EIDEN Laksheid gemeente bij alarmering rond smog' 'Alles lijkt hier op elkaar, ik verdwaal v ANWB aan Stationsweg stoot gedeelte van kantoorruimte af LEIDSCH DAGBLAD Pilgrims' roeimarathon van Leiden naar 600 jaar oude Delf shaven WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 Kritiek van Leidse D66-fractie: LEIDEN - De gemeente Lei den is tot nu toe ten onrechte aan de kant blijven staan bij het nemen van maatregelen om ernstige smogvorming in Zuid-Holland tegen te gaan. Vanuit de verantwoordelijk heid van de gemeente voor een goede volksgezondheid, de openbare orde, het milieu, de economische be drijvigheid en de voorlich ting aan burgers en bedrij ven is dit onaanvaardbaar. De D66-fractie in de Leidse ge meenteraad zegt dit in een notitie die zij heeft gestuurd aan het colle ge van B en W en de gemeenteraad. Volgens fractievoorzitter Langen- berg dient vooral op het terrein van voorlichting en het voorbereiden van de inwoners van Leiden op een eventueel rijverbod een beleid uit gestippeld te worden. Langenberg constateert voorts dat het ontbreekt aan gezag van de burgemeester om ten behoeve van het milieu daad werkelijk effectieve maatregelen te nemen. De burgemeester zou geen wettelijke bevoegdheden hebben voor het opleggen van een rijver bod. Ook over de kosten van de te ne men maatregelen lijkt niets te zijn geregeld en er is evenmin een dui delijk inzicht in hoe moet worden omgegaan met mogelijke schade claims van bedrijven of burgers bij een door de burgemeester uitge vaardigd rijverbod. Met betrekking tot de handhaving van ingrijpende maatregelen, door de politie, heeft de gemeente zich ook al niet voor bereid. D66 verwacht dat situaties zoals zich in mei en juni van dit jaar voor- Brandje in pand aan Hogewoerd LEIDEN - In een pand aan de Hoge woerd is gistermiddag brand ge sticht. De brand werd aangestoken op de tweede verdieping en sloeg over naar een lagere etage. Het pand was makkelijk toegankelijk omdat beide verdiepingen werden ver bouwd en de achtergevel was ver wijderd. Door snel ingrijpen van een familielid van de eigenaar bleef de schade beperkt. De brandweer hoefde er niet aan te pas te komen. deden, waarbij de Commissaris van de Koningin de waarschuwingsfase afkondigde, in de toekomst vaker gaan voorkomen. De kans dat de si tuatie nog zal verergeren en dat naar onvrijwillige maatregelen, zoals een rijverbod, wordt gegrepen neemt naar de inschatting van de D66-frac- tie toe. Rijverbod Aangezien een rijverbod voor zowel de burgers als de bedrijven in Lei den grote gevolgen kan hebben hebben de Democraten een onder zoekje gedaan naar de gemeentelij ke rol bij verergerde smogvorming. Vanuit de gemeente is geen enkele activiteit ondernomen, constateert de D66-fractie in haar notitie. Er is geen voorlichting gegeven aan de burgers, de gemeente heeft haar personeel niet opgeroepen met het openbaar vervoer naar het werk te komen en heeft ook geen beperken de maatregelen opgelegd aan het gebruik van gemeenteauto's. De Democraten vinden dat er wat moet gebeuren om te voorkomen dat de op drie na grootste gemeente in de provincie Zuid-Holland volgende keer weer aan de zijlijn blijft staan of onvoorbereid reageert op de mo gelijke afkondiging van een rijver bod. De D66-fractie doet zelf een reeks voorstellen voor de ontwikkeling van een gemeentelijk beleid, zoals de aanpassing van het Leidse ram penplan, het opstellen van een lijst van bedrijven die kunnen meewer ken aan de vermindering van de uit stoot van gevaarlijke stoffen. Bij de waarschuwingsfase zou een infor matieblad beschikbaar moeten ko men waarin Leidenaars voorlich ting wordt gegeven over smog in het algemeen en over welke maatre gelen zij zelf kunnen of moeten ne men. Naar de kosten van maatrege len die in een waarschuwingsfase of alarmfase worden afgekondigd zou onderzoek moeten worden gedaan. D66 vraagt het college van B en W om zelf een notitie uit te brengen waarin wordt ingegaan op de knel punten die de D66-fractie signaleert en waarin een antwoord wordt ge geven op de voorstellen die worden gedaan. Deze notitie zouden moe ten worden besprdken in de raads commissies voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden en milieu. LEIDEN - Vanaf het Galgewater vertrekken zondag 10 september en kele tientallen boten voor een roeitocht van 42 kilometer en 195 meter naar Delfshaven in het hartje van Rotterdam. De Pilgrims' Marathon, zo genoemd omdat de Pilgrim Fathers dezelfde route volgden, wordt gevaren om te herdenken dat 600 jaar geleden Graaf Aelbrecht toe stemming gaf voor het graven van de Delfshavense Schie, waardoor Delft een eigen zeehaven kreeg. Vanuit deze zeehaven vertrokken in 1620 de Pilgrims naar Amerika. Ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Delfshaven zijn er tal van activiteiten. De roeitocht waaraan allerlei verenigingen uit Leiden meedoen, is georganiseerd door Die Leythe. Het vertrektpunt is het Galgewater, waarna de Vliet wordt afgevaren. Naar verwachting zullen de roeiers acht of negen uur over de tocht doen. In Delfshaven worden de roeiers verwelkomd met een groot jazz- feest. Aan het eind van de middag is het opening van een groot jazzfes tival, gevolgd door optredens van straatbands. Leidenaars die niet met de boot willen, kunnen naar Delfshaven met een oude stoomtrein. De trein rijdt tussen Delfshaven en Leiden via Rotterdam Centraal en Den Haag Holland Spoor. De marathon over water is niet alleen ter gelegenheid van het feit dat 600 jaar geleden Delfshaven werd aangelegd, maar ook omdat dezelfde route werd gevolgd door de Pilgrims Fathers. Nadat de uit Engeland gevluchte protestanten van 1609 tot 1620 in Leiden woonden, besloten ze de oversteek naar Amerika te maken. Via de Vliet en de Schie voeren de Pilgrims naar Delfshaven. Na de nacht te hebben doorgebracht bij de Oude Kerk vertrokken ze in de ochtend van 22 juli 1620 naar Ameri ka. Grote partij bouwmaterialen gestolen in wijk Stevenshof LEIDEN - Vanaf een bouwterrein aan de Maria Rutgersstraat (Ste venshof) is in de bouwvakvakantie een grote partij bouwmaterialen ge stolen ter waarde van tienduizen den guldens. Meegenomen werden 15 rollen lood van ieder 150 kilo, 19 tuimelramen, profielen, steigerde- len, ladders en een flinke hoeveel heid gereedschap. Uit de huizen in aanbouw werd bovendien het lood weggesneden en de elektriciteitsmeters weggeno men. Het schadebedrag is nog niet bekend. De getroffen Bredase bouwmaatschappij had speciaal voor de bouwvak een bewakings dienst ingehuurd om diefstal te voorkomen. Dienstencentrum Het Dienstencentrum Binnenstad aan de Hogewoerd 65 is in verband met vakan ties enkele weken gesloten. Vanaf 4 sep tember kan men weer terecht voor ad vies en informatie. Tot dan kan men zich eventueel wenden tot het steunpunt aan de Hooglandse Kerkgracht 32, tel. (071) 132744. Studenten maken kennis met Leiden LEIDEN - "Ze zijn anders heel enthousiast, hoor", roept EL Cid- mentrix Sasja Tempelman, ter wijl de leden van haar groep zich zwijgend verzamelen in het park je nabij het LAK-gebouw. Net te rug van de informatie-bijeen komst in het LAK over de cultu rele voorzieningen van de univer siteit, laten ze zich enigszins aan geslagen neerploffen rond de ste nen 'tafel' in het parkje. Een wille keurige voorbijganger zou kun nen denken dat El-Cidgroep 169 op de tweede dag van de intro ductieweek alweer schoon ge noeg heeft van Leiden en de Leid se univèrsiteit. Niets blijkt minder waar. "Ze zijn wat mat, ja", gaat Sasja Tem pelman verder. "Maar dat komt omdat het gisteren wat laat is ge worden. Een beetje erg laat zelfs". Eerstejaars Paul Gerke valt haar bij. "We hebben ons flink in het Leidse nachtleven gestort. En dat was heel gezellig. Het is ook een manier om veel mensen te leren kennen. En daar gaat het toch om tijdens zo'n El-Cidweek", meent hij. De leden van groep 169 vinden de introductieweek zonder uit zondering geweldig en Leiden 'prachtig en gezellig'. "Alleen die toespraak op de eerste dag. Dit vond ik wat minder. Ik kon er geen woord van verstaan", zegt Laurence van Gelderen. "Maar voor de rest was het allemaal heel aardig. Al krijg ik wel het idee dat de stad volledig uit studenten be staat. Dat zal natuurlijk wel niet, maar veel Leidenaars heb ik nog niet gezien. Zouden die mensen trouwens geen hekel krijgen aan studenten, als ze opeens zo'n enorme toevloed zien?" Ze vraagt het een beetje angstig. Rijk Sasja Tempelman begint vervol gens een college over de weder zijdse vooroordelen tussen stu denten en Leidenaars. "Mensen denken vaak dat de Leidse stu denten heel rijk zijn en zich maar van alles kunnen veroorloven. Maar als ze zien waarvan je moet rondkomen, en datje dus allesbe halve rijk bent, dan hebben ze soms toch wel bewondering voor je. Maar goed, er is nog steeds veel onbegrip. En vaak denken ze ook: oh god, daar komen ze weer. Maar ik geloof niet dat Leidenaars een verschrikkelijke hekel hebben aan studenten". Geen van de leden van groep 169 is afkomstig uit Leiden. Slechts twee van hen zijn er in middels in geslaagd een kamer te vinden. Esther Gouweloos is één van de gelukkigen. Ze heeft een kamer gevonden in Leiderdorp, via een advertentie in de krant. De ander, Laurence van Gelde ren, kreeg een nieuw onderdak dank zij haar vader. "Die heeft een winkel aan de Haarlemmer straat. Ik mocht de kamer boven de zaak hebben, dus dat was snel geregeld". De overigen hebben nog niets gevonden. "Al moet ik toegeven dat ik ook nog niet erg fanatiek heb gezocht", zegt Jacob Zavrel. De meesten hebben gekozen voor een studie in Leiden omdat de stad hun gezellig leek of omdat Leiden niet al te ver is verwijderd van hun ouderlijk huis. "Maar ook omdat de Leidse universiteit een heel goede naam heeft in de wereld", verklaart Zavrel. "En je hebt er de grootste keuze wat het aantal studierichtingen betreft", vult een ander aan. Studentenvereniging Problemen zijn ze nog niet tegen gekomen. Alles in Leiden vinden ze mooi, geweldig en fantastisch. "Het enige moeilijke is de oriënta tie", zegt Miriam Blaauwboer. "Alles lijkt hier op elkaar. Ik ver dwaal voortdurend". De belang stelling voor studentenverenigin gen blijkt onder de leden van groep 169 niet overweldigend groot. Slechts vier van hen over wegen lid te worden van een vere niging. Als ze hun voorkeuren bekend maken, en één van hen een grote interesse voor Minerva aan de dag legt, breekt er meteen een gewel dige discussie los. "Minerva, die ballenclub, wat heb je daar nou aan?". "Nou ja", antwoordt de be- Inbraken LEIDEN - Uit een woning aan de Schapensteeg is voor een bedrag van 4000 gulden aan sieraden gesto len. Wanneer de diefstal werd ge pleegd is niet bekend. De bewoners waren met vakantie. Uit een huis aan de Roodenbur- gerstraat zijn vannacht een paar klokken, een videorecorder en een computer gestolen. De dieven kwa men binnen door een bovenlicht te vernielen. El Cid-groep 169: "Het is een manier om veel mensen te leren kennen. En daar gaat het toch om tijdens zo'n week". (foto Jan Holvast) trokken eerstejaars, "het is de vereniging die mij het meeste aanspreekt. Als je toch lid wilt worden van een vereniging, kun je je volgens mij toch maar beter aansluiten bij het korps. Het is wel drie maanden afzien, maar je hebt er daarna zes jaar plezier Wijkouderenraad Binnenstad wil blijven bestaan werknemers in shoarmazaken LEIDEN - Een bezoek aan vijf shoarmazaken in de binnenstad leidde gisteren tot de aanhouding van zes Egyptenaren die vermoede lijk illegaal in Nederland verblijven. De zes (24 tot 28 jaar oud) die werk zaam waren in de bedrijfjes zullen zo snel mogelijk op het vliegtuig naar huis worden gezet. Tegen de eigenaren van de bedrij ven is proces-verbaal opgemaakt. Zij krijgen een boete die bij de eer ste overtreding 750 gulden bedraagt maar bij herhalingen kan oplopen tot 10.000 gulden. De actie was op touw gezet door de Dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen (DIA). Deze hield al eerder een controle in de shoarmabedrij- ven. Ook naaiateliers krijgen de laatste tijd veelvuldig bezoek van de DIA. LEIDEN - Het ANWB-kantoor aan de Stationsweg in Leiden wordt verbouwd en opgepiitst in twee af zonderlijke kantoren. Na de split sing van het pand zal de ANWB de beschikking krijgen over een ruim te die ongeveer een derde kleiner is dan het huidige kantoor. In het af te stoten deel komt mogelijk de eerste van drie zogeheten job-centra die het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in de regio zal vestigen. Licht gewonden LEIDEN - Een Fietser en een voet ganger moesten gistermiddag met lichte verwondingen naar het zie kenhuis worden gebracht nadat zij op het fietspad voor het postkan toor aan de Schipholweg met elkaar in botsing waren gekomen. De voet ganger, een 47-jarige Leidenaar, stak het fietspad over zonder zich te realiseren dat hier het fietsverkeer van twee kanten komt. De 17-jarige Fietser kon de man niet meer ontwij ken. Volgens mevrouw B.I. Peere boom Voller, hoofd van het Leidse ANWB-kantoor, zat de toeristen bond aan de Stationsweg wat ruim in zijn jasje. Het ANWB-kantoor zal na de verbouwing nog zo'n 450 vier kante meter groot zijn en daarmee circa 250 vierkante meter kleiner dan voorheen. Door een wat effi ciëntere opzet en werkwijze zal noch het personeel, noch het pu bliek iets van die inkrimping mer ken, denkt mevrouw Peereboom Voller. "Het Leidse kantoor zal straks net zo groot zijn als de andere ANWB-kantoren in den lande". In het door de ANWB af te stoten deel van het gebouw aan de Sta tionsweg wordt mogelijk de eerste van drie job-centra van het Gewes telijk Arbeidsbureau gevestigd. Werkzoekenden kunnen hier snel een overzicht krijgen van de be- schikbare vacatures en verschillen de scholingsprojecten van het GAB. Dergelijke instellingen waren tot dusver alleen gevestigd in de drie grote steden. Begin dit jaar kreeg het GAB toe stemming van het ministerie van Sociale Zaken voor de vestiging van drie job-centra in de Leidse regio. Twee daarvan zullen worden onder gebracht bij de bestaande arbeids bureaus in Leiden en Lisse. Voor een job-centrum in de Leidse bin nenstad heeft het GAB het oog laten vallen op het af te stoten deel van het ANWB-kantoor. Directeur C.A.J. Tibbe van het GAB houdt nog een slag om de arm. Volgens Tibbe is het kantoor aan de Stationsweg nog lang niet zeker. "De onderhandeling met de ANWB over het huurcontract zijn nog niet afgerond", aldus Tibbe. De GAB-di- recteur noemt het denkbaar dat het job-centrum toch nog op een andere plaats in de binnenstad wordt ge vestigd. De verbouwing van het ANWB- kantoor aan de Stationsweg zal ver moedelijk in oktober beginnen en ongeveer zes weken duren. Woord voerder mevrouw Peereboom Vol ler wijst er op dat tijdens de verbou wing het ANWB-kantoor gewoon voor publiek geopend blijft. LEIDEN - De Wijkouderenraad Binnenstad wil zich blijven bezig houden met de belangen van oude ren op stedelijk niveau. Door de ver anderende rol van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk zal de onder steuning aan de Wijkouderenraad evenwel worden beperkt. Er moet dus meer op eigen kracht worden gedraaid. De Wijkouderenraad doet daarom een beroep op mensen die zich voor de belangenbehartiging van ouderen willen inzetten. Met name die groepen die op ste delijk niveau hun stem willen laten horen kunnen straks niet meer re kenen op de steun van beroeps krachten. Omdat de problemen in de wijken, tenzij het gaat om slecht wegdek, zichtbelemmerend groen of slechte straatverlichting, meestal niet op zichzelf staan, wil de Wijkouderenraad ook op stedelijk niveau de wensen van ouderen on der de aandacht blijven brengen, bij voorbeeld in de straks door de ge meente in te stellen Ouderen-ad viesraad. Het doel van alle inspanningen was en blijft het handhaven of ver beteren van de leefsituatie van ou deren in de Leidse Binnenstad. Ac tieve kandidaten, liefst met be stuurlijke, beleidsmatige of organi satorische ervaring, die zich willen inzetten voor ouderenbelangen kunnen voor nadere informatie en een afspraak bellen met Ans La- man, tel. (071) 769430 of het Dien stencentrum Binnenstad, tel. (071) 143503. Ook niet-ouderen zijn wel kom. Weer illegale Het kantoor van de ANWB aan de Leidse Stationsweg dat gedeeltelijk zal worden verhuurd, mogelijk aan het GAB. (foto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11