De Graaf wil wijziging van wao en aaw 'Exotische' beurzen zijn steeds meer in trek ABN: netto winst bevredigend Kamerleden van PvdA verontrust over HSA Protestacties Hongaarse arbeiders Twee Fokkers naar Taiwan Tweede tranch DSM-aandelen half september Nieuwe Akzo-fabriek wacht produktieverbod Unisys schrapt 6.000 banen Grote beleggers spreiden risico's over de gehele wereld ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 Aantal arbeidsongeschikten stijgt fors DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) pleit voor een fundamentele herziening van de wao en aaw. Dat is nodig omdat het aantal arbeidsongeschikten de komende jaren aanmerkelijk sneller zal groeien dan tot nu toe is aangenomen. Daardoor zullen de jaarlijkse uitke ringslasten aan wao en aww drie miljard gulden hoger uit vallen. Het kabinet vindt het bovendien sociaal onaan vaardbaar dat een steeds grotere groep mensen niet volle dig kan deelnemen aan de arbeidsmarkt. HENGELO (GPD) - De PvdA-ka- merleden Vos, Buurmeijer en Ter Beek hebben zich in schriftelijke vragen verontrust getoond over de gevolgen die een mogelijke overna- Hollandse Signaalappara- et Telefoniques), waarin Philips een belang heeft van 49 procent. Philips zelf wilde gisteren niet meer kwijt dan dat zij met Thomson in gesprek is over de Europese de fensie-activiteiten. Een woordvoer- ten door het Franse Thomson CSF der van Thomson verklaarde premier an defen sie en economische zaken wordt TRT in Frankrijk. r de Personeel van een Hongaarse fabriek die gisteren het werk voor een gekondigde verhoging van de vleesprijzen. Dat staat i i brief die staatsse- dat van alle nieuwe uitkeringen cretaris De Graaf gisteren aan de vanwege arbeidsongeschiktheid, Stichting van de Arbeid en Eerste en Tweede kamer heeft gestuurd. De Graaf acht wijzigingen in het be leid onontkoombaar en doet een dringend beroep op de Stichting van de Arbeid een discussie te be ginnen over wijzigingen in de wao 50 procent op basis zou worden uitgekeerd. Nieuw on derzoek toont aan dat dat percenta ge slechts tien bedraagt, en een stij ging niet is te verwachten. De Graaf acht het dan ook 'niet realistisch' om vast te houden aan de oude ra mingen over het toekomstig aantal De bewindsman baseert zich bij arbeidsongeschikten. Het kabinet verwacht nu de komende jaren een voortzettende stijging die rond het meenschappelijke Medische Dienst jaar 2010 zal leiden tot 1,1 miljoen BUDAPEST (AP) - Rond de twee miljoen Hongaarse arbeiders heb ben gisteren korte tijd het werk neergelegd uit protest tegen het feit dat aanstaande maandag de prijzen van een aantal vleesprodukten wor den verhoogd, zo heeft de Hongaar se radio bericht. De aangekondigde prijsverho ging van zes procent is gematigd in vergelijking met eerder dit jaar doorgevoerde prijsverhogingen voor gebruiksgoederen, maar vol gens Attilla Balint, woordwoerder Sinds de economische hervor mingen van 1968 kende Hongarije een aanzienlijke groei in de vlees- produktie. De laatste jaren zijn de prijzen van veevoeder en kunst mest echter dermate omhoogge- schoten dat de boeren, die een vaste prijs voor hun vlees moesten bere kenen, in de moeilijkheden kwa- De eerste protesten werden ver woord door de bonden van de me taalarbeiders en van het spoorweg personeel. Donderdag sloot de lan- met name gewezen op de politieke consequenties en de gevolgen voor de werkgelegenheid. De parlementariërs merken op dat de activiteiten van HSA en Thomson elkaar in belangrijke ma te overlappen. Welke gevolgen zal een overname hebben voor de mo gelijkheden van onderzoek en ont wikkeling en de werkgelegenheid, zo willen zij van de bewindslieden weten. Ook vragen zij zich af of er nog een kans bestaat dat HSA kan gaan samenwerken met een bedrijf, dat zich op een aanvullende markt beweegt. De kamerleden uiten voorts zor gen over een effectieve controle op de prijsver- de export van strategische wapens, in voor het geval Signaal in Franse de handen zou komen. Tot slot willen de PvdA'ers weten welke rol de 1 procent de aandelen) speelt in de onder- Op de beurs van Parijs werd TRT donderdag uit de notering gehaald nadat de koers aanzienlijk was ge stegen. Volgens geruchten op de Franse beurs wil Thomson in ieder geval een deel van TRT overnemen van Philips. Thomson, één van de grootste producenten van defensie-elektro- nia, heeft onlangs laten weten nau wer met Europese partners te wil len samenwerken. Het concern haalt ongeveer tachtig procent van zijn totale omzet van 33,5 miljard franc (f 11 miljard) uit de produktie van militaire elektronica. Volgens de bonden hoging van de vleesprodukten strijd met tussen de regering bonden gesloten overeenkomsten Regeringswoordvoerder Zsolt Ba- overheid (als eigenaar jnok zei echter dat de regering deze van de aandelen) spee zaak niet kan bijsturen omdat de handelingen. Ze wijzen daarbij ook vleesprijzen niet langer centraal ge- op de belangen van toeleveranciers. regeld worden. Overigens heeft de bond van het personeel in de vleesverwerkings industrie zich niet bij de actie aan gesloten, omdat de werknemers niet alleen Philips en het Franse elektronica bedrijf Thomson praten over sa menwerking op het gebied van elektronica voor militaire doelein den. De gesprekken gaan overigens Philips-dochter (GMD). In het verleden kregen beidsongeschikten een volledige wao- of aow-uitkering, Sinds 1987 krijgen zij alleen zo'n uitkering voor zover zij daadwerkelijk arbeidson geschikt zijn. Voor het aanvullende deel krijgen zij geld op basis van de Vorig jaar werd er van uitgegaan Zondagsdiensten in zeker zestig bej aardenoorden UTRECHT (ANP) - Tijdens de lan delijke actiedag in de bejaarden zorg op maandag 4 september zul len werknemers van zeker zestig be jaardenoorden zondagsdiensten draaien. De AbvaKabo verwacht dat enkele duizenden werknemers aan de protestactie voor betere ar beidsvoorwaarden deelnemen, on der meer op de landelijke manifes tatie in Den Haag. Op 4 september onderhandelen de werkgeversvereniging VNB en de overige bonden (CFO en VHP) opnieuw over de cao voor de bejaar denoorden (70.000 werknemers). De AbvaKabo boycot het cao-overleg omdat de werkgevers de eis van 5 procent loonruimte niet willen on derschrijven. Daarom zijn ook al en kele weken acties gaande in bejaar denhuizen in verschillende streken van het land. De komende week staan werkonderbrekingen op het programma in negen1 bejaardenoor den in Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Terneuzen, Amsterdam en Heemstede. arbeidsongeschikten. de landelijke raad van vakbon- delijke raad van vakbonden zich bij niet tegen zichzelf willen staken, zo Hollandse Signaal, maar ook arde een woordvoerder van de Franse onderneming TRT (Tele- iond. communications Radioelectriques verd 'f i Jtpff i o ANP) Taiwan Airlines koopt van Fokker twee toestellen F-l 00. SCHIPHOL (ANP) - De Taiwanese binnenlandse luchtvaartmaat schappij Taiwan Airlines Company heeft bij Fokker twee Fokker 100- vliegtuigen besteld. De toestellen zullen in juli en november van 1990 worden afgeleverd. Dit is gistermid dag door Fokker bekendgemaakt. Deze zeer snelle levering van de toestellen is mogelijk doordat de ders luchtvaartmaatschappij al geruime tijd geleden leveringsposities had gereserveerd. De order is al enige tijd geleden getekend, maar tot nu toe niet bekendgemaakt. Volgens Fokker denkt de Taiw luchtvaartmaatschappij De bekendmaking valt samen met het bezoek dat de Taiwanese minister sche zaken, Chen Li- met een handelsmissie aan Neder land brengt. Het orderboek voor de Fokker 100 omvat momenteel 193 vaste or- 177 opties. AMSTERDAM (GPD) - De ABN Bank heeft over het eerste halfjaar van 1989 een netto winst behaald van 351 miljoen gulden. Dat is 14,7 procent meer dan in de overeen komstige periode van vorig jaar toen de netto winst 306 miljoen gul den bedroeg (611 miljoen over ge heel 1988). Per aandeel steeg de winst in de eerste zes maanden met 8,5 procent van 2,83 gulden tot 3,07 gulden. De raad van bestuur noemt dit een bevredigend resultaat. Het bruto resultaat over de eerste zes maanden van dit jaar kwam, vóór toevoeging aan de zogenaam de stroppenpot (Voorziening Alge mene Bedrijfsrisico's, VAR) en be lastingen, uit op 779 miljoen gulden. Dat is 9,6 procent meer dan het bru- de order to resultaat van 711 miljoen gulden het eerste halfjaar 1988. Aan de economi- VAR werd 270 miljoen gulden toe- momenteel gevoegd, de helft van het over ge heel 1988 gedoteerde bedrag. De ABN Bank verwacht dat de winst per aandeel over het hele jaar zal stijgen. Vorig jaar bedroeg die 5,58 gulden. Besloten is over het eerste halfjaar 1989 een interimdivi dend uit te keren van 1,40 gulden per gewoon aandeel (was 1,35 gul den). Dit naar keuze geheel in con tanten of voor 0,35 gulden in con tanten alsmede een uitkering in ge wone aandelen. Over 1988 bedroeg het totale dividend 2,80 gulden. De resultaten over het tweede halfjaar 1989 zullen volgens de raad dere kant hebben onder meer de in komsten uit zogenaamde merchant banking (financieringsadviezen vermogensbeheer, emissie van er de handel in effecten)-activiteiten gen. Verdere verkopen een duidelijke positieve ontwikke- len door de staat zullen op de ling vertoond. AMSTERDAM (GPD) - DSM hoopt rond 20 september de inschrijving te kunnen openen voor de verkoop van weer 12 miljoen aandelen, de tweede ronde in de verkoop van dit staatsbedrijf. Op die datum zal de prijs bekend worden gemaakt die deze 12 miljoen aandelen moeten gaan opbrengen. Waarbij nu al vast staat, mede gezien de koers van dit moment, dat die aanzienlijk hoger zal zijn dan de 108 gulden van de eerste verkoopronde. Mr. A. Timmermans, lid van de raad van bestuur van DSM. zei van ochtend dat er geen derde ronde zal komen waarbij DSM-aandelen mas saal verkocht gaan worden. Na de tweede tranche heeft de staat een minderheidsbelang in DSM gekre- aande- male wijze via de beurs moeten gaan verlopen. De aandelen van In het buitenlands bedrijf werden DSM zijn ook nu nog voor een groot handen van particulieren. bestuur voor een belangrijk hogere resultaten behaald. De hoge- deel deel worden bepaald door de verde- ontwikkeling van de rentemarge. rol gespeeld. Die bleef gedurende de eerste maanden in Nederland onder druk staan, wat onder andere werd ver oorzaakt door het geringe verschil tussen de korte (geldmarkt) en de lange (kapitaalmarkt) rente. Voorts zijn de resultaten mede afhankelijk van het verloop van de koers van de Amerikaanse dollar en de ontwik keling van de omzetten op de effec tenbeurs. Ondanks een hoger kredietvolu me kwamen de rente-inkomsten in het Nederlandse bedrijf van de ABN, vergeleken met de eerste zes maanden van 1988, als gevolg van de onder druk staande rentemarge uit op een lager niveau. Aan de an- dollarkoers heeft bij de ontwik- die bij de eerste tranche keling van het buitenlands bedrijf keursbehandeling bij de toewijzing hebben gekregen. i vervolgorders. Het binnenland- komt BLUE BELL (KRF/ANP) - Unisys, de op twee na grootste computerfa brikant van de Verenigde Staten, zal tegen het einde van volgend jaar al -zesduizend banen schrappen. Dat met acht procent luchtverkeer in Taiwan groeit het personeelsbestand. Het snel en er worden tevt gionale routes overwogen. Taiwan Airlines is in 1966 opgericht en werkt tot nu toe als zogenoemde commuter-maatschappij, voor fo- rensverkeer. bezig aan een herstructurerings plan om zich te wapenen tegen de scherpere concurrentie en de dalen de vraag naar zijn produkten in de VS, zo is gisteren bekendgemaakt. Door "de noodzaak te grote voor- raden weg te werken, door de klei ner dan verwachte vraag in de VS en door de scherpere concurrentie in alle segementen van de bedrijfs tak" is de bedrijfswinst onvoldoen de geweest, aldus topman Michael Blumenthal. Tegen het einde van 1990 zullen de kosten op jaarbasis met 400 miljoen dollar zijn vermin derd, zo verklaarde hij. ARNHEM (ANP) - Er dreigt een produktieverbod voor de niew- bouw van de fabriek voor carboxy methyl cellulose (cmc) van Akzo in Arnhem. Als het chemieconcern niet in staat is de uitstoot van etha nol in de fabriek aanzienlijk te ver minderen, weigert de provincie Gelderland de vergunningen mogelijk de uitstoot terug te bren gen tot 85 kilo per uur. Op het moment onderzoekt het bedrijf of de eisen van de provincie haalbaar zijn. Volgens een woord voerder van Akzo is er goede hoop dat de emissie nog verder naar be neden kan, maar is dat nog niet ze ker. "Vooralsnog gaan we gewoon de produktie af te geven. Dat heeft door met de voorbereidingen 1 de provii In het tweede kwartaal jaar boekte Unisys, dat in ontstaan uit een fusie van Burroug- Sperry, een winst die 67 pro woordvoerster i gisteren meegedeeld. Akzo investeert momenteel dit tig miljoen gulden wing van de cmc-fabriek. In de hui dige situatie is er een uitstoot van tweehonderd kilo ethanol per cent lager lag dan in dezelfde perio- De provincie wil die emissie terug- jaar eerder. Ook voor het der- vierde kwartaal rekent het winstdaling. brengen tot 56 kilo en in de toe komst mogelijk tot tien kilo per uur. Volgens Akzo is het in ieder geval Diesel De prijs van dieselolie gaat maan dag met 1.6 cent per liter omhoog. De adviesprijs komt daardoor te lig gen op 91,4 cent per liter aan de zelf- tankpomp. Dat hebben de benzine handelaren gisteren in Rotterdam bekendgemaakt. De verhoging is vooral een gevolg van de stijgende dollarkoers. Airbus De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Northwest Airlines (NWA) heeft bij Airbus Industrie 26 vlieg tuigen besteld. Op de toestellen had de onderneming al sinds april 1987 een optie lopen, zo heeft NWA giste ren bekendgemaakt. NWA bestelt twintig toestellen van het type A340 en zes A330's. Met de order is in to taal een bedrag van 2,7 miljard dol lar gemoeid. Akkoord Er is een akkoord bereikt in het al maanden durend conflict dat de Londense tak van de Nederlandse uitgeverij VNU al sinds enige maan den had met haar ongeveer honderd Britse journalisten. Beide partijen zijn een loonsverhoging overeenge komen van 8,6 procent. Dat heeft de woordvoerder van de journalisten, K. Rodgers, gisteren bevestigd. De stakingsdreiging bij de achttien tijdschriften is hiermee van de baan. Filtrol Akzo heeft van Kaiser Tech in Oak land (California) de Filtrol Corpora tion overgenomen. Filtrol maakt in Vernon (California) met 280 man personeel voornamelijk kraakkata- lysatoren voor olieraffinaderijen, produkten die goed aansluiten bij de activiteiten van Akzo op dat ge bied. Dat heeft het chemieconcern gisteren bekendgemaakt. Bankwet De militaire regering zijn goedkeuring gehecht wet die de centrale bank onafhan kelijk maakt van de regering. De tig procent beliep, bank krijgt naar Amerikaans en Op gezag Westduits model de bevoegdheid zelf een monetair en wissel- AMSTERDAM (GPD) - Dat de be kende effectenbeurzen in West-Eu- ropa, Amerika en het Verre Oosten na de krach van oktober 1987 zeer goed 'gescoord' hebben, is duide lijk. In de beleggingswereld heerst desondanks vrijwel onaangevoch ten de mening dat het risico van be leggingen gespreid moet worden. In eerste instantie betekent dat een geografische spreiding. door Hans Amesz Zo besluit bijvoorbeeld de direc tie van één van de grootste beleg gingsfondsen van de wereld, de Ro- beco Groep, op basis van allerlei analyses en strategieën dat 40 pro cent van het kapitaal in het Verre Oosten belegd moet zijn, 30 procent in Europa en 30 procent in Amerika. Welke beurzen dan vervolgens wor den uitgekozen, hangt af van de om vang van de markt en de kwaliteit van de ondernemingen die daar zit ten. Dat houdt voor Robeco voorals nog in dat niet wordt belegd op de beurs van Istanboel, om maar een voorbeeld te noemen. Het is echter niet uitgesloten dat hier een kans is weggegeven. On langs meldde Het Financieele Dag blad dat juist Istanboel het laatste jaar zo'n beetje de grootste stijging van welhaast alle effectenbeurzen heeft laten zien. Waaraan overigens werd toegevoegd dat de val na okto ber 1987 ook wel bijzonder diep was Chili heeft geweest. Verder moet natuurlijk re kening worden gehouden met een inflatie, die in Turkije tegen de tach- De Japanse effectenbeurs op volle toeren draait. lijks geïnteresseerd zijn in de moge lijke kansen op exotische effecten beurzen. De NMB-woordvoerder: "Wij hebben geen verstand van die •beurzen, daar doen we geen zaken mee. Het risico is te groot, vooral door een groot gebrek aan informa tie". Hetzelfde geldt voor de Amro Bank. "Wij hebben niemand die op het terrein van de exoten in beur- zenland deskundig is". Particuliere beleggers die de sprong naar pakweg Marokko, Mexico of Brazilië willen wagen, kunnen dus niet rekenen op bege leiding. Terwijl ze via beleggings fondsen als bijvoorbeeld Asian Ti gers en Goya Fund wel gericht be langen kunnen nemen in landen als Hong Kong, Singapore, Taiwan, Zuid-Korea en Spanje, zullen La- tijns-Amerika en Afrika vooralsnog onontgonnen gebieden blijven. Voor de ontwikkeling van exoti sche naar 'normale' beurs is het no dig dat meer handel wordt gedre ven. De breedte van vraag ten. Maar het omgekeerde is natuur lijk even waar met voor beleggers mogelijk dramatische consequen ties. Afgezien van de financiële stabili teit ontberen de beurzen van de ont wikkelingslanden meestal ook poli tieke stabiliteit. Waar dat toe kan leiden, demonstreerde nog niet zo lang geleden de toch behoorlijk goed ontwikkelde beurs van Hong Kong. Na de gebeurtenissen in Chi na klapte Hong Kong in één keer met circa 30 procent in. Als dat al in Hong Kong kan gebeuren, wat staat de beleggers dan in een soortgelijke situatie te wachten in Colombia? keer zo snel als de gemiddelde prijs leerde handel. De aandelen die op bod bepaalt uiteraard mede de mate die op de beurs van Tokio panse aandelen werd gevraagd. "Van de dertig effectenbeurzen die families, ze circuleren niet onder zich buiten de bekende sferen op- het publiek". houden, waren er vorig jaar maar Navraag bij een paar grote Neder- liefst vijf die in waarde verdubbel- landse banken leert dat die nauwe- den. Onbetwiste koploper was, met een stijging van bijna 120 procent, de Braziliaanse beurs". i stabiliteit. Omdat de exotische beurzen nu zo weinig liquide zijn, is een kleine hoeveelheid kooporders al voldoende om de koersen letter lijk omhoog te doen spuiten. Een prachtig perspectief voor speculan- Newyorkse mo ney-manager schreef het maand blad Intermagazine kort geleden koersbeleid uit te stippelen. Presi- dat allerlei Derde-Wereldlanden de dent Augusto Pinochet zal, voordat thuishaven blijken te zijn hij in maart zijn functie neerlegt, relds beste effectenbeurzen. Zo ste- een vijfkoppig bestuur benoemen gen de koersen op de 'exotische' voor een termijn van tien jaar. beurzen van Brazilië en Mexico vo- Verleidelijk Op het eerste gezicht is het dus op zijn minst verleidelijk voor beleg gers om eens naar de exoten onder de effectenbeurzen te kijken. Maar daar houdt het volgens Robert de Haze Winkelman, directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), dan ook wel mee op. "Vol gens mij moeten dat soort beurzen, in Latijns-Amerika en Afrika, niet erg serieus worden genomen. Het stelt allemaal weinig voor. Ten eer- ROVER 820 E FASTBACK, de ruimte! B.V. Automobielbedrijf L.A.G. Van Olaenbarneveltstraat 35 Leiden tel. 071-17.26.79 ABU DHABI (IPS) - De centra le bank van de Verenigde Arabi sche Emiraten heeft opdracht gegeven tot een onderzoek om te kijken of het mogelijk is een eigen aandelenbeurs op te zet ten. Dat meldt het dagblad 'Emi rates News'. Het Engelstalige blad zegt dat het onderzoek wordt uitgevoerd door experts van het Arabisch Monetair Fonds. Daarbij wordt rekening gehouden met de posi tie van de bestaande Arabische beurzen Sheikh Mohammed Bin Sul tan Al Dhahiri, de vice-presi dent van de centrale bank, zei dat de haalbaarheid van een beurs wordt onderzocht binnen de "speciale aard en karakteris tieken van de economie van het land". Achtergrond van het onder zoek is het feit dat er nogal wat investeerbaar kapitaal voor han den is in de emiraten en dat veel eigenaren daarvan er weinig voor voelen dat geld te poneren bij commercïele banken. Het te gen rente uitlenen van geld is op grond van de Koran niet toege staan. Zij zouden er daarom meer voor voelen hun geld te in vesteren. de nieuwbouw. Als Akzo en de pro vincie het niet eens worden, komen we pas volgend jaar in de proble men omdat dan de produktie moet beginnen", aldus de Akzo-woord- voerder. De provincie kwam onlangs tot de ontdekking dat Akzo in de be staande cmc-fabriek de emissie-ei sen ernstig overtreedt. Volgens de woordvoerster van de provincie mag Akzo ook in de huidige situatie niet meer dan 56 kilo ethanol per uur uitstoten. De vergunning die deze voorwaarde stelt werd al in 1987 verleend. De provincie kon niet zeggen waarom Akzo zo lang de voorschrif ten mocht overschrijden. Omdat de fabriek wordt gemoderniseerd heeft Akzo nieuwe vergunningen nodig. Voor de provincie is dat een reden de uitstoot strenger te contro leren. Volgende maand overleggen Ak zo en de provincie opnieuw over de ontstane problemen. De provincie is niet van plan de eisen af te zwak ken. "Het lijkt ons buitengewoon onwaarschijnlijk dat Akzo niet in staat is om aan te tonen dat onze emissie-eisen niet haalbaar zouden zijn", aldus de woordvoerster van de provincie. De vernieuwing van de cmc-fa briek heeft te maken met een gewij zigde marktsituatie van cmc. Vol gens Akzo is er een overcapaciteit van dit produkt. De produktie in Arnhem wordt teruggebracht van 25.000 ton tot 18.000 ton per jaar. Dat leidt tot een verlies van 75 ar beidsplaatsen. Momenteel werken nog 120 mensen bij de cmc-fabriek. Carboxy methyl cellulose is een bindmiddel dat bij boringen naar olie wordt gebruikt en wordt toege past in voedingsmiddelen. Staking treft British Airways LONDEN (AP) - De vliegmaat schappij British Airways heeft gis teren driekwart van haar vluchten geannuleerd omdat een groot deel van het cabinepersoneel een dag in staking was gegaan. Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij bekend gemaakt. De leden van de Vakbond voor Transportpersoneel (TGWU) beslo ten eerder deze maand in staking te gaan uit solidariteit voor een be manningslid dat was ontslagen om dat hij gratis drankjes zou hebben verkocht en het geld in eigen zak zou hebben gestoken. Alle beschik bare bemanningsleden werden op de internationale vluchten ingezet en de binnenlandse pendelvluchten moesten worden geannuleerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7