Walesa bereid met premier te spreken Katholieke optocht in Belfast verloopt zonder incidenten Crisis binnen regeringspartij Zuidafrika Leider Solidariteit getipt als president Turkije versoepelt streng regime voor gevangenen Voyager 'ziet' 2 ringen rond Neptunus Azerbajdzjanen massaal de straat op in Bakoe Bodo's op de vlucht voor etnische rellen MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (AFP/UPI/AP) - De Poolse premier Kiszczak heeft vandaag in Warschau een overleg met Lech Walesa, de leider van het vakverbond Solidariteit. Discussiepunt zal zijn de eventuele deelname van Solidariteit aan een nieuwe regering, zo is vernomen in kringen rond Walesa. Kiszczak trad op 2 augustus aan als eerste-minister, maar hij is er nog steeds niet in geslaagd een coalitie-regering te vormen. ANKARA De Turkse minister van justitie, Oltan Sungurlu, heeft gisteren bekendgemaakt dat de ge vangenissen in Turkije op 'Euro pees peil' zullen worden gebracht. Gedetineerden zullen voortaan niet meer worden geketend tijdens transport, lichamelijk gestraft of op water en brood worden gezet (on langs klaagden gevangenen dat hun afwaswater met mais was voorge zet). door Frans van Hasselt De bewindsman moet komend na jaar zijn collega's van de lidstaten van de Raad van Europa in Ankara ontvangen. Directe aanleiding tot het decreet is echter ongetwijfeld de hongerstaking van politieke ge vangenen in twaalf steden, waaraan nu reeds ruim 2300 deelnemen. Zij begon eind juni in Eskisehir uit protest tegen het feit dat daar een zeer streng regime was inge steld voor alle politieke gevangenen nadat een ontsnappingstunnel was ontdekt waaraan een aantal van hen had gewerkt. De 282 totaal verzwakte gevange nen werden op 1 augustus aan een uiterst moeizaam transport van honderden kilometers naar de ge vangenis van Aydin gebracht. Daar werden ze opgewacht door een spe ciale knokploeg van 22 bewakers die elkaar bij dezelfde voornaam, Hay dar, noemden. Twee Kurdische hongerstakers zouden aan de hardhandige behan deling zijn bezweken, hoewel als of ficiële doodsoorzaak 'uitdroging' werd opgegeven. Afgevaardigden die de nog levende hongerstakers vorige week bezochten, vonden ook bij hen vormen van mishandeling. Hoewel van de zijde van het mi nisterie vorige week werd gemeld dat "59 van de 62 eisen van de hon gerstakers was ingewilligd", werd de toestand in Aydin steeds drama tischer. mede doordat geen suiker en zout meer aan het water werd toegevoegd. Zeventig gevangenen belandden in het gevangenishospitaal en in het stedelijk ziekenhuis. Vier die zowat in coma waren, werden naar het zie kenhuis van Izmir overgebracht. Vijfendertig vrouwen, meest ver wanten, die lijkwades hadden neer gelegd bij het kantoor van de plaat selijke officier van justitie werden opgepakt. Gisteren reden autobus sen met bekende persoonlijkheden, en Turkse en buitenlandse journa listen uit vier Turkse steden naar Aydin. Afgewacht moet nu worden of de concessies van de minister zullen leiden tot de beëindiging van de hongerstaking. In 1984 leidde een dergelijke actie, die toen twaalf le vens kostte tot succes in de militaire gevangenis, maar nadat in de daar op volgende jaren alle politieke ge vangenen naar civiele gevangenis sen waren overgebracht, trad weer een verergering in (onder andere uniform verplichting, kaalscheren, ketenen). Minister Sungurlu klaagde kort geleden dat veel gevangenissen "feitelijk onder controle van de ge detineerden" stonden, en voerde de geslaagde ontvluchtingen alsmede de ontdekte, reeds vergevorderde ontsnappingstunnel als bewijs daarvoor aan. Afgelopen zaterdag bevestigde de Poolse premier dat hij Walesa had opgeroepen te onderhandelen met de bedoeling de impasse rond de formatie van de regering te doorbre- PASADENA (AP) De Voyager 2 heeft twee voor een nieuwe astrono mische sensatie gezorgd door twee 'ringen' te ontdekken rond de pla neet Neptunus. Vrijdagmorgen fo tografeerde de in 1977 in Amerika gelanceerde Voyager 2 de twee rin gen rond de planeet. Het zijn eigenlijk geen ringen, maar bogen rond de planeet: één van de gefotografeerde ringen om spant eenachtste van Neptunus, ter wijl de ander slechts een-zesender- tigste deel van de planeet omvat. De bogen zijn 48.000 en 96.000 kilome ter lang. Waaruit ze bestaan is nog onbe kend. Een NASA-woordvoerder zei dat ze uit resten van vernietigde ma nen van de planeet kunnen bestaan. Maar of het stofdeeltjes, steentjes of complete rotsblokken zijn, is al evenmin bekend. De ringen rond Saturnus bestaan uit een dichte massa ijsklompjes, zo groot als kiezelstenen. Ook heeft Saturnus enkele bogen, zoals die nu bij Neptunus zijn ontdekt. In de rin gen rond Uranus zitten grote don kere brokstukken van een onbe kende samenstelling. Jupiter wordt omringd door een enkele dunne ring en een laag van fijn stof. Mogelijk weten de wetenschap pers meer over de samenstelling van de ringen op 24 augustus, als de Voyager op zo'n 5000 kilometer af stand Neptunus passeert. Sinds be gin juli heeft de Voyager vier nieu we manen rond Neptunus ontdekt. Astronomen wisten niet beter dan dat er twee waren: Nereid en Triton. Rond de polen van de planeet, de vierde in grootte in ons zonnestel sel, ontdekte het ruimtevaartuig 5000 kilometer brede wolkenban den. Een donkere plek van een tien duizend kilometer in doorsnede die de Voyager op de planeet fotogra feerde is volgens de geleerden mo gelijk een enorme storm in de at mosfeer van de planeet, zoals de grote rode vlek op Jupiter. Tunesië De prijzen van eerste levensbehoef ten in Tunesië gaan omhoog. Met dat besluit wil de regering de over heidssubsidies terugdringen. De prijsverhogingen betreffen onder meer spijsolie, suiker, melk en pas ta's. Ook bakkers krijgen toestem ming hun prijzen te verhogen. Nicaragua De Sociaal-Christelijke Partij (SCP) van Nicaragua heeft haar voorzitter, de 45-jarige zakenman Ramirez, gis teren genomineerd als presidents kandidaat voor de algemene verkie zingen die voor februari volgend jaar zijn gepland. Wrak In zuidwest Etiopië is het wrak ont dekt van het vliegtuig waarmee het Amerikaanse Congreslid Mickey Leiand vorige week maandag op weg naar een vluchtelingenkamp verdween. In het wrak werden der tien lijken gevonden. Drie andere inzittenden werden niet aangetrof fen, maar zijn vermoedelijk ook dood. Zones De Sovjetunie heeft vlakbij de Fin se grens bij Nachodka de eerste drie vrije economische zones ingesteld, zo heeft een Sovjet-weekblad ge meld. Ook wordt overwogen om de noordelijk gelegen steden Novgorod en Sochi aan de Zwarte Zee, een bijzondere economische status te verlenen. Panama De minister van buitenlandse zaken van Panama, Ritter heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gevraagd om militaire waarnemers naar zijn land te sturen om erop toe te zien dat het Amerikaanse leger geen confrontaties uitlokt als ex cuus voor een militaire interventie. Ritter zei te hopen dat de VN van daag al waarnemers naar Panama zou kunnen sturen. Muur In Oost-Berlijn vonden gisteren en kele demonstraties plaats om de bouw van de Berlijnse Muur 28 jaar geleden te herdenken. In het weste lijke stadsdeel werd de bouw van de Muur door de stadsregering her dacht. ken. Kiszczak benadrukte toen dat hij nog steeds voorstander is van een grote coalitie, waarvoor hij ook Solidariteit heeft uitgenodigd. Solidariteit heeft alle aanbiedin gen van de premier vanaf het begin verworpen. Vrijdag nog vroeg Wale sa aan president Jaruzelski om de premier uit zijn functie te onthef fen. Bij aankomst in de Poolse hoofdstad gisteravond verklaarde Walesa dat in een regering van Soli dariteit geen plaats is voor de com munisten. "Dat betekent dat de communisten in de oppositie zullen moeten gaan". In Warschau zal Walesa vandaag in ieder geval de leiders van twee kleine politieke partijen ontmoeten. Hij zal met Roman Malinowski van de Boerenpartij, en Jerzy Jozwiak van de Democratische partij de mo gelijkheden bepraten een regering te vormen waaraan zij deelnemen. Een senator van Solidariteit zei gisteren dat Walesa overweegt zelf de leiding van een nieuwe regering op zich te nemen, maar de vak bondsleider heeft dat categorisch ontkend. In een commentaar dat door een adviseur in Gdansk aan journalisten werd overgemaakt, zei Walesa: "Ik wens geen premier te zijn en zou het evenmin moeten zijn. Ik heb mijn eigen kandidaten". Senator Jaroslaw Kaczynski, die in opdracht van de vakbondsleider coalitiebesprekingen voert met de Boerenpartij en de Democratische Partij, liet zich gisteren evenwel ontvallen dat "het waar is dat hij (Walesa) overweegt" aan het roer van een door Solidariteit geleide re gering te gaan staan. De oppositiekrant Gazeta Wybor- cza had vorige week de mogelijk heid geopperd dat Walesa premier zou worden en een andere senator van Solidariteit. Aleksander Pas- zynski, zei dat die kwestie tijdens de onderhandelingen met de twee an dere partijen aan de orde was geko- Israël ontkent dood gegijzelde militairen TEL AVIV (AP/DPA/UPI) - Het Is raëlische leger heeft gisteren een bericht in de Britse krant 'Sunday Times' bekritiseert waarin werd ge zegd dat de door Israël ontvoerde sjeik Abdel Karim Obeid zou heb ben onthuld dat twee in Libanon ge gijzelde Israëlische militairen kort na hun gevangenneming zijn over leden. Brigade-generaal Lapid zei in Tel Aviv dat deze berichten "een onder deel vormden van de psychologi sche oorlogvoering" in de gijzelcri- sis rond de 16 westerse en drie Is raëlische gijzelaars in het Midden oosten, die begon nadat Israël Obeid ontvoerde. Volgens de zegslieden van de krant in Libanon is één van de twee Israëliërs (Joseph Fink en Rahamin Alshech) 15 minuten na de hinder laag bij Beit Yahoun in Zuid-Liba- non aan zijn verwondingen bezwe ken. De andere Israëliër zou enkele uren later zijn overleden. De Israë liërs zouden in 1986 door de Hezbol lah (Partij van God) zijn ontvoerd. De brigade-generaal voegde daar aan toe dat hij het bewijs niet via Britse of andere media wilden ho ren maar van het Internationale Ro de Kruis. Intussen heeft een woord voerder van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO verklaard dat de organisatie bereid is onmiddel lijk verkiezingen te houden in de door Israël bezette gebieden, als zij garanties krijgt dat de Israëlische bezetting van de Westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook wordt opgeheven. De Fatah riep er tijdens haar con gres toe op de militaire actie tegen de Israëlische bezetters op te voe ren en wees het verkiezingsplan van de Israëlische premier Shamir voor de gebieden van de hand. Shamir wil via verkiezingen Pa lestijnse vertegenwoordigers laten aanduiden die met Israël moeten onderhandelen over beperkt zelfbe stuur voor de 1,7 miljoen Arabieren in de bezette gebieden, maar de PLO houdt vast aan haar standpunt dat geen verkiezingen mogelijk zijn onder Israëlische bezetting. In Jeruzalem verklaarde een Is raëlische regeringsfunctionaris dat de verklaring van Sharif niet nieuw KIM DAE-JUNG GEDAGVAARD - De Zuidkoreaanse oppositiëlei- der Kim Dae-jung is vandaag voor verhoor gedagvaard in verband met een illegaal bezoek van een partijge noot aan Noordkorea. Kim, de lei der van de Partij voor Vrede en De mocratie, ontkende dat hij van te voren afwist van het geheime be zoek van het parlementslid Suh Kyung-won en zei dat hij aan de dagvaarding gehoor zou geven om zijn onschuld te bewijzen. Een Britse soldaat laat de herdenking vat jongentje door het vizier van zijn geweer kijken. De verwachte spanningen rond igheid van Britse soldaten in Noordierland, dit weekeinde, bleven uit. (foto epa> LONDEN Spanningen rond de twintigjarige herdenking van de aanwezigheid van Britse sol daten in Noordierland hebben ervoor gezorgd dat het het hele weekeinde onrustig is geweest in de provincie. Duizenden de monstranten herdachten giste ren in het katholieke West- Belfast dat 14 augustus 1969 het Britse leger werd gevraagd de strijdende katholieke en protes tantse bevolkingsgroepen uit el kaar te houden. Grote botsingen bleven echter uit. door Lia van Bekhoven De manifestatie was georgani seerd door de Sinn Fein, de poli tieke arm van het verboden Ier se Republiekeinse Leger (IRA). "Ik wil hulde betuigen aan de echte vrijheidsstrijders van dit land", zei Sinn Fein-leider Ger ry Adams in een toespraak. De IRA hield twintig jaar lang stand tegen de "modernste, best gefinancierde en vindingrijkste militaire machine". een dag eerder. Vijftienduizend protestanten marcheerden za terdag in Londonderry ter nage dachtenis van hun geloofsgeno ten die 300 jaar geleden bij het beleg van Derry de stad uit ka tholieke handen wisten te hou den. De manifestaties'die in de Noordierse volksmond met 'Het Marsseizoen' worden aange duid, konden dankzij uitgebrei de veiligheidsmaatregelen wor den gehouden. Eerder had de IRA gedreigd de herdenkingen te onderstre pen met een nieuwe terreurcam- pagne. Maar de bom die zater dag in Londonderry explodeer de en bedoeld was voor militaire en de RUC-politie richtte enkel materiële schade aan. De politie maakte later nog, een aantal ex plosieven onschadelijk die langs de demonstratieroute wer den gevonden. De autoriteiten riepen het weekeinde de Noordierse bevol king op kalm te blijven. Nieuwe aanslagen aan weerszijden van de Ierse Zee worden niet uitge sloten. Scotland Yard heeft Londenaars gemaand extra waakzaam te zijn de komende dagen. Een dergelijke waar schuwing betekent meestal dat de Britse inlichtingendienst aanwijzingen heeft dat een of meer 'slapende cellen' van de IRA een aanslag op civiele doe len in de Britse hoofdstad voor bereidt. Politieke kringen m Londen en Noordierland menen dat het slechts een kwestie van tijd is voordat de IRA met haar meest vernuftige wapenarsenaal zal toeslaan. Bekend is dat de orga nisatie sinds kort beschikt over afweergeschut dat legerhelikop- ters kan neerhalen en over ra- ketlanceerders die barakken aan flarden kunnen schieten. Niet bekend is of de IRA over de manschappen beschikt die bij machte zijn dergelijke wapens te hanteren. De rellen in West-Belfast on derstreepten de onvrede met het gebruik van plastic kogels die vorige week aan een 15-jari- ge jongen het leven kostte. Sindsdien zijn nog drie demon stranten door plastic kogels ge wond geraakt. Burgerrechten organisaties en de Ierse regering zullen er bij de Britse autoritei ten op wijzen dat hoewel plastic kogels bedoeld zijn als af- schrikwapens, ze de afgelopen twintig jaar zeventien hebben gedood. ALICE SPRINGS (AP/UPI) - Bij het neerstorten van een hete-lucht- ballon in Australië zijn gisteren alle dertien passagiers om het leven ge komen. De ballon vloog op een hoogte van 300 meter. Hij stortte neer in de woestijn bij Alice Springs, nadat in aanraking te zijn gekomen met het onderstel van een andere, hoger vliegende ballon. De piloot van de neergestorte bal lon heeft op het laatste moment nog geprobeerd lucht in de gescheurde ballon te blazen, is door ooggetui gen gemeld. Drie van de slachtof- Dertien doden bij ongeluk met hete-luehtballon fers zouden op het laatste moment nog hebben geprobeerd er levend vanaf te komen door uit de gondel te springen. Onder de slachtoffers bevonden zich 11 Australiërs, een Deen en een Italiaan. In totaal waren vier ballonnen in de lucht om de zonsopgang in de woestijn te bewonderen. Passagiers •van andere ballonnen zijn later in shock-toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het Bureau voor de Burgerlucht vaart en het Bureau Luchtveilig- heid verboden onmiddellijk alle ballonvluchten boven Alice Springs en een onderzoek werd ge start. De politie bestudeert ook een videofilm van het ongeval die door een amateur was gemaakt. MOSKOÜ/BAKOE (AFP/Rtr) - Het Volksfront van Azerbajdzjan heeft opgeroepen vandaag één dag te staken om zijn eis voor meer au tonomie van de Sovjetrepubliek kracht bij te zetten. De actie zou in september gevolgd moeten worden door een algemene staking. Het Volksfront deed haar oproep nadat zaterdag zo'n 80.000 Azerbajdzjanen demonstreerden op het Lenin-plein in Bakoe, de hoofdstad van de repu bliek. De demonstranten betuigden hun steun aan het Volksfront en dreigden met een serie werkonder brekingen in de olieproduktie. de spil van de economie van Azerbajd zjan. Het Volksfront, dat wettelijk erkent wil worden, eist dat de afge vaardigden van Azerbajdzjan in het Sovjetparlement worden afgezet. De parlementariërs zouden de plaatselijke belangen niet goed ver tegenwoordigen en er niet in zijn ge slaagd een eind te maken aan het militair bestuur, dat werd ingesteld om een eind te maken aan de etni sche onrust in de republiek. Daarnaast eisten het Front en de betogers dat de Armeense enclave Nagorno Karabach Azerbajdzjaans blijft. De mensen die werden gear resteerd bij demonstraties, waarin werd geprotesteerd tegen het Ar meens worden van Nagorno Kara bach, moeten worden vrijgelaten. De basis voor de protestacties vormt het nationalisme, zoals dat ook oplaait in de Baltische republie ken, Georgië en de kolenmijngebie- den in de Sovjetunie. De betogers willen meer politieke en economi sche autonomie en het einde van de 'koloniale bemoeienis' van Moskou. Zij willen de vruchten plukken van de 'perestrojka-politiek' (hervor mingen) van Sovjetpresident Gor- batsjov. Zo zeggen leden van het Azerba jdzjaans Volksfront dat maar zeven procent van de lokale economische activiteit ten goede komt aan de re publiek. De verdiensten van de olie- en de katoensector en het toerisme verdwijnen naar Moskou. Ondanks de hoge opkomst bij de derde achtereenvolgende protest demonstratie op zaterdag in Bakoe deden zich geen incidenten voor. De politie keek toe en greep niet in. De troepen van het ministerie van binnenlandse zaken die afgelopen herfst naar Azerbajdzjan werden gestuurd om de noodtoestand te Italiaanse mafia speelt luistervink LUGANO (AFP) De Italiaanse mafia is erin geslaagd telefoonlij nen van justitie tussen Palermo (Si cilië) en Lugano (Zwitserland) af te tappen. De onthulling werd gedaan door het dagblad 'Corriere del Tici- no' in Lugano. De Italiaanse autori teiten hebben de zaak niet ontkend. Politie en justitie van Lugano en Palermo werken samen in talrijke zaken: onderzoek naar de verbin dingen tussen de Amerikaanse en de Siciliaanse drugsmafia, de heroï nehandel via Libanon onder leiding «van de gebroeders Magharian, de rol van Zwitserse banken in het Amerikaanse Irangate-schandaal en in het witten van narcotica-dol lars. JOHANNESBURG - Het conflict tussen de Zuidafrikaansë president P.W. Botha en zijn opvolger F.W. de Klerk over de reis van laatstge noemde naar Zambia zou vandaag tot een ontknoping moeten komen. De president heeft het voltallige Zuidafrikaansë kabinet naar Kaap stad gesommeerd voor beraad. De ruzie is in het afgelopen weekend uitgegroeid tot de ernstigste crisis binnen de regerende Nationale Par tij sinds jaren. ,door Peter van Nuijsenburg Zaterdag verzekerde De Klerk zich van de steun van de partijtop en zijn collega-ministers tijdens een infor meel overleg in zijn ambstwoning in Pretoria. Het beraad van vandaag in Kaapstad wordt dan ook een con frontatie tussen een president die iedereen van zich heeft vervreemd en zijn opvolger die de hele Natio nale Partij achter zich weet. Aanleiding van het conflict is het bezoek van De Klerk en de van buitenlandse zaken, Pik Botha aan president Kaunda van Zambia op 28 augustus. De president zou niet formeel van deze trip op de hoogte zijn gebracht. Afgelopen vrijdag liet hij in een bitse verklaring zijn ontstemming weten over deze gang van zaken. Maar Pik Botha verzekerde dat hij de president wel degelijk had geïn formeerd. Pogingen van De Klerk om het conflict in de kiem te smo ren werden door de president gene geerd. Hij zou De Klerk en Pik Bo tha zelfs met ontslag hebben ge dreigd. Het gedrag van de president wordt in het algemeen toegeschre ven aan de hekel die hij heeft aan zijn opvolger. Het is een publiek ge heim .dat Botha De Klerk geen waardig opvolger vindt. Maar in de Afrikaner pers werd gesuggereerd dat Botha sinds zijn beroerte in ja nuari lijdt aan verschijnselen van dementie. Het conflict komt voor de Natio nale Partij op een hoogst ongelegen moment. De partij staat op zes sep tember voor wat gezien wordt als de belangrijkste verkiezingen sinds 41 jaar. Volgens opiniepeilingen ver liezen de Nationalisten zowel aan links als rechts. Een halsstarrige president is een extra-handicap, waarvan de partij zich niet kan ontdoen. De Zuidafri kaansë grondwet voorziet namelijk niet in middelen om de president af te zetten. Intussen werd dit weekeinde ook bekend dat de president in balling schap van de zwarte Zuidafrikaansë bevrijdingsbeweging ANC, Oliver Tambo vorige week woensdag door een beroerte zou zijn getroffen. De 71-jarige Tambo is door een privé- vliegtuig van een Engelse onderne ming voor behandeling naar Lon den gebracht. Nadere gegevens over zijn toestand ontbreken. Tambo leidt het in Zuidafrika ver boden ANC, nadat Nelson Mandela en Walter Sisulu met wie hij de lei ding van de beweging vormde, in 1963 tot levenslang werden veroor deeld. Hij geldt als een vertegen woordiger van de gematigde vleu- Oliver Tambo. handhaven vertoonden zich niet op het plein. Ook in Estland zijn rond 40.000 mensen in staking gegaan uit pro test tegen de nieuwe kieswet die het parlement van de Baltische repu bliek vorige week aannam, zo heeft de Sovjetpartijkrant Pravda giste ren gemeld. De stakers hebben ge weigerd te onderhandelen met de regering van Estland en de plaatse lijke communistische partij, zij ei sen directe besprekingen met Mos kou. De kieswet, waarin bepaald is dat bij verkiezingen alleen mensen die langer dan twee jaar in Estland wo nen mogen stemmen en waarin het actief kiesrecht is voorbehouden aan mensen die meer dan vijfjaar in de republiek wonen, is volgens de stakers discriminerend voor de niet-autochtone bevolking van Est land. De afgelopen jaren zijn veel Russen naar Estland verhuisd. De Pravda haalde gisteren juris ten aan die van mening zijn dat het Estische parlement met de wet "de grondwet van de Sovjetunie heeft geschonden". Woensdag begonnen de eerste stakingen van Russen, Witrussen en Oekrainers. Deze trof fen met name de Estische hoofd stad Tallinn en de havenstad Kocht- la-Jarva. De Russische' minderheid, waar naar schatting 40 procent van de in woners van Estland toe zou beho ren, protesteert ook tegen een wet van het parlement van de republiek waarin overheidsambtenaren ver plicht werd Estisch te spreken, in plaats van Russisch. GAUHATI (AP/AFP/Rtr.) - In de noordoostelijke Indiase deelstaat Assam zijn de afgelopen dagen ze ker 60.000 Bodo's, die afstammen van de Mongolen, op de vlucht ge slagen na gevechten met Assame- zen. Bij dat etnisch geweld kwamen zeker 50 mensen om, zo meldden ooggetuigen zaterdag. De gevechten tussen beide volks stammen begonnen nadat dinsdag tien Assamezen levend werden ver brand, naar wordt aangenomen door Bodo-strijders. Uit woede sta ken Assamezen daarna honderden huizen van Bodo's in brand, die daardoor massaal werden gedwon gen naar de naburige deelstaat Aru- nachal Pradesh te vluchten. Volgens Press Trust of India (PTI) waren er in de jungles van As sam 95 lichamen gevonden. Func tionarissen zeiden echter dat er maar vijf doden waren aangetrof fen, zo meldde het persbureau. Een getuige van de gevechten zei dat de Bodo's en de Assamezen elkaar met speren, pijlen en bogen, en zelfge maakte geweren te lijf waren ge gaan. "Het was net een primitieve oorlog," zo zei een ooggetuige die het geweld was ontvlucht. De strijd tussen beide stammen ging dit weekeinde onverminderd voort. Zaterdag bliezen Bodo's een jeep op waarin 14 Assamese politie agenten zaten. Acht inzittenden kwamen bij de aanslag om het leven en zes anderen raakten zwaar ge wond, zo zei een politiewoordvoer der. De Bodo's strijden al jaren voor een onafhankelijke staat in Assam, een afgelegen Indiase deelstaat die grenst aan Bangladesh en Bhutan. In Assam bestaat de bevolking van in totaal 20 miljoen voor 30 procent uit Bodo's en voor 70 procent uit As samezen bestaat. De Bodo's waren animisten voordat ze in het begin van deze eeuw werden bekeerd tot het hindoeisme en het christendom. De Indiase regering weigert de Bodo's een eigen staat te geven die ongeveer eenderde van de deelstaat Assam zou omvatten, maar ver klaarde zich wel bereid met Bodo- strijders te praten over de stopzet ting van het geweld. De spanningen tussen Bodo's en Assamezen slepen al 20 jaar, maar het geweld tussen beide stammen barstte pas twee jaar geleden los. De gevechten kost ten tot nu toe in totaal meer dan 400 mensen het leven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5