Uitschieters redden NOS-jazzfestival 'Heuvels zijn ook sensueel' Goede concerten van L. J. Hartong, Greetje Bijma en Vera Vingerhoeds Meervaart-jury hekelt conservatorium-j azz Meervaartprijs voor Supreme Headquarters Haags Gemeentemuseum na 'slechte' verbouwing open WVC: meer geld voor goed lopende voorstellingen Brieven Pisuisse en Fie Carelsen in boek MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 17 AMSTERDAM Percussionist Nicky Marrero verblikt of verbloost niet. Hij doet dat waarvoor hij is in gehuurd op het 19e NOS Jazzfesti val dat zich afgelopen weekeinde in De Meervaart in Amsterdam op veel publiek (meer dan 2700 bezoekers) heeft mogen verheugen. Marrero blinkt uit. Met spetterende soli op de uit Cuba meegebrachte timbales, en met een overdosis aan Latijnse spiritualiteit. Marrero is te gast in het ensemble van de-Nederlandse pianist en latin- kenner Laurens Jan Hartong op de laatste dag van het vierdaagse eve nement dat dit jaar lange tijd moest wachten op kwalitatieve uitschie ters. Die doen zich uiteindelijk voor aan beide kanten van het aanbod. Zowel bij de speciaal voor het festi val geschreven composities als bij de Amerikaanse groepen zit uitein delijk toch voldoende niveau om het festival te ontdoen van de mat heid van de gelijkmatigheid. Hartong is een van de vier Neder landse musici die van de omroep een compositieopdracht mochten ontvangen en getracht hebben om hun stiel wat meer breedte en diep gang te geven. Naast Hartong kreeg tenorist Dick de Graaf (donderdag), altist Paul Termos en vocaliste Greetje Bijma (beiden vrijdag) en saxofoniste Vera Vingerhoeds (za terdag) zo'n vererende uitnodiging voor Nederlands op één (North Sea Jazz) na belangrijkste festival. Hartong lost het probleem op door een sterbezetting te contracte ren en boven het aldus verkregen 'gebakje' een geconfijt vruchtje te plaatsen in de vorm van een uit Cu ba ingevlogen stersolist. Termos, De Graaf en Vingerhoeds zijn allen op zoek gegaan naar de grenzen van hun kunnen in een poging die wat op te schuiven. De Graaf en Termos grazen daarvoor verschillende gen- AMSTERDAM Het muzikaal peil werd door de jury bedroevend ge noemd. We hebben het over het belangrijkste Nederlandse concours voor jonge jazzmuzikanten, het NOS-jazz festival dat zich het afgelo pen weekeinde in De Meervaart in Amsterdam afspeelde. Voor een deel worden de problemen toegeschreven aan de opleidingspraktijk bij de afdelingen lichte muziek van de Nederlandse conservatoria. In het juryberaad regende het na de veertien verschillende podium beurten opmerkingen als 'braaf, 'gezagsgetrouw', 'bejaard' en 'aange past'. Slechts zo nu en dan klonk er volgens de jury iets door van de jazzgeschiedenis van de laatste 25 jaar. De jury onder voorzitterschap van Han Reiziger kenmerkte het spel van diverse groepen, die waren samengesteld uit conservatoriumstu denten, als stereotype en futloos. "Alsof ze allemaal al mijn leeftijd heb ben", zei Reiziger (zelf de 50 gepasseerd) bij de prijsuitreiking. Reiziger kreeg van het publiek een instemmend ap*plaus. res af, plakken thema's en herkauw- vanwege haar bijna ongelimiteerde de invloeden aaneen in languitge- stem. Ze heeft haar carte blanche- sponnen stukken, die vaak de vorm opdracht op dit festival benut om te van suites aannemen. Ze hopen dan laten zien dat ze ook als inspirator min of meer op de van God gegeven kan functioneren, en niet alleen als inspiratie. Met enkele soli kan de to- leverancier van rare lachebekjes. Ze taalindruk van hun 'werk de goede heeft drie unieke 'Nederlandse' mu- kant op slaan. sici trombonist Wolter Wierbos, Hartong gokt gewoon op de -basklarinettist Michael Moore en kracht van zijn collectief en de be- percussionist Alan Purves gecon- vlieging van één vedette. Zijn mu- tracteerd omdat ze met hen, ieder ziek bestaat uit ordinaire dansriffs op een andere manier, kan commu- en grooves waarop Marrero gister- niceren. avond volstrekt uit zijn bol ging. Het is alsof je getuige bent van Met Marrero die het na tien minuten een conversatie tussen twee doven, al onbedaard op zijn heupen krijgt, met dit verschil dat het geluid ople- speelt Hartong al bij voorbaat een vert. Als Bijma Wierbos uitdaagt gewonnen wedstrijd. De lef die De dan haalt hij een deel van zijn buis Graaf en Termos tonen, wordt dan weg uit zijn instrument en imiteert in verhouding te karig beloond. daarop haar strottehoofd. Reden Twee Nederlandse vrouwen blin- voor Bijma om de junglegeluiden ken ieder op haar eigen wijze uit: die Wierbos doorgaans op zijn trom- Greetje Bijma en Vera Vinger- bone maakt, nog een graadje harder hoeds. Zangeres Greetje Bijma te zingen. Met Bijma reis je spelen- baart al een kleine tien jaar opzien derwijs de wereld door zoveel ge- AMSTERDAM (GPD) Tijdens het NOS Jazzfestival 1989 is de Meer- vaart/NOS-prijs toegekend aan de groep Supreme Headquarters. Aan het concours voor jonge jazz-ensembles deden dit jaar veertien groe pen uit heel Nederland mee. De belangrijkste prijs voor jazz-muzikan- ten kent met ingang van dit jaar een geldbedrag van 5000 gulden. Supreme Headquarters kwam volgens de jury als grote winnaar naar voren omdat de groep "de meest gedurfde taal hanteerde, excellent sa menspel liet horen en interessante oplossingen koos bij het uitwerken van de thema's". De compositieprijs, groot 1500 gulden, gaat dit jaar naar Cajan Wit- mer voor zijn werk Goudkust. De solistenprijs, groot 1000 gulden, wordt gedeeld door pianist Marc van Roon en rietblazer Maarten Orn- stein. De VPRO-aanmoedigingsprijs (radio-programma van tweemaal drie kwartier) is voor de groep Scapes. nres en invloeden komen in haar tour de force aan bod. Progressie is er ook voor Vera Vingerhoeds, een saxofoniste die er zo aardig uitziet dat ze nog wel eens het slachtoffer van positieve discri minatie dreigt te worden. Met haar Lazybones heeft ze een nieuw en verrassend collectief gevormd, waarin vibrafonist Jeroen Gold- steen en gitariste Corrie van Bins- bergen bijvoorbeeld op hun sterkst worden benut in composities met een filmische schoonheid. Vinger hoeds vervalt niet in de fout door suites te willen schrijven, maar han teert in haar composities meerdere thema's en werkt die vervolgens per stuk apart uit. Zieleleed Van de buitenlandse deelname moet het NOS-Jazzfestival het dit jaar niet zozeer hebben. Op de ope- ningsvond komen pianist Andrew Hill wel en het Clark Terry/Red Mit chell Duo slechts ten dele uit de verf. Het Celebration Ensemble van de Newyorkse pianiste en compo niste Geri Allen heeft een ster-be zetting, maar het duurt vrijdag tot tweederde van het optreden voor dat de vlam in de pan slaat. Na een prachtige klarinetsolo van Dwight Andrews hakt het collectief er swin gend en tomeloos op los in een stijl waarin Carla Bley nu en dan opval lend doorklinkt. De zaterdagavond wordt besloten door een intiem en vervreemdend optreden van de Amerikaanse zan geres Cassandra Wilson. Evenals bij haar opnamen voor het JMT-label hoor je live op van haar abnormale timbre. Ze heeft een stem waarin die van Carmen McRae, Joan Arma- trading en Nina Simone doorklinkt. Haar zwaar-emotionele teksten zijn niet voor iedereen gesneden koek Vera Vingerhoeds. Slachtoffer van positieve discriminatie? §(foto Henk Bouwman) omdat je je grote moeite moet ge troosten om je te verdiepen in haar (verwerkte?) zieleleed. Dan gaat de First Line Band van tubaïst Bob Stewart er zaterdag veel beter in. Met een voortreffelij ke kopersectie, een prachtige slag werker (Buddy Williams) en een gi tarist (Jerome Harris) die zo origi neel is dat je 'm ook wel eens elders zou willen horen, creëert Stewart een onvervalst feest. Nu eens klinkt afrikaanse muziek door, dan weer dansen we op een begrafenis in New Orleans en vervolgens rennen we rond in een Surinaams-Ghanese two-step. Een hoogtepunt. JOHN OOMKES DEN HAAG (GPD) - De Haagse welstandscommissie heeft tegen de ver wachting in besloten het Haags Gemeentemuseum niet langer het vuur aan de schenen te leggen. Daardoor wordt de eerste fase van de verbou wing van het museum deze week volgens plan afgerond. Eerder stelde de commissie zich op het standpunt dat de verbouwing in het Gemeentemu seum zo slecht was uitgevoerd dat onmiddelijke afbraak gewenst was. Volgens ingewijden hebben alle leden van de welstandscommissie ei genlijk kritiek op de verbouwing, maar is er "een overkoepelende kracht die ertoe geleid heeft dat de commissie het er op dit moment bij laat zit ten". De architect Rainer Bullhorst, lid van de welstandscommissie,"blijft bij zijn standpunt dat de veranderingen in het museum zo snel mogelijk teniet gedaan zouden moeten worden. Op 25 augustus gaat het museum weer open voor het publiek tegelijk met een tentoonstelling, 'Antiqua Musica'. Begin dit jaar ging het museum dicht voor een grootscheepse reorganisatie van verzamelingen van het museum, verplaatsing van collectie-onderdelen en een aantal daarmee sa menhangende verbouwingen. Daarmee was een bedrag van ruim 300.000 gulden gemoeid. Tijdens de verbouwing zijn enkele expositieruimten ge creëerd voor wisselende tentoonstellingen. Volgens plan van het Gemeentemuseum moet in 1990 gestart worden met een tweede verbouwingsfase, waarbij onder meer de entreehal in haar oude luister en glorie wordt hersteld. De kosten van deze meer ingrijpende verbouwing zijn geraamd op 600.000 gulden. De welstandscommissie en de afdeling Monumentenzorg van de ge meente zullen bij deze toekomstige verbouwing nauw betrokken worden. DEN HAAG (GPD) Goedlopende kunstvoorstellingen zouden in aan merking moeten komen voor extra geld van het ministerie van cultuur (WVC). Deze suggestie wordt geopperd in een rapport dat een particulier bureau in de maak heeft voor cultuurminister Brinkman. Het stuk zal over een paar maanden worden gepubliceerd. Al geruime tijd wordt gestudeerd op mogelijkheden voor een betere fi nanciering van de kunst in Nederland. Bij de opening van het danstheater, enige tijd geleden, in Den Haag heeft minister Brinkman daar ook al wat ideeën over gespuid. In de plannen komt nadrukkelijk de sponsoring van de kunst aan bod. Sponsorende bedrijven kunnen zichzelf terugvinden in de namen van zalen ,of zelfs van hele gebouwen. In het straks verschijnende rapport worden mogelijkheden aangegeven die neerkomen op het verstrekken van basissubsidies voor kunstvoorstel lingen. Als stimulans worden daarnaast aanvullende bedragen gegeven, wanneer die voorstellingen goed lopen. Het is nog niet duidelijk in welke vorm deze gedachten straks de eindstreep zullen passeren. Vanuit de kunstwereld zal sterk worden aangedrongen op het vermijden van een al te strakke 'prestatiebeloning'. Kunstenares Annemarie de Groot: "Een mannenlichaam kan ook mooi zijn, hoor! Als het lijf bijvoorbeeld goed. gespierd is, krijgt ook een man fantastische lijnen. Maar zo'n li chaam inspireert mij niet tot schil deren. (foto GPD) AMSTERDAM (GPD) - De le gendarische cabaretier-journa list-toneelschrijver Jean-Louis Pisuisse (1880 - 1927) wordt in september uitgebreid herdacht door het Nederlands Theater In stituut in Amsterdam. Op 6 september wordt het eer ste exemplaar van een boek met brieven van Pisuisse aan de ver maarde actrice Fie Carelsen uit gereikt aan Jenny Pisuisse (69), zijn dochter uit het huwelijk met Jenny Gilliams. Pisuisse was eerder getrouwd met Fie Carelsen. Hij zong met haar internationale duetten in het Cabaret Artistique. Een ja loerse vakgenoot, de uit Gronin gen afkomstige Tjakko Kuiper, doodde het echtpaar Pisuisse op 26 november 1927 op het Rem- brandtplein in Amsterdam. Kui per sloeg na deze daad de hand aan zichzelf. In de termen van die dagen heette 't het drama van de eeuw. Het boek wil Pisuisse eren als een man" met vele talenten, een hard werkend kunstenaar en Kunstenares Annemarie de Groot (37) geïnspireerd door eigen sekse Fie Carelsen (rechts) in 'Roofvogels' en Jean-Louis Pisuisse. een warm, hartstochtelijk mens. Zijn brieven aan de vedette Fie Carelsen (1890 - 1975) geven een beeld van het leven in de jaren 1908 - 1922. Men vindt er het suc ces en de problematiek van het vaderlandse cabaret en toneel in terug, maar ook een stukje ge schiedschrijving van ons land in de Eerste Wereldoorlog en van het oude Nederlands Indië. De brieven zijn voorzien van aantekeningen en illustrerende documentatie. Op de middag van die zesde september worden ook de Pis- uisse-prijs en de Creativiteits- prijs van de Akademie voor Kleinkunst in Amsterdam uit gereikt aan de meest veelbelo vende studenten van deze be roepsopleiding. Op 10 en 24 september geven vroegere winnaars van de Pis- uisse-prijs voorstellingen van ei gen repertoire en nummers van Pisuisse, dè pionier van het Ne derlandse cabaret. GRONINGEN - Annemarie De Groot (37) uit Groningen is een van de weinige kun stenaressen in Nederland die naam maakten met schil derijen van naakte vrouwen. In de kunstwereld zijn het voornamelijk mannen die geïnspireerd raken door het lichaam van een vrouw. "Vrouwelijke kunstenaars zijn misschien onzeker over de schoonheid van hun ei gen lichaam," bedenkt de kunstenares uit Groningen. Zelf vindt ze vrouwelijk naakt prachtig. Het zachte li chaam en de sensuele vor men inspireren haar mate loos. "Ik raak nooit uitgeke ken op een vrouwenli chaam,"zegt De Groot vol passie. door Carine Neefjes Ze herinnert zich nog goed het eer ste schilderij met naakte vrouwen. Dat maakte een diepe indruk op haar. "Het was de Sabbijnse Maag denroof van Rubens. Daar tilt een man twee naakte vrouwen op een paard. Het steigerende beest en de enorme roze vrouwenlichamen zijn op een wervelende manier geschil derd. Het is voor mij een onuitwis baar plaatje". Als klein meisje was zij al geïnte resseerd in vrouwen zonder kleren. Ze ging met haar moeder mee die model stond voor kunstenaars. Die poseerde niet naakt, maar "ook met kleren was mijn moeder een aan trekkelijke vrouw voor het doek". Terwijl haar moeder poseerde, trok Annemarie zich terug in een hoekje van het atelier met een sta pel kunstboeken. Ze was verlegen, zei geen stom woord maar keek naar plaatjes. "Ik zie dat naaktportret dat Rem brandt ooit van zijn vrouw heeft ge maakt nog precies voor me. Ze zit voorover gebogen in een stoel en verzorgt haar nagels. Er ontstaan prachtige lijnen in haar lichaam," vertelt ze enthousiast. Bij de kunstenaars leerde ze naar kunst kijken en al gauw pakte ze thuis ook haar schetsboek. "Ik te kende de tantes en ooms die bij ons over de vloer kwamen. Met kleren aan natuurlijk. Alle vrouwen por tretteerde ik met een soort sui kerspin op het hoofd. Dames droe gen toen van dat hoog getoupeerde haar. Vreselijk om te zien, maar enig om te tekenen". Voor een kind dat niet kon schei den van haar tekenvel was het dan ook onvermijdelijk dat zij na de middelbare school naar de kunstacademie in Groningen ging. Daar schilderde zij voor het eerst naakten. Dat ging haar zo goed af dat inmiddels haar imposante he renhuis aan de Ossenmarkt in Gro ningen vol hangt met vrouwelijk schoon. Man Grote schilderijen in pasteltinten hangen er aan de muur. De verf ligt dik op het doek, waardoor de pen seelstreken duidelijk te zien zijn. Liggend, staand, zittend, buigend of vrijend: het zijn allemaal naakte vrouwen. Waarom geen man? De kunstenares, gehaast: "Een man nenlichaam kan ook mooi zijn, hoor! Als het lijf bijvoorbeeld goed gespierd is, krijgt ook een man fan tastische lijnen. Maar het is gek, zo'n lichaam inspireert mij niet tot schilderen. Ik val gewoon meer op een vrouw. Haar huid heeft voor mij verschillende kleuren, het geheel is zachter. Als ik een lichaam van een vrouw zie, kan ik beter mijn gevoel uitdrukken op het doek. En dat doe ik graag. Ik maak gevoelsmatige schilderijen". Haar werk is erotisch. Ze schil dert vrouwen wijdbeens en de da mes zijn vaak goed gevormd. Ook hangen er afbeeldingen waar vrou wen genieten van eikaars strelin gen. De Groot: "Ik schilder niet om de erotiek. Een schilderij vormt zich en het resultaat hangt samen met de uitstraling van het model dat ik voor mij heb. Met sommigen heb ik heel goed contact; daardoor kan ik ook beter de persoonlijkheid van mijn model weergeven. Een schil derij kan dan echt sensueel worden. Maar een doek zonder naakten kan ook erotisch zijn. Ik vind een heu velachtig landschap met zijn ronde vormen ook een heel sensueel plaat je". Neus Annemarie de Groot zit nu tien jaar in het vak en exposeert in heel Ne derland. Amsterdam, Rotterdam. Eindhoven en Utrecht: bijna alle grote steden heeft de Groningse in middels aangedaan. Haar wens om van haar werk te leven is na haar op leiding in vervulling gegaan. Maar dat ging niet vanzelf. De Groot kijkt terug op een moeilijke periode. "Di rect na mijn opleiding had ik al wel veel opdrachten, maar ik vond de manier van werken niet leuk. Ik maakte veel portretten, maar ik schilderde te realistisch. Ik voelde me nog te afhankelijk van mijn op- drachtgevers. Mensen die een por tret laten schilderen, willen goed uit de verf komen. Het doek moet bo ven de schoorsteenmantel in de ka mer hangen en de mensen willen er mooi opstaan. Als iemand een grote neus had en ik accentueerde dat op het doek omdat ik dat juist karakte ristiek vond, kreeg ik commentaar. Over die grote neus had dat model nou net een minderwaardigheids complex. Mensen accepteren niet dat ze op het doek verschijnen zoals de schilder hen ziet". De Groot had meer dan genoeg van dat gedisciplineerde schilderen en wilde niet meer aan verwach tingspatronen van mensen voldoen. Ze ging er een paar jaartjes tussen uit en volgde een opleiding op Ko- koschka's 'Schule des Sehens' in Salzburg. Aan deze beroemde aca demie kunnen kunstenaars 's zo mers zes weken lang werken bij veelal zeer beroemde collega's. De Groot toog naar Salzburg, omdat een bekende landgenoot van haar, Corneille - van wie zij een groot fan is - daar zou doceren. Het klikte meteen tussen die twee. De Groot: "Beiden zijn wij met het thema vrouw bezig. Dat schept een band. Ik vind Corneille een fantasierijke man. Hij heeft op zijn 76ste nog het karakter van een kind. Zijn puurheid en zijn naïeve gedrag uiten zich in zijn werk. Dat is zijn kracht. Allemaal kenmerken van een echte Cobra-schilder". De Groot en Corneille schilderen beide naakte vrouwen. Ieder op de eigen manier. Corneille zet de licha men in een soort droombeeld op het doek. De naakten van De Groot zijn realistischer. Na de opleiding in Salzburg zijn Corneille en De Groot goede vrien den gebleven. Ze schilderen vaak samen: in Parijs bij Corneille thuis, of in Amsterdam waar hij een eigen atelier heeft. Corneille is lovend over de Gro ningse kunstenares. Terugkijkend op de opleiding in Salzburg maakte hij een kleine notitie over haar werk. Hij schrijft: "Uitgaande van van het vrouwelijk naakt leefde zij haar innerlijke rusteloosheid uit met de verf als medium en deed dat op een sterk emotionele en sensuele manier. Onvermoeibaar en met gro te kracht gaat zij nu verder en zal ons zeker nog verrassen en verruk ken met steeds nieuw werk op het thema vrouw".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17