TAD LEIDEN 'Politieke enquêtes laten kiezer koud' Krakers eisen via de rechter stroom in pand Witte Singel LEIDSCH - DAGBLAD Slechts circusposters op politieke aanplakborden Bloeiende Victoria Regia vrijdag wellicht te zien BONAPARTE s ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 Leidse onderzoekers beschouwen opiniepeilingen als volksvermaak LEIDEN - Over amper drie we ken worden de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehou den, maar via de opiniepeilin gen wordt de kiezer nu al ver teld hoe het beeld er uitziet. Het CDA wordt de grootste partij en de PvdA moet genoegen nemen met een tweede plaats, wijzen de laatste peilingen uit. Wie zich echter de verkiezingen in 1986 herinnert, weet dat ook het te gendeel nog mogelijk is. PvdA- leider Kok hoeft niet te treuren want de opiniepeilers zitten er soms faliekant naast. door Gert Visser Zo was de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen in 1986 voor ve len een complete verrassing. We kenlang voorspelden bureaus als Interview, Nipo en NSS dat de soci alisten de meeste zetels zouden krij gen. Op 21 mei ging echter niet de PvdA, maar het CDA met de winst strijken. Wat was er misgegaan? Hadden de opiniepeilers geblun derd of was de kiezer op het laatste moment omgegaan? In de analyses achteraf werd van diverse kanten gesteld dat het juist de opiniepeilin gen waren geweest die de kiezer tot een ander stemgedrag hadden aan gezet. 'Opiniepeilers bevorderen dat uit slag toch anders wordt', kopte De Telegraaf enkele dagen na de ver kiezingen. Op grond van dit soort aannames werden vergaande con clusies getrokken. Er zou. zoals dat Symposium over plantenwereld in Maleisië LEIDEN - De Hortus Botanicus van de Leidse universiteit houdt eind deze maand een internationaal sym posium over de plantenwereld in het Maleise gebied. Het symposi um, dat van 20 tot 25 augustus plaats heeft in het Centraal Facili teitengebouw aan de Cleve- ringaplaats, zal worden bezocht door zo'n 200 wetenschappers. De bedoeling van het symposium is meer vaart te zetten achter het on derzoek naar de flora in en rond Ma leisië. bij voorbeeld in Frankrijk en België het geval is, een verbod moeten ko men op het houden of publiceren van opiniepeilingen in de laatste weken voor de verkiezingen, zo werd gesuggereerd. Tot dan toe werd in de weten schappelijke wereld met twee soor ten effecten van opiniepeilingen re kening gehouden. Allereerst het bandwagon-effect: mensen scharen zich graag aan de zijde van de win naar en wanneer uit de peilingen blijkt dat een bepaalde partij gaat winnen zullen ze deze partij stem men. Tegenovergesteld is het un derdog-effect: uit medelijden met de verliezer krijgt juist die partij veel steun die in de opiniepeilingen een groot verlies wordt voorspeld. Niet uitgesloten werd overigens dat beide effecten elkaar opheffen, zo dat het netto resultaat is dat opinie peilingen toch geen invloed heb ben. Van het verbod dat in '86 werd ge suggereerd is het niet gekomen. Zo'n verbod zou ook onzinnig zijn, is de conclusie van een zestal weten schappers die het verband tussen stemgedrag en opiniepeilingen in '86 onderzocht. Het was de eerste keer dat in Nederland onderzoek naar de invloed van opiniepeilingen werd verricht. "De directe invloed'van de peilin gen op het stemgedrag blijkt zeer gering te zijn", aldus de Leidse poli ticoloog J. van Holsteijn: "De pei lingen kunnen de sfeer in de verkie zingscampagne bepalen, maar van effecten op de kiezer is vrijwel niets gebleken. Als er al een meetbaar ef fect wordt gevonden, bedraagt dat nooit meer dan 1 tot 3 procent". Een percentage dus dat de verrassende uitslag in 1986 geënszins kan ver klaren. Zwevende kiezers In Nederland worden sinds de Tweede Wereldoorlog opiniepeilin gen gehouden. De laatste dertig jaar hebben de peilingen echter aan in teresse gewonnen omdat de uitslag zonder de steekproeven steeds on voorspelbaarder werd. De groei van het aantal zwevende (niet partijge bonden) kiezers is daarvan de oor zaak. De opkomst van de televisie betekende bovendien dat de resul taten steeds makkelijker onder de aandacht van de kiezer konden wor den gebracht. Opvallend is dat het juist de tv-omroepen zijn die bu reaus inhuren voor het doen van peilingen. Juist de afgelopen jaren zijn de peilingen boeiender dan ooit omdat tussen PvdA en CDA een ware nek- aan-nek-race gaande is. Het verschil is zo klein dat 'wie wordt de groot ste partij' voor de gemiddelde kie zer het belangrijkste item in de ver kiezingsstrijd lijkt te zijn. De opi niepeilingen bieden de mogelijk heid om deze spannende strijd van dichtbij gade te slaan. Over het algemeen doen de opi niepeilers hun werk goed, zegt Van Holsteijn, het is maar net welke waarde je er aan hecht. "Als mo mentopnamen zijn de peilingen niet slecht. Het is echter een hard nekkig misverstand dat opiniepei lingen prognoses van de definitieve stembusuitslag zijn. Aan de voor spellende waarde voor de definitie ve uitslag moet je twijfelen". Die onvoorspelbaarheid heeft volgens Van Holsteijn te maken met de steeds grotere groep kiezers die niet in de peilingen wordt opge nomen. "Er zijn steeds meer men sen die pas op een laat moment be slissen op welke partij ze gaan stem men. We praten dan over 10 tot 15 procent van de kiezers. Daarnaast weigeren steeds meer mensen deel name aan opiniepeilingen. Dat heeft te maken met een zekere inter viewmoeheid of privacyoverwegin- gen". "In het totaal blijft ongeveer 40 procent van de kiezers buiten beeld van de opiniepeilers. Wanneer die groep zich in het stemhokje ge draagt zoals de overige 60 procent is er niets aan de hand. Komt het stemgedrag niet overeen, dan geeft de peiling een vertekend beeld", al dus de Leidse politicoloog. Ongenuanceerd De onderzoekers hebben boven dien vastgesteld dat opiniepeilers nogal eens ongenuanceerd te werk willen gaan bij het enquêteren. Zel den wordt genoegen genomen met het antwoord van een kiezer dat hij nog niet weet wie zijn stem krijgt. 'Doorvragen' staat er dan op het in structieformulier van de enquêteur. "De opiniepeilers willen een ant woord hebben. Vaak wordt ge tracht zo'n antwoord te ontlokken terwijl de kiezer nog twijfelt", aldus Van Holsteijn. Leids politicoloog R. Andeweg komt in het onderzoek tot de con clusie dat de peilingen slechts een beeld geven van de politieke voor keur van kiezers die al een keuze hebben gemaakt. "Een peiling een prognose noemen is zoveel als zeg gen: Gisteren regende het. Als het weer niet omslaat zal het morgen ook regenen", schrijft Andeweg. Hoe groter de groep zwevende kiezers, des te beperkter wordt de voorspellende waarde van een opi niepeiling, is de conclusie. Toch, be weert Van Holsteijn, wordt in de pers nauwelijks aandacht besteed aan deze onzekerheidsfactor van de peilingen. "Met voorbehouden en nuanceringen wordt in de media geen rekening gehouden", zegt Hol steijn: "Vooral wanneer percenta ges worden omgerekend naar ka merzetels gaat elke nuancering ver loren. De pers zou dit soort gege vens met wat meer zorgvuldigheid moeten publiceren". Dat geldt wat hem betreft ook voor het omrekenen van de uitslag van bij voorbeeld de Europese ver kiezingen naar de zetelverdeling in de Tweede Kamer of de gemeente raad. Op die manier wordt de ene verkiezing als een soort opiniepei ling voor een andere verkiezing misbruikt. "Je neemt daarmee een behoorlijk risico", zegt Van Hol steijn: "Eigenlijk is het niet verant woord". Maar wat is dan nog het nut van opiniepeilingen? Holsteijn beweert dat er zeker een invloed van uitgaat op de campagnes waardoor de kie zer kan worden beïnvloed. Het feit dat de WD groot verlies wordt voorspeld, zal voor de liberalen re den zijn zich de laatste weken voor de verkiezingen nog eens extra te profileren. Zo bezien kunnen de peilingen de toon zetten in de ver kiezingscampagnes. Voor het overige, zegt Van Hol steijn, moeten de peilingen gezien worden als amusement en volksver maak. "Het is een leuk spel en een aardig gespreksonderwerp. De we tenschappelijke waarde is echter beperkt". Te laat Blijft staan wat in 1986 de oorzaak Het onderzoek naar de Maleise plantenwereld is in 1947 in gang ge zet door prof. dr. C. Steenis, tot 1972 directeur van het Leidse Rijksher barium. Dit onderzoek moet meer inzicht geven in de naar schatting 25.000 soorten planten en varens in dit deel van de wereld. Overigens heeft de flora daar nog steeds niet al haar geheimen prijsgègeven. Tij dens het onderzoek worden vrijwel voortdurend nieuwe planten ont dekt. De wetenschappers willen nu meer hast maken omdat door hout kap en de bevolkingsgroei in Ma leisië de bossen daar in toenemende mate worden bedreigd. De kans be staat daardoor dat een groot aantal planten verdwijnt voordat die ooit zijn beschreven. Kennis over de plantenwereld is belangrijk, omdat die meer inzicht geeft in onder meer bosbouw, natuurbescherming en de evolutie in het plantenrijk. Het symposium wordt maandag 21 augustus officieel geopend door de voorzitter van het college van be stuur van de Leidse universiteit, mr. C. Oomen. Casino-eigenaar verwijdert op tijd speeltafels LEIDEN - De exploitant van casino Tropical aan de 2d? Binnenvest gracht heeft alle speeltafels uit dat pand verwijderd. De gemeente had de exploitant gisteren tot vier uur de tijd gegeven. Bij controle bleken alle tafels te zijn verwijderd. De ge meente gaat daarom niet opnieuw tot verzegeling van het pand over. De gemeente had in juli het pand al een keer verzegeld. De verzege ling werd verbroken nadat de eige naresse had beloofd dat er geen ca sino meer in het pand zou worden gevestigd, omdat dat in strijd is met het bestemmingsplan. Onlangs bleek het casino toch weer te zijn geopend. Nadat de gemeente op nieuw met actie had gedreigd, wer den gisteren alle speeltafels uit het pand weggehaald- LEIDEN - Vooral circus Krone maakt dankbaar gebruik van de aanplakborden die de gemeente ten behoeve van de politieke par tijen her en der in de stad heeft neergezet. Voor een optreden in Den Haag nota bene, want aan Leiden trekt het circus voorbij. Wat schamele affiches van PvdA en SP zijn het enige zichtbare te ken dat er binnenkort weer ge stemd dient te worden. Wie de borden aanschouwt, kan niet anders concluderen dan dat het verkiezingscircus in Lei den slechts zeer moeizaam op gang komt. Terwijl B en W toch bij officieel besluit hebben vast gesteld dat 'de verkiezingstijd wordt geacht in te gaan op 12 au gustus'. De houten aanplakbor den, waarvan er negen zijn ge plaatst, zijn zo'n beetje-de enige openbare en kosteloze mogelijk heid voor politieke partijen om reclame voor zichzelf te maken, maar kennelijk ontbreekt daar voor de animo. Twee vierkante meter precies is van overheidswege bechikbaar gesteld aan iedere politieke partij, met het verzoek 'een dusdanig plakmiddel te gebruiken dat ver wijdering makkelijk kan geschie den'. Na de verkiezingen wel te verstaan, wanneer de borden worden opgeslagen voor een vol gende verkiezing. Politieke partijen die over een ruim gevulde verkiezingskas be schikken, kunnen a raison van 10 gulden bovendien een beroep doen op een metalen aanplak bord dat bevestigd op een paal in de grond dient te worden gesto ken. Daarvoor zijn weer 15 andere plaatsen in de stad aangewezen. De animo voor dit soort borden, vermoedelijk vanwege de prijs, is gering. "Men is doorgaans nogal verbaasd dat er voor betaald moet worden", zegt een verantwoorde lijk ambtenaar. De gratis aanplakborden moe ten de politieke partijen ervan weerhouden daar waar het niet mag in de stad affiches aan te plakken. Op de Socialistische Partij na zijn de partijen zich ook redelijk bewust van hun maat schappelijke verantwoordelijk heid. Aan de aanwezigheid van de plakborden ligt bovendien een uitspraak van de rechter ten grondslag dat de overheid in het kader van de vrije meningsuiting gelegenheid moeten bieden om biljetten op te hangen. Zo zijn er ook twee vrije, officieel aangewe zen, plakplaatsen in de stad: in de Pasteurstraat en bij de Kaas markt. De echte in het oog springende reclameborden, de muppies, bij abri's en bill-boards van de firma Publex, blijven buiten bereik v; de politiek. Aanstootgevende politieke reclame zijn voor Amsterdamse firma uit den boze. "Dat ligt toch gevoelig en wij wil len geen problemen. Stel je eens voor dat Freddy Heineken toeval lig een hekel heeft aan CDA...", zegt de commercieel di recteur. Zo zijn de partijen aangewezen op de houten aanplakborden waar zij, met respect voor hun op ponenten, naar eigen inzicht hun gang mogen gaan. Voor anders oortige reclamecampagnes als fietstochten en geluidswagens i daarentegen weer een officiële vergunning vereist van het meentebestuur. Behalve op de verkiezingsdag zelf. Dan moet het afgelopen zijn met de politieke r clame. LEIDEN - Als het weer meewerkt, kan vrijdagavond 25 augustus een bloeidende Victoria Regia in de Hortus Botanicus aan het publiek wor den getoond. De reuzenlelie bloeit deze weken om de vijf a zes dagen en - helaas voor het publiek - precies in de weekeinden. Het is in deze zomer- en vakantietijd vanwege personeelsgebrek niet mogelijk om publiek tijdens weekeinden toe te laten tot de Victoriakas. Wetenschapplijk directeur dr. G.C.J.M. van Vliet heeft hoop dat de bloem aanstaande vrijdagavond ook bloeit en dan wel aan het publiek kan worden getoond: "Daartoe is het noodzakelijk dat er deze week veel zon is. De bloem voelt zich dan behaaglijk en kan onder die om standigheden wellicht al vrijdagavond in bloei komen". Indien de Victoria Regio daadwerkelijk in bloei komt, dan is die te bezichtigen van 21.00 tot ongeveer 23.00 uur. Het is voor het eerst in vijf jaar dat de Victoria Regia bloeit. Vorig keer trok de reuzenlelie bekijks van een kleine 2000 mensen. was van het grote verschil tussen de opiniepeilingen en de stembusuit slag. Andeweg wijst als oorzaak aan het late moment waarop een grote groep kiezers een definitieve keuze maakte. "De omslag kwam gewoon te laat om nog door de laatste gepu bliceerde peilingen te kunnen wor den geregistreerd", aldus de politi coloog. Een eenduidige verklaring voor die omslag weet Andeweg niet te geven. "Duidelijk is dat 'de veel ver onderstelde boosdoener, het slotde bat tussen de lijsttrekkers op televi sie, op zichzelf niet de oorzaak is ge weest van de omslag in de kiezers gunst", schrijft hij: "Een combina tie van factoren als de spoorwegsta king, het zeer veelvuldig optreden van Lubbers in tv-programma's en het NOS-journaal gekoppeld aan de hoge waardering voor de premier en de publicatie van peilingen waar in de regeringscoalitie op verlies stond, hebben mogelijk geleid tot een verschuiving naar het CDA on der aarzelende kiezers". Daarmee wordt het grote verschil duidelijk tussen '89 en '86. Driejaar geleden stond het CDA in de peilin gen op verlies, maar beschikte de partij wèl over de populairste politi cus. Lubbers heeft niet aan popula riteit ingeboet en die van zijn partij is zelfs gestegen. Toch een reden voor Kok om zich zorgen te ma ken... De Leidse politicoloog Van Holsteijn: "Opiniepeilingen zijn een leuk spel en een aardig gespreksonderwerp. De wetenschappelijke waarde is echter beperkt". (foto Henk Bouwman) EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! DEN HAAG/LEIDEN - Zeven kra kers van een pand aan de Witte Sin gel hebben de Haagse rechtbank in een kort geding gevraagd Damiate Holding in Haarlem - eigenaresse van het huis - opdracht te geven toe stemming te verlenen dat het pand wordt aangesloten op het elektrici teitsnet. Mr. W. van Vugt, de raads man van Damiate, zei daar niets voor te voelen, omdat dit een kwes tie is tussen de krakers en het ener giebedrijf en niet tussen Damiate (onder meer uitgeefster van het Leidsch/Alphens Dagblad) en de krakers. Het huis aan de Witte Singel werd in 1986 gekraakt door voorgangers van de huidige bewoners. Het pand kwam leeg toen er brand in had ge woed. In juni van het vorig jaar trokken de huidige krakers erin. Volgens hen zou de woning de eer ste tien jaar niet worden verkocht of gesloopt. Daarop baseerden zij dan ook hun verzoek. Met de eigenaar van het huis is wel overleg geweest, maar zij voelen zich aan een lijntje gehouden. De advocaat van de krakers, mr. T. Visser, vertelde dat zijn cliënten begin mei toestemming hadden ge vraagd om tegen een vergoeding in het pand te mogen wonen. Maar zij kregen die gewenste toestemming niet. Nu willen zij via de rechter een aansluiting op het elektriciteitsnet zien te bewerkstelligen. Hun raads man noemde dat van groot belang, omdat zij zich thans met batterijen en accu's behelpen. Het energiebe drijf wenst echter dat Damiate Hol ding hiervoor toestemming geeft. Mr. Visser kwam met drie soort gelijke zaken op de proppen waarin krakers het gelijk van de rechter aan hun kant hadden gekregen. Daaruit had hij de conclusie getrok ken dat onthouding van elektrici teit een onrechtmatige daad zou zijn. De advocaat van Damiate Hol ding vroeg zich af of de Haagse rechtbank wel bevoegd was om uit spraak in deze zaak te doen. Damia te, gevestigd in Haarlem, behoort tot een ander arrondissement dan het Haagse. Derhalve was hij van mening dat de gevraagde toestem ming alleen maar door de recht bank in Haarlem zou kunnen wor den verleend. Mr. Van Vugt betoogde dat Dami ate niet kan worden gedwongen om toestemming te geven. "We hebben het recht om ja of nee op iets te zeg gen. Tenslotte bestaat er in Neder land contractvrijheid. Damiate stelt geen prijs op een contract met de krakers. Als zij elektriciteitsaanslui ting wensen, moeten ze die recht streeks regelen met het energiebe drijf. Weigert dit, dan slepen ze het maar voor de rechter. Indien wij toestemming zouden geven lopen we de kans dat bouw- en woning toezicht van de gemeente Leiden straks van ons verlangt dat wij aller lei dingen in de woning gaan her stellen. Een woning die haar langste tijd heeft gestaan. Mogelijk wordt het pand nog dit jaar afgebroken en komt er bedrijfsruimte voor in de plaats". Mr. Van Vugt stelde dat Damiate ten onrechte bij deze kwestie is be trokken. Want, zei hij, als de krakers recht op aansluiting hebben hoeft Damiate daarvoor geen toestem ming te geven en is het onredelijk dat het nutsbedrijf weigert hieraan gehoor te geven. "Mijn cliënt had voor deze zaak niet lastig hoeven te worden gevallen". De advocaat vroeg dan ook om de vordering van de krakers af te wijzen. De rechtbank doet 25 augustus uitspraak. Vier vrouwen aangehouden LEIDEN - De poltie heeft gisteren vier vrouwen aangehouden op ver denking van oplichting en inslui ping. Op aanwijzing van bewoners in Leiden-Noord werden de vrou wen aangehouden omdat zij moge lijk buurtbewoners hebben opge licht. In het verleden zijn verschei dene ouderen in Leiden het slacht offer geworden van vrouwen die met een smoes pogen huizen bin nen te komen om er vervolgens met waardevolle voorwerpen en geld vandoor te gaan. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9