'Buitenlandse overtreders vrijuit' gaan Bij de volgende overval ga ik er weer achteraan Alphen: half miljoen voor kinderopvang Berkheij voor vierde maal winnaar PAGINA 10 JHBHH DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 Politie kustplaatsen ontkent aantijging antwoorden" LEIDEN/KATWIJK - De Katvvijkse en Noordwijkse parkeerwachten lopen fout- geparkeerde Duitse auto's voorbij zonder een bon uit te schrijven. Dat constateerde althans de officier van justi tie tijdens een zaak voor het Leidse kantongerecht waar bij een 23-jarige Hagenaar terecht stond omdat hij zijn auto fout had geparkeerd op de Boulevard in Katwijk. De Hagenaar, die wegens een fout in de dagvaarding werd vrijgespro ken, had de bekeuring gekregen omdat hij daar binnen vijf meter van een bushalte zijn auto had ge parkeerd. "Mijn auto stond 4,75 me ter van de witte tegels waarmee de bushalte is gemarkeerd. Dus 25 cen timeter van mijn auto stond fout. Ik kreeg een bon, maar de politiemen sen liepen Duitse auto's die pontifi caal voor de bushalte stonden ge woon voorbij. Toen ik een politie man vroeg waarom zij geen bekeu ring kregen, zei hij dat dat toch geen zin heeft omdat de Duitsers nooit betalen", zo zei de Hagenaaar tij dens de zitting. Volgens de officier van justitie handelt behalve Katwijk de politie in Noordwijk op dezelfde manier. "Maar in de andere kustplaatsen krijgt iedereen gewoon een bon. Zoals het hoort". Ook kantonrechter Morshuis uit te zijn ontevredenheid over de gang van zaken in Katwijk en Noordwijk. "Ik vind dit een onbevredigende zaak", zo stelde hij. "Mensen die een overtreding begaan, behoren te worden geverbaliseerd". Nonsens Zowel de Katwijkse korpschef H. Roelevink als plaatsvervangend korpschef H. van Ophuizen van de Noordwijkse gemeentepolitie ont kennen dat er onderscheid wordt gemaakt tussen Nederlandse en buitenlandse foutparkeerders. Roe levink: "Wij werken aan de hand van een prioriteitenlijst. Auto's op hoeken van straten, invalidenpar keerplaatsen, bij bushaltes of stop verboden krijgen allemaal een bon. Onderscheid naar nationaliteit wordt beslist niet gemaakt". Ook bij niet aan het bureau beta len van de bon, worden Nederlan ders en buitenlanders volgens Roe levink hetzelfde behandeld. "We vragen geregeld aan de hand van het kenteken de namen op van de Duitse foutparkeerders. Zij krijgen dan een acceptgirokaart thuis. Na vlammen opging, beraadt zich nog de nodige aanmaningen betaalt in op dit aanbod. Wachtlijst volgend jaar weggewerkt totaal 90 procent". De afwikkeling van de resterende 10 procent is in handen van het openbaar ministe- De opmerking van de Katwijkse politieagent dat Duitsers niet 1 den bekeurd omdat het geld toch niet te innen valt, verwijst de Kat wijkse korpschef naar het rijk der fabelen: "Die man heeft nonsens staan te verkondigen". Zijn Noordwijkse collega laat zich in gelijkluidende bewoordin gen uit: "Iedere foutparkeerder -jyj TT t krijgt bij ons een bon wij maken INationale iianngschoonmaakwedstiijd absoluut geen onderscheid tussen de automobilisten". Van Ophuizen begrijpt niet hoe het verhaal in de wereld is gekomen dat de kustplaatspolitie Duitsers zou voortrekken. "Zodra de officier van justitie me erop aanspreekt, zal KATWIJK - De Katwijker Dirk Berkheij ik de beschuldigingen weerleggen. Voor de vierde maal winnaar geworden va Nationale Haringschoonmaakwedstrijd ii Het fileren van de haring gebeurde niet altijd volgens de strenge voorschriften. s gisteren i de vijfde Katwijk. Het lijkt me niet verstandig zonder dat hij mij hierover heeft be naderd, via de krant de officier te Voor het eerst moest hij die prijs delen met Julietta Tonis uit Volkel, omdat er in twee categorieën werd gestreden. Berkheij maakte in de categorie fabrieks- snijders echter nog zes haringen meer schoon dan To nis in de categorie visdetaillisten. De Katwijker lever de in zeven en een halve minuut 31 haringen af, die door de jury allemaal werden goedgekeurd. Van Tonis werden 25 van de 29 gefileerde haringen goedbevon- den. Duitser tankt zonder betalen VALKENBURG/RIJNSBURG Een Duitse automobilist heeft gisteren bij een tanksta tion in de Hoofdstraat in Val kenburg getankt zonder te beta len. Na het tanken reed de Duit ser weg en veroorzaakte bij de Kwamtumhallen een aanrij ding, waarbij een buitenspiegel van een tegemoetkomende per sonenauto werd afgereden. Ook hier reed de man door. Later op de middag was de Duitse auto mobilist ook betrokken bij een lichte aanrijding in Leiden, waarbij hij eveneens doorreed. De man is spoorloos. Het succes van Berkheij is des te opvallender, om dat hij al enige tijd niet meer werkzaam is in de vishan del. De Katwijker werkt bij de verffabriek van Sik- kens in Sassenheim. "Ik heb tien jaar in de fabriek ge sneden. Dan heb je de snelheid wel", verklaart Berk heij z'n succes. "Voor deze wedstrijd heb ik nog een weekje geoefend om er weer in te komen". Berkheij kreeg de wisselbeker uit handen van burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman, die ook de overige prij zen uitdeelde. Hij mag hem niet houden, omdat hij niet drie keer achtereen of vijf keer in totaal de eerste prijs in de wacht heeft gesleept. Aan de drukbezochte haringschoonrnaakwedstnja op het plein van de School voor Zeevisvaart deed een recordaantal van 66 haringfileerders uit alle delen van het land mee, van wie 22 in de categorie visdetaillisten. Vanwege dit onverwacht hoge aantal gerekend was op 42, maar er meldden zich vlak voor en tijdens de wedstrijd nog deelnemers aan werd de rondetijd van tien minuten met twee en een halve minuut inge kort. Juryvoorzitter L. Zijp beoordeelde de kwaliteit van de gefileerde haring als wisselend. De prijswinnaars leverden goed werk af, maar er waren volgens hem ook behoorlijk slechte fileerders onder de deelnemers, die huid, ingewanden en soms flinke delen van de buikgraat nog lieten zitten. Anderen sneden weer te veel visvlees weg of lieten bloedresten achter. De slechtste deelnemer wist slechts 9 haringen af te leve ren, waarvan er maar eentje ternauwernood kon wor den goedgekeurd. Per uur omgerekend heeft Berkheij gisteren 248 ha ringen gefileerd. Dat is erg hoog. In de visverwerken- de industrie zijn 100 haringen per uur normaal. Goede krachten ontvangen dikwijls een premie voor elke ha ring boven de 100 stuks per uur. Er zijn er, wist wed strijdleider P.J. de Haas te vertellen, die de 200 kun nen halen, maar dat is zeldzaam. ALPHEN AAN DEN RIJN - Dank zij een rijksbijdrage van een half miljoen gulden kan de gemeente Al phen de wachtlijst bij de Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn volgend jaar in één klap geheel weg werken. Nu moet bij het kinderdag verblijf Katrijn nog rekening wor den gehouden met een wachttijd van ongeveer twee jaar. Door de fi nanciële tegemoetkoming van de overheid kan het aantal opvang plaatsen met minimaal 100 en maxi maal 223 worden uitgebreid. Alphen krijgt zo goed als zeker een bijdrage van 500.000 gulden - en mogelijk nog een halve ton meer - als gevolg van de zogenoemde 'Oort-operatie', ofwel de herziening van het belastingstelsel. De komen de vier jaar maakt Alphen aan spraak op een dergelijke tegemoet- woning) koming. Daarna wordt bekeken hoe de kinderopvang structureel wordt gefinancierd. Het kabinet heeft al besloten ko mend jaar van de vrijkomende be lastinggelden 130 miljoen gulden aan kinderopvang te besteden. De Tweede Kamer moet zich daarover in oktober uitspreken, maar dat lijkt een formaliteit. De bedoeling is dat het geld al per 1 januari vrij komt, maar Alphen houdt er reke ning mee dat het wellicht een kwar taal later wordt. Op het moment dat het geld be schikbaar is, wil de gemeente een compleet plan op tafel hebben lig gen, waarin staat aangegeven aan welke vormen van kinderopvang het geld wordt besteed. Per 5000 gulden die een gemeente van het rijk ontvangt moet één nieuwe plaats worden gecreëerd, zo stelt het Rijk als voorwaarde aan de bij drage. In de praktijk kost een plaats 12.000 gulden. Om de uitbreiding te realiseren is dan ook steun nodig van het bedrijfsleven en de ouders. Alphen wil duidelijk inzicht werven in de behoefte Magnifiosi vindt ruimte in buurgemeenten LISSE Het jongerencentrum Magnifiosi kan het komend seizoen gebruik maken van de accommoda ties van de jongerencentra Ex Voto in Voorhout eh Remina in Hille- gom. Het bestuur van het jongeren centrum, wiens onderkomen aan de Ruishornlaan in Lisse onlangs Handtekeningen voor behoud pomp KATWIJK - De invalide C.P. Var kevisser (67) uit Katwijk heeft gis terochtend 860 handtekeningen aangeboden aan burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman. De handtekeningen zijn gezet onder een oproep aan het gemeentebestuur om de voorgenomen verwijdering van het Texaco-benzinestation aan de Hoorneslaan terug te draaien. Met name invalide automobilisten als Varkevisser zeggen de pomp niet te kunnen missen, omdat zij er door het personeel volledig worden be diend. "Ik zal naar Noordwijk moeten uitwijken", betoogde Varkevisser gisterochtend in het bijzijn van de burgemeester. "Want waar vind ik anders een benzinestation waar ik gewoon in m'n auto kan blijven zit- nog onvoldoende op de hoogte is van de mogelijkheden en daarom lauw reageert. Wat ouders betreft wordt vermoed dat velen door het aanhoudende tekort aan opvang plaatsen en lange wachttijden niet op de wachtlijst van het kinderdag verblijf van de stichting staan. Veel ouders zouden al een andere oplos sing hebben gevondemof door de lange wachttijd de hoop hebben op gegeven om nog te worden toegela ten. Ingenomen De verantwoordelijke wethouder G. Brussen-Leerdam is zeer ingeno men met de manier waarop dankzij de rijksbijdrage een totaalpakket aan opvangmogelijkheden kan wor den geboden. Op dit gebied mag Al phen zich een van de koplopers in Nederland noemen. Ouders zullen naar rato van hun inkomen 'behoor lijk' aan de kinderopvang moeten meebetalen, aldus Brussen. Die bij drage kan oplopen tot 7200 gulden per jaar. In de huisvesting van een groei end aantal kinderen kan voorlopig worden voorzien, omdat de stich ting juist een oud schoolgebouw aan de Brittenruststraat tot haar be schikking heeft gekregen en opge knapt. Het aantal leidinggevenden kan per dertien kinderen met twee worden uitgebreid. Landelijk levert de overheidssub sidie 62.000 extra opvangplaatsen op en 6500 arbeidsplaatsen. Gemeentehuis van Alkemacle gefilmd ALKEMADE - In de nadagen van zijn bestaan staat het gemeentehuis van Alkemade volop in de spot lights. Het gebouw is ëén van de lo- kinder- katies waar een speelfilm van de opvang, zowel wat betreft aantallen Bank van Nederlandse Gemeenten n dagdelen, gast- (BNG) wordt opgenomen. Deze in- dërgelijke). Uit stelling heeft het Polygoon op- de ervaringen die de vijfjarige stich- dracht gegeven het 75-jarig bestaan van de bank op symbolische wijze in beeld te brengen. Het gemeente huis van Alkemade past goed in de ideeën die de filmmakers daarover hebben. Zondag worden daar ook nog opnamen gemaakt. In de film spelen landelijke be roemdheden mee zoals Coen Flink, hem in Katwijk geen goede altema- Cor Witschge en Diana Dobbelman. tieven voorhgnden zijn. Volgens filmproducent R. Bloe- Varkevisser seerde inwoners van Alkemade de de ondertekenaars kans krijgen hun gemeentehuis op de burgemeester het witte doek te zien. te kunnen stelde van de oproep voor om, mocht verwijdering onver mijdelijk zijn, het station te ver plaatsen naar de overkant van de Hoorneslaan. De gemeenteraad neemt op don derdag 31 augustus een definitief besluit over de reconstructie van de bocht en de daaraan gekoppelde verwijdering van de pomp. De be heerders van het station hebben een advocaat in de arm genomen om de plannen te voorkomen. (foto Dick Hêge> ling) Pompbediende in Rijnsburg spreekt 'draaiboek' aan RIJNSBURG - Piet Put ters was duidelijk niet ver rast toen hij zaterdag avond bij het pompstation aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg het slachtoffer werd van een overval. "Ik heb al jarenlang een draai boek in mijn hoofd als zich een dergelijk voorval zou voordoen", vertelt de 61-ja- rige inwoner van Delft. door Kees van Kuilenburg Zaterdagavond kreeg de pomp bediende in zijn benzinestation aan de doorgaans drukke Oegst geesterweg 'bezoek' van een over valler. Putters: "Hij stond geheel onverwacht achter me. Kennelijk had hij een rustig moment afge wacht om zijn slag te kunnen slaan". Putters - al 17 jaar werk zaam als pompbediende bij gara ge Dijksman stond onder be dreiging met een vuurwapen het geldkistje met enkele honderden guldens af en de dader verdween vervolgens lopend uit het kan toortje. "Die knaap was veel zenuwach tiger dan ik op dat moment. Het leek mij een beginneling. Echte criminelen komen niet voor een paar honderd gulden naar een pomp. Tenslotte verdwijnt er ge regeld geld in de kluis en heb je eigenlijk niets in de kassa", ver telt Putters. "Daarom ook besloot ik na even gewacht te hebben achter hem aan te gaan en te pro beren het geld weer in handen te krijgen en daar slaagde ik in". Volgens de Delftenaar ging de overvaller niet overhaast te werk na zijn vertrek bij het kantoortje van het benzinestation. "Hij stond zelfs voor het rode ver keerslicht te wachten om bij de Tramstraat te kunnen overste ken. Bij zijn bromfiets gekomen nam hij ook nog rustig de tijd om het geldkistje in een vuilniszak op te bergen. Vandaar dat ik de tijd kreeg om hem in te halen. Daarna volgde een worsteling en kon ik het geld afhandig maken", legt de pompbediende uit. Na het ge vecht met Putters verdween de overvaller op een eerder op de dag in Katwijk gestolen brom fiets. Later werd de brommer in de Tramstraat door de politie te ruggevonden. Plichtsbesef Putters meent dat hij zeker niet onvoorzichtig te werk i "Ik had gezien dat hij het v pen wegstopte en dat gaf mij de kans toe te slaan", merkt hij op. "Het waren centen van mijn baas en daar was ik op dat moment verantwoordelijk voor. Mijn plichtsbesef zei dat ik dat geld ten koste van alles terug moest heb ben". Een opvatting die niet door ie dereen wordt gedeeld, want een van de vaste klanten van Putters merkte gistermiddag op dat de Delftenaar een gaatje in zijn hoofd had om voor die paar cen ten zijn leven in de waagschaal te stellen. Een opmerking die door Putters wordt afgedaan met de woorden dat hij bij een tweede keer hetzelfde zou doen. "En ze ker niet met de bedoeling om de held uit te hangen, ze moeten al leen van mijn bezit afblijven". De oud majoor-vliegtuigmaker bij de Koninklijke Marine merkte gisteren op zeker niet geschokt te zijn over zijn ervaring van zater dagavond. "Ik ben nu 17 jaar pompbediende en al jaren loop je met de gedachte rond dat ook jij op een gegeven moment aan de beurt kan zijn. Volgens mijn 'draaiboek' moest ik naar de over valler luisteren en daarna op een goed moment eventueel toeslaan. Dat is uitgekomen". Piet Putters: "Overvaller stond rustig bij verkeerslicht te wachten". Teleurgesteld was Putters over de houding van een juist langsko mende klant, die toen hij zag dat de pompbediende in de proble men verkeerde als bevroren in zijn auto bleef zitten en geen hand uitstak om te helpen. "Voor de gein greep een kennis mij enkele jaren geleden eens vast, maar ie dereen reed door en liet mij al leen. Toevallig was er niets aan de hand, maar ze laten je gewoon stikken. Ik heb zaterdag luidkeels om hulp geroepen. De mensen hadden de kans om achter de man aan te gaan en hem klem te rijden. Maar niets van dat alles, ze lieten hem gewoon gaan". Putters vertelt dat hij na de overval naar mijn vrouw op de camping in Drente is vertrokken. "ik heb haar niets verteld, omdat ik de vakantie niet wilde beder ven. Dat vertel ik haar wel eens op het juiste moment na de vakantie. Wel heb ik de overval zondag voor mij zelf weer een aantal ke ren de revue laten passeren. Be paalde zaken heb ik er uitgelicht en in mijn draaiboek opgenomen. Tenslotte kan er een tweede keer komen". Sassenheimer gewond bij aanrijding in woonplaats SASSENHEIM Een 16-jarige Sassenheimer is gisteravond ge wond geraakt bij een verkeersonge val op de Hoofdstraat in zijn woon plaats. De jongeman reed op zijn bromfiets over de fietsstrook. Op de rijweg naast hem reed een klein soort vrachtwagen die niet harder mag dan 30 kilometer per uur en waarvoor geen rijbewijs nodig is. Het wagentje werd bestuurd door een 58-jarige Leidenaar. De Sassenheimer wilde het autootje rechts passeren, maar reed er tegenaan. De jongeman is met een fikse snee in zijn arm naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. VVD'ers naar Voorhoeve voor overleg RW 11 ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Een Alphense WD-dele- gatie onder leiding van wethouder G. van As is vanmiddag op bezoek gegaan bij WD-fractievoorzitter J. Voorhoeve van de Tweede Kamer in Den Haag. Onderwerp van ge sprek is het dreigende uitstel van de aanleg van rijksweg 11. Ook van de partij zijn raadslid W. van der Veen Meerstadt en de voorzitter van de Vereniging van Ondernemingen in Alphen (VOA), A. Groenendijk. De bedoeling van het bezoek is volgens Van As het standpunt van de WD-kamerfractie te vernemen over het dreigende uitstel en te overleggen over mogelijke acties. Van As heeft het initiatief voor het overleg genomen en Voorhoeve hiervoor persoonlijk benaderd. De politicus kwam vorige maand niet opdagen bij een openbare bijeen komst in het stadskantoor. Ook toen was hij persoonlijk uitgeno digd door Van As. DINSDAG 15 AUGUSTUS Alkemade fietsvierdaagse Roelofarends- veen, Rijpwetenng, Nieuwe Wete ring en open huis Nieuwe Wete ring. Alphen huttenbouwweek oude ijsbaan- terrein. Katwijk concert op het Batz-orgel in de Vredeskerk, Voorstraat 35 door Jan Veenje, aanvang 20.00 uur. strandhengelwedstrijd op het strand bij Skuytevaert van 15.00 tot 17.00 uur. badgasten-schaaktoernooi in strand-paviljoen 't Centrum. Op gave voor 19.30 uur. open huis bij de KNZHRM in het botenhuis aan de Rijnmond van 19.00 tot 21.30 uur. Tentoon stelling va vertoning vertoning Visserijfilm in het Kat wijk Museum aan de Voorstraat en de School voor de Zeevaart aan de Sluisweg, aanvang 19.30 sport voor mensen met Astma en CARA in sportzaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Waterspektakel bij Eb en Vloed, aanvang 13.30 uur. Oud-hollandse spelen op de Visserijmarkt, aanvang 19.00 uur. aanvang helminaboulevard, 23.00 uur. voetbalwedstrijd w Noordwijk- Blauw Wit, gemeentelijk sport park. Duinwetering, aanvang 19.00 uur. Voorhout bingo in Jeugdcentrum de Spe- leweij aan de Boekhorstlaan, aan vang 14.00 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde. Laan van Duivenvoorde 4, rondleidin gen om 14.00 en 16.30 uur. Wassenaar High Diving Team The Ameri can Eagles, om 12.30, 13.30, 14.30 15.30 en 16.30 uur in Duin- WOENSDAG 16 AUGUSTUS Alkemade kindervakantiespelen: fietsvier daagse Roelofarendsveen, Rijp- wetering, Nieuwe Wetering en open huis. Nieuwe wetering. Alp hen huttenbouwweek oude ijsbaan terrein. boswachter. Start om 10.00 uur tegenover de Soefi-tem- pei aan de Sportlaan. Duur circa rondvaart op zee voor inwoners van Katwijk en badgasten met bo ten van de k.w.v. Skuylevaert tus sen 14.00 en 17.00 uur. Bingo t.b.v. de KNZHRM in Strand-paviljoen Willy en Loes. aanvang 20.00 uur. netvissen voor de Skuytevaer- tjeugd op de Noordzee van 18.00 tot 21.30 uur. woensdagavondzang in de Ou de Kerk aan de Boulevard mmv soliste Diny Knetsch, aanvang 20.00 uur. wielerwedstrijd op het parcours Zuid-Boulevard. Seinpoststraat, Drieplassenweg, Sportlaan, aan vang op verschillende tijden vanaf 19.00 uur. straatvestival op het terrein van Rijnlands Zeehospitium aan de Drie Plassenweg van 10.00 tot 18.00 uur. ABN-denksportaktiviteiten. Bridgen en Dammen in Tripodia, aanvang 20.00 uur. Leiden Rijksmuseum Volkenkunde, film: De beschilderden', over een tocht van Kabul naar de vallei van Bamiyan, aanvang 15.00 uur. Noordwijk zandkastelen bouwen en kin deren schminken voor kinderen tot 12 jaar, strand voor de Konin gin Wilhelmina boulevard van 10.30 tot 12.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10