Tips om uit te komen met Tlu I VE NTI L Ouders kunnen veel besparen op schoolboeken O Voet niet voorgoed tussen de deur Leidse Hout biedt tennissers laatste kans op Masters Let op bij drogist Tennisjeugd in Leids district telt weer mee DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 Zelfstandig wonen, wat kost dat? Tim zegt: "Soms heb ik maar een paar dingetjes nodig, maar ik kom toch weer met een tas vol spullen thuis. Ik houd erg van lekkers en ik laat me ook nogal inpakken door kortingen. Een groot pak koekjes, nu voor 2 gulden. Ook ga ik gezellig met mijn vrienden en vriendinnen winkelen zonder dat ik iets nodig heb. Maar mijn portemonnee is altijd weer leeg als ik thuis kom". Tim bestaat niet, hij door de schrijvers van de folder 'Zelfstandig wonen, wat kost dat?'. Tim bestaat eigenlijk toch wel, er bestaan zelfs duizenden Timmen: De handel bij de drogist is vaak windhandel, soms letterlijk bij de aankoop van spray's, parfums en af ter shave's, soms figuurlijk, wan neer u betaalt voor iets wat er niet meer is. Neem bijvoorbeeld de after shave Amando Noir, te koop voor 14 gulden 95, "een mooie prijs", vindt de fabrikant. Dat is begrijpelijk, want het gaat hem extra geld ople veren. Voor die prijs kreeg u eerst 100 ml van dit kostelijke vocht; nu is dat nog maar 75 ml. Dat is een on merkbare prijsverhoging van 33 procent. Het is goed opletten geblazen bij de drogist, want er zijn meer van dit soort stiekeme prijsstijgingen. French-top body lotion spant wat dat betreft de kroon: het ziet eruit kostte die 9 gulden 95 per fles 500 ml; nu 8 gulden 95 voor 300 ml. Desert Flower body lotion kostte tot voor kort 8 gulden 50 voor een halve liter, nu is dat 7 gulden 85: stij ging van 15 procent. Berken haar- jongeren die voor het eerst op ka mers gaan wonen en met hun geld moeten uitkomen. Dat valt vaak niet mee, want het bedrag van een beurs, een uitkering of een beginsa laris is meestal niet zo groot, in elk geval altijd kleiner dan het verlan gen. Het laatste glas, de schoenen in de uitverkoop, de nieuwste James Bond-film, zo verleidelijk allemaal. 'Zoveel kost dat eigenlijk niet' en 'ik heb nog een girobetaalkaart thuis liggen' zijn dan de gedachten die opkomen. Maar dan blijkt later dat de rekeningen die je voorlopig even onderin de fruitschaal had gelegd echt moeten worden betaald. En dan sta je net rood op je rekening. Om jongeren die net op zichzelf zijn gaan wonen te leren met geld om te gaan, heeft het Na tionaal Instituut voor Budgetvoor- ('supervoordelig') de prijs per 100 zoals eten, schoonmaakmiddelen gram vast te stellen, strek en buk en sigaretten, en reserveringen voor de goedkopere artikelen (de zoals kleding, uitgaan en meubilair, duurdere staan op oog- en grijp- o^omrina hoogte) en neem niet teveel vrien- Meservenn9 den mee naar de supermarkt. Ver der moet hij niet met een lege maag op pad gaan (dan koopje te veel tus sendoortjes) en mag hij maar weinig geld meenemen als hij gaat winke len voor de gezelligheid. Samenstelling Karei Berkhout De brochure staat vol met dit beetje soort eenvoudige tips. Zo wordt aangeraden bank- en giroafschrif- tèn in een mapje op te bergen, duur zoals brood, groente, melk lichting (Nibud) de al genoemde gereedschap dat je niet vaak meer brochure gemaakt. De brochure is gebruikt eventueel te huren en eerst alle winkels af te bellen voor je een huishoudelijk apparaat koopt. Dat ligt allemaal verschrikkelijk voor de hand (de opmerking dat je hoge voortreffelijk: volledig, helder ge schreven en goed doordacht. Vrijwel alles wat je kunt verz staat erin: hoe maak je zelf e begroting (huishoudboekje), hoe kosten hebt als veel geld voor je i komjeuitmetjegeld voor eten, hoe richting over hebt, en lage kosten kun je het beste de energierekening als je alles zo goedkoop mogelijk voldoen, hoe verdeel je de kosten wilt houden, gaat wat dat betreft r toch maar wat ver). Maar je moet op komen. De tips maken je wat bewuster met mede-kamerbewoners, kun je je het best verzekeren en wel ke kosten worden vergoed, hoe kun je sparen en hoe kun je eventueel van de uitgaven die je doet ('ga geld lenen. Verder staat het boorde- hoeveel geld je de afgelopen vol praktische tips voor als je bij- kleding besteedde') voorbeeld je huis wil inrichten of lijk de eerste stap wilt gaan samenwonen Onnodig Tim die teveel van zijn huishoud geld uitgeeft aan onnodige dingen krijgt bijvoorbeeld deze tips: maak boodschappenlijstje en houd je dat is eigen- het maken een begroting, waarmee je met je geld moet uitkomen. In de brochure staat een handig over zicht, waarop je zelf de inkomsten en uitgaven kunt noteren. De uitga ven vallen uiteen in vaste lasten zoals huur, verzekeringen en tele foon, in huishoudelijke uitgaven De bedragen voor reserveringen lo pen nogal uiteen de een gaat ten slotte vaker naar de disco dan de an der en daarom geeft de folder een aantal richtlijnen. Voor kleding staat bijvoorbeeld 75 gulden en voor de meubels op je kamer zo'n 50 gulden. Voor vaste lasten wordt aangeraden die zoveel mogelijk au tomatisch te laten afschrijven (let op het juiste bedrag!) en voor het huishoudgeld moet je ook een vast bedrag proberen vast te stellen. Als je op een post wilt bezuinigen bijvoorbeeld omdat je lang op va kantie wilt dan kan dat vaak op het eten, omdat gezonde dingen fruit goedkoop zijn, in elk geval goedko per dan kant- en klare pizza's en snoepgoed. Stoppen met rokenJs natuurlijk ook een goeie. Een apart hoofdstukje is gewijd aan het (ongehuwd) samenwonen, waarbij twee mensen moeten uitko men met het geld. Als je de inkom sten van beiden in éen pot stort en ieder daaruit ook geld haalt voor persoonlijke hobbies, kunnen er problemen onstaan ('Jij besteedt al tijd zoveel van ons geld aan je cd's'). En als de één meer verdient dan de> ander, betaalt hij dan ook meer aan de gezamelijk onkosten en hoeveel dan? Ook daarvoor heeft de folder een aantal oplossingen met nog eens tips voor samenlevingscon tracten en erfeniskwesties. De brochure kost 7,25 een klein bedrag, waarmee je veel kunt be sparen. overmaken op gironummer 368700 t.n.v. Nibud, Den Haag, heeft namelijk recht op een zo- wet staat bijvoorbeeld ook dat i pleziertjes en nooit meer denken aan die onbetaalde Van een contract met een colporteur kun je altijd af Wie zich door een zogeheten van acht dagen, waarbinnen het colporteur (zo iemand die u aan hele contract gewoon kan wor de voordeur vraagt of u even den opgezegd, tijd heeft om 'alleen maar infor matie' aan te horen over een cursus, boekenclub of encyclo- Dat is één van de dingen die staan in pedie) heeft laten overhalen om lllwri, UCI1UCUCI, zijn handtekening cmder eeJ^ voorgoed zitten vastgeklonken contract te zetten, heeft toch een contract dat ze misschien i ven bij de Kamer van Koophandel, anders geldt het eenvoudig niet. Dat was bijvoorbeeld het geval bij mevrouw Van Genderen, die enkele folders van een typecursus bij een opleidingsinstituut in de bus kreeg. Een paar dagen later stond er al ie mand van dat instituut aan de deur mét schrijfmachine. Enigszins over rompeld tekende zij een aanmel- Zelfstandig nog even bedenktijd. Iemand opwelling hebben getekend. In die dingsformulier, waarop is afgespro- heeft namelijk recht op een zo- wet staat bijvoorbeeld ook dat een geheten 'afkoelingsperiode' contract moet worden ingeschre- termijnen zal af- - - - j Nu voor de meesten de vakantie ^^J?1f?6" "iet meer is dan een bruine huidskleur, een kleurenfoto aan het te laat gearriveerde nog 22 gulden 95 per 400 ml; i di8 pïïn gf!f,gen t0i 22,guld?ï Strandt. tf f.?ii ansichtkaart, komt het schooljaar moor ""nr oo on o .c weer in beeld. En daarmee ook de hele rompslomp van excursies, werkweken, sportkleren, pennen, schriften en atlassen die een hoop geld kost: gemiddeld 700 gulden Als u een aansteker van het merk per jaar voor een mavo-er, 800 gul- Gevaarlijke aansteker de mavo-leerling 345, leerling 380 en van d gulden. Een kwart v, koopt de boeken inderdaad nieuw bij de boekhandel. Dat is niet zo ver standig, want met geluk, een hoop werk en uitzoekerij kunnen soms honderden guldens worden be spaard. Feudor in handen krijgt, let dan den voor een lbo-ganger, ruim dui- op het nummer. Begint dat zend gulden voor een havo-klant Een flink deel v met 22, gebruik hem dan niet. Uit maar liefst 1200 gulden dit type kan namelijk een steek vlam van 30 cm schieten. De impor teur heeft het type zoveel mogelijk op van de markt gehaald, maar het kan les af en toe opduiken. vai De Consumentenbond heeft in de consumentengids op een rijtje gezet hoe boeken kunnen worden ge bruikt en hoeveel dat kost. Nieuw kopen bij de boekhandel is zoals ge- dit bedrag gaat zegd het duurst en heeft bovendien schoolboeken. Als ouders al- als nadeel dat de levertijd vaak lang n de havo- jaar de benodigde boeken huren /wo-er 470 van hun school. Dat scheelt de lts-er de ouders al gauw 150 gulden, de mavo-leer ling en de havo-klant 200 gulden en de vwo-ganger 250 gulden. Ruim de helft van de ouders maakt gebruik van dit systeem, maar het vervelende is dat lang niet alle scholen zo'n fonds hebben. Voor alle andere ouders (en voor de leerlingen die bijvoorbeeld de werkboeken niet kunnen huren) zijn er nog andere wegen: de boe kenmarkt, de boekenbeurs en het schoolboekhuis. Bij de boekenmarkt krijgen leer lingen uit hogere klassen de gele genheid om hun boeken te verko pen op school. Een risico is echter dat een leerling een onjuiste druk aanschaft, of niet alle boeken kan krijgen, dan wel iets teveel betaalt. Beter is dan meestal ook de boeken beurs, waarbij de school de verkoop van tweede-handsboeken in han den houdt en met allerlei voorwaar den bovengenoemde nadelen kan voorkomen. Rest nog het schoolboekhuis dat de boeken op bestelling zowel nieuw als tweede-hands verkoopt en eventueel verhuurt. Hoewel het boekhuis de boeken altijd snel le vert en daardoor een prima aanvul ling kan zijn op het al aangeschafte maar incomplete tweede-hands Opzegtermijn Na twee maanden hield zij het voor gezien en kreeg te horen dat ze dan wel nog twee maanden opzegter mijn moest betalen. Bovendien ver- - viel volgens het instituut de korting drukkelijk (als u wilt natuurlijk) bij omdat zij tussentijds opzegde. Van een bestelling dat u alleen gebruik- Genderen nam dat niet en schakel- te boeken wil, anders loopt u het ri- de de consumentenorganisatie sico als nog nieuwe te krijgen wan- Konsumenten Kontakt (KK) in. Die neer er geen gebruikte in voorraad ontdekte dat het hele contract niet zijn. Huren is vrij duur: 50 procent stond ingeschreven en dus ongeldig van de nieuwprijs plus een borg van was. Bovendien stond er niets in het 40 procent die u pas terug krijgt als contract over de speciale korting en dus kon Van Genderen gewoon op zeggen zonder bijbetaling. Als u dus van een contract af wil, kijk dan of het wel is ingeschreven. Zo ja, zeg dan binnen 8 dagen na in schrijving op. Doe dat met de bijge sloten modelbrief, die de colporteur verplicht bij het contract moet doen. Nog een tip: docenten hebben een beetje de neiging duurdere boe ken dan nodig op de lijst te zetten, die u moet betalen. Ga in de mede zeggenschapsraad van de school zitten en stuur dat bij! LEIDEN De gehele subtop van het district Leiden grijpt het B-tennis toernooi van de Leidse Hout als laatste gelegeheid aan om punten te verza melen voor het klassement van de Masters. Alleen de nummers één en twee van de plaatsingslijst bij de Leidse Hout, Martijn Krans en Marcel Vink, zijn vrijwel zeker van deelname. Mare Nagelkerken, Frank Liefbroer en Marcel van Rijn kunnen deze week nog voor een verrassing zorgen. Een onzekere factor vormt het spel van de Tsjechische speler Tomas Vélék die zich zowel in B als in C in schreef en in de eerste ronde de ge renommeerde B-speler Philip Nag- tegeller simpel van de baan tikte. De wedstrijdleiding vreest dat deze onbekende in het C-toernooi op weinig tegenstand zal stuiten, en zelfs in B heel ver kan komen. Favoriet Martijn Krans (Casino) had geen problemen met Marius Pieters; na een simpele zege in de eerste set liet Krans zijn opponent wel tot 1-5 uitlopen, voordat hij met 7-5 alsnog de zege streek. Mare Na gelkerken (TEAN, als derde op de lijst) versloeg Koen van Bemmel met 7-6, 6-2 en Marcel Gerritsen (OLTC) had een marathon-partij no dig voor hij Erik Bolten er onder had: 6-2, 2-6, 6-4. Nieuw Venneper Marcel van Rijn lag er de vorige week al direct uit, hier speelde hij zich een ronde verder ten koste i Eelco Adrichem: 6-4, 6-4. Bij de vrouwen beleeft Mirjam Siemerink een mindere periode. Van de Unicumster werd verwacht dat ze tot de halve finale zou reiken, maar Margot van de Haak vormde een te groot obstakel: 5-7, 4-6. Wil den Hollander en Claudia Witteman (als tweede getipt) kwamen wel een ronde verder ten koste van respec tievelijk R. Lalmahoned en Evelien Krul. In het C-toernooi bleek Wouter Dercksen (Qravel) veel sterker dan Max van Berge Henegouwen (6-1, 6- 1); de Leidse arts leed daarop echter een nederlaag tegen de als derde ge noteerde René Kardinaal: 6-1, 6-3. Mischa Wijffelmann won van de dertien-jarige Ronald Klein, maar moest zijn jonge opponent wel eens set afstaan: 7-6, 4-6, 6-1. Districts kampioen tot zestien jaar, Benny de Bruin, ging onderuit tegen Marcel van Paridon. Saskia Paauw zette haar aan spraak op de titel kracht bij door Margreet Zeilmaker met tweemaal 6-0 naar huis te sturen. De concur- rentië voor Paauw komt van onder anderen Aukje Baayens, die Kitty van der Mey met 6-0, 6-2 overtui gend versloeg. Joan Vermeij (Leid- Plaatsingslijsten: MEB: 1. Martijn Krans (Unicum). 2. Marcel Vink (Hille- gom), 3. Mare Nagelkerken (TEAN), 4. Frank Liefbroer (TEAN), 5. Marcel van Rijn (Nieuw Vennep), 6. Kees Heems kerk (Casino), 7. Rogier Liefbroer (Nieuw Vennep). MEC: 1. JOhan Draulans (OLTC), 2. Jan Pieter Hartwijk (Unicum), 3. René Cardinaal (TEAN), 4. Walter Ja cobs (Unicum), 5. Jan van Leeuwen (TEAN), 6. Marcel van Paridon (Unicum), 7. Frank de Ligt (Qravel), 8. John van Overloop (De Munnik). VEB: 1. Karin Croese (Dekker), 2. Irma van Seeters (De Merenwijk), 3. Marceline Spaan (Uni cum), 4. Mirjam Siemerink (Unicum). VEC: 1. Saskia Paauw, 2. Claudia Witte man (De Munnik), 3. Erika Wijsman (OLTC), 4. Aukje Baayens (Unicum) LINZ (DPA) Tijdens internationale atletiekwedstrijden in het Oosten rijkse Linz hebben de kogelstoter Randy Barnes (foto epa) en de hordenlo per André Phillips gisteren de aandacht op zich gevestigd. Barnes, in Seoul winnaar van de zilveren medaille, stootte de kogel 22,18 meter ver, de beste wereldseizoenprestatie. Phillips versloeg op de 400 meter horden Winthrop Graham en Reggie Davis in een tijd van 48,39 seconden, de op twee na snelste tijd van dit sei zoen. De Olympisch kampioen was slechts vijfhonderdste seconde langza mer dan zijn landgenoot Kevin Young, die eerder dit jaar de beste seizoen- tijd tot dusver realiseerde. Lotto 32 Eerste prijs: drie winnaars, elk bruto f. 117.667,40. Tweede prijs een winnaar, bruto 117.667,40. Derde prijs: 210 winnaars, elk t. 600,40. Vierde prijs: 5.027 winnaars, elk f. 21,60. Vijfde prijs: 70.051 winnaars, elk f. 5,00. Toto 32: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs vijl winnaars, elk bruto f. 1.606,40. Derde prijs: vijf- WK JUNIOREN Groep A: Australië - Nederland 4-2 (2-2), Argenti nië - Egypte 4-0 (0-0). Stand: 1. Australië 5-9, 2. BRD 4-7,3. Argentinië 5-5,4. Malaysia 4-4,5. Ne derland 5-3, 6. Egypte 5-0. Groep B: Zuidkorea Engeland 4-1 (2-0), Pakistan - Verenigde Staten 7- 2 (5-1). Stand: 1. Pakistan 4-8,2. Zuidkorea 4-6, 3. Spanje 4-5.4. Sovjetunie 4-3,5. Engeland 4-2, 6. Verenigde Staten 4-0. WERELDBEKER Derde ronde: Sax (Hon) Short (GBr) 1/2-1/2, Andersson (Zwe) - Tal (Sov) afgebroken, Kaspar ov (Sov) Hübner (BRD) afg., Salov (Sov) - Karpov (Sov) 1/2-1/2, Portisch (Hon) Kortsjnoi (Zwi) 1-0, Nunn (GBR) - Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Ehlvest (Sov)_- Ribli (Hon) 1/2-1/2, Vaganian (Sov) - Seirawan (VSt) 1/2-1/2. Stand: 1. Salov 2 1/2, 2. Ehlvest. Portisch en Short 2,5. Kasparov 11/2+1,6. Kar pov, Nikolic, Nunn, Sax en Seirawan 1 1/2,11Va ganian en Ribli 1,13 Andersson en Hübner 1/2 2,15. Tal 1/2 1.16. Kortsjnoi 0. LEIDEN, Leidse Hout MEB: M. van Rijn - E. Adrichem 6-4, 6-1, M. van Royen - M. Visser (w.o.), T. Vélék - P. Nagtegeller van Bemmel 7-6, 6-2. VEB: M. van de Haak - M. Sieverink 7-5,6-4, W. den Hollander - R. Lalmaho ned 6-3, 7-5, C. Witteman - E. Krul 6-4,6-3. MEC: M. Wijffelmann - R. Klein 7-6, 4-6,6-1, W. Derck sen M. van Berge Henegouwen 6-1,6-1, R. Car dinaal - W. Dercksen 6-16-3. W. Jacobs - P. Bak ker 6-4,6-2, M. van Paridon - B. de Bruin 3-6,6-4, 6-3, F. de Ligt - P. Chin-A*Foeng 6-4,6-0. VEC: S. Paauw - M. Zeilmaker 6-0, 6-0, A. Baauyens - K. van der Mey 6-0,6-2, J. Verweij S. Draulans 6-1 7-6 EK BONN Mannen A1Griekenland - Groot-Brittannié 7-5 (2-3,2-1,1- 0, 2-1), Italië - Hongarije 8-7 (4-2, 2-1, 1-2, 1-2). Stand: 1Italië 2-4, 2. Hongarije 2-2, 3. Grieken land 2-2, 4. Groot-Brittannië 2-0. A2: Spanje - Tsjechoslowakije 10-9 (3-2,2-1, 3-3, 2-3), Bonds republiek - Polen 7-3 (0-14-12-0,1-1). Stand: 1 Spanje 2-4,2 Bondsrepubliek 2-2,3. Tsjechoslo wakije 2-2, 4. Polen 2-0. B1: Roemenië - Zweden 12-9 (2-3,2-1,4-1,4-4), Joegoslavië - Frankrijk 9- 8 (4-0,2-3,2-2,1-3). Stand: 1Joegoslavië 2-4,2. Frankrijk 2-2, 3. Roemenië 2-2, 4. Zweden 2-0. Groep B2: Sovjetunie - Oostenrijk 18-5 (3*1,5-2, 5-2,5-0), Nederland Bulgarije 8-8 (2-3,2-1,2- 3, 2-1). Doelpuntenmakers Nederland: Jansen 5. Van Belkum, Nonnekes en Scherrenburg; Sovjetunie - Oostenrijk 18-5 (3-15-2, 5-2, 5-0). Stand: 1Sovjetunie 2-4, 2. Bulgarije 2-3,3. Nederland 2-1,4. Oostenrijk 2- conden (gemiddelde snelheid: 52,540 km/uur), 2. Nijdam (Ned) op 1 seconde, 3. Marie (Fra) 0.05,4. Skibby (Den) 0.08,5. Schurer (Ned) z.t., 6. Ander son (Aus) 0.09, 7. Walton (Can) z.t., 8. Harmeling (Ned) 0.11, 9. Fignon (Fra) 0.12., 10. De Koning (Ned) z.t 11. Beuker (Ned) 0.13, 12. Ni|boer (Ned) 0.14,13. Lauritzen (Noo) z.t., 14. Van Vliet (Ned) 0.15, 15. Lavainne (Fra) z.t., 16. Kelly (Ier) 0.16,17. Draaijer (Ned) 0.17,18. Van den Akker (Ned) z.t., 19. Verhoeven (Ned) z.t., 20. Van- deraerden (Bel) z.t, 21. Hanegraa! (Ned) 0.18,22. Ducrot (Ned) z.t., 23. Solleveld (Ned) z.t., 24. Weg- muller (Zwi) 0.20,25. Pieters (Ned) z.t. Schuier (Fra) 87,550. 3. Singer (Zwi) 86,317, Shacklock (GBr) 86,150,5. Quelin (Fra) 85,634,6 Aeschbacher (Fra) 84,734, 7. Dolzhenko (Sov) 84,517, 8. Fostjeveskaia (Sov) 84,417, 9. 8oss (Zwi) 84,267,10. Tsjerniaeva (Sov) 84,083. EK sCHOONSPRINGEN Mannen, 3-meter plank. kwaMteatiea: 1. Killat (BRD) 613,05 punten. 2. Gladthenko (Sov) 605,73, 3. Statsjenko (Sov) 601,92. 4. Hempel (DDR) 589,83. 5. Stajkovic (Oos) 587.04. 6. Jon- gejans (Ned) 572,617. Andersson (Zwe) 566,43, 8. Winskowski (DDR) 565,68, 9. Nalliod (Fra) 537,18. 10. Morgan (GBr) 524,49. 11. Pils (Oos) Feyenoord rond met club Kiprich ROTTERDAM (ANP) Feyenoord heeft overeenstemming bereikt met Tatabanya over de transfersom voor aanvaller Jozef Kiprich. De Hongaarse speler kost 1,3 miljoen gulden. Hij tekende voor twee jaar, met een optie voor een derde sei- Of de international daadwerkelijk voor Feyenoord in actie komt, hangt af van de stichting arbeidsza ken. Deze instantie moet de speler een werkvergunning verschaffen. Gezien de staat van dienst van de Hongaar lijkt dit geen probleem. Aangezien Feyenoord Kiprich voor 15 augustus heeft gecontrac teerd, is hij speelgerechtigd in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup. "Dat is voor ons van groot belang", aldus technisch co ördinator Cor van der Gijp. LEIDEN - De Leidse jeugd telt weer mee in het nationale tenniscir- cuit. Na een jaar te hebben gewerkt onder leiding van districtstrainer John Noakés is de neergaande lijn omgebogen in een stijgende. De prestaties tijdens de recente NK jeugd in Leeuwarden bewezen dat. De Leidse afvaardiging liet zien redelijk mee te kunnen tijdens de nationale titelstrijd. Spelers uit de top tien van Nederland riepen uit eindelijk Ingrid Kruyt, Rogier van Duyn en Robert Paul Hartwijk een halt toe. Het drietal heeft echter ta lent, net als andere spelers in de ca tegorie tot en met 14 jaar die echter ai eerder werden uitgeschakeld: Ronald Klein en Renée Crama. Het tweetal kampte met blessures en presteerde daardoor in Friesland beneden niveau. De debutanten op het NK Ma rieke Bethlehem en Dennis Noppen i al snel tot de verliezersron de veroordeeld, waarin Bethlehem tot in de halve finale reikte. Bij de groep tot en met 12 jaar is één grote belofte te vinden: Ruby Pennings. Het meisje is pas 10 jaar maar staat nu al op de tweede plaats van de na tionale ranglijst in haar leeftijdsca tegorie. Martijn van de Berg en Jo- landa Mens (beiden 11 jaar) bezet ten de derde en vierde plaats in hun groep. Ralph van der Velde (12 jaar) maakt ook een goede ontwikkeling door. Dat bewees hij met een plaats by de laatste zestien tijdens het toernooi. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.30 en 21.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De vooruit geschoven voet balwedstrijd Kozakken Boys- ARC wordt niet op zaterdag 26 augustus gespeeld maar op woensdag 29 augustus. Op 26 au gustus wordt in Alphen het be kende Oostermantoernooi ver speeld met o.a. teams van FC Utrecht en Feyenoord Teleflex is de nieuwe amateurwielerploeg voor 1990. Reinier Gfoenendaal, John den Braber en Servais Kna- ven zijn de bekendste namen in de nieuwe ploeg van ploegleider Marc van Rooy Swift/Casba houdt op 31 augustus in de polder bij Gelderwoude een tijdrit Oud-beroepsrenner Bert Ooster bosch heeft met succes zijn ren tree gevierd bij de amateurs Oegstgeest-voorzitter Jan van Vuren stelt de voorzittershamer van de plaatselijke voetbalclub ter beschikking Op 11 septem ber vergadert de BAVL. Dit is hard nodig omdat nogal wat be stuursleden hun plaats beschik baar hebben gesteld LFC zit in de problemen. Doelman Peter van der Wal is voor drie wedstrij den uitgesloten en mist hierdoor de start van de competitie. De nieuwe Oegstgeest-trainer Wim Visser zal waarschijnlijk tijdelijk de plaats van Van der Wal in gaan nemen Tom de Jong, Gert Jan Moraal, Hans van Egmond, Jan Huigsloot, René Guyt en Erwin van Diest starten op zaterdag 26 augustus voor Swift in de Om loop van de Maaskant Harle- guins (Engeland), Kelso RFC (Schotland), CDUL (Portugal) en DIOK zijn de deelnemers aan het internationale rugbytoernóoi in Leiden. De eerste wedstrijden zijn op vrijdagavond 25 augustus. DIOK houdt donderdag om 14.00 uur een persconferentie In 1988 waren tennis en skiën de snelst groeiende sporten De Casino tennisbanen in Noordwijk staan vanaf volgende week maandag in het teken van de "Nederlandse tenniskampioenschappen voor veteranen. Martin Koek, Nick Fleury, Els Veentjer, Trudy Groenman en Ronald Blommen- daal staan als favorieten op de deelnemerslijst De Katwijkse trainer Hans van Beelen gaat aan de slag bij SJC. Hij krijgt in Noordwijk het vrouwenelftal on der zijn hoede Voetballer Dan ny Muller, de 19-jarige vriend van de dochter van Johan Cruijff, keert terug naar Ajax. De zoon van oud-international Bennie Muller kon bij de Spaanse club Barcelona Atletico geen basis plaats verdienen De finale van het WK-voetbal 1990 in Rome is al uitverkocht, Voor de 70.000 te verdelen plaatsen kwamen 500.000 aanvragen binnen De Leidse schaker Ririi Kuijf is deze week docent bij de trainings-sta ges op Papendal van het Sport fonds Leo van der Kar Op vrij dag 25 augustus wordt in Zoeter- woude een aanvang gemaakt met de jaarlijkse wielerkampioen schappen De oefenwedstrijden van het Leiderdorpse RCL trek ken veel publiek. Dat zal deze week zeker niet veranderen met de wedstrijden tegen Ajax 2 (woensdag) en UVS (zaterdag) voor de boeg De Alphenaren John Jansen en Remco Piel- stroom (AZC) spelen met het Ne derlands waterpoloteam deze week een toernooi in Bonn. In de zelfde Westduitse stad maakt Frouke van Beek, eveneens AZC, deel uit van de Nederlandse kunstzwemploeg Voetbalvere niging DOSR uit Roelofarends- veen zoekt een jeugdtrainer De Leidse korfbalvereniging Pernix houdt op'woensdag 30 augustus een open middag In Oegstgeest begint op vrijdag 25 augustus een open driebandentoernooi. Plaats van handeling: biljartcentrum Voscuyl De Leidse gymvereni ging Jahn start vanaf 4 september weer op bepaalde lokaties met gymlessen. Voor informatie bel len naar telefoonnummer 071- 224004 of 894489 Oud-radiover slaggever Dick van Rijn overhan digde de Stichting Organisatie Gehandicaptensport (SOG) een cheque van duizend gulden om dat die Rijnsburgse en Leidse or ganisatie de Bloemenmarathon weer uitstekend had georgani seerd. De slotetappe zal ook vol gend jaar in Noordwijk aan Zee eindigen De loting van de Leidsch Dagblad Cup is op 21 au gustus bij de Leidse voetbalvere niging UVS. De eerste ronde wordt op dinsdag 12 september verspeeld Om 14.30 uur begint morgenmiddag op renbaan Duin- digt (Wassenaar) de wedstrijd om de Heerlen-prijs De totale selec tie van eredivisieclub Sparta komt vrijdag een bezoek brengen aan het jeugdvoetbalkamp van de Afdeling Leiden in Lisse Rand stad Sport, Stompwijkse Boys, Meerburg en organisator SVLV nemen het komende weekeinde deel aan het In Memoriam Wilco Westgeest Toernooi in Voorscho ten. Vrijdag 18 augustus om 1915 uur beginnen Randstad Sport en SVLV tegen elkaar Het seizoen van bridgeclub VOG begint op 31 augustus in de Vijf Hoven aan de Leidse Hoflaan Op 9 september start de KNVB afdeling Leiden een competitie voor gehandicap ten

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14