Moord Gerard Fagel blijft mysterie Spanje jaagt z'n toeristen weg ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 EXTRA PAGINA 23 Ruim twee maanden na de moord op de 42-jarige restaurateur Gerard Fagel is het nog steeds een groot mysterie waarom en door wie hij werd gedood. De recherche heeft geen enkel aanknopingspunt. Het onderzoek vordert daarom heel moeizaam. Maar de politie wil het woord 'muurvast' nog niet gebruiken. Voor het speciale recherche-bijstandsteam komt het nu aan op ouderwets sleep- en speurwerk. En daarbij is een beetje geluk wel nodig. Want men tast volledig in het duister. 3Er is seen enkel sluitend verhaal. We weten niets. Helemaal niets' door Weert Schenk De laatste dagen voor de moord ge droeg hij zich erg nerveus. Het viel op, maar er werd verder geen aan dacht aan besteed. De restaurateur had dat wel meer, dat zenuwachtige. Hij leefde snel, was met veel dingen bezig. Dan had hij weer eens te veel hooi op zijn vork genomen en zat hij in tijdnood. Zijn broer Martin, met wie Gerard Fa gel het beroemde sterrenrestaurant- De Hoefslag in Bosch en Duin leidde, vraagt zich nu af wat de werkelijke oorzaak van die gespannenheid was. "Toen dacht ik er ook wel aan", zegt Martin, "maar ik maakte me niet echt zorgen". Martin Fagel pijnigt zijn hersenen. Hij weet dat zijn jongere broer hem niet alles vertelde. "Ik denk niet dat Gerard me zou hebben geïnformeerd over, bijvoor beeld, een poging tot afpersing van onze zaak. Mijn broer zat anders in elkaar dan ik. Hij zou dat zelf hebben afgehandeld zonder mij er mee lastig te vallen". Er is echter niets dat op afpersing of iets dergelijks wijst, voegt Martin er aan toe. Hij kan het zich ook niet voorstellen. "Maar had-ie me nou maar gezegd waar om hij zo nerveus was. Dan zou ik nu we ten in welke richting we moeten zoe ken". Gerard Fagel leidde een turbulent be staan. Zijn levenswandel biedt voldoen de mogelijkheden voor gissingen in alle richtingen, variërend van drugshandel tot financiële manipulaties, en van afper- sing tot 'crime passionel' Alles wordt uitgeplozen en nagetrok ken. De meest bizarre geruchten vormen een strohalmpje. Maar omdat er in geen enkel opzicht resultaten zijn geboekt, gaan de rechercheurs steeds meer den ken dat Gerard Fagel het slachtoffer is geworden van een ordinaire insluiping. De restaurateur, die het culinaire ge zicht van Nederland bepaalde, had de pech dat het kogeltje van de wellicht in paniek geraakte insluiper hem recht in het hart trof. Twee centimeter naar links of rechts en hij had waarschijnlijk kun nen navertellen wat er was gebeurd. Silhouet De getuigenis van Peggy Weijergang, de vriendin van Gerard Fagel die tijdens de moord naast hem in bed lag, biedt de po litie weinig houvast. Ze sliep nog toen Gerard al rechtop-in bed zat. Het is moge lijk dat er op dat moment een korte dis cussie tussen hem en de indringer was geweest. Peggy herinnert zich voornamelijk dat ze bij het ontwaken iemand hoorde roe pen: 'Ik vermoord je', of: 'Ik kom je ver moorden', of woorden van gelijke strek king. Als de indringer iets dergelijks riep, kan dat duiden op een afrekening. Maar de politie sluit niet uit dat Fagel zelf met moord dreigde ter afschrikking van de insluiper. Peggy Weijgergang kon van wege het schemerdonker slechts het sil houet zien van de moordenaar. Het vage signalement blijkt goed over een te komen met dat van een ex-werk nemer van De Hoefslag, die de politie aanvankelijk arresteerde, maar die we gens gebrek aan bewijs weer werd vrijge laten. Volgens politiewoordvoerder Jan Kramer-is de verdenking tegen de man echter niet geweken. Gedreigd De verdachte zou tijdens een vroegere woordenwisseling met zijn werkgever gedreigd hebben in de trant van: 'Ik pak je nog wel'. Daarnaast zijn er nog andere feiten die in zijn nadeel spreken, zegt Kramer, maar daarover wil hij geen me dedelingen doen. De man werd in eerste instantie opge pakt met twee broers en een vriend. La ter hield de politie nog een goede beken de van de hoofdverdachte aan. De re cherche is er van overtuigd dat de moor denaar niet alleen heeft geopereerd. In de tuin zijn voetafdrukken gevon den van minimaal twee mensen. Samen hebben ze een zware tuintafel verplaatst om op het dak van de serre te klimmen, waardoor het open raam van de slaapka mer van Fagel kon worden bereikt. De vraag is welke vriend of broer de hoofd verdachte heeft geholpen. De aankondiging 'Ik vermoord je' ge beurde volgens Peggy in goed Neder lands. De aangehouden mannen zijn oor spronkelijk afkomstig uit het buitenland en spreken onze taal niet vlekkeloos. "Maat één of twee sprekèn onze taal goed genoeg", zegt Kramer, "zeker als ze zo'n zin uit het hoofd leren". De verdachten hebben elke betrok kenheid bij de moord ontkend. Martin Fagel heeft ook nooit in een dergelijke wraakactie geloofd: "Voor ruzie of ont slag vermoord je iemand niet". Hij zegt niet te weten wie de politie als hoofdverdachte beschouwt. "Ze hebben hier alle vijf gewerkt. Een van hen is nog steeds in vaste dienst, maar loopt in de ziektewet". Martin kent ze niet goed: "Mijn broer handelde die dingen af'. Van heftige ruzies met dreigementen weet hij niet. "Ik heb wel gehoord dat een van hen zich eens gediscrimineerd Gerard Fagel middenvorig jaar tijdens een diner in St. Tropee ter gelegen heid van de verjaardag van Jan des Bouvrie. voelde. Dat voelen ze zich heel snel. Dat ligt bij die mensen heel gevoelig. En er is wel iets geweest dat hij wilde en wij niet. Of dat nou ruzie is... Maar ik geloof niet dat ze het bij die jongens moeten zoe ken". Ruzie Een neef van de hoofdverdachte zegt dat er ruzie is geweest over het aantal uren dat de man in De Hoefslag wilde werken. "Hij heeft toen misschien in zijn woede gezegd: 'Ik vermoord je'. Maar wie zegt zoiets niet vaker. Denk je dat die jongen echt iemand kan vermoorden? Hij zou hoogstens de boel in de fik steken". De neef noemt Fagel een prima baas, die nooit discrimineerde. Politiewoordvoerder Jan Kramer houdt het niet voor mogelijk dat een van de vrijgelaten verdachten alleen uit was op de sieraden van Fagel, die in een vitri ne in het restaurant lagen. De avond of de dag ervóór verdween uit die glazen kast, waarvan het slot is geforceerd, wel een aantal kostbare ringen en een gou den armband. Maar het is volkomen on duidelijk of er een verband is met de moord. Over eventueel gevonden sporen wil Kramer zich niet uitlaten. Een insluiper kan op de terugweg naar het open raam in de slaapkamer, waarop geen ^larm was aangebracht, Gerard Fa gel hebben wakker gemaakt. Martin Fa gel vindt dat een vreemd verhaal: "Bij het open raam lag geld zo voor het opra pen, een gouden armband, een gouden horloge en een handtas van Peggy. Had den ze zo kunnen pakken. Is niet ge beurd". Toch ziet Martin Fagel wel iets in de theorie van de insluiper. "Een be roepsmoordenaar wil er zeker van zijn dat zijn slachtoffer dood is. Die schiet ie mand bovendien door het hoofd. Of hij moet zo zeker zijn dat-ie wist dat hij met dat ene schot klaar was. Ik vraag me ook af of Peggy het goed heeft gehoord dat hij zei: 'Ik kom je vermoorden'. Een professional zou Peggy vermoede lijk niet hebben laten leven. Die laat geen bewijzen achter, tenzij hij gestoord is of door Peggy ingehuurd. Martin Fagel be vestigt dat de vriendin een van de erfge namen is, maar onderstreept dat geld haar absoluut niet interesseert, ook na de dood van Gerard niet. Jan Kramer zegt dat in het onderzoek Peggy Weijergang volledig is nagetrok ken. "Natuurlijk, we pakken alles mee. Maar u hoort mij niet zeggen dat ze ver dacht is". Uitgekamd Geen van de geliefden en kennissen van Gerard Fagel blijft buiten het onderzoek van de politie. Het hele adressenboek en alle agenda's van de restaurateur zijn na- gevlooid en alle daarin voorkomende personen bekeken. "Heel Amsterdam is uitgekamd", zegt Martin Fagel. Peggy Weijergang en Gerard Fagel, die al een jaar of zes een relatie hadden, lie ten elkaar erg vrij in de omgang met an deren. De politie sluit niet uit dat er spra ke is van een 'crime passionel'. Mis schien is Fagel opgelopen tegen een ja loerse vriend of echtgenoot. Minder intieme relaties worden even eens onder de loep genomen. Zoals in al le toprestaurants dineerden ook in De Hoefslag diverse onderwereldfiguren. Kramer: "Er kwamen vaste gasten van wie wij zeiden: tsjee, kwam die er ook? Het kost verschrikkelijk veel tijd om in die sfeer iets te vinden". De politie houdt er rekening mee dat Fagel tegenover die criminelen mis schien te naïef is geweest. Kramer: "Als gastheer ga je uit van een bepaald ver trouwen over en weer. Er ontstaat mis schien een bepaalde sympathie. Als dat lang goed gaat kan je op een gegeven mo ment vergeten voldoende afstand te be waren. En dan loopt er ineens een ver keerde tussendoor en gebeurt er iets waar je niet op rekent. Een open karakter kan voor een zakenman nadelig zijn". "Je kan kennelijk in deze tijd niet meer openhartig zijn", concludeert Martin Fa gel. Hij denkt echter niet dat zijn broer iets met de onderwereld te maken had. "Gerard kwam overal. Hij kende veel mensen, maar daarom hoefje er toch niet mee samen te zijn". Wulf Engel, Gerard Fagels voormalige zakenpartner en chef-kok: "Hij was zeer intelligent. Had mensen heel snel door. Gerard was beslist niet naïef. Hij genoot van het leven, maar was zeer alert". Beminnelijk Weinigen zullen iets van die waakzaam heid hebben gemerkt. Gastheerschap stond hoog in het vaandel bij Gerard Fa gel. Hij was een beminnelijk man die in zijn voorkomendheid geen onderscheid maakte. Iedereen die zijn restaurant be trad kreeg het gevoel dat Fagel zich lang op dat bezoek had verheugd. Hij stond altijd klaar, omdat hij wilde dat iedereen het naar de zin had. Hij was niet gauw bang dat zijn imago of dat van zijn bedrijf schade leed door de mensen met wie hij omging of de za ken die hij deed. Zo geneerde hij zich niet voor zijn voormalige vriendin Laura, die uit de sex-wereld kwam en regelma tig half naakt op de televisie verscheen "Hotelplan-directeur Frans van Steenis liet vorige week weten dat de belangstelling voor een zonvakantie in Spanje zienderogen terugloopt. Eén op de tien bedden aan de Spaanse costa's staat leeg. Een unicum in het hoogseizoen. De oorzaak zou vooral te vinden zijn in de verhoogde prijzen en de slechte service. Hollandse ondernemers aan de costa's liggen er overigens niet wakker van. "Ik zie mijn business hier als gratis vakantie". door JosHeymans "Yes?". Het klinkt als: wat mot je? De juffrouw aan de balie van het VW-kan- toor in de Noordspaanse toeristenplaats Lloret de Mar doet geen enkele moeite haar gebrek aan interesse te camoufle ren. De verveling straalt van haar ge zicht. "Een kamer? Voor hoelang? Eén nacht? Nee, die is er niet. Heel Lloret zit vol". Na herhaald aandringen is de VW-juf- frouw bereid op de lijst te kijken of er niet toevallig nog een kamer vrij is. "Pro beer het eens in Costamar, die hadden vanochtend nog wat leeg staan". Mis schien wil de VW zo vriendelijk zijn om even te bellen met Costamar, voor het ge val de kamer alweer is verhuurd. "Nee, daar beginnen we niet aan". De toerist-voor-één-nacht is nauwe lijks welkom. De hoteleigenaren verhu ren de kamer liever niet, want straks kan er een klant voor een langere periode ko men. Wie er toch in slaagt een bed te be machtigen betaalt de hoofdprijs: 85 Duit se marken voor een tot kamer omge bouwde garage. Plus veertig mark voor het schoonmaken. Er zijn geen handdoe ken en het toiletpapier is op. Wel krijgt de toerist twee lakens en een sloop toege stopt. Het bed maak je zelf maar op. Laag pitje Hotelplan-directeur Frans van Steenis wijt de tanende belangstelling onder meer aan het gebrek aan service. De dienstverlening staat op een laag pitje. Zeker aan de kust, waar elk jaar miljoe nen Noordeuropeanen vakantie vieren. Ze liggen daar niet wakker van een toe rist meer of minder. Het geld komt toch wel binnen. Althans tot nu toe, want voor veel vakantiegangers is de lol eraf. Span je hoeft niet meer. Bovendien is Spanje een stuk duurder geworden, en daarmee niet langer aan trekkelijk voor mensen die goedkoop met vakantie willen. Ook zijn de tijden voorbij dat Nederlandse horeca-onder- nemers hun geluk aan de Spaanse kust zochten. "Vroeger kon je hier goud ver dienen", weet eigenaar Michel van bar- bistro Rembrandt. De voormalige Amsterdammer runt samen met zijn vrouw Wendy een zaak in het centrum van l'Estartit aan de Costa Brava. Het dorp heeft de charme van een kleinschalige vakantieplaats, een vera deming vergeleken bij het op massatoe risme ingestelde Lloret. Vier jaar geleden heeft Michel zich in l'Estartit gevestigd. "In Amsterdam zat ik ook in de horeca, maar ik wilde wei eens wat anders". Hij boert niet slecht, hoewel de terugloop onmiskenbaar is. Ook hier heeft de commercie haar tol ge ëist. "Er zijn veel minder toeristen, het is allemaal veel te duur geworden". Michel wijt dat aan de grondspeculanten die de prijs enorm hebben opgeschroefd. Zijn bewering wordt aanvankelijk ge logenstraft door de eigenares van het fraai ogende hotel Las Iglas, die 2500 pe seta's (zo'n 45 gulden) rekent voor een kamer. Inclusief diner en ontbijt. Uitein delijk is dat nog te veel voor het hok op de derde etage van de dependance in een achterafstraatje met uitzicht op een blin de muur. Het matras is doorgezakt en uit de kraan van de wastafel kruipen tiental len mieren. En de vorige bezoeker van de badkamer op de gang lijkt een flink stuk van het strand vap l'Estartit te hebben meegenomen. "Het kan ze geen moer schelen. Als het jou niet bevalt komt er wel een ander voor die kamer. Maar op den duur jaag je de toeristen natuurlijk wel weg", weten de horeca-ondememers. Broodjes kroket De Spanjaarden zijn daar al druk mee be zig. Nederlandse toeristen, geschrokken van de prijs en kwaliteit in de Spaanse restaurants, kiezen steeds vaker voor de eethuisjes van hun eigen landgenoten. Daar vind je ook de typisch Hollandse gerechten. De broodjes kroket en frikan- del doen het prima aan de costa's. In 'De Pepermolen' in Lloret is alleen een Nederlandstalige menukaart te krij gen. De zaak draait uitstekend, niet in de laatste plaats dank zij de gasten van het naburige hotel van de Nederlandse poot van Club Escolette. De hele zomer door verblijven daar tientallen jongeren, die voor relatief weinig geld een Hollandse hap (met appelmoes 'als voorgerecht) verorberen. De bediening is soepel. Wie meer dan een glas maar geen hele fles wijn wil, dr inkt wat hij op kan. Aan het slot van de maaltijd wordt gekeken hoe ver het ni veau in de fles is gedaald. "We hebben geen reden tot klagen", vertelt Tineke, die het bedrijf samen met haar broer runt. "Er komen weliswaar minder toeristen naar Lloret, maar dank zij Club Escolette hebben we hier altijd een vaste groep eters. We merken er niet zo veel van dat de belangstelling terug loopt". Gratis vakantie Ook de Hollandse Bar om de hoek maakt zich geen zorgen. Barkeeper Ben, een volksjongen uit de Haagse Schil derswijk, draait al jaren een constante omzet. "We hebben hier onze vaste klant jes, die komen elk jaar terug. Je moet het natuurlijk wel een beetje gezellig maken. Pa en ma amuseren zich wel, maar je moet hun kindertjes ook kunnen bezig houden". Voor het grote geld moetje niet in Span je zijn. Die tijden zijn defintief voorbij. Toch zijn er nog steeds Nederlanders die hun geluk aan de Middellandse Zee zoe ken. Zes weken geleden is Ben Keunin- ger uit het Twentse Goor het eetcafé 'An nie's verjaardag' in Blanes begonnen. Hij doet het niet om het geld. "Ik heb in Nederland een bar-bistro. Die wordt nu geleid door mijn vrouw. In Oostenrijk, in zo'n wintersportplaats, heb ik ook nog een zaak. Ik vind het ge woon leuk een bedrijf te hebben, zo pal aan het strand. Ik zie het als gratis vakan tie". Samen met partner Jeroen ("Ik heb nog een disco in Enschede") loopt hij zich de benen uit het lijf. "Omdat we pas zo kort bezig zijn, midden in het seizoen begonnen, hebben we nauwelijks perso neel. Toevallig liepen we een kok tegen het lijf, dus kunnen we ook met het res taurant draaien. Soms moeten we dat sluiten omdat het op het terras te druk Aanloop heeft hij genoeg. "We doen het rustig aan. We hoeven niet in een half jaar tijd het geld voor het hele jaar te ver dienen. Daar hebben we onze andere za ken voor". Van de collega's heeft hij gehoord dat het allemaal wat minder wordt. "Het valt misschien wel mee. Ze hebben hier in het voorjaar slecht weer gehad, terwijl het in Nederland prachtig was. Ja, dan blijven de toeristen weg. Bruin worden kun je ook in Scheveningen. Volgend jaar kan het anders zijn, dan komen de mensen misschien weer massaal naar de Costa Brava. Ach, rijk worden kun je hier toch niet meer" met de tekst: 'Kopie koffie, glazenwas- Ook had hij er geen enkel probleem mee om in De Hoefslag de eigen cham pagne van de Amsterdamse sexclub Yab Yum ten doop te houden. "Om als klasse restaurant dat te doen voor een huis als ik heb, dat durft niet iedereen", zegt Yab Yum-eigenaar Theo Heuft. "Dat maakte Gerard ook tot een van de leukste Neder landers". Niemand uit zijn omgeving zegt dan ook dat Fagel vijanden had. Uit niets is de politie tot nu toe geble ken dat Gerard Fagel in de knoei zat. Van drugsgebruik of betrokkenheid bij de handel in verdovende middelen is niets aan de oppervlakte gekomen. Gokken deed hij niet. Fagel verwachtte kennelijk ook geen aanslag, anders had hij waar schijnlijk niet met het raam open gesla pen. Geldcircuit Een speciale agent van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) spit al weken de hele financiële kant van de zaak uit. Kramer zegt dat De Hoefslag op dat vlak geen problemen had. Aanwijzin gen ontbreken dat Fagel bij de verkeerde mensen leningen had afgesloten voor de financiering van een nieuw hotel achter het restaurant. Die investering is op lega le wijze helemaal rond gemaakt. Er is geen reden om aan te nemen dat Gerard Fagel op de een of andere wijze werd afgeperst of verzeild raakte in een geldcircuit waarvan anderen profiteer den. Over het werken met zwart geld kan de politie-woordvoerder niets zeggen. "Maar ook daarop proberen we natuur lijk grip te krijgen". Jan Kramer verzucht dat de zaak vol komen onbegrijpelijk is. "We hebben niets waarvan we zeggen: dat gaat de goede kant op. We kunnen niet in een speciale richting zoeken. Dat betekent dat we met alles rekening moeten hou den". Daarom is er ook naar overeenkom sten gezocht met andere moorden in het wereldje van glitter en glamour. Maar de' moorden op cabaretier Wim Hogenkamp en platenbaas Bart van Laar laten geen enkel verband zien met deze zaak. Fagel bewoog zich in heel andere kringen dan die twee. Kramer noemt het opvallend dat ieder een met de politie meewerkt en zo veel mogelijk vertelt. "Er is geen enkele te rughoudendheid. Dat is vreemd, omdat we in een heel wijde kring van mensen zoeken. Maar het is ook vervelend. Kre gen we maar het idee dat er iets werd af geschermd. Dan konden we daar dieper graven. Daarom wint bij ons de theorie steeds meer terrein dat Gerard Fagel ge dood werd bij een uit de hand gelopen in sluiping. De indruk leeft vrij sterk dat het een paniekschot was van de indrin ger. Hij heeft zijn aftocht willen dekken. Of hij heeft zich gewoon geen tijd ge gund en geschoten". Hoop opgegeven Martin Fagel. die nu in samenwerking met zijn andere, eveneens culinair be gaafde broers Ton en Paul het niveau van De Hoefslag probeert hoog te houden, beseft dat de recherche moedeloos wordt. Hij heeft zelf de hoop ook opgege- "Ik zit al twee maanden te denken wat het kan zijn. Het kan niet dat hij voor mij een geheim leven leidde. Daar had hij ge woon geen tijd voor. Daarvoor werkte hij ook te hard en veel van zijr) activiteiten waren bekend. Maar waarom was hy zo gespannen?". Martin Fagel zegt inmiddels al heel veel verhalen en theorieën te hebben ge hoord. "Maar er is geen enkel sluitend verhaal. We weten niets. Helemaal niets. Het raadsel is enorm"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23