LEIDSCH DAGBLAD Bij gemeenten vorig jaar 7200 volledige banen geschrapt Feyenoord-trainer Pim Verbeek blijft Politie vreest zestig doden Eiceldonatie mag toch van minister BOSPEEN EN SLAVINKEN LEIDSCH DAGBLAD 'Politieke enquêtes laten de kiezers volkomen koud' MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39016 Prijs fl. 1,25 ROTTERDAM (GPD) Trai ner Pim Verbeek blijft bij Feyenoord. Voorzitter mr. Carlo de Swart van de Rotter damse eredivisieclub heeft hem gisteravond weten te overtuigen toch te blijven. Verbeek was aangeslagen door het gedrag van Feyenoord- supporters die hem en de spe lers naar het leven stonden vanwege de slechte resultaten van de laatste weken. De sup porters bestormden gister middag het veld, waardoor het duel tegen Fortuna bij een 0-2 stand acht minuten voor tijd moest worden gestaakt. Verbeek zelf maakte van morgen nog een voorbehoud. Hij wil dat het bestuur het Rotterdamse publiek een juist inzicht geeft in de financiële stand van zaken en op duide lijke wijze zijn beleid naar buiten brengt voor de komen de jaren. "Het publiek is bela zerd", zei Verbeek. "Feye noord heeft verwachtingen ge wekt, die het niet waar kan maken. De druk moet nu van de ketel, anders valt er hier niet meer te werken". De trai ner had voor vanmiddag een persconferentie belegd om zijn beslissing te verduidelij ken. "Ik heb gisteravond lang op Pim ingepraat", verklaarde vanmorgen technisch coördi nator Cor van der Gijp, die overigens Verbeek bij een eventueel vertrek zou volgen. "Ik heb hem duidelijk ge maakt, dat we niet meteen bij de eerste grote teleurstelling in een emotionele opwelling met onze portefeuille mogen zwaaien. We hebben op het technische vlak een bepaalde verantwoording aanvaard en die zullen we nakomen. We wijken niet voor de acties van supporters". Verbeek verklaarde gister avond 'voor negentig percent zeker' ontslag te nemen. Hij deed dit nadat woedende sup porters na het vernielen van het hekwerk onder de tribune- Pim Verbeek (foto ANP) vakken R en S spelers, grens rechters en scheidsrechter eerst met stenen hadden beko geld om hen daarna letterlijk en figuurlijk van het veld te drijven. Het jongste wangedrag van de Feyenoord-supporters. waardoor gistermiddag het duel tegen Fortuna S. bij een 0-2 stand acht minuten voor tijd moest worden gestaakt, heeft de Rotterdamse club in een lastig parket gebracht. De Tuchtcommissie van de KNVB zal naar verwachting een flinke straf uitspreken en ook de Rotterdamse burge meester Peper zit met de af faire behoorlijk in zijn maag. Volgens een woordvoerder van de voetbalbond moeten de rapporten van alle betrokke nen woensdag voor twaalf uur binnen zijn. De woordvoerder sloot niet uit de Tuchtcommis sie nog dezelfde dag tot een uitspraak komt. Burgemeester Peper sprak vanmorgen, via zijn woord voerder, van een 'ernstige en heel vervelende zaak'. Peper krijgt nog vandaag van alle be trokkenen rapporten over de wedstrijd op tafel en vond het daarom te vroeg voor een afge rond oordeel. Feye- De discoboot Marchioness, gedeeltelijk gelicht, afgemeerd aan de kade van de Thames. (foto anp> Scheepsramp op Thames met discoboot Na 66 dagen gered ALAMEDA (AP) Een Ameri kaans echtpaar is dit weekeinde vlakbij de kust van Costa Rica gered na ruim twee maanden in een reddingsbootje te hebben rondgedobberd. De 62-jarige William Butler en zijn 52-jarige vrouw Simone Butler vertelden dat hun ple zierjacht op 15 juni zo'n 1900 ki lometer ten zuidenwesten van Costa Rica door walvissen was aangevallen. Voordat de boot zonk, greep het echtpaar een aantal hengels en een zoutwa ter-zuiveringsapparaat en sprong in een reddingsboot, waarin ze 66 dagen lang rond dreven. DEN HAAG (GPD) - Er komt geen verbod op eiceldonatie. Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren voor de radio dit omstreden deel van zijn nota over de toekomst van reageerbuisbevruchting terugge trokken. Volgens Brinkman is ei celdonatie wel toegestaan, onder de strikte voorwaarde dat er geen han del in wordt gedreven. Volgens Brinkman is de gewraak te zin in het zogenoemde plannings- besluit te stringent gesteld. Het is volgens hem nooit de bedoeling ge weest eiceldonatie volledig onmo gelijk te maken. Brinkman wil hoe dan ook voorkomen dat er handel gedreven wordt in bloed, eicellen of ander menselijk weefsel. Hij had de passage opgenomen op verzoek van zijn collega Deetman (onderwijs en sche ziekenhuizen onder zijn be heer heeft. Zomers weer Zonnig. Minimumtemperatuur onge veer 14 graden. Middagtemperatuur van 23 graden aan de kust tot 27 graden in het zuidoosten van het land. Matige westen wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag flinke pe rioden met zon, vanaf donderdag meer bewolking en kans op regen. Middag- temperatuur geleidelijk dalend van rond 23 graden op woensdag naar om streeks 19 graden tegen het einde van de week. Dinsdag 22 augustus zon op: 06.35 uur, zon onder: 20.49 uur; maan op: 22.26 uur, maan onder: 14.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.31 en 19.55 uur: laag wa ter: 03.21 en 15.25 uur. 22 PAGINA'S In het planningsbesluit staat on der meer dat het aantal ziekenhui zen dat vergunning krijgt voor rea geerbuisbevruchting beperkt moet worden tot elf. Op dit moment hou den veertien ziekenhuizen zich daarmee bezig, waaronder het AZL in Leiden. De algemene verwach ting is dat de academische zieken huizen vanwege hun opleidings functie reageerbuisbevruchting in elk geval in hun pakket houden. Colombia opent klopjacht op drugshandelaren BOGOTA (GPD) In Colombia is een klopjacht begonnen op mensen die banden onderhouden met de machtige drugsmafia. Bij wegver sperringen en huiszoekingen zijn dit weekeinde bijna 10.000 mensen opgepakt voor ondervraging, aldus het ministerie van defensie. Het optreden komt na de moord van afgelopen vrijdag op de voor aanstaande liberale politicus Luis Carlos Galan Sarmiento. De leider van de stroming Nieuw Liberalisme werd voor het oog van televisieca mera's doodgeschoten tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Soacha op 30 kilometer van de hoofdstad Bogota. De dader wist te ontsnap pen. De drugsmafia, het zogenoemde 'Kartel van Medellin', zou ruim één miljoen gulden op het hoofd van Galan hebben gezet. De drugsbazen dreigden gisteren met meer geweld als de regering doorgaat met de ar- restatiegolf. PRAAG Op de 21e verjaardag van de inval van troepen van het Warschau Pact in Tsjechoslowa- kije in 1968 ziet Praag er vandaag uit als een belegerde stad. Politie mensen patrouilleren in het cen trum van de stad en bij de stations van metro en spoorwegen. Met re gelmaat houden zij voetgangers aan om hun papieren te controle- De Tsjechoslowaakse pers be steedt geen of nauwelijks aan dacht aan de gebeurtenissen van 1968, die het einde inluidden van het 'communisme met het mense lijk gezicht' waarmee de toenma lige partijleider Alexander Dub- cek een begin had gemaakt. Onder de kop 'Het hoogtepunt van de Koude Oorlog' vat het partijor gaan Rude Pravo een aantal cita ten samen uit partijkranten in de DDR en Bulgarije en de Sovjet- regeringskrant 'Izvestija', die de militaire ingreep als noodzakelijk kwalificeren. (foto AP) Pagina 5: Politic Praag pakt tientallen mensen op. DEN HAAG (GPD) - Bij de gemeenten zijn vorig jaar 7200 banen verloren gaan. In 1987 bleef het verlies nog be perkt tot circa 6000. Sinds in 1982 met de afslanking van de rijksoverheid is begon nen, zijn bij de gemeenten ruim 28.000 banen verdwe nen. In percentages vertaald is het gemeente-apparaat met 18 procent ingekrom pen, tegen 9 procent bij het Rijk. Eind vorig jaar waren bij de ge- meenten 206.720 mensen in dienst. Het aantal parttimers groeide sinds 1983 met 14.000. De middelgrote ge meenten - van 50.000 tot 100.000 in woners - leverden relatief het groot ste aantal banen in. Daar werd 20 procent aan banen geschrapt. Bij de kleinere gemeenten verdween een op de negen ambtenaren. Bij de gemeente Leiden zijn de afgelopen drie jaar 47 volledige ar beidsplaatsen verloren gegaan, nog geen drie procent van het perso neelsbestand op 1 januari 1986 toen de grote bezuinigingen van start gingen. Het aantal parttimers is in die periode met 38 procent gestegen tot 577. In Katwijk is het aantal banen bij de gemeente nauwelijks gedaald. Door atv en privatisering van nuts bedrijven is het preciese aantal niet aan te geven, aldus een woordvoer der. Ook de gemeente Alphen kon geen exacte cijfers geven. Maar er wordt al sinds een aantal jaren zorg vuldig bekeken welke vacatures nog wél en welke, bij voorbeeld als gevolg van de automatisering, niet meer worden opgevuld. "Dat heeft er op de secretarie-afdeling toe ge leid dat we echt met een minimum aantal mensen werken", zegt plaats vervangend gemeentesecretaris P. Teunissen. Als gevolg van de reorganisatie van het ambtelijk apparaat in Al phen krimpt het bestand met onge veer zeventig plaatsen in. "Maar dat betekent niet dat er zeventig banen verdwijnen, zoals wordt veronder steld. Bovendien vallen er de eerste vijf jaar geen gedwongen ontsla gen", benadrukt Teunissen. LONDEN (GPD) - Reddings ploegen hadden vanmorgen 27 lij ken geborgen uit de discoboot Marchioness, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Thames is overvaren door een zandschuit. De politie in Londen houdt er re kening mee dat wel zestig men sen zijn omgekomen. Het wrak is enkele honderden meters ver sleept naar de noordelijke oever, waar het wordt leeggepompt en het zoeken naar lijken doorgaat. De politie heeft vanmorgen twee bemanningsleden van de zandschuit, de Bowbelle, vrijge laten die gisteren werden gearres teerd. Vijf anderen werden eerder ondervraagd. Het is nog niet bekend hoeveel feestvierders op de Marchioness waren. Er zijn 84 overlevenden. Het schip mocht in totaal 150 pas sagiers en bemanningsleden ver voeren. Een passagierslijst was er niet en de politie wacht op berich ten van familie voor ze met een dodenlijst komt. De doden, meest jongeren, wa ren feestgangers die bij de ramp in de bar en op het benedendek verbleven en niet meer konden vluchten. Tientallen overleven den werden met lichte verwon dingen in diverse ziekenhuizen opgenomen. Overleden Leidse en dode hond na 14 dagen gevonden LEIDEN In een woning aan de Lage Morsweg in Leiden is zater dagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een 81-jarige vrouw. Zij heeft vermoedelijk twee weken dood in haar woning gelegen. Naast het lichaam van de vrouw lag haar dode hond. De trouwe viervoeter heeft zich kennelijk na het overlij den van zijn bazin naast haar gevlijd en is van honger en dorst omgeko- Het ontzielde lichaam werd ont dekt door een bovenbuurman. Hij had de bejaarde vrouw al een tijdje niet gezien en ging daarom pools hoogte nemen. Hij brak de voor deur open en trof de dode vrouw en hond naast elkaar op de grond aan. De vrouw is een natuurlijke dood gestorven. TSJERNOBIL De Sovjetrepu bliek Wit-Rusland dreigt failliet te gaan aan de kernramp in Tsjernobil. Er moeten 100.000 mensen meer ge herhuisvest worden dan was voor zien. Dat kost meer dan 30 miljard gulden. De politie doet nog geen mede delingen over de oorzaak van de ramp. Het onderzoek richt zich op de vraag of er contact is geweest tussen de bemanning van beide schepen. De kapitein van de Mar chioness bevindt zich onder de slachtoffers. Premier Thatcher onderbrak haar vakantie in Oostenrijk voor een bezoek aan de plek des on- heils. Vergezeld van echtgenoot en de minister voor verkeer, Por- tillo. prees ze het werk van de red dingsploegen. Enkele politici hebben een verscherping van de veiligheidsmaatregelen geëist op de Thames, een van de drukst be varen rivieren ter wereld. Het plezierschip was afge huurd voor een party van een mo dellenbureau toen het bij de Southwarkbrug in het centrum van Londen geramd werd door de Bowbelle. Op het dek was een disco in volle gang. Volgens enke len van de opvarenden zonk de Marchioness 'binnen één mi nuut'. Ooggetuigen zeiden dat tientallen overlevenden die in de rivier waren gesprongen zich wanhopig aan langsstromende materialen vastklampten of naar de oever probeerden te zwem men. Duikers troffen de plezierboot later in twee stukken op de bo dem van de Thames aan. Red dingswerk kon vanwege het tij en het snelstromende water pas bij zonsopgang beginnen. Annette Russell (26) van het modellenbureau dat de party had georganiseerd, behoorde tot de geredden. (foto epa> Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y. in de aanbieding Bospeen, QQ per bos *7*7 Slavinken, 100gfc591.39lOQfV kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (uit het Leidsch Dagblad van zaterdag) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND n At JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUN VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Q Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: PostcodePlaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden 1 Fortuna-speler Marcel Liesdek neemt een paar stukken steen mee, als hij met de andere spelers, scheidsrech ter en grensrechters richting kleedkamers vlucht. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1