LEIDSCH DAGBLAD Botha weg na nederlaag tegen aartsrivaal De Klerk Kans op regering Solidariteit stijgt LEIDSCH DAGBLAD Minister geeft subsidie voor herstel kerken Zuidafrikaanse president houdt verbitterde tv- rede 'lichte kinderarbeid is aanvaard verschijnsel' Fortuna-FC Utrecht verboden Steeds meer dure woningen in wijk Stevenshof DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39011 Prijs fl. 1,25 Bloedig einde aan gijzeling op Filipijnen DAVAO-STAD (RTR/AFP) - Bij een vuurgevecht dat een einde maakte aan een gijzelingsdrama in de militaire gevangenis van Davao- stad op de Filipijnen, zijn vanmor gen zeker twintig mensen om het le ven gekomen. Onder hen waren een Australische zendelinge en een ne genjarig jongetje. Volgens militairen zijn alle 15 ge vangenen die een vluchtpoging on dernamen, gedood toen het leger de gevangenis bestormde. De gedeti neerden, allen zware criminelen, gijzelden zondag 15 mensen die een mis in de gevangenis hadden bijge woond. Vanmorgen trachtten ze te ont snappen door de gijzelaars als schild te gebruiken. Daarbij kwam de Australische Jackie Hamill (36) om het leven. De poging mislukte, waarna het leger het gebouw be stormde en de muiters doodschoot. DEN HAAG (GPD) - Demis sionair minister Brinkman (WVC) heeft voor een periode van vijf jaar 130 miljoen gul den uitgetrokken voor het her stel van kerkgebouwen in ons land. Dit heeft de bewindsman vanmiddag bekend gemaakt bij de heropening van een on langs gerestaureerd kerkge bouw in Urk. Gp de lijst van kerken, die mogelijk voor subsidie in aan merking komen, staan de her vormde kerk van Rijnsater- woude, de rk-kerk in Leimui- den en de hervormde kerk in Hazerswoude-dorp. Een groot aantal beschermde historische kerkgebouwen verkeert in slechte staat. De maatregel van de minister komt de kerk- en gemeentebe sturen dan ook goed uit. De financiële injectie is bij na net zo veel als de Rijks dienst Monumentenzorg in één jaar uitgeeft (135 miljoen) aan onder meer restauratie-subsi dies en stadsvernieuwingspro jecten. De gebouwen die de Kerken in Rijnsaterwoude, Leimuiden en Hazerswoude op de lijst minister op het oog heeft, zijn gebouwd in de late middel eeuwen en de tweede helft van de negentiende eeuw. Om in aanmerking te voor de subsidie moet een pand voor komen op de Monumenten lijst. Momenteel staan er bijna 2000 kerken op deze lijst. Er zal hieruit een selectie worden gemaakt door de Rijksdienst voor Monumentenzorg op ba sis van gemeentelijke meerja renprogramma's. Dit gebeurt in overleg met de Vereniging van Beheerders van Monu mentale kerkgebouwen en het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIOK). Het geld moet worden be steed aan 'constructief her stel', dat betekent het wind en waterdicht maken, het ver nieuwen van daken of rotten de balken. Een medewerker van Monumentenzorg: "Het is beter om de gebouwen in één keer grondig te herstellen en vervolgens goed te onderhou den, dan ze eens in de zoveel tijd te restaureren en er ver der niet meer naar om te kij ken". Niet iedereen bij de rijks dienst Monumentenzorg ziet het gulle gebaar van de minis ter als een definitieve oplos sing. Een medewerker: "Het gevaar bestaat dat de gemeen schap het onderhoud van ker ken nu helemaal aan de over heid overlaat. Daarom moeten er snel andere oplossingen worden gezocht". Bij de betrokken gemeenten heerst wel grote tevredenheid over de maatregel van de mi nister. Een woordvoerder van de gemeente Leimuiden: "We proberen al jaren geld los te krijgen bij de rijksoverheid. Elke keer worden we afge scheept met vage beloftes als 'de zaak wordt in overweging genomen'. Het budget dat we ter beschikking hebben voor onderhoud van de zeven mo numenten in ons dorp (60.000 gulden jaarlijks) is lang niet toereikend om de kerken te restaureren. Die staan dus al jaren te verkommeren. Daar om is het enorm goed nieuws dat de rk-kerk in Leimuiden en de hervormde kerk in Rijnsaterwoude op de lijst van potentiële renovatie-objecten staan". Ook in Hazerswoude is men opgetogen: "Er is al opdracht verleend aan een aannemer de hervormde kerk te restaure ren. Wanneer er geld komt uit Den Haag, betekent dat dat meteen na de bouwvakvakan- tic met de renovatie kan wor den begonnen. Overigens heb ben we de opdracht aan de aannemer pas verleend nadat Rijksmonumentenzorg ons meldde dat er een aparte pot zou komen voor dergelijke restauraties. Die instelling was blijkbaar al langer op de hoogte van het de minister". TOKYO Keizer Akihito en zijn echtgenote Michiko bidden tijdens een herdenkingsdienst voor de zielerust van de omgekomen Japanners in de Tweede Oorlog. Het is voor Japan vandaag 44 jaar geleden, dat er een ein de aan de oorlog kwam. Er namen 7800 mensen aan de herdenkingsdienst deel, onder wie premier Kaifu en familieleden van oorlogsslachtoffers. (foto AFP) DEN HAAG - Het is een maat schappelijk aanvaard verschijnsel dat kinderen tussen 12 en 15 jaar in hun vakantie lichte werkzaamhe den in de landbouw verrichten. Dit antwoordt minister De Ko ning (sociale zaken) op vragen van het Tweede-Kamerlid Nypels (D66). Volgens de Democraat verrichten jonge kinderen met name in de kop van Noord-Holland werkzaamhe den in kwekerijen. Nypels zegt dat dit in strijd is met de wet. De Koning geeft dat toe, maar stelt tevens dat de wet het toestaat dat kinderen vanaf 13 jaar in het landbouwbedrijf of winkel van hun ouders werken als bedrijf en woon huis één geheel vormen. Het kamerlid constateert dat de arbeidsinspectie niet over voldoen de mankracht beschikt om controle te verrichten op de naleving van het verbod op kinderarbeid. De arbeidsinspectie controleert het verbod steekproefgewijs, aldus De Koning. Per district worden van tevoren geselecteerde bedrijven waarin veel vakantiewerk wordt verricht, gecontroleerd. Daarnaast wordt opgetreden indien er indivi duele klachten worden ingediend. Door de beperkte mankracht wordt als uitgangspunt gehanteerd dat in de eerste plaats moet worden opge-, treden tegen werk dat schadelijk is voor de veiligheid, gezondheid en ontwikkeling van het kind. Dit jaar wordt in de vakantie door het hele land aandacht besteed aan kinderarbeid in industriële secto ren. Over het algemeen is licht werk maatschappelijk aanvaard. De wet, aldus de minister, loopt in dit op zicht achter bij de ontwikkelingen. De Koning vindt dan ook dat het be leid met betrekking tot kinderar beid moet worden aangepast. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) kondigde een dergelijke maatregel al aan toen hij het rapport 'Kinderarbeid in Nederland' aan de Tweede Kamer zond. De Koning zegt inmiddels voor stellen te hebben gedaan aan de So ciaal Economische Raad (SER) over ar beidstij denwet. JOHANNESBURG (GPD/- Rtr) De Zuidafrikaanse president Botha is afgetre den. In een televisietoe spraak tot het Zuidafrikaan se volk verklaarde een zicht baar verbitterde Botha gis teravond dat elke basis voor hem ontbrak om de samen werking met de ministers in zijn kabinet voort te zetten. Hij zag derhalve geen andere mogelijkheid dan om met in gang van vandaag zijn ont slag in te dienen. De leider van de Nationale Partij en Botha's grote tegenstander F.W. de Klerk is vanmiddag beëdigd als waarnemende president in het bijzijn van de ministers die hem in zijn conflict met Botha steun den. In zijn rede ging Botha uitvoerig in op de kabinetsvergadering waar gisterochtend de confrontatie met De Klerk tot uitbarsting kwam. Bo tha zei dat de ministers hem hadden voorgesteld op te stappen en tot de verkiezingen van zes september een waarnemend president te benoe men. Als reden zou hij zijn zwakke gezondheid kunnen opgeven. "Hierop heb ik geantwoord dat ik niet bereid ben op grond van een leugen te vertrekken en dat ik be sloten had met ingang van 15 augus tus mijn ontslag in te dienen. Het is duidelijk dat ik na al mijn inspan ningen voor de Nationale Partij en de regering van dit land door mijn ministers in de steek ben gelaten", aldus Botha. Nieuwe poging 0111 Hippareos in juiste baan te krijgen (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Technici van de European Space Agency (ESA) doen donderdagmiddag om twee uur een nieuwe poging om de moto ren van de wetenschappelijke satel liet Hippareos te ontsteken. De sa telliet werd 9 augustus gelanceerd en zit nog steeds niet in de juiste baan. De motoren die de satelliet moeten sturen, werken niet. Het is nog niet duidelijk of de technici die vanuit Darmstadt (Duitsland) werken, na de poging van donderdag nog andere moge lijkheden hebben om de missie niet voor een groot deel te laten misluk ken. Hippareos, in de ontwikkeling waarvan ook Nederland een belang rijk aandeel heeft, is in de nacht van dinsdag 8 op woensdag 9 augustus vanaf de Europese lanceerbasis bij Kourou in Frans Guyana gelan ceerd. Ook dit ging niet geheel vlek keloos. De Ariane-4 raket, die Hip pareos tegelijk met de Westduitse communicatiesatelliet TVSAT 2 in de ruimte moest brengen, kwam niet uit zijn lanceerinstallaties. Bij de tweede poging de raket omhoog te krijgen verliep de vlucht zonder problemen. Als de satelliet niet in de juiste baan kan worden gebracht, kan hij slechts zeer ten dele zijn werk doen. Het was de bedoeling dat Hippareos gedurende ruim twee jaar in de ruimte sterren zou bestuderen. De ontwikkeling en bouw van Hippar eos hebben 800 miljoen gulden ge kost. Kiszczak geeft formatie-opdracht terug President Botha, verbitterd, opgestapt. WARSCHAU (AP/DPA/Rtr) - De Poolse premier Kiszczak heeft be sloten zijn formatie-opdracht terug te geven aan president Jaruzelski. Kiszczack wil dat de leider van de Boerenpartij Malinowski gaat pro beren om een regering te vormen 'waarvan alle in het parlement ver tegenwoordigde krachten deel uit maken'. Solidariteit ziet daar niets in. Woordvoerder Wujec sprak in een eerste reactie van een 'idiote zet'. De aankondiging komt een week nadat leider Lech Walesa van Soli dariteit verklaarde dat hij een door Kiszczak gevormde regering niet zou steunen en dat hij zou aan sturen op een regering van Solidari teit, de Boerenpartij (ZSL) en de Democratische Partij (SD). Hij zou daarvan zelf eventueel premier kunnen worden. Volgens Kiszczak doorkruiste Walesa met dat plan zijn formatie- pogingen. Toch denkt hij dat het plan aangeeft dat Solidariteit min der afwijzend staat tegen een 'grote coalitie' van alle partijen, die hijzelf en de communistische partij al lan ger voorstaan. Malinowski beschikt volgens Kiszczak over de beste pa pieren om een dergelijke coalitie te Van Dijk zet burgemeesters onder druk Mogelijk onweer Veel bewolking en mogelijk enkele re- gen- of onweersbuien. In de loop van de dag van het westen uit opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 17 graden, midagtemperatuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit uiteenlopende rich- De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en nu en dan een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur geleidelijk weer oplopend naar 24 graden in het week- Woensdag 16 augustus zon op: 06.25 uur, zon onder: 21.02 uur: maan op: 20.52 uur, maan onder: 05.07 Wereldrecord zwemmen voor Adrian Moorhouse BONN (Rtr) - Adrian Moorhouse heeft bij de wedstrijden om de Eu ropese kampioenschappen zwem men in Bonn een wereldrecord ge vestigd op de 100 meter schoolslag. De Brit kwam tot een tijd van 1.01,49 minuten. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Steve Lun- dquist, die in 1984 1.01,65 zwom. SITTARD (GPD) Burgemeester Tonnaer van Sittard heeft de voet balwedstrijd Fortuna Sittard-FC Utrecht, die morgenavond zou wor den gespeeld, verboden. Dat is ge- Het ontslag van Botha betekent beurd na overleg met het ministerie het einde van een politieke crisis die v^n binnenlandse zaken en het be- Zuidafrika sinds vrijdag in haar stuur van Fortuna Sittard. greep hield. Aanleiding was het be- De Sittardse politie verwachtte zoek op 28 augustus van De Klerk zo'n zeshonderd Utrechtse aanhan- en minister van buitenlandse zaken gers zonder clubpas en vreesde dat Pik Botha aan president Kaunda dezelfde taferelen zich zouden voor van Zambia. Vrijdagochtend liet de d°en als afgelopen zondag voor de president in een korte verklaring loketten van stadion Galgenwaard weten dat hij formeel niet op de inUtrecht, vooraf aan de wedstrijd hoogte was gebracht. Pogingen van De Klerk om het conflict in de kiem te smoren, werden door de presi dent genegeerd. Zaterdag voerde De Klerk overleg met zijn collega ministers en de top van de Nationa le Partij. Besloten werd de hand schoen op te nemen en de president op de knieën te dwingen. In zijn tv-rede herhaalde Botha dat hij niet volgens de regels inge licht was over het bezoek aan Kaun da. Daaraan knoopte hij de beschul diging vast dat Kaunda onderdak en hulp biedt aan het ANC, volgens hem een terroristische beweging. Het bezoek aan Kaunda kon hij om die reden niet goedkeuren, zo zei hij. Botha en De Klerk stonden op zeer slechte voet met elkaar sinds de laatste in februari tot partijleider en presidentskandidaat werd geko- van een pas waren. In Utrecht werd vlak voor het begin van de wed strijd besloten de hekken te openen voor supporters zonder voetbalpas. Van Dijk zei dat moeilijk te kunnen begrijpen: "Het bevreemdt mij dat een politiemacht van 400 man niet in staat was de supporters in be dwang te houden". De inzet van extra politie bij voet balwedstrijden en andere (sport evenementen zal in de toekomst overigens gedeeltelijk op rekening komen van de clubs of organisato ren. Een door Binnenlandse Zaken Justitie ingestelde Vissers vangen te veel haring DEN HAAG Vissers hebben vo rig jaar in de Noordzee, Skagerak en Kattegat 300.000 ton haring meer gevangen dan was toegestaan. De overschrijding bestond voor het grootste deel uit jonge haring, die werd gevangen voor industriële verwerking. Dit antwoordt minister Braks (landbouw en visserij) op vra gen van het CDA-kamerlid Evers- dijk. De minister bevestigt niet het vermoeden van Eversdijk dat Deen se vissers vorig jaar 400.000 ton ha ring te veel hebben gevangen. De nemarken ontkent een overschrij ding van deze omvang. klaarde commissaris Necoll dat er een verbod is afgevaardigd omdat op de wedstrijd "een buiten propor tionele druk" is gelegd door het ex periment met de voetbalpas. "Wij voelen er niets voor als test case te dienen voor de clubs uit de grote steden die, zoals zondag bleek, zelf de pasjesregeling in ei gen huis ook niet op de juiste wijze toepassen. Bovendien hadden we van diverse kanten begrepen dat supportersgroepen uit het hele land de wedstrijd zouden aangrijpen om te protesteren tegen de pasjesrege ling," aldus Necoll. Minister Van Dijk (binnenlandse die de mogelijkheden bestudeerd zaken) probeert nieuwe toezeggin- en m september rapport zal uitbren- gen van burgemeesters los te krij gen om mee te werken aan de invoe ring van de voetbalpas, nadat zon dag in Utrecht en Den Haag suppor ters zonder pas toch het stadion inkwamen. Hij verklaarde gisteren na afloop van besprekingen met het KNVB-bestuur dat "alle partijen achter de zaak moeten staan. Is dat niet het geval, dan is de pasjesrege ling een doodgeboren kind". Van Dijk waarschuwde dat zon der medewerking wat hem betreft "de grenzen voor het inzetten van een massale politiemacht zijn be reikt". Hij verweet de gemeente Den Haag zondag niet te hebben in gegrepen toen al voor het afgelopen voetbalweekeinde duidelijk werd dat Haagse supporters in Amster dam kaartjes zouden verkopen aan Ajax-supporters die niet in het bezit Fractiesecretaris van Solidariteit Wujec sprak echter onmiddellijk van een idiote zet. "Malinowski maakt absoluut geen kans en ik ben er zeker van dat Walesa ook met hem niet zal instemmen". Fractie voorzitter Geremek zei geen com mentaar te hebben. Walesa zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Boerenpartij-fractievoorzitter Bentkowski was al evenmin en thousiast. Volgens hem is het voor stel van Walesa om een coalitie te vormen onder leiding van Solidari teit het beste. Hijv zei er niet zeker van te zijn of Malinowski een benoe ming tot formateur zou aanvaarden, gezien de kleine kans dat Solidari teit diens leiderschap zal accepte ren. Malinowski heeft de Boeren partij vanaf 1981 geleid maar ver loor zijn parlementszetel bij de ver kiezingen van juni. Een factor van belang is de hou ding van de Sovjetunie. De partij- krant Pravda schreef gisteren dat Walesa de pogingen dwarsboomt om de politieke spanning in Polen weg te nemen en voorspelde dat het optreden van de vakbondsleider zou kunnen leiden tot een 'langduri ge regeringscrisis'. 11.50 en 23.50 u 18 PAGINA'S NEWPORT (AP) In het half jaar dat George Bush president, is van de Verenigde Staten is,, hebben de meeste mensen een gunstige indruk van hem. Be halve de tekenaars van spot prenten. Die kijken met nostal gie terug op de jaren met Reagan, zo bleek op een congres van Amerikaanse spotprentte kenaars. "Reagan was zó'n karakter", aldus tekenaar Walter Handels- Bush ramp voor makers spotprent de Scranton Times i Pennsylvania spijtig. "Ik heb nu lang niet zoveel pret. Ik doe veel meer plaatselijke dingen". Al valt met Bush niet zoveel te beginnen, des te meer moge lijkheden biedt vice-president Dan Quayle. "Ik ben dol op Quayle", zei Signe Wilkinson van de Philadelphia Daily News. "Hij is de Republikeinse man voor positieve discrimina tie. Positieve discriminatie voor domme, rijke, blanke kinde ren". Maar hoewel ook anderen hun hoop hebben gevestigd op Quayle ('Hij is fantastisch; hij is zo stom'), stelt hij de tekenaars ook voor problemen, omdat hij zulke regelmatige gelaatstrek ken heeft. Andere problemen zijn er voor conservatieve tekenaars, die het lastig vinden een spot prent te maken van een presi dent die ze graag in het Witte Huis zien. "Ik heb acht ellendi ge jaren achter de rug als teke naar. Maar daarvoor had ik vier fantastische jaren met Jimmy Carter. Het enige dat hij maar hoefde te doen was 's ochtends op te staan", zei Dick Wright van de Providence Journal. (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND [VU JA, IK W|L EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIM VAN NEDERLAND Q Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 0 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode Telefoon Plaats

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1