Politie arresteert prominent activist Praag wil geen herdenking van inval Sovjettroepen MHTBcwrt Polen kan niet meer zonder Walesa Mazowiecld nieuwe premier Polen Eerste directe besprekingen Londen en Buenos Aires ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Verband tussen aanhouding en actie Zuidafrika JOHANNESBURG (GPD/AP) De Zuidafrikaanse politie heeft gistermiddag de promi nente anti-apartheidsactivist Mohammed Valli Moosa gearresteerd. Moosa is waarne mend secretaris-generaal van het aan banden gelegde Verenigd Democratisch Front (UDF) en een van de drijvende krachten achter de Brede Democratische Beweging (BDB). De BDB. een bundeling van zwarte oppositiegroepen, heeft voor mor gen een grootscheepse protestactie tegen de noodtoestand op stapel staan. Zwarten zullen daarbij mas saal de bepalingen van de noodtoe stand aan hun laars lappen. De ar restatie van Moosa wordt regelrecht in verband gebracht met deze actie die de grootste uitdaging aan het adres van Zuidafrikaanse regering sinds jaren moet worden. De actie maakt deel uit van een campagne van burgelijke onge hoorzaamheid waarmee de bewe ging ageert tegen het uitsluiten van de zwarte meerderheid van de par lementsverkiezingen op zes sep tember. De politie in Kaapstad arresteer de donderdag vier activisten en ver bood gisteren alle protestmanifesta ties die voor morgen zijn georgani seerd. Naar verwachting zullen de autoriteiten de in Johannesburg be legde bijeenkomst eveneens verbie den. Moosa maakte een jaar geleden wereldnieuws toen hij met twee an dere tegenstanders van de apart heid zijn toevlucht zocht in het Amerikaanse consulaat in Johanne sburg. Pas nadat de Zuidafrikaanse regering de VS had verzekerd dat ze vrij uit konden gaan, verliet het drietal het consulaat. Een ander lid van dit trio i eens een leider van de BDB, Murp hy Morobe, was aanwezig bij Moosa's arrestatie. Tot zijn verba zing werd hij ongemoeid gelaten. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren ook op zwarte arbeiders ge schoten die voor een pasteifabriek in een buitenwijk van Johannes burg een protestbijeenkomst hiel den. Dit hebben functionarissen van de voedingsbond FAWU ge zegd. Volgens de functionarissen raakten zeker 15 arbeiders bij het in grijpen gewond, sommigen ernstig. Ook werd er een onbekend aantal arrestaties verricht, aldus de woord voerders. De arbeiders hadden zich voor de fabriek verzameld om te proteste ren tegen een beslissing van de di rectie om hen niet meer binnen te laten. Het bestuur nam dat besluit donderdag na een vier weken du rend loongeschil. Volgens de vak bondswoordvoerders schoot de po litie met scherp en gebruikte ze zwepen om de arbeiders uiteen te drijven. Een politiewoordvoerder zei dat er pas werd geschoten toen vluchtende arbeiders met stenen begonnen te gooien. Hij zei dat nie mand bij het ingrijpen was gearres teerd. ETA De Baskische afschei dingsbeweging ETA heeft gisteren erkend verantwoordelijk te zijn ge weest voor de verzending van een pakketbom, waardoor op 11 augus tus de moeder van een gevangenbe waarder werd gedood. In een ver klaring aan de Baskische krant Egin zei de ETA de dood van de vrouw te betreuren, maar tegelij kertijd waarschuwde de beweging het publiek om geen pakjes te ope nen die aan anderen zijn gericht. Een lachende Mazowiecki (links) tezamen met Solidariteitsafgevaardigde Geremek (rechts). (toto epa> WARSCHAU (Rtr/AFP) - De Pool se president Jaruzelski benoemde gisteren de 62-jarige Mazowiecki tot premier. Mazowiecki, hoofdredac teur van het weekblad Tygodnik Solidarnosc, heeft de taak een nieu we regering te vormen waarin verte genwoordigers van Solidariteit, de Verenigde Boerenpartij en de De mocratische Partij zitting moeten Na een vijf uur durend gesprek met Jaruzelski, waaraan ook de par tijsecretaris Rakowski en andere re geringsfunctionarissen deelnamen, sprak Mazowiecki met het hoofd van de Poolse katholieke kerk, kar dinaal Jozef Glemp, regering zal bestaan uit afgevaardigden van het vakver bond Solidariteit, de Verenigde Boerenpartij en de Democratische Partij. Samen hebben ze 264 zetels in het 460 zetels tellende parlement en daarmee de meerderheid. Ook zullen enkele hervormings gezinde communisten deelnemen aan het nieuwe kabinet. Zij krijgen vrijwel zeker de ministeries van binnenlandse zaken en defensie. Ook verzekerde Walesa dat de nieu we Poolse regering van plan is zich aan alle afspraken met het War schaupact te houden en ook lid te zullen blijven van dit militaire ver bond. Als dit kabinet inderdaad wordt geformeerd, zal het de meest ingrij pende wijziging zijn in de Poolse politiek sinds Josef Stalin de Sov jet-overheersing aan Polen oplegde en in 1948 alle onafhankelijke oppo sitiepartijen in dit land verbood. Mazowiecki, een jurist, was in 1957 een van de oprichters van de in Warschau gevestigde Club van Ka tholieke Intelligentsia, in het Pools afgekort als KIK. Dit invloedrijke forum gold als een bolwerk van ka tholieke oppositie tegen de officiële WAARSCHUWING - Tsjechoslo- wakije heeft buitenlandse toeristen en journalisten in Praag gisteren ge waarschuwd zich ver van illegale demonstraties te houden dit week end. Dan is het 21 jaar geleden dat troepen van het Warschaupact het land binnen vielen om een eind te maken aan de Praagse lente. Het Tsjechoslowaakse parlement is gis teren fel uitgevallen tegen de ver oordeling van de inval door het Poolse parlement. Een van de zwarte fabrieksarbeidsters die gewond raakte tijdens een ac tie tegen een al vier weken voortslepend loonconflict met de directie uan een pasteifabriek. De Zuidafrikaanse politie trad hardhandig op tegen arbei ders en schoot met scherp op de demonstranten. (foto ap> Zoon Tutu moet de gevangenis in JOHANNESBURG (Rtr) - Trevor Tutu, zoon van de Zuidafrikaanse Anglicaanse aartsbisschop Des- mond Tutu, is gisteren tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens een valse bommelding op het vliegveld van Johannesburg. De 33-jarige Tutu is tevens ver oordeeld tot een boete van 1100 1000 gulden). Hij had vorig jaar december tijdens een ruzie tegen veiligheidsagenten op het vliegveld van Johannesburg ge zegd dat er een bom was geplaatst. Zelf zei hij dat het om een grap ging en dat hij met de bommelding wilde aantonen dat het slecht is gesteld Kolonel De voormalige Argentijnse kolonel Aldo Rico, één van de leiders van een groep rebellerende officieren, is gefotografeerd in een café in Buenos Aires, hoewel hij officieel nog in de gevangenis hoort te zitten. De foto van de ex-kolonel en zijn drie metgezellen werd gisteren groot afgedrukt door het linkse dag- £a"Ld ^°.ngev blad 'Sur'. Rico was de leider van twee militaire opstanden. Gevechtskracht Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs heeft gisteren bezoek aan Russische troepen met de veiligheid op het vliegveld Oosteuropa gezegd niet veel wij zer te zijn geworden over het effect van de huidige troepenterugtrek king op de algemene gevechts kracht van de Warschaupact-troe- pen. Hongerstaker Stanislav Devaty, in 1988 één van de woordvoerders van de Tsjechoslo waakse mensenrechtenbeweging Charta '77, is woensdag uit de ge vangenis ontslagen en opgenomen in een burgerziekenhuis om bij te komen van een hongerstaking. De activiste Dana Nemcova heeft dat gisteren in Praag bekend gemaakt. Bomaanslag Minstens 15 mensen zijn gisteren om het leven gekomen en 25 ge wond geraakt door een bomontplof fing aan boord van een autobus in de noordelijke Indiase deelstaat Hi- machal Pradesh. Vermoed wordt dat de aanslag het werk is van extre mistische Sikhs, aldus het Indiase persbureau UNI. Aquino De Filipijnse president Aquino heeft gisteren gedreigd haar minis ter van justitie en andere politieke topfunctionarissen van dat departe ment te ontslaan als zij er tegen het einde van dit jaar niet in slagen om corrupt overheidspersoneel, belas tingsontduikers en ander 'groot wild' achter slot en grendel te krij gen. Mozambique De Mogambiquaanse verzetsbewe ging Renamo heeft gisteren haar plan om een eind te maken aan de burgeroorlog in Mozambique ver duidelijkt. De vertegenwoordiger van Renamo in Lissabon, Frank, heeft uitgelegd dat het plan voorziet in verkiezingen waaraan meer par tijen moeten deelnemen. EXXON Twee Amerikaanse milieu-organisaties zijn naar de rechter gestapt, omdat ze willen dat de oliemaatschappij Exxon aan sprakelijk wordt gesteld voor de to tale schade die aan het milieu is aan gericht door het verlies van miljoe nen liters olie op 24 maart door de supertanker Exxon Valdez. WARSCHAU - "Dit is niet mijn laatste beslissing. Die valt pas als ze mijn kist dichtspijkeren", antwoordde Lech Walesa deze week toen verslaggevers hem vroegen of zijn weigering pre mier van Polen te worden defe- nitief is. De recht-voor-z'n-raap- uitspraak tekent de elektricien uit Gdansk. Walesa blijft de spil van de politieke draaimolen in Polen. door Onno Havermans Walesa kan bij zijn landgenoten niet meer stuk. Hoewel hij de massa perfect kan bespelen, is hij niet de gladde politicus. Weliswaar is hij zijn simpele komaf verre ontstegen, maar hij is onloochenbaar een typische Pool gebleven. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat Walesa altijd een duide lijk psychologisch voordeel heeft gehad ten opzichte van zijn gedoodverfde tegenstander, generaal Jaruzelski. Alleen, om dat Walesa besloot dat het direct na de spectaculaire verkiezings overwinning van Solidariteit in juni nog te vroeg was om zich kandidaat te stellen, kreeg Jaru zelski een nieuwe ambtstermijn. En zelfs zonder tegenkandidaat werd hij op het nippertje tot pre- sident-nieuwe-stijl gekozen. Maar Jaruzelski is dan ook geen man van het volk. De vor melijke generaal met zijn zonne bril heeft zich bij weinig mensen geliefd gemaakt sinds hij in 1981 als legeraanvoerder de macht naar zich toe trok, om de sociale onrust die het communistische regime deed wankelen, met har de hand de kop in te drukken. Solidariteit werd verboden en de leiders draaiden de bak in. Walesa kreeg een vorm van huisarrest. Jaruzelski durfde het niet aan de leider van Solida riteit zonder pardon in het ca chot te stoppen. Hij was immers al een internationale bekend heid. In 1980 werd hij door di verse westerse bladen uitgeroe pen tot man van het jaar. Precies negen jaar geleden oogstte Walesa in krap drie we ken tijd de roem die hem de be kendste vakbondsleider ter we reld maakte. Als de arbeiders van de Leninwerf in Gdansk, de Poolse havenstad aan de Oost zee, op 14 augustus 1980 het werk neerleggen uit protest te gen het ontslag van kraandrijf- ster Anna Walentinowicz, ont popt de kleine elektricien zich tot een ware stakingsleider. Eén van de eerste eisen van de stakers is dat naast Walentino wicz ook 'Leszek' zijn baan op de werf terugkrijgt. Walesa is namelijk in 1976 ontslagen tij dens protesten tegen voorge stelde prijsverhogingen. Partij en werfdirectie, die hoopten van een lastpak verlost te zijn, zwichten na 19 dagen voor de ei sen. De staking is dan inmiddels overgeslagen naar heel Polen. De autoriteiten moeten meer toestaan dan ze ooit voor moge lijk hebben gehouden: de eerste legale vrije vakbond. Op 31 au gustus 1981 tekenen Walesa en vice-premier Jagielski de ak koorden van Gdansk, waarbij het recht op vrije vakbonden wordt erkend. Twee maanden later krijgt Solidariteit een wet telijke status. De bond telt dan al 10 miljoen leden. In december 1981, grijpt gene raal Jaruzelski in. Hij is pas twee maanden partijleider. Velen ver moeden dat zijn voorganger, Kania, op last van Moskou aan de kant is gezet. Nog hangt de dreiging van een Russische in vasie in de lucht. Walesa bekent aan verslaggevers dat hij af en toe denkt aan zijn dood. Nadat het Poolse parlement eind 1982 alle vakbonden offi cieel heeft verboden, komt Walesa vrij. Het Noorse Nobel- comité beloont hem in oktober 1983 met de Nobelprijs voor de Vrede. De economische malaise is vervolgens in het voordeel van Solidariteit. Polen vraagt het Westen (vooral de Verenigde Staten en Westduitsland) om steun bij het saneren van de schulden. In ruil daar- r eist de Amerikaanse presi dent Reagan sociale en politieke hervormingen. Walesa kondigt in september 1986 de oprichting aan van de Voorlopige Raad van Solidari teit. Ondanks het verbod op vakbondswerk is Solidariteit daarna openlijk actief op bedrij ven. In de zomer van 1988 bre ken voor het eerst sinds acht jaar weer overal in Polen stakin gen uit. Betogers eisen de erken ning van Solidariteit. De regering stelt een ronde-ta felconferentie voor, op voor waarde dat de stakers weer aan het werk gaan. Walesa moet pra ten als Brugman, maar het lukt. Mokkend hervatten de stakers hun werk. Het resultaat van de besprekingen is toch nog een verrassing: Solidariteit wordt opnieuw legaal en in juni mogen de Polen naar de stembus voor min of meer vrije verkiezingen. Vrijwel alle kandidaten van Solidariteit worden in juni ge kozen en de bond is opeens bij na de grootste politieke partij van Polen. Michnik, adviseur van Walesa, parlementslid na mens Solidariteit en hoofdre dacteur van de vakbondskrant Gazeta Wyborcza, stelt voor dat Solidariteit een regering vormt. Maar Walesa neemt het voorstel over. Om Polen uit de economi sche en sociale problemen te ha len moet het roer volledig om, vindt hij. De communisten moe ten de macht afstaan. partij-ideologie. In het parlement had hij zitting als lid van de ZNAK, een groep katholieken die ijverde voor de herleving van de katholieke waarden in de Poolse samenleving. Mazowiecki was tijdens de sta kingen in Gdansk in 1980 voorzitter van het comité van deskundigen dat de stakers op de Leninwerf ad viseerde. Tijdens de staat van beleg werd Mazowiecki geïnterneerd en werd na zijn vrijlating vrij snel een naaste medewerker van Walesa. Die rol bleef hij vervullen in de jaren dat Solidariteit officieel was verboden. In de Verenigde Staten werd in regeringskringen verheugd gerea geerd op de politieke omwenteling in Polen, maar president Bush wil de nog geen commentaar op de ge beurtenissen geven. Volgens zijn woordvoerder Fitzwater overweegt Bush in ieder geval niet de econo mische hulp van 119 miljoen dollar, die hij bij zijn bezoek aan Polen aan kondigde, uit te breiden. Bij een ontmoeting met Bush in Polen had Lech Walesa financiële hulp ter waarde van 10 miljard dol lar gevraagd om de Poolse econo mie weer op de been te helpen. De totale buitenlandse schuld van Po len bedraagt 39 miljard dollar. LONDEN (GPD) Na wekenlange geruchten en twee dagen van gehei me besprekingen zijn gisteren de eerste afspraken gemaakt voor het normaliseren van de betrekkingen tussen Argentinië en het Verenigd Koninkrijk. Na het Falklands-con- flict van L982 leefden de twee lan den theoretisch op voet van oorlog met elkaar. Gisteren produceerden vertegen woordigers van Argentir Verenigd Koninkrijk ee voor "substantiële onderhandelin gen", die op 17 en 18 oktober in Ma drid zullen worden gehouden. De agenda kwam tot stand na een ge heim overleg in New York. Over de Falkland-eilanden zal niet worden gesproken. De bereid willigheid van de Argentijnen om - zoals zij de eilanden noemen - de Malvina's buiten beschouwing te la ten, maakte het eerste rechtstreekse contact tussen de twee landen mo gelijk. Londen hoopt dat de discus sies in het najaar zullen uitlopen op wederzijdse uitwisseling van diplo maten. De Britse regering verwacht dat Argentinië zijn economische boy cot zal intrekken en het onderlinge luchtverkeer zal herstellen. Argen tinië wil dat Groot-Brittannië de 150 mijl beschermingszone rond de Falklands opheft. De zone maakt het voor Argentijns militair en bur gerverkeer onmogelijk van de wate ren en het luchtruim rondom de ei landen gebruik te maken. Achter het diplomatiek optimis me gaat een stevige dosis achter docht schuil. De grote afwezige op de agenda, de Falklands-eilanden- groep, blijft immers als een scha duw boven de gezamenlijke com- muniqué's hangen. Ondanks ont kenningen in Londen menen de ei landbewoners dat de besprekingen de eerste ronde inluiden voor het openbreken van de souvereiniteits- kwestie. Robin Lee van de wetgevende Falklands-bestuursraad waar schuwde de eilandbewoners dat de op handen zijn de nieuwe betrek kingen niet betekenen dat Argenti nië zijn claim op de eilanden opge eft. Falklanders die menen dat Buenos Aires het Britse recht er kent op de eilanden, houden zich zelf voor de gek, aldus Lee. Tony Blake, een ander lid van de be stuursraad, zei desgevraagd dat de eilandbewoners per sé onder Brits bestuur willen blijven. Syrische troepen beschieten veer in Libanon BAYRUT (AP) Syrische troepen hebben gisteren ongeveer 120 ra ketten afgeschoten naar het enige passagiersschip dat de verbinding onderhoudt tussen de belegerde christelijke enclave in Libanon en de buitenwereld. Bij sporadische artilleriebeschietingen elders in het land vielen volgens de Libanese po litie drie doden en 25 gewonden. Op de kade van de haven van Jou- nieh ten noorden van Bayrut raak ten zeven mensen gewond die ston den te wachten om aan boord van de Santa Maria te stappen. In Israel hebben officiële functio narissen bevestigd dat de door een Israëlische commando-eenheid ontvoerde Libanese geestelijke sjeik Obeid tijdens verhoor heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat de twee Israëlische soldaten, die al lange tijd in Libanon worden ver mist, niet meer leven. De Londonse Sunday Times be richtte afgelopen zondag al dat de twee Israëlische soldaten zeer waar schijnlijk dood zijn. De twee wer den in februari 1986 ontvoerd door radicale shi'ieten in Libanon. Vol gens Obeid zijn zij kort na hun ont voering al door hun gijzelhouders omgebracht. PRAAG "De situatie in Tsjechos- einde maakten aan de hervormin- lowakije is op een fantastische ma- gen van de Praagse Lente, heeft Jiri verbeterd!", roept Jiri Dienst- Dienstbier zijn koffers gepakt. Hij staat op het punt om met zijn gezin naar zijn buitenhuisje te ver trekken. Voor een vakantie, zegt hij, maar er is wel enige druk van de au toriteiten aan voorafgegaan. "Ik yan de politie het advies gekre- om in de week vóór de 21e de te verlaten. Ze hebben me ge waarschuwd dat ik zou worden ge arresteerd als ik de wet zou breken, dus als ik de herdenking van maan dag zou meeorganiseren. De druk op de Praagse oppositie is flink opgevoerd. In de pers woed de een felle campagne en het regen de waarschuwingen tegen 'oproer kraaiers'. Er is een gespannen sfeer gekweekt. Het Tsjechoslowaakse regime, dat in 1968 als zetbaas van Sovjetleider Brezjnjev werd aange- ïuw gedreven. bier, een van de oprichters Charta '77, uit en begint aan een cy nische uitleg van zijn - voor een ver volgde dissident - onvermoede en thousiasme. "Als ik in de jaren vijf tig had gedaan wat ik nu allemaal heb doe, dan was ik zeker opgehangen, gen Begin '70 zou ik zo'n tien jaar gevan- stad genisstraf krijgen en in 1979 kreeg ik er drie". door Jacques Schmitz "Nu haal ik er tien keer zoveel uit er toch zit ik hier op een warme augus- tusavond bij het open raam een in terview weg te geven. Zo is dat, het steld, lijkt is altijd beter om in een gevangenis te zitten waar je mag zingen, dan i de Praagse Lente richtten het r belachelijk. Er zijn geen echte Democratisch Socialistische hervormers in de communistische Obroda (wedergeboorte) op. Die partij van Tsjechoslowakije, het groepen bestaan voornamelijk uit mensen die al jaren rechtenbeweging Charta '77 actief waren, maar inmiddels de buitenstaanders zich. In juni Schreef een aantal dissi denten een petitie onder de beschei- als den titel 'Een paar regels'. Die op roep tot meer vrijheden en vrijla ting van politieke gevangenen middels door sen uit cultuur en wetenschap dertekend. "Daar zitten heel een soort vakbond van macht hebbers. Toch schuift er binnen de macht- ook selite het een en ander. Er worden economische hervormingen door gevoerd. Weliswaar niet zo radicaal geen sprake zijn van echte hervor mingen". Is er van de communistische par tij, die in 1968 juist een aanvoerder was van de vernieuwingsbeweging, dan helemaal, niets meer te ver wachten? Verrassend genoeg geeft de cynisch-kritische Dienstbier daar een positief antwoord op. "De Hongarije en Polen, maar tóch huidige partijleiding heeft geen is er ook in de westerse zak reld waardering voor de eerst pen op die weg. Het banksysteem slechts een paar duizend appa- dan 15.000 men- wordt hervormd, de prijzen deel vrijgelaten, sommige sub sidies afgeschaft, een grotere zelf- i bij die 12 jaar geleden nog standigheid van de bedrijven gega- Adamec. Jiri Dienstbier, die tijdens de eentje waar je je mond moet hou- Praagse Lente journalist was en nu den". Maar voor Dienstbier staat zijn beroep alleen nog in de illegale vast: achter het fleurige bloemetjes- 'Samizdat' kan uitoefenen, heeft behang van de Tsjechoslowaakse daar lang op moeten wachten. "De hervormingen stuit je nog altijd op optimisten dachten dat het nog wel de muren van diezefde gevangenis. 30, 40 jaar z Hij is niet in de boeien geslagen, zelfs wel ee maar toch heeft Dienstbiers bewe- hier iets kon veranderen. Maar de gingsvrijheid zo zijn beperkingen, machthebbers worden in de steek Enkele dagen vóór de herdenking gelaten door Moskou, dat hen in '68 van de inval van de Warschaupact- met tankgeweld in het zadel hielp, troepen, die in augustus 1968 een Uit de ontwikkelingen in de Sov jetunie, Polen en Hongarije put de bevolking een nieuw optimisme". De eerste tekenen daarvan kwa men een jaar geleden toen enkele duizenden jongeren op 21 augustus een spontane demonstratie hielden. Daarna is het rap gegaan. Er werden demonstraties gehouden, zoals in januari, met harde i duren, of misschien hand door de politie werden bestre- hun handtekening hebben gezet c der de anti-Charta-verklaring, waar in wij door de overheid werden ver oordeeld", herinnert Jiri Dienstbier zich, "en nu tekenen ze documen ten van de oppositie". "Die mensen hebben wat te ver liezen en toch komen ze nu openlijk hun democratische mening uit. Dat is zo belangrijk omdat er die vernieuwingen onvoldoende. randeerd en de openlijke kritiek op de verslechterende economie neemt toe. Zo presenteerde premier Adamec onlangs in het parlement een alar merend verslag over de economie, die tot dan altijd alleen maar door triomfantelijk hoorngeschal werd kader heerst ontevredenheid, want begeleid. Voor Jiri Dienstbier zijn den. Er ontstonden ke oppositiegroepen va beraal. Christendemocraten ook sterren uit de muziekwereld c der zitten". Onder de druk van de omstandigheden moeten de autori teiten zich aanpassen, maar dat le vert volgens Dienstbier een bespot telijk tafereel op. "Als de partijleiding nu de ideeën van Gorbatsjov moet napraten, ter wijl ze de mensen voor zulke opvat- "Wat is dat "Vooral onder het jongere partij- hun politieke carrière nu gevaar komen. Ze zijn op hun pos- i verbetering als ten terechtgekomen juist, omdat z Adamec nu de halve waarheid de economie mag verkopen, terwijl zichzelf zullen daar vroeger maar een tiende aan het licht kwam?" "Dat rapport van de premier oorspronkelijk veel alarmerender. géén vechtersbaasjes zijn, dus uit niet revolteren. Maar zodra er in Tsjechoslowakije in beweging komt, dan zullen apparatsjiks op de treeplank de trein proberen te springen. In opdracht van het Politburo heeft Als ze voelen dat hun bazen door de /erenigden zich in het Democra- tingen 15 jaac lang hebben tisch Initiatief en de oudgedienden volgd, dan maakt ze zich alleen hij het notabene twee keer wat optimistischer toon moeten herschrijven. In zo'n situatie kan er hoogste chefs in Moskou in de steek worden gelaten, dan zouden ze w eens in opstand kunnen komen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5