De laatste krachtsinspanning Illegaal kopiëren moeilijk uit te bannen Onze taal Voyager-2 sluit twaalf jaar lange reis af met bezoek aan Neptunus eu. ui. Herziene Auteurswet beoogt muziekpiraterij zwaarder te bestraffen ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 DOOR JOOP VAN DER HORST Vier vrouwen gaan elke week samen ten nissen. Na afloop wordt er altijd bij een van hen gegeten. Omdat je niet altijd over tennis praten kan, komt het gesprek ook wel eens op iets anders. Bijvoorbeeld op geboortenbeperking. Hoe doen jullie dat? De vriendinnen hebben geen geheimen voor elkaar. De eerste gebruikt de pil; de tweede vertelt altijd condooms bij zich te hebben; bij de derde moet de man vóór het zingen de kerk uit. De vierde is nogal fors geschapen en toevallig gezegend met een tamelijk klein mannetje. "Wij ge bruiken een emmer". Verbaasde blikken van de anderen. "Ja, kijk. Kees staat dan op een emmertje, en als hij bijna zo ver is, schop ik gewoon de emmer onder hem vandaan". Het gesprek komt bijna vanzelf op een ander onderwerp. Een van hen zegt dat we zo aan ons woord emmeren komen, want emmeren is niet alleen 'zaniken', 'zeuren' maar ook 'sodomie met dieren'. Een ander valt haar bij, maar de overigen (onder wie de grote dikke) willen dit niet geloven. De discussie laait hoog op. Tot dat iemand voorstelt een weddenschap af te sluiten over wie er gelijk heeft, en de kwestie aan iemand anders voor te leg gen. Men besluit een brief te schrijven aan de stukjesschrijver van het Leidsch en Alphens Dagblad. Gaarne hierover uw mening. Die brief ligt nu voor mij en of ik maar een antwoord wil geven. De kwestie wordt in de brief weliswaar iets anders verteld, maar in essentie komt ze toch hierop neer. Het woord emmeren is pas betrekkelijk kort geleden in de bekende woordenboe ken opgedoken. In de Koenen van 1974 is het nog met te vinden; wel in die van 1986 en 1987. Van Dale heeft het in 1950, maar dan alleen nog in de beteke nis van 'zaniken'. Later wordt ook de tweede betekenis, 'sodomie plegen met merries; coïre in het algemeen' genoemd. Toch mogen we daaruit niet afleiden dat het een jong woord is. Vroeger waren de woordenboeken nu eenmaal terug houdender in het opnemen van 'gemeen zame taal'. De briefschrijfster vertelt het woord zeker al vijftig jaar geleden van haar moeder te hebben gehoord. Wat is de oudste betekenis? Coïre met dieren, of zaniken? En is er verband tus sen die twee? Zeker weten is er niet bij. Wel heb ik iets gevonden in het Bargoens Woordenboek van E. Endt (1972). Vol gens Endt is gemeenschap hebben met dieren waarschijnlijk de oudste beteke nis. En men moet daarbij niet denken aan de overeenkomst tussen een emmer en de royale afmetingen van het vrouwelijk geslacht van koe of paard, maar inder daad aan op een emmer staan om er bij te kunnen. De overgang van 'coïre' naar 'zaniken' maakt Endt aannemelijk door te wijzen op iets overeenkomstigs bij lullen, waar ook een woord uit de seksuele sfeer de bete kenis van langdradig en vervelend heeft gekregen. Wat ik wonderlijk vind, is dat we emme ren meestal gebruiken in combinatie met liggen: 'Lig niet te emmeren'. Als E. Endt en twee van de vier dames gelijk hebben, zou je staan verwachten. Of is het staan op de emmer al zo ver terug, en de nieu were betekenis van 'coïre in het alge meen' zo gewoon geworden, dat men emmeren veelal liggend in plaats van staand doet? Het zou zo kunnen zijn, maar ik voel me nog niet voor honderd procent overtuigd. In ieder geval heb ik dit dan maar aan het tennisclubje geschreven. Weliswaar heb ik het in mijn brief iets anders verteld, maar in essentie kwam het toch hierop neer. Op 24 augustus passeert de Voyager-2na een reis van 12 jaar en 7 miljard kilometerde buitenste planeet van ons zonnestelsel: Neptunus. (infografiek ANP) door Ben Apeldoorn Op 20 augustus van dit jaar is het precies twaalf jaar geleden dat vanaf de Amerikaanse lanceerbasis Cape Canaveral een ruimtesonde vertrok voor een reis dwars door het zonnestelsel. Doel was twee van de grootste planeten, Jupiter en Saturnus, en hun manenstelsels van nabij te onderzoeken en te fotograferen. Het werden er vier. De Voyager-2 blijkt namelijk buiten verwachting goed te werken en daarom werd besloten om hem, na zijn zwaai om Saturnus, ook naar de planeten Uranus en Neptunus te sturen. Op 25 augustus zal de sonde langs Neptunus scheren. Honderden geleerden en technici maken zich op voor de laatste en moeilijkste krachtsinspanning van wat de grootste ruimte-expeditie tot nu toe mag worden genoemd. In haar soort zal het voorlopig ook wel de laatste zijn. Toen het ruimtevaartuigje Voyager-2 op 20 augustus 1977 in de neuskegel van een Titan-Centaur-raketsysteem de interpla netaire ruimte in werd gestuurd en koers zette naar zijn eerste bestemming, de reuzenplaneet Jupiter, verwachtte nie mand dat de apparatuur twaalf jaar later nog feilloos zou werken. Zeker niet toen de zestien dagen later gelanceerde Voyager-1, die langs een snellere weg naar Jupiter vloog en de planeet ruim vier maanden vóór Voya- ger-2 bereikte, al spoedig allerlei instru mentele mankementen begon te verto- Beide voertuigen vlogen in 1979 langs Jupiter en in 1980 en 1981 langs de pla neet Saturnus. Voyager-1 werd door de aantrekkingskracht van Saturnus uit het Eclipticavlak (het vlak waarin alle plane ten, behalve Pluto overigens, om de zon draaien) geslingerd. Voyager-2 maakte juist gebruik van die aantrekkingskracht en boog af in de richting van Uranus waar hij op 24 januari 1986 arriveerde. Van de werelden van deze reuzen met hun vele manen werden adembenemen de beelden naar de aarde gezonden. Beelden, die grotendeels bevestigden dat onze kennis daaromtrent nog maar heel gebrekkig is. Dichtbij Na zijn tocht dwars door het Uranus-sys- teem, nu meer dan drieëneenhalf jaar ge leden, vervolgde het voertuigje onver droten zijn weg naar de laatste bestem ming: de reus Neptunus, Dit is dus de vierde en tevens laatste ontmoeting van Voyager-2 met een-planeet, en boven dien zal het ook de dichtste nadering van alle zijn: het voertuig zal op amper 5000 kilometer hoogte boven de wolkentop- pen van de planeet scheren. Dit mag, gezien Neptunus' geschatte diameter van 48.500 kilometer, .gerust een schampschot worden genoemd. Net als bij de voorgaande planeten verwacht men ook bij Neptunus een ringenstelsel aan te treffen. Sommige onderzoekers menen het bestaan daarvan al vanaf de aarde te hebben aangetoond aan de hand van waargenomen lichtveranderingen op momenten dat Neptunus (met ring?) voor een achtergrond-ster langstrok, maar meer zekerheid dan dat er zich wat materiaal in een baan rond Neptunus be vindt is er niet. Op foto's die door de naderbij stor mende Voyager-2 op 10 augustus van de planeet werden genomen heeft men in derdaad sporen gevonden die er op wij zen dat er zich weliswaar een ringenstel sel rond de planeetbol bevindt, maar dat dit zeer onvolledig is en in feite niet meer dan een onregelmatige verzameling ring- delen. Op de foto's zijn, naast de al bekende Neptunusmanen Triton (die vrijwel ze ker een heel mysterieuze atmosfeer heeft) en Nereïde, sedert juli van dit jaar vijf nieuwe manen ontdekt, nauwelijks groter dan uit de kluiten gewassen rots blokken. De vluchtleiders op aarde nemen in ie der geval het zekere voor het onzekere: de Voyager-2 zal de planeet naderen langs een baan die hem zo ver mogelijk uit de buurt houdt van ringmateriaal. Zwakker Zelfs een ontmoeting met een frag mentje ter grootte van een zandkorrel zou namelijk een abrupt einde van de succesvolle expeditie betekenen. De snelheid van de Voyager-2 ten opzichte van de planeet bedraagt op het moment van de dichtste nadering maar liefst 27 kilometer per seconde (bijna 100.000 ki lometer per uur) en bij zo'n snelheid ont wikkelt zelfs een stofdeeltje meer ener gie dan een afgevuurde geweerkogel. Deze snelheid betekent een probleem bij het maken van opnamen met behulp Piraterij van beeld en geluid in Nederland wordt moeilijker gemaakt en zwaarder bestraft. De nieuwe artikelen van de Auteurswet, die de 'bestrijding van piraterij van auteursrechtelijk beschermde werken.' regelen, treden binnenkort in werking. Alleen op opzettelijke, grootscheepse overtreding van de wet stond tot dusver een maximale gevangenisstraf van zes maanden of een boete van 25.000 gulden. door Marcel Potters Volgens mevrouw mr. S.C. Brandsteder, medewerkster van de afdeling juridische en algemene zaken van Buma/Stemra, kan iedereen die zich bezig houdt met 'het produceren en verspreiden van ille gale kopieën van beeld- en geluidsdra gers' met straffen te maken krijgen. En wie deze misdrijven 'beroepsmatig of bij uitoefening van een bedrijf pleegt, kan straks worden geconfronteerd met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of een boete van honderdduizend gul den. In een nieuw artikel in de Auteurswet kan ook degene die 'redelijkerwijs kan vermoeden' inbreuk te maken op ie mands auteursrecht worden aangepakt. Als de betrokkene dergelijke werken 'openlijk ter verspreiding aanbiedt' of 'bewaart uit winstbejag' kan hem een straf van 10.000 gulden boven het hoofd hangen. "Het beleid is", zegt mr Brandsteder. "dat als bijvoorbeeld een partij illegaal gekopieerde videobanden in beslag wordt genomen, er eerst proces-verbaal wordt opgemaakt. Dat zenden we naar justitie, die zich over de strafrechtelijke kant van de zaak buigt. Wij leggen de be trokkene vervolgens een anti-piraterij- verklaring voor, een soort civielrechtelij ke overeenkomst tussen Buma/Stemra en de handelaar". Die overeenkomst houdt in dat er bij een volgende overtreding van de wet een boete van duizend gulden per in beslag genomen exemplaar moet worden be taald. Weigert de handelaar de anti-pira- terijverklaring echter te ondertekenen, dan is het mogelijk dat het bedrag via een kort geding wordt vastgesteld op 10.000 gulden per exemolaar. In Nederland is volgens de Buma/ Stemra vooral sprake van handel in geko pieerde videobanden en zogenaamde 'bootlegs', illegale opnamen van concer ten van popgroepen. Volgens G. Wel- bers. hoofd piraterijbestrijding bij Buma/Stemra, is de meest kwalijke vorm van piraterij momenteel de ver spreiding van de zogenaamde top 40-mu- ziekcassettes die onder meer bij sommi ge pompstations, snackbars en tabaks winkels zijn te verkrijgen. Eenvoud De vroegere 'bootlegs' (illegale opnamen van popconcerten) blonken uit door een voud. Een maagdelijk witte hoes, gesto ken in een gekreukt beschermhoesje, voorzien van een stuk gekleurd papier met minimale informatie: Going to Cali fornia, with Led Zeppelin (two records). Een lollig tekeningetje geeft de vier groepsleden weer. zwevend door de lucht op een vliegend varken. Op de lp's staan dertien live-nummers van heel ac ceptabele kwaliteit. De techniek schrijdt voort. Waren het vroeger de 'echte groten', zoals The Beat les en The Rolling Stones, die voor illega le geluidsopnamen in aanmerking kwa men, tegenwoordig wordt vrijwel elk be langrijk concert op de een of andere ma nier vastgelegd. Op tape zoals het con cert dat Eric Clapton onlangs in de Haag se Statenhal gaf of op lp, en sinds kort cd. En wie er ook nog beeld bij wil wordt eveneens op z'n wenken bediend. Het concert van Pink Floyd in Nijmegen is nu al op video te krijgen. Kortom, zeggen de handelaren, de markt voor allerhande illegale beeld- en geluidsdragers is geenszins ingestort. Men is wel wat voorzichtiger geworden, sinds de grote slag die de opsporings dienst van de Buma/Stemra vorig jaar in Delft sloeg. De inval bij het bedrijf World Sound, waarbij niet alleen duizenden grammofoonplaten maar ook produktie- materiaal en mastertapes in beslag wer den genomen, heeft bij sommigen de schrik erin gebracht. Behalve met invallen bij bedrijven of platenwinkels, altijd in samenwerking met de politie, houden de opsporings ambtenaren van de Buma/Stemra zich intensief bezig met controle tijdens con certen. Niet alle apparatuur wordt im mers 'bij het hek' eruit gevist. De trucs zijn legio: recordertjes in pakken fris drank, een microfoontje handig verstopt in het hart van een bloem die in een knoopsgat is gestoken. Of twee leuke speldjes bovenop een hoed. Oók micro foontjes. Moeilijker wordt het als er gebruik wordt gemaakt van kleine zenders. Of als een van de mensen, die zelf voor de beveili ging moeten zorgen, zich te buiten gaat aan bootlegging. Zo kon het gebeuren dat in 1983, tijdens het eerste concert van Bruce Springsteen in de Kuip, iemand van de bewakingsdienst van de organisa tie achter het podium een bandje liet meedraaien. Zijn tas vol apparatuur viel pas na verloop van tijd op. De man werd zonder pardon uit het stadion verwij derd. Overigens is het opnemen van een con cert 'voor eigen gebruik' niet strafbaar. De Buma/Stemra treedt uit voorzorg op. Want voor de klant wordt het steeds moeilijker om een bootleg van een 'ech te' elpee of cd te onderscheiden. De hoe zen zijn namelijk al lang niet meer wit, maar vaak voorzien van een mooie kleu renfoto en begeleidende tekst, waardoor de indruk wordt gewekt dat het om offi ciële live-opnamen gaat. Bij cd's, die ook hier een steeds groter marktaandeel krij gen, is het verschil nog lastiger aan te to nen. Zo kon het voorkomen dat de op sporingsdienst van de Buma/Stemra bij een inval maar een deel van de voorraad in beslag nam; de rest werd domweg niet als bootleg herkend. De rubriek 'Denkwijzer' verschijnt deze weck niet. Een aantal handelaren vraagt zich af hoe de Buma/Stemra 'de handel' denkt te kunnen aanpakken "als men niet eens weet wat bootlegs zijn". Bovendien, zo wordt gezegd, worden de handelaren meer dan eens buiten hun schuld aange pakt. Eén van hen: "Soms krijg je een voorraad van vijfhonderd lp's aangebo den waar best een paar witte platen tus sen kunnen zitten. Je spreekt een prijs af en je koopt de hele handel. Nou, dan valt de Buma/Stemra binnen en pikt die bootlegs eruit. Dat soort dingen gebeu ren". Snel te koop Tijdens het concert van de Simple Minds in de Kuip struinden de ambtenaren van Buma/Stemra ook weer in het stadion rond. Toch valt het niet uit te sluiten dat opnamen van dit concert alweer te koop zijn. "We merken vaak," zegt Welbers, "dat als een artiest meer concerten ach ter elkaar geeft, de tapes van het eerste optreden reeds de dag erna buiten het hek worden verkocht. Dat hebben we bijvoorbeeld met Michael Jackson mee gemaakt". De grote inval in een perserij in Milaan, waar jaarlijks vele honderdduizenden il legale lp's werden geproduceerd, is vol gens de Buma/Stemra een grote klap voor de internationale handel in boot legs. De handelaren zitten echter nog niet met de handen in het haar, omdat het aanbod uit andere Europese landen én de Verenigde Staten volgens hen nog toereikend is. van de televisiecamera's die de ruimte sonde aan het uiteinde van een lange arm met zich mee voert. Neptunus bevindt zich gemiddeld 30 maal verder van de zon dan de aarde, wat betekent dat het zonlicht er bijna duizend maal zwakker is dan bij ons (de lichtsterkte neemt na melijk af met het kwadraat van de af stand). Voor het maken van duidelijke opna men zal er dus veel langer dan gebruike lijk moeten worden belicht, men schat vijftien seconden, en bij een dergelijke lange belichtingstijd zou de snelheid de opnamen Versmeren'. Om dat probleem te ondervangen is de boordcomputer van de Voyager vanaf de aarde zodanig geprogrammeerd dat de objecten gedurende de tijdopnamen zul len worden 'gevolgd'. Daartoe kan zowel het gehele ruimtescheepje manoeuvre ren om voor de eigen snelheid te corrige ren als alleen de batterij televisiecame ra's. De laatste mogelijkheid "heeft als bij komend voordeel dat de schotel-antenne van de Voyager op de aarde gericht blijft; dat is namelijk van cruciaal belang voor de communicatie over en weer. Gezien de afstand tussen Neptunus en de aarde heeft een z.g. telemetrie-signaal maar liefst vier uur en zes minuten nodig voor een 'enkele reis'. Als vanaf de aarde een signaal wordt uitgezonden moeten we dus ruim acht uur wachten voordat de sonde zoiets terugseint als 'O.K.'. Ontoereikend Het signaal dat we van dat verre ruimte scheepje ontvangen is in de loop van de afgelopen twaalf jaar zó afgezwakt dat we inmiddels een gigantisch 'oor' nodig hebben om nog wat verstaanbaars te De Voyager-2niemand verwachtte dat de apparatuur twaalf jaar na de lancering nog feilloos zou werken. (archieffoto) kunnen horen. De grote aardse radiotele scopen die werden gebruikt om van de telemetrie van de Voyager-2 tijdens diens vluchten langs de drie planeten 'verstaanbare' signalen (o.a. foto's) te ma ken, zijn nu ontoereikend geworden. Daarom zijn de radio-antennes van NASA's Deep Space Network (DSN) vergroot van 64 tot 70 meter, en werd bij Madrid een nieuwe volg-antenne ge bouwd met een middellijn van 34 meter. Net als bij de vlucht langs Uranus zal het DSN weer samenwerken met de grote 64-meter radiotelescoop in het Australi sche Parkes. En nu, gezien de enorme afstand tot Nep tunus, voor het eerst ook met radio sterrenwachten in Japan (Usuda), in het Californische Goldstone, en de reusach tige synthese-radiotelescoop nabij So corro, Nieuw Mexico: de Very Large Ar ray (VLA). Al deze antennes zullen als het ware tot één grote worden samengevoegd om maar zo veel mogelijk signaal binnen te krijgen. En dat zal hard nodig zijn, want het signaaltje dat binnenkomt is zó zwak dat we het bijna 30 miljard jaar moeten opsparen om er een fietslampje geduren de één seconde op te kunnen laten bran den. Behalve op de Neptunusbol zelf, in welker atmosfeer de Voyager al wind snelheden heeft gemeten van een slordi ge 2500 kilometer per uur, zullen de ca mera's ook worden gericht op de al ge noemde manen Triton en Nereïde en kunnen er misschien ook detailopnamen worden gemaakt van de ringdelen en de nieuw gevonden manen. Ringdelen Op 24 augustus om 10 uur Nederlandse tijd komt de Voyager-2 binnen de mag- netosfeer van Neptunus; bijna acht uur later begint het 'ontmoetingsprogram ma'. Weer een uur later verwacht men de beste opnamen van de maan Nereïde te kunnen maken (afstand 4,7 miljoen kilo meter). Gedurende de eerste uren van de 25ste augustus doet zich de beste gelegenheid voor om de ringdelen in het vizier te krij gen, en om zes uur 's morgens scheert de Voyager-2 op een hoogte van 29.180 kilo meter langs de reuzenplaneet. Ruim twee uur later begint een foto sessie, gericht op de langstrekkende maan Triton; omstreeks kwart over ne gen diezelfde ochtend trekt de ruimte sonde deze maan op 40.000 kilometer af stand voorbij. Daarna zal Voyager zijn spectaculaire tocht voortzetten en de verten 'achter' Neptunus induiken. Wetenschappers verwachten dat het nog wel 25 jaar kan duren alvorens het telemetrische gefluis ter van het voertuigje onhoorbaar wordt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25