierders en omwonenden. Die be moeiden zich ook met het op stootje. Uiteindelijk pakte de po litie, inmiddels was een flinke rel ontstaan, drie mannen op die in een politiecel tot rust mochten komen. Voor het eerst in 22 jaar heb ben de Russische autoriteiten weer een luchtvaartshow geor ganiseerd. Zo was er boven Mos kou een transportvliegtuig van Aeroflot te zien, dat een enorme brandstofraket vervoerde. De brandstoftank wordt gebruikt voor de voortstuwing van de Energia-raket, volgens de Rus sen 's werelds krachtigste raket. (foto AP) Olie op vuur Een logé in een woning in Rotter- dam-Lombardijen was zaterdag ochtend tijdens zijn poging om een brandje te blussen iets te doortastend. De man was in slaap gevallen op de bank bij zijn gast heer met een brandende sigaret in de hand. De logé werd wakker op het moment dat het zitmeubel al vlam had gevat. Hij spoedde zich naar de keuken waar een pan 'wa ter' op het gasfornuis stond. Die gooide hij op de vlammen. Pas toen ontdekte de logé dat hij de pan met sla-olie op het vuur had gegooid. De woning brandde uit. ZEGM A/WEKE HO> PEE PE 301PEZ WE HEB&EH EEM KOE OP ZOL PER (GPD) - My Lai was in 1968 wereld nieuws. Amerikaanse troepen onder aanvoering van luitenant Calley maak ten op de 16de maart van dat jaar het Vietnamese dorp met de grond gelijk en moordden de bevolking uit. Een maand later kwam de gruwelijke gebeurtenis pas in het nieuws. Een hevige schok ging door de westerse wereld: hoe was het mogelijk dat uitgerekend de bevrij ders van dat vrije westen tot zulke daden in staat waren.... Over de vernietiging van My Lai tij dens de Vietnamese oorlog gaat de docu mentaire 'Terug naar My Lai' die de KRO vanavond (Nederland 1, 20.42 uur) uitzendt. Het gaat om een BBC-docu- mentaire, waarin we een aantal getuigen van het Amerikaanse optreden in My Lai te zien en horen krijgen. „We kregen de opdracht om iedereen te vermoorden", zegt een oud-soldaat in de film. „Vrou wen, oude mensen en kleine kinderen. Iedereen moest neergeschoten worden, want het waren allemaal sympathisan ten van onze vijand, de Vietcong. Dus vroeger of later zouden we toch last met hen krijgen". De aanval werd uitgevoerd door een bataljon soldaten, de Charlie Com pagnie. „Ik was opgeleid om te doden, maar er is een verschil tussen opleiden en de trekker ook daadwerkelijk overha len. Maar als je eenmaal begonnen bent. wordt het makkelijk". Haat Tijdens de aanval, die vier uur duurde, kwamen 500 mensen om het leven. Een paar mensen overleefden de aanval. Ook zij komen aan het woord. Een oude De aanval op My Lai kreeg in dat jaar vrouw zegt op het einde van de film: zoveel publiciteit dat het publiek van de „Schiet geen onschuldige mensen neer Amerikaanse regering maatregelen eiste Vermoordt je vijand, maar wij werden tegen de 'moordenaars'. Uiteindelijk tijdens het eten gedood. Alleen maar aan werd luitenant Calley („Ik ben onschul- het kauwen Die Amerikanen zc dig. Ik heb alleen maar orders opge- sterk, ze verkrachtten, moordden en ver nietigden alles en iedereen en wij moes ten het maar accepteren. Nu haten wij de Amerikanen en we zullen ze haten zo lang we leven. Wat een wreedheid..". volgd") veroordeeld. Hij zat maar drie dagen in een cel, toen hij door persoon lijke tussenkomst van president Nixon weer werd vrijgelaten. Hij moest de rest van zijn straf thuis 'uitzitten'. Schuldgevoel De soldaten leven voort met een schuld gevoel. Eén van hen verloor in 1977 zijn 10-jarig zoontje tijdens een schietpartij in zijn woonplaats. Hij ziet dit verlies als een straf voor zijn daden in My Lai. Toch was weigering om aan de actie mee te doen vrijwel onmogelijk. Het lukte er één onder de operatie uit te komen: hij schoot zichzelf in zijn been. Niki Rossner kocht voor de KRO de documentaire van de BBC aan: „Ik weet dat er toen een schok door de wereld ging, maar inmiddels zijn we dit verbijs terende verhaal alweer bijna vergeten. En dit soort zaken gebeurt nog steeds. Het kan geen kwaad het publiek daar nog eens op te wijzen." (Vanavond, Nederland 1, 20.42 uur). - ARGENTINIË De Ameri kaanse actrice Jane Fonda, in middels ook alweer een vijfti ger, gaat ook maar door. Is ze niet fanatiek aan het aerobicen dan loopt ze wel weer met een spandoek te protesteren. En passant vindt ze ook nog tijd om zich aan het witte doek te wijden. Zo stond ze afgelopen weekeinde samen in Buenos Aires met de Argentijnse film producer Luis Puenzo (links) in de spotlights vanwege de pre mière van hun nieuwe film 'Gringo Visjo'. Jane Fonda zag er tijdens die gelegenheid stralend uit, on danks het feit dat haar privé- leven de laatste tijd niet over rozen is gegaan, gezien haar re cente scheiding. (foto AP) krantenmagnaat Rupert Murdoch en natuurlijk Eli sabeth Taylor, met wie For bes een soort knipperlicht- relatie heeft. Forbes liet weinig of niets aan het toeval over. Zo liet hij zijn gasten zelf overvlie gen naar Tanger. Forbes deed dat om zijn verjaar dagstaart op tijd te kunnen aansnijden. Ook liet hij zo'n 200 schapen aanvoeren om toch vooral maar voldoende barbecue-vlees in voorraad te hebben. Op de foto snijdt Forbes, geholpen door zijn dochter (links) en Elisabeth Taylor, zijn verjaardagstaart aan. Inzet: met Rupert Murdoch, die zich voor de gelegenheid in Arabische kledij had ge- LONDEN - De massahysterie rond the Beatles in de jaren zes tig zou zo ongeveer verbleekt zijn bij de taferelen, die zich zaterdag in het Wembleystadion te Londen afspeelden rond het Britse pop duo Bros. De tweelingbroertjes Matt en Luke Goss zijn onwaar schijnlijk populair. Niet zoweer vanwege de muziek die zij ma ken, maar vooral door hun uit straling. De twee idolen gaan steevast gekleed in versleten spijkerbroe ken met hier en daar wat slijta- ge-gaten en een strak t-shirtje. Die kleding in combinatie met een flinke oorbel onder de kortge knipte goudblonde haardos zorgt kennelijk voor een uitstraling, waarvan de hartjes van duizen-) den tienermeisjes op hol slaan. 'Look-a-like' Jochies, die thuis kennelijk uren voor de spiegel hadden gestaan om maar zoveel mogelijk op een broertje Goss te lijken, liepen te gelijkertijd te flaneren rondom het stadion. De 'look-a-likes' had den volop succes. Steeds als ze voorbij liepensteeg een overwel digend geschreeuw op uit de ke len van de duizenden wachtende fans. Een 'look-a-like' is bijna nel zo'n grootheid als de 'popsterren zelf. Die taferelen zijn trouwens il lustratief voor het succes van de groep Bros. Niet de muziek is be langrijk. De 20-jarige broertjei zijn louter en alleen succesvo> vanwege hun uitstraling en de stoere wijze waarop ze hun zelf verzekerdheid uitdragen. In mu zikaal opzicht wil Bros waar schijnlijk de te vroeg ter ziele ge gane groep Wham! imiterenque composities echter kunnen Mat> en Luke Goss niet tippen aan dt Elisabeth Taylor als gastvrouw TANGER De Ameri kaanse miljardair Malcolm Forbes, beter bekend als het vriendje van actrice Elisa beth Taylor, heeft afgelopen zaterdag een meer dan be scheiden verjaardagsfeestje gevierd. Forbes werd zeven tig jaar en vond dat reden om zo'n 900 gasten in de Marokkaanse hoofdstad Taneer uit te nodigen, onder wie grootheden als ex-mi- nister Henry Kissinger, songs, die George Michael uit zijl pen liet (en nog steeds laat) vloei Flauwvallen De hysterie nam zaterdagavond in het Londense Wembleysta dion angstaanjagende vormen aan. Een medewerkster van de EHBO zou na afloop verklaren dat er tenminste duizend jonge meisjes tijdens het concert zijn flauwgevallen. Platgedrukt te midden van het 60.000 koppige publiek en bevangen door de be- dwelmdende hitte. Voordat het Bros-optreden begon, moesten ook al enkele honderden bezoe kers worden behandeld door le den van de Eerste Hulp. De ge middelde leeftijd van de concert bezoeker lag zaterdag volgens een Wembley-woordvoerder rond de 13 jaar. Het concert van Bros was on derdeel van een groots opgezet festival. 'Bros', die onlangs met de nieuwe single 'Too much' van niets op een tweede plaats in de Engelse hitlijst binnenkwam, was zaterdag de afsluiter van-het evenement. Maar de groepen die voor het duo kwamen, hadden net zo goed thuis kunnen blijven. De circa 60.000 bezoekers schreeuwden continu om de broertjes Goss. Toen zanger Matt en drummer Luke eenmaal ten tonele waren verschenen, was het hek van de dam.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20