ik weet zeker dat we het redden' vil Jubileum Revue toch op tv FERGIE COVER GIRL Pia Dijkstra stapt over naar 'acht uur' HERINNERINGEN Bil WOODSTOCK' HILVERSUM - De sfeer op de redactie van het NOS- Journaal doet een beetje denken aan die van een grootscheepse verhuizing, vindt Pia Dijkstra. „De dozen staan klaar, maar voor het zover is moeten we nog weken in de rotzooi werken." De Journaal- redactie bereidt zich voor het eerst in haar geschiedenis voor op ernstig te nemen concurrentie. De nieuwe commerciële zenders TV 10 en Radio Télé Véronique gaan ook nieuwsrubrieken brengen. door Marjolein Voorberg En hebben daarvoor mensen 'weggeplukt' van het Journaal, onder wie coryfeeën als Harmen Siezen en Hugo van Rhijn. Pia Dijkstra, vanaf volgende week presentator van het Journaal van acht uur, lijkt het allemaal wel spannend te vinden. „Ik ben geen type om te fluiten in het donker, 'maar ik weet zeker dat we het redden. Het zal soms best moeilijk worden, maar het is ook wel leuk wat meer te moeten knokken." Nauwelijks anderhalfjaar na haar komst bij de NOS maakt Pia Dijk stra (34) de overstap naar het Journaal van acht uur. Van ouds her de belangrijkste en de meest uitgebreide editie. Maar ze wil van 'promotie' niet horen. „Bij 'Acht Uur' is de nieuwslezer meer dan in de andere edities anchor man. Er wordt meer van je per soonlijkheid als presentator ver wacht". zegt ze. „Ik moet me jour nalistiek iets meer bloot geven, omdat ik ook live-interviews ga doen. Het Journaal van acht uur duurt twintig minuten, diept de onderwerpen meer uit en heeft traditioneel de grootste kijkdicht heid. Maar ik vind het niet be- Oorspronkelijke opnamen gewist HILVERSUM De TROS kan André van Duin's "Toch is het wel jammer dat alles nu over moet. Jubileum Revue ter ere van 100 jaar theater Car- iedereen was al met andere dingen bezig, waar- ré dit najaar toch uitzenden. Op 8,9 en 10 septem- onder de nieuwe musicals Cabaret en Sweet ber maakt de cast van deze revue nieuwe opna- Charity, de decors waren afgebroken, kortom, we men. Dit nadat door een administratieve fout de moesten helemaal van voren af aan beginnen. Dit eerdere tv-registratie van twee voorstellingen in kost ons zeker drie weken. Tijd heb ik er eigen- Carré en het Circustheater werden gewist. jjjk njet voor, maar in dit soort situaties moet je De inmiddels ontbonden cast, inclusief hoofd- gewoon tijd maken. Het heeft immers geen zin rolspeler André van Duin, waren uiteraard niet Cm lang verdrietig te blijven", echt blij toen ze het verhaal hoorde. Toch was ie- j)e hoofdrollen in André van Duin's Jubileum dereen bereid nieuwe opnamen te maken. Het- Revue zijn weggelegd door Frans van Dusscho- geen betekent dat de meeste acteurs en actrices teilj simone Kleinsma en Hans Otjes. Zij laten de een deel van hun vakantie moeten opofferen. geschiedenis van Carré herleven. In het najaar "Bijzonder aardig en tekenend voor de sfeer brengt de TROS vijf programma's van 50 minu- binnen de groep", reageert André van Duin. ^en 0p basis van deze voorstellingen. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 langrijker dan de andere. Daar voor ben ik veel te trots op 'Zeven Uur', dat is heus een goed Jour naal! In twaalf minuten geeft het een overzicht van alles wat er is gebeurd. En 'Half Elf, dat door hetzelfde team wordt gemaakt, biedt dat ook, aangevuld met wat er in de loop van de avond is bij gekomen." Toch is de betrekkelijke nieu welinge in de Journaal-ploeg wel een beetje vereerd dat zij is uit verkoren om de plaats van Maartje van Weegen in te nemen. „Natuurlijk beschouw ik dat als een compliment. Het is een be wijs dat 'men' tevreden is over mijn werk. Al hebben er, ver moed ik, bij die keuze ook prakti sche factoren een rol gespeeld. Het Acht uur-Journaal moet ge presenteerd worden door een fulltimer. Er waren niet zoveel an deren die daarvoor in aanmer king kwamen." Uittocht Over de 'uittocht' van collega's naar de nieuwsrubrieken van TV 10 en Véronique is Pia Dijkstra niet al te somber. „We verliezen kwaliteit, ja, en dat is jammer", constateert ze laconiek. „De com merciële omroepen hebben dank zij het Journaal een reservoir waaruit ze kunnen putten. Wij hebben dat niet, het Journaal moet elke nieuwe collega zelf op leiden. Misschien dat wij over een aantal jaren mensen kunnen weg halen die door Véronique of TV 10 zijn geschoold in het maken van een televisiejournaal." Pia Dijkstra bestrijdt dat de he le Journaal-redactie met angst en beven de komst van de concur rentie tegemoet ziet. „De blijvers vinden het juist leuk om er stevig tegenaan te gaan. We zullen wat meer moeten knokken. Dat is best goed op z'n tijd. Onze centra le redactie wordt uitgebreid, zo dat we wat meer aan eigen nieuwsgaring kunnen doen. Zelf dingen boven water halen. Nee, ik zeg niet dat we beter moeten wor den. Dat zou inhouden dat we nu niet goed zijn. Ik doe niet mee aan de modieuze kritiek op het Jour naal. Ik zeg alleen dat we ons best zullen doen om goed te blijven." Preekstoel Ze mag dan gek zijn op nieuws en altijd een fervente Journaal-kij ker zijn geweest, ze is bij toeval in de journalistiek terecht gekomen. Tijdens haar theologie-studie werkte Pia Dijkstra als regisseur voor radio-kerkdiensten bij de IKON. Gaandeweg vond ze de preekstoel minder aantrekkelijk worden en de radio steeds leuker. Ze werd voorlichter bij de IKON, deed een paar televisie-inter views voor de NCRV („een jonge renprogramma dat geen mens zich nog herinnert") en stapte over naar de Wereldomroep. Daar bleef ze een beetje in haar oude stiel en maakte onder meer een rubriek met nieuws over kerk en samenleving. Drie jaar geleden werd ze verslaggeefster voör Hier en Nu-radio en was daarnaast, al weer, verantwoordelijk voor een kerkelijke rubriek. Anderhalfjaar geleden werd ze van de ene op de andere dag een bekend gezicht. Een bliksemcar rière? „Dat moeten anderen maar beoordelen", zegt ze bescheiden. En na enig aandringen: „Nou goed, ik zeg maar: het gaat wel lekker." Sinds ze voor het Journaal werkt, heeft ze al menigmaal de verzuch ting 'Was het maar radio!' ge slaakt. „Het Journaal heeft nu eenmaal geen straalverbinding met de hele wereld, dus hebben we niet overal beelden van. We moeten dan naar creatieve oplos singen zoeken. Kaarten bijvoor beeld. Als je hoort over opstan den in Nagorno-Karabach is het goed te zien waar dat nu precies ligt. En we moeten weieens onze toevlucht nemen tot archiefmate riaal. Beelden geven een extra di mensie die radio niet heeft". „Een voorbeeld is de video van de Amerikaanse gegijzelde Higgins, die door de Hezbollah is opgehan gen. Afschuwelijk, maar we von den dat we het absoluut moesten laten zien. Sommige dingen die we binnen krijgen, tonen we niet. Die zijn te erg. Zo zag ik pas de li chamen van twee toeristen die bij de bosbranden in zuidelijk Euro pa waren omgekomen. Werkelijk vreselijk. Gelukkig blijven derge lijke beelden me niet de hele nacht achtervolgen. Als ik aan het werk ben, is nieuws vooral span nend. Thuis, met een kop koffie op de bank, grijpt het me veel meer aan. Dat is goed om te erva ren, want dan weet ik ook wat je als kijker ziet en beleeft." NEW YORK De Britse prinses Sarah, beter bekend als Fergie, maakt 'carrière'. Ze siert volgende maand de voorpagina van het Amerikaanse tijdschrift Redbook met een door echtgenoot prins Andrew gemaakte foto. Als moeder mag ze dan verguisd zijn ze vertrok voor een wekenlange reis zonder haar destijds pasgeboren baby wellicht dat ze dat slechte imago nu weer ongedaan kan maken. Fergie heeft namelijk een kinderboek geschreven, getiteld 'Budgie de kleine helicopter'. (foto ap» SIM» FRUGAL &QM8»S NEW YORK Het was gisteren precies twintig jaar geleden dat het muziekfestival 'Woodstock' ge schiedenis maakte. Reden voor een aantal bezoekers die het heuvelachtige Woodstock-terrein destijds be zochten om er juist nu herinneringen te gaan ophalen. Er kwamen er gisteren veel, maar bij lange na niet zoveel als twintig jaar geleden, toen zo'n 400.000 mensen drie dagen lang het Woodstock-terrein bevolk ten. (foto epa) ItPREVIEW INARMING DREN S BOOK Actie arts-kind Met als motto 'Eet jouw dokter ook patat?' begint in september een twee jaar durende voorlich tingscampagne om peuters en kleuters vertrouwd te maken met de huisarts en de arts op het con sultatiebureau. De campagne bestaat uit een langs de Nederlandse bibliothe ken reizende tentoonstelling en de uitgave van een (in de biblio theek gratis te lenen) geïllu streerd boek waarin vier ontmoe tingen tussen kind en arts zijn af gebeeld. Huisartsen, consultatiebu reaus, peuteropvang en het basis onderwijs krijgen het verzoek ex tra aandacht te besteden aan de drempelvrees van peuters en kleuters om naar de dokter te gaan, zo heeft initiatiefnemer I. Schretlen, huisarts in Den Bosch, meegedeeld. De voorbereidingen voor de campagne zijn drie jaar geleden begonnen. Schretlen en zijn vrouw stelden vast dat er alleen voorlichting werd gegeven over ziekenhuis, specialisten en ernsti ge ziekten. Kinderen die huisarts of consultatiebureau-arts bezoe ken, zijn meestal niet ziek, maar zien toch vaak huizenhoog op te gen een controle. In de campagne ligt daarom de nadruk op gezond heid. Record duiken Een Japanse diepzee-duikboot heeft een nieuw wereldrecord ge vestigd door in de Stille Oceaan naar een diepte van 6.465 meter te duiken, zo meldde het Japanse Instituut voor Maritiem Onder zoek en Maritieme Technologie. Het oude wereldrecord lag op 6.170 meter en werd door de Sov jetunie gevestigd in 1987. Een woordvoerder van het in stituut zei dat de duikboot met drie bemanningsleden op de bo dem van de oceaan ruim twee uur lang zijn instrumentaria testte. De Zweedse piloot Bertil Jansson (links)heeft gisteren tweeënhalf uur lang in benarde omstandigheden het geblok keerde landingsgestel van zijn Cessna-vliegtuig tijdens de vlqcht gerepareerd. Zijn co-piloot, leerlingvlieger Evert Raadsen, bestuurde on dertussen het tweemotorige toestel en vloog in cirkels boven het vliegveld Bromma bij Stockholm. Jansson merkte na de start van wat een oefenvlucht bad moeten zijn dat het landingsge stel vastzat. Nadat hij de situa tie aan het verkeerstoren van het vliegveld had uitgelegd werd er een in Cessna's gespe cialiseerde monteur opgeroe pen die Jansson via de boordra- dio aanwijzingen gaf. Zo moest de piloot zijn stoel losschroeven en een bodemplaat weghalen om met de hand bij het lan dingsgestel te komen. Na de geslaagde landing sprak Jansson de historische woorden: "Nu eerst kop koffie". (foto ANP) 15 EIGENLIJK BEN WAT /MIN PER GtCOMPUCSeZ PE STRATEGIE PENKBAAR

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20