met de duivel Het pact Èaltische staten lijken na vi jftig jaar alsnog genoegdoening te krijgen ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 19 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD De Sovjetunie staat op het punt toe te geven dat het niet- aanvalsverdrag, dat op 23 augustus 1939 met nazi-Duitsland werd gesloten, een geheim protocol als aanhangsel kende. In dat protocol verdeelden Stalin en Hitier Oost-Europa in invloedssferen. De gevolgen waren wereldschokkend: Hitier trok Polen binnen, de Sovjetunie annexeerde grote gebieden van Polen en Roemenië en - niet in de laatste plaats - de drie Baltische staten Estland, Letland en Litouwen. Vijftig jaar na de ondertekening van hetz.g. Molotov-Ribbentrop Pact lijkt Moskou de Balten alsnog historische genoegdoening te willen schenken. door Aly Knol Samen bekokstoven zij het 'Pact met de Duivel', zoals een toenter tijd voor de nazi's naar Moskou gevluchte Duitse communist het betitelt. Hitiers stafchef Franz Halder noemt het in zijn dagboek met vooruitziende(r) blik het 'Pact met Satan om de Duivel uit te drijven'. Tijdens demonstraties in de afgelo pen jaren in de Baltische Sovjetrepu blieken Estland, Letland en Litouwen heet het op spandoeken kortweg 'MRP 23-8-1939' met een hakenkruis aan de ene, een hamer en sikkel aan de andere kant. De hoofdrolspelers zijn aan elkaar gewaagd. Enerzijds is er 'Tante Mol ly', zoals de Britten hem noemen: Vjatsjeslav Michailovitsj Skrjiabin, neef van de Russische componist. Sinds hij in 1912 in de Pravda begon te schrijven werd hij beter bekend als Molotov, ontleend aan het Russische woord 'molot' (hamer). Volgens Lenin 'Ruslands beste archiefklerk', Trotski noemt hem 'de vleesgeworden mid delmatigheid'. Hij is getrouwd met Paulina ('De Parel') Zjemtsjuzjina, hoofd van het Commissariaat voor Parfumerie en Cosmetica. Anderzijds is er 'De Wandelende Ariër', zoals een Engels spotblad hem eens karakteriseerde: Joachim Rib- bentrop. In 1925 zorgt een oude, onge huwde adellijke nicht ervoor dat hij zich voortaan von mag noemen. Van reiziger in wijnen en likeuren, onder andere voor de Franse champagnefa- brieken van Pommery en het Engelse whisky-merk Johnny Walker, klimt hij op tot minister van buitenlandse zaken. De (ook een bijnaam uit die tijd) 'Draufganger' is getrouwd met de dochter van de grootste champag nefabrikant van Duitsland: Henkell. Geheim protocol Vijftig jaar Molotov-Ribbentrop Pact. Het zou normaal gesproken een zo veelste herdenking van een histori sche gebeurtenis zijn. Ware het niet dat er juist nu dingen gebeuren in de Sovjetunie die het in de zomer van 1939 gesloten niet-aan vals verdrag tussen Hitler-Duitsland en Stalin- Rusland weer in het centrum van de belangstelling plaatsen. Juni 1989 geeft Moskou voor het eerst in al die vijf decennia van het be staan van het MRP toe dat er behalve het pact ook een geheim protocol is ondertekend. De vroegere Sovjet-am bassadeur in Westduitsland, Valentin Falin, thans hoofd van de afdeling In ternationale Zaken van het Centraal Comité: "Het bestaan van het gehei me aanhangsel staat buiten kijf'. Met dat 'aanhangsel' is een wezenlijk deel van de Oosteuropese geschiedenis ge moeid. Aan Russische kant heeft men zich tot dan streng gehouden aan het 'ge heime' van het protocol. Zelfs 'de best geïnformeerde man van de 'Sovjetu nie', de onlangs overleden ex-minis ter van buitenlandse zaken Andrej Gromyko, schreef in zijn dit voorjaar verschenen memoires nog: "Wanneer Westerse bronnen het niet-aanvals- verdrag ter sprake brengen, komen ze gewoonlijk op de proppen met een zo genaamd geheim protocol dat veron dersteld wordt te zijn ondertekend door Molotov en Von Ribbentrop. In dat protocol zou een overeenkomst tussen de twee partijen zijn neerge legd met betrekking tot de noodzaak om bepaalde territoriale wijzigingen aan te brengen in de landen tussen Duitsland en de Sovjetunie. Dat ver haal is niet nieuw. Het werd al ver spreid voordat de nazi-misdadigers hun gerechte straf ondergingen. De hoofdaanklager van de Sovjetunie in Neurenberg kwalificeerde het terecht als een verzinsel: een dergelijk 'proto col' is nooit gevonden, noch in de Sov jetunie, noch in enig ander land en kon ook nooit gevonden worden". Voet bij stuk Als een verslaggever van het West- duitse weekblad Der Spiegel hem in het laatste interview voor zijn dood kopieën van het protocol toont, houdt Gromyko nog steeds voet bij stuk. Het zijn "vervalsingen". Gromyko: "Dat is een sterk woord, maar ik be dien me er geheel bewust en met volle verantwoordelijkheid van". Toch lijkt 'Grim Grom' aansluitend een centimetertje terug te nemen: "Direct na de oorlog zei Molotov eens tegen mij op een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken in Ge- nève dat er geen 'documenten' over zijn onderhandelingen met Ribben trop uit 1939 erkend mochten wor der haast de hakenkruisen verkeerd op de vlaggen genaaid naar de Sov jetunie reist. "Als het waar is", schrijft de socialistische Daily Herald die dag, "is het een groter verraad aan de vre de en de Europese vrijheid dan zelfs München". Valentin Falin, 50 jaar later: het on mogelijke "nog minder voorstel baar dan dat de Golfstroom van rich ting verandert" gebeurde. Klap Het MRP is een klap in het gezicht van alle linkse krachten, die Hitiers fascisme nog trachten te keren. Het Volk, de vooroorlogse voorganger van Het Vrije Volk, schrijft emotio neel: "Staatslieden geven thans hun oordeel over de nieuwe vriendschap tussen Hitler en Stalin. Journalisten schrijven in hun kranten. Eén slechts heeft men vergeten zijn oordeel te vra gen, één... den onbekenden soldaat van de Internationale Brigade te Spanje. Hij streed met Russische wa penen (contant betaald). Hij sneuvel de en zijn dood werd luisterrijk her dacht. Zijn kameraden dolen thans over de wereld, blind geschoten, ver minkt voor het leven. In hun harten gloeit de haat tegen het fascisme, die hen naar Spanje dreef om hun li chaam te offeren op het altaar der vrijheid. Hun oordeel wordt niet ge vraagd. Als, ja, als zij hun oordeel konden geven, dan zou trouwens geen krant het durven afdrukken: want men zet geen bittere soldatenvloek in een krant". Als het Molotov-Ribbentrop Pact wordt ondertekend is de zenuwenoor log om 'de Duitse stad Danzig' al maanden aan de gang. Het pact ruimt voor Hitier het laatste obstakel uit de weg om Polen binnen te vallen, de Sovjetunie immers zal geen poot uit steken. Negen dagen, op 1 september, houdt Hitler in de Rijksdag zijn roem ruchte rede waarmee het sein voor de Tweede Wereldoorlog is gegeven: "Polen heeft vannacht voor de eerste maal op ons eigen gebied ook met ge regelde soldaten geschoten. Sinds 5.45 uur wordt teruggeschoten. Van nu af wordt bom met bom vergolden. Wie met gifgas strijdt, zal met gifgas worden bestreden... Ik heb weer de soldatenrok aangetrokken, die mij eens het heiligste en kostbaarste was en ik zal hem slechts uittrekken na de overwinning of ik zal het einde niet beleven". Nederland mobiliseert met de rest van Europa mee. Een beetje naïef nog, lijkt het, afgaande op de krante- berichten uit die eerste dagen: veld post voor de zojuist opgeroepen sol daten ("Geen plaatsnaam vermelden! raakt hinderlijk zoek, aan het cricketseizoen komt door de gebeur tenissen "ook een ontijdig einde" en in dichtvorm wordt gewaarschuwd: "Mensen, houdt ze in de gaten, al die gore onverlaten, die met schijn van goed fatsoen met zo'n oorlog zaken doen. Zij verschaffen U de zaken waar wij spoedig zonder raken; kijk toch zelf goed in de krant, ruimschoots is daarvan in 't land". Met Sir Walter Citrine, algemeen se cretaris van het Britse vakverbond die het jaarlijkse congres leidt in Brid lington, gelooft men: "Achter onze rug om heeft Rusland een verdrag met den vijand gesloten. Deze daad van Rusland heeft de oorlog ver haast". Maar daar blijft het niet bij. Terwijl Duitsland Polen onder de voet loopt, begint steeds meer de vraag zich op te dringen: welke bedoelingen heeft de Sovjetunie? In de 'Petit Parisien' schrijft op 16 september al columnist Bourgues: "De Sovjet-regering werpt zich op als kampioen voor de Oekraïense en Wit- russische bevolkingsgroepen die in de Poolse staat zijn opgenomen. Volgens het voorbeeld van Hitier staat Stalin op het punt de houding aan te nemen van beschermer der "onderdrukte broeders". Men weet nog niet hoe hij deze bescherming, waarvan het begin sel zeer zeker werd vastgelegd bij het bezoek van Von Ribbentrop aan Mo- scou, zal uitvoeren". Twee dagen later weet iedereen het: de Russen bezetten Oost-Polen. Het Volk: "Grote opwinding onder diplo maten te Moscou. Niemand twijfelt er aan dat de Russische inval plaats grijpt krachtens een voorafgaand ak koord met Duitsland en men vraagt zich af of dit akkoord beperkt blijft tot de beroving van Polen. De Russen, die ongetwijfeld verrast zijn door de sneldheid van de Duitse opmars, heb ben zich gehaast de hun beloofde ge bieden te bezetten voor het te laat is". Zie verder volgende pagina De Sovjet-minister van buiten landse zaken Molotov (zittend) tekent het niet-aanvalsverdrag met nazi-Duitsland op 23 au gustus 1939. Links achter hem zijn Duitse ambtgenoot Von Ribbentrop, daarnaast Joseph Stalin en de afgevaardigden Pavlov en Gaus. Het 'Pact met Satan om de Duivel uit te drij ven', waarmee Stalin tijd wilde 'kopen' om zich op de oorlog voor te bereiden, verloor al gauw zijn bestaansrecht. den, behalve die welke officieel zijn gepubliceerd". Het niet-aanvalsverdrag tussen Duitsland en de Sovjetunie komt in 1939 als een donderslag bij heldere hemel. Later zullen de Britten verkla ren dat zij al enkele maanden wisten dat Stalin parallel aan de bespre kingen met Engeland en Frankrijk over een 'Afweerfront' tegen Duits land met Hitier de mogelijkheden aftastte van een akkoord. Maar de kranten kunnen hun ver rassing niet verbergen als Von Rib bentrop op dinsdag 22 augustus 1939 hals over kop in Moskou worden in

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19