'Wat was ik kwaad op die Jan AkkermanP Optredens op podium in Hofvijver Herman Brood over muziek, schilderen en de badkuip voor Lola Tournee La Pat afgelast Start Kondrashin-concours met 31 jonge dirigenten Kunstseizoen Waag opent met pneumatische sculptuur WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 PAGINA 19 Muziek en dans tijdens European Festivities in Haagse binnenstad DEN HAAG (GPD) - Tijdens de Eu ropean Festivities, die van 7 tot en met 10 september in de binnenstad van Den Haag gehouden worden, drijft in de hofvijver een groot podi um. Hierop zullen deze dagen optre dens te zien zijn van bekende Ne derlandse musici, waaronder het Nederlands Saxofoonkwartet, de big bands van Arnoud Reinders en Frits Landesbergen, Djazzex, de Belgische saxofonist Stefan Debe- vere, de Dogtroep en het Residentie Orkest. Uitsmijter is het saisa-or- kest Sarava, dat op tien september met vijftien danseressen de Festivi ties afsluit. De European Festivities, die dit jaar voor de derde keer georgani seerd worden, zijn een initiatief van de Europese Commissie. Het is de bedoeling van de Commissie uit Brussel om op een feestelijke ma nier het proces van de Europese eenwording onder de aandacht van een zo breed mogelijk publiek te brengen. Het is geen toeval dat de European Festivities gehouden worden in Den Haag, de stad die door velen beschouwd wordt als de geboorteplaats van Europa. Het was de Raad van Europa die in 1957 als gevolg van de inspanningen van de gemeente om de Europese ge dachte te verbreiden, Den Haag uit riep tot 'Europa Prijs' stad. De European Festivities zijn in de eerste plaats een cultureel festijn, maar ook aan ontwikkelingen op het gebied van sport en milieu zal op verschillende manieren aan dacht worden besteed. Dit gebeurt onder andere door middel van ex posities en congressen. Belangstellenden kunnen verder kennis maken met de laatste ont wikkelingen op het gebied van tele matica, telecommunicatie en infor matica. Hiervoor worden geavan ceerde communicatiemiddelen en technieken ingezet. Zo zullen grote beeldschermen op diverse plaatsen in de stad rechtstreekse beelden to nen van bijzondere uitzendingen vanuit heel Europa. Tijdens de European Festivities worden nog andere bijzondere cul turele manifestaties in de Haagse binnenstad georganiseerd, zoals het Holland Dance Festival, de viering van het 30-jarig jubileum van het Nederlands Dans Theater en het Voorhoutfestival. Het Nederlands Dans Theater presenteert op 6 sep tember aanstaande een wereldpre mière ter gelegenheid van genoemd jubileum. Deze productie wordt ge vormd door choreografieën van Hans van Manen, Jiri Kylian en Phi lip Taylor. Op het programma staat verder de première van het Nationaal To neel met 'De tijd en het vertrek' van Botho Strauss. Daarnaast zijn er tentoonstellingen van Europese aquarellisten, Europese postzegels, het Nederlands Dans Theater en de stripheld Kuifje en zijn tekenaar Hergé. Antiquairs, galeriehouders en kunsthandelaars houden tijdens het festijn open huis. Big Band. Frits Landesbergen, een van de attracties op het podium in de Haagse Hofvijver. (foto pr) AVRO's Meta de Vries heeft hem herkend en draait zich om. "Je hebt een fantastische plaat gemaakt, Herman," luidt midden op de 's Gravelandscheweg in zonnig Hilversum haar spontane, hartverwarmende compliment. Waarop de aangesproken persoon, wie anders dan Brood, meteen overdreven vriendelijk reageert met: "Goh, je bent de eerste, die het zegt." door Louis du Moulin ROTTERDAM - Nederlands meest taaie rock 'n' roller neemt nog steeds graag een loopje met de alle daagse werkelijkheid. Op allerlei manieren en zeker wanneer hem iets wordt opgedrongen. Zoals een stel serieuze vragen over zijn zojuist verschenen album 'Hooks', zijn on dubbelzinnige eerbetoon aan de eerste generatie rockzangers: Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Ed die Cochran en andere jeugdhel den. In plaats van recht toe recht aan te antwoorden zet het inmiddels 42- jarige enfant terrible van de Neder pop op deze doordeweekse middag liever eerst kronkelige dwaalsporen uit. Leuk, maar wel omslachtig. Daarentegen niet rampzalig, omdat Herman Brood al met al toch rusti ger blijkt dan sinds jaar en dag ge bruikelijk is geweest en ook wel de gelijk weet waar hij arïno 1989 staat. Vandaar dat hij er eerlijk voor uit komt dat zijn elfde eigen langspeler (sinds 'Street' uit 1977) in feite niet meer is dan een commercieel tus sendoortje. Allereerst een blijk van goede wil tegenover zijn platen maatschappij, die hem na enkele stille jaren vorige lente durfde te lanceren onder net mom van Bad Old Brood is still alive and kicking. Fusie museum tijdschriften ROOSENDAAL (GPD) - Het kunst tijdschrift Museumjournaal is gefu seerd met het Nederlandse, En gelstalige kunstblad DA+AT. Het nieuwe blad Kunst Museumjour naal wordt 29 augustus gepresen teerd in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het zal verschijnen in een Nederlandse en Engelse editie. Dat is door de redactie in Den Haag bekendgemaakt. Museumjournaal, dat zes keer per jaar verscheen, werd sinds 1955 uit gegeven door een samenwerkings verband van de Nederlandse musea voor moderne kunst. Doelstelling was informatie over Nederlandse musea, hun beleid en exposities te geven. DA+AT was een Engelstalig blad dat twee keer per jaar door de Rijksdienst Beeldende Kunst werd uitgebracht. DA+AT had als doel informatie over Nederlandse kunst voor het buitenland te verspreiden. Philip Peters is de hoofdredac teur van Kunst Museumjournaal. De bedoeling is dat het een interna tionaal magazine wordt; auteurs van verschillende nationaliteiten zullen aan het blad meewerken. Pri mair staat volgens de redactie de in ternationale actualiteit zoals die wordt gepresenteerd door de Ne derlandse musea. Ook de problema tiek van het museum voor moderne kunst en zijn beleid komen aan de orde. In het eerste nummer wordt aan dacht besteed aan de kwestie rond museale collecties. Dit naar aanlei ding van de voorgenomen verko pen in het Haags Gemeentemuse um. In het eerste blad zijn teksten opgenomen van onder anderen Ru- di Fuchs en Wim Beeren. Ook theoretische thema's wil de redactie van Kunst Museumjour naal aan de orde stellen. "Discussie en polemiek zullen worden gesti muleerd", aldus de redactie in de bekendmaking. Met nadruk geeft de redactie te kennen dat men "een toon wil zetten die een forum ople vert voor verschillende meningen, relevant en vooral ook leesbaar voor zowel deskundigen als geïnteres seerden in de beeldende kunst". vers. Op iedere plaat van mij heb ben er altijd wel een paar gestaan. Wat dus automatisch inhield dat ik al door mijn grootste favorieten heen was toen ik nog moest begin nen. Maar goed, zo doelgericht zijn we nou ook weer niet te werk ge gaan". "Het hele idee is voortgevloeid uit een radioprogramma dat ik met Hu- bert van der Hooft (bedoelt van Hoof) maakte, waarin ik een aantal geliefde platen mocht draaien. CBS kwam toen met het voorstel om zelf iets met dat repertoire te doen. Ik wilde dat best, omdat ik het niet zag zitten om na 'Yada! Yada!' met weer een bloedserieuze plaat, die de crea tieve stand van zaken binnen de groep moet weergeven, op de prop pen te komen. Ik had trouwens niet eens het materiaal". "Toen 'Yada! Yada!' achter de rug was, ben ik me met hele andere din gen gaan bezighouden, schilderen met name. Misschien wel om af te kicken vanwege het feit dat on danks alle publiciteit rond die zoge naamde come back die plaat net zo flopte als alle andere fiasco's daar voor. Wat ik bijvoorbeeld niet kon begrijpen was dat ik naar aanlei ding van die nieuwe plaat weer zo vaak werd vergeleken met vroeger. Zoiets gebeurt alleen in de muziek. Geen mens haalt het toch in zijn hoofd om te zeggen 'deze Picasso is een stuk beter dan die'?" Het niet inschakelen van George Kooymans, door hem bij het vorige studio-avontuur nog de hemel in ge prezen als ideale producer, heeft met deze frustraties niets uit te staan, meent Herman Brood. "Hij heeft mij toen zo geweldig goed ge- coached, dat ik nu vond dat het mo ment daar was om mezelf te coachen. Wat natuurlijk een enorm misverstand bleek te zijn! Maar, doordat we niet bij hem in België, maar in de Friends Studio in een buitenwijk van Amsterdam zaten hadden we wel veel meer vrijheid. Niet iedere minuut kostte zoveel, gpd) als ik er genoeg van had stapte ik ge woon op mijn fietsje en reed weg". Daarnaast kwam dit alternatieve morrow' en 'Somethin' Else'. project hem om meerdere redenen "Het heeft inderdaad even ge- De collectieve Wiedergutma- gewoon goed uit. Meer in elk geval duurd voordat de bandleden hier de chung, zoals hij de nieuwe belang- dan ^ijn begeleidingsgroep His lol van inzagen, want de muzikale stellingshausse van een jaar gele uitdaging was voor hen natuurlijk den zelf noemde, is duidelijk niet zo groot," bekent Herman Brood. "Voor mij lag dat sowieso al anders, ik zing nu eenmaal graag co- Herman Brood: "Vanmorgen meende ik bij mezelf een onbekende ge slachtsziekte te hebben ontdektzo purperpaars was alles. Wat interessant riep ik. Maar het was een zwervende bloeduitstorting". Wild Romance, die aanvankelijk 2 haar bedenkingen had over het lou ter afstoffen van klassiekers als 'Ma- bellene', 'Will You Still Love Me To- Gitarist Jan Akkerman. Herman Brood: "Wat een etterbak is dat! Ik had hem bijna gestrekt in de Vinkeveense plassen laten verdwijnen". (foto pr) zijn talent als schilder. Met 'Hooks' wordt die andere roeping meer dan ooit in verband gebracht met zijn platenprestaties, omdat de meeste de veertien songtitels door HAARLEM/UTRECHT/LEIDEN (GPD) - De zangeres Patty Trossèl, bekend als La Pat, beschuldigt haar management Beeldenstorm van fi nancieel wanbeleid en heeft haar tournee langs 35 Nederlandse schouwburgen om die reden afgelast. Eerder werd door Beeldenstorm bekend gemaakt dat 'onzekerheid' van Trossèl de reden van de afgelas ting was. Tosca Niterink ('Thea') vertelt namens Theo Thea en namens Patty Trossèl dat ze gebroken hebben met impresariaat Beeldenstorm. Tosca Niterink: "Pat Trossèl en Theo Thea zijn bij Beeldenstorm wegge gaan omdat \ye vonden dat onze zaken ontzettend slecht geregeld wer den. De voorstellingen werden gewoon te goedkoop van de hand ge daan. Dat vinden we financieel wanbeleid. Patty is ondergebracht bij onze eigen BV, Van den beginne. Op dit moment maakt ze opnamen voor haar eerste elpee". Vivienne Ypman, woordvoerster van Beeldenstorm noemt de be schuldigingen 'schandalig' en vindt de reactie van Van den Beginne BV 'onkies'. Ypma: "We hebben met veel rust en égards aan de carrière van Patty proberen te bouwen. Maar je begroot de voorstellingen na tuurlijk op een bepaald bedrag als je ze aan de schouwburgen ver koopt. Patty wilde er, nadat we het programma hadden verkocht aan de schouwburgen, steeds meer mensen bij hebben. De band moest worden uitgebreid met twee mensen, ze wilde een persoonlijke bege leider, noem maar op. Maar dat was niet de afspraak'. Als je dan het geld per persoon gaat bekijken, blijft er natuurlijk minder over voor ie dereen. Ik vind deze beschuldiging schandalig". kopen voor een optreden of eei schilderij, wie weet wel een plaat". Etterbak "Weet je wat me bij Hazes wel in d< voorbij. André Hazes is thans aan de weg heeft gezeten? Of beter gezegd hemzelf zijn geïllustreerd. Het beurt, stelt Herman Brood, die ook wie? Jan Akkerman. Wat een etter- boekje bij de compact disc is dus te- bak is dat! Kan dat boven je artikel vens een gedeeltelijke catalogus staan, alsjeblieft. Wil je details, om van zijn meest recente doeken. het smeuiig te maken? Nou laat ik Hoewel hij zichzelf als schilder maar dit zeggen: bij de presentatie (inclusief paintbox-specialist) nog van die plaat van André speelden als een beginneling ziet, worden er we weer samen en toen moest hij al geruime tijd flinke bedragen voor weer net even met de hals van zijn zijn werk geboden. "Het is zelfs al gitaar tegen mijn achterhoofd tik- zo dat mijn schilderijen de galerieën ken. Het scheelde echt niet veel of niet meer halen. Speculanten ko- ik had hem gestrekt in de Vinke- pen namelijk alles op. Voor mij heel aan de basis heeft gestaan van dat aankomende eerherstel door mee te werken aan diens rockalbum, dat eveneens 'met overbekend werk is gevuld. Met die vriendendienst heeft hij zich wel het ongenoegen van zijn platenfirma op de hals ge haald. "In mijn onschuld ben ik voor een nacht bij hem in de studio geweest. Ik heb daar met volle teugen mijn vèense plassen laten verdwijnen, gunstig natuurlijk, temeer daar het steentjes bijgedragen hele- Wat was ik kwaad! Wat denkt die elkaar beconcurrerende speculan- maal niet aan gedacht dat Hazes wel met die door merg en been ten zijn," grijnst Brood. met zijn elpee met covers de mijne in de weg zou kunnen zitten. Ik ge loof daar niet in. Als ik daar ook over wakker zou moeten liggen, dan kon ik wel inpakken. Wat ik veel be langrijker heb gevonden is de publi citeit, die die sessie heeft opgele verd. Ik zie nog die krantefoto's voor me. Heerlijk. Ik leg zoiets dus uit als promotie voor mezelf, als gaande jazzrockellende van hem. Ik heb nog nooit iemand gehoord, die zo lelijk speelt en toch beroemd is. "Akkerman is dus niet oké, Hazes wel. Omdat ik opgegroeid ben met Johnny Jordaan had ik voor hem als levensliedzanger best wel res pect. Dat hij dan plotseling een rock 'n' rollzanger probeert te zijn is niet verstandig, maar wel begrijpe- "Vaak ben ik amper begonnen of ik hoor al 'Heb je al wat klaar?' Nog gevleugelder is de kreet: 'Even sig neren, graag'. Of: 'Stop, nu niets meer aan doen!' Waarna ik dan bij voorkeur een pot witte verf over de hele zaak smijt. Je begrijpt, dat brengt spanningen met zich mee. Soms betrap ik me erop dat ik om de haverklap onder mijn tekentafel zit te loeren of er geen grijpgrage handen in aantocht zijn" Geslachtsziekte Herman Brood gelooft niet dat zijn loopbaan als beeldend kunstenaar binnen afzienbare tijd belangrijker zal worden dan die als rockzanger. Ook al wordt het schilderen nog zo lucratief en blijft het met zijn eerste liefde wellicht sappelen. "Ik kan niet ontkennen dat het een niet on der het ander heeft te lijden. Om nog maar te zwijgen van mijn ge zinsleven, dat door deze dubbele carrière het afgelopen jaar veel te veel in het gedrang is gekomen. Ik heb dan ook zojuist een noodoplos sing getroffen door het aanbrengen van een reusachtige badkuip in mijn atelier. Als ik daar mijn Lolaa- tje in laat zakken, is ze meteen voor twee dagen zoet. Ik zoek nu nog iets voor haar moeder," aldus Herman Brood. "Aan kiezen hoef ik niet te den ken, want ik weet voor mezelf dat de ene bezigheid niet meer zonder de ander kan blijven voortduren. Alleen voor de muziek leven zou ik niet langer kunnen. Alleen maar schilderen lukt me evenmin, merk ik. En waar ik dan echt het meest op kick? Dat zijn de optredens, voor mij op zichzelf staande zekerheden. En dan vooral het gebeuren na af loop". "Muziek is ook belangrijk hoor, maar ik geniet toch meer na afloop. Behalve dan vorige week in Fries land. Ik hoefde nog maar vier keer 'Will You Still Love Me Tomorrow' te zingen toen ik tot grote schrik in een meters diep zwart gat ver dween, dat ik niet in het podium had vermoed. Ik dacht onmiddel lijk aan blasfemie, omdat ik me even tevoren naast een affiche met een kruis had laten fotograferen. Oh jongen, ga je het zo spelen, schoot er door mijn hoofd. Nou, vergeet het maar, mij zul je nog niet krijgen, flit ste het verder en binnen de kortste keren was ik weer in beeld. Zij het dat door mijn gescheurde broek, heen mijn klokkenspel ineens in volle glorie het Friese volkslied meespeelde". "Op dat moment leek dat deel uit te maken van een geraffineerd showtje en daarna heb ik nergens last meer van gehad. Vanmorgen echter meende ik bij mezelf een on bekende geslachtsziekte te hebben ontdekt, zo purperpaars was alles. Wat interessant, riep ik al. Was het bij nader Mnzien toch alleen maar een zwervende bloeduitstorting". bijdrage tot de instandhouding van lijk. Iedereen probeert altijd datge- AMSTERDAM (ANP) - Voor de eer- ne wat hij nou juist niet kan. Mijn ste ronde van het tweede Kirill Kon- moeder heeft niet voor niets altijd drashin Concours voor jonge diri- Gouden Arm bij Kitty... (bedoelt gezegd: 'Jongen, ga niet zitten s Gouden Harp met Annie de Reuver) in ontvangst genomen. Door al dat soort toestanden komen mensen er toch sneller toe om een kaartje te LEIDEN - Het tentoonstellingssei zoen in de Waag wordt op 1 septem ber geopend met een, in opdracht van de gemeente Leiden ontwor pen, monumentale installatie van de kunstenaars Toon Hartogs en Barbara van Loon. De beide kunste naars hebben zich in dit project la ten inspireren door de ruimte en de architectuur van het Waaggebouw. Hun project heeft de doopnaam 'Spira Spera' meegekregen, wat, vertaald in het Nederlands, bete kent: 'Ik blijf hopen tot mijn laatste ademtocht'. Samen maakten de kunstenaars een uit twee delen bestaande pneu matische sculptuur met een hoogte van acht meter, waarin enerzijds de logische eenheid tussen historische functie van de Waag en een eigen tijdse poëtische interpretatie daar van aan de orde komt, en genten heeft een jury onder voorzit- pen over wat je niet kan, doe wat je terschap van dirigent Edo de Waart wel kan'". uit 263 kandidaten 31 kandidaten Tot de later ontwikkeldé gaven uit 17 landen geselecteerd. Daarbij an Herman Brood behoort zeker zijn twee vrouwen. Het concours begint vandaag met een besloten eerste gedeelte in de VARA-studio in Hilversum en ein digt 25 en 26 augustus in het Con certgebouw met twee openbare avondconcerten Voor de eerste ronde hebben de kandidaten een keuze kunnen ma ken uit werken van Haydn, Mozart en Beethoven. In de tweede - wèl openbare - ronde op 21 en 22 augus tus in de VARA-studio is het reper toire uitgebreid naar Mahler, De bussy, Ravel, Saint-Saëns, Bartok, Strawinsky en Shostakovitch. De deelnemers hebben boven dien verplicht 'Adagio voor Orkest', een werk van Otto Ketting ingestu deerd, dat speciaal voor het con cours is gecomponeerd. Er komen maximaal acht kandi daten terecht in de tweede ronde in de VARA-studio. De finale-concer ten, met maximaal drie kandidaten, worden uitgezonden op de televisie. Alle concerten worden uitge voerd door het Radio Filharmo nisch Orkest. Op zondagmiddag 27 augustus treedt de winnaar in het aandere kant het contrast tussen het verleden en heden wordt uitge werkt. De lijnen van het Waagge bouw zelf speelden een grote rol bij de totstandkoming van het kunst werk, dat niet los te zien is van de tentoonstellingsruimte zelf. De hoofdlijnen van het gebouw vor men een gestructureerd stelsel van betekenissen die soms in elemen tair contrast staan met die van de sculptuur. Barbara van Loon en Toon Har togs werken al sinds 1985 inciden teel samen. Voor de opening van het architectonisch zeer interessante Café De Unie in Rotterdam ont wierpen zij een bewegende reflec- tiewand van 120 vierkante meter. Daarnaast bedacht Van Loon diver se choreografieën voor havenkra nen, zoals in 19844 'Zwenkend staal' en in 1985 'Neigend IJzer'. *r De componist Otto Ketting. De deelnemers aan het Kondrashin- concours moesten zijn compositie 'Adagio voor Orkest' instuderen. (foto GPD) kader van de Uitmarkt op in de Beurs van Berlage. Vice-voorzitter van de jury is H. van Royen, directeur van het Ko ninklijk Concertgebouworkest en voorzitter van de Kirill Kondrashin Stichting. Deze Russische dirigent (1914-1981) heeft veel gastdirecties in ons land verzorgd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19