Het duurde net iets te lang' Van Trigt treedt uit 'regionale' schaduw Maassen komt tel te kort op Yates DDR reageert boos op beschuldigingen over dopinggebruik Hockeyvrouwen tonen twee gezichten in duels tegen zwak Spanjeteam Waterpoloërs Nederland missen winst tegen Sovjetunie Zwemrecord geld waard MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 15 Tweede toernooizege in korte tijd LEIDEN De Hillegommer Marco van Trigt heeft het open kam pioenschap van de Haarlemmermeer gewonnen. Nadat hij drie weken geleden al op zijn eigen club zegevierde, toonde Van Trigt in Nieuw Vennep tegen Ton Bulters wederom dat hij tot de regio nale top behoort en treedt hij definitief uit de schaduw van team genoot Marcel Vink. Clubgenootje Cindy Berkhout presteerde eveneens uitstekend. Ze won de B2 van Natalie van Lint en reikte in de BI tot de finale tegen Yvette Flu. Marco van Trigt moest in de eerste set nog toestaan dat Bulters langszij bleef tot 6-6 en pas in de tie-break onderuit ging. Daarna had zijn Haarlemse opponent geen ant woord meer op het solide baseline spel van Van Trigt; met 7-6, 6-2 schreef van Trigt de titel op zijn naam. In de dames BI finale trof de verrassend goed spelende B2-speel- ster Cindy Berkhout de oud-A- speelster Yvette Flu, die niet meer volop traint, maar nog altijd een tempo hoger speelde dan Berkhout: 6-2, 6-3. Met dezelfde cijfers ver sloeg Berkhout wel de Dekker speelster Natalie van Lint. In het C-toernooi revancheerde Jacqueline Paauw zich voor de ver loren finale voor de districtstitel door ditmaal wel van haar zes jaar jongere zusje Saskia te winnen. In de halve finale ging Saskia met 6-2, 7-5 ten onder. Daarna wist de negen- tien-jarige Jacqueline bovendien de Haarlemse districtskampioene Lisa Ohlim te kloppen met 6-2,6-3. In het C2 won Kim Dirkse haar tweede toernooi op rij (na Zee en Duin) door Els Langeweg zowaar binnen twee uur te verslaan: 7-5, 6-2. Unicum De mannenfinale in de beide C's stonden garant voor een unicum, 's Ochtends, in C2, had Hillegommer Maurice de Lijster geen geluk tegen Jeroen Put uit Hoofddorp. In een gelijk opgaande wedstrijd won Put met 7-6, en 6-4, waarbij de tiebreak in de eerste set pas bij 11-9 was be slist. Maar 's middags, in Cl, ver sloeg Maurice de Lijster dezelfde Jeroen Put. De twee C2-spelers wa ren in een veld van 64 deelnemers, compleet met een aantal toppers, glorieus tot de eindstrijd doorge drongen. De Lijster had in de pauze de juiste formule gevonden en nam revanche door Put eenvoudig van de baan te slaan: 6-2, 6-3. Katwijk In het C-toernooi van KLTV ver sloeg Marco Mattke (Casino) in de finale de Leidse student Frank de Ligt (Qravel) met 6-1, 1-6, 7-5. Liset- te van der Mey wist na haar winst in het enkelspel ook de dubbelfinales op haar naam te schrijven; de da- mesdubbel met Eugenie Simon, de gemengd met Van Benschop. In de D-finales zegevierden Tammera Canter Visscher (Forescate) en Jeroen Westdijk (KLTV). Tenniswinst Manege in eerste weekeinde van de eredivisie DEN HAAG (ANP) - Manege uit Apeldoorn is als winnaar van het eerste competitieweekeinde in de eredivisie tennis tevoorschijn geko men. De club won beide wedstrij den met 5-1. Zaterdag moest alleen Eltingh tegen Son een punt laten liggen tegen Oosting, een dag later verloor Van der Torre tegen Metse laars van good old Mesker. Lands kampioen Popeye GS I won zater dag volgens de verwachting met maximale cijfers (6-0) van het twee de team, maar moest gisteren een gelijkspel toestaan aan promoven dus Amstelpark, dat zich na een achterstand van 1-3 nog in de dub belspelen wist te redden. Brenda Schultz gaf andermaal blijk van haar haperende vorm door duide lijk van de nationale kampioene Ni cole Jagerman te verliezen (3-6,2-6). Manege voert nu de ranglijst aan met tien punten, eentje meer dan het eerste team vam Popeye. Lei- monias bezet de derde plaats met acht punten. Voor het eerst werden de wed strijden zonder gemengd dubbel spel afgewerkt. Daardoor begonnen de duels ook een uur later, om elf uur in de ochtend. Over het alge meen werden deze nieuwigheden als positief Stefan Edberg in actie tijdens het toernooi van Indianapolis. Hoewel als eerste geplaatst kon de Zweed het in de halve finale niet bolwerken tegen de Amerikaan Jay Berger: 6-4, 6-2. In de finale komt Berger uit tegen zijn land genoot John McEnroe die in de andere halve eindstrijd Witsken uitschakelde met 6-16-0. (foto ap> PAPENDAL (ANP) - Het Neder landse vrouwenhockeyelftal heeft het tweetal oefenduels tegen Span je afgesloten met een overwinning van 5-0. Zaterdag, eveneens op het nationale sportcentrum Papendal, kwam de ploeg van bondscoach Gijs van Heumen niet verder dan 2- Voor het Nederlandse team maakten de wedstrijden tegen Spanje deel uit van de voorberei ding op het eind september in Frankfurt te houden strijd om de Champions Trophy. In de eerste ontmoeting tegen de Spaanse vrouwen stelde het ver nieuwde Oranje teleur. De gasten kwamen in de eerste helft zelfs op 0- 2, door treffers van Maragall en Mo tos, alsvorens Nederland via twee treffers van linkerspits De Ruiter (waarvan de laatste uit een strafcor- ner) na de rust de stand gelijk trok. Voor het tweede duel paste Vqn Heumen enige wissels toe. Belang rijkste verandering bleek het van het begin inzetten van Wouters. De aanvalster, zaterdag nog invalster voor Wolff, beschaamde het in haar gestelde vertrouwen niet en scoor de drie keer. De Ruiter kwam even eens op drie treffers in twee duels door voor het eerste doelpunt te zor gen. Van der Wielen zorgde uit een strafcorner voor de eindstand. Volgende week staat voor Oranje de volgende test op het programma. Bij een toernooi in Den Haag zijn dan Groot-Brittannnië, Verenigde Staten en Canada de tegenstanders. Ajax L zakt nog dieper weg LEIDEN - Het doek is weer ge vallen voor Ajax Leiden. De cricket-ploeg degradeerde giste ren na een verblijf van twee sei zoenen uit de tweede klasse A door een nederlaag tegen Con cordia. Omdat concurrent VOC tegen Quick de volle winst pak te, kan Ajax volgende week zon dag in de slotwedstrijd tegen Quick niets meer rechtzetten. De achterstand op VOC be draagt nu namelijk vier punten. Ajax L heeft zich overigens niet zonder slag of stoot gewon nen gegeven. Het team van To ny Opata was versterkt met eni ge oudgedienden. Zo sloegen Neil Brown en Roel Veldhuizen hun wedstrijd op zaterdag met de veteranen voor één- keer over om het standaardteam van Ajax L in de race te houden. Het mocht niet baten. Aan voerder Frits de Jongh stuurde Concordia aan bat. Via 56 voor 3, 79 voor 5 en 127 voor 6 bereikten de gastheren, ondanks goed fiel den van Ajax L, een score van 174 voor 7. Voor Ajax L kwam Anton Jacobs tot 1 voor 40, Brown tot 4 voor 40 en Veldhui zen tot 1 voor 19. Ajax L stelde daar met 130 all out te weinig tegenover. De Jongh (18), Dirk Hensel (12), Paul Haighton (14), Jacobs (12), Brown (13) en Eldert Frank (14) sprokkelden heel wat wickets bijeen, maar bereikten het totaal van Concordia bij lange na niet. DIOK begint goed SASSENHEIM - Regerend landskampioen DIOK is de rug- by-oefenperiode uitstekend be gonnen. De wedstrijd tegen The Bassets uit Sassenheim werd gisteren afgetekend met 12-98 gewonnen. De Leidenaars zijn al vier we ken op het Wassenaarse strand en in de duinen in training en speelden hun eerste volledige oefenwedstrijd. Versterkt met ex-LSRG-spelers Huub de Veld, Fred Gerretzen is de Leidse for matie een stuk completer ge worden en het zal dan ook voor technisch directeur Theo Snij ders nog een hele klus worden om de ideale opstelling te vin den. De Sassenheimers daaren tegen zullen het de komende competitie nog knap lastig krij gen om zich in de ereklasse te handhaven. Van een echte wedstrijd was gisteren dan ook geen sprake. De Leidse ploeg domineerde op alle fronten. Met Kees Koemans weer als vanouds op dreef zorg den de Leidse voorwaartsen voor veel en goed balbezit waar door de driekwartlijn maakte. BONN (GPD) De gretigheid waarmee het Nederlands water- poloteam op jacht is naar eer herstel, kan dus zelfs de Russen uit hun evenwicht brengen. Bondscoach Rob Schouten wist gisteren niet wat hem over kwam op de openingsdag van de Europese kampioenschap pen in Bonn. Zijn 'rebellenclub', groentjes van gemiddeld amper 23 jaar, bracht het grote Rusland, de regerend Euro pees kampioen, aan het wankelen. Met glazige ogen van stomme ver bazing volgde Schouten de onge bruikelijke paniek op de vijandelij ke bank en het wanhopige gespartel van de Sovjets in het water. Oranje als 'angstgegner'; drie periodes lang herleefden vervlogen tijden in het Ennertbad. En deed het vierde en laatste kwart de oranje-brigade weer net zo goed met beide benen op de grond belanden (9-6). Onver biddelijk. "Als de Russen ooit rijp waren voor de sloop", foeterde Schouten, "dan was het vandaag wel. Het duurde net een periode te lang". Een van tevoren niet ingecalcu leerde overwinning op de Sovjetu nie, had Schouten het bewijs kun nen leveren dat hij op de goede weg is met de veertien-koppige selectie. Nu moest hij het doen met de drie eerste periodes, waarin zijn ploeg het spel demonstreerde zoals de coach dat zo graag wil zien: "geen gejakker, doordacht, beweeglijk waterpolo, met een hechte verdedi ging en een verrassende aanval". Het bracht het Nederlands team via de periodestanden 3-2, 1-2 en 2-1 op een 6-5-voorsprong bij het ingaan van de laatste zeven minuten zuive re speeltijd. Slordig Individuele fouten en het slordig omspringen met de man-meersitua- ties (slechts drie wan de tien gele genheden werden benut, tegen Rusland vijf uit zes) voorkwamen een sensatie. De Sovjetunie coun terde zich uiteindelijk naar de be slissende 9-6 in het laatste kwart. Schouten: "Natuurlijk reken je niet op wins.t tegen de Russen, maar als je er zo dichtbij bent is het toch doodzonde om die punten weer uit handen te geven". Er is evenwel nog geen man over boord. Ingedeeld in een poule met Oostenrijk, Bulgarije en de Sovjetu nie moet een derde plaats volgens de direct betrokkenen 'makkelijk' haalbaar zijn. Die positie geeft recht op een vervolg van het toernooi, waar plaatsing bij de eerste acht centraal staat. "Het doel hier in Bonn is", aldus Schouten, "in ieder geval boven Bulgarije en Roemenie te eindigen. Bij de eerste acht dus, waardoor we ons automatisch voor de WK van '91 kwalificeren. Bij die WK wordt over de selectie voor de Olympische Spelen van Barcelona beslist, daar ligt onze prioriteit". Om zover te komen werd in mei een ambitieus vierjarenplan gepre senteerd, waarmee de waterpolo- In Ronde van België LEUVEN (ANP) - Eén seconde scheidde Frans Maassen van zijn tweede opeenvolgende overwinning in de Torhout Werchter Clas sic, de nieuwe naam voor de oude Ronde van België. De Engels man Sean Yates verdedigde in het weekeinde het minimale voor deel door zich vast te bijten in het wiel van de Nederlandse kam pioen. Yates slaagde en behaalde zijn eer ste overwinning in een etappekoers sinds zijn debuut bij de beroepsren ners in 1982. Maassen maakte het de leider in het klassement vooral in de voor laatste etappe moeilijk. Hij viel een paar keer aan tijdens passages op kasseistroken. Yates verdedigde zich met de grootste moeite, hij boog maar brak niet. Maassen had de pech dat op de laatste kasseien zijn ploeggenoot Gerrit Solleveld een lekke band kreeg. De laatste twee etappes werden gewonnen door Belgen. Zaterdag sprintte de Belgische kampioen Carlo Bomans sneller dan de Itali- Van Veenendaal schrijft Ronde van Mijnstreek op zijn naam LEIDEN Frank van Veenendaal heeft gisteren de Ronde van de Mijnstreek op zijn naam geschre ven. In de vierde en laatste etappe kwam de leiderspositie van de Sas- senheimse amateur niet meer in ge vaar. Ritwinnaar werd Wilco Zui- derwijk, die in de slotfase van de 185 kilometer lange etappe van Als- dorf (BRD) naar Hoensbroek met succes uit het peloton demarreerde. Frans Paardekooper en Robert Karremans reden het afgelopen weekeinde ereplaatsen bijeen. Paardekooper eindigde zaterdag in Aalst bij de liefhebbers als vierde en gisteren in Beverwijk als twaalfde. Junior Karremans, eveneens van Swift/Casba, bemachtigde in Waal wijk een tweede plaats. Nieuweling Barry de Ruiter klas seerde zich gisteren in de Acht van Bladel als elfde. Pascal Vergeer ein digde als dertiende. Etienne, afgelo pen woensdag nog winnaar in Lan- gedijk en zaterdag achtste in Nieu- wedijk, kwam in de eindsprint niet verder dan een twintigste plaats. De Swift-liefhebbers Paul Kooij- man en Pieter Evelein keerden uit Nootdorp met een eerste en zeven de eindklassering terug. Petra de Bruin won in Nieuw koop een koers over zeventig kilo meter in 1.45.50. aan Gelfi. Gisteren verschalkte Jo- han Musseeuw met een demarrage tijdens de laatste kilometers de ras- sprinters. Hij bleef de Italiaan Baffi Zadrobilek Gerhard Zadrobilek heeft in San Sebastian de Grote Prijs van die stad, meetellend voor het klasse ment in de strijd om de wereldbe ker, gewonnen. Hij zorgde daarmee voor een verrassing. De 28-jarige Oostenrijker won in de acht seizoe nen van zijn profloopbaan slechts één keer eerder. In 1987 was hij de sterkste in de Giro del Benetto. Zadrobilek reed in de Grote Prijs van San Sebastian, vorig jaar ge wonnen door de Nederlander Theu- nisse, 140 kilometer solo. Na 104 ki lometer fietsen ontsnapte hij uit het peloton, dat hem niet meer terug zag. Bij de beklimming van de hoogte van Jaizkibel, een col van de eerste categorie op 34 kilometer van de finish, bedroeg zijn voorsprong ruim tien minuten. Op de streep had de Oostenrijker uit de Amerikaanse 7-eleven ploeg nog iets meer dan twee minuten over. Het peloton had vrede met de ont snapping van de onbekende ploeg maat van Hampsten en blonk slechts uit in passiviteit. Pas na de laatste beklimming zette een ploeg van tien renners de achtervolging in. Onderwie de Nederlanders Van Orsouw en Theunisse, die baat had den bij de ontsnapping. Hun PDM- ploeg heeft de leiding in het ploe- genklassement om de wereldbeker, de belangrijkste concurrent, de Panasonic-ploeg van Post, had geen vertegenwoordigers in de achter volgende groep. Voor Zadrobilek was de winst in de achtste proef van het seizoen in de strijd om de wereldbeker een be vrijding. De Oostenrijker, vorig jaar 21e in de Ronde van Frankrijk, had dit seizoen tot nu toe weinig laten zien. In de Tour, waarin hij zijn marktwaarde had willen verhogen, viel hij al na enkele dagen uit. Hij had last van darmstoornissen. WIELRENNEN - Greg LeMond neemt niet deel aan de Profronde van Nederland, die maandag in Nieuwegein van start gaat. De orga nisatie is er, ondanks eerdere hoop volle berichten, niet in geslaagd overstemming te bereiken met de huidige werkgever van de Tour- Watergevecht tussen de Nederlander Remco Pielstroom (rechts) en de Sovjetrus Vladimir Karabutov. De water poloërs van Oranje speelden sterk, maar kwamen uiteindelijk te kort. (f0to anp> de KNZB het zo ge schonden blazoen van het Neder lands zevental weer wil opvijzelen. De Olympische Spelen van Mon treal, waar het waterpoloteam in 1976 de bronzen plak veroverde, was het laatste aansprekende wa penfeit. En dat doet pijn voor een land dat over de grootste clubcom petitie ter wereld beschikt. De be schamende twaalfde plaats op de EK van twee jaar geleden en de af wezigheid op de Spelen van Seoul deed iedereen de handen ineen slaan. Bezem Schouten, die zes maanden voor de EK in Straatsburg de aan de kant gezette George Geurtsen opvolgde, wil overigens niet graag aan zijn de buut worden herinnerd. "Ik kreeg zes maanden de tijd om het team klaar te stomen voor die EK. Dat was onhaalbaar. De bezem moest er doorheen, er moest eerst eens uitge breid gepraat worden met elkaar. De neuzen moesten dezelfde kant opwijzen. Dat doe je dus niet in zes maanden. Pas nu, na twee jaar, kan ik zeggen dat we op de goede weg zijn. Er is overleg met de clubtrai ners geweest, de trainingen zijn ge ïntensiveerd, en er is sprake van een duidelijke mentaliteitsverandering. Ook dat was hard nodig". "Vroeger", herinnert internatio nal Marc van Belkum zich bij voor beeld, "vroeger was het ondenk baar dat je zo maar een kamer van een andere speler opliep. Er was kliekjesvorming ja, duidelijk. Nu is dat de gewoonste zaak van de we reld. We zijn een vriendenploeg ge worden, een team van veertien jon gens die allemaal hetzelfde willen: presteren. Dat zou je de verdienste van Schouten kunnen noemen. En van de waterpolocommissie. Er moest bij de bond toch ook een BONN (GPD) De nationale zwemselectie kan tijdens de Eu ropese kampioenschappen, die vandaag in Bonn van start gaan, voor de eerste keer in de ge schiedenis geld verdienen. Op voorspraak van bondscoach Ton van Klooster is de KNZB akkoord gegaan met een belo ning van vierhonderd .gulden voor de zwemmer die een Ne derlands record weet te verbete- In een poging de afnemende interesse in de lange afstanden op te wekken, zal de beloning bij deze disciplines nog eens wor den uitgebreid. Naast de vergoe ding van vierhonderd gulden voor een NR, is elke nationale ti tel op de 800 en 1500 meter in de toekomst ook goed voor een wisselbeker en een extra be drag. Bovendien mogen de na tionale kampioenen in decem ber naar een toernooi in Parijs afreizen. mentaliteitsverandering worden doorgevoerd". Het liefst slaat de waterpolosectie dezelfde weg in als het Nederlands volleybalteam. Maar vooralsnog ontbreken de financiën voor een werkelijke professionalisering. Schouten: "De jongens investeren steeds meer vrije tijd in deze sport. Drie keer per week trainen ze bij de club, een keer per week met het na tionale team. Dat getuigt van de juiste instelling, maar zou aan de an dere kant ook beloond moeten wor den. Ik heb de waterpolocommissie inmiddels'een plan in die richting voorgelegd. Het woord is nu aan de bond en de NSF. Wil je naar de WK en Barcelona, en dat kan met deze groep, dan zul je op alle fronten moeten investeren". Hersenen Met het inschakelen van een sport- psycholoog (oud-international Rob Koster) leek een eerste aanzet gege ven. De intermenselijke aspecten van het spel blijken echter (nog) niet besteed aan de poloërs. Mare van Belkum: "Met zo iemand moet je natuurlijk niet bij ons komen aan zetten. Wat moet je ermee? Herse nen gooien de bal echt niet in de goal hóór, dat zal toch een arm moe ten doen. Nee, laat ze nou eerst maar eens wat aan de financiën doen. Dat zou al een hoop irritatie wegnemen. Want het blijft echt be helpen. We krijgen voor dit toernooi een dagvergoeding van vijf gulden. Daar kan je in een stad als Bonn nauwelijks een kop koffie voor ko pen". KAREL JANSEN BONN (GPD) De leiding van de Oostduitse zwemploeg heeft aan de vooravond van de Europese kam pioenschappen in Bonn woedend gereageerd op de doping-beschuldi- gingen van oud-skier Hans-Georg Aschenbach. De gevluchte Oost duitser verklaarde onlangs in het Duitse blad Bild am Sontag dat alle topsporters uit de DDR in de voor bereiding op de Olympische Spelen verboden stimulerende middelen gebruiken. Als voorbeeld noemde hij Kristin Otto, die vorig jaar in Se oul zes gouden medailles verover de. 'Es kotst uns an', liet de secreta ris-generaal van de Oostduitse zwembond, Egon Müller, gisteren weten moe te worden van dit soort uitspraken. "We moeten ervan kot sen. Wat we ook doen, hoe we ook presteren, we worden altijd wel er gens van verdacht". De beschuldiging van Aschen bach wordt als volslagen waanzin betiteld. Zo goed als dat ook opgaat voor de mening van de voormalige Oostduitse wereldrecordhoudster (100 vlinder) Christiane Knacke- Sommer, die recentelijk in een Oos tenrijkse krant erkende jarenlang anabole steroïden te hebben ge bruikt. Müller: "Eigenlijk zijn dit soort beschuldigingen, beledigin gen zelfs, te min om op in te gaan. Maar omdat u ernaar vraagt (Müller deed zijn uitlatingen tijdens een persbijeenkomst met de DDR- ploeg, red.) moeten we wel". Honger "Het is een miserabele situatie aan het worden. Toen de DDR niet goed presteerde lag het aan de honger in ons land. Toen we beter werden, was er sprake van dwang door de of ficials. En toen we zéér goed wer den, waren het de geheime midde len. Bij elk toernooi, een EK, een WK of de Olympische Spelen wor den we met dit soort geruchten ge confronteerd. Echt, we moeten er van kotsen. De DDR gebruikt geen anabole steroïden om de sporters beter te laten presteren. Neemt u dat nou maar van mij aan". Hans-Georg Aschenbach wordt inmiddels in zijn oude vaderland als een rancuneuze landverrader afge schilderd. En zal zich nog moeten verantwoorden voor zijn beschuldi gingen. Oostduitsland onderzoekt momenteel de mogelijkheden om de naar het westen uitgeweken Aschenbach juridisch tot de orde te roepen. Wellicht gebeurt dat per soonlijk door Kristin Otto: "Ik voel me persoonlijk aangevallen", zei de koningin van Seoul gisteren. "Dus is het logisch dat je reageert. Al is het alleen maar om mijn reputatie hoog te houden". Bij zijn ontkenning toonde Egon Müller zich 'verheugd' met de offi ciële verklaring van de Franse sprinter Stephan Caron dat hij, "in tegenstelling tot enkele bekende andere landen", nooit naar stimule rende middelen zou grijpen. "De DDR is blij met dergelijke verkla ringen", omzeilde Mueller de plaag stoot nadrukkelijk. "Het dopingre- glement zoals dat nu door de FINA (wereldzwembond) en de LEN (Eu ropese bond) wordt gehanteerd is op initiatief van een Oostduitse dokter (Kippke, red.) opgesteld. Wij zullen ook de eersten zijn om mee te werken aan een verscherping van de richtlijnen". Keytown Hitters fors onderuit in thuisbeurt tegen Celeiïtas LEIDEN De Leidse honkballers van de Keytown Hitters hebben gis teren in de thuisbeurt tegen Celeri- tas een ruime nederlaag geleden. Na zeven innings stond een 9-24 eind stand op het scorebord. Lange tijd zag het er echter naar uit dat het ge havende team van coach Milo de Wind aan het langste eind zou trek ken. De Keytown Hitters, dat we gens groot blessureleed met de in vallende pitchers Joppe van der Reijden en Milo de Wind aantrad, stonden na de eerste inning met 3-0 voor en slaagden erin de voor sprong tot de vijfde inning consoli deren. Toen echter sloeg de ver moeidheid bij de Leidse pitchers toe. De Hagenaars profiteerden daarvan en bogen een 6-5 achter stand om in een 13-6 voorsprong. De overige innings gebruikte Celeritas om de score op te schroeven tot 24- 9. Bij Keytown Hitters was Lashley Obea de topscorer met drie punten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15