Zo'n leuk telefoontje heb je nog nooit gehad. Schadeclaim tegen SLM in VS kansrijk Scherpere eisen vuilverbranding 'Dekker' verdeelt Ziekenfondsraad Kinderrechter verdedigt zich met brief in de krant WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Advocaten in brief aan nabestaanden: SCHIPHOL (ANP) - De Nederlanase advocaten die teza men ruim zestig schadeclaims voor nabestaanden van de vliegramp met de SLM DC-8 behandelen, hebben hun cliënten geadviseerd hun zaken in Florida in de Verenigde Staten te laten afhandelen. Zij hebben hun cliënten tevens aan geraden hun zaken te laten verte genwoordigen door het in Miami gevestigde advcoatenkantoor Aar on Podhurst. Met dit advocatenkan toor zijn afspraken over de contrac ten gemaakt. Dit is gisteren door de Amsterdamse advocaten Bakker Schut en Hamer bekend gemaakt. Zij zijn begin deze maand naar Florid: gereisd om na te gaan of de schadeclaims het beste ingediend konden worden in de Verenigde Staten en om een geschikt advoca tenkantoor te vinden. De kantoren van deze advocaten behandelen sa men ongeveer 45 schadeclaims. En kele advocatenkantoren hebben hun cliënten inmiddels geadviseerd eveneens met Podhurst in zee te gaan tegen de voorwaarden die Ha mer en Bakker Schut hebben be reikt, zo hebben zij gisteren be kendgemaakt. Volgens Bakker Schut en Hamer, die hun cliënten deze week in een uitvoerige brief van hun bevindin gen op de hoogte hebben gesteld, is er een goede kans dat de Ameri kaanse rechter zich in deze zaak be voegd zal verklaren. De Nederland se advocaten achten het mogelijk dat bij een procedure in de Verenig- Celstraf wegens 'schaking' vrouw AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 22-jarige man tot negen maan den cel veroordeeld wegens het ont voeren van een vrouw. Dat gebeur de op 24 april in de hoofdstad met de hulp van twee vrienden. De ver dachte heeft de Turkse nationaliteit en werkte sinds zes jaar illegaal in een naai-atelier. Daar ontmoette hij de vrouw, op wie hij verliefd werd. Zij was echter door haar ouders uit gehuwelijkt aan iemand anders. Volgens de man zat er toen niets anders op dan de vrouw te ontvoe ren en was zij het daarmee eens. De verdediging had tijdens, de zitting door een cultureel antropoloog la ten aanvoeren dat schaking op het Turkse platteland een veel voorko mend verschijnsel is. De rechtbank motiveerde echter het vonnis door te stellen dat het in de Nederlandse rechtsorde niet kan worden geac cepteerd. Binnenland kort Spoorbomen Het gloednieuwe detectiesysteem op de spoorlijn tussen Groningen en Nieuwerschans functioneert te goed: het detecteert treinen zelfs als ze er niet zijn. Een van de grootste problemen is dat de computerge stuurde apparatuur zeer gevoelig is voor onweer. Dat leidt volgens ma chinisten tot levensgevaarlijke situ aties, omdat de spoorbomen soms dichtgaan als er geen trein aan komt. Doelloos wachtende wegge bruikers blijken soms langs de ge sloten bomen te zigzaggen. Jongeren CDA De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, ziet zich door het uitblijven van de openbaar vervoer- jaarkaart in problemen gebracht. Zozeer zelfs, dat op CDA-led^en met een iets ruimer gevulde beurs een beroep wordt gedaan om jongeren te 'sponsoren'. Het CDJA was er bij het organiseren van een milieuma nifestatie in oktober van uit gegaan dat de OV-kaart een feit zou zijn en de bezoekers kostenloos de plaats van samenkomst zouden kunnen bereiken. De jaarkaart is echter op de lange baan geschoven. Starfighter De PvdA vindt het waanzinnig dat defensie bij de kunstenares Marthe Röling een starfighter in de tuin zet in ruil voor een door haar te leveren artistieke prestatie. Het PvdA-Ka- merlid Vos verwijt minister Bolkes- tein in schriftelijke vragen boven dien discriminatie. Hij wijst er op dat het Militair Luchtvaartmuseum Camp Zeist tevergeefs om enkele toestellen had gevraagd. Het muse um had de starfighters willen ge bruiken als ruilobject, maar defen sie beschikte toen negatief. Straatverbod Een inwoonster uit Lelystad heeft voor de president van de rechtbank in Zwolle geëist dat haar ex-man een straatverbod wordt opgelegd. De man zou zich niet meer mogen ophouden in de wijk Schoener, waar de vrouw woont. Hij zou begin juli de twee kinderen, een jongen van zes en een meisje van vier, tij dens een bezoek tegen hun wil heb ben vastgebonden. De kinderen zouden bij terugkomst bij hun moe der zeer overstuur zijn geweest. De vrouw wil ook af van de omgangsre geling die de rechtbank bij de echt scheiding heeft vastgesteld. de Staten een hogere schadevergoe ding zal kunnen worden verkregen dan op grond van het Verdrag van Warschau door de SLM moet wor den betaald. Op grond van dat ver drag heeft de SLM al te kennen ge geven maximaal 58.000 dollar per slachtoffer te zullen uitkeren. Volgens Bakker Schut en Hamer gelden de beperkingen aan de hoog te volgens het verdrag niet wanneer sprake zou zijn van een "zodanige onvoorzichtigheid en/of nalatig op treden van de betrokkene, dat deze had moeten weten dat daaruit hoogst waarschijnlijk schade zou kunnen ontstaan". Gezien de infor matie over de toedracht van de ramp achten Bakker Schut en Ha mer het "zeer waarschijnlijk dat aan dit criterium is voldaan". Volgens de beide advocaten kun nen in de Verenigde Staten vijf par tijen worden gedagvaard: de hol dingmaatschappij van de SLM die in Miami is gevestigd. Het eveneens in Miami gevestigde bedrijf dat de vliegers heeft geleverd, Air Crews International Inc. De vliegtuigle asemaatschappij die waarschijnlijk met de holding de verongelukte DC-8 aan de SLM heeft verhuurd. International Air Leases Inc. Het bedrijf Aircraft Tenders Inc., waar mee de SLM een onderhoudscon tract had voor het vliegtuig. Ten slotte de erfgenamen van de Ameri kaanse bemanning van de DC-8. Lockerbie Het advocatenkantoor Podhurst is zeer ervaren in de behandeling van zaken ontstaan door vliegtuigonge vallen. Het is tevens deskundig op het gebied van het internationale recht dat met dit soort zaken samen hangt, zo zeggen de twee Neder landse advocaten in hun brief aan hun cliënten. In nauwe samenwer king met Britse advocaten verte genwoordigt Podhurst ook alle na bestaanden van de ramp met de Amerikaanse Pan Am-Boeing die vorig jaar december neerstortte bij het Schotse plaatsje Lockerbie. (van één onzer verslaggevers) LEIDEN De uitspraak 'die niet werkt, zal niet eten' is achter haald. Daarover waren de politici van CDA, PvdA, WD, D66 en Groen Links, die gisteren voor een stampvolle zaal eerstejaars op de Leidse universiteit met een de bat over dit thema de rij verkie zingsfora openden, het roerend eens. "Die stelling is niet waar en past niet meer in deze tijd", zo vatte WD-fractieleider Voorhoe ve, die als laatste aan het woord kwam, de betogen van zijn vier voorgangers Beckers (Groen Links), Wolffensperger (D66), Vermeend (PvdA) en De Graaf (CDA) kort en krachtig samen. Hij zette daarmee de toon voor een matte discussie, waarbij voor al duidelijk werd dat de grote par tijen elkaar meer dan ooit gena derd zijn. De hartgrondigheid waarmee Vermeend, De Graaf en Voorhoeve het eens waren over ASSEN (ANP) - Kinderrechter mr. O.W.E. Berg uit Assen heeft via een ingezonden brief in het Nieuwsblad van het Noorden zijn beslissing ver dedigd om twee jonge kinderen bij hun pleegouders in het Drentse Aal den weg te halen en in een opvang huis in Groningen te laten plaatsen. De kinderen waar het om gaat, een meisje van zeven en haar broer tje van vier jaar, werden na incest- ervaringen vijftien maanden gele den in een gezin geplaatst. De kin derrechter besloot drie weken terug tot overplaatsing van de kinderen Die niet werkt mag toch eten van politici de twee belangrijkste discussie punten van de avond, het basisin komen en het jeugdwerkgaran tieplan, gaf dat bijna pijnlijk dui delijk aan. Groen Links en D66 konden de matheid niet doorbreken. Bij de discussie over het basisinkomen, troetelkind van Groen Links, bokste Beckers, half gesteund door Wolffensperger, tevergeefs op tegen CDA, PvdA en WD. Na tuurlijk is het een sympathiek idee. Wie zou er tegen kunnen zijn, zo vroeg Vermeend zich vriendelijk af, 'maar toevallig heb ik ook nog leren rekenen'. Ge steund door De Graaf en Voor- naar een opvangtehuis in Gronin gen. Hij beriep zich op een rapport van de Groningse kinderpsychiater prof. dr. Eijer, die stelt dat de pleegouders psychisch onvoldoen de zijn uitgerust om de kinderen goed te kunnen begeleiden. De beslissing van mr. Berg onder vond zowel van de pleegouders als uit het publiek veel kritiek. In de krant schrijft Berg: "Juist binnen de kinderbescherming hebben wij zo veelvuldig de slechte gevolgen van uithuisplaatsingen ervaren. hoeve rekende hij Beckers voor dat dit plan tientallen, zo geen honderd miljard kost. Onbetaal baar, concludeerde hij met in stemming van CDA en VVD. Bec kers gaf hem ongewild nog gelijk ook met haar opmerking het 'maar 48 miljard kost'. TV-debatten Onderhandelaars van de drie gro te partijen hebben overeenstem ming bereikt over enkele debat ten tussen hun lijsttrekkers op de tv. Op donderdag 31 augustus ko men Lubbers (CDA), Kok (PvdA) en Voorhoeve WD) aan bod in het programma Vragen vuur op Nederland 2. Op 2 september de batteren Lubbers en Kok op Ne derland 1. Op 5 september, de laatste dag voor de Tweede-Ka merverkiezingen, volgt op Neder land 3 een gesprek tussen Bec kers (Groen Links), Van Mierlo (D66), Voorhoeve, Kok en Lub bers. Lang - wellicht te lang - is daarom geprobeerd de kinderen met een in tensieve begeleiding te laten in de. bestaande pleegsituatie. Bij deze pogingen bleek echter dat het nu nemen van de door u bestreden be slissing op de lange termijn het meest in het belang van de kinderen zou zijn". Mr. Berg begrijpt dat het moeilijk is om zonder nadere achtergrondin formatie zijn beslissing te accepte ren. "Ik hoop echter wel u duidelijk te hebben gemaakt dat al uw terech- DEN HAAG/LEIDEN (GPD/ANP) Minister Nijpels (milieu) heeft de eisen voor de uitstoot van vuilver brandingsinstallaties aangescherpt. Voor stoffen met dioxinen en zware metalen wordt de toegestane norm verlaagd tot vijf milligram per ku bieke meter. Voor dioxinen zelf wordt de norm 0,1 nanogram (een miljardste gram) per kubieke me ter. Nijpels gaat met zijn eisen verder dan de Europese Milieuraad. De nieuwe eisen gelden onmiddellijk voor alle nieuw te bouwen installa ties. Voor de bestaande installaties, waaronder de Afvalverwerking Rijnmond worden ze van kracht vanaf 30 november 1993. Volgens directeur Logtenburg van de Leid se vuilverbranding gelden ze dan ook niet voor 'zijn' bedrijf omdat dat eind 1992, begin 1993 sluit. Er komt dan een nieuwe, grotere ver brandingsoven gereed moet zijn in Leidschendam dan wel Zoeter- De noodzakelijke rookgasreini gers kosten ongeveer twee miljard gulden. De extra kosten worden doorberekend in de huisvuiltarie- ven, zoals al eerder aangekondigd. Directeur Nales van de AVR betwij felt of de fabrikanten van rookgas reinigers aan de strengere normen kunnen voldoen. "Ik vraag me ook af of een inves tering van twee miljard gulden wel gerechtvaardigd is". Het ministerie van VROM liet gisteravond weten dat de nieuwe normen voor de helft van de fabrikanten van rookgasrei nigers geen probleem kan zijn. Boeren Over de toekomst van het land bouwgebied onder de rook van de Afvalverwerking Rijnmond bestaat nog steeds grote onzekerheid. Vol gens WD-kamerlid Piet Blauw moet het Lickebaertgebied ophou den te bestaan als landbouwterrein als de boeren geen dioxine-vrije zui velproducten kunnen leveren. Die te argumenten zijn meegewongen voordat door mij - in overleg met ve le anderen - deze op dit moment voor de kinderen en de pleegouders nare beslissing is genomen". VERDRONKEN (ANP) - Een 28- jarige Westduitser is verdronken in het IJsselmeer nadat hij met zijn surfplank was zoekgeraakt. De man keerde niet terug van een surftocht waarna groot alarm werd geslagen. Vanochtend werd het lichaam van de man gevonden. UTRECHT (ANP) - De Zieken fondsraad zal staatssecretaris Dees (volksgezondheid) verdeeld advise ren over het toekomstig stelsel van ziektekostenverzekeringen (het plan Dekker) in Nederland. Dat meldt het Nieuwsblad Gezond heidszorg (NG), dat de hand heeft weten te leggen op een concept-ad vies van de Raad. De verschillen van mening betreffen met name de omvang van het toekomstige basis pakket en de vraag of dat pakket in de wet moeten worden vastgelegd. Vertegenwoordigers van de vak beweging, de ziekenfondsen en de huisartsen zijn voorstanders van een wettelijke regeling van het ba sispakket, zo blijkt uit het artikel in het NG. Zij vinden dat verzekeraars zoveel mogelijk voorzieningen in hun pakket moeten opnemen. Als daar essentiële 'zorgfuncties' buiten dreigen te vallen, dan moet de ver zekeraars worden verplicht een aanvullende verzekering aan te bie den. De particuliere verzekeraars en de werkgeversorganisaties in de Raad zien meer in een zo snel moge lijke invoer van het marktmecha nisme, zodat verzekeraars onder ling kunnen concurreren. Dat was ook de grondgedachte van de plan nen van de commissie Dekker, me- Dronken schipper ramt veer in Rijn PANNERDEN (ANP) - Een West duits motorvrachtschip met een dronken bemanning heeft gisteren het Pannerdense veer in de Neder Rijn geramd. Volgens de rijkspoli tie te water in Nijmegen hadden zo wel de schipper als zijn bemanning te veel gedronken. Als gevolg van de aanvaring bleef het veer enkele uren uit de vaart. De rijkspolitie was vlak voor de aanvaring al gewaarschuwd dat het 1.350 ton zware vrachtschip 'Ham burg' met een dronken bemanning op de Rijn voer. Hoewel de rijkspo litie snel ter plaatse was, kon een aanvaring niet meer worden voor komen. De pont raakte op drift, maar kon door de rijkspolitie tegen de kant worden geduwd. De schipper, een 44-jarige West duitser, werd ter ontnuchtering in gesloten. Hem zal waarschijnlijk openbare dronkenschap en slecht zeemanschap ten laste worden ge legd. De overige leden van de be manning keren met het openbaar vervoer naar hun thuishaven terug. moeten geld van de overheid krij gen om te verhuizen. Blauw, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor landbouw, maakte zijn standpunt bekend in een gesprek dat hij had met gedu peerde boeren uit het gebied. Hij zei de boeren dat het niet realistisch is om te hopen op het stilleggen van de Afval Verwerking Rijnmond, de oorzaak van de dioxine-besmetting van de melk die rond Maasland ge produceerd wordt. Het maatschap pelijk belang van de vuilverwer king is veel groter dan het belang van enkele agrarische onderne mers, aldus Blauw. De boeren krijgen al schadever goeding voor de partijen melk en kaas, die niet met dioxine zijn be smet. Zij hebben moeten beloven dan wel af te zien van verdere direc te schadeclaims. Babycrème zou gevaarlijke stoffen bevatten DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond in Nederland staat vooralsnog aarzelend tegenover be weringen van Zwisterse collega's dat veel babycrèmes schadelijke, zelfs kankerverwekkende midde len bevatten. Volgens de Zwitsers bevatten sommige crèmes stoffen die het zenuwstelsel en de lever kunnen aantasten of allergieën ver oorzaken. De Zwitserse consumentenorga nisatie publiceert haar bevindingen deze maand. Van de crèmes Aponti (een produkt van het Nestlé-con- cern) en Sebamad (van Sebaphar- ma) wordt geconstateerd dat ze klei ne hoeveelheden van stoffen bevat ten, die gevaarlijk kunnen zijn voor het zenuwstelsel en de lever. In ver scheidene crèmes werd als conser veermiddel formaldehyde aange troffen, een stof die allergische reac ties kan oproepen. De Nederlandse Consumenten bond is op de hoogte van het ge bruik van formaldehyde en andere stoffen in cosmetische middelen. Zelfheeft de bond shampoos onder zocht en daarin dergelijke stoffen aangetroffen. Het ging daarbij ech ter om bijzonder geringe hoeveelhe den, die niet de moeite van een waarschuwing waard zijn. De Con sumentenbond wijst er ook op dat in de Zwitserse publicatie niet de aangetroffen hoeveelheden zijn ver meld. nen zij. Daarin past volgens werkge vers en particuliere verzekeraars geen nauwkeurige omschrijving van het basispakket en geen ver plichting aanvullende verzekerin gen aan te bieden. Ook over de wijze van premiehef fing voor de uitgebreide Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten (AWBZ), die uiteindelijk moet wor den omgevormd tot de basisverze kering, bestaan grote meningsver schillen. Uitbreiding met huisart senhulp is in principe mogelijk, vindt de Raad. Maar de werkgevers vinden dat invoering van de nomi nale premie (die voor iedereen ge lijk is) in de AWBZ mogelijk moet zijn. De vakbeweging en de zieken fondsen zijn daar tegen, omdat de lage inkomensgroepen daardoor onevenredig zwaar worden getrof fen. Brummen eist van ABP woningen voor asielzoekers BRUMMEN (ANP) - De gemeente Brummen stapt naar de rechter om het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) te dwingen woningen beschikbaar te stellen voor asielzoe kers. Het is voor het eerst dat een Nederlandse gemeente langs juridi sche weg woningen voor asielzoe kers opeist. Dat heeft een woord voerder van de gemeente Brummen meegedeeld. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft de gemeente steun toegezegd. Van de veertig asielzoekers die Brummen wil opnemen, zijn er in middels 30 gehuisvest. Voor de ove rigen deed de gemeente een beroep op onder meer het ABP. Maar de onroerend-goedbelegger uit Heer len weigerde. De gemeente wilde de woningen van het ABP huren om ze vervolgens onder te verhuren aan de asielzoekers. De gemeente zou bovendien garant staan voor de huur. Volgens een woordvoerder van het ABP heeft het niet beschikbaar stellen van de woningen niets te ma ken met het feit dat het om asielzoe kers gaat. "Het gaat om eengezins woningen. Die woningen verhuren we nooit aan alleenstaanden of aan alleenstaanden die in een groep gaan wonen. Bovendien verhuren we rechtstreeks aan de gebruikers en wijzen we onderverhuur af', al dus de woordvoerder. f 2 3 '4 '5 '6 '8 '9 B "O R Swisstel is de naam van dit apparaatje uit één stuk, dat mede dank zij z'n buigzaamheid lekker in de hand ligt. En waar niet alleen je oor, maar ook je ogen hun goedkeuring aan zullen geven. De Swisstel heeft een toets voor automatische nummerherhaling, een uitschakelbare microfoon en is er in acht verschillende kleuren met steeds weer andere, verrassende dessins. Over verrassend gesproken: voor maar f 120,- is-ie van jou. Bij Primafoon natuurlijk. r 3 rndsToon De wondere wereld van de telefoon. PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 8

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3