Bouw maakt kwaliteit van werk beter 'Koeien geven meer melk voor lustrum' Ziridafrikaans thuisland werft met paspoort zakenlieden Hong Kong PROTEST IN BEJAARDENZORG ri *jn 'Dure organisatie nekte Schelde' Opleidingsniveau gestegen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAGINA 7 op Britse c DEN HAAG (ANP) Overheid en organisaties yan werk- ™'p.gr me-r en m°sen zich nu al niet gevers en werknemers in de bouw hebben gisteren een overeenkomst (convenant) gesloten om de arbeidsomstan digheden in de bouw te verbeteren. De ondertekenaars zijn het er over bouwondernemer. De werknemers s dat verbetering van de arbeids omstandigheden bijdraagt aan ver mindering van het ziekteverzuim, arbeidsongeschiktheid en het aan tal arbeidsongevallen. Uit sociale, bedrijfseconomische en arbeid- marktoverwegingen is dat van di rect belang voor alle betrokkenen. Voorzitter J. Schuller van de Bouw- en Houtbond FNV vindt dat de politiek meer aandacht moet be steden aan de kwaliteit van de ar beid. De slechte arbeidsomstandig heden zijn volgens hem in zeer be langrijke mate verantwoordelijk voor de ruim 40 miljard gulden die jaarlijks nodig is voor sociale uitke ringen en gezondheidszorg. Demissionair minister Nijpels (vrom) heeft als uitvloeisel van de overeenkomst scherpere controles op de bouwplaats aangekondigd. De overheid zet daarvoor de ar beidsinspectie in, de bedrijfstak zelf zal letten op naleving van ver plichtingen voortvloeiend uit cao afspraken. Het Rijk gaat als grote opdrachtgever van bouwprojekten ook meer op de arbeidsomstandig heden letten. Zo zal de Rijksgebou wendienst als opdrachtgever het gebruik van asbest niet toestaan, de overheid zal zich inspannen het ge bruik van asbest op korte termijn wettelijk te verbieden. Er volgt nog onderzoek naar een dergelijk ver bod voor het gebruik van teer. Demissionair staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) heeft bedrijven die het niet te nauw nemen met goede ar beidsomstandigheden gewaar schuwd dat zij hard zullen worden aangepakt. Bij misstanden op een bouwplaats zal de arbeidsinspectie ook de bedrijfsleiding aanpakken, aldus de bewindsman. Om haar werk goed te kunnen doen is het volgens voorzitter F. van der Meu- len van de Bouw- en Houtbond CNV wel noodzakelijk dat de ar beidsinspectie meer mensen krijgt. Voorzitter F.A.M. de Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf vindt dat goede arbeidsom standigheden blijvend onderdeel moeten zijn van het beleid van de moeten zich volgens hem meer dan thans bewust zijn van gevaarlijke s tuaties op de bouwplaats. HONGKONG (IPS) - Het Zuidafri- kaanse thuisland Transkei probeert gebruik te maken van de onrust in Hongkong door zakenmensen uit de nu nog Britse kroonkolonie pas poorten aan te bieden in ruil voor investeringen. Het vertrouwen van de Hongkongers in de toekomst is tot een minimum gedaald door het neersabelen van de democratise ringsbeweging in de Volksrepu bliek China, begin juni. In 1997 wordt Hongkong door de Britten teruggegeven aan China. De Hongkongers hebben een koloniaal staatsburgerschap, dat aan China vervalt na de souvereiniteitsover- dracht. Zij hebben dan geen recht op Britse diplomatieke bescher- Groot-Brittannië vestigen. Veel mensen proberen op de val reep te emigreren of op zijn minst een geldig paspoort van een ander land te krijgen als 'verzekeringspo lis'. China beschouwt de Hong- kongse paspoorten als louter reis documenten en hecht er verder vol- strekt geen waarde aan. Een aantal tingtarief verder uitzonderlijk laag landen in de Derde Wereld is al be gonnen met campagnes om investe ringen aan te trekken in ruil paspoorten. zal zijn. Transkei en andere thuislanden, zoals KwaZulu, voeren nu een ac tief beleid om investeerders aan te trekken uit Azië. Zij rekenen erop dat de zakenmensen zich vooral zul len laten leiden door hoge winstver- Singapore, maar dinsdag verscheen wachtingen en minder door politiek een pagina-grote advertentie in de inzicht. De meeste Aziatische inves- South China Morning Post waarin teerders in Transkei komen nu uit Transkei investeerders, hun gezin- Taiwan en Japan, waarbij de Japan- nen en bedrijfsleiders 'volledige ners zich verschuilen achter Taiwa- burgerrechten' aanbood in ruil voor nese brievenbussen. Japan werd investeringen. Een ander lokkertje geconfronteerd met fikse Ameri- van Transkei was de mededeling kaanse kritiek, toen in 1987 bleek 1991 een vrijhaven wordt ge- dat het land de grootste handels- ir belas- partner van Zuidafrika was gewor- kunnen den. commentaar merkte de re- campagne al zes verzoeken om in formatie waren binnengekomen. Een paspoort van een thuisland zal waarschijnlijk nauwelijks aan trekkelijk zijn voor de investeer ders. Gebleken is namelijk dat vrij wel alle Hongkong-Chinezen die naar KwaZulu zijn getrokken, zich intussen hebben verzekerd van een dactie van de krant echter op dat tweede paspoort. Transkei "eerder een dood spoor Volgens de meest recente cijfers dan een ontsnappingsroute" is. De hebben twintig Taiwanese en twee paspoorten van Transkei zijn alleen Hongkongse bedrijven in totaal 207 geldig in Taiwan. Israel en Zuidafri- miljoen dollar in Transkei geinves- ka en het thuisland wordt interna- teerd. Acht Hongkongse bedrijven tionaal beschouwd als onderdeel hebben zich de afgelopen vijfjaar in Zuidafrika. Het werd in 1976 door Zuidafrika onafhankelijk ver klaard. KwaZulu gevestigd. Australië is lange tijd het popu- Warren Kwok, directeur van de lairste emigratieland voor Hong- Hongkongse industriefederatie zei dat waarschijnlijk weinig zaken- zouden toehappen, voorna- kongers geweest, maar vorig jaar daalde het aantal visumaanvragen drastisch nadat er meldingen kwa- melijk vanwege de raciale proble- men over toenemende anti-Aziati- men die in zuidelijk Afrika te ver- sche sentimenten in dat land. opend in het thuisland, tingvrij exportgoederen worden verwerkt, terwijl het belas- wachten zijn. De agent in Hong kong van de Ontwikkelingsmaat schappij Transkei meldde niette- dat er op de eerste dag van de bliciteit over Australië berekende dat het land half miljard dollar aan investe ringen was misgelopen door de pu- Australische admiraal over missen fregattenorder Nederlandse werf DEN HAAG (GPD) Marinewerf het verschil van 560 miljoen weg te De Schelde heeft het geheel aan werken. zichzelf te wijten dat zij de mam- Directie-voorzitter A. de Smit moetorder van tien fregatten voor ontkent de omvang van de manage de marine van Australië is misgelo- ment-kosten. Hij spreekt van een pen. De ingewikkelde constructie bedrag van 160 miljoen gulden, met een groot aantal onderaanne- "Met dat verschil dreven de organisatiekosten gehouden bij het uitbrengen zal hier duidelijkheid over ontstaan, als het ministerie van defensie ope ning van zaken geeft. De order, die voor wat het leveren van het ontwerp en de begeleiding van de bouw betreft nu bij de Ham- ook rekening burgse werf Blohm und Voss te- de recht is gekomen, omvat voorlopig BLOEMENDAAL - Verpleegkundigen in de bejaar denzorg, zoals frier bij een tehuis in Bloemendaal, vra gen deze week aandacht voor betere beloning (vijf pro cent), vermindering van de werkdruk en een betere systeem voor de functiewaardering. Op 4 september is er een landelijke protestdag in het Congresgebouw, waar zo'n 5000 mensen worden verwacht. Ook vanuit Leiden zullen die dag enige bussen naar Den Haag vertrekken. (foto ANP) Economie kort Werkloosheid De gemiddelde werkloosheid in ons land bedroeg in de maanden mei-ju- li gemiddeld 388.000. Dat is iets ho ger dan in de maanden april-juni, toen 376.000 werklozen werden ge teld. Dat blijkt uit het werkloos heidscijfer van het CBS, dat giste ren, is bekendgemaakt. Dioxine Aan de Italiaanse grens staan tien tallen Nederlandse vrachtwagen combinaties vast, omdat zij Italië niet binnen mogen. De wagens zijn geladen met Nederlands vee en Ne derlandse vleesprodukten, waar- voofltalië in verband met de vondst van dioxine in melk een tijdelijk in voerverbod heeft afgekondigd. NOB Wegtransport, dé grootste on dernemersorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer over de weg, heeft bij het ministerie van land bouw en visserij aangedrongen op het afgeven van gezondheidsverkla ringen voor de lading van de betrok- ken vrachtwagens. China China heeft de vijf grootste staats ondernemingen op het gebied van buitenlandse handel zware boetes opgelegd vanwege belastingontdui king en andere illegale praktijken, zo heeft het officiële Chinese pers- bureauNieuw China woensdag be kendgemaakt. Het gaat in totaal om een bedrag van meer dan 51 miljoen yuan (31 miljoen gulden). Buiten landse diplomaten houden er reke ning mee dat de maatregel een po ging is om de economische hervor mingsbeweging in China verder te ondermijnen. Verladers Een groep Westeuropese verladers, waar onder de Nederlandse EVO (40.000 lecen), heeft bij de Europese Commissie in Brussel een klacht in gediend tegen rederijen die het con tainervervoer op de Noordatlanti- sche route in handen hebben. De exporteurs zijn met name boos over het via een 'truc' duurder maken van langlopende contracten door de rederijen. Doordat de rederijen dit onderling hebben afgesproken is er sprake van het uitsluiten van con currentie, aldus de EVO. TNO De Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek (TNO) is er vorig jaar in geslaagd een positief resultaat te boeken en heeft daarmee de terug slag van het jaar ervoor goedge maakt. In 1987 boekte de organisa tie, die niet werkt met winstoog merk, een negatief resultaat van 7 miljoen gulden. Afgelopen jaar werd een 'winst' geboekt van 3 ton, e de opgaande lijn van de ja- n '86 Werd hersteld. DEN HAAG (ANP). Het niveau van de banen in ons land is tussen 1977 en 1985 gemiddeld sterk gestegen ten opzichte van de periode daarvoor. De stijging komt geheel voor rekening van de banen van 'hoofdarbeiders'. Bij de handarbeiders is het gemiddelde niveau gelijk gebleven. Dat staat in een vandaag verschenen studie van de Organisatie voor Stra tegisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) in Den Haag naar de kwaliteit van de werkgelegenheid in ons land. Bij de vaststelling van het peil van de werkgelegenheid wordt gekeken naar de kwalificaties (opleiding, diplo ma's) die nodig zijn om een baan zo goed mogelijk te kunnen vervullen. Het opleidingsniveau van de werknemers, zowel de hand- als de hoofd arbeiders, laat in de jaren 1977-1985 een stijging zien die het niveau van de banen zelfs nog overtreft. Het gevaar daarvan is dat mensen met een be paald opleidingspeil het moeten afleggen tegen mensen met een iets hoger opleidingspeil, die daarmee werk 'onder hun nive De ontwikkelingen zijn verschillend per sector. Het functieniveau van handarbeiders in industrie, bouw en overige dienstverlening is gestegen. Het functiepeil van hoofdarbeiders nam overal toe, maar was groter in landbouw, visserij, industrie, bouw en banken en verzekeringen. Mannen blijken de afgelopen tien jaar weer hogere functies te hebben gekregen dan vrouwen. Alleen vrouwen met een hogere positie wisten zich te handhaven. Zeelieden moeten aan boord blijven EEMSHAVEN (GPD) - Russi sche zeelieden mogen de aan de haven grenzende gemeente Eemshaven officieel niet verla ten. Sealane wil hiermee een einde maken aan de bloeiende tweedehandse autohandel door Russische zeelieden, wan wie het bedrijf scheepsagent is. De Russen bezoeken in hun jacht op goedkope occassions garages door de hele provincie Groningen. Directeur Tammes, die beweert tot gisteren niets te hebben geweten van de auto handel, wil in elk geval met de kapiteins van de Russische schepen gaan praten. "Het komt er uiteindelijk op neer dat de be wegingsvrijheid van de beman ning flink beperkt gaat wor den," aldus Tammes. hoog op. Te hoog Australische regering het prijsver schil van 560 miljoen met de Meko- 200 fregatten van de Duitse marine werf Blohm en Voss te rechtvaardi gen. De bewindsman toonde zich ui terst verbaasd en wil nu uitleg vra gen bij De Schelde over de hoge 'management-kosten', niet in de laatste plaats door de inspanningen van diverse departementen. "Het is bitter voor de ministeries die hun best hebben gedaan de order bin nen te halen". De structuur met vier aandeel houders/hoofdaannemers, die ieder hun eigen onderaannemers hebben, vergt blijkbaar zoveel organisatie, coöordinatie, begeleiding en con trole dat de aanbieding van de groep De Schelde 560 miljoen gul den duurder is uitgevallen dat die van de Duitse concurrent. Die heeft overigens geen enkele overheids steun gekregen, stelde vice-admi- raal West. De Korte was overigens bij een eerder bezoek aan Australië op de hoogte gebracht van de hoge man- gementkosten, die De Schelde re kende voor het project. Van de Ne derlandse ambassade kreeg hij te horen dat die met ruim 600 miljoen gulden omlaag zouden moeten, wil de De Schelde daadwerkelijk kun nen meedingen naar de order. Dat gebeurde, maar niet voldoende om de offerte", aldus De Smit. Voor hem tien fregatten. Aanvankelijk blijft het een open vraag waar het verschil van 390 miljoen gulden achtz vandaan komt. Pas volgende week Admiraal West (foto anp> DDR maskeert met propaganda economische malaise bij 40-jarig bestaan BERLIJN (GPD) - Niet alleen de kameraden van de communistische SED, maar de hele werkende bevol king van de DDR slooft zich sinds maanden uit om in oktober het 40- jarige bestaan van de staat te vieren. Tenminste dat verkondigen de Oostduitse propagandisten in alle media. Voor de communistische vredes- en welvaartspolitiek gaan volgens de partijkrant Neues Deut- schland de arbeiders van het 'Com- binat VEB Garl Zeiss Jena' over tot een drieploegendienst. Ook het volkseigen vee moet overuren maken. Zo hebben collec tieve boeren toegezegd dat hun koeien meer melk zullen geven en hun varkens extra zullen groeien. door Hans Hoogendijk 'Eenheid van economische en so ciale politiek'. Dat is het motto in de nu al 18 jaar durende periode Erich Honecker. In de praktijk betekent het dat de staat de eerste levensbe hoeften zwaar subsidieert in plaats van het geld te gebruiken voor de modernisering van het snel verou derende machinepark in de bedrij ven. De subsidies slokken ongeveer 65 miljard gulden per jaar op (een kwart van de totale begroting). Waarom zullen we een stelsel dat iedereen in gelijke mate ten goede komt afschaffen? De partij denkt er niet over. Honecker op het partij congres van 1986: "Vol trots kun nen wij vaststellen dat er maar en kele landen ter wereld zijn, die'over een periode van meer dan 15 jaar een zo solide en zo dynamische eco nomische ontwikkeling kennen en die steeds in sociale vooruitgang konden omzetten". Het gros van de 16,5 miljoen Oost duitsers heeft er slechts hoongelach voor over. Zij kunnen dagelijks vaststellen dat de planeconomie niet functioneert en dat de partij op slinkse wegen prijzen verhoogt en subsidies beperkt. Pakken die vroe ger voor 200 Oostmarken werden aangeboden, kosten nu het dubbele terwijl de kwaliteit minder is. Res taurants worden gerenoveerd en daarna bij een gelijkgebleven assor timent in een hoger prijsklasse in gedeeld. Veel produkten verschij nen in een andere verpakking met minder inhoud, maar tegen veel ho gere prijzen. Voor veel DDR-burgers komen zulke versluierde prijsverhogingen hard aan. Het doorsnee-inkomen is officieel 1.100 mark, maar daar ko men velen niet aan. De nieuwe trend is de produktie van betere, niet meer gesubsidieerde produk ten die echter alleen goed betaalde staats- en partijfunctionarissen zich kunnen permitteren. De Oostduitse partij heeft enkele jaren geleden voor die produkten een speciale winkelketen opgezet. 'Delikat'-winkels voor levens middelen, 'Exquisit'-boetieks voor textiel en schoenen. Daar zijn be halve eigen produkten ook wester se artikelen te koop tegen Oostmar ken. Hoewel de officiële koers een op een is, geldt in deze winkels de realistische koers van vijf tot zeven Oostmarken voor een D-mark. Een pak kapitalistische koffie komt zo al gauw op 75 mark, een blikje haring in tomatensaus op 12 mark. De communisten rond Honecker die altijd belijden 'alles door het volk-alles voor het volk' voeren langzaam een nieuwe klassenmaat schappij in. Helemaal bovenaan staan de burgers die over harde va luta beschikken en dus in de In- tershops alles kunnen kopen wat ze willen, de middenklasse kan in de 'Exquisit' en 'Delikat'-zaken aan zijn trekken komen, maar de grote massa die noch Westmarken heeft, noch genoeg verdient voor de luxe winkels, is aangewezen op de meestal slecht verzorgde staatsbe drijven. Zij jagen tijdens hun werktijd de winkels af op zoek naar aanbiedin gen, proberen zwart te wisselen of regelen via bekenden of tamilie fel begeerde consumptie-goederen. De corruptie tiert welig. Tientallen mil joen uren gaan zo verloren, maar de statistiek zorgt er wel voor dat de norm wordt gehaald. De party beslist over produktie- doelen, over de inzet van arbeids krachten en produktiemiddelen, over zwaartepunten bij investerin gen en over de verdeling van de ge produceerde goederen. De mana gers van de grote kombinaten heb ben slechts te gehoorzamen en het plan te kunnen en te willen investe- Zonder toestemming van de par tijtop kan de de directeur van een machinefabriek bij wijze van spre ken nog geen spijker in het Westen kopen. De fabriek zet bijna de helft van de produktie af in het Westen. Dat marktaandeel kan men alleen maar houden, omdat de loonkosten in de DDR extreem laag zijn. In het Westen zou de arbeidsintensieve .productie al lang als onrendabel zijn opgegeven. Niet in de DDR, want daar moet het sprookje van de totale werkgelegenheid blijven be staan. Leegloop, gebrek aan motivatie, verouderde machines en het alles verstikkende dirigisme van boven af eisen hun tol. De deviezen bren gende export loopt even hard terug als de kwaliteit van veel produkten. Maar de partijleiding reageert nau welijks. Geen enkele vorm van de centralisatie, van het delegeren van bevoegdheden naar de managers. Alleen in de dienstensector staat de SED eigen initiatief toe. Het aan tal zelfstandige bakkers, slagers, restauranthouders, elektriciens enz. stijgt' snel. De staat subsidieert de aanloopkosten, geeft goedkope leningen en hoopt dat de kleine zelf standigen een deel van de enorme onvrede kunnen wegnemen. Tien personeelsleden mag zo'n kleine zelfstandige in dienst hebben. Ze verdienen voor Oostduitse begrip pen heel goed, maar werken, zelfs voor Westerse begrippen, keihard. En zo lang ze zich niet met politiek bezig houden, zal de staat hen niet lastig vallen. Het is slechts symptoombestrij ding. Het werkelijke probleem is dat de starre plan-economie het land ruineert en dat de DDR op de rand van het bankroet zou verkeren als er niet jaarlijks miljarden uit de rijke Bondsrepubliek het land bin nen zouden stromen. Erich Honec ker ziet dat anders: "Het feit dat de DDR nu al bijna 20 jaar een voort durende economische en sociale ontwikkeling garandeert, mag men met recht een historisch bewijs noe men voor de kracht van het realis tisch socialisme". Hypotheekrente 17 aug. 1989 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie bank kciijk bank Annuïteiten ABN b Rabobank ABN Dir/NCB Grenswisselk. Nutssp. Den H. Amrobank Centr.Volksb. Postbank ABN Dir./NCB NMB Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Dir./NCB Grensw.k./CDK Nutssp. Den H. NMB Postbank Rabob. Leiden Westl.Utr.st. ABN NMB Postbank Westl.Utr./st. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% Nat.N. bij nieuwbouw W.Utr. stand. Bouwfonds M/AI M/A/ M/A/ M/AJ KW/A M/A1 M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/AI M/A/ M/A M/Al M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/AJ M/AI M/AI M/AI M/A/ M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/A/ M/A1 M/A M/A/ MAU M/A/ M/A M/AJ M/A/ 8,98 8,5 9,21 5/10 jr 15/20jr 5/10 jr Verbeterde Levenhypotheken FGH FGH Lds. Spaarb. Lds. Spaarb. Zwolsche A. Zwolsche A. Zwolsche A. M/V/ M/V/ M/A/ M/AI M/A/ M/AI M/A/ Centr. Beheer Centr. Beheer Centrale Concordia NVL-maatsch. NVL-maatsch. Nat Ned. Nat. Ned. W.U.(l.last.) M/A/ M/A/ M/A M/A/ M/AI M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 15/20 jr M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf c Copyright Vereniging Eigen Huis te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7