Goocheltrucs voor het etend publiek Russen Estland vechten tegen autonomie Nieuwe trends centraal op kampioenschappen in Breda IKON en NCRV zien voorlopig af van 5televisievieringen PAGINA 2 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 TALLINN In de Oude Stad van Tallinn staan Estse acti visten iedere dag rond het middaguur handtekeneningen te verzamelen voor een referendum dat zij willen houden over de afscheiding van Estland van de Sovjetunie, een recht dat formeel is vastgelegd in de grondwet. Vijfjaar geleden, voor het aantreden van Gorbatsjov, zou zo'n actie regelrecht naar de gevangenis hebben gevoerd. En nog maar een jaar geleden zou het een lachwekkende vertoning zijn geweest. Maar nu voelen de bijna een half miljoen niet-Esten in de Baltische republiek zich er door bedreigd, en sommigen zijn inmiddels in opstand gekomen. zich te weren tegen het nationalis- door me. Bryan Brumley/AP Eind juli gingen duizenden niet-Es- ten in staking. Ze hervatten het werk toen de Estse regering een commissie in het leven riep om de vrees weg te nemen dat ze op een dag wellicht uit Estland verbannen zouden worden. Maar inmiddels wordt sinds een week al weer ge staakt in onder meer zo'n 45 fabrie ken en het openbaar vervoer. "Voor veel mensen is dit hun eni ge thuis. Waar moeten we heen?" zegt Gennady Korol, lid van een commissie van Russische inwoners van Estland, "We willen alleen maar voor onszelf opkomen. We willen dat onze kinderen hier opgroeien". In de Oude Stad is iedere dag weer te zien hoezeer de Russen zich de Estse nationalistische beweging aantrekken. Een gespierde man beent dan naar de tafel met de peti tie voor het referendum en schrijft daar in het Russisch op: "Gooi de Esten de Sovjetunie uit, dan kun nen ze ons niet te schande maken". Daarna loopt hij weer weg, zonder een handtekening te zetten. Ook in de twee andere Baltische republie ken, Letland en Litouwen, zijn Rus sische organisaties ontstaan om Ribbentrop Van de 1.6 miljoen inwoners van Estland is 65 procent Ests. De rest is overwegend Russischtalig: 28 pro cent Russen, 3 procent Oekrainers en 2 procent Witrussen. Het conflict dateert van het Von Ribbentrop Pact van 1939, waarin nazi-Duits, land en de Sovjetunie overeen kwa men Polen te verdelen en de Balti sche republieken bij de Sovjetunie te trekken. Volgens recente krante artikelen in de Baltische republie ken zijn honderdduizenden Balten onder de bezetting van het Rode Le ger om het leven gekomen of ver bannen. In Moskou is inmiddels een commissie ingesteld die onder zoekt of de annexatie van de Balti sche republieken rechtmatig was. "De gebeurtenissen van de jaren '40 zijn lang geleden. Wij kunnen er toch niets aan doen hoe de oorlog is verlopen", zegt Korol, die in Tallinn woont sinds zijn moeder, een oor logsweduwe, met een soldaat van het Rode Leger trouwde en in 1944 naar Tallinn verhuisde. Sinds de an nexatie hebben zich honderddui zenden Russen in Estland geves tigd. Zij werken voornamelijk in de zware industrie. Ook al een steen des aanstoots voor de Esten, die zeggen dat hun milieu vervuilt zon der dat zij er materieel profijt van trekken. De Baltische activisten boekten op 27 juli een belangrijke overwin ning toen de parlementen van de re publieken met een grote meerder heid voor een wetsvoorstel stemden dat de republieken vanaf 1 januari een economische autonomie toe kent. De details moeten nog worden uitgewerkt en er zal nog twee keer over het wetsvoorstel gestemd moe ten worden, maar het bepaalt dat Estland, Letland en Litouwen een eigen munteenheid mogen invoe ren en zelf het beheer zullen voeren over hun industrie en landbouw, zegt Michail Bronsjtein, die het au- tonomieplan heeft ontworpen. Maar de Esten zijn een realistisch volk en zullen niet naar de volledige onafhankelijkheid streven, aldus Bronsjtein, die lid is van de commu nistische partij en politieke econo mie doceert aan de Estse universi teit Tartu. Status De Russen zullen niet verbannen worden, maar hun status zal wel veranderen, verklaart Rein Veide- mann, de voorzitter van het Estse Volksfront, de populistische bewe ging die nu samen met de Estse communistische partij aan de uit breiding van de autonomie werkt. "Tot nu toe leefden ze als een be voorrechte klasse. Ze kwamen hier, kregen sneller een nieuwe woning dan de Esten en bemachtigden al gauw een plaatsje in het overheids apparaat. We willen een even grote kans hebben om deel te hebben aan het bestuur van Estland," zegt hij. "Wij zijn tegen de afscheidingsbe weging", verkondigt Vasily Anson, vrachtwagenchauffeur en voorzit ter van het stakingscomité in Trans portbedrijf No. 8. Anson vertelt dat zijn familie voor de bolsjewistische revolutie van 1917 uit Estland is ver bannen en dat hij in 1965 terugkeer de. "Mijn vrouw, een Witrussische, werkt al 22 jaar in een van de ergste fabrieken hier en we hebben pas in 1987 een woning gekregen". De huisvesting is vrijwel geheel in handen van de overheid en wordt voor een groot deel beheerd door staatsfabrieken, zoals die waar An- sons vrouw werkt. "Nu heeft het Estse parlement een wet aangeno men waarin het Ests als de officiële taal werd aangemerkt. Pas geleden kregen we een brief in het Ests waarin stond dat ze over twee maan den een examen Ests moet doen. Als ze dat niet haalt, kan ze worden ontslagen en raken we onze woning kwijt. Dan hebben we niets om in te wonen". De Ansons hebben een zoon van 16 en een dochter van 12 jaar. Een ander lid van het stakingsco mité, de dokwerker Michail Zak- ariadze, is in 1983 uit Georgie naar Tallinn verhuisd. Twee jaar geleden trouwde hij met een Georgische en nu hebben ze twee kinderen. Na vijf jaar te hebben gewoond op een slaapzaal, kwam hij vorig jaar in aanmerking voor een tweekamer woning. "Maar het gemeentebe stuur wilde me er niet in laten trek ken omdat ik nog geen tien jaar in Estland woonde. Ze zeiden dat de Esten als eersten in aanmerking moeten komen voor nieuwe wonin gen". Gorbatsjov en de zijnen lijken vooralsnog geen oplossing te heb ben gevonden voor het nationalitei- Esten demonstreren voor onafhankelijkheid. Uit vrees straks als twee derangsburgers behandeld te worden, zijn de Russen in de Baltische repu blieken een tegenactie begonnen. (foto ap> tenprobleem, dat in zuidelijke repu- comité bijeen komen om over het blieken al tot gewelddadigheden probleem te praten, maar die verga- heeft geleid. In juli zou het centrale dering is tot nader order uitgesteld. tenland en lopen dus Dordrecht voorbij. Toch moet Linker het hebben van de beperkte groep van 1200 goo chelaars uit Nederland en Belgié waar hij zijn brochures naartoe stuurt. Een enkele keer komt er een leek bij hem die nog nooit ge goocheld heeft. Die is dan tijdens een show zo nieuwsgierig gewor den naar de werking van een be paalde truc dat hij er wel wat geld voor over heeft om daar achter te komen. "Het aantal afnemers is in ieder geval voldoende voor mij om het hoofd boven water te hou den. De markt raakt nooit verza digd. Er worden voortdurend nieuwe trucs bedacht en er is vol doende animo onder jongeren voor het goochelen". Alleen de gevorderde gooche laar heeft iets aan de honderden trucendozen van Linker. Een ab solute beginner kan zich beter wenden tot de betere speelgoed winkel waar hij een goocheldoos aan kan schaffen. Die zijn er al voor kinderen vanaf acht jaar. In houd: een toverstokje, koordjes, een paar dobbelstenen en geluk kig ook een boekje met gebruiks aanwijzing. Een van de fabrikanten in Ne derland die de dozen maakt is Jumbo-spelen in Amsterdam. Een woordvoerder: "De grootste doos die wij maken doet profesio- neel aan en biedt maar liefst 150 trucs. Daarin zitten trucenkaar- ten, pillendoosjes waarmee een Éalletje via een dubbele bodem verdwijnt, kokertjes waarmee je doekjes kunt laten verdwijnen, etcetera. De verdwijntruc in aller lei vormen dus eigenlijk". Voor zo'n goocheldoos betaalt de con sument wel bijna zestig gulden. Hoge hoed Na jaren zijn deze dozen nog steeds razend populair, meent Jumbo. Niet voor niets heeft deze spellenfabrikant dit jaar drie goo- cheldozen van een nieuwe uitvoe ring voorzien. Niet alleen het goo chelen zelf, maar ook de aloude doos wordt aangepast aan deze tijd. Wat er echter niet in zit is een hoge hoed met een konijn. Die truc blijft voorlopig voor de leek onopgehelderd. BREDA - Waar komt toch het konijn vandaan dat een gooche laar opeens uit zijn hoed tovert? Bijna iedereen heeft zich wei eens verbaasd over deze of een andere goocheltruc. Hoewel al veel trucs prijs gegeven zijn aan het grote publiek, bewaren goo chelaars en illusionisten nog al tijd hun geheimen. "Maar daar gaat het eigenlijk al lang niet meer om", zegt E. Warlicht, voorzitter van de Nederlandse Magische Unie. "Het gaat nu om het amusement en veel minder om de truc". door Anje Romein De ontwikkelingen in het vak komen uitgebreid aan de orde op het congres dat de Bredase goo chelaarsvereniging Gonga (Ge zonde Ontspanning Na Gedane Arbeid) en de Nederlandse Magi sche Unie komende weekeinde (op 18,19 en 20 augustus) in Breda organiseren. De nationale kam pioenschappen staan op deze drie dagen centraal. Tijdens het congres wisselen goochelaars trucs èn hun verkla ring uit en worden lezingen ge houden over de basisprincipes van toneel- en mimekunst. Naast het kampioenschap, waar 35 goo chelaars hun kunsten aan ken- nerspubliek tonen, zullen in de hele stad voor het publiek optre dens verzorgd worden. Hoeveel goochelaars er precies in Nederland rondlopen is niet bekend. Warlicht houdt het op bijna 2000. Opvallend is dat het bijna altijd mannen zijn. Warlicht laat een gedecideerd 'nee' horen op de vraag of hij weet hoe dat komt. "Hier is al ontzettend veel over gespeculeerd, maar steek houdende argumenten zijn er niet voor te vinden. De vrouw heeft in de show meestal de passieve rol. Inderdaad, zij is het die doorge zaagd wordt". De meeste goochelaars en illu sionisten zijn semi-professione- len. Mensen die naast hun baan in de avonduren en het weekeinde optreden voor publiek. Ongeveer een derde brengt het niet verder dan goochelactiviteiten voor fa milie of binnen de plaatselijke goochelaarsclub. Restaurants Slechts een uitzondering kan zich echt professioneel noemen. In Nederland zijn dat er nog geen vijftig. "Deze mensen moeten zien te leven van het goochelen. Dat kan alleen als je de goochel- business heel breed opvat Je moet het niet beperken tot optre dens in theaters of nachtclubs. Eer. professionele illusionist opent bedrijven, is aanwezig bij produktpromoties en diners en is betrokken bij de organisatie van shows van Amsterdam tot Monaco", legt Warlicht de nieuwe trend uit. Op die manier is er nog wel ruimte voor meer professionals, verwacht hij. In dat kader staat de laatste tijd het 'close-up-gooche- len' zeer in de belangstelling van de magiërs. Daarbij worden in restaurants aan de tafeltjes van het etende publiek trucs ver toond. "In de Verenigde Staten is dit al heel gewoon, maar in Ne derland nog uniek. Zo waren er goochelaars aanwezig op het culi nair festival in Scheveningen. De kans dat het publiek als het er zo dicht op zit de truc door heeft, is niet groter dan wanneer de artiest op het toneel staat; al zou je dat niet zeggen". En ook al heeft het publiek de truc al tien keer gezien, als de ma nier waarop het gebracht wordt origineel is, blijft het boeien. Het heeft lang geduurd voor men op andere goochelvormen Over durf de te gaan, uit angst truc-gehei men prijs te geven. Daarom heeft de goochelkunst altijd zeer geïso leerd gestaan naast andere vor men van theater. "Maar het zwaartepunt in de Mannen goochelen, kinderen ook. De vrouw heeft meestal de passieve rol. Inderdaad, zij is het die doorgezaagd wordt". (foto gpd) combinatie van wonder en amu sement ligt nu op amusement. Trouwens, sommige trucs kun je op twintig verschillende manie ren doen. Zoals de truc met de kaarten waarvan er opeens een omhoog rijst. Zelfs collega-goo chelaars kunnen dan alleen maar raden naar de ware toedracht". Ringenspel Vele klassieke wonderen hebben de tand des tijds doorstaan. Zoals het ringenspel, waarbij grote rin gen op onverklaarbare wijze in en uit elkaar gehaald worden. Maar er komen ook telkens nieuwe trucs. Die worden bedacht door amateurs. "Professionals hebben al hun tijd nodig voor de uitvoe ring, de show eromheen". Zo heeft magiër Fred Kaps een truc in zijn repertoire waarbij hij con tinue zout uit zijn vuist laat stro men. "Die is door een amateur be dacht en heeft hij geperfectio neerd". De belangstelling voor de goo chelkunst is groot. Als Hans Ka zan op de televisie even één op roep doet, krijgt de NMU een hoos aanmeldingen. Voor de meesten blijft het beperkt tot hobby, mede door het gebrek aan gestructureerde scholing. Om daar wat verandering in te bren gen is de Nederlandse Magische Unie druk bezig met het opzetten van cursussen. Sinds twee jaar loopt er een proefcursus. Verder komen er in 1991 opleidingen voor beginners en gevorderden. „We verliezen veel jongeren in een vroeg stadium, omdat ze niet opgevangen worden. Elk verloop is zonde. Die junioren moeten verder kunnen komen in het vak. Natuurlijk moet je er talent voor hebben, maar dat kun je wel ont wikkelen". Een land wat eruit springt als het gaat om de opleiding tot pro fessioneel goochelaar, is Japan. Daar zijn speciale middelbare scholen met een goochelafdeling. „Goochelen is daar razend popu lair", zegt Warlicht. „Het niveau van de Japanners op internatio nale kampioenschappen is dan ook zeer hoog. Daaraan kun je zien dat een vervolgopleiding wel degelijk zin heeft". Handelaren Op het congres in Breda zijn ook traditiegetrouw handelaren aan wezig uit binnen- en buitenland die hun nieuwste produkten to nen. In Nederland zijn hooguit vijf handelaren in professionele goochelartikelen. Maar volgens goocheldealer K. Linker uit Dordrecht is hij - 'naast een enke le feestartikelenzaak' - al vijftien jaar lang de enige die op grote schaal alles wat er op dit gebied te krijgen is in- en verkoopt. "Na de sluiting van de goochel- studio in Amsterdam bleef ik al leen over. In Nederland is ook slechts plaats voor één bedrijf', meent hij. "Concurrentie heb ik alleen van beunhazen die zelf trucs maken en deze op congres sen aan de man proberen te bren gen". De Dordrechtse goocheldealer heeft in zijn assortiment zowel kaartentrucs van een tientje als metalen illusies van tweeduizend gulden. Wat hij niet in huis heeft zijn dozen met dubbele bodems. "De mythe van de dubbele bo dem is al lang achterhaald. Het gros van de echte goochelaars werkt daar niet meer mee". Linker koopt zijn artikelen overal in de wereld, met name uit Duitsland, Engeland, de Verenig de Staten en Japan. "Daar komen de doekentrucs en het kleinere materiaal vandaan". Veel gooche laars kopen ook direct uit het bui: De 'televisievieringen' die de IKON en de NCRV gezamenlijk vanaf 1 oktober zouden uitzen den, zijn voorlopig uitgesteld. Het zijn vooral "praktische proble men in Hilversum" die het sa menwerkingsproject nog in de weg staan, aldus de woordvoer der van de IKON. De uitvoering van de plannen zijn met ten min ste een jaar vertraagd. Bovendien is nog niet duidelijk op welke zen der de diensten zullen worden uitgezonden en hoe zij zich zullen verhouden tot de activiteiten van de KRO-omroepparochie in Amersfoort. IKON-directeur drs. W.J. Koole kondigde vorig jaar aan dat de twee omroepen een 'omroepge- meente' wilden stichten, die eens in de twee weken kerkdiensten zou gaan uitzenden. Aan de ge meente zouden twee of drie predi kanten worden verbonden. Koole wees erop dat de interkerkelijke omroep herhaaldelijk van kerkle den het verzoek kreeg via de tele visie meer diensten uit te zenden dan de vijf die nu jaarlijks te zien 21 Zowel IKON als NCRV heeft inmiddels de term 'omroepge- meente' losgelaten, aldus de woordvoerder. Liever wordt bin nen de twee omroepen gesproken van gezamenlijke 'televisievierin gen': geen traditionele kerkdien sten, maar vieringen die zijn toe gesneden op het medium televi sie. Een goede, ook theologische, voorbereiding hiervan kostte de omroepen meer tijd dan ze ge dacht hadden. Protest Medewerkers van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) hebben gisteren voor de woning van de pauselijke pro-nuntius, mgr. A.J. Backis, een drie meter hoge Davidster ge plaatst. Het centrum protesteert hiermee tegen de weigering het omstreden klooster in Auschwitz te verplaatsen. Het CIDI wil dit "symbolisch gedenkteken" op het dak van een auto in de Haagse diploma tenbuurt laten staan tot het klooster van het terrein van het voormalig concentratiekamp is verwijderd. "Zolang dit niet ge schiedt, maken het Vaticaan en de Poolse RK-Kerk zich schuldig aan woordbreuk en tonen ze een laakbare minachting voor het joodse leed in de Tweede Wereld oorlog". Vertegenwoordigers van de RK-Kerk en het Joods Wereld congres kwamen in 1987 overeen dat het Karmelietessenklooster voor 22 februari 1989 uit Auschwitz zou zijn verdwenen. Vorige week verklaarde de Pool se kardinaal F. Macharski, een van de ondertekenaars van dit ak koord, dat de verplaatsing voorlo pig van de baan is. De Westduitse bisschop Karl Lehmann heeft alle Duitsers op geroepen van 1 september 1989 een dag van rouw, omkeer en ge bed te maken. Precies vijftig jaar na de inval in Polen moeten Duit sers goed beseffen dat zij ver plichtingen hebben tegenover mensen en volkeren die in de Tweede Wereldoorlog enorm hebben geleden, aldus de bis schop. De voorzitter van de rooms-ka- tholieke bisschoppenconferentie bedankt in een speciale verkla ring de buurlanden in het Oosten en het Westen voor de nieuwe kans die zij de Duitsèrs hebben gegeven. De kerken nemen zich voor, aldus Lehmann, hun bijdra ge aan de toenadering en verzoe ning te intensiveren. Hoewel er steeds minder men sen zullen zijn "die zich moeten afvragen of zij deze misdaden in de hand hebben gewerkt of zelf misdadiger zijn geweest", kan geen enkele Duitser de "gemeen schappelijke erfenis" ontlopen. Ook nieuwe generaties zullen de ze last moeten dragen, aldus de bisschop van Mainz. In een groot aantal bisdommen bestaan reeds plannen om op 1 september aan het begin van de Tweede Wereldoorlog te herinne ren. In heel het bisdom Münster zullen om 5.45 uur het tijdstip waarop de aanval op Polen begon de doodsklokken worden ge luid. In vele kerken zullen specia le diensten worden gehouden, zo mogelijk in oecumenisch ver band. De Duitse rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft de regering in Bonn ge vraagd de herdenking van de oor log aan te grijpen om een aantal kazernes een andere naam te ge ven. "Nog altijd dragen gebou wen van de Bundeswehr aan stootgevende namen, bijvoor beeld van generaals die aan de oorlogsmisdaden hebben deelge nomen of aanhangers van het na- tionaal-socialisme waren". Autoloze zondag Het voorstel van de hervormde jeugdraad in Zeeland om af en toe een autoloze zondag in te stellen is binnen de Hervormde en Gere formeerde Kerk enthousiast ont vangen. Hoewel er in de meeste kerkelijke gemeenten nog niets concreets is afgesproken, wordt verwacht dat na de vakantiepe riode het idee verder zal worden uitgewerkt. Het onderwerp komt in elk geval ter sprake op de lan delijke kerkedag in Amersfoort op 16 september. Het initiatief van de autoloze zondag, dat eerder navolging heeft gevonden in De Lier, is af komstig uit de DDR. Daar wordt ieder jaar op eerste pinksterdag een autoloze zondag ingesteld. In de Westlandse gemeente is het al enige tijd gebruik dat kerkgan gers de auto eens per maand op zondag thuislaten. Leden van de locale afdeling van de PvdA heb ben zich solidair met hen ver klaard. Piet de Ridder, voorzitter van de plaatselijk wijkkerkeraad: "Nu maar hopen dat de Lieren aren dit op langere termijn vol houden, dus ook in de winter". •Het Westduitse theologen- echtpaar Elisabeth en Jurgen Moltmann heeft de bezoekers van de algemene vergadering van de Wereldbond van Hervormde Ker ken (WARC) in Seoul voorgehou den vooral vrouw-vriendelijke Godsbeelden te gebruiken. "Waarom niet spreken over God als moederkip die de kuikens on der haar vleugels neemt?" Het christendom heeft "als reli gie van de vrijheid" de vrouwen nog lang niet bevrijd, aldus de twee theologen uit Tübingen in een gezamenlijke toespraak tot de kerkelijke afgevaardigden in Seoul. Veel te lang is in de kerken maar de ene helft van het Evange lie verkondigd, namelijk de man nelijke. De 350 afgevaardigden van 175 hervormde en gereformeerde kerken uit heel de wereld verga deren tot 27 augustus in de Zuid- koreaanse hoofdstad. •Na twee jaar van onthullingen over seksuele uitspattingen en frauduleuze praktijken zal vol gende week een begin worden ge maakt met de berechting van tv- evangelist Jim Bakker. Maandag wordt de jury gekozen en een week later zal het proces aanvan gen. De verwachting is dat het proces zeker zes weken zal duren en dat er tientallen getuigen wor den gehoord. Bakkers vele miljoenen omvat tende evangelische consortium dat bekend stond als PTL (Praise The Lord), stortte in elkaar nadat was gebleken dat hij een intieme relatie had onderhouden met een secretaresse en dat hij haar zwijg geld had betaald. Bakker is op 24 punten in staat van beschuldi ging gesteld en zou vele miljoe nen dollars hebben verduisterd, opdat hij zelf en zijn vrouw Tam my een meer dan luxueuze le vensstijl zouden kunnen voeren. De onthullingen over het echt paar Bakker waren het begin van een soort heilige oorlog tegen an dere televisie-evangelisten, zoals Jerry Falwell en Jimmy Swagg- art. Hervormde Kerk. Beroepen te Heinenoord (toe zegging): Th.W.H. van der Heij den te Noordhorn en Niezijl en Saaksum. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Utrecht: J.S. van der Net te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2