LEIDSCH DAGBLAD Lecli Walesa als premier getipt Vos rukt op in kustgebied Zinkafval moet terug naar buitenlandse producenten LEIDSCH DAGBLAD Reorganisatie bij Vicon kost minstens 51 banen Premier Kiszczak biedt mogelijk ontslag aan Zaal ontruimd bij brand in park Duinrell ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Vrachtwagenchauffeurs woedend op politie Onjuistheden in verklaring over ongeval met politieauto WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39012 Prijs fl. 1,25 NIEUW-VENNEP (GPD) - Bij een nieuwe reorganisatie van land- bouwmachinefabriek Vicon in Nieuw-Vennep gaan minstens 51 banen verloren. Ondanks een rege ling voor oudere werknemers, ver vroegde pensionering en interne herplaatsing denkt Vicon uiteinde lijk 20 mensen gedwongen te moe ten ontslaan. Vicon wil twee bedrijfsonderde len verkopen. Het gaat daarbij on der meer om de gieterij. Het is ge heel onzeker of de nieuwe eigenaar al het personeel wil overnemen en de Industrie- en Voedingsbond CNV denkt daarom dat het niet bij de 20 ontslagen zal blijven. De bond keurt de gedwongen ontslagen af en vindt dat de perso neelsinkrimping op een andere ma nier moet gebeuren. Bij een reorga nisatie vorig jaar gingen al 90 ar beidsplaatsen verloren. Deze opera tie kon zonder gedwongen ontsla gen worden uitgevoerd. Vicon wil zich nog uitsluitend gaan bezighouden met de ontwik keling, produktie en verkoop van landbouwmachines. De opbrengst van de verkoop moet worden wil de directie gebruiken voor de koers wijziging. (Van t r verslaggevers) DUIN- EN BOLLENSTREEK Het vrij rondlopen van vos sen in en rond de kustplaatsen wordt een normaal verschijn sel. Het afschieten van deze dieren in de bestaande natuur gebieden draagt hieraan bij omdat de opgejaagde vossen naar nieuwe territoria gaan zoeken. Dat schrijft bioloog G. van Oort in een brief die hij samen met de Stichting Kritisch Fau nabeheer aan dertien gemeen ten in de duin- en bollenstreek en de Leidse regio heeft ge stuurd. In Engeland is het al een be kend verschijnsel dat vossen zich in dorpen en steden op houden. Zelfs in Londen zijn gesignaleerd. Volgens Van Oort schept dit overigens niet zoveel problemen. Honds dolheid komt nauwelijks meer voor. Er moeten, zodra de vos sen oprukken, wel extra maat regelen worden getroffen. Kippen en andere huisdieren moeten beter worden be schermd en huisvuil beter op geborgen. Bollenkwekers die hun tul penveld omgewoeld vinden door de graafwerkzaamheden van de vos in de nachtelijke uren, kunnen volgens Van Oort altijd een beroep doen op het schadefonds voor jachtwild. Volgens de bioloog wordt door bollenkwekers nogal eens ge suggereerd dat de vossen door hun trek infectieziekten onder de bollen zouden verspreiden. "Alles wat door de velden loopt, honden, katten en de mens zelf. kan verspreiding veroorzaken. Afschieten van vossen leidt tot meer trek en vergroot dus het gevaar van verspreiding", aldus de bio loog in zijn brief. Kritisch Faunabeheer en Van oort vragen in hun brief de gemeenten om niet meer klak keloos vossen af te schieten. Aanleiding voor het Schrijven is de toenemende stroom van geruchten dat vossen veel kwaad aanrichten. Het is, zo schrijft Van Oort, volstrekt onnodig om de vossenstand door middel van afschot op een bepaald niveau te brengen. Zodra er zich in een gebied te veel vossen vestigen, werpen de moertjes automatisch min der jongen. Bovendien blijken leegge schoten territoria binnen de kortste keren weer ingenomen te worden door vossen die in overbevolkte gebieden op nieuw leefterrein zitten te wachten. Advocaat Granaria had plan klaar om Brienenoordbrag op te blazen ROTTERDAM (GPD) - Advocaat mr. B. van Thiel van Granaria be weert dat buiten medeweten van de directie om plannen klaarlagen om de Van Brienenoordburg op te bla zen tijdens de acties van binnen schippers tegen het graanoverslag- bedrijf. Van Thiel zegt dit in Nieuwsblad Transport. "Ik sta voor Granaria. Als dat door terreur wordt kapotgemaakt en ik kan daar langs juridische weg niets meer aan doen, omdat zelfs ge rechtelijke uitspraken worden ge negeerd, dan neem ik het recht in ei gen hand," aldus de gespierde taal van advocaat V.an Thiel in Nieuws blad Transport. Granaria heeft zich inmiddels ge distantieerd van Van Thiels uitspra ken. De directie van het bedrijf wil de vanochtend niet op de uitspra ken reageren. Van Thiel was onbe reikbaar. Volgens de directie van Granaria is de huisjurist geen spreekbuis van het bedrijf. Het opblazen van de Van Brie- nenoordbrug zou een daad van 'te- genterreur' zijn geweest. Van Thiel in het blad: "Dat is in Nederland de enige manier om iets te bereiken. Terreur is gewoon te koop. Of het nu een knokploeg heet of iets an ders, het is allemaal een kwestie van geld. Wat dat betreft is Nederland als rechtsstaat een illusie. Wij zijn geen haar beter dan de eerste 'de beste bananenrepubliek". Omwonenden last van Schiphol maar zijn niet tegen uitbreiding SCHIPHOL/HOOFDDORP (GPD) Het merendeel van de mensen in Hoofddorp en Zwanenburg onder vindt geluidsoverlast van Schiphol. Vooral de nachtvluchten vormen een bron van ergernis. Een kwart van de inwoners van Zwanenburg schrijft lichamelijke klachten toe aan de geluidsoverlast. Desondanks vinden ze dat de uitbreiding van Schiphol moet doorgaan. Dat blijkt uit een onderzoek op initiatief van het Haarlems Dag blad, waarbij inwoners van Hoofd dorp en Zwanenburg naar hun me ning over Schiphol en de uitbrei dingsplannen is gevraagd. De resul taten zijn vanmiddag aangeboden aan president-directeur Den Besten van Schiphol en de wethouder van ruimtelijke ordening van Haarlem mermeer, De Vrey-Vringer. Hoewel er geen medisch bewijs voor is, brengt een kwart van de in woners van Zwanenburg en bijna 20 procent van de mensen uit Hoofddorp lichamelijke klachten in verband met geluidsoverlast. De helft van die groep meldt proble men als slapeloosheid, stress en ver moeidheid. Ruim tweederde van de onder vraagden vindt dat milieu de hoog ste prioriteit moet krijgen bij uit breiding van Schiphol, zelfs als dat ten koste zou gaan van verdere eco nomische groei en uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. De uit breiding op zichzelf staat bij de om wonenden niet ter discussie, omdat ze menen dat de luchthaven de in ternationale concurrentiestrijd an ders niet kan volhouden. Enkele buien Af en toe zon en enkele buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 gra den, middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Flinke perioden met zon en eerst nog kans op een bui. Vanaf het weekeinde droog en stijging van tem peratuur tot 25 graden. Donderdag 17 augustus zon op: 06.27 uur, zon onder: 21.00 uur: maan op: 21.08 uur, maan onder: 06.37 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.09 en 16.34 uur: laag wa ter: 14.02 uur. WASSENAAR - Bij een brand in het attractiepark Duinrell is gistermid dag rond half zes een compressor ruimte bij de theaterzaal op het ei land uitgebrand. Een woordvoerder van Duinrell schat de schade op een ton. De brand leidde tot een enorme rookontwikkeling in de theaterzaal, waar op dat moment ongeveer 150 mensen een voorstelling bekeken. Het personeel kon hen zonder pro blemen naar buiten leiden. De compressor laat alle elektroni sche poppen op het eiland bewe gen. Door het uitvallen van de appa ratuur raakten alle attracties op het eiland buiten werking. Door het hu ren van apparatuur en het inzetten van reservemateriaal verwacht de woordvoerder dat de shows van daag weer doorgang kunnen vin den. De brandweer ondervond proble men doordat de hogedrukslang te kort bleek om over de brug het ei land te bereiken. Brandweerman nen zijn daarom met de slang in spe ciale bootjes naar het eiland geva ren. De brand was daarna binnen een half uur geblust. WARSCHAU (Rtr/AFP/DPA/UPI) - De Poolse premier ge neraal Kiszczak die onlangs tot eerste-minister werd geko zen, zal waarschijnlijk zijn ontslag aanbieden tijdens een tweedaagse parlementsvergadering die morgen begint. Dat heeft de Poolse staatstelevisie bericht. Gisteren verklaarde de leider van het Poolse vakverbond Solidariteit Walesa tijdens een persconferentie in de noor delijke havenstad Gdansk dat hij bereid is premier te wor den. Kiszczak zei maandag dat hij afzag daarnaast wil Solidariteit evenmin van verdere pogingen een kabinet Polen terugtrekken uit het door de omdat het vakverbond Sovjetunie aangevoerde militaire bondgenootschap van de Oost- nistische partij in een coalitie-rege- europese landen, aldus de vak- ring te gaan zitten. Gisteren ver- bondsman. klaarde Walesa wel een coalitie- Walesa zei gisteren vast te houden regering te aanvaarden waarin de. aan een regering met de Boerenpar- communistische partij de ministe- tij (ZSL) en de Democratische Par- bekleedt die van vitaal belang tij (SD), de voormalige bondgeno- Solidariteit. weigert met de zijn voor de veiligheid van het land. Hij doelde op de posten defensie en binnenlandse zaken. Walesa zei in Gdansk na een on derhoud met de vice-voorzitter van het parlement, Fiszbach, bereid te zijn de functie van eerste-minister te bekleden "als het volk dat wil". Volgens waarnemers zijn de uitla tingen van de vakbondsleider voor al bedoeld om Moskou gerust te de Communistische Partij. Zij zouden volgens het Poolse pers bureau PAP hebben ingestemd met het voorstel van Walesa. De leider van Solidariteit voegde er verder aan toe dat de hervormingsgezinde vice-voorzitter van het parlement, Fiszbach, in zijn ogen een accepta bele partner zou zijn in zo'n kabinet. Daarnaast zei hij dat de ministe- economische zaken stellen, omdat daar bezorgdheid be- handel in handen moeten komen Solidariteit, teneinde de her waartoe staat wa- staat over de politieke len. De officiële Sovjet-woordvoer- vormingen door te der Perfiljev zei dat Solidariteit de de communisten niet situatie in Polen destabiliseert, het- ren. geen "afbreuk doet aan de belangen Terwijl de politieke spanning in van evenwicht in Europa en schade Warschau toeneemt, hebben in het toebrengt aan de verplichtingen zuiden van Polen tienduizenden i het kader mijnwerkers en arbeiders een werk onderbreking gehouden van een r uit protest tegen recente prijs- Poolse radio dat de oppositie niet stijgingen. van plan is de gevestigde orde in (pagina 5: Polen langzaam op weg naar Europa "omver te werpen". En Solidariteit-regering) Rechter stelt Staat in het gelijk Onderzoeker Rogalla. Doorbraak voor supergeleiding universiteit bij ENSCHEDE (GPD/ANP) - Aan de Technische Universiteit Twente is een doorbraak bereikt op het gebied van de supergelei ding. In de speurtocht naar ma terialen die ook bij minder ex treem lage temperaturen geen weerstand hebben (dus opti maal geleiden), zijn de onder zoekers als eerste in de wereld erin geslaagd superdunne lagen keramische supergeleider en isolator afwisselend op elkaar te leggen. Met deze vinding kunnen com puters in de toekomst mogelijk duizenden keren zo snel werken als nu het geval is. Ook in de me dische wetenschap kunnen su pergeleiders worden gebruikt voor hyper-gevoelige meetappa ratuur. De universiteit heeft op haar vindig inmiddels patent aangevraagd. De uitkomst van het onderzoek onder leiding van professor H. Rogalla is namelijk een belangrijke stap in de ont wikkeling van nieuwe kerami sche supergeleiders die bij naar verhouding hoge temperaturen (zoals die van vloeibaar stikstof) supergeleiding vertonen. De Twentse universiteit heeft ook succes geboekt met het sy- teem om op een snelle manier dunne supergeleidende materi alen van goede kwaliteit te ma ken. Deze lasermethode lijkt volgens de UT zeer geschikt voor industriële produktie van hoge-temperatuurgeleiders. Zie pagina 7 ROTTERDAM (ANP) - De Amster- dien staat vast dat het uitgesloten is damse metaalhandel Magnus Inter- dat het spul alsnog naar Brazilië national moet binnen twee weken wordt geëxporteerd om daar te wor- zorgen voor de legale verwijdering den verwerkt. Ook houdt de opslag uit Nederland van twee ladingen van zinkafval bij het Rotterdamse zinkafval die sinds enige tijd in het overslagbedrijf SOM een reëel ge- or bodemverontreiniging, De Bruin. De helft van de lading zinkafval - totaal 2000 ton - werd in mei met Rotterdamse havengebied zijn op geslagen. Als het bedrijf in gebreke aldus blijft, staat hierop een dwangso: van 50.000 gulden per dag. Dit heeft de vice-president van de het vrachtschip 'Pro Americana' rechtbank in Rotterdam, i de Staat werd aangespannen tegen Magnus. Brazilië getransporteerd niets van zich laten horen. Greenpeace ziet in de uitspraak van de rechter een goede mogelijk heid voor Vrom om een algeheel verbod uit te vaardigen voor de ex port en doorvoer van chemisch af val via Nederlandse havens naar Derde Wereldlanden. Het feit dat het ministerie een kort geding no dig had om ervoor te zorgen dat het afval wordt teruggestuurd naar de producenten, geeft volgens Green peace aan dat de Nederlandse wet geving zo snel mogelijk moet wor den gewijzigd. Mr. de Bruin is het op alle fronten De 1000 ton zinkafval ligt sindsdien met het ministerie van milieu beheer, dat het gaat om chemisch afval in de zi afvalstoffen naar van de lading geen vergunning heeft voor de opslag er van. Boven- opgeslagen bij een gespecialiseerd bedrijf in Schiedam. Eind juni ver- de wet chemische hinderde de milieu-organisatie dat Magnus als eige- Greenpeace het transport van nog eens 1000 ton afval naar Brazilië. Inmiddels heeft Magnus met de Belgische en Deense .producenten van het zinkafval overeenstemming bereikt dat zij het terugnemen om het in eigen land te verwerken. On geveer de helft van de lading is af komstig uit Italië. Dit land heeft nog VERHUUR■luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel. 071 89AO 40 Helft Amerikanen vindt Dan Quale ongeschikt voor presidentschap WASHINGTON (AP) - Ruim de helft van de mensen die ge vraagd zijn naar hun mening over vice-president Dan Quayle vindt de oud-senator ongeschikt voor het ambt van president, hoewel een even groot percenta ge meent dat hij als vice-presi dent geen slecht figuur slaat. Het onderzoek werd van 4 tot 8 augustus voor de Washington Post en de Amerikaanse tv-om- roep ABC verricht onder 1022 Bush' 'running mate' werd benoemd toen hij campagne voerde voor het presidentschap. In totaal 52 procent acht Quayle ongeschikt voor het pre sidentsambt. Achtendertig pro cent vindt dat hij die taak wel aan kan en de rest had geen me ning. Over het functioneren van Quayle als vice-president was men positiever: 43 procent is van mening dat hij het goed doet, 22 procent vindt dat hij het slecht doet en 34 procent zei het niet te weten. Tachograaf als aanvullend bewijsmateriaal voor snelheidscontrole DRIEBERGEN/RIJSWIJK (GPD) - Bij de controle van de maximumsnelheid voor vracht wagens gaat de politie in september gebruik maken van de tachograafschijf. Het wegtrans port is woedend, want dat is tegen de afspraken en bovendien is een vrachtwagenchauffeur zo slechter af dan de bestuurder van een personen auto. De tachograafschijf registreert tijdens een trip de gereden afstand en snelheid van de vrachtwagen om te voorkomen dat een chauf feur te lang aan een stuk doorrijdt. De Alge mene Verkeersdienst van de rijkspolitie wil die informatie nu gebruiken om aan te tonen dat een chauffeur over de schreef is gegaan. Als een politieman een vrachtwagen voorbij ziet suizen, kan hij hem aanhouden en de schijf levert dan het bewijs dat de wagen inderdaad harder reed dan de maximaal toegestane tachtig kilometer per uur. Het is niet de bedoeling, aldus woordvoerder T. Dellebeke van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen, om achteraf nog eens te gaan kij ken of een chauffeur ergens anders op zijn rit de snelheid heeft overtreden. Controle via de ta chograafschijf is niet meer dan een steuntje voor de politie om bet bewijs te kunnen leveren. TNO-wegtransport ziet dat heel anders. Vrachtwagenchauffeurs zijn op deze manier slechter af dan de bestuurders van personenau to's. De organisatie wijst erop dat de tachograaf indertijd is ingevoerd om de rij- en rusttijden van de chauffeur te kunnen nagaan. Uitdrukke lijk is toen afgesproken dht het systeem niet voor andere doeleinden zou worden benut. "Op zich zijn wij niet tegen het handhaven van tach tig kilometer per uur als maximum, maar die snelheidsgrens moet met de nodige tolerantie worden gehanteerd. Er zijn altijd omstandighe den dat er even harder moet worden gereden". Woordvoerster T. de Hoogh denkt daarbij aan inhaalmanoeuvres, maar ook aan een spurtje om de boot naar Engeland niet te missen of een grenspost die maar tot een bepaald tijdstip open is. De chauffeur zit soms voor het blok en dan wordt de hand gelicht met de rij- en rusttij den óf met snelheid, geeft zij aan. Dellebeke erkent dat de bestuurders van per sonenauto's op het eerste gezicht in het voor deel zijn, maar van de andere kant houden die zich beter aan de maximumsnelheid dan' vrachtwachtenchauffers. Op wegen waar 120 kilometer gereden mag worden, mag een vrachtwagen net als een bus of een personen auto met aanhanger, niet harder dan tachtig. Maar gemiddeld rijden vrachtwagenchauffeurs er negentig en dat is tien kilometer te snel. De politie heeft er alle vertrouwen in dat de rechter de nieuwe aanpak goedkeurt. Bij een eerste proces heeft de kantonrechter haar in het gelijk gesteld. Dellebeke is zich ervan bewust dat dit nog niet betekent dat alle kantonrech ters er zo over denken. De nieuwe aanpak van de politie valt samen met een campagne die het ministerie van ver keer en waterstaat gaat voeren om vrachtwa genchauffeurs wat meer in toom te houden. (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND DOM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK Dvll VAN NEDERLAND Q Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode: Plaats Telefoon:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1