Kohl wil hulp DDR bij vluchtprobleem Botha vertrekt met verbittering en rancune Russische Esten staken door, Azerbajdzjan eist zelfbestuur Syrië heropent vuur op Aoun Tsjernobyl verheven tot 'speciaal natuurgebied' VS melden vooruitgang in gijzelaarszaak Rellen bij herdenking in Noord-lerland DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Honecker reageert niet op persoonlijke boodschap BONN (DPA/AFP/AP) In een poging een doorbraak te forceren in de kwestie van de Oostduitse vluchtelingen heeft de Westduitse kanselier Kohl zich persoonlijk tot de Oost- duitse partijleider Honecker gewend. Regeringswoordvoerder Schafer wilde 'in het be lang van de betrokken personen' gisteren niets zeggen over de inhoud van de boodschap die Kohl vrijdag vanaf zijn vakantieadres verstuurde. Honecker heeft nog niet officieel ge reageerd, maar prees gisteren uitvoerig de zegeningen van het socialisme in de DDR. MOSKOU (AP/Rtr/DPA) - Het gebied rond Tsjernobyl is verhe ven tot speciaal natuurgebied. Het is de bedoeling dat geleerden hier wetenschappelijk onderzoek gaan verrichten naar de ontwik keling van genetische afwijkin gen door radio-actieve straling die afkomstig is van de kernramp uit 1986. De explosie en de brand in de kerncentrale op 26 april 1986 had den vrijwel direct de dood van 31 mensen tot gevolg. Er kwam een radioactieve wolk vrij die uitein delijk öm de gehele aardbol cir kelde. Meer dan drie jaar na de ramp zijn de gevolgen nog merk baar. TASS meldde vorige week dat er voorbereidingen worden ge troffen voor de evacuatie van on geveer 3000 personen die in een klein deel van Wit-Rusland niet ver van de centrale wonen. In het gebied is het aantal ziekten sinds 1986 verdubbeld. Over de aard van de ziekten werd niet uitge- wijd. Tussen de regering en ge leerden woedt een discussie over de vraag hoeveel mensen nog die nen te worden geëvacueerd. De regering wil ongeveer 11.000 mensen evacueren, de geleerden 106.000. Veel planten en dieren, zoals egels en spitsmuizen, in de buurt van Tsjernobyl vertonen ernstige misvormingen. De bladeren van naalden van sommige bommen zijn soms tien maal zo groot als normaal, en coniferen zijn uitge groeid tot reusachtige bomen. De bladeren van accacia's zijn soms zo groot als de palm van een kin derhand. Eerder dit jaar meldde het weekblad Moskou Nieuws de ge boorte van misvormde dieren in een boerderij op 50 km afstand van Tsjernobyl. Kalveren werden zonder hoofd geboren, terwijl varkens met misvormde schedels en zonder ogen op de wereld kwa men. Volgens de Sovjet-journa list Abdoellin, een van de eerste journalisten die het gebied in 1986 bezocht en er later nog tien tallen malen is teruggekeerd, zal leven er de komende duizend jaar niet mogelijk zijn en hebben vrouwen in het gebied een abor tus moeten ondergaan. In Westduitse diplomatieke missies in verscheidene Oosteuropese lan den bevinden zich thans circa 320 Oostduitse vluchtelingen. Uit frus tratie over de moeilijke levensom standigheden in de DDR willen zij Een Oostduitse man staat met zijn dochter gelaten voor de poort van de Westduitse ambassade in Budapest. De ambassade daar is gesloten omdat de stroom vluchtelingen uit de DDR te groot is geworden, (foto AP) zich in de Bondsrepubliek vestigen, westerse media over het schip- Geconfronteerd met de groeiende breuk lijden van het socialistische exodus van ontevreden burgers, maatschappijconcept is geen cent prees Honecker gisteren uitvoerig waard. Dat wordt aangetoond door de prestaties van het socialisme in de technische revolutie en de maat- de DDR. Het trompetgeschal van de schappelijke verworvenheden, al dus Honecker. De Westduitse staatssecretaris voor buitenlandse zaken Jürgen Sudhoff is gisteren zonder concrete resultaten teruggekeerd uit Bud apest van een ontmoeting met de Hongaarse minister van buiten landse zaken Gyula Hom. Hij zei op zoek te zijn naar een 'menselijke op lossing' voor de 181 vluchtelingen in de Westduitse ambassade in de Hongaarse hoofdstad. Horn bena drukte dat Hongarije niet als 'deur naar het westen' wil fungeren. Bonn besloot zondag deze ambas sade te sluiten omdat zij de toeloop van vluchtelingen niet meer kon verwerken. Een honderdtal Oost duitsers hield zich gisteren op in de straat voor het gebouw. Ambassa depersoneel diende hen van advies, want 'wij laten niemand vallen', zo zei een woordvoerder in Bonn. In de Westduitse missie in Oost- Berlijn is de toestand gisteren enigszins verbeterd, nadat 15 vluch telingen besloten hadden het ge bouw te verlaten. Maar voor de 116 resterende vluchtelingen blijven de problemen bestaan. De missie sloot op 8 augustus haar deuren, omdat zij niet meer mensen kon herber gen. Ook den doet zich het probleem Van tionaris werd vernomen dat onge veer 20 Oostduitsers hun toevlucht hebben gezocht in de Westduitse ambassade in Praag. In de ambassa de in Warschau zit één vluchteling. Een jonge vrouw maakt er geen geheim van wat ze vindt v heid in Noord-lerland. Ondanks dreigementen van de IRA i ren tamelijk rustig gebleven. LONDEN/LONDONDERRY andere Oosteuropese lan- (GPD/AP) - Na een redelijk rustig zich het probleem voor. verlopen maandag hebben vanmor- anonieme Westduitse func- gen demonstranten de politie in j_* Londonderry bekogeld met stenen gen naar Ulster afgereisd om de her denkingen rond twintig jaar militai ren vast te leggen. minister BAKOE/MOSKOU (Rtr/AP) Op De politie van de Azerbajdzjaanse het Leninplein in de hoofdstad Ba- hoofdstad greep niet in tegen de koe van de Sovjetrepubliek Azerba jdzjan zijn gisteravond zo'n 150.000 arbeiders bijeengekomen voor een al het verkeer stil in de wijken demonstratie voor meer lokale au- rondom het Leninplein. Het officië- tonomie. Bakoe was eerder op de le persbureau Tass meldde gister dag getroffen door stakingen en avond dat de veiligheidsmaatrëge- werkonderbrekingen waartoe het len in Nagorno-Karabach zijn ver- Azerbajdzjaanse Volksfront had op- scherpt en dat vooraanstaande geroepen. functionarissen van het Sovjetmi- De demonstranten schreeuwden nisterie van binnenlandse zaken in juich- allerijl naar de hoofdstad van de en- /an de clave zijn gegaan om te pogen een einde te maken aan de toenemende leuzen als 'staken, staken' ten enthousiast toen de vlag van 1918 tot 1920 onafhankelijke re publiek Azerbajdzjan werd gehe sen. Zij luisterden aandachtig naai een aantal toespraken waarin ondei meer werd opgeroepen tot vergaan de onafhankelijkheid voor Bakoe van Moskou en waarin het behoud werd geëist van de omstreden en clave Nagorno-Karabach, die voor namelijk wordt b'ewoond door Ar meniërs. De ongeregeldheden tussen de twee Kaukasische republieken heb ben in de afgelopen anderhalf jaai aan ongeveer 100 mensen het lever gekost. Eerder deze maand kwa men nog twee Armeniërs om er raakten twaalf anderen gewond toen bendes Azerbajdzjanen Ar meense woonwijken aanvielen ir een voorstad van Bakoe. Buitenland kort Bomaanslag De Islamitische Jihad, een van de belangrijkste islamitische groepe ringen in de door Israël bezette ge bieden, heeft de verantwoordelijk heid opgeëist voor de bomaanslag tegen vier Israëliërs gisteren in Ramallah op de bezette westelijke Jordaanoever. De vier Israëliërs raakten gewond bij de aanslag, waarbij een molotov-cocktail naar hun auto werd gegooid. Kaifu De Japanse krant Nagoya Times heeft gisteren zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het be richt dat de kersverse premier Tos- hiki Kaifu een onwettig kind zou hebben verwekt. Kaifu, die de we gen buitenechtelijke escapades af getreden premier Uno opvolgde, had excuses geeist. Het bericht is volgens de redactie in de wereld ge komen via een ingezonden brief van een vrouw die beweerde een kind van Kaifu te hebben. gewelddadigheden daar. de afgelopen tijd is gestegen, r jdzjanen en militairen neemt nog steeds toe", was het enige dat Tass meldde. Estland De staking in de Sovjetrepubliek Estland is gisteren doorgegaan. Sta kingsleiders verklaarden dat de ac tie, die nu al zes dagen duurt, wordt voortgezet tot een nieuwe Estse wet wordt ingetrokken die het actieve en passieve kiesrecht van niet-Es- ten in de republiek aan banden legt. Russische werknemers van 46 be drijven, vooral in de hoofdstad Tal- neergelegd. Het vakbondsblad wijdde verder niet uit over precieze Troed berichtte dat goederenwa- cijfers. „Het aantal doden en ge- gons in het station van Tallinn niet wonden onder Armeniërs, Azerba- worden gelost. Cursus politiek voor Chinese studenten BEIJING (AP) De studenten van twee universiteiten in de Chinese hoofdstad Beijing zijn gisteren begonnen aan een ver plichte cursus politieke herop voeding. Pas daarna mogen ze hun eigenlijke studie voortzet ten. De studentèn van beide uni versiteiten - de Qinhua Univer siteit en de Volksuniversiteit - hebben massaal deelgenomen aan de democratiseringsbewe ging, die begin juni bloedig werd neergeslagen door het le ger. Eerstejaarsstudenten moeten dit jaar eerst een heel jaar mili taire training en 'cultureel on derricht' volgen alvorens met de studie kan worden aangevan gen. Tot dusverre was een mili taire training van twee weken voldoende. Studenten zeiden te verwachten dat zij vooral de re devoeringen, van de bejaarde lei der Deng Xiaoping zullen moe ten bestuderen. en eigengemaakte bommen. Ook in Belfast kwamen op verschillende plaatsen onlusten voor. Jongeren staken auto's in brand en de politie vuurde plastic kogels af. Daarbij werd volgens de politie niemand dierse zaken Brooke maakte giste- ernstig gewond. De rellen van gisteren en vandaag vormen de 'herdenking' van het de in de 1 twintig jaar durende Britse militai- aanwezigheid in Noord-lerland. WASHINGTON/TUNIS (AP) - De Amerikaanse regering heeft naar ei gen zeggen belangijke vooruitgang geboekt in de contacten die uitein delijk moeten leiden tot de bevrij ding van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Een oplossing zal echter eerder maanden dan weken op zich laten wachten. Witte Huis-woordvoerder Fitzwa- ter zei gisteren dat vooruitgang op het diplomatieke front niet bete kent dat de gijzelaars direct vrijko men. "Die twee zaken liggen een heel eind uit elkaar", zei hij. Fitzwa- ter zei dat de Verenigde Staten uit contacten met verschillende landen veel informatie hebben vergaard. Hij wilde niet zeggen of Iran daartoe behoort. Fitzwater weigerde commentaar te geven op de uitspraak van de Iraanse geestelijke leider Khame nei, die gisteren heeft gezegd dat Iran nooit besprekingen zal voeren met de Verenigde Staten. Kort voor de harde uitspraak van Khamenei - hij sprak over de 'vervloekte rege ring van de Verenigde Staten' - had Iran haar aanbod herhaald om te helpen bij het bevrijden van de gij zelaars. De uitspraken zijn opmer kelijk omdat Khamenei geldt als een van de meer gematigde Iraanse leiders. Waarnemers vermoeden dat diens uithaal aangeeft dat er in de Iraanse top nog steeds zeer verschil lend wordt gedacht over de vraag of Noor- Teheran zich moet inzetten voor de Amerikaanse gijzelaars. Een Amerikaanse delegatie heeft het Noordierse conflict gisteren op eigen verzoek in Tunis twee protestantse drie uur overlegd met de PLO. De Amerikaanse delegatieleider Pelle- treau herhaalde na afloop dat Israël vredesrege- toppolitici. Dominee Ian Paisley Gisteren kwam het in enkele katho- James Molyneaux vertelden minis- moet streven i lieke buurten van West-Belfast al ter Brooke dat wat hen betrof de ling waarbij land wordt geruild voor tot rellen. Jongeren staken bussen aanwezigheid van Britse militairen vrede. Andere 'onwrikbare princi- auto's in brand en bekogelden in Ulster de situatie niet veranderd pes' van het Amerikaanse beleid heeft. Officieel is het partijbeleid zijn veiligheid en erkenning van Is- de unionisten sinds 1969 even- raël en de politieke rechten i politie en soldaten met stenen. Sol daten vuurden plastic kogels af om de menigte te verspreiden. Volgens een politiewoordvoerder waren de ongeregeldheden gedeeltelijk te wijten aan de aanwezigheid van pers en fotografen. eens hetzelfde gebleven. Beide poli- Palestijnen. De Palestijnse delega- tici lieten Brooke weten dat het de- tieleider Abd-Rabboo zei alleen dat len van de macht met de katholieke het overleg in de nabije toekomst minderheid nog steeds niet op de zal worden voortgezet. Het Ameri- politieke agenda staat. De terug- kaanse verzoek gesprek Tientallen vertegenwoordigers trekking van Britse soldaten staat kwam nadat Fatah vorige week had Britse, Europese en Ameri- wat de protestantse partijen betreft opgeroepen tot kaanse media zijn de afgelopen da- niet ter discussie. strijd. verhevigde BAYRUT (AFP/Rtr) - De bombar- dementen^op de woonwijken van Bayrut zijn gisteren onverminderd doorgegaan. Na een korte adem pauze brak de hel in de platgebom bardeerde Libanese hoofdstad weer los, waarbij de achtergebleven be volking ijlings weer haar toevlucht moest zoeken in schuilkelders. Ook vielen er nog steeds granaten rond het in puin liggende presiden tiële paleis, ten zuidoosten rut. Daar heeft de leider christelijke leger, generaal Aoun, de kelders zijn hoofdkwartier ge- noeg wapens te hebben vestigd. Het christelijke deel var banon, dat onder controle staat Aouns troepen, wordt omsingeld duren, door het Syrische leger en zijn Liba nese. voornamelijk islamitische bondgenoten. De generaal zei gisteren in een te- Bay- lefoongesprek dat hij zou vechten t het totdat Syrië zich uit Libanon terug trekt. Hij voegde daaraan toe ge- lan ge oorlog te strijden, maar niet te verwachten dat deze nog lang zou JOHANNESBURG - Een verbit terde oude man kondigde gister avond zijn aftreden als president van de Zuidafrikaanse republiek aan. Elf jaar heeft P.W. Botha met ijzeren hand geregeerd; gisteren moest hij ervaren dat de partij die hij meer dan 50 jaar heeft gediend zijn nukken niet langer accepteert. De grote krokodil, zoals zijn bijn aam luidt, werd uiteindelijk getemd door de man die hij nooit voor vol heeft willen aanzien. President F.W. de Klerk, het is een vooruitzicht i hij nooit heeft willen wen- door Peter van Nuijsenburg apartheid zullen versnellen: seks en huwelijk tussen verschillende ras sen was niet langer strafbaar en, de belangrijkste mijlpaal tot nog toe: het schrappen van de beruchte pas wetten, waardoor zwarten nu kun nen gaan en staan waar ze willen. Niettemin valt er sinds twee jaar op het hervormingsfront weinig be weging meer te constateren. Botha kon niet langer inspireren, stagna tie was het sleutelwoord. Hij had de leeftijd om met pensioen te gaaq. Maar zoals zo vele potentaten voor hem had hij verzuimd om zijn op volging te regelen. Hij durfde zijn politieke nalatenschap aan nie mand toe te vertrouwen. In januari van dit jaar werd hij ge troffen door een beroerte. Het zou het aangewezen moment zijn ge weest om op eervolle wijze het to neel te verlaten. Maar toen de fractie van de Nationale Partij F.W. de Klerk tot zijn opvolger koos, be sloot hij tegen elk advies in aan te blijven. Hij voerde een guerrilla-oorlog te gen De Klerk, kleineerde hem waar en wanneer hij maar kon. Botha Botha (r) en zijn grote opponent De Klerk (l) in gesprek op het partijcongres vorige maand. Zij verzet tegen het wejgerde op een diner te verschij- bezoek van De Klerk aan de Zambiaanse president Kaunda was de druppel die de emmer deed overlopen: giste- nen dat ter zjjner ere zou worden ren kondigde Botha zijn vertrek aan. Spa De bekende bronwaterfabriek Spa Monopole heeft zondagavond het riviertje Wayai in de Ardennen ern stig vervuild door, waarschijnlijk per ongeluk, bij het onderhoud van het buizensysteem een grote hoe- De machtsstrijd die de laatste maanden van zijn presidentschap heeft vergald, is de passende epi loog van een carrière vol onver wachte wendingen. Want Botha, de man die er onmiskenbaar behagen in leek te scheppen de buitenwereld te tarten, erkende als eerste Zuid afrikaanse leider dat apartheid ten dode was opgeschreven. In 1978, kort nadat hij het roer had overge nomen van de door schandalen ge teisterde premier John Vorster hield Botha de blanke bevolking Ironisch genoeg had dit initiatief teerd met de grootste crisis in zijn deze boodschap voor: apartheid is een scheuring in zijn Nationale Par- niet meer van deze tijd; de keus is: tij tot gevolg. De rechtervleugel vreesde dat dit het begin was van het einde van de blanke heerschap pij. Zij scheidde zich in 1982 af om als Konservatieve Partij te blijven dromen van een apartheid die nooit aanpassen of sterven. Dit inzicht leidde tot een serie hervormingen waarvan de beteke nis nog altijd omstreden is. Het oor deel over de zogenaamde staatkun dige hervormingen zal ongetwijfeld had bestaan. De KP werd negatief uitvallen. De poging om gaarbak van blanke proteststem- kleurlingen en Aziaten in te passen mers die deze droom deelden en de in een parlementair stelsel, was een hervormingen vreesden, experiment dat vrijwel elke geloof- Het initiatief had ook een nog ver- waardigheid miste. Deze parlemen- der strekkende gevolg. De uitslui- veelheid bijtende soda te hebben tariërs mochten hooguit de figuran- ting van de zwarte bevolking van geloosd. De forellen in het riviertje ten worden in een toneelstuk waar- het politieke proces was legden daarop massaal het loodje. Spa is bereid de schade te vergoe- i tekst, regie en hoofdrollen v behouden bleven aan de blanke zwarte woonoorden in lichterlaaie geschiedenis. De opstand is de waterscheiding van het regime-Botha geworden. Alle plannen tot staatkundige her vormingen verdwenen in de bu reaula, waar ze langzaam vergeel den. Het herstel van orde en gezag kreeg de hoogste prioriteit. Botha- de-hervormer maakte plaats voor Botha-de-boeman. De priemende wijsvinger werd zijn handelsmerk. De buitenwereld kreeg te horen dat ze kon 'barsten'. Mede door deze houding verloor het internationale bankwezen zijn AP> aangericht. Botha wilde niet de ere gast op het congres van zijn partij zijn. En op 5 juli van dit jaar wreef hij het zout diep in de wonden. Hij en niet De Klerk was de eerste Afri- In deze periode werd Botha de po- kaner leider die besprekingen tentaat die zich bij voorkeur ringde met ja-knikkers en stroops- meerders. Zijn ministers konden hun orders in ontvangst nemen. Kritiek was hoogst onwelkom: wie het waagde hem tegen te spreken verliet vaak met knikkende knieen de kamer. Botha was in dit opzicht een voorbeeldige democraat: een minister kreeg er net zo hard van langs als een onbeduidende ambte- Maar in dezelfde periode kwamen de met ANC-leider Nelson Mande- la. Maar verleden week vrijdag over schreed hij de grens. De woede-uit barsting over De Klerks bezoek aan president Kaunda van Zambia kon nog vergeven worden, maar niet de omwil om de plooien glad te strij ken en nog minder het ogenblik waarop hij zijn misnoegen venti leerde. Vier weken voor cruciale verkiezingen kan de Nationale Par- vonken die in september 1984 de vertrouwen in Botha's vermogen ook de hervormingen tot stand die tij geen spelbrekers gebruiken. Bo de crisis het hoofd te bieden. De veel eerder dan alle staatkundige tha, de gemankeerde hervormer, Tegelijkertijd viel een regen van granaten neer op zowel het oostelij ke (christelijke) deel als het weste lijke (islamitische) deel van Bayrut, waarbij opnieuw slachtoffers vie len. Er werden zes mensen gedood en 31 raakten gewond. Onder de do den was een negen maanden zwan gere vrouw. Haar baby, die nog ter wereld kon worden gebracht, ligt in kritieke toestand in een couveuse. De oorlog in Libanon duurt al 14 jaar. Alleen al de afgelopen zes maanden heeft de strijd aan meer dan 700 burgers het leven gekost en 3110 personen liepen verwondin gen op. Het conflict laaide donderdag in alle hevigheid toen Syrië, dat naar schatting 33.000 militairen in Liba non heeft gestationeerd, de christe lijke wijken aanviel. Zondag lan ceerde het samen met zijn Libanese bondgenoten een grootscheepse aanval op de bergrug Souk Al- Gharb. Souk Al-Gharb is een strate gisch punt, omdat het de toegang vormt tot de belegerde christelijke enclave. "Als Souk Al-Gharb valt, is dat het einde van alles", zei Aoun gisteren. Volgens getuigen en veiligheids functionarissen bereiden het Syri sche leger en zijn bondgenoten mo gelijk een tweede aanval voor. De troepen zijn bijeen gekomen op een andere berg die uitzicht biedt op de christelijke enclave. Ook Aouns le ger versterkt de linies in het gebied Opper Metn, 25 kilometer ten noordoosten van Bayrut. Tot nu toe zou het echter bij sproradische ge vechten zijn gebleven in die regio. Ondertussen zet Frankrijk zijn in spanningen door om een politieke oplossing te vinden in Libanon. Franse gezanten spreken zowel met de Arabische Liga in Tunis als met het Vaticaan, terwijl de secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken in Parijs, Frangois Scheer, uit Damascus is teruge- keerd. De afgelopen dagen voerde hij besprekingen met de Syrische autoriteiten over de oorlog in Liba non. De VS zijn actief betrokken bij de vredesinspanningen en houden nauw contact met de Fransen. Maar Washington gaat ervan uit dat de Arabische Liga in de beste positie verkeert om een oplossing te vin den voor de problemen in Libanon, aldus de Amerikaanse regerings-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5