'In vrijwillige euthanasie schuilt geen enkel kwaad' 'We moeten alles weer van de grond af opbouwen' Reportage Wat willen de politieke partijen? Bisschoppen zeggen niets meer over verplaatsing klooster PAGINA 2 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 Arts Daniel den Hoed-ldiniek doet beroep op tolerantie wetgever CAPELLE AAN DEN IJSSEL "Je zou kunnen zeggen," zegt filosofeert huisarts Herbert Cohen, "dat het voor of tegen vrij willige euthanasie zijn een kwestie is van het beantwoorden van de vraag of euthanasie ethisch wel of niet verantwoord is. Maar dat is niet zo. Het maken van regels over ethiek is een kwestie van tolerantie". tijd het resultaat is van onderhande- ligen en compromissen: "Een wet, dat is tenminste de bedoeling, ligt toch gauw voor zo'n vijftig tot zestig jaar vast. Je kunt er niet na tien jaar weer eens over gaan zeuren. Juris prudentie gaat telkens over een af zonderlijk geval en is dus per defini tie veel flexibeler. door Piet Koster Cohen is lid van de medisch-ethi- sche commissie van de Rotterdam se Daniel den Hoed Kliniek. Hij was mede-opsteller van de euthanasie- richtlijn van deze in de behandeling van kankerpatiënten gespeciali seerde instelling. Als zodanig is hij ook nauw betrokken bij de euthana siediscussie in Nederland. Vooruit kijkend op het euthanasiedebat dat Intolerantie Een ander punt bij het tot stand ko men van een wet is dat er in de op vattingen van mensen van politi ci een groot moreel, levensbe- tijdens de volgende kabinetsperio- schouwelijk element zit. "Maar het de ongetwijfeld weer gaat spelen spreekt hij overigens op strikt per soonlijke titel. De verschillende politieke partij en noemen euthanasiewetgeving in hun programma's een noodzaak. beantwoorden van de vraag of le vensbeëindiging ethisch verant woord is, is een kwestie van toleran tie". "Kijk, het gaat mij niet aan of po litici zoals bijvoorbeeld de heer Maar Cohen stelt met nadruk het Schutte of de "neer Leerling tegen vatting te vinden dat met een wet alles is geregeld. "Die wet," zegt hij, "zal ongetwijfeld vage ter men bevatten, die pas in de juris prudentie aangescherpt worden. Begrippen als concrete doodsver- /rijwillige euthanasie zijn. Het inte resseert mij niet of zij voor of tegen hun eigen vrijwillige euthanasie, maar des te meer of zij voor of tegen mijn vrijwilige euthanasie zijn. Maar in de hele politiek heerst de - wachting of uitzichtloos lijden, wat kortsluiting: ik ben er tegen, düs zijn dat precies? Iedere open term moet het worden verboden. Het te- zal pas in de jurisprudentie verfijnd gen euthanasie zijn komt niet door- kunnen en moeten worden". "In het algemeen filosoferend is de eerste vraag die zich aandient: moeten we, met de huidige juris prudentie als alternatief, wel een wettelijke regeling hebben? Wij hebben de neiging overal wetten voor te maken. Het voordeel van een wet is dat ze duidelijker is dan jurisprudentie en een wet is alge meen geldend, heeft meer status en komt altijd democratisch tot stand. Dat zie ik als voordelen". Een nadeel van wetgeving vindt hij dat die veel minder flexibel is, al- dat iemand simpelweg tegen eutha nasie is, maar doordat-ie zijn me ning aan anderen wil opleggen. En dat is een kwestie van intolerantie". "Ik vindt dat een eventuele wet uitsluitend moet uitgaan van keuze vrijheid, van een toetsbaar in alle vrijheid genomen beslissing. Maar ik moet de eerste politicus nog te genkomen die zegt: ik ben er fel te gen, n ken". Is, nu de Dr. Daniel den Hoed Kli niek en andere ziekenhuizen in voorkomende gevallen volgens de 'richlijnen euthanasie' te werk gaan. een wet eigenlijk (nog) wel no dig? Herbert Cohen: "Ja, tenmin ste, in die z Cohen: "Patiënten hebben al het recht om verdere behandeling te weige ren. Daar hebben we het halleluja van het CDA niet bij nodig". (foto gpd> thanasie een officier van justitie of een politie-inspecteur informeert of er richtlijnen bestaan en of de be trokkene zich daaraan heeft gehou den kan ik best leven. Maar het blijft een onzekere situatie. Want er kan een nieuwe minister van justi tie komen, die zijn officieren op dracht geeft alle gevallen te vervol gen". "Wanneer men de vrijwilige eu thanasie nu wettelijk wil regelen als het wet zou zijn die moet met die wet in de hand voor i< ongeveer de zelfde inhoud zou heb ben als de richtlijnen van de Dr. Da niel den Hoed Kliniek ben ik heel tevreden. Maar het zijn richtlijnen die uitsluitend binnen een instel ling gelden zijn, in vergelijking met een wet hebben ze nauwelijks een status". "Met de huidige situatie bij melding van een geval dere rechter duidelijk zijn wat straf baar is. Er moet ook een duidelijke waarborg in komen dat patiënten zowel als medewerkers niet tegen hun wil bij een euthanasie betrok ken kunnen worden. We spreken niet voor niets van vrijwillige eutha nasie. En daarnaast moet er voor de verzoekers en de uitvoerders, die bereid zijn zorgvuldig te handelen, VVD - Euthanasie op basis van zorgvuldig geformuleerde uitgangspunten regelen. Rekening houden met het respect voor het leven, het zelfbeschikkingsrecht van de patiënt en de vereisten van zorgvuldig me disch handelen. CDA - Bewust toedienen van een behandeling om de dood te laten intreden blijft strafbaar. - Patiënt krijgt recht verdere behandeling te wei geren. - Behandeling kan gestaakt worden als de patiënt onomkeerbaar het bewustzijn verloren heeft. - Controle op het waarheidsgetrouw invullen van overlijdensacte intensiveren. PvdA - Recht op euthanasie, onder strikte voorwaarden en uitsluitend als de betrokkene dat uit eigen wil en bij herhaling heeft gevraagd, wettelijk regelen. - Zinloze medische behandeling kan worden ge staakt zonder dat van euthanasie sprake is. - Geen euthanasie bij comatueuze patiënten die zonder behandeling blijven leven maar geen eutha nasieverklaring hebben. D66 - Niet strafbaar is de arts die zorgvuldig handelt en patiënten helpt die zich in een uitzichtloze situatie bevinden en uitdrukkelijk om euthanasie hebben gevraagd. - Controle op euthanasie en hulp bij zelfdoding moet blijven berusten bij het Openbaar Ministerie en de rechter. Groen Links - Een wettelijke regeling voor euthanasie, waarin persoonlijke keuzevrijheid bepalend is en gegaran deerd wordt, en het levensbeëindigend handelen on der nadere bepalingen van zorgvuldig medisch han delen niet strafbaar wordt gesteld. Achterhaald De CDA-suggestie dat "het recht van patiënt een verdere behande ling te weigeren dient te worden er kend vindt hij achterhaald en over bodig. "Dat recht is er al lang, wan neer je iemand tegen zijn wil behan delt is dat mishandeling, wanneer ik bij iemand zonder zijn toestem ming een operatie zou verrichten is dat strafbaar, daar hebben we hele maal geen hallelujah van het CDA voor nodig". Met betrekking tot het niet straf baar stellen van 'zorgvuldig hande lende' artsen, eventueel betrokken verpleegkundigen en apothekers, die 'aan verzoek tot euthanasie van een patiënt tegemoet komen', heeft hij merkbaar sympathie voor het standpuntvan D'66. Cohen: "Je kunt de straffen op niet-aangeven wel verzwaren, maar ik weet niet of je daarmee veel op schiet. Ik denk datje artsen wel aan zet tot het doen van aangifte door een soepele politionele procedure. Het feit dat de politie na een aangif te nooit geüniformeerd bij naar het sterfhuis komt, is in dit verband heel belangrijk. Iedere arts die ik heb achterafheb gesproken, zei: het is prettig aangifte te hebben ge daan, ik kan er nu vrijelijk over spreken, ik hoef het niet verborgen te houden, ik voel me veel minder misdadiger dan wanneer ik niets zou hebben gezegd". En na een korte pauze: "Vrijwilli ge euthanasie, wat voor kwaad doe je ermee? Vrijwillige euthanasie is een uitermate discrete aangelegen heid tussen mensen die het, om het zo te zeggen, allebei willen. Je be last er de maatschappij niet mee. Het dringt zich niet op aan mensen die er niet mee geconfronteerd wil len worden". Vanuit de DDR naar opvangkamp Giessen GIESSEN Aan de uitlopers van het Rothaargebergte ligt Giessen, een middelgrote stad in de Westduitse deelstaat Hessen. Het is de plaats waar sinds de oprichting van de Bondsrepubliek en de DDR van Duitsers Duitsers worden gemaakt. Ingeklemd tussen een vies spoorwegemplacement, een kolenopslag en de misschien wel de even smerige rivier de Lahn, ligt het 'Notaufnahmelager Giessen'. Honderdduizenden Duitsers uit de arbeiders- en boerenstaat van Erich Honecker hebben hun weg naar Giessen al gevonden. Legaal of illegaal over de grens gekomen, moeten ze hier de papieren halen waarmee de genossen van gisteren worden omgedoopt in de nieuwe ingezetenen van de Bondsrepubliek. En dat zijn er nog al wat de laatste weken, door Hans Hoogendijk Het kamp maakt op deze zwoele dag een chaotische indruk. Vuilniszakken, half uitgepakte Trabants en Wartburgs, jengelende kinderen. Het Westduitse staatsburgerschap begint voor de doodvermoeide Ubersiedler uiteraard bij een slagboom. Nieuwkomers krijgen een nummer. "Toegangsbewijs voor het circus", noemt een van de portiers het. Geen bloemen, geen rode loper. Alleen een papier waarop met viltstift staat geschreven: "Melden rechts om de hoek". Een constant zoemende megafoon op het gebouw er tegenover komt tot leven "Achtung, de nummers 128 tot 153 klaar maken voor vertrek". Het klinkt bijna beangstigend. De nieuwkomers moeten zich melden in de kantine, waar de zware lucht van een gaarkeuken hangt. Ook daar geen feestelijk welkom. Wel veel papieren. Een korte ondervraging naar de personalia en dan volgt het eerste stempel. Het zullen er zes worden. Op de bank tegenover de kantine zit een meisje van hooguit 14 jaar, ogen dicht, flesje prik in de hand, gitaar en viool naast zich. 'Dag, mag ik je wat vragen?' Een schrikreactie. Veel vluchtelingen vrezen de verre hand van de Stasi, de staatsveiligheidsdienst van Honecker. Ze weten dat er ook spionnen het kamp worden binnengesluisd en de meesten hebben nog familie 'drüben'. Het meisje is net aangekomen. "Ja, vanmorgen. Eerst waren we naar Hamburg gegaan, waar een broer van mijn moeder woont. Maar je moet hier papieren halen en dus moesten we weer in de trein". Apathie Het meisje maakt een lege, ontheemde indruk. En zij niet alleen. Het hele kamp, dat 2000 mensen herbergt in plaats van de 500 waar het op is berekend, straalt apathie uit. Overal mensen die doelloos heen en weer lopen. Bijna vier uur per dag staan ze in de rij. Voor het ontbijt, voor de lunch, het avondeten en natuurlijk voor de formulieren. Zonder morren: "Thuis stonden we wel langer. En je moet er doorheen. We nemen alles zoals het op ons af komt". Buiten en in de kantine zitten honderden mensen papieren in te vullen. Alleen de kinderen lijken zich te vermaken in de smerige, zandbak en met een voetbalspel en een gokautomaat. Koekjes en chocolaatjes worden naar binnen gepropt. De megafoon laat zich weer horen: "Zijn er nog nieuwkomers die geen onderdak hebben? Bitte, melden". Buiten schroeft een man de Oostduitse kentekenplaten van zijn Skoda. Hij heeft net nieuwe Westduitse gekregen. Drie dagen geleden mocht hij vertrekken uit de DDR. "Zes en een half jaar nadat we een aanvraag hadden ingediend, kregen we ineens te horen dat we binnen 48 uur weg moesten". Vanuit een van de gebouwen komt een vrouw naderbij. Ze zegt: "Het was beslist niet makkelijk. Alles wat we hadden opgebouwd hebben we achtergelaten. Hier moeten we helemaal opnieuw beginnen". Het gezin, man, vrouw en twee kinderen (tien en 17 jaar) maakt een verslagen indruk. Geen spoor van blijheid dat ze nu in het vrije Westen zijn. Ontheemd, dat zijn ze. Ongeluk Triest is het verhaal van de 48-jarige transportondernemer uit het zuiden van de DDR, die een bezoekersvisum voor Westduitsland had en besloot te blijven. "Ik had drie eigen vrachtwagens, een kast van een huis, een prima inkomen en echt plezier in mijn werk. Het begon allemaal toen mijn dochter een ongeluk had in Budapest. W'e kregen een telefoontje dat ze opgegeven was. Ik er hals-over-kop met het vliegtuig naar toe. Ze was niet bij kennis. Omdat ik geen cent had meegenomen, ging ik naar onze ambassade. Daar zeiden ze: Ga maar naar huis, je kunt hier toch niets doen en als ze overlijdt krijg je wel bericht". De man is er nog steeds kapot van. "Dat is dan je vaderland, waar je bent opgegroeid, waar je hebt geholpen aan de opbouw". Zijn dochter overleefde en is intussen behoorlijk opgeknapt. Maar de bitterheid is er niet minder om. En intussen kreeg zijn beste vriend problemen met de Oostduitse autoriteiten. Hij kreeg geen bezoekersvisum voor het Westen, waar hij zijn jarige vader wilde bezoeken, probeerde te vluchten en zit nu in voorarrest. "Vreselijk voor hem en zijn vrouw, maar het betekent ook problemen voor ons, als we terug zouden gaan", zucht de man, die eigenlijk tegen zijn eigen wens in de wijk heeft genomen naar het Westen. De doorslag voor zijn besluit in de Bondsrepubliek te blijven, gaf het bericht dat zijn tweede dochter via Joegoslavië naar het Westen was gevlucht. "Toen kon ik niet meer terug". Peinzend staart hij naar de foto van zijn fraaie huis 'drüben'. Daar had hij alles, hier niets. In de kantine zit een man van een jaar of 25 achter een bord boontjes, aardappels en stuk vlees. Hij komt uit Halle, studeerde, kreeg problemen, werd van de universiteit gestuurd en kreeg geen baan, omdat hij een uitreisverzoek had ingediend. Nu wil hij in de Bondsrepubliek zijn studie hervatten. En daarna? "Natuurlijk vind ik wel een baan. Ik stel geen hoge eisen. Maar kijk eens om je heen. Hier komen veel mensen die het helemaal niet slecht hadden in de DDR. Ze komen met Fiat Polski's of Wartburgs, een aanhanger vol spullen er achter. Dat zijn geen mensen die het moeilijk hadden. Dat zijn mensen die hier een BMW of Mercedes willen hebben". De student wacht nog steeds op zijn eerste 150 marken, die iedereen als beginnetje krijgt. Een ander kreeg zijn geld wel snel. Zijn eerste uitgaven: een pakje Pall Mall en een grondwet. "Want ik wil in elk geval de wet kennen van het land waar ik nu ingezetene beh". Maar of dat land nu zo blij is met al die nieuwkomers is de vraag. Velen zien de komst van de tienduizenden Duitsers van 'drüben' als een aanslag op hun welvaart. Mop Intussen vraagt iedereen zich wel af hoe lang Honecker deze exodus zal laten voortduren. In het kamp circuleert daar een mop over: Voor een officieel bureau in Oost-Berlijn staat een eindeloze rij mensen. Een man sluit aan. De man voor hem kijkt om, krabt zich achter het oor en verdwijnt/Zo verlaat de een na de ander de rij. Uiteindelijk staat er nog maar één man voor de nieuwkomer. Hij kijkt om en zegt: "Nou, Erich, als jij nu ook een Ausreiseantrag indient, kan ik wel blijven". Er wordt nauwelijks om gelachen. De zorgen over de ongewisse toekomst en het verdriet om het verlies van hun 'Heimat' houden nieuwe Westduitsers te zeer bezig. De Nederlandse bisschoppen vinden dat het "buiten hun macht" ligt om iets zinnigs te zeg gen over de verplaatsing van het omstreden Karmelietessenkloos ter in Auschwitz. Wel kunnen zij aansporen tot rust, aldus secreta ris-generaal dr. H.A. van Munster van de Nederlandse bisschop penconferentie. Dat zal deze week in een verklaring van de bis schoppen dan ook gebeuren. De bisschoppen zullen dus niet oproepen tot verplaatsing van het klooster op het terrein van het voormalige concentratiekamp. Ook kardinaal A. Simonis heeft dat, aldus Van Munster, nooit ex pliciet gedaan. Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem, die daar dit weekeinde naar verwees, heeft daarin gelijk. De Nederlandse bisschoppen hebben destijds wel een ton ter beschikking gesteld van de Pool se kardinaal Macharski in de stel lige verwachting dat het daarbij ging om een verplaatsing van het klooster naar een speciaal nog te bouwen bezinningscentrum. Maar Macharski blijkt daar in de correspondentie helemaal niet zo duidelijk over te zijn geweest. Hij schreef wat wordt genoemd een zeer diplomatieke brief. "Hoogst ongelukkig" en "heel sinister" noemt Van Munster het "dat deze duivelse plaats inzet is geworden van een conflict". Met de Katholieke Raad voor Israel zijn de bisschoppen van mening dat er geen "concurrentie in het leed" mag plaatshebben. De waardigheid' van alle, joodse en met-joodse, slachtoffers van Auschwitz moet gerespecteerd worden. "Veel meer kunnen we niet zeggen", aldus Van Munster. "Als je vierkant schrijft dat het klooster weg moet, krijg je alle Polen over je heen". Kardinaal Simonis heeft vol gens Van Munster zijn collega F. Macharski, aartsbisschop van Kraków, per brief (20 juni 1986) de bezwaren van het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) tegen het klooster overgebracht. Daarin schreef hij niet met zoveel woor den dat het klooster verplaatst moet worden. "Maar", zegt Van Munster, "je geeft de gevoelens van anderen natuurlijk niet weer als je ze onzinnig vindt". Simonis heeft nooit de mening van het OJEC tegengesproken dat zijn brief een oproep is om het kloos ter te verplaatsen. Opschudding Een invloedrijke rabbijn heeft in Israël voor opschudding gezorgd met zijn opmerking dat de joodse wet toestaat heilig land terug te geven als daarmee de vrede is ge diend. Voormalig opperrabbijn Ova- dia Yosef heeft zondag gezegd dat Israël de plicht heeft de bezette gebieden op te geven om zo jood se levens te redden. De leider van de ultra-orthodoxe Shas-partij, met zes zetels in het parlement Is- raéls grootste religieuze partij, had dit eerder gedaan tijdens een bezoek aan de Egyptische presi dent Mubarak. Zijn opmerking is slecht geval len bij andere godsdienstige par tijen. Een vertegenwoordiger van de ultra-nationalistische Tehiya- partij zei dat Yosef met zijn woor den de Arabieren heeft uitgeno digd een aanval op Israël te doen. De politieke partijen zijn zeer ver deeld over de vraag of Israël de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, in 1967 veroverd op respectievelijk Jordanië en Egyp te, moet teruggeven in ruil voor vrede. Het opperrabbinaat, de hoogste religieuze instantie in Israël heeft enkele weken geleden teruggave van de bezette gebieden in het ka der van een vredesregeling van de hand gewezen. Het opperrabbi naat heeft in 1948 bepaald dat het een goddelijk gebod is 'Erets Jis- ra'eel' (het land Israël) te verove ren en te behouden. Een baptistengemeente in het zuidwesten van Engeland doopt voorlopig niemand meer, omdat er gebrek aan water is in de streek. Voor elke doop, die in baptistenkringen door onder dompeling geschiedt, is pakweg 2.000 liter water nodig. Na de plechtigheid verdwijnt deze enorme hoeveelheid water in het riool. "En dat is onfatsoen lijk in een periode van schaarste", aldus ds. John Quinn van de ge meente in Paignton. Een woordvoerder van het wa terbedrijf in Devon, dat heeft op geroepen de consumptie van wa ter tot bijna de helft te beperken, sprak lovende woorden over het "gezonde verstand" van de voor ganger. Verzoening Redelijk hoopvol gestemd en "diep onder de indruk" van de rol van de kerken zijn drie Neder landse kerkelijke waarnemers te ruggekeerd van een veertien daags bezoek aan Namibia. "In een land vol diepe tegenstellin gen verwacht je niet dat de ker ken zoveel nadruk leggen op de verzoening", aldus delegatielid prof. dr. B. Goudzwaard. De voorzitter van de protes tantse medefinancieringsorgani satie ICCO heeft samen met mw. E. Aben-Kramer, bestuurslid van de rooms-katholieke evenknie Cebemo, en drs. C.M. Boerma, hoofd van NCRV-radio, namens de Raad van Kerken gesproken met vertegenwoordigers van ker ken, politieke partijen en vakbe weging. Ook spraken zij met ad ministrateur-generaal mr. L. Pie- naar, de vertegenwoordiger van Zuidafrika, die "als een Farao zelf het volk uit ballingschap moet lei den". "Wij hebben hem voor deze merkwaardige positie beklaagd", aldus Boerma. De delegatie neemt haar "petje af' voor de kerken in Namibia, die samen met buitenlandse part ners programma's hebben opge zet voor de terugkeer van vluchte lingen en voor de wederopbouw van het land. De kerken zijn hoopvol, maar houden tegelijk hun hart vast voor de vele risico's m de overgangsfase, aldus Goud zwaard. In navolging van een Na- mibische voorganger wees hij er op dat Namibia nu hetzelfde doormaakt als een vrouw die een kind gaat baren. De Namibia-delegatie zal ver slag uitbrengen aan de Raad van Kerken in Nederland, die op zijn beurt aanbevelingen aan de ker ken en aan 'Den Haag' zal doen. Ook kerken uit andere landen sturen vertegenwoordigers naar Namibia. "Hoe meer buitenland se ogen, hoe beter", aldus Boer ma. De aanwezigheid van kerke lijke waarnemers voorkomt vol gens hem intimidatie en manipu latie. opend. De 166 lidkerken van deze oudste oecumenische 'internatio nale' hebben ongeveer 400 afge vaardigden naar de Zuidkoreaan- se hoofdstad gestuurd. Tot 27 augustus wordt onder meer gecongresseerd over zen ding, oecumene en de drie the ma's van het conciliaire proces: gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Daarnaast is ook de apartheid een agenda punt. Zeven jaar geleden in Ot tawa werd apartheid ketterij ge noemd. Op grond van dit besluit werden twee blanke Zuidafri- kaanse kerken geschorst. Hervormde Kerk. Aangeno men naar Kloosterhaar: H.J.C.M. Schouten te Ee en Oostrum-Jous- Zuidkorea heeft een Zuidafri- kaanse afgevaardigde naar de al gemene vergadering van de We reldbond van Hervormde Kerken (WARC) in Seoul de toegang tot het land ontzegd. Ds. Bongani Finca kreeg aan de grens geen vi sum, omdat hij alleen beschikt over een paspoort van het niet-er- kende zwarte thuisland Transkei. Volgens de Zuidkoreaanse au toriteiten kan het verstrekken van een visum aan iemand met een paspoort uit Transkei worden uitgelegd als steun aan apartheid. 'Pretoria' weigert overigens Fin ca een Zuidafrikaans paspoort te verstrekken, vanwege zijn uitge sproken verzet tegen apartheid. De 22ste algemene vergadering van de Wereldbond is gisteren ge in de rij voor zes stempels, die van de Oostduitser een Westduitser maken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2