'Dit is geen manier om de bv Nederland te runnen' Weggevaagde Partij Wassenaar geeft het op Woede over voorgenomen sluiting keuringsstation voor koelwagens in Zoeterwoude Belangstelling voor 'Zweedse' woningen groot Patiëntenvereniging: Does niet ontgronden Diefstal kratten met lege flessen NBM begint in september met asfaltering Herenweg Warmond ©M Bij wie kun je wat studeren? GRATIS VERMELDING KABELKRANT Een dezer dagen nemen wij telefonisch kontakt met u op. Maar u mag natuurlijk ook zelf even bellen om ruimte te reserveren: 071-16 13 93 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN ZOETERWOUDE - Het keu ringsstation voor koelwa gens te Zoeterwoude zal op 31 december worden geslo ten. Voor de vervoerders van bederfelijke waar en andere gebruikers betekent dit dat zij vanaf 1 januari moeten uitwijken naar stations in Duitsland. Frankrijk of Ita lië. Hun woede is dan ook groot. "Dit is natuurlijk geen manier om de bv Nederland te runnen" zo reageert woordvoerder W.J. Barnas namens de carrosseriebou- door Eric-Jan Weterings De zes medewerkers van het keu ringsstation zullen door de Rijks dienst voor het Wegverkeer, waar onder de keuringsdiensten voor voertuigen ressorteren, elders bin nen d. organisatie worden her plaatst. Voor het pand aan de Zoe- terwoudse Energieweg heeft de ei genaar, de Rijksgebouwendienst, nog geen concrete plannen. Vanaf 1981 worden in Zoeterwou de jaarlijks ongeveer 25 voertuigen met een koelinstallatie gekeurd. In dien een wagen een aantal 'koel- technische beproevingen' heeft doorstaan, wordt een keuringsrap port afgegeven. Daarna volgen 'zichtkeuringen'. Als ook dat in or de is, krijgt de eigenaar van de auto een certificaat en kan de wagen de weg op. Deze zichtkeuringen kun nen ook na het eind van dit jaar in Nederland worden uitgevoerd, maar door een exploitatietekort van ongeveer e'e'n miljoen gulden per jaar zullen de andere activiteiten worden gestaakt. Reeds vorig jaar bleek dat het mi nisterie van verkeer en waterstaat niet langer bereid was het jaarlijkse tekort voor zijn rekening te nemen. Sindsdien heeft een aantal belan genorganisaties geprobeerd het mi nisterie op andere gedachten te brengen. Nu blijkt dat deze inspan ningen vergeefs zijn geweest heerst bij hen dan ook woede en onbegrip over het feit dat minister Smit- Kroes doof is gebleven voor hun ar gumenten. Vervoernatie "Het gaat natuurlijk ook om het ge zicht van Nederland als vervoerna tie", zo reageert de heer A. Reijn- ders van Transfrigoroute Neder land. Zijn organisatie behartigt de belangen van vervoerders die hun waren, zoals bloemen en zuivelpro- dukten, gekoeld vervoeren. Trans frigoroute heeft onderzocht of het bedrijfsleven het station kan over nemen. Omdat slechts een gering aantal keuringen per jaar wordt uit gevoerd, bleek deze mogelijkheid niet haalbaar. "Dat betekent dus dat een land dat zicf\ binnen Europa als een natie van vervoerders presen teert, straks met zijn koelwagens in Italië achter in de rij moet aanslui ten om een keuringsbewijs te ver krijgen", zo stelt de secretaris van Transfrigoroute vast. Op grond van een Europees ver drag, dat ook door Nederland werd ondertekend, dient iedere koelwa gen zo'n bewijs te hebben. Lang werd door iedereen gedacht dat dat ook betekende dat ieder in ieder land een keuringsstation gevestigd VOORSCHOTEN - De belangstel ling voor de 58 houtskeletwoningen in Voorschoten blijft groot. "Dage lijks tonen mensen belangstelling. Ze bellen op of komen langs op het gemeentehuis", aldus een gemeen tewoordvoerder. De houtskeletbouwmethode is een Zweedse bouwwijze, waarbij de dragende delen van een huis van vure- of grenehout worden gemaakt in plaats van het in Nederland ge bruikelijke beton of steen. De Zweedse handelsdelegatie heeft de gemeenten Soest en Voorschoten uitgekozen voor een proefproject waarbij wordt gewerkt met Zweed se materialen en kennis, maar met Nederlandse architecten, bouwon dernemingen en banken. Voor de vakantie heeft de afde ling ruimtelijke ordening in samen werking met de architecten een si tuatieschets van de 58 woningen ge maakt. Hierop kunnen belangstel lenden de grootte van de kavels af lezen. Bovendien zijn gegevens zichtbaar over het type en de afme tingen van de woningen. De houtskeletwoningen worden pas eind 1990 opgetrokken. Belang stellenden die zich willen inschrij ven kunnen voor die tijd nog verde re informatie tegemoet zien. de bv Nederland te Wet keuringsstation voor wagens met koelinstallaties aan de Zoeterwoudse Energieweg dat op 31 december (foto's Henk Bouwman) WOrdt gesloten. moet zijn, maar ambtenaren heb ben daar iets op gevonden. De wet bepaalt namelijk dat ieder land zo'n station'moet aanwijzen en nergens staat dat dit station per se in het ei gen land gevestigd moet zijn. Vol gens Reijders is het flauw dat het ministerie zich achter deze bepaling verschuilt omdat de nieuwe inter- peerd. De aangesloten bedrijven ringsfaciliteit in Nederland willen zullen "op flinke achterstand wor- ontwikkelen. pretatie zeker niet "in de geest v de wet is". Overigens heeft de i nister nog geen station in het bui- den gezet" omdat de buitenlandse tenland aangewezen dat haar goed keuring kan wegdragen. Ook de Focwa, de Nederlandse derlanders niet. 00 _.i ondernemers in het carrossseriebedrijf, voelt zich door boel geld weggegooid dat onze le de voorgenomen maatregel gedu- den de afgelopen jaren in uitbrei- Ondanks alle commotie blijkt dat in de praktijk van enige controle op koelwagens nauwelijks sprake is. De woordvoerder van Transfrigo- Volgens Reijnders vraagt de o route verklaart dat alleen in het bui- heid door het verplaatsen var tenland af en toe wordt gecontro leerd of de papieren in orde zijn, "terwijl van een overheid toch ver wacht mag worden dat deze pro beert om haar eigen wetten te hand haven". Bezwaren tegen koppeling met stortplaats LEIDERDORP - Ook de Neder landse Patiënten Vereniging (NPV), afdeling Alphen aan den Rijn, heeft een beroepsschrift ingediend tegen de ontgron dingsvergunning voor het Doesgebied in Leiderdorp. De Stichting het Zuidhollands Landschap ging haar hierin voor. Grootste bezwaar tegen de ontgronding is de koppeling met de aangrenzende stort plaats. De NPV vindt dat de komst van een puinstort te veel risico's met zich meebrengt voor de gezondheid van patiëp- ten in het nabijgelegen St. Eli- sabethziekenhuis. Tegen de aanleg van de stortplaats, de bijbehorende sorteerinrichting en een puinbreekinstallatie heeft de NPV al eerder beroepsschriften in gediend. Komt de zandwinplas er niet, dan gaan de plannen voor een stortplaats wellicht evenmin door. Statenlid J. van der Vlist (PvdA) heeft onlangs toegegeven dat er sprake is van een soort 'koppelver koop' rond de toekomstige stort plaats in het Doesgebied. De nood zaak van zandwinning in Leider dorp is volgens hem niet aanwezig, maar de vergunning is verleend om gemeentelijke medewerking voor de puinstort te krijgen. De NPV vindt dat de door GS ver leende ontgrondingsvergunning in strijd is met het bestemmingsplan voor het Doesgebied. De gemeente wil de bestemming weliswaar wij zingen maar die procedure is nog niet afgerond. Zo lang de Raad van State nog niet heeft beslist over een kroonprocedure tegen de wijziging van bestemming zou het verlenen van een ontgrondingsvergunning onterecht zijn. Direct belang bij de zandwinning heeft de gemeente Leiderdorp volgens de vereniging niet. Niet al het het gewonnen zand kan gebruikt worden voor het bouwrijp maken van locaties in de eigen gemeente, stelt de NPV vast. Ook de landschappelijke waarde van het Doesgebied is voor de NPV LEIDERDORP - Elf kratten met le gen flessen zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen van een terrein aan de Lijnbaan in Lei derdorp. De kratten stonden opge slagen op afgesloten terrein van een groothandel. De dief is vermoede lijk over het hek geklommen. een reden om tegen de ontgron dingsvergunning te protesteren. Het terrein dat zandwinplas moet worden is veenweidegebied en heeft grote waarde voor mens en dier. schrijft de NPV in haar be roepsschrift. De patiëntenvereniging vreest dat de stortplaats "gigantische gis tingsprocessen" met zich mee zal brengen en is bang voor bacteriolo gische besmettingen die patiënten zieker maken dan ze al zijn. Behalve het St. Elisabethziekenhuis liggen nog vier andere gezondheidsinstel lingen vlakbij de toekomstige stort plaats. De NPV vereniging met ru een landelijke tieven. Zo i i 40.000 leden. wikkelaar i ding van de produktiecapaciteit en research hebben gestoken", ver klaart Barnas. "Keuringen laten uit voeren in het buitenland leidt niet alleen tot een flinke kostenstijging, maar is ook om handelspolitieke en praktische redenen - denk alleen maar aan het tijdverlies - nauwelijks haalbaar". Barnas vindt dan ook dat het mi nisterie de belangenorganisaties WARMOND - Ondanks alle proble- meer tijd moet geven om alternatie- men rond de beuken en het andere ven aan te dragen. Een verhoging groen langs de doorgaande route van het tarief voor keuringen is vol- heeft de gemeente Warmond inmid- gens hem geen oplossing, maar een dels het aannemersbedrijf NBM ge- aantal opties moet nog onder de kozen voor de asfaltering van de He- loep worden genomen. "Vroeger renweg. Het bedrijf brengt volgen- voerde de TNO dit soort keuringen de week de nodige materialen naar uit, dat zou ook nu een mogelijk- Warmond en begint in september heid kunnen zijn.' met de werkzaamheden. Om de beste prijs te bedingen rnmmntip heeft het êemeentebestuur viJf aan* ^OITiITlULlt; nemers laten inschrijven op het kar- TNO heeft inmiddels aangeboden wei. Toen de enveloppen met de de keuringen uit te voeren, maar prijzen in aanwezigheid van alle be- een beslissing is nog niet genomen trokkenen werden geopend, bleek door het ministerie van verkeer en de NBM het karwei het voordeligst waterstaat. Volgens een woordvoer- te kunnen klaren, der wordt nog gezocht naar alterna- Wethouder J. de Vos toont zich keuring dan ook om ontduiking van de wet: "Hoe duurder een keuring wordt, hoe meer mensen zullen pro beren deze te omzeilen. Dat werkt concurrentievervalsing in de hand, want de bona fide vervoerders zul len zich toch netjes aan de wet blij ven houden, terwijl de knoeiers worden gestimuleerd". Dat is een meevaller voor provin cie en gemeente. De provincie was in juli akkoord gegaan met de hoge re kosten die de werkzaamheden zouden opleveren. 'Nu de aannneemsom meevalt zijn ge meente en provincie goedkoper uit. I De aannemer begint volgende zouden uitvallen dan oorspronke- week met voorbereidende werk- lijk gedacht werd. Extra kosten zaamheden. Het bedrijf zal materia- dragen mag hij nog niet Dat wil de wethouder tijdens de commissie openbare werken doen. Deze vergadering wordt volgende week woensdag gehouden. door werkzaamheden menbestand, verbetering van de bo- dem en verkeers-technische maat het bo- len opslaan bij de parkeerruimte naast 't Trefpunt. De aannemer denkt voor de klus 34 weken nodig regelèn maakten het bedrag enkele te hebben. NBM legt zich niet vast verhoging met enkele tonnen. Maar standigheden de werkzaamheden dan de 1,9 miljoen gulden die de ge- voor de zomervakantie zijn ge meente vorig jaar heeft begroot. klaard', aldus de Vos. 'Terugkeer in de gemeenteraad kost gigantisch veel tijd' WASSENAAR - De Partij Wasse naar (PW), weggevaagd bij de vo rige gemeenteraadsverkiezingen, komt niet meer terug. Maakte de voorzitter zich aanvankelijk hard voor een nieuwe start, uiteinde lijk is de club niet één keer bij el kaar gekomen de laatste drie-en- een-halfjaar. "Formeel is de partij nooit opgeheven, maar in feite is ze wel ter ziele", zegt de nummer twee van de laatste lijst, F. Kroe ze. Gevoelsmatig vindt hij dat jam mer en voert hij aan dat een plaat selijke politieke partij die neu traal staat tegenover de verschil lende politieke stromingen, belangrijke functie heeft. Zijn verstand vertelt hem dat het niet anders kan. Wanneer een partij vanuit het niets in de gemeente raad wil terugkeren, moet daar "gigantisch veel tijd in worden gestoken. En dat zit er niet meer De Partij Wassenaar is van 1970 tot 1986 in de gemeenteraad ver tegenwoordigd geweest. De eer ste en derde periode betrof het een solo-optreden van de oprich ter, organisator en financier A. Lodder. De tweede en vierde pe riode telde de PW-fractie twee le den. Bij de verkiezingen van 1982 versterkte W.F. Harting de raads fractie en miste de partij op het nippertje een derde raadszetel. Kort daarna werd Lodder zo ziek dat hij niet zelf zijn raadslidmaat schap kon opzeggen. Harting moest het alleen zien te rooien, in een sfeer vol roddel en achter klap. Was Lodder een bekende zakenfi- guur met een eigen krant en druk kerij, connecties en een Boeren partij-verleden, Harting was oud- De oprichter van de Partij Wassenaar, A. Lodder, (foto wim Dijkman) hoofdonderwijzer met een PvdA- hart. Kroeze heeft zijn hele leven CDA gestemd en PW trok ook veel WD'ers. Volgens Kroeze wisten de leden de landelijke en Europese belangen altijd keurig te scheiden van de plaatselijke belangen en kwamen ze keer op keer met frisse, puur plaatselijke ideeën. Bovendien zinspeelden PW'ers vaak op de 'algehele onte vredenheid bij kiezers'. Alleen bij de laatste verkiezin gen ontbrak het een beetje aan Wassenaarse items, ondanks het feit dat Harting een half jaar voor de verkiezingen flink wat jonge krachten om zich heen verzamel de en een ledenwerfactie op po ten liet zetten. Om de ramp com pleet te maken werd de 72-jarige lijstrekker kort voor de verkiezin gen ernstig ziek en kon hij ner gens zijn neus laten zien. De nieu we ziekte binnen de PW-gelede- ren zorgde voor nieuwe roddels en volgens Kroeze heeft dat de verkiezingsuitslag nadelig beïn vloed. Uiteindelijk kwam de par tij 70 stemmen te kort voor een ze- 1 Won de partij in 1982 stemmen met de leus 'Geen woningbouw op de Hoge Klei', bij de laatste verkiezingen maakte PW zich juist sterk voor méér woning bouw. CDA, PvdA en D66 deden dat ook en het harde 'nee' tegen de Amerikaanse School was mis schien nog wel het opvallendste onderdeel van het PW-verkie- zingsprogramma. Cynische bij komstigheid is het feit dat de par tij maar een half jaar jaar een écht democratische partij is geweest. Pas kort voor de gemeenteraads verkiezingen van 1986 kregen de leden kiesrecht van Harting en ze hebben maar één belangrijke be slissing genomen. Ze besloten mee te doen aan de verkiezin gen... Deze weken breekt voor velen het moment weer aan waarop men zich oriënteert op een nieuwe uitdaging. Het volgen van een cursus is zo'n uitdaging. En dat biedt soms onverwachte perspektieven. De vraag is echter: Op maandag 21 en 28 augustus en 4 september brengt het Leidsch Dagblad weer een aantal cursusn-i/zm uit: advertentie-pagina's vol informatie over opleidingsinstituten en cursussen. Sluitingstijd voor aanlevering van advertenties: de vrijdag voorafgaande aan verschijnen, uiterlijk 16.00 uur. Besluit u tot het plaatsen van een cursustoijzer-advertentie, dan bieden wij u een dag lang gratis vermelding aan van de open dag of voorlichtingsavond op de Leidsch Dagblad Kabelkrant; met ruim 110.000 aansluitingen de succesvolste manier om echt iedereen te bereiken in de Leidse regio en de Kust- en Bollenstreek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13