De bittere wrok tussen Polen en joden zal ik hem missen 9Als ik straks weer in mn eigen bed lig. Reportage Rumoer rond Idooster in Auschwitz heeft lange voorgeschiedenis Vakantieliefdes in Lioret de Mar bloeien op in de disco en in de pub ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1 LEIDEN Op enkele honderden meters van de plaats waar documen taire-films in drie talen de zwijgende toeristen honderd malen verhalen van hoe de joden in de gaskamers verdwenen, wijden nonnen zich aan hun beschouwelijke taken. Dat is de situatie in het voormalige concentra tiekamp Auschwitz, waar in een op slagplaats sinds 1986 een Karmelie tessenklooster is gevestigd. Een doorn in het oog van veel joden, die in 1987 verwijderd leek te worden, toen aartsbisschop Macharski het Joodse Wereldcongres beloofde het klooster te zullen verplaatsen. Toen de kardinaal opvolger van de huidige paus Karol Woytila in Kraków daar onlangs alsnog vanaf wilde zien onder druk van Poolse na tionalisten, barstten de emoties los. Europese joodse studenten demon streerden bij het kamp onder ho nend gejoel van veel Polen. Ameri kaanse joden bezetten zelfs even het klooster, waarna ze door woedende Poolse arbeiders hardhandig wer den verwijderd. De heftige emoties worden natuur lijk grotendeels opgewekt door de gotspe, dat de Poolse katholieke kerk uitgerekend op de plaats waar honderdduizenden joden werden vermoord een klooster neerzet. Die emoties worden echter nog eens ver sterkt door de verhouding tussen Po len en joden, die al eeuwenlang ge spannen is. De geschiedenis van het verblijf van het uitverkoren volk Po len (voor de oorlog woonden er ruim drie miljoen joden in dit land) laat zich kenmerken door haat, weder zijdse minachting, kerkelijk anti-se- mitisme, legenden vol gruwelijke vooroordelen en pogroms. Die ge schiedenis speelt een belangrijke rol in de hele kwestie. Op zo'n 30 kilometer van Oswie- cim zoals Auschwitz tegenwoordig heet ligt Kraków, de derde stad van Polen. Een Duitse Baedecker-reis- gids uit 1943 meldt, dat er ieder half uur een trein gaat naar Auschwitz. "Und zurück", staat erbij, maar dat gold natuurlijk alleen voor de Duit se toerist, die hier toen rondliep op de Adolf Hitlerplatz, zoals het fraaie marktplein Rynek Glowny destijds heette. door Karei Berkhout In deze schitterende middel eeuwse stad (de enige in Polen die ongeschonden de oorlog door kwam) ligt op een moeilijk te vin den plaats een kleine joodse be graafplaats ingeklemd tussen oude huizen. Stokoude joodse mannen vertellen de enkele toerist in het jid- disch over de steentjes op de gra ven, die schots en scheef op elkaar liggen, over het stenen fruit dat ver wijst naar de oorspronkelijke her komst (Palestina) en over de klaag muur die gebouwd is uit de grafste nen waarmee de nazi's de stoepen plaveiden. Alles is goed onderhouden, dank zij bijdragen van Amerikaanse jo den. De joodse geschiedenis wordt hier netjes bewaard, kleinschalig en levenloos. De mannen willen niet praten over hun bestaan in Polen, het is te marginaal. Er wonen in Po len nog maar 10.000 joden, dat is al les. Heeft u misschien een dollar over voor de rondleiding? Dit is het jodendom als museum stuk, een standbeeld opgericht om te vergeten. De meeste synagogen zijn nu een bibliotheek, een muse um of een garage. Het joodse thea ter in Warschau vertaalt uit arren moede stukken van Miller in het jid- disch, door gebrek aan joods toneel repertoire. De enige joodse krant verschijnt in het Jiddisch, maar schrijft! slechts in holle frasen (over een joods congres: "De toespraak van was interessant, de redevoe ring van al even belangwek kend"). De hoofdredacteur zwijgt over het verleden. Dit jodendom is een souvenir, dat wordt opgepoetst voor de enkele toerist. Grafstenen In Lódz (spreek uit: woedsj), enkele honderden kilometers boven Kraków. komen geen toeristen. De tweede stad van Polen is in de oor log grotendeels door de Duitsers verwoest. De synagoge wordt ge bruikt als bouwstortplaats. De be graafplaats ernaast is uitgestrekt als vele voetbalvelden naast elkaar, woest en op het eerste gezicht ledig op bomen na en manshoog gras. Bij nadere bestudering blijken de rots blokken grafstenen, volgekalkt met hakenkruizen, en de ruïnes familie graven, overwoekerd door klimop. De kleine stenen behoren toe aan de joodse textielarbeiders, de tem pelachtige praalgraven zijn van de textielbaronnen zoals de roemruch te familie Kindermann van wie in de stad nog in een paleisje staat. Hier is de vooroorlogse tijd nog wel zichtbaar, de tijd dat van de 500.000 inwoners een derde deel Pools, een derde deel Duits en een derde deel Joods was. De stad floreerde en was één van de rijkste steden van Euro pa. Voor de oorlog woonden er op een totale bevolking van 35 miljoen in Polen 3,5 miljoen joden, de meesten bij elkaar in getto's, vol strekt afgezonderd van de rest van de bevolking. De joden waren goed deels werkzaam waren in handel en nijverheid. Het grootste deel (80 procent) sprak geen woord Pools, maar uitsluitend jiddisch. De assimilatie was vrijwel mis lukt en de zionistische gedachte aan een eigen land in Palestina vatte steeds meer post. Enkele duizenden joden, onder wie de latere Israëli sche premier Begin wilden vertrek ken, hiertoe aangemoedigd door de Poolse autoriteiten. De joodse cultuur bloeide in dit volstrekte isolement. Het theater zat altijd vol, joodse schrijvers ver rijkten het tot dan toe armzalige lite raire proza. De rabbijnen hielden zich nog bezig met onderricht. Het is dit jodendom waar een klein groepje joden in Warschau naar zoekt. Ze komen bij elkaar om te 'lemen', bezoeken de 'sjoel' (syna goge) en hopen op de komst van een rabbijn uit Hongarije om hen verder te onderwijzen. Auschwitz Aan dit jodendom kwam in de Tweede Wereldoorlog voorgoed een eind met de holocaust, de vernieti ging van de joden in de concentra tiekampen, waarvan er in Polen on geveer veertig stonden. Sommige zijn nu een museum. Auschwitz, waar je balpennen kunt kopen. Ma- jdanek, waar met kraaien bedekte barakken staan op nog geen 50 me ter van hoge flats. Het beeld van een concentratie kamp dat waarschijnlijk het langst is blijven hangen op het netvlies van de tv-kijker dan wel filmkijker in het westen is vermoedelijk Tre- blinka, het concentratiekamp in Shoah, het zes uur durende film epos van Lanzmann uit 1985. Een spoorlijn, met daarnaast (als onbe doeld symbool) dertig lege goede renwagons, slingert zich door een landschap van stille naaldwouden om uiteindelijk in het kamp over te gaan in betonnen bielsen (als be doeld symbool). En naast die spoorlijn vertellen boeren in de film over joden als gie rigaards, kannibalen van christen kinderen en moordenaars van Christus. En ze vertellen onverschil lig hoe ze zagen dat joden werden weggevoerd en dat ze daar blij om waren. Polen als rabiate anti-semie ten dus en in het westen ontbrand de na de vertoning van Shoah de discussie over de strekking van de film dat de Polen medeplichting waren geweest aan de holocaust en daarmee ook aan de vernietiging van de joodse cultuur in Polen. Eind 1986 werd de film ook ver toond in kleine zaaltjes in Warschau en Kraków. In het onafhankelijke katholieke weekblad Tygodnik Powchenie stonden vervolgens WARSCHAU Deze foto is bijna de ikoon van de joden- vervolg mg in de Tweede Wereld oorlog. De de portatie van de joden uit het getto van War schau leidde in 1943 tot een op stand van de jo den. Het duurde maanden voor dat de Duitsers de opstand wis ten te onder drukken. Intus sen keken vrij wel alle Polen werkloos toe. Pas toen de Duitsers straf- maatregelen af kondigden waar de gehele bevolking van Warschau last van had, brak er een algemene opstand uit. De ze opstand werd uiteindelijk in 1944 door een SS-divisie in bloed gesmoord. (archieffoto) week na week uitgebreide artikelen van historici, van wie velen de film afdeden als 'laster verspreid door elementen die het Poolse volk vij andig gezind zijn'. Anderen gingen daarentegen voor het eerst in op de rol van de Polen in de oorlog en vooral de holocaust. Doodstraf Sommigen namen het op voor de Polen en noemden een aantal fei ten, die in Polen nog altijd ter verde diging worden aangevoerd. De Duitsers waren de moordenaars, Hitier koos Polen uitsluitend als vernietigingsplaats vanwege de on doordringbaarheid van het land, op hulp aan joden stond de doodstraf, duizenden Polen lieten joden on derduiken en er zijn bovendien ook drie miljoen Polen vermoord. Alle maal waar, maar anderen legden toch de vinger op de zere wonde: de poolse onverschilligheid voor het lot van de joden en het anti-semitis- Voor het eerst werd daarbij ook gesproken over Kielce. Wat het massagraf van Katyn (duizenden door de Russen omgebrachte Pool se officieren) is voor de pools/Russi sche verhoudingen, is de pogrom in Kielce voor de pools/joods verhou ding. Deze pogrom heeft zeer diepe wonden geslagen bij de joden. Hij vond plaats kort na de oorlog (1946), toen joden uit de concentratiekam pen! terugkeerden en hun veelal door Polen ingenomen huizen te rugeisten. Op 8 april verscheen er in alle vroegte een jongetje in de stad met het verhaal, dat hij zojuist ontsnapt was aan een joods gezin, dat met zijn bloed de matzes had willen be reiden. Het jongetje had deze bood schap ingefluisterd gekregen door zijn ouders, die de bevolking wilden ophitsen. De bevolking stormde in derdaad naar het zojuist in gebruik genomen gemeenschapshuis en gooiden mensen uit de ramen. Uit treinen die in Kielce aan kwamen werden joden gesleurd en voor de wielen gegooid. Minstens 70 maar waarschijnlijk 140 mensen werden vermoord en de politie greep niet in. Dit was niet de enige pogrom, want in dezelfde tijd werden in Kraków, Lublin en Przemysl nog meer joden op straat doodgeslagen. Het waren niet de eerste pogroms, want eind vorige eeuw waren zij bij na epidemisch. Maar door de het tijdstip, de omvang en de lankmoe digheid van de autoriteiten is Kielce een echt trauma. Fabeltjes Kielce is het hoogtepunt van eeu wen van anti-semitisme, dat nog al tijd wijd is verbreid. Hoewel er nog maar een handjevol joden bestaat, kent iedere Pool wel een jood die hem iets heeft aangedaan. De aar digste Pool kan plotseling beginnen over joden die je in de winkel op lichten en in èen disco kan iemand je de meest onwaarschijnlijke fabel tjes vertellen over joden en een we reldwijd complot tegen de mens heid. Onlangs doken in een katho lieke kerk in Warschau 'De proto collen van de Wijzen van Sion' op. Dat is een buitengewoon schunnig werkje uit de 19de eeuw warin al le mogelijke wandaden en snode plannen van de joden staan ver meld. Het beeld is al ontstaan in de 16- de eeuw toen de toenmalige koning joden naar zijn land haalde als nij verheidslieden, waar. het in Polen aan ontbrak. Zij werden een aparte groep, die in het feodale systeem een plaats had tussen de landadel en de boerenbevolking. Zolang de koning aan het bewind was, geno ten de joden zijn bescherming. In de ogen van de Polen werd de vreemd uitziende, onbekende jood een soort heks, die kinderen eet en dieren ziek maakt. Een vrek en een uitzuiger van arme Poolse boeren. Wie het Poolse platteland met zijn paard en wagen, armoede, tegensla gen, hooivorken en middeleeuwse karakter kent, kent ook de voe dingsbodem van het denkbeeld dat nog altijd bestaat. Het beeld werd verder gevoed door jaloezie, en influisteringen van de katholieke kerk. Jaloezie op het redelijke succes van de joden die een soort middenklasse waren van kleine handelaren. De influisterin gen van de kerk kwamen neer op: joden zijn de moordenaars van Christus. Communisten Vanaf de oorlog heeft het anti-semi tisme ook een politiek karakter ge kregen. Zo hadden veel joden voor de oorlog hun hoop gevestigd op het socialisme en na de oorlog schaarden ze zich dan ook onder de vlag van de communistische rege ring. Hoewel de lokale autoriteiten zich weinig aan joden gelegen lieten liggen, heeft de landelijke regering bijvoorbeeld getracht het joodse le ven te herstellen. Helaas hebben de communisten zich in Polen vooral tijdens de stalinistische tijd ernstig gecompromitteerd en met hen de joden, van wie sommigen zich ont popten als mededogenloze onder drukkers. Een ander voorbeeld is de anti-Se mitische campagne van 1968. Bin nen de communistische partij ont stond toen een conflict en de meest radikale factie slaagde er toen in om de tegenstanders uit te schakelen door hen te brandmerken als joden. Van die campagne werden vele jo den het slachtoffer. Voor hen was deze campagne de druppel die de emmer deed overlopen. De joden die Polen na Kielce nog niet verla ten hadden, vertrokken nu massaal naar vooral de Verenigde Staten. Daar voedden zij hun kinderen op met een rabiaat anti-Pools bewust zijn. In dat bewustzijn zijn de Polen niet alleen verstokte jodenhaters (wat ze zijn), maar ook handlangers van de Duitsers in de holocaust (wat ze uiteindelijk historisch gezien niet waren) en mede-verantwoorde lijk voor het verdwijnen van het joodse leven in Polen. Muizen Een kind van deze generatie is bij voorbeeld de tekenaar Art Spiegel- mann. Deze maakte een stripboek over de holocaust en het vooroor logse Polen dat hij maakte op grond van interviews met zijn vader, een uit Polen gevluchte jood. In dat boek worden de joden getekend als muizen, de Nazi's als katten en de Polen als varkens. Het zijn deze jon ge joden die onlangs demonstreer den tegen het klooster. Daar neerge zet door de kerk, die altijd de joden haat heeft aangewakkerd. Op een plaats waar de holocaust definitief een gat sloeg in de joodse geschie denis. LLORET DE MAR/COSTA BRAVA - De handen van Monica glijden stevig en gelijkma tig over de schouders van haar nieuwe vriend. Hij verroert zich niet, terwijl zij hem van een laag olie voorziet. Het is elf uur in de ochtend en hij slaapt. Monica draait zich na het insme ren om en valt eveneens in slaap. Net als al die andere jonge badgasten aan het strand van Lioret de Mar moeten ze bijkomen van de afgelopen nacht. Een paar uur slaap om geest en lichaam te verlossen van die monotone discodreun. Later op de dag is Monica weer helemaal bij de pinken. Op het terras aan het strand lurkt ze tevreden aan het rietje van het glas citroenlimonade. Haar vriend slaapt nog steeds, niet gehinderd door het loeiharde geluid van de radio in zijn buurt. "De slappeling kan niet eens tegen een nachtje disco", zegt ze smalend. Haar gezicht klaart op. "Maar hij is wel ont zettend lief hoor". Acht dagen geleden is ze met haar vriendin Els vertrokken uit hun woonplaats Amersfoort voor een zonvakantie van twee weken aan de Costa Brava. Monica is achttien en net geslaagd voor haar havo-diplo ma. In september gaat ze naar de pe dagogische academie. Ze weet niet waar haar vriendin gebleven is. "Die kom ik vanavond vanzelf wel weer tegen". Haar aandacht gaat al leen nog maar uit naar die slapende jongen aan het strand. "Hij heet Jür- gen, een Duitser, woont ergens in de buurt van Keulen. Drie dagen gele den kwam ik 'm in de disco tegen". Veel weet ze niet van hem. "Hij is geloof ik twintig, maar vraag me niet wat-ie doet. Want dat weet ik niet". Monica is verliefd, althans voor het moment. Het is haar wel vaker overkomen tijdens de vakan tie en ze weet dat het straks weer over is. "Ja, dat zeg ik telkens tegen mezelf. Als ik weer thuis ben, zal ik hem wel vergeten. Maar zeker we ten doe ik 't niet. 't Is echt een schatje". En plotseling schaterend: "Weet je waar ik bij hem meteen op viel? Op z'n billen!". Acid De vakantieliefdes in Lioret de Mar ontstaan in de disco, waarvan het uit z'n voegen gebarsten dorpje er tientallen telt. Hollywood is een van door Jos Heymans de bekendste en wordt door de reis organisaties voor jongeren, zoals Club Escolette en My Way, van har te aanbevolen. Rond middernacht is het spitsuur aan de ingang. Bin nen vechten lightshow en dis codreun om voorrang. Het ritme is monotoom. "Welnee, dat is acid", legt Joyce uit Leiden uit. "Je houdt je voeten op dezelfde plaats en be weegt met de rest van je lichaam. Vroeger hoorde lsd bij acid, maar te genwoordig is dat niet meer zo. Je kunt ook acid dansen zonder drugs". Het lijkt niet de meest geschikte plek om een vakantieliefde op te doen. Ieder danst voor zich. Licha melijk contact zal weliswaar niet verboden zijn, maar het ritme van de muziek nodigt er niet toe uit. Toch vinden hier de eerste, schuch tere toenaderingen plaats. Meestal aan de bar. "Je praat wat, krijgt een drankje en dan ga je dansen. En de rest gaat vanzelf', vertelt Joyce op getogen. Maar ze moet niets weten van de jongens, die iets te familiair aan haar zitten. "De Italianen, die zijn het ergste. Die knijpen je tel kens in je kont". De strakke, glim mende wielerbroeken die de zomer- mode in Lioret bepalen, zullen daar ongetwijfeld debet aan zijn. Lioret de Mar is bij nacht één bruisend uitgaanscentrum, waar jongeren uit heel Europa vertier en elkaar vinden. Niet alleen in de dis cotheken. De bars trekken hun klanten met satelliet-tv. In Roc kefeller's, een pub die je volgens Club Escolette niet voorbij mag lo pen, worden de jongens naar bin nen gelokt met de uitzending van de voetbalwedstrijd PSV-Barcelona. Discodansers en tv-kijkers storen elkaar niet in een en dezelfde ruim te, zolang het televisiegeluid de her boren hit van Hepie en Hepie maar niet overstemt. Proberen Lang niet iedereen is uit op een va kantieflirt. Ingrid uit Zoetermeer, een 22-jarige typiste, werkzaam bij het ministerie van onderwijs, moet er niets van weten. "Ik ben hier met m'n schoonzusje voor een zonva kantie. 's Nachts de disco in en over dag slapen op het strand. Maar ver der niks. Je moet goed opletten, want ze proberen van alles. Als ie mand me niet bevalt en hij begint tegen me te praten, dan draai ik me gewoon om. Daar heb ik geen zin in". Ze blijft nog ruim een week in Lioret en in ieder geval als vrijgezel. "Zeker weten". Buiten rijden de touringcars nog steeds af en aan. Het is zaterdag en tijd voor de wekelijkse wissel van toeristen. Voor hotel Don Juan wacht een groep Duitse jongeren op vervoer naar München. De bus zou er om vijf uur zijn, inmiddels is het drie uur in de nacht. Zittend op de trappen voor het hotel doden ze hun tijd met lezen, slapen en vrijen. Voor de laatste groep is de vertra ging niet onaangenaam. Het onher roepelijke afscheid kan weer even worden uitgesteld. Op het strand is het ondanks het late tijdstip nog steeds druk. Tien tallen paartjes genieten van de zwoele nacht, liggend in het zand of lopend langs de vloedlijn. De politie houdt nauwkeurig in de gaten of er geen dingen gebeuren, die in strijd zijn met de openbare orde. Maar de risico's van een besmetting met aids zijn ook in Lioret doorgedrongen. "Ik zal wel wijzer wezen om met een vreemde te gaan vrijen'', zegt Anne ke, negentien, uit Alkmaar. Ze heeft in Lioret een vriendje opgedoken, "maar ik ga toch echt niet met hem naar bed". Hij wil wel, en zij eigen lijk ook, "maar ik doe het niet". Het gesprek komt op aids door het t-shirt dat ze draagt: 'I did it.... in Lioret de Mar'. Het shirt is van reis bureau My Way, een dochter van Arke. Veel jongeren die met de bus naar de Costa Brava zijn gekomen, dragen het. "Een geintje", weet An neke. Ze kent de postercampagne op de stations in Nederland maar al te goed. Het portret van Mariëtte, die zich geen zorgen maakt tijdens haar vakantie omdat ze alleen maar met Hollandse jongens vrijt. 'Welte rusten, Mariëtte', staat eronder. Het merendeel van de vakantielief des eindigt bij de opstapplaats van de bus in Lioret of bij de halte in Ne derland, als de tijdelijke partner tenminste een reisgenoot is. Maar sommige vakantieliefdes groeien tot iets moois uit. Daphne uit Nij- verdal en Marco uit Almelo leerden elkaar twee jaar geleden kennen in Malgrat, tien kilometer ten zuiden van Lioret. De ontmoeting kwam niet helemaal bij toeval tot stand. Een vriend van Marco had een rela tie met de zus van Daphne. Toch waren de twee elkaar in Nederland nooit echt tegen het lijf gelopen. "Ik had 'm weieens in de disco gezien, maar hij was me toen niet bijzonder opgevallen", zegt Daphne. Nu zijn ze terug in Malgrat en nog steeds verliefd. Terug op de plek, waar ze elkaar twee jaar geleden voor het eerst hebben gekust. "Dat was hier op het muurtje aan het strand", vertelt Daphne enthou siast. En trots: "Ik hem 'm verleid". Marco kan zich dat absoluut niet herinneren. "Volgens mij was het andersom". Het was twee jaar gele den niet meteen raak, weten ze nog precies. "We waren half augustus terug van vakantie, hebben elkaar toen een tijdje niet gezien, maar op 11 september kwamen we elkaar weer tegen. En vanaf dat moment gaan we met elkaar om". Daphne en Marco vormen een uit zondering. De vakantieliefdes lij ken vooral rationeel. Alsof ze van te voren wisten dat 't maar kort zou duren. Wel heftige omhelzingen maar geen tranen bij het afscheid bij de bus. Of is dat allemaal schijn? "Ja", zegt Monica eerlijk. "Ik zal be slist niet gaan huilen als Jürgen vol gende week vertrekt. Dat weet ik ze ker. Maar als ik straks thuis in mijn eigen bed lig, ja, dan zal ik 'm mis sen. Echt waar". De discotheken 's nachts en de pubs overdag vormen de plaat zijn over zodra de terugreis begint. waar de vakantieliefdes ontstaan. De meeste (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2