9Van stapels memo's word je niet vrolijk' De horzels van de watersport S 'Als je een Porsche koopt wil je hardrijden' De recht-door-zee koers van Martin Schroder ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 EXTRA H fC Martin Schroder (58): "Een goed resultaat maakt datje moet oppassen voor v.erslapping". (foto gpd) Hij heeft een vreselijke hekel aan te- laatkomers. Tijd is tijd, en daarmee uit. En dus parkeer ik twintig minu ten te vroeg bij het Martinair-kan toor op Schiphol. Een sober ge bouw, pal naast dat van concurrent Transavia. Even later arriveert Schroder. Een lange, grijzende man stapt uit en snelt naar bin nen. Ik volg tien minuten later en word bij 'meneer Schroder' aangediend. Of ik misschien eerst wat wil rondkijken. We lopen naar het raam en kijken naar de vliegtuigen op het platform. Een Jumbo van Martinair zoekt kalmpjes z'n weg naar de startbaan. Schroder vertelt: 13.000 kilo lading, ruim 500 passagiers en pakweg 20 bemanningsleden. Om een kick van te krijgen, zeg ik, zo'n gigant met je eigen naam erop. "Ja. Het blijft heel mooi. Zelfs na 31 jaar", beaamt Schroder. Hij loopt naar de telefoon en draait een intern nummer: "Waar gaat die Jumbo van ons naartoe?". Naar de Verenigde Staten. De reus raast weg en komt pas aan het eind van de baan omhoog. Een goed teken, legt de di recteur uit, want hoe langer de aanloop, hoe voller de kist. Even later vertrekt een Jumbo van een andere maatschappij. Al halverwege komt het gevaarte los. "Niet vol dus. Dat kost ze geld", mompelt Schroder. Bij de luchtmacht Hij zakt in een leren fauteuil en brandt na een vraag over het ontstaan van Marti nair onmiddellijk los. Geboren in Ouder kerk aan de Amstel. Van jongsaf gek op vliegtuigen. In de oorlog zag hij de lucht gevechten boven Schiphol. Toen wist hij het al zeker: ik ga later bij de luchtmacht. Dat gebeurde ook. Schroder leerde er de kneepjes van het vak en bleef ook na zijn diensttijd vliegen. Maar hoe vreemd het misschien mag klinken: hij ging zich in de lucht vervelen en wilde iets nieuws. Dat werd een eigen bedrijfje. Eerst be scheiden klusjes: reclamevliegen, lucht- schrijven, rondvluchten. Maar al na een paar jaar het grotere werk: charters. Op 24 mei 1958 hield hij de onderne ming ten doop. Een naam kon hij aan vankelijk niet vinden. Pas tien dagen voor de presentatie hakte Schroder de knoop door. Met lichte tegenzin maakte hij er op advies van een bevriende relatie Martinair Charters van. Gevraagd naar zijn aarzelingen: "Ik heb er geen behoef te aan op de voorgrond te treden. Maar aan die naam op de toestellen ben ik nu aardig gewend". Hij vertelt over de mensen die denken dat hij 'puissant rijk' is en heel Martinair in bezit heeft. Nou, vergeet het maar, zegt door Jaap Sluis Schroder lachend. De aandelen zijn in handen van de KLM, Nedloyd en een paar banken, en de baas is net als 1500 andere werknemers een loonslaaf. Op 1 januari 1964 maakte Schroder zijn bezit te gelde. Wilde Martinair de vleugels ver der kunnen uitslaan, dan diende er geld te komen. Heel veel geld zelfs. De oprich ter/eigenaar had dat niet. Vandaar. De verkoop, zegt hij, was een emotionele stap. Spijt heeft hij er nooit van gekre gen: "Was het niet gebeurd, dan zou Mar tinair nu niet meer hebben bestaan". Kei Hij wordt binnen het bedrijf bewonderd en bekritiseerd. Respect is er voor Schrö- ders doorzettingsvermogen, werklust en visie. De man, zeggen velen, heeft zich in het luchtvaartwereldje toch maar mooi naar de top geknokt. De naam van het jo chie, dat ooit in Ouderkerk aan de Am- stel droomde van de vliegerij, prijkt nu op een vloot prachtige toestellen. Een vriend noemt hem 'een kei van een kerel' met een ijzersterke wil: "Als hij eenmaal z'n oogkleppen voor heeft kun je hem beter niet tegenkomen. Dan walst hij over alles en iedereen heen en laat zich niet meer op andere gedachten brengen. En het gekke is dat je vaak moet concluderen dat hij met al dat ge dram gewoon gelijk heeft gehad. Hij ziet de zaken goed". Anderen vinden hem bemoeizuchtig en te veel een man van het detail. Schro der geeft het grif toe: "Voor mij telt de goede naam van het bedrijf. Een record winst van 64 miljoen in 1988 is leuk, maar zegt niet alles. Een goed resultaat maakt dat je moet oppassen voor verslapping. Dat geldt voor de schoenenfabrikant, het hotel en ook voor Martinair. Daarom bla zen we geregeld een frisse wind door de tent. Dan moet iedereen weer alert zijn. Ik noem dat de aanvaardbare discipline. Dat betekent bijvoorbeeld op tijd ko men, nette kleding, behoorlijke manie ren en een keurig kantoor". Aan het management stelt Schroder naar eigen zeggen hoge eisen. Hij gelooft heilig in 'een open communicatie' en pre fereert 'eerlijkheid boven gesjoemel'. Die laatste eigenschap, heeft hij onder vonden, maakt dat de baas wel eens als lastig wordt ervaren. Niet iedereen is ge charmeerd van de recht-door-zee koers. Videoband Van vitaal belang voor het bedrijf vindt Schroder het contact met het personeel. De kantoorhouder in de VS, de station- manager in Palma, de monteur op Schip hol, iedereen moet weten hoe de vlag er bij hangt. De directeur: "Absoluut ieder een moet weten wat we willen en waar we mee bezig zijn. Daarom wordt er sinds vijf jaar maandelijks een video band met informatie over allerlei facet ten van Martinair gemaakt. De vlootin- deling, personele mutaties, het kopen of verkopen van toestellen, nieuwe lijnen, samenwerking met andere maatschap pijen, alles komt aan bod. Aan het eind van zo'n band spreek ik nog een vaak persoonlijk getinte exit-tekst in. Vanuit het hoofdkantoor wordt gecontroleerd of ook de buitenposten de band afdraaien. Zo voorkomen we dat er Martinair-men- sen geïsoleerd en gedemotiveerd raken". Verder spreekt Schroder tweemaal per jaar op een grote personeelsbijeenkomst. Daar komen tussen de 250 en 400 mensen die met de baas in discussie gaan en hem de oren van het hoofd vragen. "Ik mag dat wel. Een beetje prikkelen en provo ceren kan nooit kwaad. Martinair is heel open. Ook met cijfers en toekomstplan nen. Maar wat als de concurrentie het hoort, vragen ze zich hier soms af. Maakt niet uit, zeg ik dan. Het zal mij een zorg zijn hoe de anderen er op reageren. Mar tinair gaat gewoon door". De man van 58 maakt nog steeds een jeugdige en sterke indruk. De luwte waarnaar nogal wat van zijn leeftijdgeno ten plegen te verlangen is aan hem niet besteed. De baas dendert door, elke dag. Dat neemt niet weg dat ook hij wel eens met lange tanden het hoofdkantoor be treedt. Schroder: "Ik heb periodes gehad dat ik mijn werk echt stomvervelend vond. Van een onder stapels moeilijke memo's bedolven bureau wordt een mens niet vrolijk. Dan denk je: gadverdamme, wat een ellende. Maar nooit voor lang, want er wacht altijd wel weer een nieuwe uit daging". De nieuwste Plotseling staat hij op, trekt ergens een la open en haalt er een kleurenfoto uit. Van een nog in de VS in aanbouwde zijnde Boeing 767 met op de staart al een mi niem stukje van het roodwitte Martinair- vignet. "Onze nieuwste. Kost 75 miljoen dollar. Fantastisch hè? Over de aanschaf van dat ding hebben we eindeloos zitten stoeien. Iedereen stond op tilt. En nu, bij na aan het eind van de rit, stuurt Boeing die foto. Nu staat ie nog daar, maar in september op Schiphol: onze nieuwe kist. Dan ben je de vervelende kanten van het management snel vergeten hoor. Het is hier een prachtige tent". Schroder doet aan wat hij 'zeer gedo seerde public relations' noemt. Niet te vaak in het nieuws. Alleen als het echt niet anders kan. Gevraagd naar het waar om van die terughoudendheid zegt hij: "Ik heb collega's die voortdurend de pers halen. Dat lijkt leuk, maar wee de dag dat het met hun bedrijf opeens min der gaat. Dan gaat iedereen zich met je bemoeien, hetgeen publicitair hele ver velende gevolgen kan hebben. Ik noem geen voorbeelden, maar wie de afgelo pen jaren een beetje om zich heen heeft gekeken weet genoeg". Daar komt bij dat de Martinair-man vaak gewoon geen zin in de pers heeft: "Stel, ik zou besluiten drie interviews per week te geven. Dan ben ik helemaal verkeerd bezig. Het leidt af en kost veel te veel tijd. Sorry to say, maar ik kan m'n uren beter besteden". Voor een man' die de voorkeur geeft aan een low profile moet de opwinding rond een door schandaalbladen vermoe de relatie tussen zijn dochter en de kroonprins een gruwel zijn geweest. Op eens werden de Schröders belaagd en beloerd. De altijd met zorg gekoesterde privacy dreigde eraan te moeten gelo ven. Gelukkig, zegt Schroder, waaide de bui vrij snel weer over: "Ik heb al heel 'lang een goede band met enkele leden van het koninklijk huis, maar loop daar niet mee te koop. Onze dochter raakte bevriend met Willem Alexander. Niets meer en niets minder. Maar er werd van alles achter gezocht. Roddels, rare verha len, vreselijk was dat". Hij wil van het on derwerp af en laat een stilte vallen. Op eens: "Meer zeg ik er liever niet over". Doodsbang Schröders blik glijdt over de drukte bui ten. Vliegtuigen komen en gaan. Ik vraag of hij tijdens een van zijn ontelbare vluchten nooit bang is geweest te veron gelukken. Zelden, antwoord hij. Behalve die ene keer: "Ik vloog Frankfurt-Schip- hol met een DC-10 van een buitenlandse maatschappij. We waren bezig met de approach en voelden plotseling dat er iets mis was. Hij zat ver onder de glide- pass, de denkbeeldige hoogtelijn die bij de landing wordt gevolgd. Ik dacht: nou gaan we d'r aan, en was doodsbang. Kort daarna volgde een keiharde landing. Toen we eenmaal stilstonden ben ik op de captain afgestapt om te melden dat ik me bij zijn management zou beklagen over de levensgevaarlijke landing. De man smeekte me dat niet te doen. Wat bleek? Hij had een leerling laten vliegen. Na duizendmaal sorry en de belofte dat het nooit meer zou gebeuren heb ik me er verder niet meer mee bemoeid". Dat veel mejisen door de eindeloze reeks vliegtuigongelukken van de laatste jaren huiverig zijn geworden om de lucht in te gaan kan Schroder zich best voor stellen. Maar, voegt hij daar meteen aan toe, het wordt allemaal zwaar overdre ven. Verhoudingsgewijs is vliegen nog steeds veilig, aldus Schroder: "Vooral in de VS worden ongelukken door de me dia op een walgelijke manier uitgebuit. Opzwepende, doodenge verhalen. Na tuurlijk is een brandende en rondtollen de DC-10 afgrijselijk om te zien. Ik heb zelf na de oorlog een treinongeluk op de lijn Arnhem-Eist meegemaakt en zat daar op een gegeven moment vast tussen de doden. Gaat er nu ergens iets mis met treinen, dan schiet mijn ongeluk meteen weer in het geheugen. Maar ik weet het te relativeren en blijf er vrij nuchter onder. In de VS worden vliegrampen als een vorm van amusement bijna live op tv ge bracht. Dat vind ik ongepast. Gelukkig krijgt het publiek er zo langzamerhand genoeg van". Rouw Martinair werd ooit door een ongeval met een eigen DC-8 op Sri Lanka in rouw gedompeld. Er kwamen veel mensen om. Schroder: "Zoiets blijft je altijd bij. Het verdriet, de ellende. Daarom ben ik altijd bereikbaar. Maakt niet uit waar ik zit. Gaat er iets mis, dan moet de baas dat onmiddellijk weten". Elke morgen wordt de Martinair-staf in het hoofdkantoor uitgebreid op de hoogte gebracht van de posities van de toestellen. Een fascinerend schouwspel. Veel mannen en een enkele vrouw in een grote kring luisteren naar degene die de laatste stand van zaken doorgeeft. Pro blemen, posities van de vliegtuigen, vra gen, mededelingen, alles wordt in no-ti- me doorgenomen. Daarna gaat iedereen, voorzien van een duidelijke taak, zijns weegs. Een indringend begin van de dag. Hij komt over als een opgewekte, bijna laconieke man. Toch zijn er ook zaken buiten het luchtvaartwereldje ("iedereen kent daar iedereen") die hem zeer beroe ren. De milieuvervuiling bijvoorbeeld. Schroder vindt dat ze moeten worden aangepakt, de vervuilers. Geen stortin gen, lozingen en andere narigheid meer, zegt hij. Greenpeace heeft zijn sympa thie: "Die lui hebben op een nette manier een issue van het milieu gemaakt. Zon der shockerende of extremistische toe standen. Mede dank zij hun inzet wordt er nu gewerkt aan strategische plannen om de zaak de komende jaren weer een beetje schoon te krijgen. Dat is een grote verdienste van Greenpeace". Maar, zegt Schroder, alleen via de weg van de geleidelijkheid vallen er succes sen te boeken. Kortaf: "Ik ben absoluut tegen de freaks die met hun verschrikke lijke kretologie de milieu-discussie ver- stieren. Laatst nog die man in Zwanen burg met zijn suggestie om op warme da gen het vliegverkeer desnoods stil te leg gen. Dwaas, wat ontzettend dwaas! Zo ie mand weet gewoon niet waar hij het over heeft. De gevolgen van zo'n ingreep zou den onvoorstelbaar schadelijk zijn. We reldvreemde figuren vind ik dat. Met Greenpeace kun je zaken doen. Maar met zulke types niet". Buitenmens Hij noemt zichzelf een buitenmens. In de vakantie op z'n dooie akkertje lekker met de Range Rover langs kleine land weggetjes Frankrijk door. Een terrasje, kopje koffie en stokbrood. Ver weg van de drukte. Nog een geliefde bezigheid: vliegen met vriend Bernard. Laatst nog deed hij samen met de prins mee aan een wedstrijd. Ruim 130 deelnemers. De twee gabbers werden 25ste. Schroder bewondert Bernard en heeft een portret van de prins aan de muur hangen. Een melancholieke figuur blikt de kamer in. "Die man heeft enorm veel gepresteerd, is ondanks veel tegenslagen humoristisch gebleven en geniet van het leven. Dat spreekt mij bijzonder aan", zegt Schroder terwijl hij de anjerdrager respectvol bekijkt. Waterscooters in actie: een sfeer die doet denken aan motorsport op de weg. (foto GPD) De horzels van de watersport. Zo worden ze door de tegenstanders genoemdde kleine nerveuze op het water geweld komen aandoen. James Bond-achtige door Ko van Leeuwen Politieboten hebben er nauwelijks greep op. Want de waterscooters, die een cilin derinhoud kunnen hebben van maar liefst 800 cm2, kunnen snelheden halen van zo'n 50 tot 60 km per uur. Dat bete kent dat ze een onbehoorlijke commotie achter zich laten, want van zulk gedrag, daar wordt het water wild van. Het mag duidelijk zijn dat de rustiger waterrecre anten - zwemmers, surfers en zeilers - weinig vrolijk zijn over de rage die vooral deze warme zomer snel om zich heen grijpt, ondanks het tamelijk forse bedrag dat ervoor moet worden neergeteld. Dat ligt tussen de negen? en de dertiendui zend gulden. En dat voor een machientje waarmee je niet veel meer kunt doen dan wat rondstunten. En dat rondstunten is in de meeste wateren verboden. Verbieden Verbieden of regelen, daar gaat het om bij deze jongste gemotoriseerde ontwik keling op het water, die zo'n tachtig deci bel geluid aan de natuur toevoegt. Ver bieden, zeggen ze resoluut bij de Stich ting Milieu en Natuur die zich als een soort bevrijdingsfront opwerpt tegen al les wat zich met gemotoriseerde spoed over het water beweegt. Toen het minis terie van Verkeer en Waterstaat bekend maakte dat er over een wetswijziging werd gedacht waardoor waterscooters voortaan onder de catagorie snelle mo torboten zouden vallen (een maatregel die geadviseerd was door het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, om al thans enige greep op de horzels te kun nen krijgen) aarzelde Natuur en Milieu geen moment. Wat nou greep, moeten ze bij Milieu en Natuur gedacht hebben. Hoe grijp je nou iets wat in z'n snelheid nauwelijks te stuiten is en dus zo weer is weggefloept? Dus helemaal weg ermee, en er ging na mens vier landelijke en twaalf provincia le natuur- en milieu-organisaties een ver ontrust schrijven naar het adres van mi nister Smit-Kroes. Belangenclub Willem Jan Waasdorp is daarover be hoorlijk verbolgen. Hij werkt bij Kawa saki Jet Ski Europe, die onder de merk naam Jet Ski snelle waterscooters ver koopt. En verder is hij ook nog vice-voor- zitter van de Holland Jet Ski Boating As sociation, een belangenorganisatie voor de Jet Ski-vaarder. Er is weinig fantasie voor nodig om die club aan Kawasaki te koppelen, om wiens belangen het dus in feite gaat. Omdat er steeds meer negatieve be richten over de gemotoriseerde wa terscooter in de media opdoken, besloot Waasdorp ook zelf een persbericht te la ten uitgaan. Daarin keert hij zich boos te gen de 'hetze' die de media naar zijn me ning voeren. 'Geschokt en verbijsterd' toont zich de Holland Jet Ski Boating As sociation, alias Waasdorp alias Kawasa ki. En dat schokken en verbijsteren slaat dan vooral op die stichting Natuur en Milieu, die notabene een totaalverbod wil. Het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV) is ook niet zo ge lukkig met de ontwikkelingen rond de snelheidsmonstertjes op het water. Frank Jibben, secretaris toeristische wa tersport van het KNWV heeft zich er al eerder zorgelijk over uitgelaten, en zijn zorgen zijn nog niet weggenomen. Van de Holland Jet Ski Boating Association heeft Jibben nog nooit gehoord. Maar hij zegt: "Ik juich zoiets toe. Dan heb je in elk geval een club waarmee je om de tafel kunt gaan zitten. Ik hoop dat ze eens con tact met ons als watersportverbond wil len opnemen". Voorlopig kijkt Frank Jibben niet blij tegen de waterscooter aan: "Het gaat er vooral om dat die dingen erg onveilig zijn 'voor anderen. Niet eens zozeer voor de gene die erop zit. Maar de snelheden die je ermee kunt bereiken zijn zeker zo'n veertig tot vijftig kilometer. Dat zijn op het water, waar 10 km al erg hard is, enor me snelheden. Dat ontregelt het hele wa terverkeer. Je kunt het vergelijken met een auto die op de snelweg met driehon derd kilometer overal doorheen crost". Steeds sneller Volgens Jibben komen er ook steeds meer snellere motorboten op het water. Jibben: "Je ziet wat er op de Hiswa te koop wordt aangeboden. Het gaat bijna allemaal om snelheid. Het klassieke hak- kepuffende motorbootje sterft uit. Wat er nieuw op de markt komt, dat zijn speed boten. Vooral de veel grotere speedkrui- ser is behoorlijk in opmars en het is te ho pen dat de degenen die zo'n schip aan schaffen zich ook aan de regels houden. Een paar maanden geleden voeren er twee Duitse speedkruisers vrolijk met een gangetje van veertig kilometer over de Lek. De politie kon ze zelfs niet bij houden en een helikopter heeft ze tot kalmte moeten manen. Dat is natuurlijk een incident, maar alleen al het feit dat het kan gebeuren... Geen wonder dat niet iedereen zo blij is met nieuwe ontwikke lingen waardoor je nog sneller door het water gaat". Willem Jan Waasdorp vindt daarente gen dat er veel onwetendheid heerst over he^enomeei^waterscoote^"Eei^w^ terscooter kenmerkt zich door het ont breken van een schroef: het vaartuig wordt voortbewogen door aandrijving via een waterstraal. Een waterscooter produceert zeker niet meer geluid dan enige andere motorboot. Het feit dat de waterscooter ook in ondiep water ge bruikt kan worden is nog geen reden voor een verbod. We kunnen immers tocji ook met de auto op een zandweg rij den?". Sedert deze zomer vallen de wa terscootertjes wettelijk onder dezelfde bepalingen als de snelle motorboten. Dat houdt onder meer in dat ze geregistreerd moeten zijn en dat het registratienum mer - een kenteken, zou je kunnen zeg gen - duidelijk zichtbaar moet worden aangebracht. De bestuurder van de wa terscooter moet zijn registratiedocument bij zich hebben. Verder moet er een zwemvest worden gedragen en is ook een brandblusser wettelijk verplicht. Dodemansknop Wat volgens de Holland Jets Ski Boating Association niet verplicht gesteld werd, dat is de zogenoemde dodemansknop, een schakelaar die de scooter bij man- over-boord onmiddellijk stil legt en die met een koordje aan de pols van de be stuurder verbonden is. Maar volgens de rijkspolitie te water is die knop wèl ver plicht. De waterscooterberijder zal zich dus vrijwel aan dezelfde strenge bepalingen moeten onderwerpen als de snelle mo- torbootvaarder. Frank Jibben: "Ja, daar moeten ze zich aan houden. Wij hadden al een poos geleden een advies uitge bracht aan het ministerie van verkeer en waterstaat en ook aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om die dingen tot de snelle motorboten te rekenen. Overigens, de politie trad al langer als zo danig op tegen de gebruikers van Jet ski's. Daar waar ze ze niet precies aan de voorwaarden kunnen voldoen die voor snelle motorboten gelden, moet je iets anders bedenken. Het zal bijvoorbeeld tamelijk moeilijk worden om een ver- bandtromme^droo^t^iouder^He^s goed dat er nu wat duidelijkheid is. Maar daar zit 'm ook weer een moeilijkheid. De lieden die zich aangetrokken voelen tot het varen met zo'n jet ski voelen er meestal niet zo veel voor zich te onder werpen aan bepalingen. Je koopt zo'n ding om de blits te maken en daar horen eigenlijk geen beperkingen bij". "Dat mensen zo'n ding alleen maar ko pen om de blits te maken, daar ben ik het niet helemaal mee eens", zegt Willem Jan Waasdorp. Mensen die per se de blits maken komen we juist in de wedstrijden tegen. Maar die gaan dan ook altijd on deruit. Die komen nooit bij de win- Gezoem Zondags na ons gesprek zijn er open kampioenschappen Jet Skiën op het Weerwater, een ruime plas bij Almere. Aan het strandje, waar anders windsur fers met de elementen stoeien, ronken dan kermisachtige vaartuigjes. De wind neemt waarschijnlijk op deze winderige dag de meeste decibelletjes mee, want veel meer dan gezoem in fortissimo klinkt er niet. De scooters met hun staan de coureurs wringen zich onder en bo ven het wateroppervlak om eerste te worden. Een sfeer die doet denken aan de motorsport op de weg, compleet met kleurige strakke snelle pakken en hei- Willem Jan Waasdorp is er natuurlijk bij, want deze kampioenschappen staan in het teken van het merk dat hij impor teert en dat volgens hem nu eenmaal 90 procent van de markt beheerst. Waas dorp: "Op verschillende plekken, overal in het land, organiseren we dit soort bij eenkomsten. We vragen van tevoren toe stemming en dan zetten we een baan uit. Als je die dingen goed regelt is er niets aan de hand. Normaal mogen we er hier niet mee varen, maar voor zo'n middag krijgen we speciaal toestemming. Dat toont al aan dat men er best begrip voor heeft dat er voor de Jet Ski ook ruimte moet zijn. Maar wat zo'n Milieu en Na tuur wil, zomaar alles verbieden, dat is natuurlijk absurd. Je kunt niet om de ontwikkelingen heen". Overlast Een woordvoeder van de rijkspolitie te water ten slotte: "Ja, wat wil je. Als je een Porsche koopt wil je hardrijden. Maar ze veroorzaken behoorlijk wat overlast op het water. We varen nu al met twee bo ten, anders kun je ze helemaal niet pak ken. We mogen zelf langzamerhand wel zo'n ding hebben".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29