Tuin op plek ruïne bij kerk Zoeterwoude Vuilniszakken vol kunst en kitsch op kijkdag Christie's Stichting Leefbaar Leiderdorp wordt landelijke stichting HUÊS-AAN-HUIS Rozenweg bij Rijksstraatweg geasfalteerd Afsluiting van afritten snelweg in Sassenheim Enkele pilaren en muren blijven Verborgen camera fopt Warmond DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 De fantasie moet worden geprikkeld' WASSENAAR - Volle vuilnis zakken en opbollende dekens bepaleii woensdag 16 augus tus het beeld in de kleine zaal van kasteel Oud Wassenaar. De meegebrachte goederen worden gratis getaxeerd door het internationale veilinghuis Christie's en komen pas uit hun verpakkingen als ze vei lig en wel op de tafel van de taxateur liggen. De acht taxa teurs zitten tussen schotjes, murmelen over kwaliteit en prijs en willen niet dat hun cliënten herkenbaar worden gefotografeerd. door Paul van der Kooij Mensen kijken elkaar schuchter aan, discretie is het woord en er zijn geen opgewonden toestan den zoals bij het AVRO-program- ma 'Tussen kunst en kitsch'. Toch kunnen de mensen van Christie's niet om het tv-programma heen. Mevrouw M. Aarts, deskundige in oude meesters: "Nadat mensen zo'n programma hebben gezien, kijken ze de inboedel nog eens na, praten ze er met de werkster over en moéten ze iets vinden. Wat het ook is. Het leven is al zo saai. Ro mantiek noem je dat. De fantasie moet worden geprikkeld". Christie's Amsterdam heeft het al jaren over lage drempels en vindt het plezierig wanneer men sen alles meenemen naar de laag drempelige kijkdagen buiten het veilingseizoen. In negen van de tien gevallen zijn de aangedragen spullen minder uniek dan de eige naars dachten. Schilderijen blij ken reproducties, middeleeuws geachte vijzels zijn goednieuw en een taxateur moet dat dan vertel len. Aarts: "We blijven heel be leefd en zeggen nooit dat het voorwerp lelijk of waardeloos is. Je kunt wel heel algemeen over kwaliteitsnormen praten en zeg gen dat er niet zo'n markt voor Alarmbellen In het kasteel komen 200 r langs en zij brengen gemiddeld vier voorwerpen of foto's van voorwerpen mee. Het is een hele gemiddelde score en wijst niet op een uitzonderingspositie van het rijke Wassenaar en de welvarende buurgemeenten. Veertig voor werpen lijken zo interessant dat het veilinghuis ze 'inneemt' voor een veiling of een nader onder zoek. Mevrouw Aarts: "Zeker weten we niets. We kunnen alleen alarmbellen laten rinkelen op zo'n kijkdag". Andere aardige vondsten blijven toch bij de eige naar. Johan Bosch van Rosent hal, gespecialiseerd in prenten en tekeningen: "Sommige mensen willen hun spullen liever niet kwijt. Ze hebben net iets geërfd en willen alleen een indruk van de waarde krijgen. En als het dan écht heel duur is, laten ze het uit angst voor inbrekers nog wel eens veilen". Weer anderen proberen de mensen van Christie's uit. Chairman H. André de la Porte: "Ze moeten kleiner gaan wonen en komen met een kopje en scho teltje langs om te kijken wie wij zijn. De volgende keer hebben ze wat groters onder een dekentje". Onder de vondsten van de kijk dag bevinden zich een "heel inte ressant" schilderij van Willem Maris, twee werken van de 19de eeuwse schilder Johan Spohler en aquarellen die het in Engeland "aardig zullen doen". De trotse bezitter van een Rembrandt-ets krijgt te horen dat het een late af druk betreft en niet meer dan 2 tot 3.000 gulden zal opbrengen tij dens een veiling in oktober. "Dan maar geen zwembad", is de laco nieke reactie. Echt teleurgesteld is de bezitter van een kandelaar van 'Haags porcelein'. "Hoewel het heel zeld zaam is, is er slechts een klein* en gespecialiseerd koperspubliek. Eigenlijk kopen alleen Nederlan ders Nederlands porcelein", krijgt hij van de taxateur te horen. Deze deskundige schat dat de proceleinen kandelaar 1000 gul den zal opbrengen. Van een por- celeinen bordje met het- hoofd van een prins van Oranje en diens gemalin, wordt wat meer ver wacht: "Ook Orangisten zijn daqrvoor in de markt". Rijk Al met al is de buit wat minder dan op een vorige kijkdag in Was senaar. Een Wassenaarder bracht toen een klein schilderij mee dat door de taxateur werd versleten voor een Vlaams/Italiaans werkje uit de achttiende eeuw. Het bleek een schilderij op koper te zijn van een van de bekendste Napolitaan- se schilders uit het einde van de 17de eeuw te zijn. Op een veiling bracht het werk 160.000 gulden op, drie maal meer dan taxateurs hadden verwacht. Toen de secretaresse na de vei ling deze prijs doorgaf, wilde de vroegere eigenaar dat niet gelo ven. Bij zijn derde telefoontje be gon hij te schelden en eiste hij dat de medewerkster de waarheid zou vertellen. Het bleek te klop pen en zo was hij plotsklaps een WASSENAAR - Volgende week wordt begonnen met de asfaltering van de Rozenweg tussen de Wasse- naarse Deijlerweg en Rijksstraat weg. Naar aanleiding van klachten uit de omgeving zal de klinkerbe- strating vervangen worden door een asfaltlaag. De werkzaamheden zullen, af hankelijk van de weersomstandig heden, tien dagen in beslag nemen. Enige overlast voor omwonenden is daarbij niet te vermijden. In de week van 28 augustus wordt de Ro zenweg en het aansluitende gedeel te van de parallelweg afgesloten voor alle verkeer. Een aantal wonin gen op de Rijksstraatweg zal alleen via omleidingen bereikbaar zijn. SASSENHEIM - In verband met werkzaamheden worden twee afrit ten van de rijksweg A4 in de rich ting van Den Haag eind van deze maand drie nachten afgesloten. De noordwestelijke afrit in de richting Sassenheim en de zuidwestelijke toerit in de richting Den Haag zijn van 22 tot en met 24 augustus van 20.00 tot 06.00 uur niet te gebruiken. De omleidingsroutes worden door middel van borden aangege ven. Als het weer te slecht is, wor den de werkzaamheden enkele da gen opgeschort. ZOETERWOUDE - De ruïne bij de kerk St. Jan's Ont hoofding aan de Zoeter- woudse Zuidbuurtseweg wordt de komende weken opgeruimd. Het kerkbe stuur heeft daartoe opdracht gegeven nadat andere moge lijkheden te duur bleken. Begin september moet het karwei geklaard zijn omdat op het terrein een tuin wordt aangelegd. In verband met de naderende herfst kan daarmee niet te lang worden gewacht. De tuin zal aanslui- Leidse inbrekers worden op bureau politie aangehouden LEIDERDORP/LEIDEN - Twee Leidenaars van 24 en 30 jaar gingen gisteravond naar het politiebureau om te vragen waarom hun bootje in beslag was genomen. Een niet zo slimme zet van de mannen want de politie herkende de twee en hield hen aan in verband met een poging tot inbraak, eerder die avond ge- Beide mannen waren omstreeks half elf 's avonds bezig een boot langs de Dwarswatering in Leider dorp binnen te dringen. Een getuige waarschuwde de politie. Het duo wist echter te vluchten per boot die later werd teruggevonden in jacht haven Zijlzicht vlakbij de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. Het vaartuig werd in beslag genomen door de po litie. De Leidse politie hield daarna tevergeefs een zoektocht door de Merenwijk. Omstreeks midder nacht meldden de Leidenaars zich op het politiebureau in Leiden. Schoorsteenvegers' actief in Oegstgeest OEGSTGEEST - Nep-schoorsteen- vegers zijn actief in Oegstgeest. Ze dienen vette rekeningen in waar voor ze nauwelijks werk verrichten of komen kijken wat er binnenshuis te halen valt, zo meldt een woord voerder van de politie. De politie van Oegstgeest kreeg hierover gis teren twee klachten van bewoners aan de Laan van Arenstein en de Charlotte de Bourbonlaan. ten op de toegang naar het kerkhof. Nadat de sloop is voltooid zal de ruï ne niet geheel verdwenen zijn. Een aantal pilaren blijft staan en wordt in de tuin opgenomen. De muur die grenst aan de tuin van de pastorie zal tot een hoogte van anderhalve meter blijven staan om de privacy van de bewoners te beschermen. Aan de toegangszijde van de be graafplaats blijft een stuk muur van ongeveer één meter hoogte gehand haafd. Dit deel wordt in een talud opgenomen dat het hoogteverschil tussen de ingang en het lager gele gen kerkhof wegwerkt. Met het besluit de ruïne op te rui men komt een einde aan een slepen de affaire. Reeds kort nadat de kerk in 1964 gedeeltelijk door brand werd verwoest wilde het kerkbe stuur de geblakerde resten oprui men. Geldgebrek verhinderde toen een snelle schoonmaakactie en ook later was geldgebrek hét probleem. Toen in 1979 de bouwinspecteur nogmaals adviseerde de resten ein delijk op te ruimen, was er nog steeds geen geld. Vleermuizen Twee jaar geleden, met de uitbrei ding van de begraafplaats, leek het er dan toch van te komen. D.e ge meente en het parochiebestuur wa ren het eens en de raad had het be nodigde geld beschikbaar gesteld voor de sloop. Een onderzoek werd gestart naar de vraag waar het puin van de ruïne moest blijven en of daarvan eventueel een toegangspad gemaakt zou kunnen worden. Uit breiding van de overvolle begraaf plaats had echter prioriteit. 6 juli dit jaar leek er alsnog een kink in de kabel te komen. Tijdens de vergadering van de raadscommi- sie openbare werken vroeg raadslid mevrouw Kolff van Progressief Zoeterwoude zich af of er vleermui zen in de ruïne aanwezig zijn. Aan gezien deze dieren beschermd zijn, zou hun aanwezigheid betekenen dat de sloop moet worden uitge steld. Gelukkig was de reeds aange zochte sloper op de publieke tribu ne aanwezig en kon hij het dier vriendelijke raadslid geruststellen. Hij had geen vleermuizen gezien en noemde dat logisch. De ruine be staat uit een aantal rechte stukken muur en een paar kleine gewelfjes, "waarin het voor vleermuizen niet erg comfortabel toeven is". Nadat de sloopwerkzaamheden zijn vol tooid, is het geld van de kerk op. De tuin moet dan ook door vrijwilligers worden aangelegd. 'In het groot doen wat we nu in het klein doen' LEIDERDORP - Stichting Leefbaar Leiderdorp wil vanaf september landelijk gaan ope reren. Voorzitter R. Dekkers heeft het over de instelling van een "soort ombudsvrouw die meer bevoegdheden heeft dan de gewone landelijke ombuds man". Of de nieuwe stichting in Leider dorp gevestigd blijft is nog ondui delijk. De naam van de landelijke stichting moet ook nog worden be dacht. Dekkers: "We zijn nog op zoek naar extra mensen in de rest van Nederland, maar volgende maand gaan we naar de notaris. Het is natuurlijk niet noodzakelijk dat we blijven werken van uit Leider dorp". Met de gedachte van een landelij ke stichting in het hoofd heeft Leef baar Leiderdorp 'opnieuw subisidie aangevraagd bij de gemeente. In 1987 vroeg de stichting 50.000 gul den aan en dat verzoek werd afge wezen. De gemeente vond activitei ten van de stichting 'te breed' voor de welzijnssector. Nu is een aan vraag ingediend voor 18.000 gulden. "Vorige keer is het bedrag te hoog geweest", zegt Dekkers. Groot Dekkers wil een landelijke stich ting in het leven roepen die "onbe perkt is in haar doen en laten". De landelijke ombudsman is dat vol gens Dekkers niet: "Die heeft be paalde taken toegewezen gekregen. Wij willen de dingen die we nu in het klein doen in het groot gaan doen.". De stichting is in 1986 opgericht en beschikt nu over ongeveer 1200 Mevrouw R. Dekkers wil haar stichting Leefbaar Leiderdorp om- een landelijk orgaan. donateurs. In de afgelopen jaren ze vooral bekend geworden als ee felle tegenstander van de planne voor de aanleg van een puinstort i het Doesgebied. De ruïne naast de kerk St. Jan's Onthoofding (foto rechtsonder) in de Zoeterwoudse Zuidbuurt wordt na 25 jaar opgeruimd. De muurresten (foto's boven en linksonder) zullen grotendeels verdwijnen. De resterende pilaren wor den opgenomen in de tuin die op het vrijgekomen terrein wordt aangelegd. (archieffoto's) Veronique laat bezoekers drogist handen wassen WARMOND - De commerciële zender Veronique heeft onlangs met een verborgen camera opna men gemaakt in de Warmondse Dorpsstraat. Veronique is van plan de opnamen in oktober uit te zenden. Het programma dat de commerciële zender gaat uitzen den lijkt nogal op het populaire programma Banasplit van Ralph Inbar. Het busje met de verborgen ca mera stond geparkeerd tegenover Van Bentem, de plaatselijke dro gist. Op straat was een wasbak neergezet, compleet met zeep, handdoek en spiegel. Iedereen die nietsvermoedend de drogiste rij wilde betreden werd vriende lijk verzocht de handen te wassen "in verband met een optimale hy giëne' Wie aan het verzoek vol deed, ontdekte al snel dat de kraan ondersteboven was gemon teerd. Een waterballet was het ge volg. Van Bentem werd benaderd voor het programma door iemand die hij niet kende. Hij dacht meteen aan een grap, maar na vraag leerde dat Veronique kelijk opnamen wilde maken. In eerste instantie voelde de onder neme;- weinig voor de grap in overleg met het winkelperso neel besloot hij toch zijn mede werking te verlenen. Iedereen die toestemming de uitzending heeft gegeven, mag in september in de studio de uit eindelijke opname van het pro gramma bijwonen. Wanneer Ve ronique niet mag uitzenden, zal Veronica de opnamen schijnlijk KEnkeiibergerplas wordt nog dieper OEGSTGEEST - De provincie Zuid-Holland wil projectontwikke laar Korswagen volgende week toe stemming geven om opnieuw zand te winnen uit de Klinkenbergerpias in Oegstgeest. De plas zal worden uitgediept van 30 naar 35 meter diepte. De gemeente had reeds toe- steming verleend als onderdeel van een overeenkomst met Korswagen waarin deze als tegenprestatie het recreatiegebied tot ontwikkeling moet brengen. De uitvoering van deze overeenkomst verloopt tot op heden echter niet vlekkeloos. Zo wil de gemeente wil meer zekerheid over de aanleg van een brug over de Haarlemmertrekvaart en het weg dek van deze S54 heen. door B en W worden besproken. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal waarschijnlijk begin volgend jaar met het uitdiepen van de Klinkenbergerpias worden be gonnen. Gewonde bij botsing in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Een 16- jarige inwoonster van Noordwijker hout heeft gisteren haar linkeron derbeen gekneusd bij een botsing in haar woonplaats. Zij werd aange reden door een personenauto, die werd bestuurd door een 19-jarige plaatsgenoot. Volgens een woord voerder van de politie werd de auto mobilist door de zon verblind, waar door hij het meisje niet opmerkte. "Een snel medium als de kabel krant leent zich uitstekend voor tij delijke verkoop, zoals bijvoorbeeld van vuu/werk. Daarom heb ik ruim van te voren advertentieruimte ge reserveerd in de periode tussen kerst en oudjaar." De heer J. Kroon van de Eerste Kat- wijkse Leesportefeuille, waarvan het kantoor overigens in Rijnsburg is gehuisvest!heeft daar z'n ei gen reden voor. "Het voordeel van de Kabelkrant is de bijna huis-aan- huis verschijning. Aangezien bij vuurwerkverkoop iedereen een po tentiële klant is, bereik je op betrek kelijk eenvoudige wijze in een keer de hele doelgroep." Om die reden is de direkteur van de leesportefeuille met adverteren op de kabelkrant begonnen. "Huis- aan-huisreklame, en daar weten wij alles van, is via het gedrukte woord allang niet meer lonend. Mensen gooien de folders uit de brievenbus zó op de stapel oude kranten. Daarom zochten wij naar andere wegen om ons bestand van 18.000 leden, waarvan twee derde uit de regio, op peil te houden. De Leidsch Dagblad Kabelkrant is daarvoor de beste oplossing." Via de kabelkrant verspreidt de EKL iedere donderdag haar naamsbe kendheid. De heer J. Kroon twijfelt niet aan de effectiviteit van zijn spotje op de TV. "We veranderden onlangs van samenstelling. Daar kregen we direkt reakties op. En op de dag van uitzending zijn er altijd veel meer mensen die bellen. Wij vragen dan hoe ze bij ons terecht zijn gekomen. Dat blijkt niet zelden nadat ze onze spot hebben gezien." Vreemd vindt de heer Kroon dat niet. "De Kabelkrant laat zich uit stekend lezen door mensen die even een kwartiertje niets te doen hebben. Zelf kijk ik graag naar het regio-nieuws uit Katwijk. En links en rechts om me heen merk ik dat ik niet de enige ben die vaak af stemt op de Kabelkrant. Waarbij het enige nadeel misschien is, dat de pagina's niet kunnen worden vastgehouden." Wat natuurlijk wel kan bij de bladen van de EKL. De EKL geeft in meer dere samenstellingen verschillen de mappen uit. De kijkers die net het 'rondje kabelkrant' achter de rug hebben, kunnen daarna rustig overschakelen op een leesmap. Van de EKL natuurlijk!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13