Privé-paradijs in Ottersum open voor tuinliefhebbers Opzoek naar Zeus De keuken helemaal schoon MAANDAG 21 AUGUSTUS 1 Wie naar Kreta gaat, kan om twee pleisterplaatsen moeilijk heen: Knossos (de sensatione le opgraving van het paleis van koning Minos) en de tocht door de Samaria-kloof (een wonderlijke ervaring die 18 km duurt). Minder bekend is dat zich op dit eiland ook de geboorteplek bevindt van Zeus, de oppergod van de ou de Grieken. Met hervormden, gereformeerden en roomsen redetwist ik vaak gramstorig over tal van punten in hun ge loofsleer, maar de Griekse mythologie gaat er bij mij in als koek. Ik ben wat dat be treft net een simpel kind dat alles slikt wat hem wordt voorgezet. Het zal in veler reli gieuze ogen wel uiterst beden kelijk zijn, maar zo is het. Ik kan het ook niet helpen. Zeus behoort echt tot mijn fa vorieten. De manier waarop hij op de Olympus heerste, spreekt mij zeer aan. Herhaal-, delijk was het daar een zootje met al die goden en hun diver se belangen. Die hele bloedige Trojaanse oorlog was niet no dig geweest als Zeus er bij de godinnen de wind onder had gehad, maar hij kon ze ge woon niet aan. Daarvoor amoureusde hij ook veel te veel met ze. Toch bleef hij on betwist de grote heerser. Het zijn vooral de kleine be slissingen waarin Zeus zo aar dig overkomt. Als tijdens de Trojaanse oorlog in het hel denduel Achilles-Hector de Trojaan Hector tragisch het onderspit delft, verlaat diens vader, de Trojaanse koning Priamus, overmand door smart, de belegerde burcht om het lichaam van zijn zoon op te halen. Omdat hij daar voor door de Griekse linies moet, loop hij groot gevaar. Zeus geeft dan Hermes, god van de handel en de reizigers, de opdracht de oude man te beschermen En zo gebeurt het ook Zeus was een van de kinderen uit de verbintenis van Chro- nos en Rhea. Maar de machti ge Chronos had een nogal merkwaardige relatie met zijn nazaten: hij vrat ze direct na hun geboorte op, omdat hij ooit een teken had gekregen dat hij door een van zijn kin deren van de troon zou wor den gestoten. Rhea wist Zeus echter door een list uit het keelgat van Chronos te hou den en verborg hem vervol gens in een diepe grot op Kre ta, waar nimfen zijn verdere opvoeding ter hand namen. gidsen. Je kon niet om hem heen, want alleen mocht je de grot niet in. De man liep met een stok. De conversatie met hem was kort en beperkt. Hij sprak vier talen, maar helaas alle tegelijkertijd, zodat zijn mededelingen meer puzzels dan helderheid verschaften. De weg naar de grot is een klauterpartij van een kleine kilometer. Men kan daarvoor gebruik maken van ezels en dat is stellig de veiligste weg, want die beesten vallen nooit, maar de prijzen voor zo'n ezel- rit zijn van Olympische allure. Aangezien wij nog stevig ter been zijn, verkozen wij zelf de weg omhoog in te slaan. De kleine gids ging ons voor, mis schien niet met de behendig heid van een klipgeit, maar opmerkelijk vlot voor iemand Het spreekt vanzelf dat ik mij, samen met vrouw en jongste zoon, bij het betreden van Kreta direct naar de grot haastte, waar de grote man zijn jeugdjaren had doorge bracht. Je moet er eigenhan dig diep voor het binnenland in, want excursies gaan er niet heen. De grot bevindt zich hoog in het gebergte en op de parkeerplaats aan de voet er van werden wij, laat in de middag, opgewacht door een oude, kleine, zo op het oog ui terst breekbare man met een vage glimlach. Hij was een der die een stok tot steun heeft. Halverwege de tocht vroeg hij in een duet van Duits en En gels hoe oud ik was. "Eenen vijftig". Hij keek mij even aan met de blik van iemand die een puber voor zich heeft. "Zevenenzeventig", zei hij, trots op zichzelf wijzend. Wij sisten allen van bewondering en verbazing. Bij de grot begint de eigenlij ke excursie, want de weg er heen kun je niet missen. Als je er aankomt, staar je in een groot, inkzwart gat. Onze gids gaf ons nu ieder een klein kaarsje dat hij behendig aan stak. In bijna religieuze pro cessie gingen wij nu via een trap met een zeer gammele leuning bijna loodrecht naar beneden. In mijn zoons ge zicht viel iets te lezen in de trant van: "Ik ben op stap met een stel gekken, als ik hier nu maar in godsnaam niemand van school tegenkom". Bene den beland betraden wij een wondere wereld van stalagtie- ten en -mieten ter grootte en dikte van volwassen eiken. Een andere gids die daar met wat mensen stond, vertel de forse verhalen, maar onze kleine man zei niets. Hij zag daar kennelijk niks in. Zo rap als hij kon, voerde hij ons een meter of vijftig de grot in, hield stil voor een kleine uit sparing in de wand en zei stra lend: "Baby Zeus". Hier was het dus. Hier had de oppergod zijn luieijaren doorgebracht. We keken er devoot naar. Het was in de grot wel ijzig koud, maar een aankomende opper god moet zoiets natuurlijk kunnen hebben. Lang bleven we er niet, want ons gidsje leidde ons weer vlot naar de trap. Daar nam hij haastig af scheid van ons, want boven zijn hoofd ontwaarde hij men sen die zonder begeleiding naar de grot waren gekomen en die hij ook nog even naar Zeus's luiermand kon leiden. Hij nam ons vliegensvlug de kaarsjes af en maakte het aloude, nergens mis te versta ne gebaar met duim en wijs vinger: betalen. Hij vroeg een bedrag dat in geen verhou ding stond tot zijn gidswerk, maar wij legden zonder mor ren de bankbiljetten in zijn verweerde jat. Op de terugweg haalden wij Nederlanders in die al eerder door onze gid waren bediend. De grot waar Zeus door nimfen zou zijn verzorgd. "Jullie hebben toch wel afge dongen, hè", vroegen ze. Dat hadden we dus niet gedaan. Ik had het bij het begin wel even overwogen, maar verre van mij geworpen. Ik bedoel: als ik 77 ben en mijn geld moet verdienen met het dagelijks beklimmen van pakweg Kraantje Lek, zou ik ook niet willen dat men ging afdingen. Er zijn grenzen. Onze landge noten hadden een stuk min der betaald, zo bleek. Jaja, dachten ze. De gids was wel akkoord gegaan met een lage re prijs, maar eenmaal bij de grot aangekomen, had hij 'een speciale entree' geheven, want die moest hij afdragen aan de autoriteiten, had hij ge zegd. Ons had hij dat niet ge vraagd en zo had hij, via een omweg, van hen precies het zelfde bedrag binnengekre gen als van ons. Die ouwe sa lamander. Ik kreeg grote waardering voor hem. Een uurtje later gingen we naar onze auto, maar voor we konden instappen, was daar ons gidsje weer, glimlachend zijn stok omhoog stekend. "My friends...." Of we hem naar huis konden rijden. Dat kon. Hij gidste ons nu, weer karig met woorden, naar zijn woning. Onderweg zei ik te gen mijn vrouw: "Ik weet het niet, hoor, maar ik denk dat we nog heel wat meer moeten doen voor dat honorarium dat we hem hebben gegeven". Dat viel mee. Hij nodigde ons bij zijn huis uit om een drank je te komen drinken. Op de veranda werden we hartelijk welkom geheten door zijn dochter met haar kroost. Waarschijnlijk liet hij zich el ke avond op deze manier naar huis brengen en gold het voor zijn dochter een soort routine begroeting. Ons gidsje zette in glanzend humeur de glazen meteen op tafel en schonk daarin iets dat bij de eerste teug behoorlijk schroeide in de pens. Hij heeft het zelf vast gebrouwen, ver onderstelde mijn zoon lichte lijk ongerust. De gids beves tigde dat grif met een van oor tot oor reikende lach. Wij ver bleekten even, maar ach, de man was er zelf 77 mee gewor den dus dat zouden we ook wel overleven. Een tweede glas sloegen wij beleefd, maar zeer krachtig af. We namen kort daarna af scheid als oude bekenden. Nee, onze gids begeerde nu niets meer van ons. Mijn vrouw kreeg door het auto raampje nog een paar bladen mint toegestopt, die inder daad 's avonds in de slaapka mer prima hielpen tegen de muggen. Nog lang bleef hij ons nawuiven. "My friends...". Vanaf de Olympus moet Zeus het tafereel met een tevreden glimlach hebben gadegesla gen. RUUD PAAUW Vijf tuinen met elk hun eigen sfeer Een aards paradijs, waar alleen de vogels hun lied zingen en waar verder rust en stilte heersen. Zo kan de grote tuin van het echtpaar Amy en Bertus Ketelaar het best worden omschreven. Aan de Kleefseweg 14 in Ottersum (achter Nijmegen) schiepen ze in vijftien jaar tijd als verwoede tuinliefhebbers hun eigen privé-paradijs, dat ze aan de lawaaiige buitenwereld onttrokken met een metershoge, strak gesnoeide meidoornhaag. Hun prachtige bezit, gecre ëerd op een hectare grond, waar vroeger aardbeien groei den, is opgedeeld in vijf kijk- tuinen, die, omzoomd door buxus-, taxus- en beukenha gen, ieder een geheel eigen ka rakter hebben. Hoe mooi het er nu is. kunnen tuinliefheb bers zelf zien, want het echt paar Ketelaar stelt de tuinen deze zomer een aantal week einden open. Het complex en het in neo- romaanse stijl gebouwde woonhuis op de restanten van een oude boerderij, heet De Rhulenhof, genoemd naar een inmiddels verdwenen boerde rij, die er naast stond. Huis en tuinen kenmerken zich door de strakke, recht hoekige omgeving. In en rond laar aanlegde was de moes kant gesnoeide Hollandse lin den. De bezoeker krijgt vanaf een doorkijkje op de binnen plaats een voorproefje van hetgeen er zich achter de ha gen van schoonheid bevindt. Moestuin De eerste tuin die Amy Kete- het huis schiepen Amy Bertus Ketelaar een stijl die associaties oproept met de Provenge. Binnenplaats Vanuit het overdekte terras kijkt men uit op een lichte binnenplaats, met veel (sub tropische) kuip ten. Opvallend ting van de binnenplaats. Ber tus Ketelaar was verrukt van de kei-straatjes in het pittores ke plaatsje Thorn en kwam zo op het idee Maas-keien tuin. Helemaal niet bedoeld om later als kijktuin te funge ren, maar uit hobby geboren. Komend vanuit het centrum van Nijmegen, waren de Kete laars leken op het gebied van tuinieren. "Het is een boerenmoestuin geworden met bloemen en kruiden", legt Amy uit. "Alle kleinplan- kleuren zijn er te vinden. De de bestra- randen hebben vaste planten of kruiden met fruitbomen". Men komt er onbekende bloeiers tegen, die Amy en Bertus tijdens vakanties in het buitenland opsporen plaats van tegels te gebruiken de Ottersumse leemgrond la- als plaveisel. Daardoor wordt ten gedijen. het zuidelijke sfeertje nog eens geaccentueerd. Middel punt van de binnenplaats is de Franse vogeldrinkbank, die wordt omzoomd door vier- Architectuurcursus Madurodam Via een bosje met doorkijk jes komt men in de land schapstuin. Bertus kreeg van de provincie toestemming een flink gat te laten graven, waar nu een grote vijver met romantisch theehuis schittert. Tijd om in het zelf gebouwde rustpunt te zitten en te genie ten van de mooie waterplan ten heeft hij nauwelijks. Naast zijn hobby is er ook nog het werk in een Nijmeegs zieken huis. Stilte en water In de derde tuin overheerst de stilte. "Hier is alleen gras en water in een rechthoekige vij ver, waar nog twee mini-wa terlelies in moeten", zegt Ber tus. Vier rose regens accentu eren de hoeken van de vijver. De haag is nog niet hoog ge noeg. Die moet, volgens de tuinbezitters, minstens 2,75 meter worden om de totale be slotenheid in deze tuin te kun- overloopt", legt Amy uit. "De plantenkeuze is daarop afge stemd". De diverse tuinen worden afgescheiden door laantjes of bloeiende borders. Dat laatste is een liefhebberij van Amy. Op papier maakt ze een ont werp. "Anders klopt 't in de praktijk niet en moetje steeds verplanten. Daar word je gek van. Kleuropbouw in een be paalde kleur, de vorm van de bloem en het blad zijn erg be langrijk. Er moet afwisseling in zitten. Ideaal is het als groen tegelijk met de bloe men omhoog gaat en er ver schillende bloeitijden zijn". Rozentuin Hoewel Bertus en Amy veel zelf gedaan hebben bij de aan leg, kregen ze ook deskundig advies van derden, die zich bezig houden met de restaura tie van oude tuinen. Dat was onder andere het geval bij het rosarium. Deze rozentuin doet barok aan met een ver stilde waterpartij, kunstig ge knipte buxushaagjes en een door Anne-Marie Risse Amy en Bertus Ketelaar op de binnenplaats provenqaalse sfeer. grote keramische vaas. Hier wordt de eeuwenoude geschiedenis van de roos in beeld gebracht, van de mid deleeuwen tot de moderne rassen. De vijfde tuin is een uitbar sting van kleur. In vier vak ken bloeit daar penstemon in alle mogelijke kleurschake ringen. Kwekerij Eigenlijk telt De Rhulenhof zes tuinen. De laatste wordt gevormd door de kwekerij, die Amy anderhalf jaar gele den volgens het strakke pa troon van de tuinen opzette. Opvallend is de lange laan met siervakken aan weerszij den en een stalen beeldmerk van de kunstenaar Huub Kor- tekaas. Amy wil de tuinliefhebbers laten zien hoe de planten in volle wasdom groeien en bloeien. In de vakken met borderplanten zette ze niet al leen de jonge plantjes, maar aan de overzijde ervan de moederplant. En dat alles op kleur. In en buiten de kas vindt men bijzondere vaste- en kuipplanten, afkomstig uit het Middellandse Zee-gebied en Australië. Bertus en Amy zien hun tui nen niet als iets ongewoons. "We zijn tuinfreaks die grond hadden en de mogelijkheid om er iets in te zetten. In En geland, vooral 't zuiden, kun je tuinen van dit formaat overal vinden". Een grote tuin vergt veel on derhoud, maar daar liggen Amy en Bertus niet wakker van. „Tweewekelijks loop ik tussen de borders en knip en snij wat bij", zegt Amy. "Dat kun je alleen zelf doen, omdat je een beeld in je hoofd hebt. Bertus regelt het tuinonder houd, maar het gras maaien en de heggen knippen doet hij niet zelf'. Het idee vorig jaar om De Rhulenhof open te stellen voor leden van de Nederland se Tuinen Stichting, sloeg zo goed aan dat het echtpaar dit jaar meer mensen van hun pa radijsje wil laten genieten. Van heinde en ver, zelfs uit België, komen de tuinliefheb bers naar Ottersum, om al dat fraais in ogenschouw te ne men en op de gevoelige plaat vast te leggen. Bezoekers krijgen van de Ketelaars een plattegrond van De Rhulenhof, die er zo mooi uitziet dat hij een inspiratie bron voor een eigen tuin kan zijn. De kijktuinen zijn geopend op 2 en 3 september van 10-17 uur. De toegangsprijs voor volwassenen is vijf gulden, voor kinderen de helft. Voor grote groepen moet een af spraak worden gemaakt (tel. 08851-18039). In de keuken is hygiëne van het grootste belang. Moderne materialen en een doelmatige indeling van het dagelijkse 'keukenwerk' bevorderen de hygiëne wel, maar toch moe ten we zelf oplettend blijven. De keuken moet regelmatig sen. Bacteriën die in het vlees In de miniatuurstad Ma durodam, waar je vrijwel alle bouwstijlen van Nederland aantreft, begint op 20 septem ber een architectuurcursus, die de drie daarop volgende woensdagen doorloopt. Do cente is de kunsthistorica Claudia Thunnissen. Zij be handelt elke woensdag een bepaalde periode uit de bouw kunst. Na een pauze wordt de ze periode in Madurodam zelf 'nagelopen'. De cursus duurt van 14.00 - 16.00 uur. Deelne men kost ƒ75,-. Inlichtingen tel. 020-265490. Op de foto Claudia Thun nissen (links) met de conser vatrice van Madurodam Jani- ne Nauta voor een mini-Mau- ritshuis. "Bij iedere tuin streven we naar een nieuwe sfeer, maar dan wel zo dat alles in elkaar worden schoongemaakt c voorkomen dat bacteriën greep op ons eten krijgen. Bacteriën vermeerderen zich ook snel in allerlei afval. De deksel van de pedaalem mer moet daarom goed slui ten; de emmer reinigen met heet sop. Om te voorkomen dat ongedierte binnenkomt kunnen horren in of voor ra men en deuren worden ge plaatst. Vliegen en andere in- sekten kunnen ziekteverwek kende bacteriën en virussen bij zich dragen. Bij het koken moeten we veel met de handen doen, dus zorgen we altijd voor een stuk zeep bij de kraan en een scho ne handdoek. Als u gehakt of ander rauw vlees beetpakt aanwezig zijn worden door de hitte van het koken, braden of bakken weliswaar vernietigd, maar de kans is groot dat zul ke ziekteverwekkers aan de handen blijven kleven. Snijplanken, borden enz. waarop rauw vlees heeft gele gen, moeten worden afgewas sen voor er wat anders opge legd wordt. Zorg tijdens het koken voor een goede ventila tie. Een keuken die vochtig is door waterdamp wordt gau wer vies. Als er gemorst wordt, dit meteen opnemen. Voor de afwas vette borden, enz. met keukenpapier afne men en alles voorspoelen. Na de afwas wordt het keukenge rei direct opgeborgen. De gootsteen en het aanrecht moeten met een nieuw sopje worden schoongeboend; dit geldt ook voor de bovenplaat en de morsplaat van het for nuis. Vergeet hierbij de bran ders niet. Keukenmachines, snijma chines, koelkast, e.d. moeten eveneens regelmatig worden gereinigd. Het fornuis, de koelkast enz. moeten tenmin ste één keer in de maand van hun plaats worden gehaald om de vlakken eronder en er achter een goede beurt te kun nen geven. Er zijn speciale wieltjes in de handel waarmee u zware apparaten van hun plaats kunt rijden. Als u een afzuigkap bezit, verwissel dan regelmatig de vetfilter. Reinig de randen van de afwasmachine die niet met het afwaswater in contact komen. Denk daarbij ook aan de zeef. Open kastjes zijn leuk maar vragen wel om een regel matige schoonmaakbeurt. Dichte kasten en gladde deu ren zijn gemakkelijk te onder houden. Bij intensief gebruik, de theedoeken, handdoeken en eventuele werkdoekjes dage lijks verschonen. Bacteriën gedijen namelijk goed in vochtige doeken. Daarom de ze niet op de radiator van de verwarming te drogen leggen om ze daarna opnieuw te ge bruiken. Verstandig is het om iedere week de keuken of althans een gedeelte ervan een schoonmaakbeurt te geven. Het schoonmaken van de di verse onderdelen kan des noods over enkele weken worden verdeeld. Ruim regel matig de keukenkasten op, zodoende kunt u tevens con troleren wat aangevuld moet worden. Tenslotte enkele punten die uw aandacht verdienen als u een keuken (opnieuw) gaat in richten. De vloer moet be stand zijn tegen vocht, schoonmaakmiddelen, zuren en vetten. Gladde vloeren, bij voorbeeld van kunststof, zijn gemakkelijk schoon te hou den maar worden soms glib berig. Ruwe vloeren daarente gen zoals rubber en sommige tegelsoorten worden minder snel glad maar zijn moeilijker schoon te maken. Vloerbe dekking van nylon of wol is voor de keuken totaal onge schikt. De overgang van de vloer naar de muur moet zo zijn afgewerkt, dat er geen spleten ontstaan waarin vuil zich kan ophopen. Bij een ste nen vloer zijn holle plinttegels ideaal. Een aanrecht die naadloos is afgewerkt, met ronde hoe ken, verdient de voorkeur. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN Elly Singer stelde onlangs de tegenstrijdige geluiden die moeders te horen krijgen aan de orde in haar proefschrift 'Kinderopvang en moeder-kindrelatie'. Een stelling: "Sinds bijna twee eeuwen is de boodschap van opvoedingsdeskundigen aan moeders: u bent verantwoordelijk voor de dagelijkse verzorging en opvoeding van uw kinderen, maar of u dit goed doet, betwijfelen wij". Enerzijds wordt de moederintuïtie beju beld. anderzijds veel twijfelaars. Om onduidelijke redenen heb ik mij nooit iets aangetrokken van opvoedingsdeskun digen. Geen deprivatie-theorie waarin gesteld wordt dat kinderen in de eerste ja ren de moeder continu nodig hebben kon mij beginjaren '70 bereiken. Vol moederlij ke overgave bracht ik mijn peuters naar de crèche. Met een simpel geloof in mijn feillo ze moederintuïtie gaf ik mijn baby's defies; geen Brinkman/WVC had mij met een in dringend advies over de voordelen van borstvoeding ervan kunnen weerhouden. Ik wens vele vrouwen dezelfde naïeve kracht toe in deze moeilijke tijden. Kom aan mijn kinderen en je komt aan mij", ook deze primitieve gevoelens zijn mij niet vreemd. Daarmee is het meest negatie ve van het hebben van kinderen en dat geldt voor veel Nederlandse moeders, bleek uit een onderzoek dat ik onlangs voor 'Op zij' verrichtte de kwetsbaarheid van het 'bezit'. Via kinderen kun je op hele verschil lende manieren ook zo verschrikkelijk, on machtig ongelukkig worden. Een gespannen situatie van (on)geloof in 's moeders kunnen kenmerkt dus ons sociale klimaat. Ongeloof in moeders capaciteiten is nodig omdat ieder mens feilbaar is en er natuurlijk veel fout kan gaan in die een-op een relatie tussen moeder en kind. Geloof is een vereist om haar zo(r)gend thuis te hou den bij de kinderen, uit liefde veel onbe taald werk verzettend. Mede daarom is het biologisch determinisme zo sterk, het geloof in de natuur die ons handelen zou dicteren. Want als de biologie het niet meer voor het zeggen heeft, vallen de belangrijkste gron den weg voor de maatschappelijke onge lijkheden tussen mannen en vrouwen, Biologisch determinisme zien we ook in de nog steeds actuele zaken van het biolo gische vaderschap. Zowel de vader die via incest bij zijn dochter een kind verwekte als de vader die zijn zaad als donor beschik baar stelde aan een lesbische vrouw, beroe pen zich voor omgangsrecht op hun biolo gische banden. De wetgever vindt namelijk dat een directe bloedband (biologie) 'ge zinsleven' (sociaal) impliceert. De twee meest wezenlijke betrekkingen voor ieder mens zouden zijn die met de man en de vrouw waaruit hij/zij is geboren. Op basis van deze redenatie moet in het uiterste ge val een kind omgang krijgen met de ver krachten van haar/zijn moeder, ook als va der door deze daad in de gevangenis ver toeft. Ik ben heus geen voorstander van onge breideld ingrijpen in de biologie. Maar het huidige (wettelijke) biologische determinis me ontneemt ons de mogelijkheden van re lativeren, hetgeen juist een bittere nood zaak is in het belang van ons nageslacht. Wat wij volwassenen vinden, brengen we over op de kinderen. Een collega vertelde me eens over de reactie van haar negenja rig dochtertje toen zij haar vertelde dat zij veel van haar hield en al vanaf de geboorte verzorgde, maar niet haar biologische moe der was. Het kind liet haar het verhaal ver tellen, zei af en toe: 'Oh ja, goh' en vroeg toen gespannen: 'Mag ik nou weer buiten spelen mam?' Nadien is het nooit een pro bleem geweest, ook later taande ze niet naar de biologische moeder. Volwassenen brengen hun angsten en verlangens over op jongeren, een eeuwen oude wetmatigheid. Als wij de kennis van de biologische moeder/vader een noodzaak vinden, gaan mensen in hongerstaking als hen dit recht wordt ontzegd. (Hongersta king is wel bij uitstek een fenomeen dat laat zien hoe juist de cultuur kan zegevieren over biologische driften). Zo lang ook zullen drama's en teleurstellingen die ieder mensenleven kent snel geweten worden aande onbekende biologische vaderlmoe- der. We vragen er zelf om. Door deze (wettelijke) koppeling van 'ge zinsleven' aan biologisch ouderschap wordt ook (on)vrijwillige kinderloosheid een diep ingrijpende beslissing of tragiek. Het delen van verantwoordelijkheden voor kinderen wordt erdoor afgeremd. Toch blijf ik een overtuigde optimist en geloof dat spontane beweringen aan de basis uitein delijk ingrijpender zijn dan de uitvergrote jammerzanger. Een advertentie die ik in de krant lees, zet me weer op het goede been: "Wij willen graag samen met anderen ge nieten van het opgroeien van onze twee zoontjes, met het vertrouwen dat bij een on verhoopt overlijden van ons beiden een goed opvangklimaat vanzelf aanwezig is. Is er een kinderloos echtpaar dat graag met ons de opvoeding van de kinderen van dichtbij wil volgenDie kant moet het op en niet de kant van de verheerlijking van de biologie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11