Rijnsburgse tuinders kunnen 'verkassen' naar Rijsenhout Alphense Plassen: niet alleen omdat het zo mooi klinkt kop Nieuwe pand Granada te koop na faillisement ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 REGIO PAGINA 13 Wellicht ook ruimte voor bollenteelt in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER - In het gebied rond Rijsen hout zijn voldoende moge- tuinders is er dus niet in de Haar lemmermeer. Rond Rijsenhout is voldoende grond beschikbaar, ook kwekers uit het noorden lijkheden voor de vestiging de provincie Zuid-Holland. De af- glastuinbedrijven uit s,tandtot de bestaande kassengebie van Ter Aar. Rijnsburg en Roelo- farendsveen. Het gemeente den kan geen probleem zijn. Wan de S20 op de snelwegen naar Den Haag is aangesloten, is Rijsen- bestuur van de Haarlemmer- hout zelfs gemakkelijker bereik- meer zal ook onderzoeken of baar vanaf de veiling Flora dan bij- de glastuinders zich bij Lis- serbroek, Buitenkaag of We- wethouders, teringbrug kunnen vestigen. Voor bollenteelt wil het ge meentebestuur het gebied ten noorden van het Haar- lemmermeerse Bos aanwij zen. wordt in de bollenstreek dan ook de landbouw mogen worden ge- gekeken naar de mogelijkheden in bruikt. de Haarlemmermeer. De gemeente Haarlemmermeer "Het geschikt maken tot bollen- gaat wel onderzoeken of het moge- grond vergt grote investeringen, lijk is een zogeheten agrarische Om dat geld eruit te halen is een ho- grondbank op te richten. In samen- ge opbrengst nodig, zodat bollen- werking met landbouworganisaties kwekers gewasbeschermingsmid- en banken zou de gemeentelijke delen en meststoffen zullen gebrui- grondbank landbouwgrond moeten ken. Wij zullen daarom stringente aankopen en verkopen aan agrari- milieuhygiënische voorwaarden ërs. Met een actief aankoopbeleid is moeten stellen. Te denken valt aan het ook mogelijk dat boeren grond Dat staat te lezen in de discussieno ta 'Perspectieven voor de agrari sche sector in de Haarlemmermeer'. Burgemeester en wethouders van de poldergemeente hebben zich in middels achter de nota geschaard. Na de zomer volgt nog nader onder- zoek en overleg met de agrarische mogelijkheden organisaties. De agrarische sector is bepalend voor het 62 procent Toch kan het college niet om aan vragen voor de bouw van kassen el ders in de polder heen. Onlangs is er nog een verzoek gekomen voor de vestiging van glastuinbouwbedrij ven bij Lisserbroek. "We zullen on derzoeken of er toch nog andere ge bieden dan Rijsenhout in het zui den kunnen worden aangewezen voor kassenbouw", zegt het college toe. Bloembollen Enkele maanden geleden bracht Provinciale Waterstaat van Noord- Holland al een rapport uit over de de polder. Nog duizend hectare kan worden omge- de polder is bij de zet jn bollengrond. De dieper in de landbouw in gebruik. De meeste bodem aanwezige zandlaag zal dan grond wordt gebruikt voor akker- wej eerst via omspuiten naar boven bouw. Vooral de glastuinbouw is de laatste jaren gegroeid en beslaat 118 hectare. Concentraties zijn te vin den bij Rijsenhout en Buitenkaag. De kassen worden uitsluitend ge bruikt voor de bloemen- en planten teelt. De aanwezigheid van de vei- lingen in Aalsmeer en Rijnsburg kwekers. Kleine heeft daarmee duidelijk te maken moeten worden gebracht. De huidi ge kleibodem wordt slechts spora disch door boeren gebruikt voor het telen van bollen voor de broeierij. De bestaande zandgronden in het westen van Nederland zijn nage noeg allemaal in gebruik bij bollen- middelgrote be drijven moeten uitbreiden het opvangen van drainagewater en het zuiveren hiervan", aldus het col lege. Akkerbouw De ruime mogelijkheden die het ge meentebestuur wil geven aan glas tuinbouw en bollenteelt hangen nauw samen met de problemen in de akkerbouw. Maar liefst 9.651 hectare van de Haarlemmermeer wordt gebruikt voor produkten zoals granen, en suikerbieten. De Europese Gemeenschap heeft ech ter hiervoor de garantieprijs ver laagd. Bepaalde bedrijven zijn te vens te klein. Veel kan de gemeente niet doen voor de akkerbouwers. Wel meent het college dat moet worden voor komen dat boeren hun grond verko pen aan niet-agrariërs. "De komen de jaren zal het aanbod de vraag naar akkerbouwgrond overtreffen. Veel agrariërs zullen binnen enkele jaren met pensioen gaan, terwijl er geen opvolger is. Er zijn wel boeren die hun bedrijf graag willen uitbrei den, maar dan moet de prijs accep- met elkaar ruilen of dat de gemeen te boeren een ander stuk grond aan biedt voor het geval op hun terrein woningen of een weg moet komen. Deze steunmaatregelen moeten er voor zorgen dat de Haarlemmer meer haar 'open karakter' behoudt. Wethouder Wim de Jong met achter hem het poldergebied waar wat hem betreft de Alpheuse Plassen mogen i den gesitueerd. "Als het plan écht niet uitvoerbaar blijkt, dan is het jammer van het idee'' (foto Ben de Bi 'Er komen steeds meer signalen kunnen overleven. Daarnaast zijn r bedrijven die uit de bollenstreek binnen dat bedrijven uit het den van Zuid-Holland niet meer weg m0eten in verband met kunnen uitbreiden of gedwongen njngbouw. bedrijfsterreinen ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder Wim de Jong in Alphen ziet het al voor zich: rijdend over de Oostka- naalweg links én rechts wa tabel zijn. Door de gunstige ligging ter. Oftewel: de Alphense van de Haarlemmermeer in de Plassen. Aan de ene kant editer"30 StiJgen de grondprijzen achter het Aarkanaal de Ze- Om prijsopdrijving tegen te gaan gcrplas en aan de andere zij- moet de gemeente een stringent de, nu nog weilanden, een ruimtelijk beleid voeren, oftewel de nieuwe watervlakte in het gemeente moet duidelijk maken Zuidhollands plassenge- toch niet zijn te betalen. Zulke plan nen moeten bespreekbaar zijn". En dus durft hij ook zijn eigen idee van de Alphense Plassen wel te spuien, op het gevaar af dat hem wordt verweten na de Rijn-omleg- dezelfde weg die achter Mijdrecht met het IJsselmeer of de Zeeuwse tussen de Vinkeveense Plassen wateren, het moet kleinschalig blij- door loopt. "Daar vind ik dat altijd ven. Grootschalige mogelijkheden weer schitterend om te zien en dat zijn er trouwens niet, onder meer heeft mij ook op dit idee gebracht, door de begrenzing door de Oude In de Oostkanaalweg zou een hoge Rijn". ging met wat anders te brug moeten komen, zodat de Ze- gerplas met de andere plassen kan worden verbonden. Het landver- keer mag van die brug geen hinder ondervinden. De nieuwe plassen moeten een speelse oeverlijn heb- moge- genaanleg. Met grote belangstelling zijn te verhuizen. In Rijnsburg, Roelofarendsveen en Ter Aar is uit breiding van het kassenareaal niet meer mogelijk. Daarbij wordt steeds vaker gekeken naar het zui den van de Haarlemmermeer", con stateert het gemeentebestuur. De consulent voor de tuinbouw in Midden-Holland denkt aan de gelei delijke ontwikkeling van kleine complexen in aansluiting op Zuid- Holland, zoals bij Buitenkaag, Lis serbroek en Weteringbrug. In de no ta staat tevens dat ook de bloemen- veiling Flora in Rijnsburg streeft Granada Vastgoed is failliet komen. "Ik vind niet, dat je een idee oppert, je je kwetsbaar opstelt. Dat doe je pas als je zegt dat je het idee ook gaat realiseren". Bij het veranderen van polder in water doelt de Alphense wethouder ben. Elke slinger biedt specifiek op het weidegebied ten oosten van de Oostkanaalweg. "Daar zou 't het aardigst zijn, lijkt mij, ook door de uitstekende lig ging. Je zou de plassen via de Aar- landerveensche Wetering kunnen laten aansluiten op de Nieuwkoop- se Plassen". Op zich is het idee van het laten onderlopen van polderland niet nieuw. Onlangs werd nog een pro- vinciaal onderzoek besproken over port staan mogelijkheden aangege- de aanleg van zandwinplassen die Alphen aantrekkelijker polders ten noorden Moeite waard "Ik heb het idee wel eens in de frac tie geopperd. Dan wordt er zeker niet negatief over gedaan, al zegt te bied: de Alphense Plassen. "Het is een idee, waar ik al tijden mee loop", aldus de PvdA'er. Inmiddels een maand of twee gele den passeerde een toeristisch-recre- atief structuurplan bijna ongemerkt de gemeenteraad. In dit lijvige rap "De Zegerplas is daarvoor niet groot genoeg", stelt De Jong. "Als de surfclub een wedstrijd houdt, kun je er als individueel surfer niet meer vooruit". Dat zijn echter overwegingen die de toekomst nimmer van invloed Rotter- zullen zijn op het eventuele besluit versterking vlak, zo mogelijk mermeer. Voldoende klaard. Het vorig jaar geopende nieuwe pand van de onderneming aan de Antoni van Leeuwenhoek- weg is te koop voor 2,7 miljoen gul den. De activiteiten van de werk maatschappij zijn overgenomen Gestetner de acti\ iteiten op van de Alphense werkmaatschappij. De administratieve en logistieke tak moeten maken, ter versterking dam. Het onderzoek toonde de fi- tot het gedeeltelijk uitve de recreatieve functie van het Groe- nanciële haalbaarheid aan, terwijl Zuid Hart. Gezien de ligging van de werd opgemerkt dat de plassen uit langen gemeente moet Alphen daarin de onderneming zijn inmiddels centrale rol spelen. Alphen kan oogpunt 'interessante mogelijk- recreatief en natuurwetenschappe- zijn dat wel. De Jong: "Ik zie als bij- nuiuui lu„.v heden' bieden. De Jong: "Ik weet gelijkheden nades, die het centrum verbinden £at bij gedeputeerde staten worden verfraaid met stadsprome- computersysternen. Daarom genlijk sprake van een dubbele be- In het bestemmingsplan heeft de door de Diemense firma Gestetner, zetting. Enerzijds het informatica- systeem waarvan de investerings kosten moesten worden opgehoest, anderzijds de kosten van personeel dat de gegevens moest verwerken s de bedoeling dat alle werk- die de computer niet aankon", al- de Alphense vesti- dus De Jong. Volgens hem loopt de administratie in Diemen inmiddels goed. gemeente echter aangegeven dat al leen rond Rijsenhout de bouw kassen wordt toegestaan. "Op dit computers, moment is er nog ojigeveer 275 hec tare voor kassenbouw beschikbaar. Een tekort aan ruimte voor glas komend voordeel dat agrariërs komen. ..vv - 2n bedreigde be- dat werd gewerkt met verouderde ^^hètTecréVtiegebied Zegersioot', Friesland soortgelijke ideeën leven, drijfstak door de overproduktie en „on het wateropper- de EG-maatregelen die daartegen het structuurplan zijn getroffen. Boeren kunnen in spelen op de Alphense Plassen. Na- met een vakantie-bungalowpark, En uitbreiding met boulevards langs de Zegerplas, 2?^. havens voor de pleziervaart van die dingen. genoemd, daarbij wordt eerste instantie gedacht aan de tuurlijk moeten we hun belangen noordkant van Alphen. Die vind ik goed in de gaten houden, i Autodieven gepalet na achtervolging NOORDWIJK Twee Hagenaars zijn vanochtend vroeg gearresteerd uitgesproken werkten nadat zij in Noordwijk een Duitse rv,Qr,cor> auto hadden gestolen. Het tweetal (28 en 26 jaar oud) trok de aandacht van de politie toen het, in verschil- pand lende auto's, door de badplaats teur reed. Er onstond een achtervolging die eindigde op de Katwijkse weg. Het i zaamheden i ging tussen november en februari aanstaande naar Diemen worden overgeplaatst. Momenteel werken nog ongeveer twintig personeelsle den voor Granada. Het is de bedoe- personeel van Granada begint vol ling dat allen meekomen naar Die- gens dedirecteur weer op peil te ko- door Gerard Haverkamp echter minder toegankelijk. En ach ter de Gnephoek delijk, minder rr van Alphen is beter. Daar kun je logische overgang creëren". Wat De Jong betreft komen de kunnen hier e plaats van veeboer kan iemand een het niet zo lan- watercamping beginnen of een De oostkant jeugdherberg. Wellicht dat een en keling wat vakantiehuisjes kan neerzetten. Ik bedoel m Allemaal zaken waar de gemeente- Alphense Plassen er niet, alleen c j bestaan v Voordat het faillisement wer^ veertig het bedriif. Het moreel van het overgebleven raadsleden maar weinig woorden dat dat zo chic klinkt. "Evenmin - - aan vu-j Het klinkt alle- omdat wij na Langeraar, Nieuw> maal wel mooi, maar geld ervoor is koop, de Braassemgemeenten en nergens te vinden. Wethouder De noem maar op óók zo nodig de Alp- De kostenpost s volgens algemeen direc- Gestetner. P. de Jong, één van de voornaamste redenen voor het faillisement. "De lasten "De situatie is nog niet opti maal, maar er is sprake van vooruit gang". Totdat de verhuizing naar Die men is gerealiseerd, huurt Gestener het pand aan de Antoni van Leeu- wenhoekweg van curator A. Slot. den" De natuur wordt volgens de wet houder evenmin geweld aangedaan door de Alphense Plassen. "Inte- lemaal nog niet uitgewerkt. Je hoeft er ook geen vreselijk dure studies op los te laten, maar het is de moeite waard eens globaal de mogelijkhe den te laten onderzoeken. Mis schien kun je de bovenste grond die wordt afgegraven in de Zegerplas storten, die is toch diep genoeg. En wellicht is in de nieuwe plas zandwinning mogelijk, waarmee je een deel van de kosten kunt terug verdienen. Zo'n project is natuur lijk niet alleen door de gemeente op te hoesten, maar ook de provincie en ministeries van economische za ken en landbouw kunnen meebeta len. Blijk je uiteindelijk dingen te gen te komen, waardoor het plan echt niet is uit te voeren, dan is het jammer van het idee", stelt De Jong reëel. Vooralsnog houdt hij eraan vast. "Ook omdat ik andere mensen al eens m'n eigen idee heb horen ver kondigen. Opvallend. Als je er zo links en rechts eens over spreekt, krijg je op een gegeven moment het zelfde idee te horen van mensen met wie je er nooit over hebt gespro ken. Het zingt rond. Als het idee daardoor bredere steun krijgt en als uiteindelijk blijkt dat de meerder heid het een goed idee vindt, kun je het werk. En het hoeft Jong oordeelde echter dat de raads- hense Plassen willen hebben. Ik gendeel", stelt De Jong. "De natuur dan niet een jaar later klaar te zijn. leden 'te behoudend' reageerden, vind gewoon dat die extra waarde "Al is het niet allemaal te realiseren, aan het gebied toevoegen", dan verwacht ik tóch visie. Als er qno.iQ. nmr^rliin ooit concrete plannen komen, moet öpeeiSG OGVeriljn niet meteen worden gezegd dat die De Jong ziet in de Oostkanaalweg rijker het gebied wordt. Dat wel rond de Zegerplas. Ik wil ook geen plassen die zijn te vergelijken ?n beslissing is geno- ik wel erg lang vin- Daar verloor de man in de gestolen niet meer op te brengen voor een auto de macht over het stuur en be- latief klein bedrijf als Granada. Die probeert er inmiddels een ko per of huurder voor te vinden. Een sloot. Hij bleef onge- Wanneer dat pand niet was neerge- woordvoerster van makelaardij Van het Hof, die is belast met de ver huur, kan nog geen uitsluitsel ge ven over de vraag of zich al poten- Na de faillietverklaring kocht tiële kopers hebben gemeld. deerd. Zijn handlanger wist te ont komen en kon later in Voorburg door de Leidse politie worden aan gehouden. Medische Diensten za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, Ina Bou- APOTHEKEN dier Bakkerplein 3, tel: 311414. De avond-, n£ E. Voerman, Ina Boudier apotheken in c ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zate en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uui 'a medische hulp). Groep 1 - Tan. Zwijnenburg. Meyer, Van Leeu wen. Verhage, Groeneveld, de Ruiter. Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, Rijnsbur- gerweg 163, tel: 177100. zo 8 uur tot 24 uur: M. Crobach. tel: 213964. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk. Klaassen, Rus, Kruis. Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 6 uur: A. van Luyk. Wasstraat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Utrechtseveer 17, tel: 120266. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11 Bakkerplein 3, tel: 311414. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29. tel: 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, Haagweg 60, tel: 310420. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp beide dagen O.L. van Eysden, spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest Campertlaan 20, tel: 177461. Voorschoten za A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159, zo A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Riet pad 9, tel. 02522-30697, Voorhout. Wassenaar za Dr. v.d. Veen, Gezondheids centrum, Hofcampweg 65, tel: 18309, zo Dr. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel: 79676. in de Zoe- a huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst it- en zondagsdienst van de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 18 tot vr. 25 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, tel:763439, Apotheek Boehmer, Florijn 21, tel: 894400, Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, tel: 01717- 7957. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder. Herme lijnvlinder 36. 2317 KC Leiden, tel: 220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst- TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en V'armond wordt waargeno men door: R.S. van Mierlo/G.J.H. de Minjer, S. Vestdijklaan 28, tel: 155375 Oegstgeest, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar B van Wijk, Brou- 1, Voorschoten, tel: 01717-3667. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Alphen House-avond in Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Katwijk visvariadag in het centrum met grootse vistafel en tal van andere exposanten tot 17.00 uur. laser zeilwedstrijden op de Noordzee voor boten van het type laser. stoomtreinritten door de duinen ten zuiden van Katwijk, vertrek ie der heel uur vanaf de 'Vrieze Wei'. concert op het Van den Heuvel orgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat door Klaas Jan Mulder, aanvang 17.00 uur. Leiden Hooglandse Kerk, orgelcon cert. aanvang 13.30 tot 14.45 uur. Nieuwkoop Reghthuysplein. Open Huis van 14.00 tot 16.00 uur. kermis Bruggebuurt, helikop- tervluchten, sterkste man-verkie zing, volksspelen, kermisterrein Zuideinde. Noordwijk voetbalwedstrijd w Noordwijk- stormvogels, gemeentelijk sport park Duinwetering, aanvang Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, rondleidingen om 14.00 en 15.30 Warmond plein bij de pomp, zomerkunst- boegsprietloopen bij De Leede, aanvang 19.00 uur. de Dorpskerk 16.00 tot 16.30 u Wassenaar Duinrell. High Diving Team American Eagles, aanvang 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30 uur. ZONDAG 20 AUGUSTUS Katwijk laser evenement, Zeilwedstrij den op de Noordzee. vanaf het Stadhuisplein, aanvang 14 00 uur Rijksmuseum Volkenkunde, film:' De Kirgiezen van Afghanis tan', aanvang 15.00 uur. clubhuis Swiftlour, IJsseltocht. fietstocht over 35 of 65 km, start om 08.30 uur Noordwijk toeristische markt op het Vuur torenplein van 12.00 tot 18.00 uur. badgasten Tafeltennistoernooi bij Clubgebouw TOV. Nieuwe Zeeweg 73, aanvang 10.00 uur. Zoeterwoude-Rijndijk Rijnstreek Molenwandeltocht van 5 tot 40 km, aanvang 09.00 uur, 12de Molen Tweedaagse van 25 of 40 km, aanvang 09.00 uur bij W Meerburg. MAANDAG 22 AUGUSTUS Katwijk openbare vergadering van de raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en perso neelszaken, in het raadhuis aan de Zeeweg, aanvang 17.00 uur roeiwedstrijd in de Oude Ri|n, markt Leiderdorp thema-week Indianen, van 10.00 tot 12.00 uur in Sjelter vakantiebijbelschool Babtisten- gemeente. Zijlkwartier, van 10.00 tot 11.30 uur. zomerdrive-crash. Bernhard- straat 3. inschrijven van 19.00 tot 19.30 uur. Nieuwkoop creatieve middag van 12,30- 16.00 uur, Open Huis. Noordwijk Doeweek, Join-Centrum van 11 00 tot 15.00 uur. Nationale Tenniskampioen schappen voor senioren. Casino tennisbanen, aanvang 11 00 uur Oegstgeest bridgen voor niet rokers in 'Ho tel het Witte Huis' aanvang 19.45 Wassenaar Duinrell. High Diving Team American Eagles, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 en 16.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13