Reorganisatieplannen ii Yicon doorlichten' bij Hoor nesplein maakt verwaarloosde indruk Nieuwe commissie voor kunst in Alphen Hazerswoude draait bij in discussie over rijksweg 11 Sexclub weg uit Ilil lego m tot vreugde omwonenden FNV pleit voor inschakelen onafhankelijk bureau DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 NIEUW-VENNEP - De in dustriebond FNV wil dat een onafhankelijk bureau het reorganisatieplan van de landbouwmachinefabriek Vicon in Nieuw-Vennep doorlicht. De bond heeft zo zijn twijfels of deze zoveelste reorganisatie, waarbij 51 ontslagen vallen, het bedrijf wel uit de rode cijfers haalt. De industrie- en voedings bond CNV keurt gedwongen ontslagen af en meent dat de personeelsinkrimping op een andere manier moet ge beuren. Het personeel van het bedrijf en de vakbonden werden gisteren door de directie ingelicht over de reorga nisatie. Binnenkort zal aan 51 werk nemers ontslag worden aangezegd. Als gevolg van de reorganisatie ont staan er echter ook 30 vacatures, zo dat het totale personeelsbestand van de Viconfabrieken met 20 zal af nemen tot 730. Daarvan werken 300 mensen in het buitenland. Evenals bij de reorganisatie van vorig jaar. waarbij 90 arbeidsplaat sen verdwenen, vallen de ontslagen in de zogeheten 'witte boordensec- tor'. De nieuwe banen hebben voor al betrekking op de produktie, zo dat de ontslagen stafmedewerkers niet naar die afdeling kunnen door stromen. Mede daardoor wordt ver wacht dat maximaal twintig men sen gedwongen worden ontslagen. "Toch streven we ernaar niemand gedwongen te ontslaan. Een bureau zal proberen de mensen bij andere bedrijven te plaatsen. Maar ik sluit niet uit dat voor enkele mensen geen ander werk is te vinden, zodat die gedwongen moeten afvloeien", schat J.M. Veltman, woordvoerder van Vicon, in. Twijfels J. van Lieshout van de industrie bond FNV wil het 'onaanvaarbaar' over gedwongen ontslagen nog niet uitspreken. Zij wil daarover eerst verleg voeren met de kaderleden HAZERSWOUDE - Burgemeester en wethouders van Hazerswoude vragen de gemeenteraad het stand- bij Vicon. "Dat er bij Vicon iets moet gebeuren staat vast. De verlie zen zijn enorm en zonder maatrege len kan de toekomst van het hele bedrijf op de tocht komen te staan. Maar we hebben vorig jaar al een grote reorganisatie gehad en begin dit jaar nog een kleine ingreep, zo dat we zo onze twijfels hebben of dit zoveelste reorganisatieplan het be- machines. In dat kader is onlangs al de kunststoffendivisie verkocht. Ook de gieterij wordt nu verkocht. Met dat geld wil de directie de pro- duktiepoot in Nieuw-Vennep ver sterken door meer personeel in vas te dienst te nemen. Bij de fabriek in Oosterzee en bij de drie vestigingen in Friesland wordt het accent ge legd op de onderdelenfabricage en sub-assemblage. Vreemde zet Het in dienst nemen van meer men sen op de produktie-afdeling lijkt een vreemde zet van de directie op een moment dat er steeds minder landbouwmachines worden ver kocht. "We produceerden steeds met pieken. De tijdelijke extra vraag werd opgevangen door voor enkele maanden meer mensen in dienst te nemen. Probleem is dat je die mensen eerst moet opleiden en dat de kwaliteit van de machines niet altijd gelijk is. Juist in deze tijd worden steeds betere machines ge vraagd. Vandaar dat we meer men sen in vaste dienst nemen en dan meer machines in voorraad heb ben", verduidelijkt woordvoerder Veltman. De beleidswijzigingen die de di rectie voorstaat houden tevens in dat de activiteiten op het gebied van high-tech-teelt- en melksystemen zullen worden voortgezet in samen werking met andere bedrijven. KATWIJK - Als gevolg van een regenbuitje heeft het eerste straatfestival van het Rijnlands Zeel Katwijk zich gistermiddag niet in de buitenlucht afgespeeldmaar in het Voorzieningencentrum. Het publiek en vele bewoners genoten gezamenlijk van het optreden van goochelaar Willy Albertino, de Katwijkse popgroep The Rokk en een poppenkastvoorstelling van Mimieks Theater. Kinderen en enkele Zèehospitiumbewoners lieten zich schminken. Een ijscoman en een gezellig Kombuis-café maakten het feest compleet. Volgend jaar wil de organisa tie een groot straatfestival op het terrein houden, met muziek, toneel, acrobatiek, gegoochel en dergelijke, (foto piek punt ten aanzien van de aanleg rijksweg 11 bij te stellen. In plaats dat wordt vastgehouden aan de aan leg van een 2x2-baansweg, willen B en W dat toch de mogelijkheid wordt opengelaten de rijksweg in eerste instantie enkelbaans aan te leggen. Wel moeten daarbij voorzie ningen worden getroffen, zodat in later stadium de weg alsnog kan drijf weer winst zal opleveren". Begeleiding van ideeën en opdrachten vorden verbreed Hazerswoude komt enigzins tegemoet aan van onder meer omliggende meenten den bij e rijksweg. Steeds werd gevreesd dat Amerika door de halsstarrige houding Hazerswoude de aanleg van standpunt in. Komende dinsdag vergaderen leden raad daarover. Ondanks het geschil met Hazers woude dreigt de rijksweg overigens wegens geldgebrek toch later te worden aangelegd dan oorspronke lijk gepland. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alle Alphense initiatieven op het gebied van de beeldende kunst worden voortaan gecoördineerd en begeleid door een speciale adviescommissie. Deze gemeentelijke vaste commis sie voor advies Beeldende Kunst krijgt als belangrijkste taak het ad viseren van het college van burge meester en wethouders over kunst projecten, opdrachten en aanko pen. Tevens begeleidt de commis sie de uitvoering van projecten. Voorzitter van de commissie, wethouder G. Brussen-Leerdam (CDA), verwacht dat zij een grote rol gaat spelen bij het stimuleren en ontwikkelen van het particuliere Vicon wil zich nog uitsluitend initiatief. "Het uiteindelijke doel is om meer kunst te krijgen in Al phen". duidelijkt Van Lieshout. In het daarmee overleg met de directie zal de FNV erzoeken pleiten voor een 'contra-expertise'. De reorganisatie in Nieuw-Ven- andere belanghebben- nep is nodig als gevolg van een te- spoedige aanleg van de genvallende verkoop in Noord- verwachte ver koopstagnatie in Europa in de ko- de mende twee jaar. De belangen in missie zich buigt over de invulling, besteding en kwaliteit van kunst, ambtenaren van de dienst openbare Brussen: "In feite slaan we dus twee aatschappij. Die zal als importeur de gemeente- optreden voor de Verenigde Staten en Canada. Vicon zal zich niet meer met de promotie bezighouden. werken, een vertegenwoordiger de Kunstuitleen (vice-voorzitter) en een welzijnsambtenaar (secretaris). Ook vier kunstenaars, onder wie de Leidse kunstenaar Theos, zijn aan gezocht als leden. Het de bedoeling dat de commis sie gaat fungeren als centraal meld punt voor alle ideeén en initiatieven voor beeldende kunst in de ge meente. De commissie moet deze initiatieven als het ware in goede banen leiden, de uiteindelijke op dracht formuleren en aan het colle ge voorleggen. Daarnaast stelt de provincie Zuid-Holland als subsidievoor waarde dat een speciale adv: vliegen in één klap. We voldoen de provincie-eis voor subsidie en kunnen tegelijkertijd een sturende en stimulerende rol spelen bij de totstandkoming van beeldende kunst in de gemeente". Bedrijven Volgens de wethouder zijn er nog weinig bedrijven en instellingen op de hoogte van de mogelijkheden kunstwerken binnen de muren té halen. "De commissie kan hierover uitwerking darvan en de begelei ding vormen meestal een probleem. Ik denk dat de commissie de drem pel voor het particuliere initiatief kan verlagen en een initiatief in goe de banen kan leiden. Dat bespaart de opdrachtgever een hoop werk. Daarnaast kan de commissie zélf ook ideeën voor projecten aandra gen en ontwikkelen". Per opdracht kan een aparte com missie worden ingesteld voor de se lectie van kunstenaars en de beoor deling van ontwerpen. Afhankelijk van de opdracht of het project kun- ook andere deskundigen of be- voorlichting geven en fungeren als trokkenen tijdelijk toetreden tot de centraal punt, waar alle initiatieven commissie, op dit gebied binnenkomen en den afgehandeld. Er zijn genoeg het einde mogelijkheden en ideeën, maar de leerd. Onderzoek om imago van Katwijks winkelcentrum weer op te poetsen KATWIJK - Het winkelcentrum Hoornesplein moet een bruisend centrum worden met een grote zuigkracht ook op Katwijkers buiten de wijken Hoornes en Rijnsoe ver en mogelijk zelfs op toeristen. Met die gedachte in het achterhoofd werkt de winkeliersvereniging samen met de werkgeversorganisatie NCOV aan plannen voor een grootscheepse modernisering van het 25 jaar oude winkelcentrum. De winkeliersvereniging hoopt reeds volgend jaar het nieuwe gezicht van het winkelcentrum te kunnen presenteren. De stichting NCOV-onderne- mersadvies begint deze maand in opdracht van de winkeliersvere niging met een onderzoek naar de mogelijkheden van vernieuwing van het sterk verouderde Hoorne splein. Dat onderzoek komt naar verwachting eind september ge reed. Alle winkeliers wordt ge vraagd naar hun plannen en wen sen. Er komt ook een uitvoerig onderzoek onder consumenten. door Piet van Dijk Volgens S.J. Oegema van de NCOV en voorzitter J. Oostdam van de winkeliersvereniging heeft het 39 winkels tellende cen trum alles in zich om er een win kelgebied van allure van te ma ken, waarmee zelfs het nieuwe badcentrum van Katwijk duchtig rekening zal moeten houden. Oe gema: "Ik acht het zelfs niet uit gesloten dat het Hoornesplein in de toekomst bezoekers uit het badcentrum zal wegtrekken", zegt hij. "In diverse plaatsen in ons land gaan bezoekers van de binnensteden naar de buitenwij ken, die wel gemakkelijk bereik baar zijn en die geen parkeerpro blemen of parkeergeld kennen. Op deze manier heeft het centrum van Amersfoort bijvoorbeeld 100 miljoen gulden aan inkomsten zien verdwijnen naar de winkel centra in de wijken en omliggen de plaatsen". Oubollig Oegema, Oostdam en K. Pijnaker, eveneens bestuurslid van de win keliersvereniging, erkennen dat er op dit moment nogal wat valt aan te merken op die sfeer en aan trekkingskracht van het Hoorne splein. Het centrum doet in hun ogen oubollig aan, maakt een ver waarloosde en ouderwetse in druk en is 'introvert', in zichzelf gekeerd. Die geringe herkenbaar heid van buitenaf werd door Oe gema persoonlijk treffend geïllu streerd. Oegema, woonachtig in Twente, kon bij zijn eerste bezoek aan het Hoornesplein het winkel centrum niet vinden. "Ik ben er een paar keer langsgereden", be kent hij. "Dat is toch wel heel slecht". Het onderzoek moet suggesties geven om de herkenbaarheid te verbeteren. Oostdam: "Bij het centrum staat bijvoorbeeld een zuil met daarop alleen de tekst 'Hoornesplein'. Niemand herkent dit als een winkelcentrum". De winkeliers willen onder meer af van de 'onduidelijke route' naar het parkeerterrein en de houten schotten bij de ingang. Het NCO- V-adviescentrum hoopt in sa menspraak met de winkeliers met een aantal suggesties te ko- Voorzitter J. Oostdam in het winkelcentrum Hoornesplein: "Dit centrum heeft gepoeg aantrekkelijk winkelgebied te worden". (foto L Rijnsoever Een vernieuwd en modern Hoor nesplein heeft naar de stellige overtuiging van Oegema nauwe lijks tot geen last van de komst van het nieuwe wijk-winkelcen- trum aan de Melkweg in Rijnsoe ver. Oegema: "Dat wordt een klein winkelcentrum met een su permarkt en een achttal winkels. Het Hoornesplein is met 39 win kels veel meer dan alleen een wijk-winkelcentrum. De winke liers kunnen, als er straks een ver nieuwd en aantrekkelijk centrum staat, de concurrentie met Rijnsoever gemakkelijk aan. Door renovatie kan de omzet tot 35 procent stijgen, zo is gebleken uit vergelijkbare projecten in het land". Het Hoornesplein heeft vol gens Oegema en voorzitter J. Oostdam van de winkeliersvere niging niet alleen het aantal win kels voor op het toekomstige win kelcentrum Rijnsoever. Het win kelcentrum vervult, in tegenstel ling tot buurtcentra, een belang rijke sociale functie. Oegema: "Mensen komen er ook naar toe om er even uit te zijn, iemand te ontmoeten, een praatje te maken, gezellig te wandelen. Als er een goed winkelklimaat heerst, voelt de consument zich happy. Met bijna veertig winkels wordt hem een ruime keuzemogelijkheid ge boden". Ondernemers zal worden gedaan op de gemeen te om financiële steun, is het Hoornesplein er nog niet. Omdat alle winkels particulier eigendom zijn, zal de ondernemer zelf ook investeringen moeten plegen als hij het belang van modernisering inziet. Het NCOV-adviescen- trum is in staat de winkeliers indi vidueel van advies te dienen, tot aan het maken van een investe ringsplan toe. Gezamenlijk ge sprekspartner van de winkeliers is de nog steeds bestaande Stich ting Overkapping, tien jaar gele den opgericht om gelden bijeen te brengen voor het overkappen van het winkelcentrum. In het onderzoek zal ook aan dacht worden besteed aan de mo gelijkheid om het winkelopper vlak van bepaalde zaken te ver groten en aan de wenselijkheid van uitbreiding van de winkel branches. Ook de groenvoorzie ning rond het centrum krijgt aan dacht. De winkeliersvereniging er kent het negatieve oordeel van het pas verschenen onderzoek van het bureau Van Heesewijk over het Hoornesplein. "We zijn echter niet benaderd door de on derzoekers", aldus Oostdam. "Helaas staat er in dit rapport dan ook niets over onze plannen, ter wijl wij toch al een hele tijd bezig zijn". Oegema relativeert de con clusies: "Er zijn nog 600 andere winkelcentra in het land die met dezelfde problemen kampen als het Hoornesplein". Hij noemt de bewering dat er op de Katwijkse markt nog 10 miljoen valt bij te verdienen voor de nieuwe C-iOOO supermarkt in Rijnsoever en voor Albert Heyn, dan ook voorbarig. Volgens hem kan modernisering van het Hoor nesplein gevolgen hebben voor de conclusie van het rapport, waarin wordt geadviseerd Albert Heyn uit te breiden, maar minder dan AH dat zelf wenst. HILLEGOM De omstreden sex club Lord's Inn heeft deze maand het pand aan de Leidsestraat in Hil- legom verlaten. Buurtbewoners on dervonden met name het laatste jaar veel overlast van de club en protesteerden tegen uitbreidings plannen. Het Hillegomse aanne mersbedrijf E. Schuit heeft het pand aangekocht en zal het weer voor bewoning geschikt maken. Onlangs werden om de vrijstaan de woning en de tuin door een aan nemer hoge hekken geplaatst. Buurtbewoners vreesden dat de sexclub de zaak ging uitbreiden, maar het tegendeel blijkt waar te zijn: de club is in Hillegom gestopt. "De gemeente heeft daarvoor niet gezorgd. Het pand is gewoon opge kocht door aannemer Schuit die vervolgens het huurcontract liet ontbinden. Het bedrijf zal het ge bouw weer verbouwen tot een 'ge woon' woonhuis", weet gemeente secretaris L.A. Maasdam. Bij het aannemersbedrijf is wegens de va kantie niemand aanwezig die meer over de overname kan vertellen. Het gemeentebestuur en de buurtbewoners zijn opgelucht dat Lord's Inn uit het dorp is verdwe- nen. Bewoners van de Leidsestraat trokken vorig jaar bij de gemeente aan de bel toeri de eigenaar van de club een hondenkennel ging bou wen en bomen wilde kappen om het pand beter zichtbaar te maken van af de weg. De club veroorzaakte vol gens de bewoners al genoeg over last zodat extra overlast van blaffen de honden voor hen onaanvaard baar was. De gemeente weigerde daarop een bouwvergunning voor de ken nel en ook de bomen moesten blij ven staan. De politie verhinderde het daadwerkelijk kappen daarvan. De eigenaar van de sexclub liep dit jaar nog rond met plannen om de club uit te breiden. Gemeentelijke medewerking zou echter niet wor den verleend. Muurscliildeiing op tweede flat in Alphen voor verkeer te zien ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt een tweede muurschil dering. Het enorme schilderij wordt waarschijnlijk aangebracht op de noordgevel van de Vliestroomflat naast de Stortemelk, zodat het kunstwerk voor het verkeer dat Al phen inrijdt vanuit de richting Am sterdam te zien is. De Rabo-bank heeft het initiatief genomen voor het kunstwerk. De bank viert in november het 90-jarig jubileum en wil de Alphense bevol king de schildering als cadeau aan bieden. Vorig jaar werd de zuidzijde van de Vliestroomflat bij het Marsdiep beschilderd volgens een idee van de Alphense kunstenaar Marinus Scholten. Dat kunstwerk, een vlie gende meeuw, heeft bij elkaar 90.000 gulden gekost. Voor de twee de schildering neemt de Rabo-bank een belangrijk deel van de kosten voor haar rekening. Daarnaast is subsidie bij de provincie en de ge meente aangevraagd. Nog niet be kend is wie de opdracht krijgt de muur van de flat te beschilderen en wat het kunstwerk gaat kosten. De nieuwe gemeentelijke advies commissie voor beeldende kunst buigt zich aan het einde van de maand over het project. In een spe ciale selectiecommissie die zich be zighoudt met de keuze van de kun stenaar en het ontwerp, heeft ook zitting de directeur van de Rabo bank, B. van Zeijts. De Woningbouwvereniging Al phen (WVA) moet als eigenaar van het flatgebouw nog wel toestem ming verlenen voor het aanbrengen van het kunstwerk. Als het aan de Rabobank ligt, wordt het werkstuk in november onthuld. Gewonde bij botsing in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Een 16- jarige inwoonster van Noordwijker hout heeft gisteren haar linkeron derbeen gekneusd bij een botsing op de hoek Havenstraat/Marktplein in haar woonplaats. De wielrijdster werd aangereden door een perso nenauto, die werd bestuurd door een 19-jarige plaatsgenoot. Volgens een woordvoerder van de politie werd de automobilist door de zon verblind en heeft daardoor de wiel rijdster niet opgemerkt. AUTODIEFSTAL - Een in de Bo terbloem in Rijnsburg geparkeerde BMW is vannacht gestolen. De waarde van de personenauto wordt door de politie geschat op 35.000 gulden. De auto was afgesloten. DONDERDAG 17 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek oude ijsbaan- Katwijk klaverjassen en jokeren in 'De Zwanenburg', aanvang 20.00 uur. dameshengelwedstrijd van K.W.V. Skuytevaert op de Noord zee van lot 17.00 uur. an Katwijk n 1 spring je fij op de Toeris larkt, aanvang 18.30 uur. 1 schutterswei, sportieve ree e, van 19 00 tot 21.00 uur. Leiden Rijksmuseum Volkenkunde, film 'Een Turkmeens dorp', over het streng gescheiden leven van mannen en vrouwen in Korenagu. aanvang 15.00 uur. Nieuwkoop kermis bruggebuurt. buurtloop om 19.00 uur. en pa ling grijpen om 20.30 uur. kermis terrein Zuidemde. Noordwijk strandloop. Politiepost, aan vang 19.30 uur. orgelconcert door Jaco vai Leeuwen. Grote kerk. Noordwnk Binnen, aanvang 20.15 uur. Voorhout voorinschrijving avondwandel vierdaagse bij C. van Egmond, Rembrandtlaan 7, J. Dierdorp. Pijlkruidstraat 3. Voorschoten Kasteel van Duivenvoorde, Laan van Duivenvoorde 4, rond leiding 15.30 uur. Arfierican Eagles, 15.30 en 16.30 VRIJDAG 17 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek Oude Ijs- baanterrein. Katwijk zelf makreel roken bij strandpa viljoen Willy en Loes. aanvang 11.00 uur. klaverjasdrive in wijkgebouw Hoornes-Rijnsoever aan de van Houtenstraat, aanvang 20.00 uur. vlootschouw met medewerking van tal van vissersschepen, zeil boten en modellen voor de Kat wijkse kust van 18.00 tot 20.00 ringrijden en muziek op de Boulevard vanaf 19.00 uur. verlichte gondelvaart van alle boten van k.w.v. Skuytevaert op de Noordzee van 21.00 tot 23.00 groot vuurwerk op de boule vard tegenover de Oude kerk van af de schepen op de Noordzee, aanvang 22.00 uur. muziek op de boulevard door verschillende muziekkorpsen. rnond, aanvang 13.30 uur. luchtkussen visserijmarkt, aan vang 19.00 uur. schatgraven bij strandpaviljoen Rijnmond, aanvang 14.00 uur. Leiden Rijksmuseum Volkenkunde, film 'De zonen van Hadji Omar', aanvang 15.00 uur. boottocht naar Avifauna, ver trek Oude Singel om 10.00 uur. Nieuwkoop aanvang 18.30 kermis bruggebuurl, clown c 14.00 uur en touwt 19.30 uur, kermistern Noordwijk concert Salzburger solisten in Hotel Oranje, aanvang 20.15 uur. strandhengelwedstrijd aan het Noordzeestrand, van 18.30 tot 21.30 uur. Voorschoten Kasteel duivenvoorde, rondlei dingen om 14.00 en 15.30 uur. Voorhout bowlen voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar in Noordwijkerhout. Vertrek vanaf De Spelewey aan Wassenaar Duinrell. High Diving Team American Eagles, 12.30, 13.30. 14.30, 15.30 en 16.30 uur. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Alphen House-avond in Het Kasteel, aanvang 21.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12