Koopkracht minima werd stuk minder biefstukken bij gaarkeukens in het land van de Uur van de waarheid voor Max Havelaar door instorten koffieprijs Italië verbiedt import van dioxine-zuivel .jjf - v 'Onze schepen zijn te modern' Witte Huis wil verlaging rente door centrale bank ri voert race tegen de klok om Argentinië te redden van economische instorting DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAUINA 7 In deze periode van zes jaar werden de koopkrachttoeslagen steeds uit gekeerd. Dit extra geld zorgde er voor dat de daling in koopkracht iets werd afgezwakt. Dat geldt al thans voor de periode 1980-1985. Volgens de CBS-ers zou anders in die vijf jaar een achteruitgang van ongeveer 12 procent zijn opgetre den. Bejaardenoorden wacht week lang acties AbvaKabo UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo organiseert deze week acties in zo'n twintig bejaardenhuizen om de eis van 5 procent loonruimte kracht bij te zetten. De acties lopen uiteen van stipt werken tot werkonderbrekin gen en zondagsdiensten, zo heeft de FNV-bond gisteren meegedeeld. Bij de acties zijn tehuizen betrok ken in Noord- en Zuid-Holland. Op maandag 4 september houdt de Ab vaKabo een landelijke manifestatie in Den Haag, waarop duizenden werknemers van bejaardenhuizen worden verwacht. Die dag hervat ten de werkgevers en overige bon den (CFO en VHP) de onderhande lingen over de cao voor de bejaar denhuizen (70.000 werknemers). De AbvaKabo heeft aangekondigd dit overleg te boycotten omdat de werkgevers niet hebben gereageerd op de looneis. CFO en VHP doen op hun beurt niet mee aan de acties omdat er volgens hen nog geen sprake is van een conflict met de werkgevers. De bond wil van de 5 procent loonruimte 4 procent besteden aan loonsverhoging en 1 procent aan verbetering van overige arbeids voorwaarden. Benzine Maatregelen als koopkrachttoe slagen bestaan echter niet meer. Nog onlangs besloot het demissio naire kabinet definitief niet tot zo genoemde koopkrachtreparatie over te gaan. Volgens minister De Koning (sociale zaken) is er sprake van koopkrachtbehoud voor uitke ringstrekkers en bejaarden. Voor ongeveer 10.000 huishoudingen die niet meer dan het minimumloon verdienen is een daling van 0,2 pro cent voorspeld. Het gaat echter, aldus de be windsman, om een sterk wisselen de groep mensen. Dat bevestigen ook de CBS-onderzoekers Huizing en Erkens. Van degenen die in 1981 de zogeheten eenmalige uitkering kregen was zeven jaar later nog 32 procent onder de echte minima te rangschikken. Het is sterk afhankelijk van onder meer huisvesting, leeftijd, soort huishouding en soortgelijke facto ren of mensen tot deze groep beho ren. Diverse groepen werknemers zijn voldoende kansrijk om tot ho gere verdiensten te raken. Ook sa menwonenden, of getrouwden, al leenstaanden, mannen, jongeren en inwoners van kleinere gemeenten hebben de mogelijkheden buiten de groep 'echte minima' te geraken. Maar bijstandsontvangers, vrou wen, éénoudergezinnen en huis houdens waarvan het hoofd tussen de 45 en 55 jaar is, hebben ongunsti ger vooruitzichten op en hoger in komen, aldus dit onderzoek. Dat geldt zeker als diverse van de be treffende factoren samenvallen. In de loop van de periode 1982- 1985 is het aantal huishoudens dat erin slaagde de groep 'echte mini ma' te verlaten gedaald. Die daling geldt vooral voor éénoudergezin nen, waarvan de overgrote meer derheid met een vrouwelijk hoofd, bijstandontvangers en voor de groep 35-64 jaar sterk geweest. AMSTERDAM Minister De Kor te (economische zaken) reikte giste ren de modeprijs Grand seigneur uit aan kinderkledingfabrikant Willem Olsthoorn. Deze heeft een kinder kleding fabriek opgericht. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Eind juli waren in Costa Rica op initiatief van de stichting Max Havelaar organisa ties bij elkaar die 250.000 boeren vertegenwoordigen. Zij riepen de consumenten in Nederland op het initiatief van Max Havelaar te blij ven steunen. Tegelijk hebben zij ge vraagd het model van de organisatie in Europa te verspreiden, zodat zij ook in andere landen meer koffie te gen een gegarandeerde prijs kun nen verkopen. Het uur van de waarheid is name lijk aangebroken voor de organisa tie die ernaar streeft kleine koffie boeren in ontwikkelingslanden een minimumprijs te bieden voor hun produkt. Zij blijft dat doen nu de prijs van koffie op wereldmarkt na de ineenstorting van Internationale Koffie-Organisatie (ICO) is gekel derd. De vraag is nu of de Neder landse consumenten bereid zijn om een constante prijs te betalen voor de koffie met het keurmerk van Max Havelaar, terwijl andere mer ken in prijs zullen dalen. Op 4 juli van dit jaar werd de eco nomische paragraaf van de ICO bui ten werking gesteld. Vanaf dat mo ment werd de koffieprijs niet meer ondersteund. Voordien was dat ge beurd door het aanhouden van buf fervoorraden en het toewijzen van exportquota (vastgestelde hoeveel heid per land). Zo werd het aanbod van koffie gereguleerd om een rede lijke prijs voor de producenten te bewerkstelligen. De ICO, waarbij vijftig consumerende en 24 produ cerende landen zijn aangesloten, had de minimumprijs vastgesteld op 120 dollar per honderd pound (45,3 kg). Dat is ook de kostprijs vol gens de UNCTAD, de Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties. Op de koffietermijnmarkt in New York wordt nu tachtig dollar be taald en de verwachting is dat de prijs nog verder zal dalen. Max Ha velaar hanteert in zijn contracten een minimumprijs van 126 dollar. Dat betekent dat in de winkel het prijsverschil tussen een pak koffie met het keurmerk en een pak 'ge wone' koffie steeds groter zal wor den. De vraag is of de consument bereid is om dat verschil te betalen. De vergadering van de boeren in Costa Rica, waarbij secretaris Beek man van Max Havelaar aanwezig was, heeft gevraagd om een organi satie voor exportbemiddeling om rechtstreeks te kunnen exporteren via de reguliere markt. Nu blijft er nog veel geld hangen aan de strijkstok van tussenhandelaren. Als dat station wordt gepasseerd, kunnen de boeren het geld voor hun koffie in eigen zak steken. Verder willen de kleine koffie boeren meer koffie van een betere kwaliteit gaan produceren. Vooral voor biologisch geteelde koffie is de vraag nog veel groter dan het aan bod. Beekman meent dat er dank zij het groeiende milieubesef een vast marktaandeel is voor biologische koffie. Hij verwacht zelfs een ver dubbeling van de afzet van Max Ha velaar bij een combinatie van het al bestaande en een biologisch keur merk. Boeren beseffen duidelijk het WASHINGTON (UPI/ANP) - Ri chard Darman, directeur begro tingszaken van het Witte Huis, wil een verlaging van de rentestand om de dreigende recessie het hoofd te bieden. "Als we een recessie krijgen dan denk ik dat de autoriteiten van de Amerikaanse centrale banken een te voorzichtig beleid hebben ge voerd". Het is de meest directe waarschuwing van de zijde van de Amerikaanse regering aan het adres van de Fed, het Amerikaanse cen- trale-bankenbestuur, in de afgelo pen maanden. Darman nam met zijn waarschu wingen vast een voorschot op de bijeenkomst later deze maand van het open-marktcomité van de Fed (FOMC). "Ik ben bang dat de Fed- autoriteiten een beetje teveel ge fixeerd zijn geweest op het in het spoor houden van de economie en dat hun beleid een beetje te krap is geweest". Hij doelde op het beleid waarbij de centrale bank de rente tarieven hoog houdt om inflatie te gen te gaan. Nadeel van dit beleid is echter dat bedrijven moeilijker geld kunnen lenen om te investeren. "Het is zeer belangrijk dat de Fed groei als fun damenteel voor de gezondheid van onze economie beschouwt", zei Darman. Zijns inziens hoeft de Amerikaanse economie niet af te stevenen op een recessie "als er door ons en door de Fed maar een alert beleid wordt gevoerd". De uit spraken van Darman zijn het meest duidelijke teken van de nervositeit bij de Amerikaanse regering over het krap-geldbeleid dat tot voor kort door de Amerikaanse monetai re autoriteiten onder Fed-president Alan Greenspan werd nagestreefd. Sinds ruim een maand wordt er flink gespeculeerd op een daling van de rente in de Verenigde Staten. Daarbij speelt de vrees dat de dui- voordeel van de biologische koffie- teelt omdat zij om zich heen zien dat grond waarop lang koffie is ver bouwd op de conventionele manier is vergiftigd door pesticiden of is aangetast door erosie, aldus Beek man. Juist voor kleine boeren is de teelt gunstig omdat die toch geen geld hebben voor kunstmest of be strijdingsmiddelen. Normaal lenen zij dat geld bij de bank waar dan ook weer een deel van de opbrengst naar toe moet. Bij de arbeidsinten sieve biologische teelt is de op brengst een rechtstreekse beloning voor het verrichte werk. De overschakeling op andere kof fie is een zaak voor de lange termijn omdat koffie een gewas is dat pas na een paar jaar vrucht draagt. Voor die tijd zullen honderdduizenden producenten het niet meer kunnen bolwerken. Zij zullen naar de stad trekken en er achter komen dat in deze overvolle agglomeraties ook geen werk is te vinden. Alleen door een voldoende hoge koffieprijs kunnen zij overleven, aldus Beek- delijk te signaleren vertraging van de economische groei kan omslaan in een recessie een grote rol. De Fed heeft zijn monetaire be leid de afgelopen maand al enigszins versoepeld. Ruim drie weken geleden heeft Greenspan in zijn halfjaarlijkse uiteenzetting over het monetaire beleid ook al over het belang van het vermijden van een recessie gewezen. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft bij de Itali aanse regering een fel protest inge diend tegen een tijdelijk importver bod voor Nederlandse zuivel en vlees uit de regio's Amsterdam en Rotterdam. Italië eist voor produk- ten uit andere gebieden een verkla ring dat deze afkomstig zijn uit niet met dioxine verontreinigde gebie den. Braks heeft de Italianen na hun gisteren geheel onverwacht afge kondigde invoerverbod laten weten dat vanaf 15 juli geen zuivel uit het Lickebaertgebied bij de AVR meer in de handel is. De maatregelen die de Nederlandse consument be schermen, zijn ook voldoende voor de Italiaanse consument, meent de bewindsman. Volgens Braks handelen de Italia nen in strijd met de EG-regels. Di rect na het nemen van de maatrege len heeft ons land deze ook bij de Europese Commissie in Brussel aangemeld. CBS onderzocht 100.000 huishoudens DEN HAAG (GPD) Onderzoek heeft nog eens bevestigd dat de zogehe ten echte minima er de laatste jaren flink op achteruit zijn gegaan in koop kracht. De ongeveer 100.000 huishoudingen met de laagste inkomens le den tussen 1980 en 1987 een verlies van tussen de vijf en de 10 procent. Twee onderzoekers van het CBS, M. Huizing en H. Erkens, hebben deze re sultaten geopenbaard. Werknemers verlaten de werf van De Schelde, die gisteren een grote order misliep. (foto At* De Schelde teleurgesteld over missen Australische order VLISSINGEN (GPD) - Met te leurstelling en vooral ook met verbazing is gisteren bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen het bericht ont vangen dat de Australische rege ring niet voor het Nederlandse M- fregat maar voor het Westduitse schip Meko-200 heeft gekozen. Het ging om een order van 6,5 mil jard gulden, die direct 7000 en in direct 5000 banen oplevert. Teleurstelling over het niet doorgaan van de order om mee te werken aan de bouw van acht fre gatten voor de Australische mari ne en vier voor de de collega's in Nieuw-Zeeland. Verbazing voor al om het onverwacht hoge prijs verschil tussen de aanbiedingen van de twee consortia die in de markt waren: 560 miljoen gulden (10 procent van de contractprijs). "Daar kunnen we onmogelijk tegenop", was de reactie van drs A. B. A. de Smit, voorzitter van de directie van De Schelde. "We had den zelf het idee gekregen dat we 2 a 3 procent hoger zouden zitten. Dat leek ons verantwoord, omdat we een beter schip leveren. Maar het verschil blijkt 10 procent te zijn. En dat is natuurlijk te veel". Het consortium Australian Warship Systems (AWS), waarin De Schelde voor 14 procent deel neemt, had het M-fregat volgens hem nooit voor zo'n lage prijs kunnen aanbieden zonder zwaar verlies te lijden. De voor De Schelde negatieve ontknoping van de wedloop tus sen het M-fregat van AWS en de Meko-200 van de Australian Mari ne Engeneering Consolidated (Amecon), waarbij de Hamburgse werf Blohm und Voss is betrok ken, heeft bij De Smit een bittere smaak achtergelaten. "Ik vraag me af wie dat prijsverschil voor zijn rekening neemt. Extra steun van de Westduitse regering? Tja, dat is wel vaker gebeurd. Maar ik heb nog geen aanwijzingen dat daar ook nu sprake van is". Het zijn geen teneergeslagen werknemers die om klokslag twaalf uur maandagmiddag het bedrijfsterrein van De Schelde verlaten voor hun lunchpauze. Zij reageren lauw op de onheilstij ding uit Australië. Het is jammer, maar de produktie zou toch niet in Vlissingen plaats vinden en voor de werkgelegenheid heeft het volgens de directie geen con sequenties. Twee medewerkers van de af deling machinebouw vergelijken de fregatten met auto's. De West duitse werf Blohm und Voss had het MEKO 200-fregat in de aan bieding: goedkoper en eenvoudi ger dan het M-fregat van De Schelde. "Wanneer je met een be perkt budget de keuze hebt tus sen een Opel en een Rolls Royce, kies je toch ook voor de eerste. Ze rijden allebei goed. Zo is ons M- fregat technisch het beste ont werp, maar misschien is het wel te geavanceerd". Geduimd voor de order is er niet afgelopen weekeinde. De meesten gaven De Schelde vorige week al weinig kans. "We mikten gewoon te hoog. De M-fregatten zijn veel te modern. Zelfs de Ne derlandse marine had er moeite mee", zegt een jonge Schelde- man, terwijl hij er eens even voor gaat staan. Zijn twee maten knik ken instemmend. "Ze hadden be ter wat oudere schepen in de strijd kunnen werpen. De S-fre- gatten zijn bijvoorbeeld goedko per; die hadden we zo van stapel kunnen laten lopen". Van Gils vindt dat De Schelde mans ge noeg is om een simpeler versie van de M-fregat te maken. Het aan Australië en Nieuw-Zeeland aangeboden fregat was al iets goedkoper dan de Nederlandse variant, die 437 miljoen gulden kostte, vanwege het eenvoudiger ontwerp. Venezuela beperkt schuldomzetting CARACAS (IPS) De regering van Venezuela verkoopt per jaar niet meer dan 600 miljoen dollar (1.3 miljard gulden) schuld aan bedrijven die in het land willen investeren. Dat heeft de minister Iturbe (financien) bekendge maakt. Er liggen op het ogenblik zes keer zoveel aanvragen voor schuld omzetting. Het bureau voor buitenlandse investeringen van het ministerie kreeg zo veel aanvragen van buitenlandse bedrijven dat Venezuela 3,6 miljard dol lar schuld zou kunnen kwijtraken. Alleen de afgelopen twee maanden kwamen er al voor een miljard dollar aanvragen binnen. Door een plafond vast te stellen, hoopt de regering nadelige effecten van de transactie zoals hogere inflatie tegen te gaan. De Venezolaanse regering wil ook bankverklaringen van de buitenlandse ondernemers, zodat zeker is dat beloofde nieuwe investeringen ook daadwerkelijk zullen volgen. De bedrijven mogen schuldomzetting alleen gebruiken voor uitgaven in bolivars, de Venezolaanse munteenheid. Voor goederen, machines, grond stoffen en dergelijke, die moeten worden ingevoerd, moeten de investeer ders hun eigen dollarvoorraad aanspreken. Het principe van de schuldomzetting is eenvoudig: de buitenlandse in vesteerder koopt in dit geval tegen forse korting Venezolaanse schuld op de tweedehands schuldenmarkt. Hij betaalt in dollars, maar verkoopt de schuld door aan de centrale bank van Venezuela tegen een veel hoger be drag in bolivars. Die bolivars kunnen gebruikt worden voor de geplande investëring. klasse nog voor de zomervakantie naar Brazilië vlogen, was het voor de meest vooruitziende geesten wel duidelijk dat de situatie uit de hand begon te lopen. Het fiscale tekort rees uit de pan, de waarde van de nationale munt, de austral, werd kunstmatig hoog gehouden en stond in geen enkele verhouding meer met de werkelijke waarde. De reserves aan buitenlandse valuta raakten snel op. Dergelijke ontwikkelingen had den echter wel vaker plaatsgehad, en velen negeerden de tekenen. De economische teruggang die volgde, was echter erger dan door de groot ste pessimisten was verwacht. De recessie bleek ernstiger dan die in de jaren dertig. Toen de Centrale Bank op 6 fe bruari de verkoop van Amerikaanse dollars staakte, joegen de Argentij nen de prijs in de wisselkantoren koortsachtig op. In een halfjaar tijd verloor de austral 97 procent van zijn waarde. De inflatie verdubbel de, en verdubbelde vervolgens nog maals. In juli bedroeg de inflatie maandelijks ten minste 200 pro cent. De werkelijke waarde van de lo nen steeg inmiddels met ongeveer de helft. De werkeloosheid staat of ficieus op het record van 14 procent. Naar schatting eenvierde van de 31 miljoen burgers leeft in armoede. In de provincie Buenos Aires bezoe ken ten minste 820.000 mensen da gelijks de 1.500 soepkeukens die zijn geopend. Eind mei brachten voedselrellen en plunderingen de regering van de toenmalige president Raul Alfonsin ertoe de noodtoestand af te kondi gen en de burgerrechten voor een maand op te schorten. Hoewel zich sindsdien geen belangrijke con frontaties met de politie hebben voorgedaan, zijn de ontslagen en de arrestaties doorgegaan. De economische teloorgang was in zekere zin onvermijdelijk. In 14 van de afgelopen 15 jaren liep de in flatie in de drie cijfers. De nationale begroting kende al jaren ernstige te korten. Het bruto nationale produkt stagneerde op ongeveer 80 miljard dollar (circa 170 miljard gulden) en de zwarte economie bloeide. De ka- pitaalvlucht naar het buitenland wordt geschat op ongeveer 30 mil jard dollar. Op de buitenlandse schuld van 64 miljard dollar zijn al in 15 maanden geen aflossingen ver richt. Menem, die op 8 juli werd geïn stalleerd, is niet in staat om net als zijn voorganger de moeilijke keuzes ,voor zich uit te schuiven door nieu we leningen uit het buitenland. In de eerste week van zijn bewind ver hoogde Menem de prijzen van het openbaar vervoer, de telefoon, de elektriciteitsvoorziening en het gas met 200 tot 600 procent. Een liter benzine werd onmiddellijk zes tot zeven maal zo duur, hetgeen ertoe leidde dat het aantal rijdende auto's zichtbaar afnam. De voorzitter van het Argentijns Psychiatrisch Genootschap, Roger Montenegro, voert aan dat het the ma economie in de afgelopen maan den is uitgegroeid tot een obsessie voor de meeste bezoekers van psy chiaters. Drie maanden geleden kostte een bezoek aan een psychia ter nog het equivalent van 50 tot 80 gulden. Thans is men blij als tien gulden voor een consult ont vangt. De kommer en ellende doen ver geten dat Argentinië in de jaren twintig een inkomen per hoofd van de bevolkihg had dat kon worden vergeleken met dat in Zwitserland. Buenos Aires kreeg een metro kort nadat New York City er een kreeg. Argentinië is potentieel nog steeds een rijk land. De vlakke, vruchtbare pampa's produceren nog altijd overschotten aan graan en vlees. Wat betreft olie is Argentinië bijna selfsupporting en het land beschikt over uitgestrekte gasreserves. In het zuidelijke deel van de Atlanti sche Oceaan kan onbeperkt worden gevist. Het klimaat is gematigd en de meeste burgers zijn van Europe se afkomst, spreken dezelfde taal en zijn van hetzelfde ras en geloof. De Argentijnse problematiek is politiek en niet economisch van aard. Het zijn de veelal bloedige scheuringen tussen en binnen de bonden, de bedrijven, de politieke partijen en de strijdkrachten die verantwoordelijk zijn voor de reces sie. Sinds 1930 hebben zes militaire staatsgrepen plaatsgevonden. "Het politieke falen is de sleutel tot begrip van alles", zegt een inge wijde. "Het is niet alleen maar een rijk land dat slecht wordt bestuurd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7