Sportbeoefening bron overlast in Leiderdorp 'Ik zet me volledig in voor alles wat r-HEILlGA/llUR Drempels in de strijd tegen het sluipverkeer iiwiü iïiiiiHÉNisI ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Raad van State bestudeert hinder van sportzaal en tennisclub LEIDERDORP - Sportbeoe fening in Leiderdorp blijkt voor veel mensen een bron van overlast. Bewoners van het Van Alphenplein klagen al geruime tijd over geluids hinder van sportzaal op Dreef en bewoners van de Acacialaan hebben last van tennisclub De Munnik. Gis teren waren de hinderwet vergunningen van beide in stellingen onderwerp van gesprek bij de Raad van Sta te. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben bezwaar aange tekend tegen de vergunning die de provincie heeft verleend voor de sportzaal en de kantine van Op Dreef aan het Van Alphenplein. De gemeente is het er niet mee eens dat Op Dreef al om middernacht moet sluiten. Andere sportverenigingen in Leiderdorp mogen hun clubhui zen tot één uur 's nachts open hou den. Omwonenden zijn blij dat de slui tingstijd is vervroegd, maar vinden ook middernacht te laat. Het liefst zien ze dat Op Dreef nog een uur eerder dicht gaat. Veel mensen die wonen aan het Van Alphenplein of een van de omliggende 'dreven' kla gen over geluidshinder tot diep in de nacht. Wethouder J. den Boeft: We heb- benn ons kritiek omwonenden wel degelijk aangetrokken, (archieffoto) Wethouder J. den Boeft pleitte er gisteren voor dat als de sportzaal om middernacht dicht moet, de aangrenzende kantine minstens tot een uur 's nachts open moet kunnen blijven. "Alle andere horecagele genheden in Leiderdorp gaan ook door tot één uur", aldus de wethou der. Toernooien Het liefst zou de gemeente ook de openingsuren van de sportzaal ver ruimen. Den Boeft: "Vanwege het volle rooster kom je soms in de pro blemen. Vooral toernooien lopen wel eens uit als de strijd gelijk op gaat". Volgens de wethouder is het een taak van de stichting die de sportzaal beheert ervoor te zorgen dat late bezoekers zich behoorlijk gedragen en buurtbewoners zo min mogelijk last bezorgen. Een bewoner van de Spiegeldreef klaagde over te weinig nachtrust door komende en gaande sportbe oefenaars. Hij verdacht de gemeen te er van uit financieel oogpunt be zwaar te maken tegen de beperking van de sluitingsuren. Mag de sport zaal langer openblijven dan komt er ook meer geld in het laatje. "Toen er een andere exploitant in kwam be gonnen de excessen. Alle jongeren uit de regio wisten dat de kantine nog open was als alle andere kroe gen al lang dicht waren". Nu Op Dreef een uur eerder dicht is heb ben de bewoners nog steeds veel last van de sporters en andere be zoekers. "Mensen staan gemiddeld 25 minuten op straat na te praten, wij liggen dan al in bed". Volgens de gemeente komen er nauwelijks klachten bij de politie binnen. Diverse bewoners beaam den dat gisteren. Als je al in bed ligt ga je er niet zo snel meer uit om de politie te bellen, was hun verdedi ging. Een bewoner vroeg zich ook af waarom grote toernooien niet in de sporthal aan de Hoogmadeseweg kunnen worden gehouden. Op Dreef bestaat uit twee gymnastiek zalen die oorspronkelijk alleen be doeld waren voor gebruik door ba sisscholen. "De noodzaak om in de sportzaal uitgebreide toernooien te houden is niet aanwezig. Men kan terecht in de sporthal". Volgens Den Boeft biedt de nieuwe sporthal niet voldoende ruimte voor alle sportevenementen: "De sportzaal Op Dreef is inderdaad primair voor scholen gebouwd, maar vanaf het begin is ook gemikt op recreatie sport. De zaal kan eenvoudigweg niet gemist worden als sportaccom modatie. De sportbeoefening in Leiderdorp heeft een enorme vlucht genomen". Tennis Ook de Leiderdorpse Tennnisclub De Munnik (LTC) is de laatste jaren flink gegroeid. Uitbreiding van het aantal tennisbanen tussen de Plan tage en de Hoogmadesweg is niet mogelijk en dus wil de vereniging 's avonds langer doorgaan. De ge meente heeft de LTC inmiddels een hinderwetvergunning verleend die het mogelijk maakt lichtmasten tot tien uur 's avonds te laten branden. Maar de lichtmasten zijn een doorn in het oog van de bewoners aan de Acacialaan. Ook over de mu ziek, omroepinstallatie, het stuiven de gravel, overvliegende tennisbal len, parkeeroverlast en de luidruch tige wedstrijdbei zijn de bewoners niet te spreken. De raadsman van de gezamenlijk protesterende buurtbewoners pleit te voor een aantal maatregelen dat de situatie moet verbeteren. Veel dingen zijn door simpele maatrege len te verhelpen, stelde de advocaat. Zo kan bijvoorbeeld de wédstrijd- bel na afloop van een toernooi mak kelijk worden verwijderd om onno dig luiden te voorkomen. Alleen de lichtmasten zijn voor de bewoners een onoverkomelijk bezwaar. Wethouder Den Boeft was het niet eens met de kritiek van de om wonenden, als zou de gemeente meer aandacht besteden aan de wensen van sporters dan aan om wonenden. "Wij hebben ons de kri- VOORSCHOTEN - De internationale jury die in het kader van de Entente Florale maandag een bezoek aan tiek van omwonenden wel degelijk Voorschoten zal brengen, wacht een bloemrijk onthaal. Bedrijven hebben een finaciële bijdrage geleverd voor de aangetrokken en zijn niet aan alle plaatsing van 50 extra bloembakken op de route. In de hal van de gemeente is een groenexpositie ingericht en ook wensen van de sportclub tegemoet de voortuintjes langs de route moeten er na de voortuinkeuringen in juli voorbeeldig uitzien. gekomen. Wij hebben geeïst dat de De concurrenten van Voorschoten in deze internationale wedstrijd op groengebied,zijn Carlow Town in Ier- verlichting om tien uur 's avonds land, Angers in Frankrijk, Buxry Saint Edmunds in Engeland, Baden in Oostenrijk en Hasselt in België. wordt gedoofd en niet, zoals de ten- De jury wordt tussen half twee en twee uur ontvangen in de raadzaal van het gemeentehuis. Bu rgemeester mr. P. Cannegieter zal een woordje spreken en wethouder J. Visser geeft een korte uitleg over het groen in de gemeente. Om half drie zal de jury de Entente Florale-expositie in het gemeentehuis bezichtigen. Om kwart voor drie volgt een tocht door de gemeente te voet, per bus en met de boot. Om ongeveer vijf uur wordt het middagprogramma af gesloten in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. nisclub wil, De Raad van State doet over kele weken uitspraak over beide ken. Nieuwe naam voor klein pad langs school Warmond WARMOND - Het pad langs de voormalige kleuterschool De Hum melburcht in Warmond heet in het vervolg Leerpad. Vroeger hoorde dit stukje bij de Herenweg, nu heeft het dus een eigen naam. In De Hummelburcht is sinds en kele maanden de katholieke basis school De Waaier gevestigd. Na de officiële opening van het nieuwe ge bouw wilde het schoolbestuur een wat passender naam voor het pad en koos het voor de naam Leerdam, een namen die tijdens namenwed strijd voor de nieuwe school was af gevallen. Het gemeentebestuur vond de naam Leerpad beter en ook het schoolbestuur keurde dit goed. Voorlopig is de school het enige gebouw aan het Leerpad. In de toe komst komen er nog acht woningen bij. B, zv Th.P.C. van den Broek i Bruin, Marissa dv R. Kloosterman en I.J.J.P. Koek. Serdal zv M. Güler en S. Güler. Guus A. zv G.A.M. van der Grind en D Kouwenberg. Laura N. dv E.A.H. Roos en M. Kuiper, Paulis C.G. zv A.J.M. jan Loenen en C.J.M. Duiven voorden. Jim zv Th.F.M. Groenewegen en M. Neuteboom. Ondertrouwd: M.S. Breugem met F.A.I.M. de Gehuwd: O M. Heufke Kantelaar met C.Th.M. Disseldorp.. Overleden: M.A. Eskes ev Bregman. oud 54 jaar, J.G. Werkhoven ev Mennens. oud 65 jaar. Wassenaar komende weken aan de slag WASSENAAR - Om het sluipver keer over de Wassenaarse Kerke- boslaan en de Groot Hoefijzerlaan af te remmen, gaat de gemeente hier de komende weken drempels aan leggen. De werkzaamheden worden gecombineerd met het gemeente lijk onderhoudsprogramma. In de Kerkeboslaan, tegenover het voormalige dierenpark, komen twee drempels in het gedeelte tus sen de Teylingerhorstlaan en de Rijksstraatweg. Voet- en fietspaden worden opnieuw betegeld en de rij baan wordt opnieuw bestraat. De gemeente start 28 augustus en ver wacht dat de werkzaamheden vijf weken zullen duren. Tijdens die werkzaamheden is de weg afgeslo ten voor doorgaand verkeer. De wo ningen zullen zo mogelijk bereik baar blijven. De westelijke rijstrook van de Groot Hoefijzerlaan krijgt vier drempels. Bovendien worden deze rijbaan en het aangrenzende voet pad opnieuw bestraat. De werk zaamheden beginnen 25 augustus, aan de kant van de Klein Hoefijzer laan, en zullen zes.weken duren. Er wordt steeds 25 meter onder han den genomen en dergelijke stukjes zijn via Calcarlaan en Zijdeweg be reikbaar. Sluipers door Wassenaar maken grofweg gebruik van drie sluiprou tes: de Jagerslaan/Groot Haese- broekseweg/Buurtweg, Schouw- weg/Storm van 's Gravesandeweg en Schouwweg/Backershagenlaan- /Prinsenweg. De Kerkeboslaan vormt de verbinding tussen de Rijksstraatweg en de Stoeplaan. De Groot Hoefijzerlaan ligt evenwijdig aan de Wittenburgerweg, het uitein de van veel sluiproutes. Uitwegen Om op deze sluiproutes te komen nemen automobilisten in Noord- Wassenaar de Katwijkseweg, Oost- dorperweg, Deijlerweg en/of de pa rallelweg langs de Rijksstraatweg. De Kokshornlaan is versmald en op de Oostdorperweg moeten automo bilisten die uit de richting van Kat wijk komen, meermalen bij sluizen wachten waar tegenliggers voor rang hebben. De stoplichten bij de Zuylen van Nijeveltstraat en de Ro- zenweg staan zo afgesteld dat het verkeer dat Wassenaar uit oostelij ke richting nadert, minder lang groen licht heeft dan vroeger. Uit tellingen blijkt dat dergelijke aanpassingen de groei remmen of stoppen op de wegen in kwestie, maar nieuwe problemen oproepen op andere wegen. Zo nemen steeds meer automobilisten de westelijke parallelweg langs de rijksweg A44. Om die ontwikkeling te keren, wil Wassenaar deze weg in de ochtend spits afsluiten voor het verkeer dat richting Den Haag rijdt. Voor bus sen is die afsluiting niet van toepas sing. Wannonder Bonjer terug aan het actiefront door 'verhulde kapplannen' Actievoerders: iedere ge meente heeft ze. Door de een hooggewaardeerd, door de ander met de nek aangekeken vechten ze voor of tegen de meest uiteenlopende zaken. Tegen een puinstort, tegen de Schiphollijn, tegen graskar pers, voor het eigen schuurtje, voor appelbomen of voor een drempelvrije gemeente. Hun heilig vuur dooft geen mo ment, ook als resultaat uit blijft. In deze rubriek doen ze een boekje open over hun drijfveren, overwinningen, ontberingen en tegenstan ders. WARMOND - Als de ge pensioneerde arts F.H. Bonjer zich in zijn War- mondse stoel laat zakken, denk je niet direct aan de voorzitter van een actieco mité. Het NRC Handels blad ligt in de krantenbak. Omringd door antieke meubelen en met uitzicht op een imposante tuin, straalt Bonjer rust en dege lijkheid uit. Maar de schijn bedriegt. door Dorith Ligtvoet De vroegere fractievoorzitter van de plaatselijke VVD kan zich vol overgave op zaken werpen die hem na aan het hart liggen, niet kloppen of anders kunnen. Zo heeft hij zich destijds verzet tegen de komst van de Schiphollijn. Op dit moment ijvert hij voor de ves tiging van een smalspoormuse um in Valkenburg en is hij voor zitter van het actiecomité War- monds Groen. Twee maanden geleden ont dekte de Warmonder dat de ge meenteraad op 6 juli zou praten over het kappen van bomen langs de doorgaande route in het dorp. Zoals veel Warmonders vindt hij dat de kwestie heel verhuld is ge bracht. "In de stukken stond dat zou worden gesproken over de herverharding van en aanpassin gen aan de doorgaande route. Nu, dan moet je wel heel erg gespitst zijn op die bomen om te weten dat dit agendapunt daarover zou han delen". Bonjer denkt dat het gemeente bestuur pas besloot om de 22 beu x levend wezen van het leven dreigt te i ken langs het Bos van Krantz ge leidelijk te vervangen door nieu we bomen toen veel Warmonders zich roerden op een hoorzitting die aan het raadsbesluit vooraf ging. Boos Het compromis gaat het actieco mité niet ver genoeg: "De weg- breedte en de keuze voor ondoor- laatbaar asfalt over de gehele rou te blijven gehandhaafd". Via een bezwaarschrift dat het comité on langs bij het gemeentebestuur heeft ingediend, wil Warmonds Groen het raadsbesluit aanvech ten. "Daarnaast willen we be werkstelligen dat de gemeente een onafhankelijk bureau in de arm neemt en nog geen uitspraak doet over de aard van de verhar ding". Warmonds Groen stuurt daarom aan op een gesprek met het college en wil via een beplan tingsplan de aanleg van het open baar groen in Warmond bevorde- Bonjer maakt er zich nog steeds boos over dat sommige raadsle den het rapport van de firma Ar- bori terzijde schoven, dat tijdens de hoorzitting door Warmonds Groen werd gepresenteerd. Uit het rapport blijkt dat de bomen langs de Herenweg tussen Beatrixlaan en Korenmolenbrug in fases kunnen worden vervan gen. "Wat mij ook dwars zit is dat er tijdens de raadsvergadering werd gezegd dat het goed geld naar kwaad geld gooien beteken de, als je de bomen langs de He renweg met allerhande maatrege len wil redden. In mijn ogen is het een kwestie van filosofie. Het ver keer zou zich moeten aanpassen aan de bomen en niet omgekeerd, zoals nu dreigt te gebeuren". Het actievoeren kost Bonjer de nodige uurtjes en de vraag dringt zich op waarom hij zo veel tijd aan het behoud van de 22 beuken en ander Warmondse groen? "Door mijn studie geneeskunde heb ik veel respect gekregen voor de na tuur. Ik heb een ambtseed afge legd, waarbij ik heb beloofd dat ik alles wat leeft met alle middelen zal proberen te laten voortleven. Die filosofie geldt voor alles wat leeft. Of het nu een boom, mens of een hond is maakt in principe niet zoveel uit. Ik doe graag moeite wanneer een levend wezen be roofd dreigt te worden van het le ven, zeker als het een redelijke kans heeft om te kunnen blijven voortleven. Wat betreft de bo men, die hebben al 150 jaar ge leefd en kunnen nog 70 jaar ver der leven. Vanuit die filosofie en die gevoelens is het het waard om voor die bomen te vêchten". Vechtlust Dezelfde vechtlust toonde Bonjer in het verleden bij de aanleg van de Schiphollijn. Vervoersstro men en verkeersproblematiek hebben zijn warme belangstel ling. Als voorzitter van de actie groep Schiphollijn Warmond ont wierp de hobbyist een alternatief traject, waaraan zelfs een Tweede Kamerdebat werd gewijd. Het al ternatief liep van Rotterdam naar Leidschendam, oostelijk van Lei den langs de rijksweg A4 naar Schiphol. Zijn inspanningen kwamen te laat om de spoorbaan weg te houden, wel lukte het hem geluidsschermen 'binnen te ha len'. Bonjer vindt overigens nog steeds dat het door het comité Schiphollijn gewenste traject er had moeten komen. "De nu ge realiseerde oplossing betekent een verdubbeling van het verkeer tussen Leiden en Amsterdam. Bovendien is er sprake van een rare slinger door de Haarlemmer meer. In onze plannen was het viaduct bij Warmond niet nodig geweest". "Nu zijn er veel problemen rond het project met de TGV, de zeer snelle trein. En het merk waardige is dat op dit moment wordt gedacht aan het tracé dat wij destijds voor de Schiphollijn hebben bedacht". Wanneer politi ci toentertijd voor de andere rou te hadden gekozen, had de TGV dit tracé kunnen nemen. "Dat had een hoop geld gescheeld", stelt Bonjer vast. Bonjers interesse in het railver- voer strekt zich ook uit tot histori sche treinen. Urenlang kan hij verhalen van de inspanningen die de Nederlandse Smalspoorstich ting levert voor de totstandko ming van een spoorwegmuseum bij het Valkenburgse meer. Bon jer is actief lid van de stichting. Milieu-activisten proberen al ja ren het treintje uit de duinen weg te krijgen. Omdat mede daardoor de mogelijkheden om met pu bliek te rijden beperkt zijn, wil de stichting graag een een spoorbaantje vi nen in Valkenburg. Windmolens Niet altijd werken autoriteiten en lagere en hogere overheden even welwillend mee aan Bonjers plan nen. Toch heeft de arts geenszins het idee dat hij tegen windmolens vecht.. Hij richt de blik vooruit en kijkt met voldoening terug op de resultaten van zijn strijd. Bonjer is er heilig van overtuigd dat zijn vele wefk vruchten heeft afge worpen. Dat de beuken langs het Bos van Krantz niet in één keer tegen de vlakte gaan, zou te danken zijn aan het comité. Ook de komst van geluidwallen en de dubbele be glazing van woningen langs de Schiphollijn noemt hij successen. En het museum? Bonjer gelooft zeker dat het er kan komen. Dat de provincie Zuid-Holland nog niet over de benodigde grond be schikt en de Nederlandse Smal spoorstichting nog niet voldoen de geld heeft om het museum van de grond te tillen, doet hij af als 'problemen'. "Er moet op dat vlak even iets gebeuren. Als we plotse ling twee ton krijgen, is de rest veel gemakkelijker te krijgen". De eerste aflevering van deze ru briek stond 28 juli in deze krant en besteedde aandacht aan de Leider- dorpse actievoerster R. Dekkers. 5 augustus kwam Voorschotenaar R. Brussee aan het woord en vorige week stond de Wassenaarse actie voerder/kunstenaar R. Blóte cen traal. D E S T R O O K Ons nieuwe lezersservicestempeV betekent voor u vaak vele guldens korting! Regelmatig selecteren wij, speciaal voor onze lezers, aantrekkelijke activiteiten. Of het nu gaat om lezersreizen, entree bij diverse evenementen, speciale treinkaarten of andere zakenvoor lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad valt er altijd wel voordeel te halen. Daarom een goede raad: Let voortaan op ons lezersservice-stempelAbonnees van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zijn daarbij in het voordeel, want zij krijgen deze krant toch al elke dag in de bus. Zo kan een abonnement nog onverwacht geld opleveren. Lezersservice: dat laatje niet liggen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11