Povlsen en Kieft als de redders bij falend PSY Den Bosch geen partij voor leider RKC Manchester speelt Arsenal van veld Krol met Mechelen alleen aan leiding SVV nog zonder misstap ©VER DE GRENZEN' Piet de Boer trekt Bordeaux over streep Chili dreigt FIFA met terugtrekken Duisburg smaakmaker PACINA 14 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 Deen debuteert met twee treffers TILBURG (ANP) - Kieft-Povlsen. Snel, slim, technisch, makkelijk scorend. PSV heeft een nieuw spitsenkoppel. In de eerste competitie-wedstrijd van de landskampioen werd Wim Kieft meteen beste maatjes met nieuweling Flemming Povlsen, net een week over uit Keu len. Het duo maakte, broederlijk verdeeld, alle vier doelpunten voor PSV bij Willem II. Zo veel treffers had PSV ook nodig om de Tilburgers van zich af te houden: 3-4. Als de Braziliaan Romario zich op 4 of 5 september meldt, heeft Guus Hiddink dan een probleem? „Nee", vond de trainer gisteren in Tilburg. Voorlopig staan Wim Kieft en Flemming Povlsen sterk. Zij waren de uitblinkers aan Eindhovense kant. Vooral zij verbloemden de soms onthutsende zwakte in de ver dediging. Waar Koot onzeker was, Van Aerle onwenning in het cen trum en Heintze telkens werd voor bij gelopen. En vooral: waar PSV vrijwel geen kopduel won. „Er was te weinig agressie, de wil om te win nen was niet sterk genoeg", gaf Hid dink toe. „Vooral in defensief op zicht." Want wat, als Brood Willem II vlak voor rust naar 3-1 had gescho- dat moment een van de twee breek punten in het duel. Het andere was het ontbreken van de over-mijn- lijk-mentaliteit van zijn spelers na rust, toen PSV binnen enkele minu ten de stand van 1-2 achter naar 3-2 voor omboog. „Wat professioneler had wel gemogen", vond hij. „Kijk naar Lerby. Die pakte Werdekker bij zijn shirt toen die dreigde door te breken. Dat heeft niets met schop pen te maken, zo hoort het. Bij ons lieten Feskens bij de tweede en Dijkstra bij de vierde treffer hun ATLETIEK - Bij de strijd om de mannetje gewoon lopen. Ja, het zijn Zwitserse zevenkampititel (atle- üeve jongens. tiek) in Aaurau is de Nederlandse Monique van der Weide als vierde geëindigd met een totaal punten (14,68 - 1,82 - 13,08 - 25,46 Groots 5360 De Vissers brave borsten leken aan vankelijk op weg naar een verplet- 5,67 - 24,80 - 2.24,27). De Zwitserse terende nederlaag. De landskam- eerste vijf minuten waren groots. Vanenburg heerste, Povlsen sprint te, Lerby schold, Kieft kopte en pas- ste, Kalusha toverde al een beetje. De Zambiaan legde een vrije trap precies in de kruising, maar doel man Brugel redde met wat geluk. Na vijf minuten gaf Povlsen laag voor van rechts, waarna Kieft Wer dekker aftroefde en glijdend scoor de. Vijf minuten was blijkbaar vol doende. Willem II, met Van de Ven en Van Gobbel als uitblinkers, kwam nog voor de pauze op voor sprong dankzij een kopbal van Wer dekker en een inschuiver van De Roode. Maar net als voor rust, wa ren ook de eerste minuten na de pauze PSV's beste. Na dertien se conden rondde Povlsen een voorzet van Kieft af tot zijn eerste treffer in Nederland, zes minuten later waren de rollen omgekeerd en scoorde Kieft. Nadat Povlsen in de 70e minuut na een lange sprint Brugel fraai om speelde, leken de Tilburgers gesla gen. Totdat Van der Borgt uit een Flemming Povlsen scoort zijn eerste treffer voor PSV. Hans Werdekker r hij in de Bondsrepubliek king met Kieft was erg goed. Net minuut na een keiharde uithaal de lat raakte. Trots Povlsen, vier minten voor tijd ge wisseld door Gillhaus, glom na af loop van inspanning en trots. Twee doelpunten in zijn eerste wedstrijd, twintig treffers meer dan zeventig zoals die met Thomas Allofs bij FC duels gebruikte. Hij wilde niet meteen een oordeel vellen over het verschil in competities. „In de Bun- desliga kun je van iedereen verlie- n, hier is dat misschien niet Köln. Hoewel: Kieft kan beter kop pen." Jacques Ruts, voorzitter van PSV, glom nog meer dan de Deen. Was hij het niet, die vorige week op bleef hij voorzichtig. „Na een wed- het vliegveld van Dusseldorp met DEN BOSCH (ANP) - Vorig sei zoen rook BW Den Bosch nog aan Europees voetbal. De start in de huidige competitie doet het ergste vrezen voor de Braban ders, die de afgelopen maanden liefst vijf basisspelers kwijtraak ten. Zonder Hendrie Kruzen (KV Kortrijk), Ruud Brood (Willem II). Fred van der Hoorn (Dundee United), Reggie Blinker (terug naar Feyenoord) en Mart van Du ren (nog onbekend) was de Bos sche ploeg zaterdagavond geen partij voor buurman RKC, dat met een 2-1 zege genoegen nam. De Waalwijkers bespaarden de streekgenoot daarmee een af gang, want Den Bosch was net als woensdag tegen MW (0-3) rijp voor de slachtbank. Doelman Jan van Grinsven voorkwam meer averij voor de Bosschenaren, die na afloop de woede en hoon van de flink geslonken aanhang moesten dulden. Den Bosch kon alleen de eerste twintig minuten bekoren. Centrumspits Jack de Gier toonde zich slagvaardig en defensief raakten de als vrije ver dediger geposteerde Cees van der Linden en voorstopper Rene van Eek nog niet in de problemen. Dat werd allemaal anders, nadat het slimme RKC onder aanvoe ring van de uitblinkende Ricardo Moniz de partij naar zijn hand zet te. Den Bosch slaagde er niet meer in de Waalwijkse aanvallers Van de Wiel, Schapendonk en Hoek stra aan banden te leggen. Vooral de laatste groeide gaandeweg het duel uit tot de schrik van de Vliert. In de 39e minuut opende Hoekstra met zijn vierde compe- titiedoelpunt de score na een gave combinatie tussen Van de Wiel en Schapendonk en een blunder van Dick Bults. Onmiddellijk na de pauze zette de zwakke scheidsrechter Eg- bertzen Den Bosch nog even op het goede spoor door een straf schop toe te kennen na een on schuldige overtreding van Van Hintum tegen Peter Barendse. De laatste voltrok zelf het vonnis. Even leefde Den Bosch op, maar een nieuwe bevlieging van Van de Wiel en Hoekstra zorgde voor de beslissing. Hoekstra, voor wie RKC inmiddels 2,5 miljoen vraagt, scoorde nadat hij Van Eek simpel had weggedrukt. FC Twente speelde, als van ouds, gelijk. De nummer drie van het vorige seizoen gaf in Nijme gen tegen NEC een voorsprong van 2-0 uit handen, 2-2. Het was de derde achtereenvolgende re mise van de Enschedeërs, die vo rig jaar 18 keer gelijk speelde. De butant FC Den Haag won, danzij een sterke slotfase, zijn eerste wedstrijd. Tegen een andere nieu weling, Vitesse, werd het 2-1. Hoekman maakte twee minuten voor het einde het winnende doel punt. Groningen haalde zijn eerste punten door in het Oosterpark- stadion te winnen van Volendam, 3-0. Jan van Dijk speelde zijn 400- ste competitie-wedstrijd voor de noordelijke formatie. MW leed zijn eerste nederlaag. De Lim burgse derby tegen Roda JC ging verloren, 2-3. Bij een 3-0 voor sprong kopten Trost en Van Loen in het eigen doel, waardoor de spanning terug kwam. strijd kun je weinig zeggen." Romario had tien maanden gele den een paar wedstrijden nodig om tot zijn eerste doelpunt te komen, Povlsen was al na 46 minuten suc cesvol. De Braziliaan had het tegen Twente in oktober vooral koud. De Deen vond het in Tilburg veel te warm. „Vanwege de hitte kon ik in de eerste helft niet altijd sprinten", pufte hij na. „Maar de samenwer- onderhandelde middellijke vertrek van Povlsen bij Köln. „Kom mee naar binnen, zo meteen vat je kou", mengde de voorzitter zich als een vader in Povl- sens Deense conversatie in de mid dencirkel. Waarna Guus Hiddink het laatste oordeel velde. „Hup, douchen Flemming, en daarna nog even twee minuten voor de Neder landse tv", riep hij de belangrijkste man van Tilburg toe. LONDEN (Reuter) Manchester United is in de smaak gevallen bij zijn nieuwe eigenaar. Een dag nadat de club in andere handen overging, werd kampioen Arsenal van het veld gespeeld: 4-1. Het was tevens de hoogste uitslag op de openings dag van de competitie in de Engelse League. Michael Knighton keek vanuit een van de 525 nieuwe business-se ats op Old Trafford tevreden toe. De zakenman, 37 jaar pas, werd als lei der van een consortium voor een be drag van ruim zestig miljoen gulden eigenaar van de club. Binnen twee minuten maakte hij de aanzet mee voor een successenreeks die moet leiden tot de eerste titel sinds 23 jaar voor Manchester. Steve Bruce kop te raak. Arsenal kwam nog wel gelijk door international David Rocastle, maar na de rust was Manchester ontketend. Mark Hughes, interna tional van Wales, maakte voor ruim 47.000 toeschouwers 2-1, waarna Webb en McClair binnen vier minu ten voor de eindstand zorgden. Vooral de treffer van international Webb, voor bijna vijf miljoen gul den overgenomen van Nottingham, was mooi. Hij nam de bal op de borst aan en volleerde van 25 meter raak. Jammer dat bondscoach Bob by Robson het doelpunt moest mis sen. Hij was op het Londense vlieg veld Heathrow blijven steken van wege een actie. Opvallend was het debuut van Kenneth Monkou in de hoogste di visie. De donkere speler, die vorig jaar van Feyenoord naar Chelsea mocht vertrekken, speelde aJs libe ro een uitstekende wedstrijd in de Londense derby tegen Wimbledon. Nieuwkomer Chelsea, waar ook Da ve Mitchell zijn brood verdient, won de uitwedstrijd met 1-0 dankzij Wilson. De wedstrijd aan Plough Lane begon overigens een kwartier te laat. Met de Hillsborough-ramp in gedachten, werd op de aftrap ge wacht tot een aantal laat gearriveer de toeschouwers zijn plaats had ge vonden. Liverpool, dat vorig jaar in de laatste seconde van de laatste wed strijd de titel aan Arsenal moest la ten, versloeg thuis het gepromo veerde Manchester City. De Engel se internationals Barnes (straf schop), Beardsley en Nicol maakten de doelpunten. Tottenham Hotspur, vooral door de komst van Gary Lineker bestem peld tot een van de kanshebbers op de titel, won thuis met moeite van Luton Town: 2-1. Paul Allen, wiens toekomst bij de Tottenham ter dis cussie staat, zorgde tien minuten voor tijd voor de beslissing. DEN HAAG (ANP) - SW heeft zich stellig voorgenomen ha Feyenoord en Sparta de derde eredivisieclub uit de regio Rotterdam te worden. Na drie wedstrijden hebben de Schiedammers als enige nog geen misstap begaan. Met een vorstelijk doelsaldo van 10 tegen 2 voert SW, dat tijdens het zo merreces reeds als een eredivisieclub inkocht, de ranglijst in de eerste divi sie aan. Telstar, dat twee duels afwerkte, verspeelde ook nog geen punt. Heerenveen, dat ook twee keer had gewonnen, moest een gelijkspel toe staan aan PEC. Het was de best bezochte (6000 kijkers), maar zeker niet de spectaculairste wedstrijd. Door treffers van Meijerman (PEC) en Schreu- der (Heerenveen) was de eindstand al bij rust bereikt. Voor doelpunten moesten de kijkers bij Emmen - SW (1-4), Eindhoven - AZ (4-2) of Helmond Sport - NAC (1-4) zijn. Corbijn (Eindhoven) was een van de spelers die twee keer doel troffen. Bij het laatste duel deelde scheidsrechter Kok vier gele kaarten uit. Alleen bij RBC - Excelsior en De Graafschap - DS konden de arbiters de kaarten in de borstzak houden. In totaal toonden de arbiters 22 gele prenten. 111:1 Vogels komen naar Den Haag DEN HAAG (ANP) - De beker wedstrijd IJsselmeervogels - FC Den Haag wordt waarschijnlijk op zaterdag 2 september in het Haagse Zuiderpark gespeeld. Een voorstel tot deze omzetting is onderweg naar de KNVB. De burgemeester van Spaken burg vaardigde een verbod uit tot het spelen van de bekerwed strijd binnen zijn gemeente. Een oplossing was niet voorhanden. FC Den Haag kwam met de voorzitter van IJsselmeervogels tot genoemde oplossing. FC Den Haag heeft beroep aangetekend tegen de schorsing van vier wedstrijden van Harry van der Laan. De aanvaller kreeg de rode kaart tijdens de oefenwedstrijd tegen Aberdeen. FC Den Haag trok in het ver weer de waarneming van scheidsrechter Van Riel in twij fel. Hangende de uitspraak van de commissie van beroep werd de schorsing van Van der Laan opgeschort. Hij speelde gisteren mee tegen Vitesse. Mart van Duren keert weer terug DEN BOSCH (ANP) - BW Den Bosch hoopt er stilletjes op bin nenkort toch overeenstemming te bereiken met Martin van Du ren. Die 24-jarige aanvaller keer de afgelopen week teleurgesteld terug uit Schotland, waar hij vo rige week met Dundee United overeenstemming bereikte over een vier-jarig contract. Dundee en Den Bosch konden het daar na niet eens worden over de transfersom. Den Bosch mag volgens de UEFA-regels 580.000 gulden vragen aan buitenlandse clubs. Dundee wilde niet meer dan 350.000 gulden betalen voor de grillige spits, die vorig seizoen vijftien doelpunten maakte. Van Duren verwacht zelf dat beide club alsnog overeenstemming bereiken. Den Bosch zal de spe ler binnenkort echter verzoeken om te praten over t verbintenis. Ajax legt Vink vier jaar vast AMSTERDAM (ANP) - Marcia- no Vink heeft zaterdag een nieuw contract getekend bij Ajax, dat hem tot juli 1993 aan de club uit Amsterdam bindt. De 18-jarige verdediger, die wordt gezien als een groot ta lent, had nog een verbintenis voor dit seizoen. Vink speelde afgelopen woensdag tegen Vi tesse in de basis. PARIJS (AFP) Piet den Boer heeft vier minuten voor tijd Girondins Bordeaux de vijfde overwinning bezorgd in de Franse eerste divisie. Door zijn treffer versloeg de koploper Saint Etienne met 1-0 en behield het twee punten voorsprong op landskampioen Marseille en Paris SG. Bordeaux, danig gerenoveerd na de komst van oud-Anderlecht-trainer Raymond Goethals, heeft elf punten uit zes wedstrijden. Het scoorde acht keer, waarvan Piet den Boer er vier op zijn naam schreef. Daarmee staat de oud-werknemer van KV Mechelen op de derde plaats van de topscorers- lijst. Het was de tweede keer in de nog jonge competitie dat Den Boer matchwinner werd. Marseille won vrij gemakkelijk met 2-0 van Montpellier. Het duel trok veel aandacht, omdat beide clubs tijdens het zomerreces miljoenen francs hebben geinvesteerd in hun onverzadigbare jacht op (top)spelers. De landskampioen had geen kind aan Montpellier, dat al na een half uur tegen de eindstand (2-0) aankeek. Sauzee in de 7e minuut en Mozer met een kop bal in de 30e braken het verweer van Montpellier. De score had hoger moe ten uitvallen. In de tweede helft misten Paille twee opgelegde kansen en Papin een strafschop. Paris SG dankte de benauwde zege op Lille (2-1) aan zijn werklust. Een korte opleving halverwege de eerste helft resulteerde in 2-0 door doelpun ten van Charbonnier en Susic. Daarna viel de thuisclub ver terug. Lille werd gevaarlijker, maar kon de achterstand slechts halveren door Mobati. - Michael Knighton heeft een nieuw speelgoedje. De Britse zakenman werd als hoofd van een rijk consor tium vrijdag voor zestig miljoen ei genaar van Manchester United en mocht zaterdag op Old Trafford zijn kunstjes vertonen aan het pu bliek. «oto epa> SANTIAGO (AFP) - Spelers, trainer en leiding van de Chileen se nationale voetbalploeg over wegen serieus zich terug te trek ken van de kwalificatiewedstrij den voor de eindronde om de we reldtitel. Ze willen hun gedachten doordrukken, als de FIFA het be sluit om stadion 'Estado Nacio- nal' in Santiago tot verboden ge bied te verklaren, niet intrekt. De FIFA deed het stadion vori ge week in de ban, nadat de wed strijd Chili - Brazilië (1-1) op 'oor log' was uitgedraaid. PSV-speler Romario en de Chileen Ormeno werden uit het veld gestuurd, scheidsrechter Diaz deelde een groot aantal kaarten uit en het pu bliek liet zich niet onbetuigd in de ongeregeldheden. De FIFA stel de Chili verantwoordelijk voor het negatieve gebeuren in en om het stadion. De Chilenen mogen de wedstrijd tegen Venezuela niet in eigen land spelen. Bondsvoorzitter Sergio Stop pel staat op het punt naar Zürich af te reizen om de FIFA te bewer ken de sanctie te herzien. „Als mijn missie niet slaagt, is het goed mogelijk dat we niet meer aan de competitie meedoen", al dus Stoppel. BRUSSEL (ANP) Ruud Krol kan na twee speeldagen in de Belgische competitie al ruimer adenhalen. De eerste-jaars oefenmeester is met KV Mechelen als enige in het bezit van het maximale puntental. Gisteren won de landskampioen, overigens nauwelijks terecht, met 1-0 de uit wedstrijd tegen het gepromoveerde Germinal Ekeren. Anderlecht liet het eerste punt liggen tegen Ant werp. Mechelen had het in Ekeren moeilijk tegen de nieuwkomer in de eerste klasse. Krol kon niet beschik ken over de geblesseerde Hofkens. Doelman Preud'homme voorkwam in de tweede helft diverse keren een achterstand. Drie minuten voor het einde verschalkte Mare Emmers de tegenstander. Anderlecht had in het oude sta dion. De Bosuil technisch een over wicht tegen FC Antwerp. De Brus selse ploeg kwam twee keer op voorsprong, maar wist de voordeli ge marge niet vast te houden. Nilis tekende vlak voor rust voor de eer ste Brusselse treffer. De Westduit ser Lehnhof bracht beide partijen direct daarna op gelijke hoogte. Van der Linden, vorig seizoen nog de ster bij FC Antwerp, zette zijn nieuwe ploeg twintig minuten voor het einde weer op voorsprong. George Grün hielp Antwerp aan het gelijke spel. De eerste vergissing van de verdediger, hands, had geen gevolgen. Van Rooy knalde de bal van elf meter tegen de onderkant van de lat. Cursic haalde wel rende ment uit de tweede fout van de in ternational: 2-2. Club Brugge - Kortrijk stond in het teken van de trainerswissel. Henk Houwaart, aan het einde van vorig seizoen weggestuurd bij Club veroverde met_zijn een punt Leekens, ex-Kortrijk, moest consta werd wegens buitenspal afgekeurd Barry Hulshoff heeft met Lierse 81e SK de juiste balans nog niet gevon- ten later zorgden den. Op eigen veld verloor Lierse Gorter, meestal uitblinker bij Luga- Vierde gelijkspel voor FC Luzem ZURICH (SIZ) - FC Luzern heeft in de zevende ronde van de Zwitser se voetbalcompetitie gelijk ge speeld bij Lugano: 2-2. De tegen stander van- PSV in de eerste ronde van het Europese toernooi voor landskampioenen maakte in de slotfase twee maal een achterstand gped. Voor Luzern was het het vier de gelijkspel dit seizoen. Alle doelpunten in Lugano vielen in de laatste dertien minuten. Edwin Gorter, vroeger DS en Roda JC, opende de score in de 77e mi nuut uit een strafschop. Knup, die met John Eriksen de voorhoede vormde, maakte twee minuten later gelijk. Piserchia voor Lugano in de Burri voor Luzern drie minu- de eindstand. met 0-4 van Standard Luik. Rosent hal maakte als invaller na rust een onvervalste hattrick. Van Roos- broeck (Lierse) en Schaessens (Standard) werden uit het veld ge stuurd. schoot ook nog een keer op de paai. Trainer Friedl Rausch van Lu zern kon geen beroep doen op de geblesseerde Gretarsson, Marini, Bernaschina en de zieke Gmür. Hij Bij AA Gent-Charleroi (3-1) werd stuurde de volgende ploeg in het trainer Vandereycken van de thuis club naar de tribune gestuurd. Charleroi doelman Mathijs^ een rode kaart. feld: Mellacina; Wehrli, Birrer i Kaufmann; Schonenberger, Burri, Nadig, Müller en Baumann; Knup (Moser) en Eriksen. HAMBURG (DPA) - MSV Duis- de wedstrijd tegen HSV, burg heeft de liefhebbers x klasse-verschil geen sprake i het Westduitse bekervoetbal Kober maakte twee doelpunten bediend. De ploeg uit de tweede Bundesliga, vorig de ploeg uit de tweede Bun- i de rijen der amateurs, nog te desliga, Thiele en Schmidt den e HSV had slechts een de eerste ronde topclub antwoord op de openingstreffer v HSV. In Hamburg werd het 4-2 het voordeel van de semi-profs. Het was de enige verrassing formaat tracht Frankfurt, momenteel koplo per in de hoogste voetbalklasse van de Bondsrepubliek, verloor even eens op eigen veld. De tegenstander heette echter Bayern München, zo dat van een blamage geen sprake was. Klaus Augenthaler, de interna tional met dynamiet in zijn schoe nen, verraste met een schot van af stand doelman Uli Stein. Er waren 57.000 toeschouwers. VFB Stuttgart speelde geconcen treerd bij de amateurs van VfL Wolfsburg. De ploeg van Haan won verdiend met 3-1. De enige tegen valler was de schouderblessure van formatie doelman Immel. De voormalige in- Brugge: 1-1. George ternational, na de verloren halve fi nale in het toernooi om het Euro teren dat Club nog niet de vereiste pees kampioenschap tegen Neder- akker geachte tegenstander, door een treffer van Thomas von Heesen. Het tweede Hamburgse de eerste ronde. Ein- doelpunt, een door de Pool Furtok benutte strafschop, kwam pas in de slotfase bij een achterstand van 4-1. heeft de Europa-Cup land door teamchef Beckenbauer ker, nadat Staelens de thuisclub op Köln, dus zonder Povlsen, won met voorsprong had gezet. Staelens, 3-0 van een andere amateurclub, woensdag debutant in het Belgisch VFR Solde. elftal tegen Denemarken, speelde MSV Duisburg werd vorigjaar trouwens nog^voor Kort- aangevoerd door oud-Bundesliga- rijk. Een doelpunt van Foeke Booy speler Lienen. Hij was uitblinker in Christoph Budde Clinksvan Hamburg Borussia Mönchengladbach in duel met Karl-heinz Geils van Han- nover'96. (toto dpa>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14