TAD LEIDEN Verzet tegen huisvesten van 200 studenten in oud Elisabeth-complex Leidenaars mogen gemeenteraad bestormen LEIDSCH DAGBLAD Vijfde Summer Jazz nabij de Doezastraat Mogelijk opnieuw actie tegen Casino Tropical DE Verdachten moord op chirurg nog spoorloos s DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - Omwonenden van het voormalige Elisabeth-com plex aan de Hooigracht vrezen grote overlast en een verloede ring van hun buurt als in dit pand tijdelijk 200 studenten worden gehuisvest. De Stich ting Leidse Studenten Huisves ting (SLSH) heeft hiervoor een plan ingediend. De organisatie hoopt met het onderbrengen van de studenten het gebouw te 'beveiligen' tegen krakers. Om wonenden menen dat dit doel echter ook kan worden bereikt met de huisvesting van slechts 20 studenten. Ze hebben nu sa men met de buurtvereniging Pancras-Oost bezwaar gemaakt tegen het plan van de SLSH. Het voormalige Elisabeth-complex was tot voor enkele weken geleden in gebruik bij de Leidse universi teit. Die heeft het pand inmiddels verlaten. Een nieuwe bestemming heeft het gebouw nog niet. De ge meente vreest nu dat het gebouw de komende jaren leeg zal staan en dus een doelwit vormt voor krakers. Ze heeft het plan van de SLSH daarom omarmd. De omwonenden zien het liefst geen enkele student het voormalige Elisabeth-complex intrekken. Zij willen dat het pand wordt ver bouwd tot koopappartementen. Op het gedeelte dat wordt gesloopt wensen ze een wijkparkje. Deson danks hebben ze er niet zo veel be zwaar tegen als bij wijze van kraak- wacht tijdelijk een aantal studenten het gebouw betrekt. Meer dan 20 zijn volgens hen echter niet nodig. De SLSH, vermoeden de omwo nenden, heeft echter helemaal niet de bedoeling studenten in te zetten als kraakwacht. Ze geloven dat de stichting het Elisabeth-complex vooral ziet als een uitwijkmogelijk heid. De SLSH wil de komende ja ren een groot aantal studentenwo ningen renoveren. De bewoners van die huizen kunnen nu tijdelijk onderdak vinden aan de Hooi gracht. De omwonenden en de buurtvere niging vrezen dat de studenten in de eerste plaats veel geluidsoverlast zullen veroorzaken. Nu al, schrijven ze in hun bezwaarschrift, worden omwonenden van studentenhuizen geregeld 'getracteerd' op verschil lende soorten muziek op vrijwel alle tijdstippen van de dag of de nacht. Verder zijn ze bang dat de studen ten veel vuil in de straten zullen achterlaten. Omdat de studenten slechts enkele maanden in de buurt wonen, zullen ze wellicht weinig verantwoordelijkheid willen dra gen voor een goed woonklimaat. De wijk kan daardoor verloederen. In elk geval kan het plan van de SLSH het experiment met buurtbeheer, dat in Pancras-Oost is begonnen, ernstig kunnen verstoren. De bewoners vrezen voorts dat de tijdelijke huisvesting van studenten wel eens een definitieve kan wor den. Al eerder hebben ze de ge meente duidelijk gemaakt dat ze zich fel zullen verzetten tegen de komst van nog meer studenten. Vice-voorzitter G.J. Mulder van de buurtvereniging stelt dat de onrust in de wijk over het plan van de SLSH zeer groot is. "De mensen willen zich met alle mogelijke middelen tegen dit voor nemen verzetten. Wat die middelen zijn? In eerste instantie juridische. Maar als die niets uithalen, sluit ik niet uit dat mensen naar andere red middelen zullen grijpen. Het lijkt me echter niet juist om die op dit moment al bekend te maken", aldus Mulder. Directeur A. Hübben van de Stich ting Leidse Studenten Huisvesting kan zich de zorg van de omwonen den voorstellen. Hij ontkent ook niet dat de stichting met een groot huisvestingsprobleem kampt door de vele renovatie-projecten. "Het punt is echter dat het voor ons niet interessant is om voor bijvoorbeeld 20 mensen een groot aantal voorzie ningen in het gebouw aan te bren gen. Dat is veel te duur". Hübben meent dat het met de overlast van bestaande studenten huizen wel meevalt. "Ik woon zelf in Pancras-Oost en ik vind dat de 'nor male' bewoners soms meer overlast veroorzaken dan de studenten". Hij benadrukt echter dat de SLSH een aantal maatregelen heeft getroffen om overlast al bij voorbaat in te dammen. "Zo hebben we een full-ti me huismeester aangesteld die juist op dit soort dingen moet letten. Ver der is het reglement bij dit complex scherper dan bij andere en hebben we ook studenten-beheerders aan gesteld, zeg maar een soort kamer oudsten, die toezicht moeten hou den op de orde. Daarom ben ik niet zo bevreesd dat aan de Hooigracht de zaken uit de hand zullen lopen". Overigens heeft de stichting in middels al zo'n 30 studenten in het voormalige Elisabeth-complex on dergebracht. "Op het moment dat de universiteit eruit ging, zijn wij erin getrokken. We hebben het pand geen moment alleen gelaten". LEIDEN - In en rond de Doezastraat wordt zaterdag 26 augustus weer het Summer Jazz Festival gehouden. Aan dit evenement, dat voor de vijfde keer plaatsheeft, doen 28 groepen mee. Verder wordt er, dit jaar voor het eerst, op de Boisotkade een curiosamarkt gehouden. Het jazz festival begint om 16.00 uur en duurt tot 02.00 uur. In tegenstelling tot voorgaande keren hebben de bands nu toestemming om tot midder nacht buiten te spelen. Voorheen moesten ze na half elf naar 'binnen'. Op het festival zal een groot aantal uiteenlopende jazz-stijlen verte genwoordigd zijn: van boogie woogie tot mainstream, van dixieland tot bigband en van blues tot latin jazz. De modernere stromingen binnen de jazz zijn, aldus de organisatie, echter buiten de deur gehouden. Tijdens Summer Jazz staan bij de verschillende horecagelegenhe den in de Doezastraat, Kaiserstraat, Rapenburg en Boisotkade podia. Verder worden op twee plaatsen langs dit 'circuit' op grote video schermen jazzfilms vertoond. Op de curiosamarkt, die om 16.00 uur be gint en tot 21.00 uur duurt, zullen 25 standhouders aanwezig zijn. Wan neer deze markt een succes blijkt, wil de organisatie dit onderdeel jaar lijks laten terugkeren. Op het festival treden onder anderen Jaap Dekker en zijn kwartet op. Verder zijn Bernard Berkhout en zijn Swingmates aanwezig. Uit Enge land komt de Denver Jazzband over en uit Rotterdam de dixieland-for- matie Harbour Jazz Band. Verder zullen het Jan Verheij Kwartet, de Blue Note en de tenoristen Ron van den Bergen en Bob Rigter en op tredens verzorgen. Zoals ook voorgaande jaren het geval was, is het 'circuit' gedurende het festival afgesloten voor alle autoverkeer. Omwonenden wordt ver zocht zaterdag 26 augustus de auto vanaf 11.00 uur tijdelijk elders te parkeren. LEIDEN - De gemeente Leiden treedt wederom op tegen het casino Tropical, dat sinds afgelopen vrij dag weer in het pand aan de 2e Bin nenvestgracht/Sint Aagtenstraat is gevestigd. De gemeente verzegelde eerder al het pand omdat er in strijd met het bestemmingsplan, werd ge gokt. Maar de verzegeling werd op- Herinrichting Franchimontlaan LEIDEN - De gemeente begint maandag met de herinrichting van de Franchimontlaan. In deze straat wordt een verkeersdrempel aange legd en bovendien drie kruisings- vlakken verhoogd. Op die manier wil de gemeente het autoverkeer dwingen langzamer door de straat te rijden. De werkzaamheden be ginnen aan de zijde van de Melchior Treublaan. Verwacht wordt dat het karwei in totaal zes weken in beslag Burgers kunnen problemen voorleggen aan politici LEIDEN - Leidse burgers kunnen op 19 september hun gemeenteraadsleden besto ken met vragen en opmerkin gen over het gemeentelijk be leid. Op de Leidse 'Dag van de democratie', georganiseerd door de Stichting Burger schapskunde, moet de poli tiek geïnteresseerde burger zonder problemen de plaatse lijke politiek kunnen aanspre ken. "Als het een succes wordt en dat is het als er zo'n 500 mensen komen, doen we het volgend jaar in andere middelgrote gemeenten in Nederland", vertelt Ruud Mascini, projectleider en re dacteur bij de stichting. door Henny van Egmond 'Bestorm de gemeenteraad', is het motto dat is gekozen voor de dag van de democratie. De opzet is burgers en plaatselijke politici 's avonds in de Stadsgehoorzaal op een ontspannen wijze met elkaar in discussie brengen. "Zodat de burgers de politiek op het beleid kunnen aanspreken en de politici hun beleid kunnen verdedigen. Het werkt naar twee kanten toe". Mascini vertelt dat het plan ont stond met in het achterhoofd de gemeenteraadsverkiezingen die volgend jaar worden gehouden. Eerder werd een soortgelijke dag gehouden in Amsterdam, maar toen ging het over de landelijke politiek. Volgens de medewerker van de Stichting Burgerschaps kunde, die is gevestigd aan het Noordeinde, is de overstap naar de gemeentelijke politiek een lo gische. "Gemeenten krijgen steeds meer taken en bevoegdhe den, bij voorbeeld op het terrein van welzijn, volkshuisvesting. Het bestuur wordt steeds meer gedecentraliseerd. Burgers zullen ervoor moeten zorgen dat ze hun wensen en eisen op deze gebie den dus bij de gemeente kenbaar maken". Leiden was verder een voor de hand liggende keus. "De stich ting is in Leiden gevestigd. Een aantal medewerkers van de stich ting is bekend met de plaatselijke politiek. Leiden is bovendien een BESTORM Iemeenteraad MET UW VRAGEN EN OPWERK t NC!§N ;?,v, «*v. AV >l<; JNl TT i de Stichting Burgerschapskunde: "Burgers moeten hun i bij de gemeente De avond is bedoeld voor de ge wone burger. Het is niet de be doeling dat de politiek actieve Leidenaars of allerlei belangen groepen de avond overheersen. •Zij hebben meestal toch al toe gang tot de gemeentebestuur ders, zo zegt Mascini. "De dag is gericht op de mensen die zich be trokken voelen bij de politiek maar nog niet actief zijn. We heb ben niet de illusie dat we mensen over de drempel trekken die geen belangstelling hebben in de plaat selijke politiek", zegt Mascini. "Soms hebben de mensen niet de vaardigheden om politiek ac tief te worden, weten ze de weg niet. Maar veel vaker is de drem pel van het stadhuis te hoog. Uit eindelijk hopen we dat mensen doordat ze de vaardigheid krijgen of over de drempel zijn heen ge holpen politiek actief worden. We hebben op 19 september dan ook een politieke markt in de Stads gehoorzaal waar alle politieke partijen, maar ook de jongerenbe weging met standjes staan. Er zal voldoende informatie zijn, ook van de stichting zelf'. Openbaarheid Mascini wijst op het onderzoek dat onlangs in Leiden door het adviesbureau De Beuk werd uit gevoerd en waaruit bleek dat een groot deel van de besluitvorming in de beslotenheid plaatsheeft. Niet in de gemeenteraad wordt het beleid gemaakt, maar veel meer in de PvdA-fractiekamer waar zonder openbare discussie besluiten worden voorgekookt, zo was de kritiek die van andere partijen en ambtenaren kwam. Een praktijk die overigens in meer gemeenten voorkomt. •"Het is slecht voor de democra tie. De afstand tussen bestuur ders en burgers is veel te groot. Het is goed als er meer openbaar heid bestaat. Democratie moet worden gedragen door de men sen. Dat betekent niet dat een paar politici het beleid tot in de puntjes mogen uitstippelen en de burgers niet anders mogen dan eens in de vier jaar stemmen". "De inspraak is op dit moment onvoldoende. Er is in de jaren tachtig zeker een terugslag te zien na de democratisering in de jaren zestig en zeventig. Inspraak is vaak lastig. Politici vinden het ook vaak heel vervelend. Terwijl er toch twee kanten aanzitten. In spraak kan heel goed het beleid legitimeren. De politicus krijgt de gelegenheid zijn beleid te verde digen". Daden Mascini denkt dan ook dat de po litiek baat kan hebben bij de avond. "Op de avond kunnen de gemeentebestuurders van heel veel mensen horen wat ze van hun beleid vinden. De opzet is dat mensen kunnen intekenen voor gesprekken met politici. In de hal van de Stadsgehoorzaal hangen portretten van de raadsleden en de wethouders met de terreinen waarop zij actief zijn. Zodat de burgers de juiste man of vrouw aanspreken. Elke tien minuten of een kwartier gaat er dan een bel, zodat iedere politicus en iedere burger veel gesprekken kan voe- Het is de bedoeling dat de bur gers vooral algemene politieke vragen ter discussie stellen en niet de raadsleden lastig vallen over individuele problemen. "We zullen de bestuurders instrueren dat als er over individuele zaken wordt gesproken, zij dat in een ruimer kader plaatsen", aldus de medewerker van de Stichting Burgerschapskunde, een stich ting die tot doel heeft de politieke vorming te stimuleren. Alle politieke partijen hebben positief gereageerd en zijn aanwe zig. Mascini hoopt ook alle Leidse wethouders naar de Stadsgehoor zaal te krijgen. Op één wethouder na, die andere afspraken heeft, hebben allen al toegezegd te ko men. "Alle partijen vinden het een goed initiatief', zegt Mascini, die wel verbaasd is dat de woor den niet direct worden vertaald in daden. "De stichting krijgt geen subsidie voor projecten. Die moe ten zichzelf bedruipen. We heb ben de gemeente in april al ge vraagd de Stadsgehoorzaal be schikbaar te stellen. Dat zou hun bijdrage dan zijn. Het is toch wel illustratief dat dat nu nog niet is ADVERTENTIE Mathesis De Vereniging van Oud-leerlingen van het Koninklijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, aan de Dieperpoel- laan 2 te Leiden, organiseert op zaterdag 30 september een reünie (tevens jaar vergadering) voor haar leden in het motel Breukelen te Breukelen. Vertrokken wordt per autobus om 9.30 uur vanuit Leiden. De kosten van deze dag bedra gen 10 gulden (atles inbegrepen) Oud leerlingen die willen deelnemen kunnen contact opnemen met J.C. Warmerdam, Burg. de Kempenaerstraat 8 te Voor schoten, tel. (01717) 4376. Pink Puppies De jongerengroep van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit, de Pink Pup pies, organiseren op 3 september een to neelavond waarop bezoekers kunnen meespelen in zelf bedachte toneelstuk jes die geïnspireerd zijn op bekende ver halen of sprookjes. Na afloop is er disco. De zaal is open vanaf 19.30 uur voor jon geren tot 26 jaar. Adres: Langegracht 65. Gewijzigd bouwplan Maredijk 14 dagen ter visie Burgemeester en Wethouders van Leiden zijn van plan vergun ning te verlenen volgens procedure artikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening voor: - het gewijzigde bouwplan m.b.t. de bouw van 35 woningen aan de Maredijk t.b.v. studentenhuisvesting. Dit plan ligt van vanaf vandaag 14 dagen ter inzage in kamer 210 van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Eventuele bezwaarschriften kunnen binnen deze periode worden gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. RIO DE JANEIRO/LEIDEN (ANP) - De politie van Rio de Janeiro heeft nog geen aanhouding verricht in verband met de moord op de Leidse chirurg Jan Arend Leendert Kenter (46) verleden vrijdag in Rio de Ja- Zij verklaarde dat er een intense zoektocht in de krottenwijken van de stad op touw is gezet naar de ver meende dader van de moord op de Leidenaar, die vrijdag op klaarlich te dag in een stille wijk door een straatjongen tweemaal in het hart werd geschoten toen hij weigerde zijn fototoestel af te staan. Een politiewoordvoerder van de wijk Santa Teresa zei dat de hoofd verdachte in de zaak hoogstwaar schijnlijk een 21-jarige man is die al leen bekend staat als Marcello. Hij zou in de sloppenwijk Cogonha wo- zonder werk zijn. alsmede zijn vriendin Anna Lucia Mendes, die met hem samenwoont, zijn volgens de politie op de vlucht geslagen. Volgens bu ren hebben zij kort nadat het inci dent in de pers werd gerapporteerd, het hazepad gekozen. Het meisje zou de schietpartij van een afstand hebben gevolgd. Zij werden verklikt door drie vrienden die door de politie van dezelfde wijk die dag waren aangehouden na een tumult in een plaatselijke tram. Zij hadden samen met de vermoedelij ke dader een feestje op een plein in het centrum bijgewoond. Intussen heeft het Nederlandse consulaat-generaal in Rio bevestigd dat het stoffelijk overschot van de heer Kenter maandag al in Neder land is aangekomen. Mevrouw Ken ter en haar 13-jarige dochter Elke, die getuige waren van de moord, waren zaterdag al terug naar Neder land vertrokken. Volgens consul P.F. van Doorn, waren zij niet in staat om nog verder in Rio te ver blijven als gevolg van geweldige stress. Dam en W. van Zeist, Marvin Ri- cardo zv. T. ter Wee en A.M.C. Bosman, Ro nald Hans zv, E. Koekenbier, Kevin zv. R. Leemans en C.A. Zwaan, Bas Johannes Marli- nus zv. A.M.M. Wortel en M.J.G.J. Verhoeven, Nicky dv. J.W.A. Oosterlee en M.J. van Bee- len, Evelien dv. H. Aniba en C.L. Rogers, Basti- aan Maarten zv. H.S. Schwaneberg en L.B. van Duijn, Joost Pieter Cornells zv. J.R.C. van Dijk en W.M. Allaart, Judith dv. J. van Delft en W. Kramer, Daniëlla dv. D. Kloos en J. Kikkert, Just Jacobus zv. A.J. de Jonge en J.B.A. Jonckheer, Jordy zv. V. Boutier en W. Kleijn, Yoram zv. A, Ouwehand, Enzo zv. J.F, Ver hoek en S.J.P. Carrieri, Elisabeth Antonia dv. Poot en J.C.M. Ruigrok, Frederik Hendrik F.S. /vilder en M.R. r Bie Roy Maurice zv. C. Berkheij en G. Barnhoorn, Alice dv. N.M. Runcianu en M. Langezaal, Bob Xander zv. M.J.G. Clijsen en M.G.C.J. Her- Hidde L i M.P.I. Ekens, Michiel Alexander zv. M.A.L.J. Greida- nus en M.A. Meijer, Maurits Johan zv. A.J. Els- hof en R.E. van Zonneveld, Anna dv. M.M.A.J. Steenhuis en M.B. Mellema, Hannah Cathari- den Boon en C.A. Kleywegt. Jeet- geheven nadat de eigenaresse schriftelijk had toegezegd die acti viteiten te staken. Bovendien zou ze de speeltafels verwijderen. Uit controles door de Leidse poli tie is gebleken dat er sinds afgelo pen vrijdag weer een casino zit in het pand, waar het spel golden ten wordt gespeeld. Volgens de ge meente is dat in strijd met de be stemming. Van het pand mag slechts zo'n 70 meter worden ge bruikt voor sociaal-culturele doel einden (zoals de exploitanten hun activiteiten overigens beschouwen - red.). Volgens gemeente-ambtenaar Lamers staan er op dit moment in elk geval twee black-jacktafels en wordt bijna 160 vierkante meter ge bruikt voor het casino. "Alleen in het achtergedeelte wordt niet ge speeld, al staan er wel tafels", zegt hij. Lamers vertelt dat de gemeente aan het eind van de middag het pand opnieuw wilde verzegelen, maar dat het nog onzeker was of de verzegeling door zou gaan. "De ad vocaat van de eigenaresse heeft aan gekondigd een spoedprocedure aan te spannen bij de Raad van State. Als dat gebeurt, vraagt de Raad van State meestal of wij willen wachten. Dat telefoontje kan dus komen". De gemeente-ambtenaar wijst er ook op dat de eigenaresse, die het pand verhuurt aan de exploitanten van het casino, schriftelijk heeft verklaard geen activiteiten aan de 2de Binnenvestgracht meer te zul len ontplooien die in strijd zijn met het bestemmingsplan. Pas na die schriftelijke verklaring besloot de gemeente de vorige verzegeling te verbreken. In juli dreigden de exploitanten van het casino een kort geding aan te spannen tegen de gemeente. Zij wilden een forse schadeclaim indie nen. Zij hadden het pand voor 100.000 gulden verbouwd en liepen door de gedwongen sluiting omzet mis. Dat kort geding ging echter niet door. Een rechtszaak, aange spannen door de eigenaresse, werd op het laatste moment ingetrokken. Er was volgens haar advocaat te weinig kans dat zij 2 indra Rishi Anupkumar zv. F.S.R. Balak Jhanjhan, Robert Joha Ruijgrck en A.A. van Wijngaarden, Joost J.L.N Mannen betrapt bij diefstal LEIDEN - Een 24-jarige Noordwij- ker en 29-jarige Oegstgeestenaar zijn vanmorgen vroeg rond half drie aangehouden nadat ze even eerder hadden geprobeerd een afzuigin stallatie van het nieuwe motel Het Haagsche Schouw te stelen. De twee mannen waren met een vrachtwagen naar het motel gere den. Daar lag een afzuiginstallatie buiten in verband met werkzaam heden. De twee begonnen de instal latie in te laden, maar werden ge stoord door een medewerker van het motel. Hij sprak hen aan, waar na ze er vandoor gingen. Enkele honderden meters verder kon de politie hen al aanhouden. De politie had grote moeite met de aanhouding en insluiting van de Noordwijker. Hij verzette zich he vig en wilde niet worden gefouil leerd, zodat de politie geweld ge bruikte. Daarbij braken enkele ket tinkjes die om de nek van de ver dachte zaten. Beide mannen zijn in gesloten. Veertiende zwemvierdaagse LEIDEN - In de zwembaden De Zijl en De Vliet wordt van maandag 28 augustus tot en met vrijdag 1 sep tember de jaarlijkse zwemvierdaag se gehouden. Een deel van de op brengst gaat dit keer naar de Stich ting Vluchtelingenwerk Leiden- /Oegsgeest. Deelnemers kunnen zelf bepalen welke vier van de vijf beschikbare avonden zij willen zwemmen. De af stand bedraagt dagelijks 500 meter die echter niet achter elkaar behoeft te worden gezwommen, op voor waarde dat deelnemers het water niet verlaten voordat de halve kilo meter is afgelegd. Er wordt gestart tussen 19.00 en 20.00 uur. De zwem mers kunnen rekenen op muzikale begeleiding van disco, boerenkapel of orgel. De voorverkoop aan de kassa's van beide zwembaden is inmiddels gestart. Met het nummer dat ver meld is op de toegangskaarten wordt automatisch deelgenomen aan een loterij waarmee een zwem abonnement, een zwemtas of een handdoek kan worden gewonnen. De uitslag hiervan wordt woensdag bekend gemaakt. Deelname kost 6 gulden per per soon. Traditiegetrouw wordt een gulden van dit bedrag aan een goed doel besteed. In het kader van de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is dat dit maal het vluchtelingenwerk. Het is de veer tiende maal dat de zwemvierdaagse wordt gehouden. Er worden onge veer 1200 deelnemers verwacht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11