Vrouw kan wwv alsnog verzilveren Het ei van Columbus in de supergeleiding Natuurfonds koopt schuld Zambia voor natuurbehoud 'Rotterdam wordt dé Europese haven Schuldakkoord tussen Filipijnen en banken Bonden eisen ontslag directeur bijna-failliet Zoetermeers bedrijf Vinding Twentse hoogleraar maakt toepassing in geneeskunde mogelijk WOENSDAG 16 AUGUSTUS' 1989 ECONOMIE PAGINA 7 De Koning erkent uitkeringsrecht DEN HAAG (ANP) Enige honderden vrouwen krijgen alsnog recht op een wwv-uitkering. Minister De Koning (so ciale zaken) heeft na uitspraken van de Centrale Raad van Beroep het recht op wwv, de verlengde werkloosheidsuit kering, voor vrouwen en mannen met terugwerkende kracht geheel gelijkgesteld. Gehuwde vrouwen kregen tot 1984 alleen wwv wanneer ze hoofdkost winner in een gezin waren. Op 23 december 1984 werd die discrimi nerende bepaling op grond van een EG-richtlijn geschrapt. Maar staats- seceretaris De Graaf beperkte het toekennen van een wwv-uitkering tot nieuwe gevallen en tot vrouwen die op die datum werkloos waren en een ww-uitkering ontvingen. Daar door vielen gehuwde op 23 december 1984 al half jaar werkloos waren e geen ww meer kregen, buiten de boot. De Centrale Raad van Beroep, het hoogste rechtsprekende orgaan voor uitkeringen, bepaalde echter vier maanden geleden in het geval van twee vrouwen die het slachtof fer van deze regeling waren gewor den, dat ze gewoon recht op wwv hadden. Minister De Koning heeft gisteren in een brief de gemeenten die laten weten dat ook andere vrou- dan wen die het slachtoffer van deze r AMSTERDAM (ANP) - Het We- deze maand maakte het WWF be reid Natuur Fonds (WWF) heeft een kend dat het een overeenkomst met schuld van 2,27 miljoen dollar (bijna Madagascar heeft gesloten voor het vijf miljoen gulden) die Zambia had omruilen van drie miljoen dollar overgenomen in ruil voor natuur- aan commerciële schuld van Mada- projecten in dat land, zo hebben bei- gascar voor een natuurproject ge- de partijen gisteren bekendge- richt op bosbouw. Eerder sloot het Het WWF is al sinds 1962 i bia actief en heeft buiten de transactie ongeveer 4,5 miljoen gul- WWF dergelijke overeenkomsten met Ecuador (tien miljoen dollar), Costa Rica (drie miljoen dollar) de Filipijnen (twee miljoen dollar). den in projecten in Zambia geïnves- De eerste transactie van deze soort teerd. Het is de eerste keer dat de Europese afdeling van het WNF bruikt maakt vai schuldconversie, fonds in dit geval vijf miljoen gul den kan besteden voor een prijs 1 miljoen gulden. totstandgekomen tussen Bolivi; de Amerikaanse organisatie de zogeheten Conservation International in juli het 1987. Zambia heeft een buitenlandse schuld van ongeveer zes miljard dollar. Hiervan is het land 400 mil- Dat gaat als volgt. Via de NMB joen dollar aan buitenlandse ban- heeft het WWF van een aantal Eu- ken schuldig. Zambia, dat f ropese banken bij gulden aan schuld gekocht voor ongeveer vijf miljoen stige economische crisis door- Zambia op- maakt, volgt een eigen aanpassings- liljoen programma om zijn economie r - J gulden. De bank is blij tenminste breuk met het Internationale Mo nog iets van de schuld terug tekrij- taire Fonds (IMF) en de Werelaba gen, al verliest die er zo'n tachtig in 1987 te saneren. Dit program procent op. Het WNF int vervolgens heeft inmiddels de goedkeuring ROTTERDAM In de haven van Rotterdam werden het afgelopen halfjaar veel Havenbedrijf verrast door spectaculaire groei van bijna 9 procent de schuld bij Zambiaanse centrale bank, die echter niet in dollars hoeft af te betalen (zoals te doen gebrui kelijk in het internationale beta lingsverkeer en waarvoor Zambia dus exportprodukten moet verko- de twee organisaties gekregen. Zambia hoopt in de financiële we reld en het internationale bedrijfsle ven weer enig vertrouwen te wek ken. Tevens heeft dit eerste echte r dollars), maar in de natio- schuldenruilproject het doel bin- nale munteenheid de kwatsja. Om- de Zambiaanse regering dat dit geld internationaal niets grotere interesse te wekken Overijssel vreest verlies banen bij Holland Signaal HENGELO (ANP) - De provincie Overijssel en de gemeente Hengelo hebben gisteren in een brief aan mi nister president Lubbers hun vrees uitgesproken voor het verlies van werkgelegenheid bij Hollandse Sig naalapparaten (HSA) in Hengelo. De angst wordt ingegeven door de besprekingen van Philips om haar dochter Signaal te verkopen aan het Franse concern Thomson CSF. Hollandse Signaal telt 4.300 hoog waardige arbeidsplaatsen en is daarom uit industrieel oogpunt voor Oost-Nederland van grote be- tekentenis. De essentie van het be drijf ligt volgens Hengelo en de pro vincie Overijssel in het zelfschep- pende karakter van de onderne ming. Signaal beschikt over een ontwikkelingsafdeling waar dui zend mensen werken. Door die ei gen research heeft het bedrijf in de afgelopen decennia een leidende positie verworven op de wereld markt voor defensie-systemen. Tegen deze achtergrond pleiten de gemeente Hengelo en de provin cie Overijssel er bij de regering voor haar invloed als aandelhouder (een procent) aan te wenden om te berei ken dat alle actviteiten van Thomson - die overeenkomen met die van Signaal- in Hengelo te con centreren. Gebeurt dét niet en ver liest Signaal het zelfscheppende ka rakter, dan ziet de toekomst van de onderneming er weinig rooskleurig uit. Deze ontwikkeling zal weer een nadelige uitwerking hebben op de totale industriële bedrijvigheid in Oost-Nederland, te meer omdat Sig naal het nodige werk uitbesteedt, zo wordt gesteld. dus geling worden, recht hebben op een wwv-uitkering. De minister tekent daarbij wel aan dat de gemeenten geen actieve rol moeten gaan spelen en alleen mogen reageren op aanvragen die ROTTERDAM (GPD) De Rotter- marktaandelen zijn verschoven, damse haven heeft een zeer goed Wel laat het Havenbedrijf voorzich- eerste halfjaar achter de rug. Er tig blijken dat de toch opvallend werd een groei in de overslag geno- sterke groei een signaal kan zijn dat en veevoeders hadden te lijden on der de afneming van de West- europese veestapel en i Economie kort 1988. In cijfers groeide de overslag van 131 naar 142,3 miljoen ton. Vo rig jaar kwam de totale overslag i Het waren de olie en de ertsen die het laatste kwartaal van het jaar uitstekende cijfers op de val- de vrouwen zelf komen. Naar de Rotterdamse haven uit op 273 reep zorgden. Het overgrote deel schatting gaat het in totaal om enige miljoen ton, 7 percent meer dan de honderden vrouwen, die bedragen tegoed hebben van enige honder den tot enige tienduizenden gul dens. Het recht op wwv bestaat overi- 255 miljoen ton in 1987. Op oudejaarsdag had burgemees ter Peper nog een groeiraming over 1988 van 3 percent genoemd. Deze gens niet meer. Volgens het nieuwe groei komt dan ook nogal onver stelsel van uitkeringen, dat per 1 ja- wacht. Het Gemeentelijk. Havenbe- nuari 1987 is ingevoerd, heeft ieder- drijf vindt het nog te vroeg om aan een die werkloos raakt recht op ww-uitkering die afhankelijk de werkervaring varieert van half tot twee jaar. Daarna is werkloze aangewezen op de bij stand. deze nieuwe cijfers conclusies te verbinden. De resultaten van de an dere Westeuropese havens zijn nog de niet bekend, en zeker niet de verde ling naar goederensoorten, zodat niet kan worden beoordeeld hoe de de overslag betreft massagoed (ertsen, kolen, graan, olie). Mede doordat de haven bereikbaar is voor zeer grote schepen heeft Rotterdam hierin een ijzersterke positie. De overslag van massagoed groeide van 104 naar 112 miljoen ton. De vraag naar ijzererts in West- duitsland bleef in het tweede kwar taal hoog. De Nederlandse elektrici teitscentrales vulden hun voorra den steenkool aan. Rotterdam pro fiteerde ook van de vraag naar ruwe olie in de Verenigde Staten. Granen Nog verheugder is het Havenbe drijf echter over de sterke groei van de stukgoedsector (in containers, op trailers en het 'klassieke' stuk- land, aan bestrijding van de strope- goed). Hier werd in het eerste half- rÜ en tenslotte aan natuureducatie jaar een groei genoteerd van 11,9 gericht op de bevolking van en bij percent (van 26,5 naar 30 miljoen de natuurgebieden en aan steun aan ton). "In deze sector bepaalt de lokale natuurbeschermingsorgani- dienstverlening bij de distributie, saties. De transactie met Zambia is opslag en veredeling van produk- niet de eerste schuld-voor-natuur- ten) de keuze van de haven", zo licht ruil met een Afrikaans land. Begin drs. R. Nagtegaal van het Havenbe drijf toe. De overslag van stukgoed- is ook een goede graadmeter voor de ont wikkeling van de Westerse econo mie. De groei van de containersec tor bleef iets achter bij het algemene cijfer en het 'klassieke' stukgoed (kratten en balen) liep zoals in voor gaande jaren weer verder terug. voorstelt kan het WWF dit geld al- soortgelijke overeenkomsten, ook leen investeren in Zambia en zal het die waarbij schuld in aandelen dan ook gebruiken voor natuurbe schermingsprojecten. Het geld zal worden besteed aan de bescherming en het beheer van twee nationale parken, te weten Ka- fue Flats en Bangweulu Basin, aan bescherming van de nog overgeble ven neushoorns en olifanten i bedrijfsinvesteringen wordt omge ruild. Binnen enkele maanden hoopt het WWF nog een aantal van derge lijke projecten in Afrika te kunnen melden, aldus de Zwitser H. Ehringhaus, Financieel directeur van WWF International. Meer wilde hij daarover niet zeggen. Bij de on derhandelingen hierover is de NMB ook betrokken. Vermoedelijk zal het gaan om landen waarmee het WWF al geruime tijd samenwerkt en waar tropische bossen en moe rasgebieden voorkomen, zoals Zaï re, Gabon, Tanzania en Zimbabwe. Autogas Autogas (lpg) wordt vandaag twee cent per liter duurder. De advies prijs komt daardoor op 46,9 cent per liter. Dat is gisteren in Rotterdam bekendgemaakt. Maandag werden al prijsverhogingen voor benzine en dieselolie van respectievelijk drie en twee cent per liter aangekon digd. Metaalwaren De Industriebond FNV heeft giste ren ernstig bezwaar gemaakt tegen de aanvraag bij de directeur van het arbeidsbureau in Venray om alle 114 werknemers van het failliete metaalbedrijf Jako te mogen ont slaan. Volgens districtsbestuurder H. van Rees van de Industriebond FNV is die ontslagaanvraag veel te vroeg ngediend omdat er nog seri euze gegadigden waren om Jako over te nemen. Volgens de perso neelsleden staan tegenover een schuld van acht miljoen gulden in hoofdzaak bij de banken, een waar de aan orders van zeker zes miljoen gulden. Autos In 1995 sal het aandeel van de Ja panse aitoconcerns op de Europese markt voor personenwagens met meer dar vijftig procent zijn toege nomen. Het komt dan uit op 17,8 procent egen 11,3 procent vorig jaar. De vagens zullen vooral af komstig ,ijn van Japanse autofa- brieken in Europa en de Verenigde Staten. Dd voorspelt de Economist Intelligence Unit, een aan het eco nomische veekblad The Economist gelieerd orderzoeksbureau, in een gisteren ve.schenen rapport. EG De voorstelbn voor de vorming van een monetare unie in de Europese Gemeenschep bedreigen de soeve reiniteit vanie EG-landen, zo heeft het Westduifce ministerie van eco nomische zacen gisteren laten we ten. Die vocrstellen zijn in strijd met het sysfeem van de nationale parlementen, met het federale ka rakter van deEG en met de huidige vorm van poltieke samenwerking. leningen aan andere ontwikkelingslanden. Manilla zou van een aantal ban ken een deel van haar schuldbeken tenissen terugkopen tegen een ge reduceerde prijs met geld uit de re serves van het Internationaal Mone tair Fonds. Tevens zouden de Fili pijnen door uitgifte van nieuwe obligaties een bedrag van 800 mil- LONDEN Voor het eerst in de geschiedenis zal een vliegtuig de afstand Londen-Sydney, een reis van 15.500 kilometer, in één keer overbruggen. De kapitein van luchtvaartmaatschappij Quantos houdt hier een model om hoog van de Boeing 747-400, waarmee het staaltje zal worden verricht: een reis van 20,5 uren. (foto ap> WASHINGTON (AP) - De Filipij nen hebben met twaalf banken een akkoord bereikt over de sanering van hun buitenlandse schuld. Bij het akkoord, dat volgens de Was hington Post gisteren in Washing ton is beklonken, ligt meer de na druk op het aangaan van nieuwe le ningen dan op kwijtschelding van een deel van de schuld zoals in het plan-Brady, genoemd naar de Ame- joen dollar willen lenen, rikaanse minister van financiën die het heeft ontwikkeld. Volgens bankiers zullen de Fili pijnen leningen proberen te sluiten op vrijwillige basis, dat wil zeggen zonder dat de betreffende banken onder druk worden gezet door de Amerikaanse regering om een le ning te verstrekken. Bij het sane ringsakkoord dat Mexico onlangs sloot met een aantal banken, kregen die de keuze om nieuwe leningen te verstrekken of de afschrijving te ac cepteren van 35 procent van de te rugbetalingen of de rentebetalin gen. Het akkoord van Mexico op ba sis van het plan-Brady, waarbij kwijtschelding van een deel van de schuld centraal staat, werd om die reden als een doorbraak gezien. Voor het eerst waren banken toen bereid om in de geest van het plan- Brady daadwerkelijk een deel van i Zambia K. Nsingo (l) e ZOETERMEER - De Unie BLHP zelf naar andere overname-kandida- heeft samen met de Dienstenbond ten. Gestetner in Diemen bleek be- FNV de aandeelhouders financiële problemen verkerende kantoormachinebedrijf Kulik reid het bedrijf na een eventueel faillissement over te nemen en werkgelegenheid te garanderen t Kramer in Zoetermeer gevraagd di- zeker 55 werknemers, recteur Van Westerhoven te ont- Volgens Vermeer zijn de aandeel slaan. De bonden hebben volgens houders, de gebroeders Nijssen, ak- teur, die een slecht en dubieus be- Ze hebben al r leid 2 i hebben gevoerd. i het bedrijf gestopt en hebben een SLM vliegt weer op Schiphol PARAMARIBO (ANP) - Het vervoersprobleem van passa giers van Paramaribo naar Am sterdam zal binnen enkele we ken opgelost zijn. Het toestel van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij dat voor een on derhoudsbeurt in Luxemburg was kan weer worden ingezet. Het vliegtuig, de Stanvaste genoemd, zal vier keer per week naar en van Amsterdam vliegen. De Nederlandse maatschappij Martinair onderhoudt de route sinds de vliegramp met het SLM-toestel Anthony Nesty in juni één keer per week. Het faillissement van het 68 per- hoofdelijke garantie afgegeven recteur te volgen. Bij diens con structie zou de werkgelegenheid van 38 van de 68 werknemers gega randeerd zijn, terwijl dat er bij over name door Gestetner 17 meer zou den zijn. Vermeer zegt dat de bonden niet meer met de directeur wensen te praten en nog slechts direct met de aandeelhouders .communiceren. Hij heeft er vertrouwen in dat de aandeelhouders uiteindelijk met An UnntAcn^ tn uci jomiaocmaii van nti vu IIUUIUCIIJivc gai amic uv. ddnamnUUUd b UlltMIIUC11 K IIICL soneelsleden tellende Kulk en Kra- een lening van nog eens 8 ton. Al- overname door Gestetner akkoord de sterfhuisconstructie zullen gaan. "Elke andere manoeu- enige spanning werd dus ook uit ge zien naar wat akkoorden met ande re landen zouden brengen. Volgens sommigen wordt in het akkoord dat met de Filipijnen is ge sloten het bezwaar vermeden dat aan het akkoord met Mexico zou kleven, namelijk dat banken die ge dwongen worden een deel van de schuld af te schrijven minder toe schietelijk zijn met de verstrekking zouden ze volgens de directeur dat verkeerde voorstelling v mer. De Unie kwam er achter dat de zaken heeft gegeven, directeur, gesteund door de aan- Hoewel de aandeelhouders de deelhouders, in het geheim bezig bonden hadden laten weten ak- was met een sterfhuisconstructie, koord te gaan met de oplossing die Toen de aandeelhouders de bond zoveel mogelijk werkgelegenheid liet weten dat zij het bedrijf failliet veilig stelt, besloten ze onder druk zouden laten gaan, zocht de Unie van het dreigende verlies toch de di- ENSCHEDE (GPD) - Professor dr. ir. H. Rogalla, hoogleraar natuur kunde en hoofd van de vakgroep Lage Temperaturen aan de Univer siteit Twente, probeert de wasma chine te repareren, maar dat lukt nog niet erg. Toch heeft hij - net te rug uit de Verenigde Staten - op twee congressen in Los Angeles en in San Francisco vooraanstaande natuurkundigen uit Amerika en Ja pan versteld doen staan van een staaltje techniek dat hij aan de Uni versiteit Twente tot stand heeft ge bracht. Rogalla is er met zijn medewer kers in geslaagd om laagjes te ma ken die de dikte hebben van twee miljoenste van een millimeter. Die laagjes kun je dus niet zien en als je ze tussen duim en wijsvinger zou houden, zou je er dwars doorheen kijken. Toch is het terdege een laagje van de stof ytriumbariumkoperoxiet en het bijzondere daarvan is dat er stroom doorheen gestuurd kan wor den, die in dat laagje geen enkele weerstand ontmoet. Dat geeft onge kende toepassingsmogelijkheden: computers zouden er duizend keer sneller door kunnen werken, er zou den ongelooflijk gevoelige meetin strumenten mee gemaakt kunnen worden (bijvoorbeeld voor de me ting van magnetische velden in het hart en in de hersenen) en er zouden ook supergevoelige sensoren mee gemaakt kunnen worden. Rogalla schat dat er voor al die toepassings mogelijkheden nog wel vijf tot tien jaar onderzoek nodig is. Een kleine vier maanden geleden slaagden Rogalla en zijn medewer kers erin om die superdunne laagjes te maken. Zoals het een goed weten schapper betaamt, heeft hij daar mee niet onmiddellijk aan de weg getimmerd. "Je moet eerst goed kij ken of je geen fouten hebt gemaakt en of je vinding reproduceerbaar Ogalla maakt niet met superkleine zaagjes die plakjes van tweemil- joenste millimeter maken. De hoog leraar legt de leek uit dat het materi aal ytriumbariumkoperoxiet (een keramisch materiaal) daartoe wordt bestookt met gasatomen. Materiaal en techniek waren niet nieuw, maar ook hier blijkt sprake te zijn van een soort ei van Columbus. Men moet zich voorstellen dat zo'n blokje materiaal wordt opge hangen en dat daaronder een soort matje (een substraat in vaktermen) l^omt te liggen waarop de stof te recht komt, die door de gasatomen van het materiaal wordt "los ge bombardeerd". Op die manier probeerde men tot nu toe in diverse wetenschappelijke centra overal ter wereld tot die grens van tweemiljoenste millime ter te komen, die ook theoretisch de uiterste grens van 'dunte' is bij dit materiaal. Maar steeds slaagde men er niet in die grens te bereiken; steeds was het stoflaagje dat op het substraat viel te dik: wel vijftien miljoenste of wel tien miljoenste millimeter. Tot Rogalla en zijn medewerkers het ei van Columbus vonden: je moet dat substraat er niet horizon taal onder leggen, nee, je moet twee substraten in verticale stand naast het blokje materiaal zetten. Dan stuift het stof er heel mooi gelijkma tig en flinterdun op. Met zijn medewerkers B. Hauser, J. Gao, N. de Nivelle en G. Gerrits- ma ("noem vooral hun namen, want het is echt teamwerk") slaagde Rogalla er bovendien in om 'sand wiches' te maken: zo'n dun laagje, daarbovenop een eveneens flinter dun laagje isolatiemateriaal, dan weer zo'n dun laagje, etcetera. Dat moet de electronica van de toe komst ongekende mogelijkheden geven, want hier ontstaan superge leiders die in stikstofgekoelde com puters met fabelachtige bestanden in split-seconds kunnen werken. Dat is echter nog toekomstmuziek, aldus Rogalla. Maar het zou inder daad heel snel kunnen gaan, omdat verwacht mag worden dat de grote electronica-concerns er grote be langstelling voor zullen hebben om deze techniek commercieel toepas baar te maken. Professor Rogalla, afkomstig uit West-Duitsland, is sinds 1987 aan de Universiteit Twente verbonden waar hij zich van meet af aan met dit onderzoek heeft beziggehouden. Het onderzoek heeft een miljoen ge kost, wat in vergelijking tot andere onderzoeken elders ter wereld heel weinig is. Na afloop van ons gesprek passe ren wij in de keuken de kapotte wasmachine waaraan Rogalla aan het sleutelen is. De opmerking ligt voor de hand en daarom plaatst hij 'm gauw zelf: "J^ja, dan maak je schitterende supergeleiders, maar je wasmachine kun je niet maken". met een geringer resultaat het personeel van Kulk en Kramer is onaanvaardbaar", aldus Vermeer. Ombudsvrouw daagt Onderwijs voor de rechter ZOETERMEER (ANP) - De Stich ting Landelijke Ombudsvrouw gaat een gerechtelijke procedure begin nen tegen het ministerie van onder wijs. Een gesprek dat de stichting gisteren met minister Deetman van onderwijs had over de aanpassing van de regeling voor arbeidsduur verkorting (ADV) in het onderwijs, is op niets uitgelopen, aldus de stichting. De Stichting Landelijke Om budsvrouw vindt dat de op 1 augus tus ingevoerde nieuwe regeling voor ADV vrouwen discrimineert. Ze wil dat het onderscheid voor deeltijdwerkers uit de regeling ver dwijnt. De stichting had de minister ge confronteerd met de resultaten van een onderzoek van de Ri jks Univer siteit Utrecht. Daaruit blijkt dat de 50.000 deeltijdwerkers die geen ADV krijgen, voor 75 procent uit vrouwen bestaat. Dit vindt zij in strijd met de wet gelijke behande ling mannen en vrouwen. De minister legde het onderzoek naast zich neer. Er is volgens hem geen geld om de ADV uit te breiden. Hij geeft hogere prioriteit aan taak verlichting van oudere leerkrachten boven gelijke behandeling van full- en parttimers.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7