PORT SpooRPTTV Sparta maakt einde aan euforie bij Ajax Supporters Feyenoord slaan op hol Pim Verbeek gaat toch door Aanval Aouita slaagt nu wel Record-explosie van Amerikaanse zwemploeg Edwin Vurens brengt Ajax de genadeklap toe Napels wacht nog steeds op Maradona.. Kuipclub wacht forse straf na staken duel met Fortuna (0-2) MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD KEULEN (ANP) - Na regen komt zonneschijn moet Said Aouita gistermiddag in Keulen gedacht hebben. Afgelopen woensdag bij de Grand Prix-wedstrijd in Zu- l rich was een enorme onweersbui met heftige windstoten er de oor zaak van dat een aanval op zijn wereldrecord 5000 meter bij voor baat tot mislukken was gedoemd. In het Müngersdorfstadion in Keulen, waar de vijftiende en voorlaatste Grand Prix-wedstrijd het seizoen werd gehouden, s een temperatuur van boven j de dertig graden ook niet ideaal 'oor een wereldrecordpoging. Geinspireerd door een premie •an 25.000 dollar (ruim een halve ton) was de 29-jarige Marokkaan wel bereid een aanval te doen op i het wereldrecord op de 3000 me ter. Het drie kilometer-record, j met 7.32,1 sedert 27 juni 1978 op im van de legendarische Keny- i Henry Rono en een van de oudste op de lijsten, hield dit keer geen stand. Aouita, die vorige week zondag in Hengelo reeds voor de beste wereldseizoenpres- tatie op de 1500 meter (3.30,63) zorgde, had veel te danken aan de ideale gangmaking van de West- Iduitser Markus Trines en de Ke- nyaan Charles Cheruiyot. Trines zorgde voor een tussen tijd van 3.46,50 op de 1500 meter. Die lag anderhalve seconde onder de tijd waarin Rono elf jaar gele den in Oslo doorkwam. Daarna nam Cheruiyot over. Een andere Kenyaan, Yobes Ondieki, die Aouita op 20 juni in Sevilla op de vijf kilometer versloeg, ging ook mee maar hij had geen verweer toen Aouita in de laatste ronde de kop nam. De Marokkaan liep de laatste 400 meter in 56,34 seconden. Hij kwam uit op een tijd van 7.29,45. Rono, die eerder dit seizoen het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase verloor aan zijn landgenoot Peter Koech, was zijn laatste wereldrecord kwijt. Said Aouita is nu houder van vier we reldrecords: 1500 m (3.29.46), 2000 m (4.50,81), 3000 m (7.29,45) en 5000 m (12.58,39). Paul Ereng, de Kenyaanse Olympische- en wereldkampioen indoor op de 800 meter, verbaas de het publiek weer eens met zijn lange eindsprint. Achter uit het veld komend versloeg Ereng de Braziliaan Barbosa in 1.44,01. Kip Cheruiyot, de tweelingbroer van Charles, die Aouita gang maakte, zegevierde op de 1500 meter in 3.35,58. Op de 1500 meter maakte ook Bob Dielis indruk. De Neder lander liep geruime voor in het veld maar eindigde uiteindelijk als zesde. Dielis finishte als vijfde in 3.37.55, zijn derde tijd van dit seizoen na de 3.36,16 van afgelo pen zondag in Hengelo en de 3.37.50 van Sittard (18 juni). Afge lopen vrijdag in West-Berlijn ves tigde de tweede nieuwe Neder landse aanwinst op de middenaf stand, Ton Baltus, ook de aan dacht op zich. Hij liep de 800 me ter in 1.45.50. Baltus was daarmee weer sneller dan bij de APM-wed- strijden in Hengelo, waar hij met 1.45,76 de derde Nederlandse tijd noteerde. Een beste wereldseizoenpresta- tie kwam op naam van de Cu baanse Sylvia Costa, die bij het hoogspringen 2,03 meter haalde. Zij loste de Oostduitse Heike Balck (2,01 m) af als aanvoerster van de wereldranglijst 1989. Elly van Hulst moest na overwinnin gen in Hengelo (2000 m) en Zü- rich (3000 m) in Keulen op de 1500 meter genoegen nemen met de tweede plaats. TOKYO (ANP/Reuter) - Tom Ja ger is wederom de snelste zwem mer ter wereld. De Amerikaan sprintte in het Olympisch bassin in Tokyo op de 50 meter vrije slag naar 22,12 seconden. Daarmee onttroonde hij zijn landgenoot en Olympisch kampioen Matt Bion- di als wereldrecordhouder. Bion- di was in de Olympische finale in Seoul 0,02 seconden langzamer. Het wereldrecord van Jager was het vierde en laatste op de verbluffende slotdag van de Pan Pacific zwemwedstrijden. Drie dagen bleef de Amerikaanse zwemploeg in de schaduw van de Europese titelstrijd in Bonn. Gis teren sloeg de ploeg toe op een nooit vertoonde wijze: Een explo sie van vier wereldrecords op één dag. Die primeur in de zwemsport kwam op naam van Barrowman (2.12,89 op 200 school), Janet Evans (8.16,22 op 800 vrij), Whar ton (2.00,11 op 200 wissel) en Ja ger. Mike Barrowman gaf het start sein. Hij werd weer solo-record houder op de 200 meter school slag door de serie af te leggen in 2.12,89. Eénhonderdste onder zijn oude toptijd (2.12,90) van 3 augus tus tijdens de Amerikaanse titel strijd in Los Angeles, die hij se dert vrijdag moest delen met de Brit Nick Gillingham, die in de fi nale van de Europese titelstrijd zijn tijd evenaarde. De 20-jarige Amerikaan, vierde in Seoul, zei zich geprikkeld te voelen door de prestatie van Gil lingham. Hij was de eerste school slagzwemmer die op de 200 meter de 2.13 barrière nam en daarmee de inmiddels gestopte Canadees Victor Davis na vijf jaar van zijn wereldrecord (2.13,34) beroofde. Later op de dag bleek hij in de fi nale niet nogmaals in staat tot een explosie. Hij won de afstand in 2.13,09. Nauwkeurig Ook Janet Evans hield de tijden van Bonn nauwkeurig in het oog. Zaterdag bleef ze op de 400 meter vrije slag met 4.04,35 een halve se conde boven haar eigen wereldre cord. Belangrijker voor haar was evenwel, dat ze onder de winnen de tijd van de Oostduitse Móhring in Bonn (4.05,84) uitkwam. De 17- jarige 'goudvis' in de Amerikaan se zwemsport, ging een etmaal la ter op jacht naar haar toptijd op de dubbele afstand. Evans, drievoudig Olympisch kampioene in Seoul, had op de 800 meter geen concurrentie. Ze nam direct de leiding en tikte na de zestien retourtjes van vijftig meter aan met driekwart baan voorsprong. Op het elektronisch scorebord lichtte haar tijd op: 8 minuten en 16,22 seconden. Dat was 9/10e sneller dan haar tijd op 22 maart 1988 in Orlando, Florida, waarmee ze de naam van Möhring in de recordboeken doorstreepte. Voor Dave Wharton betekende het wereldrecord op de 200 meter wisselslag de afsluiting van een jaar van sportieve ellende. De Amerikaan was in het Olympisch toernooi in Seoul kandidaat voor het goud. Tegen die druk was hij absoluut niet bestand. In de se ries noteerde hij de negende tijd, waardoor hij van de tribunes moest toekijken hoe de Hongaar Tamas Darnyi het wereldrecord op 2.00,17 bracht. In Tokyo kwam gisteren de be vrijding. In het met 7000 toe schouwers gevulde Yoyogi-sta- dion was hij 0,06 sneller dan zijn Hongaarse rivaal en bracht hij na acht jaar het wereldrecord weer terug naar de Verenigde Staten. Na de periode Alex Baumann, zes jaar wereldrecordhouder, en Dar nyi lijkt in de Japanse hoofdstad het tijdvak Wharton aangebroken te zijn. Het spectaculairste record kwam op naam van Tom Jager. Hij werd op 6 december 1985 in Austin voor de eerste keer de snelste zwemmer ter wereld. Hij legde de 50 meter vrije slag af in 22,40 seconden. Superman Matt Biondi noteerde daarna twee keer 22,33, voordat Jager wederom re cordhouder werd met 22,32 en 22,23. Op basis daarvan was hij in Seoul de voornaamste favoriet voor het goud. Niet voor Biondi, die in de fina le een neuslengte eerder aantikte en en passant het wereldrecord meepikte (22.14). In Tokyo crawl de Jager met ruim acht kilometer per uur naar zijn terugkeer aan de top van de wereld (22,12). De knappe winst van Anthony Nesty op de 100 meter vlinderslag werd door de records een detail. Direct nadat Richard de Vries de voorsprong van Fortuna tot 2—0 had vergroot, daalden de Feye- noord-supporters de trappen van de vakken S en R af, sloopten onder de tribunes de afrastering, trotseerden een paar bewakers met hun hon den, bekogelden de spelers en het arbitrale trio met stenen en storm den vervolgens het veld op. Scheidsrechter Luinge en de spe lers sloegen ijlings op de vlucht en konden nog juist op tijd de tunnel naar de kleedkamers bereiken. Vijf tien tot twintig belhamels trokken de dichtgedraaide klep van de tun nel weer open en achtervolgden de spelers tot in de catacomben, zon der dat het daar tot ongeregeldhe den kwam. Het op hol geslagen supportersle gioen maakte zich meester van een paar reserve-ballen en keerde zich vervolgens tegen het bestuur van Feyenoord, dat deels op het ereter- ras en deels in de business-seats zat. Terwijl de bestuurders van Feye noord beschaamd het hoofd bogen zongen de oproerkraaiers op de grasmat, van wie een stel als apen in de hekken waren geklommen: 'We worden doodziek van Feyenoord' en 'Ga je mee naar SW.' Scheidsrechter Luinge, die een fik se steen als bewijsmateriaal mee nam, zag de situatie een kwartiertje aan en besloot de wedstrijd toen te staken. „Op de monitor zag ik dat zich nog steeds grote groepen men sen op het veld bevonden en daar om vond ik het niet verantwoord om de wedstrijd te hervatten. Een 'van m'n grensrechters, de heer Gor ter, had drie stenen langs z'n hoofd horen suizen." Feyenoord zelf en de politie heb ben nauwelijks pogingen onderno men om het veld te ontruimen. Al leen secretaris Ultee mengde zich tussen de massa, maar zijn woorden hadden niet het minste effect. Voor zitter Carlo de Swart: „Tegen dit ge weld is niet op te boksen. Voor zo ver ik dat heb kunnen beoordelen leek mij sprake van een normale po- litie-bezetting, maar al zouden hier 5000 politie- en bewakingsmensen zijn geweest, dan zou dat niet heb ben geholpen. Ik vond het zinloos om me zelf op het veld te begeven. Ik voel er niks voor om molesteren. Ik voelde m bedreigd door wat deze lemaal uitriepen. Toen ik voorzitter werd wist ik, dat dit soort dingen kon gebeuren. Dat heb ik bewust in- te laten 2 achterstand tegen Fortuna 1 al genoeg gecalculeerd, maar dat het zo. erg zou worden heb ik nooit kunnen voorzien. Het bestuur zal zich ern stig moeten beraden over de situa- x het speelveld in de Kuip, nadat hun favoriete club tegen e ROTTERDAM (ANP) - Pim Verbeek dient zijn eenjarige contract bij Feyenoord toch uit. Vanochtend liet de 33-jarige oe- fenmeester telefonisch aan voorzitter Carlo de Swart we ten, dat hij als trainer aanblijft. Na de bestorming van het veld door honderden Feyenoord- aanhangers tijdens de gestaak te wedstrijd tegen Fortuna had Verbeek nog verklaard, dat hij voor negentig percent zeker zijn functie in de Kuip zou neer leggen. „Ik heb zondagavond lang op Pim ingepraat", aldus technisch coördinator Cor van der Gijp. „Ik heb hem duidelijk gemaakt, dat we niet meteen bij de eerste grote teleurstelling in een emo tionele opwelling met onze por tefeuille mogen zwaaien. We hebben op het technische vlak een bepaalde verantwoording aanvaard en die zullen we nako men. We wijken niet voor de ac ties van onze supporters." „Als het zo moet ga ik lekker terug naar Unitas of stap ik naar het arbeidsbureau," zei Ver beek toen de emoties nog vers waren. „Ik heb twee linkerhan den en een slechte knie, maar er is altijd nog wel een baantje te vinden. Op sportief gebied ga ik geen conflict uit de weg en durf ik alle risico's te nemen. Ik ben steeds sterker uit de strijd ge komen. Je moet eerst leren ver liezen om later te gaan winnen. Maar ik moet wel aan m'n gezin en m'n eigen lichamelijk wel zijn denken. De supporters mo gen schelden en kankeren zo veel als ze willen, maar er zijn grenzen en die grenzen zijn vanmiddag overschreden. Ik zat vlak bij de tunnel, maar ik voel de me ongelooflijk bedreigd." Het zou goed zijn als het be stuur duidelijk naar buiten brengt hoe de zaken er voor staan en hoe onze visie is. Cor van der Gijp en ik hebben in de afgelopen week aan het bestuur een beleidsplan overhandigd, waarin we duidelijk maken hoe we Feyenoord binnen twee jaar weer naar de top willen bren gen. Feyenoord is een erg boei ende club". tie. Ik roep de supporters op kalm te lijven, want als er iets is dat Feye noord schaadt, dan is het dit wel". Volgens technisch-directeur Wim van Kalken van het stadion was er 200 man bewakingspersoneel aan wezig en waren er naar schatting 125 politiemensen. Van Kalken: „Het leek ons het verstandigst om de massa te laten uitrazen. Als de politie de heren was gaan opjagen, had het een veldslag kunnen wor den met alle gevolgen vandien. Men heeft zich beperkt tot het leegma ken van de tunnel. Daardoor is de li chamelijke schade beperkt geble ven. Een van de bewakers is door een hond van een collega in de hand gebeten. Ik denk dat sommige be wakers het nu wel voor gezien zul len houden... Het is niet de eerste keer dat de supporters van Feyenoord in op stand komen, het veld overstromen en de scheidsrechter noodzaken de wedstrijd te beeindigen. Op 8 mei 1988 gebeurde hetzelfde bij de wed strijd Feyenoord FC Den Bosch (1—4). De supporters keerden zich toen niet alleen tegen het bestuur, maar ook tegen trainer Rinus Israel, die na de komst van Hans Kraay zijn biezen pakte. Feyenoord kreeg o ANP) toen een voorwaardelijke straf met een proeftijd. Het staat vast dat het incident van gistermiddag voor de Rotterdammers ernstige gevolgen zal hebben. De wedstrijd zal onge twijfeld verloren worden verklaard, Feyenoord kan een stevige boete te gemoet zien en moet er ook reke ning mee houden dat het minimaal een wedstrijd zonder publiek zal moeten spelen. Sheffield 19.00-20.00 SKY Motorsport internatio naal motorsportnieuws. 2000-21.00 SKY Atletiek. Grand Prix var.uit Keulen. 21 00-22.00 SKY- What a Week. 21.22-21.57 Ned 3 Sport Studio. 22.00-23.00 SKY: WK Long Track Speed- 23.00-00.00 SKY: Boksen Matthew Fran- klm-Marvin Johnson, 1979. 00.00-01.00 SKY Snooker: WK vanuit Sheffield. AMSTERDAM Edwin Vurens was de koning te rijk. De treffer van de Stompwijkse Spartaan bezorgde Ajax gistermiddag voor het eerst in anderhalf jaar competitievoetbal een thuisnederlaag. Bovendien was match winnaar Vurens zelf zijn slechte spel in de Meer meteen weer vergeten. "Want dat doelpunt was toevallig de enige bal die ik vanmiddag goed heb geraakt", overdreef Vurens zijn geringe aandeel in de overwinning van Sparta, vlak voor hij de spelers bus instapte. "We hebben nog een lange reis te gaan, dus dat zal wel feesten worden. Die goal van mij werd trouwens goed voorbereid door Dennis de Nooijer, die zijn te genstander (Aron Wimnter red.) mooi uitspeelde. Ik hoefde de bal er alleen maar in te tikken". Dat deed Vurens ook, tot vreugde van iedereen die Sparta een goed hart toedraagt. De Stompwijker, die in de eerste helft tegen Frank de Boer inderdaad weinig had in te brengen, bewees met zijn winnende treffer het gelijk van coach Rob Baan. Door de vervanging van Lei- denaar Glenn Helder, ban wie Dan ny Blind zijn handen enkele keren meer dan vol had, door Dennis de Nooyer schoof Vurens na de pauze op naar de linker kant. Zijn vaste bewaker had daardoor geen directe tegenstander meer. Juist nadat Leo Beenhakker de 'zwemmende' Frank de Boer door Dennis Berg kamp had vervangen, bracht Vu rens Ajax de beslissende klap toe. "Dat Glenn werd vervangen, lag louter aan die omzetting", meende Vurens, die bij Sparta een jaar lan ger meegaat dan de onlangs van Roodenburg overgekomen linker spits. "Hij is minder verdedigend ingesteld dan De Nooyer en moest daarom het veld ruimen. Met die jongen achter me kon ik steeds mooi het gat op de linkerflank in duiken". Ontzag voor Ajax hebben de Rot terdammers geen moment gehad. Vurens: "Op een tegendoelpunt kun je wachten. Ze scoren hoe dan ook. We hadden hier zelfs een pak slaag kunnen krijgen, maar daarvan zijn we maar niet uitgeggaan. Dat wij in de Meer met 2-1 van Ajax win nen, is natuurlijk een geweldige er varing. Van zo iets kun je eigenlijk alleen maar dromen". NAPELS (Reuter) - Napoli bezint zich op disciplinaire maatregelen tegen Diego Maradona. De Argen tijn heeft zich nog steeds niet ge meld bij zijn werkgever. Napoli vreest dat het volgende week de competitie zal moeten beginnen zonder zijn aanvoerder en sterspe ler. Maradona verliet Italié op 25 ju ni kort na het einde van de competi tie en is daar niet meer terugge keerd. Hij annuleerde zonder op gaaf van redenen de vlucht van gis teren van Buenos Aires naar Rome zoals hij vier dagen eerder ook al deed. Pogingen van Napoli contact op te nemen met zijn aanvoerder mislukten tot nu toe. „Het is een soap-opera", verklaar de manager Moggi. „Eentje die wij niet gewild hebben. Ons geduld is nu op. Wij gaan ons beraden over disciplinaire stappen." Die kunnen varieren van een schriftelijke ver maning, een boete, inhouding van salaris tot de uitsluiting van de spe ler op de trainingen voor de verdere duur van zijn contract. AMSTERDAM (GPD) Het Amsterdamse publiek, warm gemaakt door de lollige wijze waarop FC Den Haag en Vitesse de oren werd gewassen, kreeg gistermiddag eindelijk het oude Ajax weer eens te zien. Het ontbrak er nog maar aan dat Kurt Linder zich langs de kant van het veld zat te verbijten en het bestuur schichtig heen en weer drentelde. Voor het overige herleefde tegen Sparta het recente verleden: mokkende toeschouwers, fluitcon certen, falende vedetten, onzekere jongelingen en tempo-, fut- en machteloos gedraaf. Plus een trainer, Beenhakker in dit geval, die de indruk wekte het ook allemaal niet goed meer te weten. wereldkampioenschap in Italië, wisten zich geen raad met de Zuid- europese temperatuur en kozen voor een partijtje strandvoetbal. Het bleek een verkeerde keuze. Sparta, blij met het lage tempo en als verdedigende partij minder ge baat bij een draf- en renpartij dan Ajax, legde haarfijn de zwakke plekken bloot en bracht de zielloze opponent terug in aardse sferen met een gedisciplineerd opgestelde muur van verdedigers en een intelli gente spelverdeler (Valke). Einde Amsterdamse euforie, einde schijn van onoverwinnelijkheid. Beenhakker hoopt deze week in Spanje waar net nog warmer schijnt te zijn de heren voetbal lers weer in het gareel te kunnen krijgen. De trip naar Valencia, waar vanaf morgen Nacional de Montevi deo en de plaatselijke trots als te genstander fungeren, komt de tech nische staf goed uit. In de sinaasap- pelstad, onzichtbaar voor het kriti sche Amsterdamse publiek, zal Beenhakker zijn wijze lessen nog eens herhalen. "En nog eens, en nog eens, net zo lang tot iedereen weet wat er van hem verlangd wordt. Er zijn heel wat dingen recht te brei- De grootste plaagggeest van Ajax was niet Sparta, maar de ploeg zelf. Menzo, Larsson die Vink weer naar de reservebank had verwezen en Wouters bleken bevangen door de hitte en ook de anderen, in clusief de ditmaal zeer povere lin kerkant De Boer/Witschge/Roy, snakten naar een zuchtje wind mee. Dat kwam er overigens al na zes mi nuten, toen Wouters Fischer aan het werk zette en de Hongaar na een struikelpartij Winter simpel in staat stelde 1-0 aan te tekenen. Bevrijdend werkte de snelle tref fer niet, zoals dat tegen Vitesse nog wel het geval was geweest. Sparta liet zich het hoofd niet op hol bren gen en kwam, dank zij Wouters die zo vriendelijk was de bal in te leve ren, reeds zeven minuten later op gelijke hoogte. De pass van Hout man mocht er zijn, de koelbloedig heid van Sandel eveneens. Het uit lopen van Menzo (wel, niet) deugde evenwel van geen kant. Het bleek een teken aan de wand, al had Ronald de Boer, opnieuw een zwakke schakel als meest aanval lende middenvelder, weinig geluk met een tweetal kopballen en kwa men de afstandschoten van Wou ters zowaar in de buurt van het Sparta-doel terecht. Sparta, met Valke na rust als soeverein veldheer en Sandel en gelegenheidsvoor- stopper Louhannapessy als nuttige brekers, toonde zich trefzekerder. Na 27 minuten geklungel in de tweede helft gleed invaller De Nooijer spelenderwijs langs Winter. Vurens, die vorig seizoen PSV in ei gen huis in rouw dompelde met de winnende treffer, maakte van het voorzetje gebruik om al te optimis tische Amsterdammers de mond te PAUL ONKENHOUT WIELRENNEN Het Eu ropese kampioenschap voor profes sionele baanrenners wordt in 1990 op 13 en 14 oktober in Grenoble ge houden. De voorzitter van de orga niserende club „Sport Grenoble", Hugo Bari, heeft dit gisteren be kend gemaakt. Het plezierde Sparta, slim verdedi gend en listig counterend, in hoge mate (1-2). De 53ste Ajax-Sparta, héél lang geleden, in het seizoen 1976/77, voor de laatste maal gewon nen door de Rotterdammers, werd alleen door de eindstand een memo rabele voetbalmiddag. De Ajacie- den, toch zonder uitzondering dro mend van een loopbaan en/of een ROTTERDAM (GPD) Dolgedraaide supporters van Feyenoord hebben gistermiddag een nieuwe nagel gesla gen aan de doodkist van hun favoriete club en het Neder landse betaalde voetbal. Feyenoord—Fortuna Sittard, een wedstrijd waarvoor qua veiligheidsmaatregelen de zoge naamde 'kleine regeling' gold, moest zes en een halve mi nuut voor tijd bij een stand van 0—2 gestaakt worden, om dat er onder de teleurgestelde en woedende Rotterdamse aanhang een ware muiterij was uitgebroken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13