TAD LEIDEN Ik ben echt helemaal gek van Leiden Onjuistheden in verklaring over ongeval met politieauto LEIDSCH DAGBLAD Op de Beeklaan kun je zo lekker gassen Aanleg woonwagenkampje in Stevenshof begonnen DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 S 'Politie reed zeker 80 kilometer per uur' LEIDEN - In de Academiewijk, rond de Vliet, worden enkele tientallen nieuwe woningen gebouwd en een aantal oude panden opnieuw voor bewoning geschikt gemaakt. Aan de Molensteeg is begonnen met de bouw van 6 woningen in de sociale huursector. De huizen worden neergezet in het gat dat grenst aan speelplaats van de Lucas van Leydenschool aan de Vliet. De speel plaats blijft via een poort onder de woningen bereik baar. In het gebied tussen de Molensteeg en Kampersteeg zullen nog 12 vrije sectorwoningen worden gereali seerd deels nieuwbouw, deels verbouwmet een een malige bijdrage van het rijk. In een gat aan de Kaiser- straat (naast de Mensa) zijn 12 vrije sectorwoningen gepland terwijl aan de Vliet zelf. door de verbouw van een voormalig schoolgebouwnog eens 3 vrije sectorwo ningen worden gerealiseerd. Op de foto het bouwproject aan de Molensteeg. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Twee Leidse politie mensen hebben onwaarheden verteld over een ongeluk waar bij de twee vorig jaar september waren betrokken. De twee ver klaarden dat ze slechts 45 tot 50 kilometer per uur reden op de Hooigracht, toen een 21-jarige Leidenaar van de Kaasmarkt kwam. Er volgde een botsing waarbij de auto van de Leide naar total-loss raakte. De Leide naar kreeg gisteren bij de Leid se kantonrechter geen straf op gelegd. De Leidenaar reed 's nachts rond half een het parkeerterrein van de Kaasmarkt af. Hij stopte bij de krui sing met de Hooigracht, zag niets aankomen en stak over. Juist op dat moment kwam er een politiewagen vanuit de richting van de Haarlem merstraat met grote snelheid aanrij den. Een botsing kon niet worden Negende Edueamarkt LEIDEN - Voor de negende maal wordt zaterdag 2 september op het Stadhuisplein de Edueamarkt met als motto 'Volwassen(en) onder wijs' gehouden, een markt waar al lerlei organisaties op het gebied van volwassenenonderwijs zich presen teren. Er zijn dit jaar weer meer deelnemers dan vorig jaar: 26 instel lingen zijn aanwezig. Op de Edueamarkt kunnen de volwassenen zich laten adviseren over welk onderwijs of welke cur sus geschikt is. Allerlei instellingen zijn vertegenwoordigd met hun programma's voor het cursusjaar '89/'90. Het cursusaanbod varieert van algemeen vormend tot meer specifieke, beroepsgerichte cursus sen. Het aanbod van cursussen is dit jaar overigens groter dan vorig jaar. Er zijn ook weer nieuwe bij geko men. Tussen de cursussen bestaan ook verschillen in duur en kosten en de tijd waarop ze kunnen worden gevolgd. Tijdens de Edueamarkt kunnen kinderen zich laten grimeren terwijl de ouders zich laten voorlichten. De markt begint om 9.00 uur en wordt om 13.00 uur beslopen. Mensen die de markt niet kunnen bezoeken, kunnen overigens ook terecht bij het Regionaal Educatief Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht 20a, tel. 130701. voorkomen. De politieauto had geen zwaailichten aan, zo verklaar den de Leidenaar en een passagier die bij het ongeluk een hoofdwond opliep. De passagier, die gisteren mee kwam om het verhaal van de Leide naar te ondersteunen, vertelde bo vendien dat de twee politiemensen op weg waren nadat er een melding was over een schietpartij. Desge vraagd vertelt politiewoordvoerder D. Graveland dat er een verzoek was gekomen van de gemeentepoli tie Zoetermeer om uit te kijken naar twee auto's met mensen die betrok ken waren bij een schietpartij in die gemeente. De auto's waren vertrok ken in de richting van Leiden. Vol gens Graveland had de politiewa gen inderdaad geen zwaailichten of sirene aan: "Dat is bij dit soort za ken niet gebruikelijk". Tijdens hun verhoor door een brigadier verklaarden de twee agen ten dat zij 'zo'n 45 tot 50 kilometer per uur reden'. En dat ze de auto van de verdacht hadden zien 'staan'. Daaruit kón worden geconcludeerd dat ook de Leidenaar de politiewa gen had kunnen zien terwijl hij nog stilstond. De officier van justitie ba seerde daarop ook haar eis van 155 gulden boete. Maar kantonrechter Morshuis was volstrekt niet overtuigd van de juistheid van de verklaringen van de politiemensen. Als de auto echt shechts 45 kilometer had gereden, was er nooit zo'n botsing geweest, meende Morshuis. "De verklaring van de politie is niet helemaal juist", zei hij. "Als je een auto ziet stilstaan, zoals de poli tiemensen verklaren, hoef je hele maal niet zo hard te remmen. Maar er is zeer hard geremd. Vanaf het midden van de brug is er een rem- Leidse heler aangehouden LEIDEN - Bij een huiszoeking in Leiden Zuid-West is gisteren, in een garagebox, een grote partij sigaret ten teruggevonden die vorige week werd buitgemaakt bij een inbraak in Ede. Een 42-jarige Leidse heler is in verband met deze zaak aange houden. Al eerder werden door de politie uit Ede een 31-jarige Amster dammer en zijn 21-jarige vriendin, aangehouden. De partij sigaretten die in Leiden werd teruggevonden heeft een waarde van ongeveer 25.000 gulden. spoor. Kijk, ik ben geen deskundi ge, maar als de politieauto na een remspoor van twintig meter toch nog zo hard op uw auto in rijdt, dan moet die politiewagen op z'n minst tachtig kilometer per uur hebben gereden". Morshuis legde de Leidenaar dan ook geen straf op. Hij sprak hem niet vrij, omdat de Leidenaar for meel-juridisch wel voorrang had moeten verlenen. Hij werd dan ook schuldig verklaard zonder strafop legging. De jongen had de auto drie dagen voor het ongeluk voor ruim 7000 gulden gekocht. Lezingen in kader van El-Cidweek LEIDEN - De Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen houdt in het kader van de El-Cid week twee discussie-avonden en een lezing die voor iedereen toegan kelijk zijn. Vanavond is er een fo rum dat gaat over het werk en leven van diplomaten en heeft als thema 'Wie verre reizen doet, kan veel ver halen'. Aan het forum vanavond neemt onder anderen de Egyptische am bassadeur Ezzat Abdellatif deel. Verder een Westduitse diplomaat, twee mensen van het ministerie van buitenlandse zaken 'en de zoon van de Nederlandse ambassadeur in België. Het forum wordt in het Groot Auditorium van het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73 gehouden. Aanvang 20.00 uur. Ton de Kok, buitenlandspecialist van de CDA-Tweede Kamerfractie houdt woensdag (morgen) een le zing met als onderwerp 'Glasnost en perestrojka; de aanzet tot turbu lente ontwikkelingen in Oost-Euro pa'. De Kok spreekt in De oude Har monie aan de Breestraat. Ook deze lezing begint om 20.00 uur. Op hetzelfde tijdstip, maar nu weer in het Academiegebouw, wordt donderdag het tweede forum gehouden met als onderwerp 'Ethiek in de journalistiek'. Pierre Huyskens (Algemeen Dagblad), Pieter de Vink (Panoramiek), Pieter Vaarekamp (Avro) en iemand van de Nederlandse Vereniging van Journalisten discussiëren over de vraag hoe ver een journalist kan gaan. Lezers Schrijven Muziekkorpsen Meneer Jan Malachowski zou niet op post moeten wachten, maar zelf drie brieven moeten versturen. En wel naar Werkmans Wilskracht, Con Fuoco en FBL om eens om de tafel te gaan zitten en het lot van de kleine orkesten te bespreken en vooral: wat daar aan te doen! De ironie is dat Allegro Vivace en Con Fuoco afsplitsingen zijn van het eens zo vermaarde Werkmans Wilskracht. (Wat eigenwijs zijn en stoken al niet veroorzaken). Dus mijne heren: terug naar de baker mat en geen 'Calimero-complexen'. Met goede wil en inzet kunt u van vier clubs met tachtig muzikanten komen tot ëén of twee redelijke be zettingen om aanvaardbaar en ple zierig muziek te maken en te pre senteren. Eigenbelang van verschil lende 'betweters' heeft al te veel muzikanten van hun plezier be roofd en die krijg je nooit meer aan de 'toeter'. Hokjesgeest is niet meer van deze tijd, dus zoek de meest gunstige oplossing en een nieuwe naam. Dat succesvol samengaan heel goed kan, bewijst Concordia tot op heden. Doe daar uw voordeel Ik weet zeker dat ik op alle lange tenen van de Leidse muziekvereni gingen ben gaan staan, maar dat moet kunnen en is af en toe wel eens nodig. C. de la Rie, Kooilaan 4, Leiden. Vrouw gewond LEIDEN - Bij een aanrijding op het Van Vollenhovenplein is gisteren een 52-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn gewond geraakt. Een 62-jarige bestuurder van een perso nenauto reed het plein op en zag daarbij de vrouw, die op haar fiets reed, over het hoofd. De vrouw, die voorrang had, werd ondersteboven gereden en is met een lichte hersen schudding en diverse kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. LEIDEN - De eerste werkzaamhe den voor de aanleg van een woon wagencentrum met 15 standplaat sen in de Stevenshof zijn begonnen. Er is zand gestort om het terrein op te hogen. Verder wordt er niet aan de realisatie van het centrum ge werkt omdat de bezwarenprocedu res bij de provincie Zuid-Holland nog niet zijn afgerond. Pas daarna wordt er verder gewerkt. Voorlopig is er ook nog geen dui delijkheid over de toekomst van het centrum aan het Trekvaartplein. De gemeente Leiden wil op dit cen trum zo'n 40 wagens handhaven, Politie neemt luchtbuksen in beslag LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond tot twee keer toe een luchtbuksen in beslag genomen van Leidenaars die in het wilde weg aan het schieten waren. Omstreeks 7 uur gisteravond kwam een mel ding uit de Van der Werfstraat dat vanuit een woning in de buurt werd geschoten. Een 21-jarige Leidenaar bleek met een paar vrienden met een luchtbuks bezig te zijn geweest. Hij heeft het wapen vrijwillig afge staan. Om kwart over tien was het weer raak. In het Plantsoen was een 24-ja- rige Leidenaar aan het schieten met een luchtdrukwapen. Het wapen en de loden kogeltjes werden door de politie in beslag genomen. De man heeft een proces-verbaal gekregen. Vervanging van riool binnenstad LEIDEN - Het verkeer op de Witte Singel en de Zoeterwoudsesingel zal in de laatste week van augustus en de eerste helft van september hinder ondervinden van riolerings werkzaamheden. Op een groot deel van deze route wordt de riolering opgeknapt. Eind september en be gin oktober wordt de riolering in de Raamsteeg en een klein deel van de Doezastraat vervangen. Het verkeer kan de komende we ken wel over de singels blijven rij den, omdat er een nieuw systeem wordt toegepast: door de bestaande buizen wordt een nieuwe geduwd. Het werk begint maandag 21 augus tus op de Witte Singel. Op gedeelten van de route zal een parkeerverbod gelden. Het vervangen van de riolering in de Raamsteeg gaat wel gepaard met allerlei graafwerkzaamheden. Wan neer er wordt begonnen en hoelang het duurt, is nog onbekend. De ko mende weken wordt de bouwkun dige staat van allerlei panden vast gelegd in verband met de verzeke ring die door de gemeente voor het werk wordt afgesloten. De kosten van de verzekering zijn voor reke ning van de gemeente. maar daar verzette verantwoorde lijk staatssecretaris Heerma zich te gen. Op ambtelijk niveau lijkt er nu overeenstemming met het rijk over de toekomst van het Trekvaart plein. Als Leiden woningbouw rea liseert in de Broek- en Simontjes- polder stemmen de ambtenaren van Heerma in met de 40 plaatsen. Hoe de staatssecretaris zelf over dit plan denkt, is nog onbekend. On duidelijk is ook of hij er nog een be slissing over neemt tijdens de perio de dat het kabinet demissionair is, of dat hij de zaak overlaat aan zijn opvolger. Honderden studenten zwermen uit over de stad LEIDEN - Het groepje is neerge streken aan de Doelengracht. Vier studentes met uitzicht op de universiteit. Een van de vele groepjes die in het kader van de El-Cidweek de stad doorkruisen. De officiële ontvangst in de Hoog landse kerk is net achter de rug en nu dient het programma voor de rest van de week bepaald te wor den. Om de hoek beraadt een tweede vijftal zich. De tien leden van groep nr. 68 zijn het er nog niet over eens. De toespraken in de Hoogland se kerk hebben de dames niet kunnen bekoren. Hun eerste ken nismaking met het gezag in hun nieuwe woonplaats was een nogal saaie vertoning, daar zijn ze het wel over eens. "Maar eigenlijk hebben we nauwelijks iets van de toespraken verstaan", zegt San dra Beunes: "De geluidsinstalla tie in onze hoek liet het afweten". De El-Cidweek (de afkorting staat voor Eerste Leidse Commis sie Introductiedagen) is bedoeld om de nieuwkomers in Leiden wat sociaal houvast te geven. Prof. Louwe Kooijmans waar schuwde tijdens zijn welkomst- speech in de kerk al voor vereen zaming van de studenten. "Zoek contact en help anderen contact te vinden", luidde zijn oproep. Daarom gebruikt verreweg het grootste deel van de nieuwko mers de El-Cidweek om de eerste contacten te leggen. "Veel men sen leren kennen en de weg leren vinden in de stad", verklaren de vier. Wat nog eens bemoeilijkt wordt door het feit dat de meeste eerstejaars hun aandacht zeker het eerste jaar moeten verdelen over twee woonplaatsen. Het vin den van een kamer in Leiden is een vrijwel onmogelijke zaak ge bleken. Sandra Beunes (18) gaat in Lei den studeren aan de hbo-V, de ho gere beroepsopleiding voor ver pleegkunde die in de Leeuwen Kennis maken hoek zetelt. Ze woont in Delft en had de keus tussen Rotterdam en Leiden. "Maar de school in Rot terdam stond me niet zo aan. Lei den leek me ook gezelliger, het lijkt op Delft". Sandra blijft een jaar op en neer reizen voordat ze op zoek gaat naar een kamer. Ze is er niet erg optimistisch over. Haar groepsge noten delen haar pessimisme. Op éën na hebben ze het niet eens ge probeerd. Tasnia Salleh (18) woont in Ber- kel en Rodenrijs en is vanaf het moment dat ze in Leiden werd ge plaatst op zoek naar een kamer. Ze gaat in Leiden rechten stude ren. "Ik heb werkelijk overal ge ïnformeerd. Bij de Stichting Stu dentenhuisvesting geweest, alle vrienden en kenissen gevraagd. Het heeft niet geholpen. Ik blijf voorlopig maar op en neer rei- Woerden woont maar toevallig een zus in Leiden heeft. Als enige in het gezelschap kent ze Leiden vrij goed. De El-Cidweek bete kent voor haar vijf dagen loltrap- pen. "Ik ben hier tijdens de La- kenfeesten uitgebreid geweest. Hartstikke leuk, het is gewoon een schitterende stad. Ik ben echt helemaal gek van Leiden". LEIDEN - Verklaringen van poli tiemensen zijn van groot belang bij rechtszaken. De rechter ba seert zich vrijwel altijd op hun ambtsedige verklaringen. Wat zij zien en en horen, dat zijn de feiten die vaststaan. Slechts zelden wijkt een magistraat af van een politieverklaring. Zo ook giste- Terecht stond een vrouw die vanaf de Oegstgeesterweg de Laan van Oud Poelgeest wilde oprijden. Zij stopte haar auto voor een deel op het Fietspad. En dat liep fout af. "Ik zag een brom fietser aankomen. Ineens begint hij te slingeren, valt eraf en de brommer reed tegen mijn auto", vertelde de vrouw voor het kan tongerecht. In de aanklacht werd de vrouw beschuldigd van het hinderen van de bromfietser om dat ze op het Fietspad stond. Maar dat was niet waar, zo meende de vrouw. "Je moet wel een stukje het Fietspad oprijden anders kun je niets zien. Er staan bosjes die het uitzicht belemme ren", vertelde ze. Kantonrechter Morshuis ge loofde de vrouw. Hij citeerde het proces-verbaal waarin over de bosjes werd gesproken. De vrouw werd ontslagen van rechtsvervol ging. En of de officier van justitie even de zaak wilde aankaarten bij de gemeente. Snoeien dus. Wegpiraat Dat verdachten meestal mèt een straf vertrekken van het Rapen burg bleek bij de zaak van een man die in de Noordwijkse hore ca werkte. Hij werd vorig jaar ok tober rond half drie s nachts in Katwijk gegrepen voor een reeks verkeersovertredingen die hij in Noordwijk had gemaakt. Vólgens de politie had hij met 130 kilome ter per uur op de Beeklaan gere den waar 50 is toegestaan, was hij zonder uit te kijken de kruising met de Herenweg genaderd en reed hij daar door rood. Hoewel hij zwaailichten zag, reed hij ge woon door. In Katwijk werd hij pas gepakt. Een wegpiraat dus. Zelfs zijn taalgebruik had hij aangepast. Natuurlijk reed hij geen 130, hooguit 100. "De Beeklaan is zo'n -weg waar je effe kunt gassen. Ik geef toe dat ik door rood ben gereden. Het zijn automatische verkeerslichten die op groen springen als je eraan komt. Kijk, ik rij al drieeneen half jaar op dat punt door. Natuurlijk heb ik nog wel even m'n remmen aangetikt om te kijken of er geen verkeer kwam. Ik weet dat het fout is, maar ik doe het al drieën- een half jaar". Volgens het politierapport re den de surveillanten slechts 50 meter achter de verdachte. En was hij zonder uit te kijken de kruising opgereden. En aan die verklaring hechtte Morshuis de meeste waarde. Hij maakte korte metten de ver dachte en legde hem behalve een voorwaardelijke onttrekking van de rijbevoegdheid van vier maan den en 655 gulden boete op, 120 gulden minder dan de officier van justitie had gevorderd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9