Walesa versmaadt functie als premier Malaria niet meer te stuiten in Afrikaanse landen Aanbod Poolse coalitie afgewezen Rafsanjani beëdigd als president Kaunda wil bemiddelen in conflict ANC-Pretoria Syrië wil strijd Bayrut beëindigen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (Rtr/UPI) Lech Walesa, de leider van Solidariteit, heeft gisteravond laten weten dat hij niet de bedoeling heeft premier te worden van Polen. Hij sprak nadat het Poolse parlement gisteravond een resolutie aanvaardde waarin werd gezegd dat er een re gering zou moeten worden gevormd met Walesa als minister-president. Vandaag werd de voormalige voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, de eed voor het president schap afgelegd. Gisteren koos de Majlis, zoals het parlement in Iran wordt genoemd, de radicale, anti-westerse Medi Karrubi (foto) tot nieuwe voorzitter. <f0to epa) TEHERAN (AP) - De voormalige Iraanse parle mentsvoorzitter Rafsanjani, die dinsdag zijn functie als parlementsvoorzitter neerlegde, is vandaag in het parlement (Majlis) beëdigd als nieuwe president van Iran. Bij de installatie waren hoge politieke en reli gieuze leiders en diplomaten aanwezig. Rafsanjani werd op 28 juli met overweldigende meerderheid tot president gekozen, en heeft zich na de dood van de geestelijk leider van ayatollah Kho meini ontwikkeld tot de sterke man in het Iraanse leiderschap. De vorige president, Ali Khamenei, had pas in oktober af hoeven treden, maar trad eerder te rug om Rafsanjani de gelegenheid te geven snel een regering te installeren om de economische proble men van het land te lijf te gaan. Krachtens de nieuwe grondwet, die eveneens op 28 juli bij referendum werd goedgekeurd, krijgt Raf sanjani als president veel grotere bevoegdheden dan zijn voorganger. Het premierschap is afgeschaft. Rafsanjani zei bij zijn eedaflegging dat hij zijn re gering zal presenteren zodra de Majlis de wet heeft aangenomen waarin de procedure is vastgelegd voor het debat over de benoeming van ministers. Dit wetsvoorstel zal naar verwachting zaterdag worden goedgekeurd, zodat Rafsanjani zondag zijn regering zou kunnen presenteren. Van iedere minister moet de benoeming afzonderlijk worden goedgekeurd. Gisteren koos de Majlis de radicale, anti-westerse Mehdi Karrubi (51). een geestelijke uit het midden kader die onder Rafsanjani ondervoorzitter van het parlement was, tot voorzitter. Karrubi geldt als een medestander van Rafsanjani's rivalen, die worden aangevoerd door de radicale minister van binnen landse zaken Mohtashemi. Maar Walesa verklaarde na de stem ming: "Ik zal geen premier worden want er zijn betere kandidaten dan ik...Ik zal slechts helpen bij het vor men van een regering. De regering zal tot stand worden gebracht onder mijn leiding". Kort tevoren had Walesa in de bu relen van het parlement in War schau overlegd met andere opposi tieleiders als Jacek Kuron, Bronis- law Geremek, Andrzej Stelma- chowski en Andrzej Wielowieyski. De leider van Solidariteit legde niet uit waarom hij de parlementsle den gisteravond had laten stemmen in de veronderstelling dat zij zich voor hem uitspraken als kandidaat premier. "Ik moet bij de mensen zijn. Ik werd gekozen door het Buitenland kort Groot-Brittannië Groot-Brittannië en Argentinië hebben meegedeeld dat zij voor het eerst in vijf jaar weer rechtstreeks contact met elkaar hebben voor overleg over het herstel van de di plomatieke betrekkingen. Benzine Het Amerikaanse bedrijf Atlantic Richfield Coöperatie (ARCO) heeft aangekondigd een nieuwe loodvrije bezine te produceren, die giftige uit laatgassen van oudere auto's met 15 procent zal verminderen. De nieu we benzine die EC-1 is genoemd, zal in september in het zuiden van de staat Californië op de markt worden gebracht. Havel De vooraanstaande Tsjechoslo- waakse dissident Havel heeft zijn landgenoten opgeroepen tijdens de herdenking van de inval van de Warschaupact-troepen, bijna 21 jaar geleden, niet de straat op te gaan. Volgens de toneelschrijver zullen de autoriteiten demonstraties slechts gebruiken om straatgevech ten uit te lokken en de demonstran ten in diskrediet te brengen. Hongarije De Hongaarse communistische par tij heeft zich gisteren gedistantieerd van de inval in Tsjechoslowakije in 1968. Met deze door Moskou geleide invasie, waaraan ook Hongaarse troepen deelnamen, kwam een abrupt einde aan de 'Praagse Len te'. Gifschip Het Russische vrachtschip Nade- zhda Oboechova dat een lading gif tige pcb-houdende afvalstoffen vanuit Canada naar Groot-Brittan nië vervoerde om daar te laten ver nietigen, heeft vandaag de haven van Lis'erpool onverrichter zake verlaten. De havenmeesters en dok werkers weigerden het gif van boord te halen. Transistor In de Amerikaanse staat Californië is zaterdag dé 79-jarige natuurkun dige William Shockley overleden. Shockley was mede-uitvinder van de transistor, waarvoor hij in 1956 met twee collega's de Nobelprijs kreeg. volk", zei Walesa na de zitting van het parlement. De resolutie werd gesteund door de fracties van Soli dariteit, en de kleine Boerenpartij en de Democratische partij, voor malige bondgenoten van de com munisten. Walesa weigèrde te verklaren wie volgens hem een betere kandidaat voor het premierschap van Polen zou zijn. De premier wordt be noemd door president Jaruzelski, die dit naar verwachting de komen de dagen zal doen. In Warschau wordt vandaag ver der overleg gepleegd tussen tussen Solidariteit en de leider van de Boe renpartij, Roman Malinowski, en de aanvoerder van de Democratische partij, Jerzy Jozwiak. De partijen HARARE - Afrika verliest de slag tegen malaria. De gebruikelijke ge neesmiddelen werken niet meer en natuurlijke afweer blijkt steeds minder vaak een garantie tegen de ziekte. De gezondheidszorg in Afri ka laat zoveel te wensen over dat van een afdoende bestrijding in af gelegen provincies geen sprake is. De bezuinigingen onder druk van de economische crisis lijken de situ atie alleen maar verder te vererge- door Sam Kamphodza/IPS Dat zijn enkele sombere conclusies, opgetekend uit de mond van onder zoekers en artsen die onlangs bij eenkwamen in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Daar hield de In ternationale Epidemiologische Ver eniging een vierdaagse conferentie voor en met haar Afrikaanse leden. Malaria is getalsmatig een veel groter probleem voor de volksge zondheid dan aids. En, omdat de muggen en parasieten resistenter worden, is de ziekte tegenwoordig vaker dan vroeger dodelijk. Rege ringen lijken zich dat gevaar niet be wust. Er is in ieder geval geen enke le sprake van samenwerking op dit vlak, aldus een deelnemer. De recente epidemie in Madagas car lijkt zijn opmerking te staven. zullen zich beraden over de vor ming van een regering. Voorts zullen naar wordt aange nomen besprekingen worden ge voerd met president Jaruzelski, die een kandidaat-premier/formateur moet aanwijzen. Jaruzelski heeft verzocht om spoedbijeenkomst met alle partijen om te trachten de poli tieke patstelling over de vorming van een regering te doorbreken. De fractieleider van Solidariteit in de Poolse Sejm (parlement), Bronislaw Geremek, verklaarde gisteren: "Op dit moment is over de kwestie van de benoeming voor de post van premier nog niets beslist". Er wordt rekening mee gehouden dat Walesa, onder wiens supervisie de vorming van een regering vol gens het parlement zou moeten plaatsvinden, tijdens de besprekin gen met president Jaruzelski Gere mek zal voorstellen als kandidaat voor het premierschap. Hoewel de Amerikaanse regering gisteren heeft beklemtoond dat de vorming van een nieuwe Poolse re gering een strikt binnenlandse aan gelegenheid is, lijkt Washington vooralsnog niet bevreesd voor een al te grote bemoeienis van de Sov jetunie met de politieke ontwikke lingen in Polen. De uitlatingen van de VS kwa men nadat de Sovjet-partijkrant Pravda zich bezorgd had uitgelaten over de situatie in Polen. De krant noemde de pogingen van Lech Walesa, de leider van Solidariteit, om een coalitieregering te vormen zonder de Communistische partij, "tegen de principes van de parle mentaire democratie". Volgens Pravda zou het streven van Walesa "kunnen leiden tot een voortduren de politieke crisis" in Polen. "De oppositie heeft haar strategie gewijzigd en heeft koers gezet naar een onmiddellijke machtsoverna me", aldus de krant, die hieraan toe voegde dat de economische crisis in Polen een coalitie van alle politieke krachten, inclusief de communis ten, vereist. Vorig jaar stierven daar in een vloek en een zucht meer dan 300.000 men sen aan malaria. Aanvankelijk dacht de Madagaskische regering dat het om een incidentele uitbar sting in een paar dorpen ging. Maar de ziekte breidde zich uit als een bosbrand en na enkele maanden toen het aantal slachtoffers al in de duizenden liep, sloeg de regering groot alarm. Spoedzendingen medicijnen arri veerden uit de hele wereld. De We reld Gezondheids Organisatie (WHO) in Genève sprak over een 'explosie'. Bij hoge uitzondering gaf zij toestemming om in de huizen en hutten met DDT te spuiten. Malaria wordt overgebracht door een parasiet die via een muggebeet in de bloedbaan terecht komt, de bloedcellen binnendringt en vervol gens vernietigt. In Madagascar was in de jaren vijftig en zestig driftig met DDT gespoten en men dacht dat malaria voorgoed was uitgeban nen. De muggen keerden echter ge leidelijk terug en zij gedijden zelfs op de hoogvlakten. Rijstvelden en nieuw aangelegde irrigatiekanalen bezorgden hen het warmvochtige klimaat dat zij nodig hebben. Madagascar is overigens niet het enige land dat het afgelopen jaar werd getroffen door een ernstige epidemie. Ook Etiopië ging gebukt onder wat regeringsfunctionarissen de omvangrijkste epidemie in een kwart eeuw noemden. Dankzij ho gere temperaturen greep malaria MOSKOU (AP) - De Tsjóeksji, een Mongools herdersvolk dat leeft op het gelijknamige schiereiland in het noorden van de Sovjetunie aan de Sovjet-zijde van de Bering Straat, gaan zwaar gebukt onder stralings ziekten. Dit is het gevolg van de Russische kernproeven die in de ja ren vijftig en zestig in dit gebied zijn gehouden. Het weekblad Moscow News heeft dit gisteren gemeld. Volgens het artikel in het blad, dat is geschreven door een arts en een historicus, is het percentage kankerpatiënten twee tot drie keer zo hoog als het landelijk gemiddel de. Bijna de gehele bevolking lijdt aan tuberculose en 90 procent van BAYRUT (AFP/Rtr/ANP/AP) - De Syrische president Hafez Assad heeft verklaard dat hij zich wil in zetten voor beëindiging van de vij andelijkheden in Libanon. Hij zei al het mogelijke te zullen doen om de strijdende facties in het land tot een regeling te brengen zodat "de wa pens tot zwijgen worden gebracht". Assad deed deze belofte in ant woord op een recente boodschap van de Italiaanse premier Andreot- ti, waarin deze de Syrische presi dent opriep vastberaden stappen te ondernemen om een einde aan het geweld in Libanon te maken. Andreotti's ministerie maakte gisteren bekend dat Assad het ont breken van een vredesregeling in Libanon weet aan "de onverzettelij ke houding" van generaal Aoun. Aoun voert het bevel over de chris telijke legereenheden, die sinds maart in en rond Bayrut in een bloedige strijd verwikkeld zijn met islamitische strijdgroepen en hen actief steunende Syrische troepen. Tevens maakte Assad duidelijk dat hijzelf bereid is het nodige in het werk te stellen teneinde een dialoog op gang te brengen. In een boodschap aan de voorm'a- om zich heen op hoogvlaktes in de provincies Tigre, Wollo, Gondar en Choa die normalitair door hun rela tieve koelte gevrijwaard bleven voor de muggen. Oost-Afrika is notoir rampenge- bied als het om malaria gaat. De deskundigen in Harare merkten op dat ook een aantal West- en Zuide- Toename tbc en kanker op eiland in Sovjetunie de Tsjóeksji heeft een chronische longaandoening. Het stralingsniveau op het schier eiland is volgens het artikel twee keer zo hoog als normaal - gelijk aan de gemiddelde dosis waar de bevol king aan bloot staat die nog woont in de niet-geëvacueerde gebieden lige Oostenrijkse president Kurt Waldheim liet president Assad we ten dat hij zich "om humanitaire re denen zal inspannen voor de bevrij ding van alle gijzelaars in het ge bied". De boodschap was een reac tie op een interventie van Wald heim, voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties. De Syri sche president schrijft van de ont voerders van de Amerikaan Cicci- pio de belofte te hebben gekregen dat zij "niet diens leven zullen be dreigen". Enkele Arabische commentato ren zien in de vorming deze week van een gemeenschappelijke front van alle nationalistische en islami tische groeperingen in Damascus een tweeledige vooruitgang: ten eerste zou het een indicatie kunnen zijn dat enkele islamitische groepe ringen die nog steeds vasthielden aan een toekomstige machtsverde ling in Libanon volgens confessio nele lijnen, dit standpunt nu heb ben verlaten en zich hebben aange sloten bij de meer nationalistische, democratische groepen. In de tweede plaats zouden door de frontvorming de kansen op vrij lating van de gijzelaars zijn ver- lijk Afrikaanse landen malaria-uit barstingen rapporteerden. In Noord-Namibia bijvoorbeeld ko men in streekziekenhuizen tiental len patiënten per week met malaria binnen. In Zuid-Zimbabwe kunnen sommige ziekenhuizen de groeien de stroom malariapatiënten niet meer voorzien van medicijnen. De situatie is ernstig, maar hoe ernstig? Daarop weet eigenlijk nie mand het antwoord. Precieze cijfers over de verbreiding ontbreken. De hoge koortsen waarmee een mala ria-uitbarsting gepaard gaat, kun nen immers het symptoom van vele ziekten zijn. Bovendien overlijdt een groot aantal mensen zonder dat er een dokter aan te pas is gekomen. In Afrika is alleen systematisch onderzoek gedaan naar malaria in Botswana. Etiopie. Zuidafrika, Swaziland en Zimbabwe. Een rap port uit 1951 spreekt over één mil joen kinderen die alleen in Afrika al jaarlijks overlijden als gevolg van malaria. Dat cijfer wordt nog steeds door onderzoekers en artsen aange houden. omdat er weinig aanwijzin gen zijn dat er iets is veranderd. Het aantal dodelijke slachtoffers wereldwijd wordt geschat op twee miljoen, terwijl tussen de 200 en 300 mensen ziek raken. Kinderen over lijden snel aan malaria, omdat zij nog geen natuurlijke afweer heb ben kunnen opbouwen. Veel vol wassenen in Afrika zijn geïnfec teerd en dus 'technisch' gesproken ziek, maar ze merken er weinig van rond de kerncentrale in Tsjernobyl. Geleerden hebben bij sommige inwoners, voor wie het houden van rendieren, de jacht en de visvangst de belangrijkste bron van inkom sten zijn, concentraties radio-actie ve elementen gemeten die 100 keer zo hoog zijn als normaal. Ook de kindersterfte onder de Tsjóeksji is extreem hoog. In sommige streken bedraagt deze 100 sterfgevallen per 1000 zuigelingen. In de Sovjet-pers verschijnen de laatste tijd met grote regelmaat arti kelen waarin de levensomstandig heden van de bewoners van het ui terste noorden van de Sovjetunie worden gehekeld. groot, omdat de groepen waar schijnlijk hun buitenlandse politiek gaan coördineren. De oproep van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in Libanon heeft nog niet het ge wenste effect gehad. De christelijke legerleider Aoun zei gisteren welis waar dat hij de VN-oproep onvoor waardelijk accepteerde, maar intus sen vonden er hevige beschietingen plaats in Libanon. Zowel in het strategisch belang rijke dorp Souk al-Gharb als in Bay rut werden zware gevechten ge meld tussen de christelijke en isla mitische milities. BOOTVLUCHTELINGEN - Het is onzeker of Japan nog veel langer een vrijhaven zal kunnen zijn voor Vietnamese bootvluchtelingen als nog meer vluchtelingen gebruik zullen maken van het unieke beleid dat voorstaat dat alle bootvluchte lingen uit Indochina in Japan wor den opgenomen. Dit jaar arriveer den al tegen de 1500 Vietnamese bootvluchtelingen op de Japanse zuidkust, het zevenvoudige van de ruim 200 in 1988. omdat ze een natuurlijke afweer hebben. De directeur van het Tan- zaniaanse Nationaal Instituut voor Medisch Onderzoek, dr. Kilama, vertelde in Harare dat in sommige delen van zijn land zestig tot zeven tig procent van de scholieren mala ria heeft. Het grote probleem is echter dat de natuurlijke afweer die velen tot voor kort vrijwaarde van ziektever schijnselen, nu niet meer afdoende is. Resistente parasieten komen vooral in Oost-Afrika voor. Dr. Kila ma schat dat de helft van de scholie ren die malaria hebben, met resiste parasieten rondlopen. Voor dege nen die dus uiteindelijk ziek wor den, is zeker als zij op het platteland wonen en verstoken zijn van een medische hulp, de kwaal al gauw dodelijk. Chloroquine was tot voor enkele jaren het middel tegen malaria. In een aantal Oostafrikaanse landen wordt het al niet meer voorgeschre ven, omdat het nutteloos blijkt in de praktijk. Een arts uit Nairobi: "Als je een patient met hoge koortsen vroeger chloroquine gaf en de koortsen bleven, wist je dat hij geen malaria had. Tegenwoordig zegt dat niets meer. Hij kan best malaria hebben". Kinine blijkt wel te werken, maar is vijftig keer zo duur, veel giftiger en de behandelmethode is ingewik kelder. Onderzoek naar nieuwe pre paraten tegen malaria is in volle gang, maar wetenschappers zeggen dat het nog wel tien jaar duurt voor- Aquino niet naar Utrecht voor gesprek rebellen MANILA (GPD) - President Aquino van de Filipijnen heeft gis teren het aanbod van de communis tische opstandelingen voor vredes besprekingen in Utrecht van de hand gewezen. Het aanbod was gedaan door Luis Jalandoni, de leider van het Natio naal Democratische Front, de poli tieke arm van de buiten de wet ge stelde Filipijnse Communistische partij, vanuit zijn hoofdkwartier in de Domstad. Luis Jalandoni stelde een 'neutra le plaats' voor om het vredesge- sprek te beginnen. Hij noemde be halve Utrecht, Genève of Parijs als mogelijke ontmoetingsplaatsen. President Aquino verklaarde dat zij "nimmer akkoord kan gaan met besprekingen buiten Manila omdat het om een zuiver Filipijns pro bleem gaat". De laatste onderhandelingen tus sen de regering en de communisten gaan terug naar 1986, toen Aquino net aan de macht was gekomen. De besprekingen over een wapenstil stand werden verbroken nadat bei de partijen elkaar van onoprecht heid hadden beschuldigd. De communistische partij is de laatste tijd ernstig verzwakt door een aantal nederlagen tegen het le ger, interne verdeeldheid en arres tatie van overgebleven leiders. AANGEKLAAGD De Israëliër die de Palestijnse opstand (intifada) zou hebben 'veroorzaakt' is gisteren aangeklaagd wegens doodslag en roekeloos rijden. Dit is vernomen in kringen van de gerechtelijke autori teiten in Israel. De 29-jarige vracht wagenchauffeur botste op de avond van 8 december 1987 met zijn truck tegen een personenauto waarin vier Palestijnse mannen zaten, die allen omkwamen. Studentenleider China:sinds juni 200 executies GENÈVE (Rtr/AFP/UPI/ANP/AP) Sinds 4 juni, toen het Chinese le ger op bloedige wijze een einde maakte aan de democratiseringsbe weging, zijn meer dan 200 mensen geëxecuteerd en 120.000 mensen gearresteerd. Dit verklaarde giste ren Li Lu, één van de gevluchte Chi nese studentenleiders, tegenover de VN-subcommissie voor de rechten van de mens in Genève. Volgens Li zal nooit bekend wor den hoeveel mensen er werkelijk om het leven zijn gekomen toen het Chinese leger op 3 en 4 juni ingreep op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. "Sommige lijken zijn ter plaatse verbrand, vele andere zijn verdwenen. Het Chinese Rode Kruis telde in het begin al 2600 do den. Andere schattingen liggen aan merkelijk hoger", aldus Li, die zei in China op de lijst te staan van de 21 meest gezochte personen. Li wil dat de Verenigde Naties er alles aan doen om opheldering te krijgen over de schendingen van de mensenrechten in China en deze te veroordelen. Amnesty Internatio nal heeft zich gisteren eveneens tot de VN-subcommissie gericht. De mensenrechtenorganisatie wil dat de VN stappen ondernemen tegen China wegens "het hardvochtig ver onachtzamen van de mensenrech ten". Volgens Amnesty International zijn er begin juni minstens 1000 bur gers gedood toen het leger blinde lings op menigten mensen schoot. De organisatie zegt ervan overtuigd te zijn dat het werkelijke aantal mensen dat vanwege hun deelname aan de democratiseringsbeweging gevangen wordt gehouden, veel ho ger is dan het officiële aantal van 4000. Zij vreest dat velen van hen door marteling en mishandeling worden gedwongen te bekennen dat zij deelnamen aan "contra-revolutio naire activiteiten". Zij vraagt de VN daarom de duizenden Chinezen te beschermen die de doodstraf ol langdurige gevangenisstraf boven het hoofd hangt. dat een vaccin is gevonden en dan mogelijk nog tien jaar voordat het grootsphalig is verspreid. Wat moet er dan nu gebeuren om de malaria weer onder controle te brengen? De Zimbabwaanse arts Taylor, een van de deelnemers aan het congres gelooft dat er op meer dere fronten tegelijk moet worden gestreden. "Het onderzoek naar nieuwe medicijnen is belangrijk maar we moeten de middelen die we hebben meer inzetten". Daarbij denkt Taylor aan een betere oplei ding van medische personeel op dit terrein en voorlichting in dorpsge meenschappen. De Tanzaniaanse arts Kilama pleitte in Harare voor het gebruik van muggennetten. "De prijzen van medicijnen en insecticiden zijn de afgelopen jaren alleen maar geste gen. Dat bezorgt veel landen proble men. Netten zijn goedkoop en een voudig in het gebruik". De netten, niet per se de klamboe's die over het bed hangen, worden ongeveer twee keer per jaar bespoten met een in secticide en c^n voor de ramen en deur van de hutten gehangen, zodat in ieder geval binnen geen insecten meer zijn. JOHANNESBURG/LUSAKA (GPD) President Kaunda van Zambia heeft gisteren te kennen ge geven dat de zogeheten Frontlijn- staten, onder bepaalde voorwaar den, bereid zijn te bemiddelen tus sen de Zuidafrikaanse regering en de in Zuidafrika verboden anti- apartheidsorganisatie African Na tional Congress (ANC). Het ANC heeft zijn hoofdkwartier in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka. Kaunda, momenteel voorzitter van het verbond van Frontlijnsta- ten, zei dat Pretoria kan rekenen op de invloed van deze landen als het onafhankelijkheidsproces van Na mibia naar wens verloopt. De Frontlijnstaten - Angola, Bots wana, Mozambique, Tanzania, Zambia en Zimbabwe - voeren het voortouw bij de pogingen van de zwarte Afrikaanse landen om Preto ria ertoe te pressen de apartheid af te schaffen en de zwarte meerder heid in het land stemrecht te geven. Op 28 augustus zal Kaunda in het Zambiaanse plaatsje Livingstone een topontmoeting hebben met waarnemend president van Zuid afrika, F.W. de Klerk. Gemeld is dat dan gesproken zal worden over 're gionale kwesties'. Intussen hebben de belangrijkste oppositiebewegingen in Zuidafrika bekend gemaakt dat er op 17 okto ber een 'conferentie voor een demo cratische toekomst' zal worden be legd. Doel van'de conferentie zal zijn het ontwerpen van een strategie om zo snel mogelijk een einde te maken aan de apartheid. Dit heb ben de organisatoren, onder wie kerkleiders als aartsbisschop Tutu, dominee Boesak en dominee Beyers Naudée gisteren op een persconferentie bekend gemaakt. Aan de conferentie liggen zeven uitganspunten ten grondslag: alge meen kiesrecht, einde van de nood toestand, onvoorwaardelijke vrijla ting van politieke gevangenen, lega liseren van alle politieke organisa ties, vrijheid van vereniging en me ningsuiting, persvrijheid en een mi nimumloon voor iedereen. Deze uitgangspunten zijn onder schreven door de belangrijkste zwarte oppositiebewegingen zoals de zwarte vakbond Cosatu, de Bre de Democratische Beweging en de Black Consciousness Movement. Inwoners van Wesl-Bayrut vluchten met al hun bezittingen naar een v liger oord. Ondanks de oproep van de Veiligheidsraad van de VN tot e onmiddellijk staakt-het-vuren in Libanon houden de gevechten aan. President Assad:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5