Redding moerasbevers uniek opei om de macht voor ooüdariteit vol valkuilen voor Solidariteit in de Sejm zit. Rainbow verkeert in ernstige financiële moeilijkheden Reportage WSPA wereldwijd op de bres voor het bedreigde dier Maan uur lang totaal verduisterd PAGINA 2 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 AMSTERDAM (ANP) - De enige dieren in het kantoor zijn van pluche of van papier. Aan de wand hangen zeven identieke foto's van een baby-vosje, dat in het kader van de anti-bontcampagne de toeschou wer in zes talen meedeelt dat zijn moeder tot kledingstuk is verwerkt. Voor de Finnen is - uit cultuurover wegingen - een alternatieve tekst gekozen. "U kunt zonder bontjas. Ik niet". De bescheiden etage aan de druk ke Nieuwezijds Voorburgwal, om de hoek van het Paleis op de Dam in de hoofdstad, is het Nederlands hoofdkwartier van de World Socie ty for the Protection of Animals (WSPA). Een internationale organi satie waarbij 360 verenigingen ter bescherming van dieren in 62 lan den over de hele wereld zijn aange sloten. In Nederland geniet de WSPA weinig bekendheid. Dat komt, zo verklaart het sectorhoofd W. de Kok, doordat de controie op dieren mishandeling in Nederland goed is en de nationale organisaties, waar nodig, het werk doen. WSPA richt zich op die landen waar het dieren leed nog niet te overzien is. En dat zijn er "helaas nog veel", onder streept De Kok. Afgelopen maand kwam de orga nisatie in Nederland wel in actie, toen een oplossing moest worden gezocht voor 800 moerasbevers van een failliete pelsfokkerij in Fries land. Een spuitje leek eigenaar ABN aanvankelijk de enige oplos sing, want van economische waarde was geen sprake meer. Via de Zuidamerikaanse contac ten van de WSPA slaagde men er in het leven van de dieren te redden. Woensdag gaan de moerasbevers op transport naar Uruguay, waar ze in een beschermd gebied worden uitgezet. Voor Nederlandse begrip pen een unieke actie. Papegaaien Zo niet voor de WSPA, die wel gek kere dingen heeft meegemaakt. Zo kan De Kok smakelijk vertellen over de 200 exotische papegaaien die jaren geleden strandden op de Parijse luchthaven Orly. De papie ren klopten niet en de douane bleek onvermurwbaar. De vogels kwa- Terwijl de WSPA naarstig op zoek ging naar een oplossing, wer den de dieren in quarantaine gehou den en verzorgd door Franse oppas sers. De vogels zijn weken later in het oerwoud van Costa Rica vrijge laten. Het contact met de westerse 'beschaving' kan echter wel tot ge volg hebben dat een nietsvermoe dende bezoeker van de Costaricaan- se jungle plotseling stuit op een ko lonie Frans sprekende papegaaien. Het klinkt zo eenvoudig, maar volgens De Kok komt er heel wat bij kijken voor je een dier zijn vrijheid kunt teruggeven. Zetje de deur van de kooi al open achter de aankomst hal van het vliegveld, dan overleeft bij voorbeeld een papegeaai zijn vrijheid zeker niet. WSPA heeft in Costa Rica dan ook een speciaal asiel waar dieren "weer een beetje wild worden gemaakt". "Ze moeten bij voorbeeld weer Wim de Kok voert een wit- snorpalm civet kat. "Soms moet je kiezen tussen twee kwaden". (foto ANP) bang worden van mensen. Dat bete kent dat je weinig contact met de beesten mag hebben en ze zo nu en dan even stevig moet opschrikken. Zonder ze natuurlijk al te veel stress in het lijf te jagen". Pas na een paar weken 'heropvoeding' mogen de dieren het weer zelf proberen. Zo veel inspanning en moeite, omdat mensen niet goed nadenken over de gevolgen van hun grillen. De Kok kan zich er stevig over op winden. Leed Mensen realiseren zich onvoldoen de hoeveel leed berokkend is voor dat zij hun aapje uit Afrika of hun zangvogeltje uit de Pyreneeën in een kooi hebben, meent hij. Tiental len vogels die in een klein hokje ge propt op de bagagedrager van een fiets van handelaar naar handelaar worden gezeuld, en uiteindelijk worden overgevlogen onder erbar melijke omstandigheden. Tegen de tijd dat ze in Europa procent dood. Om nog maar niet te spreken over de schade die de cosmetica-indus- trie aanricht. De Kok: "Voor bepaal de parfums wordt nog steeds na tuurlijke musk gebruikt. Van een bepaald soort hert bij voorbeeld dat in China voorkomt. Helaas gebeurt het regelmatig dat er ook een panda in zo'n val loopt". Een cynische Kok: "Musk-par- fum gebruiken en tegelijkertijd een panda-broodje kopen. Ach ja, een mens is tot veel in staat. Een collega van mij zag op de Filippijnen eens twee Amerikaanse dames staan de batteren over de aanschaf van een tijgervel. Zegt die ene: "Dat moetje niet doen. Die beesten zijn bijna uit gestorven". Zegt de ander: "Oh, geef er in dat geval maar twee". Behalve met het repatriëren van dieren houdt de WPSA zich ook be zig met eerste hulp bij natuur- of in dustriële rampen. Daarvoor staan speciale teams klaar, die binnen 24 uur kunnen uitrukken. Zo reisde de organisatie naar het door een modderlawine over stroomde Armero in Colombia. De Kok: "We waren er zelfs eerder dan het Rode Kruis. De eerste hulp aan mensen werd gegeven met veteri naire middelen". In Tsjernobyl zorgde WSPA er voor dat het door de straling 'waardeloos' geworden vee niet aan zijn lot werd overgela ten. Als het moet geeft de organisatie zelfs les in het doden van dieren. Dierenbeschermers die dieren do den? De Kok: "Het klinkt onlo gisch, maar als je weet dat 90 pro cent van de in het wild gevangen dieren niet goed wordt verdoofd en vreselijk pijn lijdt, dan moet je tus sen twee kwaden kiezen. Je doet het voor het dier, dus dan liever zorgen dat het goed gebeurt". Het grootste deel van zijn werk verricht De Kok vanachter zijn bu reau. "Dat lijkt heel saai en theore tisch. Maar", hij tikt op een rij tabel len, "hier haal ik mijn bevrediging uit. Als ik deze cijfertjes over markt prijzen van dierenvellen zie, dan weet ik dat chinchilla's over twee jaar niet meer zo hoeven te lijden en dat onze acties toch succes heb ben". In de nacht van 16 op 17 augustus kunnen we een betrekkelijk zeld zaam verschijnsel waarnemen: een totale maansverduistering. In de loop van een klein uur, te be ginnen rond tien minuten vóór half vier, verdwijnt de mooi ronde (volle) maanbol en wat er dan te zien zal zijn valt niet geheel te voorspellen. Daarom: vroeg uit de veren of pas naar bed als de zon opkomt. Want als we ooit een bloedrode maan willen zien dan hebben we nu de kans. Zowel de zons- als de maans verduistering is een gevolg van de beweging van de maan om de aar de en heeft te maken met het feit dat de zon licht geeft. Op de zon na geeft de rest van de hemelli chamen in ons zonnestelsel in het geheel geen licht van zichzelf. Het zijn hemellichamen die door de zon beschenen worden en slechts daaraan danken ze hun zichtbaar heid. Maar voorwerpen die besche nen worden werpen een scha duw; we kunnen dat overal om ons heen in het dagelijkse leven tijdens een zonnige dag zien. Zo ook in het planetenstelsel. Alle planeten, hun manen en de klei nere hemellichamen (planetoï den, kometen) worden door de zon beschenen en werpen precies in de tegenovergestelde richting een schaduw. De aarde werpt dus een lange, kegelvormige schaduw achter zich en datzelfde geldt voor de maan, alleen is diens kegel klei ner dan die van de aarde simpel weg omdat de maan veel kleiner is dan de aarde. In ongeveer een maand draait de maan om de aar de en soms gebeurt het dat de schaduwkegel van de maan over de aardbol 'veegt'. Mensen in dat gebied zien de maanbol precies over de bol van de zon bewegen: men is dan getuige van een totale zonsverduistering. Net buiten die zogeheten 'totaliteitsgordel' kan men getuige zijn van een gedeel telijke zonsverduistering. Aangezien de maanbaan een kleine hoek met de aardbaan maakt gebeurt het maar een paar keer per jaar dat er ergens op aar de een zonsverduistering is te zien. Hetzelfde geldt voor maans verduisteringen. Hierbij schuift de maan niet voor de zon maar de aarde juist precies tussen de maan en de zon. De aardse scha duwkegel 'treft' dan de maan die gedurende enige tijd geen zon licht mger ontvangt: we zien een maansverduistering. In de vroege ochtend van don derdag 17 augustus is het weer zo ver. Rond kwart over drie (de maan staat dan vrij laag in het zuidwesten) begint de linkerrand van de maan duidelijk donker te worden als teken dat de slagscha duw van de aarde de maan begint te raken. Een uur later, rond tien minu ten vóór half vijf, zit de maan he lemaal in de aardschaduw. Dit is het begin van de totaliteit en dat duurt tot bij zessen. We zouden verwachten dat de maan geheel zou verdwijnen maar de praktijk wijst uit dat dat niet altijd ge beurt. Via de dampkring van de aarde kan nog wat gebroken (rood) zonlicht de maan bereiken en als dat gebeurt is de maan zichtbaar als een bloedrode bol. Dat dat lang niet altijd gebeurt ligt aan de toestand van de aardat mosfeer; als er veel obstakels zijn (wolken, stof) dan bereikt zelfs dat beetje gebroken zonlicht de maan niet. De maan verdwijnt dan pas echt van het nachtelijke toneel. O "1 "I "I - ~l#l 9 m 9 m 1 11 Gazeta Wyborcza gepresenteerd BUDAPEST - Het is zoals in de cember 1981 toen de staat van beleg werd afgekondigd, zo schreven tal loze mopperende lezers deze week in de Gazet Wyborcza, de Verkie zingskrant van Solidariteit. De drie belangrijkste mannen van toen zit ten ook nu op de belangrijkste posi ties. Generaal Jaruzelski is, nota be ne met de hulp van sommige vak- bondsparlementarièrs, president geworden. De toenmalige vice-pre mier Rakowksi is inmiddels partij leider en generaal Kiszczak, toen verantwoordelijk voor de interne ring van duizenden activisten van Solidariteit, is nu de aangewezen premier. door Jacques Schmitz De vakbondsfractie zelf heeft een schaduwregering gevormd en, zeg gen teleurgestelde kiezers die Soli dariteit in juni aan een klinkende overwinning hielpen, dat is ook pre cies waar ze blijven: in de schaduw. De verkiezingsoverwinning heeft Solidariteit voor een dilemma ge plaatst. Afgaande op de uitslag zou de vakbond de macht moeten over nemen, maar men realiseert zich dat dat in de huidige situatie niet zo maar kan. In de ronde-tafel-ge- sprekken die aan de verkiezingen voorafgingen, zijn gedetailleerde af spraken gemaakt over een langza me overgang naar een echte demo cratie, die het wankele evenwicht in Polen niet verstoren. Ingrijpen De hervormersvleugel van de com munistische partij, de PVAP, heeft met een krachtige orthodoxe oppo sitie te maken, die elke aanleiding kan aangrijpen om de hervormin gen terug te draaien. Toen Solidari teit vrijwel alle haalbare zetels had gewonnen, vreesde men daar te recht voor een nieuw militair ingrij pen. Voorzichtigheid was geboden, maar de uitslag rechtvaardigde wel een grotere rol van de vakbond dan was voorzien. In elke normale de mocratie zou een partij na zo'n over winning verplicht worden om de re geringsverantwoordelijkheid over te nemen. Alleen, Polen is geen nor male democratie. Solidariteit speelt nu gedwongen het spel om de macht mee, ook al is niemand helemaal duidelijk hoe se rieus de vakbond zich in die strijd heeft geworpen. Vakbondsvoorzit ter Lech Walesa heeft senator Jaros- law Katinski aangewezen om te on derhandelen met de niet-commu- nistische partijen, de Onafhankelij ke Boerenpartij (ZSL) en de kleine re Democratische Partij (SD), met Solidariteit. Op die manier zou de communis tische PVAP in de oppositie-rol worden gedrongen. De vakbonds voorzitter overviel met deze zet zelfs zijn eigen parlementsfractie, die verbolgen reageerde. Fractie voorzitter Bronislaw Geremek moest zijn leden verzekeren dat dit echt de laatste keer is dat zulke be langrijke stappen achteloos in een telex uit Gdansk worden aangekon digd. Onzekerheid De fractievergadering, afgelopen donderdag, bracht geen duidelijk standpunt in de kwestie van de ka binetsformatie. Er heerst veel onze kerheid. Niet alleen over de vraag hoe haalbaar, maar ook hoe zinvol deze 'coup' van Walesa is. Het een voudige rekensommetje gaat wel op, gedrieën hebben de fracties een comfortabele meerderheid in het Poolse Lagerhqis, de Sejm. Maar binnen Solidariteit bestaat weinig vertrouwen in de uitverko ren coalitiegenoten en men vraagt zich af of de ogenschijnlijk positie ve houding niet door eigen belang van deze Boerenpartij is ingegeven. De aankondiging van ZSL-frac- tievoorzitter Bentkowski, dat zijn partij geen steun zal geven aan een regering-Kiszczak, kan ook worden gezien als druk op de communisten. En naar het zich nu laat aanzien met succes: de communisten hadden de ZSL twee ministersposten beloofd en dat aanbod is deze week ver hoogd tot zes. Het vermoeden bestaat dat de ZSL nog altijd uit is op een coalitie met de communisten. Een 'grote co alitie' waarbij ook Solidariteit is be trokken, heeft de voorkeur, maar dat de ZSL de communisten werke lijk in de oppositie willen manoeu vreren wordt niet meteen geloofd. Een eventuele 'kleine coalitie' van Solidariteit, ZSL en SD is niet rimpelloos aan de vakbonds-achter- ban te verkopen. Beide partijen zijn decennialang de brave ja-knikken de coalitiegenoten van de commu nisten geweest en daarmee even verantwoordelijk voor de economi sche en politieke crisis in het land. Pas nu de oppositie een doorbraak heeft geforceerd, beginnen ZSL en SD zich uit de klemmende omar ming van hun communistische bondgenoten te wringen. Voor het publiek echter horen ze nog altijd tot het oude regime. Maar zelfs als Walesa's plan zou lukken, zo vragen sommigen bin nen de vakbondsfractie zich af, wat is daar dan mee gewonnen? Is een regering zonder de PVAP niet ge doemd stuk te lopen op de commu nistische macht buiten het parle ment? Krijgsmacht en politie wor den nog altijd door de partij be heerd en met de afbraak van de no menklatura, het grote burocrati- sche apparaat in de overheidssektor en de sterke lobby van de industrie, is nog niet eens een begin gemaakt. Offers Elke maatregel van een Solidariteit- regering kan door die machtscon stellatie in de samenleving onderuit gehaald worden. De vakbond zou er dan alleen in kunnen slagen offers van de bevolking los te krijgen en de arbeidsonrust te dempen, terwijl de noodzakelijke hervormingen stuklopen op de betonmuur van de nomenclatura. Er is enige haast geboden met de vorming van een regering in Polen, want een nieuwe stakingsgolf be gint zich al af te tekenen. Ook al zijn regering, Solidariteit en de commu nistische vakbond OPZZ een hoge re compensatie voor de recente prijsverhogingen overeengekomen, er wordt nog altijd hier en daar ge staakt. De vroegere vijanden, Solidariteit en OPZZ, hebben inmiddels in het hele land gezamenlijke stakingsco- mite's opgericht. En voor vrijdag had de regionale leiding van Solida riteit in Gdansk opgeroepen tot een algemene waarschuwingsstaking van een uur. De bond wil niet alleen een betere prijscompensatie, maar ook "de afschaffing van de nomen clatura". Meer lange stakingen zou den desastreus zijn voor de beroer de economie. Koerst Walesa werkelijk op een coalitie zonder communisten? Daar wordt ook in kringen van de vak bond aan getwijfeld. Het mogelijke doel van de vakbondsvoorzitter zou kunnen zijn de formatie-opdracht van de communistische generaal Kiszczak te laten mislukken door de gecombineerde dreiging van een 'kleine coalitie' en een stakingsgolf. Loopt Kiszczak vast, dan ontstaat er een situatie waarin door Solidari teit eisen gesteld kunnen worden die boven de resultaten van de ron- de-tafel-gesprekken uit gaan. Deze variant werd afgelopen week in de Mislukt Deze activist van de Poolse onaf hankelijke vredesbeweging 'Vrij heid en Vrede' behoort niet tot de eerste garnituur van de vakbonds fractie, maar wordt alom geacht. Rokita wees in zijn artikel het idee van een eigen Solidariteit-regering van de hand. De moeilijke situatie in Polen vraagt om een echte coali tie en daarvoor is een nieuwe over eenkomst tussen partij en oppositie nodig. Een nieuwe fase in de ronde-tafel gesprekken wordt mogelijk als Kis zczak in zijn formatiepoging mis lukt. Dan, zo speculeert Rokita, is op basis van harde en vergaande af spraken misschien zelfs een 'grote coalitie' van PVAP en Solidariteit mogelijk. Alleen een coalitie met de communisten waarin de vakbond een zeer grote stem heeft is wellicht aan de achterban te verkopen. Wat Kiszczak de vakbond tot dus verre heeft aangeboden is veel te weinig, zo valt binnen Solidariteit te beluisteren. De vakbondsfractie kan geen genoegen nemen met "het ministerie van schuld, het ministe rie van lege winkels en het ministe rie van woningnood", zo wordt er schamperend opgemerkt. Solidari teit wil meer en het voelt zich daar ook door de verkiezingsoverwin ning toe gerechtigd. En dat meer zou heel goed de ware inzet kunnen zijn van de ondoorzichtige maneou- vres van Walesa. De evangelische pro-life bewe ging Rainbow bevindt zich in ern stige financiële moeilijkheden. Volgens directeur drs. L.P. Do renbos moet er op korte termijn 300.000 gulden bijeen worden ge bracht. Drie van de zeven full-ti me medewerkers is reeds ontslag aangezegd. De oud-directeur van de Evan gelische Omroep heeft aangekon digd zijn woning in Hilversum te zullen verkopen. Hij stelt zich voor in een evangelisch centrum te gaan wonen. Dorenbos geeft toe dat het nooit zo ver had mogen komen. "Wij stuurden onze kranten altijd in geloof naar de mensen toe, maar op een gegeven moment wilde de PTT niet meer meewer ken". De organisatie van Dorenbos, die vooral bekendheid kreeg door de publieke verbranding van bla den vol bloot en ludieke acties op het strand, moet het hebben van giften. Media-coördinator H. Pot, een van de medewerkers die op de nominatie staan ontslagen te worden, zegt dat de prognoses niet zijn uitgekomen en de men sen minder hebben gegeven. Ook wijst hij er op dat het ambitieuze media-project Rainbow Family Channel, dat volgend jaar van start moet gaan, veel geld opslokt. Klooster Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem spreekt tegen dat kardi naal Simonis in 1986 namens de Nederlandse bisschoppen heeft gepleit voor verplaatsing van het Karmelietessenklooster in Auschwitz. Simonis heeft alleen de aartsbisschop van Kraków, kardinaal Franciszek Macharski, op de hoogte gebracht van de ge voelens die in Nederland en in het bijzonder bij de joden leven ten aanzien van de huidige locatie van het klooster, aldus Bomers in een verklaring. Met de verklaring reageert Bo mers op de opwinding die is ont staan naar aanleiding van een in terview met hem in het Nieuw Is- raelietisch Weekblad. Daarin be klemtoonde Bomers onder meer dat de Karmelietessen de op rechtste bedoelingen hebben en absoluut niet ontkennen dat er in Auschwitz "iets met de joden is gebeurd". Hij vroeg zich af, of hij zich "als ik jood zou zijn geweest" ook zo gegriefd zou voelen door het klooster. Onder anderen de rabbijnen van de joodse gemeen te in Amsterdam toonden zich verontwaardigd over deze uit spraken. Bomers zegt in zijn verklaring dat hij zich principieel onthoudt van uitspraken over de vraag, of het klooster dient te worden ver plaatst. Dat is naar zijn mening een zaak van Macharski, die ove rigens deze week bekend heeft gemaakt dat de bouw van een be zinningscentrum ter vervanging van het klooster (waarvoor vier kardinalen en het Joods Wereld congres in 1987 overeenstem ming bereikten) voorlopig niet doorgaat. Bomers is wel van me ning dat wat de zusters beogen niet principieel verbonden is aan de huidige plaats van het kloos ter. In zijn brief aan Macharski. ge dateerd 20 juni 1986, citeert Simo nis de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Albert Decourtray, die er voor de Franse radio op heeft gewezen dat Auschwitz het sym bool is van de inspanningen om de joden totaal te vernietigen. "Door die beproeving heeft het joodse volk omwille van zijn mar telaren een speciale waardigheid verworven als een onvervreemd bare eigenschap. De vestiging van een klooster in Auschwitz zal mijns inziens die waardigheid schaden. Ik zal mijn best doen dat men overal, ook in Auschwitz, het joodse volk respecteert", aldus Decourtray. Simonis wijst er dan op dat het klooster "werkelijk onaanvaard baar" voor de joden is. In die situ atie acht hij het zijn plicht Ma charski te informeren over de "grote gevoeligheid" in deze kwestie. Op zijn beurt verklaart Bomers dat hij in het interview met het NIW heeft gezegd, dat van hem de joden als volk mogen blijven be staan ("Het joodse volk mag van mij best als volk blijven bestaan, maar ik denk alleen dat het voor dat volk een zegen zal zijn als het Jezus als de Christus erkent"), waarbij de intonatie volgens hem volstrekt duidelijk maakte dat dit zo'n vanzelfsprekende zaak is dat het overbodig is ze te bespreken. Hij heeft voorts beklemtoond dat alle christenen het Evangelie moeten verkondigen en dat deze opdracht op vele wijzen in het Nieuwe Testament tot uiting komt. Maar daarmee heeft hij nie mand in zijn overtuiging willen kwetsen. Maar volgens de liberaal-joodse rabbijn Awraham Soetendorp heeft Bomers zich met zijn op merkingen over het jodemdom gediskwalificeerd. Hij vindt dat Bomers daarom niet mag deelne- memn aan het bezoek van een de legatie van de Raad van Kerken aan Israël en de bezette gebieden. De aartsbisschop van Wenen, kardinaal Hans Hermann Groër, ziet niets in het idee van zijn hulp bisschop dr. Kurt Krenn om van katholieke journalisten een ker kelijke zending te eisen. Krenn bepleitte vorige week dat journa listen, "die namens of als het ware namens de Rooms-Katholieke Kerk in de massamedia over het geloof spreken", een volmacht van hun bisschop zouden moeten hebben. Zo wil Krenn voorko men dat katholieke journalisten "de lezers voortdurend kwaad op de kerk maken". Groer betoogde voor de Oos tenrijkse radio dat van uitvoering van dit voorstel geen sprake kan zijn. De kardinaal wist zich geen enkel geval van een katholieke journalist te herinneren die de pretentie had gehad namens de kerk of de geloofsleer te spreken. De afgelopen vijf jaar hebben meer dan 15.000 gelovigen in de Verenigde Staten samen bijna 500 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) verloren aan frauduleuze investeringsprojecten. Deze schatting wordt gemaakt door twee anti-fraude-bureaus in de Verenigde Staten in hun rapport 'Jacht maken op de gelovigen; de valse profeten van het investe- De gelovigen worden onder meer slachtoffer van bekeerde christenen die zich financieel des kundig noemen, van bedriegers die beweren dat zij de steun heb ben van de plaatselijke of lande lijke kerk, of van zwendelaars die zeggen dat zij "door God geïnspi reerde" adviezen kunnen geven over investeringen in bijvoor beeld onroerend goed, munten, aandelen en kostbare metalen. Hervormde Kerk. Aangeno men naar Doesburg: D.P. Jans te Hallum en Finkum, die bedankte voor 's-Gravenhage. Gereformeerde Kerken. Aan genomen naar Hollandscheveld: drs. G. Douma te Scheemda. Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland. Aange nomen naar Kinderdijk als lerend ouderling: T. Klok, wonende te Harskamp, die bedankte voor Gouderak, voor Kampen, voor Langbroek, voor Nieuw-Beijer- land, voor Papendrecht, voor Sta- venisse, voor Urk, voor Werken dam en voor Zierikzee.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2