Milieu zware last politie en justitie TOTO Kok: CDA moet kiezen 'Je schrikt je rot van zo'n order' Minister ziet af van Westerscheldebrug Aantal (rechts)zaken zal fors toenemen Schooltje telt na ontslag directeur nog 3 leerlingen DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 MAASBRACHT (ANP) - De enige openbare basisschool in het Mid denlimburgse Maasbracht is giste ren aan haar tweede bestaansjaar begonnen met slechts drie leerlin gen. Het is daarmee de kleinste ba sisschool in ons land. Een jaar gele den kreeg Maasbracht zijn openba re basisschool op nadrukkelijk ver zoek van een vrij groot aantal ou ders. Zij leverden dertig leerlingen, maar door conflicten tussen de ou dervereniging en directeur H. Back- er (40) lieten de meeste leerlingen al in januari van dit jaar weer verstek gaan. De ouders eisten van de gemeen te het ontslag van de directeur met wie zij niet zeiden te kunnen samen werken. Zij verweten hem ook slecht onderwijs te geven en het schenden van afspraken. Het ge meentebestuur willigde die eis niet in en gaf de omstreden directeur nog de kans tot de paasvakantie om te bewijzen dat de klachten van de ouders niet juist waren. Die termijn werd later nog verlengd tot de grote vakantie. Inmiddels, zo liet wethouder G. Peters van onderwijs gisteren we ten, kwam voor de gemeente even wel vast te staan dat de directeur niet te handhaven was. Hij is on langs door de gemeenteraad ontsla gen nadat hem eerst ontslag was aangezegd, waartegen hij verweer heeft kunnen voeren. Dat heeft, al dus de wethouder, de raad niet tot andere gedachten kunnen brengen. De directeur is ontslagen en met hem zijn ook zijn twee kinderen van de school verdwenen. Daarmee is het aantal leerlingen thans terugge lopen tot drie. Een andere leer kracht, die samen met de ontslagen directeur aan de school was verbon den, is ziek. De drie leerlingen (jon gens van 7, 8 en 10 jaar) krijgen nu les van een vervangster. De gemeente probeert een nieu we directeur aan te trekken, omdat zij van oordeel is dat de school na de aanloopmoeilijkheden toch toe komst bezit. De klachten van de ou ders over de directeur zijn gegrond gebleken, aldus Peters. "Nu hij ver dwenen is zullen de leerlingen wel weer in aantal toenemen. Een jaar geleden bestond er behoefte aan openbaar onderwijs in Maasbracht. dat zal nog wel het geval zijn." Vol gens de wethouder krijgt een star tende school ook met drie leerlin gen toch nog enkele jaren de kans geboden zich te bewijzen. De ontslagen directeur bleek on bereikbaar. DEN HAAG/ROERMOND (GPD) Verscherpte controle van de milieuwetgeving bezorgt politie en justitie de ko mende jaren handenvol werk. Verwacht wordt dat het aan tal zaken op dit terrein fors toeneemt. Om het werk aan te kunnen, worden zo snel mogelijk vijftien officieren van jus titie benoemd die zich full-time bezig houden met het bes tijden van milieucriminaliteit. Officier van justitie in- Roermond, H. Fangman, is met ingang van 15 september benoemd tot coördine rend officier. Hij bevestigde van ochtend dat het aantal zaken dat de justitie de komende jaren zal aan pakken fors zal stijgen. Het gaat om een verveelvoudiging van het aan tal van 2.000 zaken dat op dit mo ment jaarlijks wordt aangepakt. 'Uitspraak Hoge Raad ondermijnt rechten huurder' DEN HAAG (ANP) - Een recente uitspraak van de Hoge Raad dat de huur van een woning aan prijsin dexcijfers gekoppeld mag worden, betekent een onaanvaardbare aan tasting van de rechten van huur ders. Het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) stelt dit in een brief aan staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting). Het NVH vraagt Heerma de situatie snel ongedaan te maken door aanpassing van de Huurprijzenwet Woonruimte. De Hoge Raad bepaalde vorige maand dat huurovereenkomsten een indexclausule mogen bevatten. De jaarlijkse huurverhoging wordt dan niet meer bepaald door het pun- tenstelsel, maar door een indexcij fer, bij voorbeeld het prijsindexcij fer voor gezinsconsumptie. Toepassing van de indexclausule heeft tot gevolg dat een huurder met grote huurverhogingen kan worden geconfronteerd. Bovendien komt.de maximale huurprijs enkele tientjes hoger te liggen dan in het puntenstelsel. Daar komt bij dat de huurder geen beroep meer kan aan tekenen bij de huurcommissie. Ook kan hij de jaarlijkse huurverhoging niet meer weigeren bij achterstallig onderhoud door de verhuurder. Coördinator L. Bobbe van het NVH zegt niet precies te weten in hoeveel huurcontracten een index clausule is opgenomen. "De Huur prijzenwet Woonruimte dateert uit 1979. Daarna waren indexclausules strijdig met de Wet. Althans: dat dachten we tot voor de uitspraak van de Hoge Raad". Hij vreest dat de uitspraak van de Hoge Raad voor veel particuliere verhuurders aan leiding zal zijn om weer met index clausules te gaan werken. Binnenland kort Rijbewijzen De gemeente Stadskanaal heeft aan 1.500 mensen een ongeldig rijbewijs afgegeven. De handtekening van burgemeester F. Brink staat niet op de voorgeschreven plek. De fout kwam aan het licht doordat inwo ners van Stadskanaal problemen kregen met het opnemen van geld toen zij hun rijbewijs toonden als le gitimatiebewijs. De gemeente is tot april 1988 doorgegaan met het plaat sen van de handtekening onder de pasfoto, maar moet sinds in juni 1987 ernaast worden geplaatst. Totalisator Uit een onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID) is niet geble ken dat er een door de Stichting To talisator Draf- en Rensport opge stelde instructie over het witten van zwart geld bestaat. Demissionair minister Braks (landbouw en visse rij) heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het on derzoek van de AID naar het mani puleren van het prijzengeld met be hulp van de computer van de totali sator is overigens nog niet afgerond. Porno-video De beheerder van het open televi siekanaal, Salto, moet toch 40.000 gulden boete betalen voor het uit zenden van een pornoclip via de ka bel. De Raad van State heeft de be zwaren van Salto tegen de boete af gewezen. Het is lokale omroepen verboden om derden te helpen bij het maken van winst. Salto werkte met Voor "de verre toekomst" sloot Fangman een stijging tot ruim 40.000 per jaar niet uit. Minister Korthals-Altes (justitie) wil haast maken met de aanpak van de milieucriminaliteit. Zo snel mo gelijk worden de vijftien milieu-of ficieren benoemd om de situatie te verbeteren. Volgens Fangman zul len die voornamelijk gerecruteerd worden uit het bestaande korps van officieren, omdat een groot aantal van hen al ervaring heeft met dit ty pe criminaliteit. De justitie kampt met een permanent tekort van der tig officieren, zodat het in de reden ligt, mensen door te schuiven, aldus Fangman. De coördinerend officier wil dui delijke prioriteiten stellen bij de aanpak van de milieucriminaliteit. Daarnaast wil hij ervaringen uitwis selen om te voorkomen dat overal opnieuw het wiel wordt uitgevon den en aandacht schenken aan de bijscholing van de officieren. De tails daarover wilde hij vanochtend niet prijs geven. Daarover is nog veel ovërleg nodig met de minister, zo zei hij. Het kabinet wil de komende jaren veel meer geld uittrekken voor de bestrijding van milieucriminaliteit. Voor de justitie kan dat extra be- dragj»er jaar oplopen tot 60 miljoen gulden in 1994 en voor de politie tot 20 miljoen per jaar. Deze bedragen staan in het Nationaal Milieube leidsplan. De woordvoerder van het minis terie van justitie wijst er echter op dat met de komst van een nieuw ka binet en een nieuwe volksvertegen woordiging na de verkiezingen weer opnieuw over die zaken ge sproken wordt. Alleen tunnel nog bespreekbaar GPV-jongeren in gebed tijdens de manifestatie waarbij het programma i werden gepresenteerd. PvdA-leider daagt Lubbers uit Met chip geen pascontrole op luchthaven SCHIPHOL (GPD) - Frequente luchtreizigers hoeven in de toe komst niet meer hun paspoort te laten zien als ze op Schiphol door de douane gaan. Schiphol en de koninklijke marechaussee nemen volgend voorjaar een on bemande doorlaatbalie in ge bruik die werkt op een zoge naamde chipcard. Volgens kapitein Verdonk van de marechaussee zal het systeem de vaste klanten van Schiphol betere service bieden. "Vooral bij terugkomst ervaren zakenmensen die zonder koffer reizen het als storend dat zij lang móeten wachten bij onze door laatposten. Wij hebben toen het idee gelanceerd om voor deze categorie reizigers de controle te vergemakkelijken". Het plan is inmiddels goedge keurd door het ministerie van justitie. In het voorjaar zal wor den gestart met een kleine groep reizigers die een chipcard krijgt. "Als de proef slaagt kunnen meer reizigers zo'n kaart krij gen", aldus een woordvoerder van de luchthaven. Hoeveel geld de apparatuur en de chip- cards gaan kosten is nog niet be kend. De luchthaven overweegt om de chipcard te zijner tijd ook te koppelen aan het tax-frée winkelen, telefoneren en het parkeren op de luchthaven. DEN HAAG (ANP/GPD) - PvdA- trekker laat volstrekt open of hij lijsttrekker Kok heeft zijn CDA-col- voortzetting van dat beleid wil of lega Lubbers maandag uitgedaagd open staat en ruimte biedt voor ver- zich eindelijk eens ondubbelzinnig nieuwing met de PvdA", aldus Kok. uit te spreken over een keuze tussen Kok liet er geen misverstand over een vernieuwend beleid met de bestaan dat de PvdA er veel aan ge- PvdA of voortzetting van de huidi- legen is na 6 september regerings- ge coalitie met de VVD na de ver- verantwoordelijkheid te gaan dra- kiezingen van 6 september. gen. "Met het PvdA-program valt te Het CDA-program is tweeslachtig regeren". Maar, zo voegde Kok er waarbij Lubbers zich angstvallig op aan toe, "er moet ook wat te regeren de vlakte houdt wat betreft zijn zijn. Bij een ondergeschikte positie voorkeur, zo luidt de kritiek zoals aan het CDA zal dat kleiner zijn, Kok die gisteren spuide tijdens een misschien wel te klein", persconferentie in Den Haag in de Kok is overigens best te porren aanloop van de verkiezingscampag- voor een politiek debat met voor- ne. vrouw Beckers van de nieuwe for- "Wat is de koers waar het CDA matie Groen Links. Hij reageerde ons met de leuze 'verder met Lub- gisteren positief op de uitdaging die bers' wil leiden. WD-leider Voor- Groen Links-kandidaat Rosenmöl- hoeve spreekt zich onomwonden ler zondag deed voor de Vara-televi- uit voor voortzetting van het sie. Kok heeft desgewenst best oren CDA/WD-kabinet, de CDA-lijst- naar een verbaal treffen met Bec- Wim Kok: bereid tot debat met Groen Links. kers over de inhoud van het milieu beleid, de werkgelegenheid en de inkomenspolitiek. "Een apart debat ga ik uiteraard niet uit de weg. We moeten nog even kijken welk medi um daarvoor dan de aangewezen weg is", aldus de PvdA-voorman. De PvdA zal de komende twee en een halve week een "korte maar krachtige campagne voeren". Kort omdat de tijd daartoe noodzaakt, krachtig om duidelijk te maken dat de verschillen van de afgelopen ze ven jaar-Lubbers tussen CDA/WD en PvdA'"ingrijpend waren en nog steeds zijn", zei Kok. GPV Het kabinet-Lubbers zit op ver keerd spoor. Dat geldt zowel het ter rein van de handhaving van de rechtsorde, het herstel van het milieu als de bescherming van het leven. Dat zei GPV-lijsttrekker Schutte gisteren in de buurtschap Heemse nabij Hardenberg, waar het Gereformeerd Politiek Verbond on der grote belangstelling de verkie zingscampagne begon. Volgens Schutte moet het huis van Lubbers "in revisie". Het is niet alleen aan herinrichting toe maar aan een grondige verbouwing, zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat dit een verbouwing moet zijn naar de stijl van de christelijke staat. Schut te concludeerde dat de overheid in de jaren Lubbers in het bijzonder op het terrein van de rechtsbescher ming ernstig is te kort geschoten. Hij verweet minister Korthals Altes (justitie) een falend justitiebeleid te hebben gevoerd. "Er is geen enkele reden tot tevredenheid over de re sultaten van zeven jaar Lubbers voor de handhaving van de rechts orde in ons land", zo zei Schutte. In zijn speech noemde hij een ondub belzinnig verbod op euthanasie (foto anp) noodzakelijk. Nederlands bureau weigerde Iran giftige schimmels echter samen met een exploitant .*Kar \r;-> Met de oeireuenue scninmitns, uit; stoffen (mycotoxines) kunnen BAARN (GPD) - Het Centraal Bu reau voor Schimmelcultures in Baarn is zich 'te pletter geschrok ken' van de Iraanse bestelling begin /an elf schimmelstammen. Met de betreffende schimmels, die videoclip uitgezonden waarop vrouw zich (geluidloos) lang- van haar kleding ontdeed. Voor het bijbehorende geluid kon de kijker dan een 06-lijn bellen 'n Bankfraude Op last van de Amsterdamse justitie schappen, tweede aanhouding verricht Iran benaderde eind vorig jaar produceren, kan een biologische oorlog worden gevoerd. Die over reden de Iraanse bestel ling te weigeren, aldus G. van Ree- nen van het Centraal Bureau in Baarn, ressorterend onder de Ko ninklijke Academie voor Weten passing. Wetenschappelijke instel lingen en bedrijven kunnen er 'ba sismateriaal' aankopen voor verder onderzoek of voor toepassing in al ledaagse produkten als wijn, brood en kaas. Een zeker risico houden die leve ringen altijd in, erkent Van Reenen, bij wie de Iraanse bestelling ('een gortdroge brief) binnenkwam. Nooit is voor honderd procent zeker voor mens en dier, kan Van Reenen niet precies zeggen, behalve dat ze ziekten kunnen verwekken en hoogstwaarschijnlijk dodelijk zijn. hetzelfde als de andere. In elk geval kunnen de betreffende schimmels gevaarlijke gifstoffen produceren". wettelijke richtlijnen voor levering, dat onze leveranties zouden worden We hebben eigen richtlijnen gebruikt als wapens tegen Irak. Wij fraudezaak waarbij de laatste ook hadden dat vermoeden heel sterk. De order viel op omdat we 'm merk- screenen elke bestelling. Wie be- Canadees onderzoeksbu- stelt wat en wat gaan ze ermee doen. t volgens de New York Ti- Die controle is streng en intensief, waardig vonden. Misschien i afgelopen weekeinde on- maar houdt natuurlijk op met de ge- intuïtie of wat dan ook, m< zijn betrokken. Dit is bekend_ge- der druk van de Verenigde Staten gevens waarover wij beschikken, wij de bestelling maakt door persofficier mr. W.G.C. Mijnssen. Hij kon nog niets meede len over de identiteit van de aange houden man. Afgelopen vrijdag i dezelfde reden weigerde te leve- Op biotechnologisch onderzoek el- hebben we die zolang opzij gelegd. ders hebben wij totaal geen zicht. Dat betekent dat van door ons gele verde, betrekkelijk vriendelijke schimmels door genetische mani- Bij de gevraagde stoffen ontbraken bijvoorbeeld de officiële registratie nummers. Griezelig, dat ze blijk baar wel op de hoogte zijn DEN HAAG/MIDDELBURG (GPD) - Het kabinet heeft een be sluit over aanleg van een vaste oe- ververvinding over de Westerschel- de op de lange baan geschoven. Een brug komt er in elk geval niet. Dat stuit volgens minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) op "onover komelijke bezwaren" bij de Belgi sche regering. Een tunnel is wel be spreekbaar, maar kost veel meer geld. Op zijn vroegst over één jaar zal de regering 'nader bezien' of het project met steun van het rijk uitge voerd kan worden. Smit-Kroes laat dit in een brief aan het dagelijks provinciebestuur van Zeeland weten. Het kabinetsbe sluit is vooral ingegeven door de houding van de Belgen. De Vlaam se gemeenschapsminister van openbare werken J. Sauwens liet Smit-Kroes begin juli weten niet ak koord te gaan met een brug over de hoofdscheepvaartgeul in de Wester- schelde. De opstelling van België is een streep door de rekening van de voorstanders van een brug (aange voerd door TBM, de tolbrug exploi tatiemaatschappij van Hollan- dia/Kloos en Grootint). Tot dusver re gooiden de bruggenbouwers de hoogste ogen, mede omdat hun plan financieel gunstiger lag. Hoe wel Smit-Kroes dat niet met zoveel woorden aangeeft, lijkt Nederland zich bij de Belgische houding neer te leggen. In elk geval wil de minis ter dat het tunnelplan verder wordt uitgewerkt. Biologen in Uruguay tegen komst bevers MONTEVIDEO (ANP) - Biolo gen in Uruguay zijn met blij met de komst van zo'n 600 in Neder land gekweekte bevers. De be vers zijn afkomstig van een fok ker die failliet is gegaan en ko men morgen in Montevideo aan met de lijnvlucht van de KLM. De ABN werd bij het faillisse ment eigenaar van deze bevers. Om slachten te voorkomen werd het idee opgevat de dieren in een natuurlijk leefmilieu uit te zetten. De regering van Uruguay heeft toestemming voor de ope ratie verleend, maar zou daarbij een negatief rapport van een groep biologen van de universi teit van Montevideo hebben ge negeerd, evenals afwijzende ad viezen van de milieubescher mingsorganisatie TRAFIC. De aangevoerde bezwaren tegen de uitzetting zijn dat de Nederland se bevers weinig of geen overle vingskansen hebben, dat zij bij kruising met de inheemse be vers het ras kunnen degenere ren en dat zij ziekten zouden kunnen overbrengen. Boven dien is dat op dit moment de jacht op bevers geheel vrij en zijn de gefokte dieren een ge makkelijke prooi voor de jagers. Een woordvoerder van de stichting Bont voor Dieren zei dat de Uruguayaanse autoritei ten hebben beloofd dat de moe rasbevers worden uitgezet in een beschermd gebied waar niet mag worden gejaagd. De stich ting zegt juist voor Uruguay te hebben gekozen omdat dat land de beste garanties gaf. Er is con tact geweest met allerlei instel lingen, waaronder de universi teit van Montevideo en TRA FIC, die allemaal positief rea geerden, aldus de woordvoer der. TBM-woordvoerder Rob Lub bers (Hollandia) zegt dat het WOV- project tot het verleden behoort als het kabinetsbesluit niet binnen drie maanden wordt teruggedraaid. "Al onze afspraken lopen tot komend najaar. Wordt die limiet niet ge haald dan kunnen we de boeken als gesloten beschouwen". Lubbers voorspelt dat de bouw van een tun nel of tunnel-brug niet haalbaar zal blijken. "De minister heeft altijd ge steld dat alleen met de brug-oplos- sing de touwtjes financieel aan el kaar te knopen waren". Lubbers noemt het 'onjuist' en 'onbegrijpelijk' dat het kabinet zich beroept op de 'onoverkomelijke be zwaren' die de Vlaamse minister J. Sauwens (openbare werken) heeft geuit tegen het brugplan. "Van be lemmering van de vrije doorvaart is geen sprake. Op technisch niveau bestaat daarover geen verschil van mening tussen Nederland en Bel- gie. Er zijn alleen politieke bezwa ren. Men probeert die in het geding te brengen bij de besprekingen over de waterverdragen. Geen minister in België kan het zich tegenover de achterban veroorloven om akkoord te gaan met een brug. Nederland moet zich daar niet door laten lei den". Woordvoerder G. van Someren van de Exploitatiemaatschappij Westerschelde (EW), gegadigde voor de aanleg van een tunnel of tunnel-brug, toont zich allerminst verrast door het kabinetsbesluit. "Het zat er van het begin af aan in dat een brug problemen zou oproe pen. Wij houden er al langer reke ning mee dat de termijnen niet haal baar zouden kunnen blijken". Hij heeft dan ook geen problemen met verder uitstel. "We zijn er al zo lang mee bezig." Bijen overvallen groep bejaarden EDE (ANP) - Een wandeling door het heidegebied Planken Wambuis bij Ede is gisteren voor een groep bejaarden op een pijnlijk avontuur uitgelopen. De vijftien bejaarden uit Doorwerth liepen tijdens hun wandeling vermoedelijk te dicht langs een aantal bijenkasten. Een van de bijenvolken reageerde daar- viel de bejaarden Volgens een woordvoerder van de Edese politie liep een van de be jaarden - een 68-jarige vrouw - twin tig bijensteken op. Ze moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Een bejaarde die vijftien steken kreeg kon ter plekke door ambulan cepersoneel worden behandeld. Volgens de politie liepen de meeste bejaarden meerdere steken op. Wagon met giftige vloeistof ontspoord AMERSFOORT- (ANP) - Op het rangeerterrein van de NS in Amers foort zijn omstreeks half twee afge lopen nacht twee goederenwagons gebotst en ontspoord. Eén van de wagons was een ketelwagen met resten gevaarlijke zwavelkoolstof, de andere een containerwagen met koffie. Tegen vier uur bleek dat de ketelwagen bfj de ontsporing niet zo beschadigd was dat er zwavel koolstof kon lekken. Men kon toen beginnen de wagons weer in de rails te takelen. De brandweer bleef ter plekke vanwege de risico's die deze operatie kon opleveren. Er ligt een woonwijk naast het rangeercom plex. ADVERTENTIE De order werd nader bestudeerd n kort daarop volgde een telefoon tje van Buitenlandse Zaken. Die bleek op de hoogte van de bestel- schimmelstam doet niet ling en informeerde wat het Bureau punt stond met cheques de Post- soort in Nederland en het grootste maken", aldus Van Reenen. pulatie gevaarlijke stoffen zijn te juiste namen. Ze hebben alleen de de apparatuur nog r vijf miljoen gulden op te ter wereld. Daar wordt onderzoek Welke werking de door Iran ge- niet om zelf biologische wapens te doen. Volgens Van Ree nen heeft het ministerie geen dwang uitgeoefend om niet te leve ren. Er bestaan immers geen officië le richtlijnen. En de eigen controle is scherp genoeg, benadrukt Van Reenen. "En het feit dat zo'n unieke bestelling binnenkomt, heeft ons er wel van overtuigd dat onze eigen richtlijnen streng moeten blijven". Onderzoek Particulieren kunnen overigens niet bij het non-commerciële bu reau terecht, behalve voor schim mels voor het maken van het soja- achtige tempeh. Wetenschappelijke instellingen betalen de kostprijs en aan bedrijven wordt 'iets meer' ge vraagd. Onderzoek staat volgens Van Reenen op de eerste plaats; van een levendige handel is geen spra- Afgelopen zondag had H a niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van ruim f25.000,-. -Ty-vr(T) Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan..

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3