Het is echt een mannenwereld9 ïVio: Vehikel '89 Verbeteringen aan auto gaan door 'Benzineprijs ook harmoniseren' Elektronisch schakelen in Porsche met tiptronic Germaanse nederzetting is rijke informatiebron DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 De enige reden om de accijns op dieselolie te verhogen, lijkt te zijn dat de verhoging nu eenmaal is aan gekondigd. Aldus de wat cynische reactie van de vereniging 'De Rij wiel- en Automobiel-Industrie', be ter bekend onder de afkorting RAI. Een van de argumenten die het kabinet aanvoert om de prijs van dieselolie, en daaraan gekoppeld ook de LPG-toeslag op de motorrij tuigenbelasting, te verhogen is de Europese harmonisatie. Het niveau van de Nederlandse dieselaccijns is lager dan in andere landen, dus kan deze wel worden verhoogd. De prijzen van de brandstof moe ten met het Europa van 1992 in aan tocht meer worden gelijk gescha keld. Maar hoe zit het dan met de prijzen van de benzine in Duitsland en Belgie bij voorbeeld, zo vroeg de RAI zich af. Zijn die ook al een beetje gelijk? In Nederland is de prijs voor een liter super gelood on geveer 1,75, in Westduitsland 1,44 en in Belgie 1,55. Er is dus nog heel wat te 'harmoniseren', vindt de RAI, niet alleen in hoogte maar in de laagte. Op Vehikel '89 staan tal van historische voertuigen. Voor de vijftiende keer organi seert Frits de Graaf de beurs Ve hikel. Op deze (verkoop)ten- toonstelling die 19 en 20 augus tus in de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden, zullen weer veel verschillende antieke voer tuigen pronken. De beurs Vehikel is vooral ge schikt voor de sleutelaar en ver zamelaar. Op zoek naar dat ont brekende onderdeel, die fraaie poster of dat schaalmodel ko men zij hier ogen tekort. Maar ook de leek komt er veel fraais tegen, variërend van honderden automobielen, scooters, moto ren, (brom)fietsen tot talrijke bijzondere verzamelingen die iets met antiek vervoer te ma ken hebben. Zo zijn er onder meer stands met radiateurmascottes, geë mailleerde auto-emblemen en speldjes. Er is ook een nage bouwde antieke garage. De on geveer 1000 stands in de Julia na- en Margriethal zijn van 10-17 uur geopend. De entreeprijs is ƒ10,-, kinderen en 65+ betalen ƒ5,-. Processen op het gebied van com- fortverbetering aan de auto hebben zich door de jaren heen altijd langs de weg van de geleidelijkheid vol trokken. Neem nu zaken als de ge ringere luchtweerstand, elektroni sche motorbesturing en verbeterde wielophanging. Al deze verbeterin gen zijn nauwelijks merkbaar tot stand gekomen. Dit proces van 'verborgen' verbe teringen gaat nog onverminderd door. Telkens worden weer moge lijkheden ontdekt op het gebied van moderne materialen. Nu bijvoor beeld in de kunststoffen. Zowel voor de autofabrikanten als voor de toeleveranciers liggen hier tal van mogelijkheden om de trillingen te dempen en de geluiden te absorbe ren. Zo wordt er nu voor de motor- steunen een hydraulische demping toegepast en zijn er koppelings dempers die geluiden van de op el kaar komende tanden van de ver snellingsbaktandwielen elimine- Met een speciaal materiaal kun nen hoogfrequent-aanzuiggeluiden (zoals bij een diesel met turbolader) worden geabsorbeerd. Een speciale voering op de zijkant van de schok demperzuigers laat de hinderlijke dempergeluiden verdwijnen. Voor de cardanas of de voorwielaandrijf assen zijn er isolatiestoffen waar mee een nog rustiger loop wordt verkregen. Dit zijn alle 'verborgen' verbete ringen, want behalve voor de recht streeks betrokkenen wordt er nau welijks over geschreven of gespro ken. Wel moet het de geïnteresseer de autorijder zijn opgevallen dat de geluidsmetingen bij een autotest de laatste jaren lagere dB(A)-waarden tonen. Een niet minder belangrijk voor deel van deze nieuwe constructies en materialen is dat ze bijdragen tot een langere levensduur van het me chanisme. Dit wordt nog onder steund door de doelmatiger afdich tingen voor de assen en de sterkere afsluithoezen. Enerzijds wordt het binnendringen van stof en vuil te gengegaan, anderzijds blijven de olie en het vet op de plaats waar ze horen en komen niet op de weg te recht. Misschien is een efficiënte torsie- trillingsdemper die het leven van de krukas met 40.000 km verlengt op zich niet iets óm je als autorijder over te verheugen. Maar het weten schappelijk onderzoek spitst zich toe op alle motoronderdelen die eveneens van een trillingvrije wer king en langere levensduur profite ren. Het zijn deze 'verborgen' verbe teringen die naast de alom bekende technische hoogstandjes de moder ne auto "waar voor zijn geld" geven. EG treedt op tegen concurrentievervalsing De Europese Commissie heeft aan gekondigd juridische procedures te willen beginnen tegen de regerin gen van Westduitland en Spanje in verband met subsidiëring van de auto-industrie. Als deze regeringen niet binnen twee maanden volledige opening van zaken geven betreffende de be staande subsidieregelingen, zal de Commissie een klacht indienen bij het Europese Hof van Justitie. Ook wil de Commissie dat in het vervolg vooraf toestemming wordt verkregen voor het verlenen van steun aan autofabrikanten. Porsche heeft in de raceauto 962 C de tiptronic voor het eerst beproefd, alvorens hem vanaf volgend jaar te leveren op het nieuwe model Por sche 911 Carrera 2. Met een lichte schakelbeweging van de pook kan naar wens de 4-traps automaat of de gewone handbediende versnel lingsbak in werking treden. Nadeel van een conventionele automaat is het ongewenst terug- of opschake- len, iets dat bij snel rijden in boch ten irritant kan zijn. In deze bijna 2 ton kostende Porsche heeft het in telligent schakel programma (IPS) de actuele rijomstandigheden, de stand van het gaspedaal en de dwars-versnelling in de bocht elek tronisch onder controle. AMERIKA hecht veel waarde aan de veiligheid van de autobestuur der en dat is de oorzaak van forse prijsverhogingen voor de 1990-mo- dellen. Bij Ford worden de auto's 5 tot 7 procent duurder en Chrysler zet er 4 tot 9 procent bovenop. TOYOTA gaat behalve een assem blagefabriek in Engeland ook nog een motorenfabriek in Wales bou wen. In 1992 moeten er uit beide produktiecentra jaarlijks 200.000 middenklassers komen. Het geheel vergt een investering van 34 miljard gulden en biedt werk aan 3300 men- De traploos werkende regeling komt in de plaats van de bij meer merken bekende sport economy schakelstanden. Met de handge- schakelde manier van rijden, staat de tiptronic versnellingspook in de korte sleuf rechts op de middencon sole. Met volledige tractie kan er di rect worden opgeschakeld of terug geschakeld. Naar voren duwen is opschakelen en de pook naar achte ren halen is terugschakelen. Die korte schommelbeweging met de versnellingspook zet elektronisch .het schakelpatroon in werking. Mocht er bij een te hoog toerental teruggeschakeld worden dan treedt de gewenste versnelling die in een computer is opgeslagen pas in wer king als het bijbehorende veilig ge achte toerental is bereikt. Te veel doortrekken in een lage versnelling voorkomt dit systeem ook. De tip tronic maakt van deze Porsche die is afgeleid van de 911 Carrera 4, een 'sportief handgeschakeld scheurij zer dat 260 km/u haalt en je kunt er ook bedeesd volautomatisch in het stadsverkeer mee rondtoeren. Het modeljaar 1990 biedt verder voor de Carrera 2 en 4 uitvoeringen als Targa en Cabriolet; standaard krijgen alle Porsches nu een ABS remsysteem. De modellen 944 S 2.7 en 911 Turbo en Carrera zijn uit het De Porsche 911 Carrera 2 is afgeleid van de vierwielaangedreven Carrera 4 en is uitgerust met een elektronisch geregeld schakelmechanisme. <foto gpd> programma verdwenen, aan de op volger van de 911 Turbo wordt ge werkt. Nieuw is de toepassing van een metaal-katalysator in de Carre ra 2 en 4, waardoor er minder ver- mogensverlies optreedt en een be tere koudstart wordt bereikt. Het ding zou ook stabieler zijn dan de keramiek-katalysator. De 928 GT is een nieuw model met 5- versnellingsbak dat met 330 pk een top van 275 km/u neerzet. Aan drijving, chassis, velgen- en ban denmaat zijn aangepast aan deze snelste Porsche uit het programma. Officieel Porsche dealer Oók voor onderhoud en réparatie. Automobiel Maatschappij Wittebrug bv Laan van Nieuw Oosteinde 100, Voorburg: 070-86.54.53 BINNENLAND Vrouwelijke vrachtwagenchauffeur wordt argwanend bekeken via een uitzendbureau werkt, moet ze dat soort meningen keer op keer bestrijden. "Zo wilde iemand me laatst niet hebben omdat een vrouw volgens hem niet in staat was een wagen met pvc-pijpen te lossen. Dat is natuurlijk onzin. Een hoop din gen die je moet doen, zijn minder een kwestie van kracht als van han digheid. Bijvoorbeeld de plastic huif van een wagen afhalen, dat is lastig, maar daar hoefje echt niet zo sterk voor te zijn". Steevast krijgt ze de vraag, wat ze doet bij een lekke band: "Maar als mannelijke chauffeurs in Neder land een lekke band krijgen, roepen ze ook de wegenwacht. En in het buitenland hoef je maar even langs de kant van de weg te staan of je col lega's stoppen ongevraagd om je te helpen". Problemen met de wagen of met het lossen probeert ze, net als iedere andere chauffeur, eerst zelf op te lossen: "Maar'als die er niet uitkomen, vragen ze ook hulp". Dat neemt niet weg dat er dingen zijn waarvan ze zegt dat een vrouw die niet kan: "Aardappels rijden bij voorbeeld. Als ze los gestort zijn gaat dat wel, maar niet als ze in zak ken van vijftig kilo zitten. Die kan ik niet lossen". Waar ze bij aantekent dat het sjouwen van zulke zware zakken voor mannen ook niet ge zond is. Beperkingen Het vrouw-zijn heeft ook een paar andere beperkingen, met name op het internationale transport. Hoe wel vrouwelijke chauffeurs volgens haar in het buitenland veel gewoner zijn dan hier ("In Zweden zie je heel vaak vrouwen achter het stuur. In België hebben ze zelfs eigen kinder opvang") zijn de voorzieningen er over het algemeen niet naar. In de damestoiletten van wegrestaurants is geen warm water, laat staan een douchegelegenheid. "Als je wil douchen, moet je maar hopen dat daar niet net een man onder staat. Het is behelpen, maar daar moet je je gewoon overheen zetten". Verder heeft ze er zich inmiddels bij neergelegd dat het voor vrouwen niet is weggelegd om samen met een mannelijke collega bloemen naar Spanje te rijden. "Niet vanwe ge die collega hoor. Naar mijn erva ring heb je daar zelden problemen mee. Nee, vanwege de achterban. Het zijn vaak hun vrouwen die dan bang zijn dat er iets gebeurt. Het is net als toen er vrouwen kwamen werken bij de politie en op de sche pen bij de marine. Toen hadden al lerlei echtgenotes ook bezwaren". EMMELOORD (GPD) "Voor andere mensen sta je er altijd een beetje buiten. Ze kijken je aan alsof je toch wat vreemd bent. Bij verjaar dagen kun je bijvoorbeeld nooit over je vak praten. Want een vrouw die op een vracht wagen rijdt, dat is voor de bui tenwereld toch een raar manwijf". door Runa Hellinga Marga Bolt, voorzitster van de be gin dit jaar opgerichte Lady Truc kers Club (LTC), reddert onder het praten haar drukke gezin. Vier van de zes kinderen zijn thuis, en terwijl de jongste een sok kwijt is, worstelt de oudste met een verzekeringsfor mulier. Twee zonen mengen zich af en toe nadrukkelijk in het gesprek. Ze zijn al evenzeer van vrachtauto's bezeten als hun moeder. Toen Bolt haar diploma's haalde, wist ze heel goed waar ze aan begon. Ze komt uit een echte chauffeursfa milie. "Mijn vader is chauffeur, mijn opa's, mijn ooms, eigenlijk ie dereen", meldt een van de kinderen niet zonder trots. Als meisje ging Bolt al met haar vader mee op lange ritten, net zoals haar kinderen nu meegaan wanneer ze de kans krij gen. Ze werd - hoe kan het anders - verliefd op een vrachtwagenchauf feur en droomde ervan om, al was het maar eens in haar leven, zelf een wagen naar Italië te rijden. Die kans kwam, en ze herinnert zich nog le vendig het tevreden gevoel toen ze de Zwitserse bergen afreed en een collega haar aansprak: "Goed zeg Marga, het is je gelukt". Nog steeds rijdt ze het liefste op buitenlandse bestemmingen, al is het daar de laatste tijd niet van ge komen. Met de komst van de kinde ren is ze een tijd gestopt met wer ken. Inmiddels is ze 34 en geschei den. Bijstandsmoeder wilde ze niet blijven en haar zonen zagen dat ze de kriebels had. "Die hebben tegen me gezegd: watje wil is weer rijden, ga dan. Ze staan er echt achter en zijn heel erg zelfstandig. Anders zou het niet kunnen. Een vrouw met een partner of kinderen moet haar gezin achter zich hebben. Wantje bent na tuurlijk heel vaak van huis". Sinds begin dit jaar zit ze weer op de vrachtwagen, voor een uitzendbu reau en meestal op binnenlandse ritten. Mannenwereld Het aantrekkelijke van haar werk noemt ze de vrijheid. "Ik zou nooit in een winkel of een fabriek kunnen werken", zegt ze. Toch waarschuwt ze voor de valse romantiek die erom heen hangt. "Door de truckerslied jes is ons beroep helemaal geïdeali seerd. En dan blijkt het achteraf toch heel hard werken te zijn. Als een ander op bed ligt, zit jij al achter het stuur". Hoewel ze nu al weer een tijdje rijdt, heeft Bolt nog steeds geen vas te baan. Het is voor een vrouwelijke chauffeur niet makkelijk om werk te vinden. "Het is een echte man nenwereld, waar ze vrouwen maar argwanend bekijken", weet ze uit ervaring. Sinds een paar jaar ver biedt de wet het werkgevers om vrouwen te discrimineren. Ze wordt dan ook wel eens opgeroepen voor een sollicitatiegesprek, maar vaak op schimmige gronden afge wezen: "Zo kreeg ik een keer te ho ren dat ze om sociale redenen de voorkeur gaven aan een man, want die was werkloos en moest voor een gezin zorgen. Nou, dat geldt voor mij ook". Er zijn maar weinig vrouwelijke chauffeurs in Nederland, Bolt schat hun aantal op een stuk of zeventig. Omdat er een grote behoefte bleek aan onderlinge steun en overleg werd begin dit jaar de Lady Truc kers Club opgericht. Met die naam is Bolt overigens niet zo gelukkig, omdat die zo doet denken aan stoe re romantiek en vlammen in de pijp. De club heeft inmiddels 33 leden die elkaar met raad en daad probe ren bij te staan. "Het is heel prettig om met vrouwen te kunnen praten die dezelfde problemen met sollici taties en collega's hebben als jij. Mensen die dezelfde belangstelling hebben en het niet gek vinden dat een vrouw vrachtwagenchauffeur Grof taalgebruik Als vrouw in de vervoerswereld moetje wat kunnen hebben, anders rnoet je er niet aan beginnen, stelt ze duidelijk. Ze blikt of bloost niet van grof taalgebruik en neemt in een chauffeurscafé rustig woorden in haar mond neemt die ze aan haar ei gen eettafel niet wil horen. "Veel mannen voelen zich ongemakkelijk met een vrouwelijke collega omdat ze denken dat ze zich dan netter moeten gedragen. Als je dan binnen komt, valt het gesprek stil. Maar ik wil gewoon behandeld worden als een collega die zijn werk doet en Marga Bolt: "Veel mannen voelen zich ongemakkelijk met een vrouwelij ke collega omdat ze denken dat ze zich dan Tietter moeten gedragen. ^foto dan moet je net zo grof kunnen pra ten als zij. Ik leef wat dat betreft dui delijk in twee werelden". Als je een tijdje meedraait, wordt je door de collega's wel geaccep teerd. Veel moeilijker is het om de vooroordelen van werkgevers te overwinnen. Die gaan er vaak bij voorbaat van uit dat een vrouw al lerlei dingen niet kan. Omdat Bolt De opgegraven Germaanse nederzetting in Gennep trok gisteren meer belangstelling dan verwacht. (foto anp> GENNEP (ANP) - Zonder al te veel vertrouwen in de historische be langstelling van zijn medemens, dacht prof.dr. H. Heidinga dinsdag avond nog dat er geen mens zou komen. Gisteren keek hij zijn ogen uit. Het nieuws over de opgegraven resten van een Germaanse nederzet ting uit de vierde en vijfde eeuw bij het Limburgse Gennep lokte hon derden buurtbewoners en toeristen naar de open dag op het opgra vingsterrein. Ze verzamelden zich bij de bouwkeet, verdrongen elkaar rond de kleine vitrines met pot- en glasscherven en zwermden uit over het stoffige stuk grond langs de Maas. Vanaf april hebben de leden van het Albert Egges Van Giffeninsti- - tuut voor pre- en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam on gestoord kunnen graven naar resten van bewoning in de vierde en vijf de eeuw. Gisteren kweten de meesten zich voor een keer routineus van hun taak als gids. Alhoewel de onwetenschappelijke vragen die leken nu eenmaal stellen de deskundigen wel eens met de mond vol tanden liet staan. "Is die bruine vlek nou de wc geweest", of "Bloeiden hier in de vijfde eeuw ook al korenbloemen?". De vondst van de nederzetting is te danken aan de amateurarcheo- loog H. Verscharen uit het naburige Middelaar. Hij hield een oogje in het zeil bij de bouw van een zuiveringsinstallatie door het Limburgse waterzuiveringsschap. Tijdens het aanleggen van leidingen, ongeveer een halve kilometer voorbij de bouwlokatie, trof Verscharen opeens resten aan die op vroege bewoning wezen. Inmiddels zijn op het 2,3 hectare grote terrein, zoals onderzoeker N. Paap het uitdrukt, "een hele massa kuilen gevonden, paalgaten, hutkommen en huisplattegron den". De tachtig hutkommen wijzen op grote bedrijvigheid, want op die plekken moeten kleine smederijen, slachterijen en weverijen heb ben gestaan. De tien huisplattegronden - van het type dat ook in Drenthe en in Westfalen is aangetroffen - geven met kleurverschillen en overblijfse len de omtrek aan van de vroegere woningen met stallen. Menselijke overblijfselen zijn er nauwelijks gevonden, althans niet van de Franki sche stam die het stuk grond vanaf de tweede helft van de vierde eeuw bevolkte. Wel de slordig in een kuil geduwde resten van een ongeveer 17-jarig meisje dat vermoedelijk in de 17e eeuw om het leven is ge bracht. Vast staat dat de Gennepse nederzetting een tamelijk rijke is ge weest. Dat maakt Heidinga op uit de hoeveelheid gevonden glas, dat in die tijd redelijk duur was. De munten die werden aangetroffen wijzen op een soort geldeconomie. De Franken bootsten bovendien de Ro meinse tafelcultuur met veel luxe goederen na. Van diezelfde Romei nen hadden de Franken als militaire bondgenoten toestemming gekre gen om zich in het rijk te vestigen. Ze bleven tot 500 na Christus, de overgangsperiode naar de Middeleeuwen, een tijd waarover zeer wei nig bekend is, hetgeen de vondst nog waardevoller maakt. "Deze ne derzetting zal de komende tientallen jaren maatgevend zijn voor onze kennis over die tijd", zegt een tevreden Heidinga.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9